ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6294. Zaterdag 30 October 1915 55e Jaargang. Eekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 23. Bit Blad verschynt fflaandag-, Woensdag' en Vrydagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. ^sr 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. lEOHSIE&iB'X'IED DBILj-A-ID- 1 Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die wenschen deel te nemen aan het op 1 November a. s. aan te vaDgen lierhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 30 dezer bij het hoofd der openbare lagere school albier, kunnen aanmeldea. Hoek, 14 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. SHb*. L. H. W. Regoui. f Woensdagavond is bij familie te's Graven- hage bericht ontvangen, dat Mr. L. H. W. Regout, tijdelijk en buitengewoon gezant bij den Paus te Rome, zacht en kalm is ontslapen. De Haagsche corresp. van de Tel. schrijft naar aanleiding van dit overlijden het volgende Met diepe ontroering zal overal de tijding zijn ontvangen, dat Mr. L. H. W. Regout, kort geleden op z'n tijdelijken post by het Vaticaan gekomen, daar zoo onverwacht is overleden, slechts enkele jaren na den dood van z'n begaafden jongeren broeder, die met hem zitting had in het kabioet-lleemskerk. Dat jninisterieele broeder-paar was een unicum in onze parlemente historie. Twee mannen uit een bekend geslacht, die door kennis, talent en karakter gelijktijdig tot den hoogen post van Minister waren ge- klommen, en als zoodanig zich onder- scheidden, door bekwaamheid, kracht en energie, het was wel een zeldzaamheid. En thans, betrekkelijk kort na elkaar, zijn ze overleden. Nauwelijks in Rome aangekomen, is nu de oudste van beiden, die een toonbeeld leek van opgewekte levenskracht, gestorven. Mr. Regout, op 27 October 1861 ge- boren, was de oudste zoon van den keer H. G. L. Regout, die verscheidene jaren lid van ons Hoogerhuis is geweest, doch na de ontbinding van 1904, zijn mandaat ter besckikking stelde. Hij bezocht het gymnasium. Daarop deed hij (in z'n geboorteplaats Maastricht) in 1878 eind-examen, om 5 jaar later aan de Hoogeschool te Leuven te promoveeren tot civiel-ingenieur. Als zoodanig keerde hij naar Maastricht terug, en ging er al spoedig in het bedrijf van zijn geslachtde groote, bekende indu- strieele ondernemingen, aan het hoofd waarvan hij later kwam te staan, en in welke functie hij energie en oorspronke- lijkheid heeft getoond. Toch was hem dit voor z'n levenswerk niet voldoende. Civiel-ingenieur, wilde hij ook een andere richting uit en rechtswetenschap studeeren. In 1896 behaalde hij aan de Amsterdam- sche Universiteit den graad van doctor in de rechten op een belangwekkend proef- schrift over /<Arbeidsverzekering", dat vaD vooruitstrevende ideeen blijk gaf en, terwijl hij in het kabinet-Heemskerk zat, meer- malen tegen zijn collega Talma is uitge- speeld. Niet weinigen waren dan ook van oordeel, dat, beter dan Talma, de heer Regout in die periode de sociale verzeke- ring tot een oplossing had kunnen brengen. Zeker hadden z'n buitengemeene begaafheid en groote practische kennis hem ook hier den weg wel gewezen. Herhaaldelijk deed hij trouwens in het openbaar zijn oordeel over onze sociale wetgeving kennen, ook in geschrifte. Dat op Regout de aandacht viel voor tal van openbare ambten, behoeft niet te ver- wonderen. flij scheen er voor aangewezen. In 1895 werd hij lid der Provinciale Staten van Limburg en drie jaar later lid van Gedeputeerden. Dit bleef hij tot 1904 Toen kczen de Staten hem, als opvolger van z'n vader, tot Senator en aldus maakte hij tot Januari 1909 deel uit van de Eerste Kamer. Op dat tijdstip benoemde de Ko- ningin hem, na den dood van Minister Bevers tot hoofd van het departement van Waterstaat en nog was hij in 1913 niet officieel als Minister afgetreden, of de Staten van Noord-Brabant brachten hem weer de Eerste Kamer binnen. Eenige maanden geleden volgde z'n benoeming tot tijdelijk ging in de gezant bij het Vaticaan en, waar toen z'n ontslag als Senator noodzakelijk was, her- kozen de Brabantsche Staten hem onmid- dellijkvoor de derde maal werd hij als lid der Eerste Kamer beeedigd. Nog zien we, in de stille avondvergadering van einde Juli van dit jaar, z'n prettige figuur binnen- komen, de lange, ietwat gebogen gestalte met het blonde hoofd. En nauw had hij de eeden gezegd, of hij schudde de officieele defcigheid van zich af en werd joviaal en opgeruimd als steeds, Een der voortreffelijkste Kamerleden, dat is hij altijd geweest. Wij voor ons leggen daarop meer nadruk dan op z'n ministerschap. Want al was de zeer- bekwame Regout een uitstekend bewindsman, in wien af en toe echter wel eens de fout te ontdekken viel, dat hij zich jegens het groote personeel van belangrijke dienst- vakken (spoorweg, post- en telegraaf) te veel gedroeg als werkgever tegenover z'n ondergeschikten, toch had hij aan het hoofd van het Waterstaatsdepartement niet alle gelegenheid om z'n groote talenten en z'n ongemeene gaven te toonen. Eerlijk gezegd, hebben wij het steeds betreurd, dat een man als hij niet een andere portefeuille had gekregen. Dit beduidt geenszins een miskenning der belangrijkheid van het Waterstaats-departement. rnaar Regout was nu eenmaal iemand, die zich veel meer had getoond dan ingenieur, en op het breede moeilijke veld der arbeids-wetgeving ware z'n kracht stellig tot ruimer ont- plooi'ing gekomen. Aan Waterstaat zat hij min of meer als een adelaar in een duiventil. Maar als Senator Menige schitterende redevoering komt in onze herinnering terug, nu we met weemoed hem gedenken. Een der meest karakteristieke oogen- blikken uit z'n parlementaire loopbaan, was het duel met Van Houten over het Arbeids- contract. Dat was een moment. Regout had het debat geopend, een serie ernstige, practische bezwaren ontwikkeld, maar was geeindigd met eenigszins ver- rassend te verklaren, dat hij toch zou voor stemmen om niet in verdenking te komen, dat hij als groot-werkgever aan de plichten het ontwerp wilde ontsnappen. Dat van lokte die een hevig verzet van Van Houten, z/liever z'n hand zou verbranaen" dan voor te stemmen, en het duel tusschen deze beide knappe, begaafde, scherpzinnige en strijdlustige figuren was uiterst belang wekkend. Zulke oogenblikken waren er meer in Regout's parlementaire leven. Denk slechts aan het groote debat, verleden jaar tusschen hem en Minister Treub gevoerd over de sociale verzekering en de plannen- Talma. Strijdlustig, zeiden wij. Want dat was Regout. Hij had niet alleen lust in den strijd, maar hij zocht hem, hetgeen de regeering het vorig jaar in meer dan een opzicht dubbel en dwars ondervond (motie- Regout, debat met Treub en debat met Lely.) En hij genoot er van. Hij voelde zelf z'n onbetwiste kracht als debater, en werd in den strijd aangevuurd door z'n welspre- kendheid. Z'n oratorisch talent was van een zeer zeldzaam genre. Het dwong tot luisteren en bewonderen. Het was geestig, gevat, ja meer dan dat, het was vurig, suggereerend, meesleepend. Hij boeide zoo dat hij gevaariijk werd voor den tegen- stander en voor zichzelf. Voor den tegenstander, want deze raakte min of meer bedwelmd onder het genot, dat Regout's redenaars-talent schonk. En voor zichzelf, want Regout liet zich wel eens tot een uitspraak verleiden, die te scherp was en die hij later betreurde. Denk aan het incident met De Stuers, dat tot heftige persoonlijke oneenigheid leidde, ook in den particulieren omgang. Als de heer Regout zoo speechte, beide handen in den zak, zich wendend naar links en rechts, improviseerend met wonderbaar gemak, nooit een seconde aarzelend, zich nooit een letter versprekend, in alle into- naties, boos, hartstochtelijk, zoet, sarcastisch, vriendelijk, vleiend, aanvalle'nd, dan knetter- den de vonken van geest, ironie en vernuft naar alle kanten, en ieder genoot. Hoe aardig zeide hij nog onlangs in de Kamer //Een automobilist is iemand die razende haast heeft, omdat hij nergens behoeft te zijn." En uit alles sprak de man van kracht Als Minister eischte hij volkomen eerbied en de organisaties van ambtenaren en be- ambten hebben ondervonden dat hij niet met zich liet sollen. Doch ook hier toonde hij wel eens de fout van den strijdlustigen sterkehij ging een enkele maal te ver in z'n kracht. Dat hij anderzijds voor z'n ondergeschikten op eigen initiatief wat wilde doen, heeft hij als werkgever zeer zeker bewezen. Mr. Regout was een man van smaak en beschaving, een aristocratische, modieuse figuur, die zich in de beste en hoogste kringen met groot gemak bewoog en daar zeer gezien was, een hoffelijk man die de wereld kende en een te blijmoedige levens- opvatting bezat, om niet te genieten wat hij genieten kon en mocht. Voor den starsten tegenstander was hij, hoe vinnig hij in het debat kon zijn een opgewekte levenslustige, prettige verschijning, immer joviaal en vol humor. Z'n dood is wel droef. En de katholieke staatspartij heeft zeiden een zoo harden klap gekregen. Een trouw zoon van z'n kerk, een strijd-bare figuur, een staatsman van beteekenis verliest zij in hem. Sehoon zij over tal van knappe mannen heeft beschikt, was deze party in het parlement toch nooit rijk aan staats- lieden van eminente waarde. Des te gevoe- liger treft haar het verlies van Regout, die een der besten, zoo niet de beste, van het huidige geslacht van katholieke politici was, en die zij zoo noode kon missen. Maar ook ons vaderland heeft reden tot treurnis. Mannen van beteekenis, al maken zij deel uit van een partij, en al toonen zij zich vaak scherpe partij-gangers, en dat deed Regout ongetwijfeld, staan in zekeren zin boven hun groep, omdat zij het volk behooren. Regout heeft zijn land in tal van openbare functies gediend, ook buiten het parlement. En al was z'n benoeming tot gezant ietwat verrassend een ingenieur, doctor in de rechten, groot-industrieel, oud-Minister van Waterstaat die diplomaat wordt, al werd hij aldus zoo iets als een rara avis in de voliere der internationale diplomatie, de benoeming was toch een hulde aan z'n veelzydige talenten en bij veler bevreemding, was er niemand of hy vertrouwde Regout den nieuwen post toe, en verwachtte, dat hij met z'n tact, z'n bekwaamheid en z'n flair, er van zou maken wat er van ge- maakt kon worden. Met weemoed en dankbaarheid wordt hij, wien zeer velen nog een toekomst in de politiek van ons land hadden voorspeld, in breeden kring herdaeht. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Dr. Loudon, heeft onmiddellijk na ontvangst van het ambtelijk bericht een telegram van deelneming gezonden aan mevrouw de weduwe Regout, thans te Rome vertoevende. Bovendien bracht de Minister gister- ochtend een bezoek ten woonhuize van wijlen Mr. Regout, aan den Bezuidenhout, aan de naaste familieleden van den ontslapen ge zant. Er was eergisteren in den loop van den dag nog niet bekend, of het stoffelijk hulsel van Mr. Regout te Rome zou worden be- graven, dan wel in Den Haag, of bygezet in het familiegraf in Limburg. Het stoffelijk overschot is in de sterf- kamer op een praalbed gelegd, gekleed in de diplomatieke uniform. Brandende flatn- bouwen verlichten het met rouw bekleed vertrek, waar zusters bidden. Talrijke Italiaansche bladen gedenken in treffende bewoordingen de zoo kort begonnen en zoo snel en tragisch geeindigde diplomatieke loopbaan van den overleden gezant. Med en brood. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 13 November den prijs voor tarwebioem (gebuild inlandsch, uitsluitend een soort) vastgesteld op f 18,25 per 100 K.G. en den prijs van tarwemeel (onge- build) op 15,25 per 100 K.G. Met ingang van 18 November is vasige- steld de maximum broodprijs voor gebuilc tarwe waterbrood op 221/<S cents; voor g build tarwe waterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht op 2372 centsi voor on gebuild tarwebrood (bruin brood) op 19 cents. Aardappelen. Naar gemeld wordt maakt het vraagstuk van de hoeveelheid aardappelen, die in de fabrieken dit jaar zullen kunnen worden verwerkt, bij den Minister van Landbouw, ^ijverheid en Handel, een punt van ernstige overweging uit. Diure levensmiddelen. Omtrent de conference van het bestuur van de Soc.-Dem. Vrouwenvereeniging met Minister Posthuma in verband met de duurte der levensmiddelen, wordt aan de N. R. Crt. gemeld, dat mevr. van Eykel en mevr. Tollenaar, namens ruim 19000 luisvrouwen uit de arbeidersklasse en den deinen middenstand in den Haag den Minister een adres hebben overhandigd met verzoek maatregelen te treffen om de prijzen der eerste levensmiddelen te verlagen. De Minister erkende, dat sommige levens middelen voor de arbeidersklasse te hoog in prijs waren en geide, dat de zaak zijn voile aandacht had. De vrouwen wezen den Minister op het feit, dat dit voor vele arbeidersvrouwen zoo ongewone zelfstandige optreden in het poli- tieke leven wel een bewijs is, hoe zeer zy onder den druk der dure tijden gebukt gaan. Ilet Banka-tin. Het Nederlandsche gezantschap te Parijs heeft, volgens de //Tel.", aan de pers de volgende meedeelingeu verstrekt Ten opzichte van den verkoop van Gou- vernementstin aan Duitschland, waarover onlangs sprake was in de te Parijs ver- sehijnende bladen, vernemen wij van be- voegde zijde. dat de verkoop geschiedde onder garantie dat het tin uitsluitend ge- bruikt zou worden voor particuliere indu- strieele doeleinden. Overigens^was dit ook aan Frankrijk te koop aarigeboden. Dit land bad echter den aankoop geweigerd. Visch voor billijken prijs! Woensdag zou te IJmuiden worden opge- richt een zeevischvereeniging, waarin uit sluitend Koninklijk goedgekeurde vereeni- gingen van reeders en vischhandelaren kun nen zitting hebben. Het doel van deze vereeniging is om een zeker gedeelte van de zeevisch (zoowel versche visch als haring) beschikbaar te stellen voor binnenlandsch verbruik tegen billijke prijzen. De samenstelling van een Rijkscommissie van Toezicht op deze vereeniging is binnen- kort te verwachten. Van deze commissie zal deel uitmaken de administrateur van de Visschershaven te IJmuiden, de heer Schneiders, die voor- loopig met het bestuur van de vereeniging de werkzaamheden zal regelen. Visch. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft de burgemeester van Leiden zich tot den Minister van Landbouw gewend met een adres, waarin er op gewezen wordt dat de gemeentelijke vischverkoop wegens de hooge pryzen, die te IJmuiden moeten worden besteed, niet aan de verwachtingen beant- woordt. Waar de hooge prijzen voorname- lijk hun oorzaak vinden in den uitvoer naar het buitenland, adviseert de burgemeester den Minister voor den uitvoer van visch eenzeltde regeling te treflen als voor boter, kaas e. a. het geval is, i^odat dan een be- paald percentage voor het binnenland ver- krijgbaar kan worden gesteld tegen een normalen prijs. Burgemeesterlijbe garantie. In de Maandag gehouden raadsvergade ring van de gemeente Zutfen, deelde de voorzitter burgemeester Zimmerman, mee, dat hy een circulaire had ontvangen vaD den directeur van het Algemeen Admi- nistratie-kautoor voor levensmiddelen, een overigens ongeteekend schrijven, //vermoe- delijk van een dier niet-verantwoordelijke ambtenaren, die met gezag bekleed zijn, waaraan de Staat de-r Nederlanden tegen- woordig zoo rijk is." Die directeur schrijft o.a.//De burgemeester is garant voor de betaling der boter de burgemeester is ga rant voor de betaling der groenten en zoo gaat het door. Spreker verklaarde echter dat hy niet van plan is garant te zijn voor de betaling door de burgerij. Spreker wordt overstelpt met bezoekers, die hij niet wenscht te ontvangen en die waarschijnlijk verlokt door's burgemeesters garantie, zich denken meester te maken van de voordeelen, die deze circulaire biedt. Spreker zal den raad in de gelegenheid stellen in deze merkwaardige circulaire, die hij bij B. en W. zal brengen, waar hij thuis behoort, te beslissen. De raad kan dan, als hij wil, garant blijven voor de betalingen. Spreker wenschte dit niet te doen. Hoe Belgrade er uit ziet. ,In het „BerIiner Tageblatt" schildert Leo nard Adelt hoe Belgrade er na de beschie- ting uit ziet. Een granaat is. in de troonzaal van Ko- ning Peter gestagen. In een boog vloog zij van Semlin tot in het hart van de vijande- lijke hoofdstad. Zij drong door een balkon- vouster in de tweede verdieping van het veel gepleisterde renaissance-gebouw. Zij sloeg ter breedle van een vertrek den vloer van de bibliotheek sink en onlplofte daar- onder in de troonzaal, waar in gapende leegte de rood betrokken iroon als. ver lo rd i gaat. Het is alsof deze bom de meu- bels in alle richtingen heeft weggevaagd en boeken, schilderijen, brieven, documenlen over de groote, dubbele binnentrap met den gouden adelaar in de breede corridor heeft geslingerd. Daar liggen ze in hoopen tus schen slechte portretten, die Roning Peter in kroningsornaat voorstellen, aquarellen van liefhebbende hofdames en visite-kaartjes van den Comte d'Avala, zooals de kroonprins zich te Parijs noemt. Alleen in de porseleinkamer blinken nog de geslepen karaffen, glazen, borden en vi- trines, en in de linnenlcamer hangen roode en blauwe uniform-en van de prinsen uit den jongens tijd. Vernielde gebouwen. Nadat Adelt de buurt van het paleis be- schreven heeft, vertell hij: Eenige gebouwen, waaronder alle douane- kantoren en magazijnen aan de kade, de universiteit en het nationaie theater zijn uit- gebrand. Andere door een granaat van het zwaarste kaliber als met zware bijlslagen van boven tot onder uit elkaar gehakt. De uit de puinhoopen hoog opgeschoten gras- halmen en onkruid getuigen echter dat deze verwoestingen de uitwerkingen zijn van het vroegere bombandement. Over het geheei genomen is de stad onge- rept gebleven. De strijd bepaalde zich tot de Kalimejdan en de fabriekswijk. De Kali- mejdan, een niet zeer fraai park, op de oude wallen aan den Noordkant der stad, vijftig meter boven de rivier. Van het muurwerk der belendende cita del op welks top een ongerepte toren en een stuk gescboten officierscasino staan, lieeft men een uitzicht over het Donau-land- schap, dat nu slagveld geworden is. Men ziet muren, loopgraven, dekkingen, waarin de granaten gevreten hebben. Men ziet be- rookte daklooze magazijnen. Gezonken la- dingspontons en lichters. Men ziet de vies- geiie stroom met motorbooten, monitors, ko- lenschuiten en sleepbooten. Men ziet trei- nen, slachtvee, ho-oi, meelzakken, ammunitie, op aken en men hoort het roepen van de stuurlieden aan bet roer. Onder water. De delta van. Donau en Save is tot aan den met boomen beplanten spoordijk door de Serviers onder water gezet, waardoor de Donau-arm tot een met eilanden rijke zee werd. De Save-brug, waarin de spoor weg uitlo-opt, ligt over vier bogen schuin en ordelijk in het water. Een lage ponton- brug dioet thans. haar dienst. Daarac.hter ziet men reeds weggezonken het boschgebied en de groote en kleine Zi- geuner-eiianden. Van hier uit drongen de Duitsc.liers Belgrade binnen. De Oostenrij- kers en Hongaren kwamen over de rivier. Be asrsw-Meei op Reims. Het schijnt, volgens een Reuter-bericht, dat de twee, niet met succes bekroonde Duitsche aanvallen op Dinsdag en Woens dag ten Oosten van Reims, waren onderno- men met het bepaalde doel, die stad te ver- meesteren door een doorbraak te forceeren bij Prunay en de stad te oinsingelen door een omvattende beweging in het bosch, dat Zuid-Oo&telijk van Reims ligt. Een correspondent van de Parijsche „Li- berte" meldde, dat de aanval op Woensdag heviger was dan die op den dag te voren. Het werk werd op uiterst voilledige wijze uitgevoerd. Het aan la', versehoten gran aten was grooter en het gebruik van stikgassen geschiedde op ruimer schaal dan vorige malen. Tegen negen uur 's ochtends Irokken de Duitschers voorwaarts, maar de Fran- sc.hen werd en niet verrast en bereidden den aanvallers een uiterst warme ontvangst. Ner gens slaagden de aanvallers erin, door de draadversperringen te komen, waarop zij tevergeefs him stormaanval richtten. Geheele coionnes werden neergemaaid door liet vuur der kanonnen en machine-geweren. Op een frontbreedte van nog geen K.M. bewesten Prunay iagen lichamen van meer dan 1600 man, alien tot eenzelfde regiment beh.oo- rende. Een bataljon van het 137ste regiment, dat er in was geslaagd, de spoorlijn over te ko men, werd volkomen vernietigd. Officieren, die aan de gevechten deelna- men, schatten de verliezen der Duitschers op deze twee dagen op bijna twee divisies.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1