Weinig volwassenen ont- snappen er aan. SEMEMGOE BER1CHTEN. BURGERLijREN STAND. Positie der Stoomschepen Tegen J. C. v. W. te Kocwacht en ■zekeren De V., die thans in Belt^ie is, werd drie maanden gevorderd, wegens uit- voer van 400 KG. bloem, hetgeen was gezien door twee getuigen. Bekl. van W. ontkende. Ben zelfde straf werd geeiscbt tegen E. G. te Eede, die 100 K.G. hooi en tegen J. te Sluiskil, die 700 K.G rijst trachtte uit te voeren. Tegen de 07erige beklaagden werdeu licktere slraffen gevorderd, onder hen be vond zich een soldaat die thans zelf ge- roepen kan worden op te letten op over- tredirigen. Hij pte-gde de overtreding toen hi] nog niet in dienst was, eisch voor dezen drie weken. Uitspraak 26 October. Yerongelukt. Door het breken van een aanbinder van een stelling is Woensdag namiddag de 54 jarige losse werkman aan de gasfabriek te Zutphen J. van der Schouw op den grond gevallen, waarbij hij zijn kipkar op de borst kreeg. Hij werd op slag g-idood. De man iaat een vrouw met zes kinderen achter. Dinsdagnamiddag ongeveer 5 uur, werd een 11-jarig zoontje van H. aan de Prinsengracht te Amsterdam op de Achter gracht door een tweetal personen op een moterboot, genaamd Anna", gelokt, waarna deze spoedig in de richting Ouderkerk wegvoer. Onderweg hebben ze den jongen een prop in den rnond geduwd om hem het roepen te beletten. Er werd een paar keer aangelegd en met minder goede be- doelingen namen de individuen den jongen mee aan wal, doch men heeft hem geluk- kig geen kwaad gedaan. Vermoedeiijk voelden de daders zich niet veilig en durfden daarom het beoogde ioel niet uitvoeren. De jongen werd des avonds om ongeveer half acht bij Ouderkerk aan wal gezet, waarna de boot spoedig in de richting Amsterdam verdween. Een agent te Nieuwer-Amstel, die den jongen op den Amsteldijk aantrof, heeft hem naar de ouderlijke woning terug- gebracht. Nlemand zal tegenspreken, schrijft de VI. Ort., dat het tegenwoordig een duur leven is. Maar als we dan eens kijken naar de prijzen der levensmiddelen in de oorlogvoerende landen, dan leven wij hier nog in 't land van belofte. We behoeven daarvoor niet eens te gaan naar Duitschlaud of Oostenrijk, maar kunnen veel dichteroij terecht. in een correspondentie uit Brussel getiteld ,/Het dagelijksch brood", komt onder anderen bet volgende voor: Tot hiertoe eten we wit brood, maar nu is onze bakker brood gaan leveren, dat niet meer wit is, maar bruin, bruin van het maismeel, dat ons brood zwaar en zuur komt maken. En toch hebben wij naar het schijnt nog geen reden van klagen. Sommigen wachten te vergeefs op hun dagelijksch brood want de bakker blijft weg. Als troost kan gelden, dat wij, om dat ontbrekende of onzuivere brood te smereu, beschikken over boter van vijf frank tach tig het kilo, over reuzei, die even duur kost als varkensvleesch (vier frank tachtig) en over margarine die beneden de vier frank niet meer te krijgen is. Zoover is het hier gelukkig noch niet en laat ons hopen, dat het nooit zoover komt. Het paradijs der smokkelaars. Men schrijft uit Putte aan de „Tel.": Van Bergen-op-Zoiom naar Putte gaande, kwam ik verschillende wagens tegen, bela- den met 80 a 100 vaten olie vermoede iijk lijnolle of petroleum benevens. de noodige hoeveelheden margarine en zeep, welke een plaats hadden gevonden op door paarden of honden getrokken wagens en kar- ren en bestemd waren om in de grensge- meenten afgeladen en „opgesliagen' te wor den. Sinds Zondagavond werd het uitvoerver- bod in ,al z'n strengheid doorgevoerd en is Putte de s.tapel plaats van duizenden kistjes en honderden vaten margarine, zeep en olie. Te Bergen-op-Zoiom, waar ik in aanraking kwam met ©en volleetrd smokkelaar, een Rot- terdamsch handdlaar in margarine en vet- ten, en een Belgisch opkooper alias smok kelaar, vernam ik verschillende methodes waartoe die heeren hun toevluclit neroen om het loonend smokkel-bedrijf uit te oefenen. Te Putte rnoet een onderaardsche gang zijn, voerende van Nederlandsch naar Duitscli grondgebied, en aangelegd door circa vijf tig smokkelaars van de brutaalste soort, die er geen bezwaar in zouden zien iemand, die hen betrapte, het navertellen onmogelijk le maken. Een der aanvoerders van deze il- lustere bende moet een gedeserteerd Duitsch znilitair zijn, die zelfs al een rnoord op z'n geweten heeft. Bij een bezoek op Duitsch grondgebied, eenige maanden geleden, werd hij herkend door een overate van het Duit- sche leger, doch toen deze hem wilde doen arresteeren, vond de sm okkel aar-des er le ur er geen bezwaar in gebruik te maken van zijn dolkmes, waarna hij via de onderaard- i sche gang weer naar Nederlandsch gebied I vluchtte. Verder is het hier een publiek ge- P heim, dat verschillende militairen wekelijks 75 en meer naar moeder de vrouw sturen als een aan de grenzen verdiend ;,spaar- duitje". Om nog even op die tunnel terug te ko men, patrouililes van dertig man en grooter hebben er reeds meermalen tevergeefs naar gezocht en toch bestaat zij. Of men zoekt niet ernstig, of de in- en uitgang is zoo han- dig gemaskeerd, dat het zoeken eene onbe- gonnen zaak is geworden. Een mislukte vlucht. Een roerend tafereeltje speelde dezer da- gen zich af aan onze grens bij Nieuw-Schoo- nebeek (Zuid-Dr.) Een drietal studenten, Belgen, krijgsgevangenen, is het namelijk bij- na gelukt de Nederlandsche grens te berei- ken, toen zij plotseling op een Duitsche pa- trouille stieten. Zij vielen voor de Duit- schers op de knieen en schreiden als kin deren. Geen tranen en smeekingen mochten evenwel lets baten. Zij gingen weer Duitsch laud als gevangenen binnen. Inbrekcrs. Achtereenvolgens werd onlangs bij de po- l.ilie aangifte gedaan van inbraken teji huize van freuLe Gevers Deynoot, in de Park- straat, Minister Treub, aan den Schevening- schen weg, de heeren Mr. Herrny en Kolff, in het Stadhouderskwartier, en bij freule Beelaerts. van Bilokland, aan de Koningiime- gracht in Den Haag. Ongeveer tezelfder tijd werden inbraken gemeld uit Aikmaar, Boskoop en Santpoort. Het mocht der recherche ten slolte gel.uk- ken, er achter te komen, dat in het cafe van zekeren Blomsma, op de Groote Markt in Den Haag, beruchte personen kwamen, waarschijnlijk niet onkundig van de inbraak bij Minister Treuh. Het huis van Blomsma werd toen omsin- geld, zonder dat daarvan naar buiten iets Meek, en er werd een invat in zijn woning gedaan. Bij de huiszoeking werden gevonden een grool aanLal iiibrekerswerktuigen, benevens kieedingstukken, handschoenen en wapens, artikelen, die blijkbaar tot de uitrus.ting van inbrekers behoorden. Blomsma, ondervraagd, begon met te ont- kennen, doch hij wees, een persoon aan, die juist op dat oogenblik in zijn zaak aanwezig was en die bleek te zijn een oude bekende der reclierche. Het was zekere Ypma. Deze beweerde, van niets af te weten, doch bei- den, Blomsma en Ypma, werden gearres- teerd, en het bleek toen, dat er nog meer beruchte personen in het complot waren, althans de politie vond aanleiding, om op zekeren nacht een bezoek te brengen aan een woning op ihet Groenewegje in Den Haag, waar aangetroffen werden zekere Van Dis- sal, Croes en een vrouw; ,ee!n gezelschap, dat, blijkens de aanwezige inbrekerswerktuigen, die tot gebruik gereed lagen, met een vest op ©en bed, van plan was dienzelfden naclit nog op stap te gaan. Onder ijedocld bed vond men een militaire uiti-usting, die aan Croes toebehoorde. Later kwam uit, dat deze Croes reeds sinds drie jaren van zijn korps was gedeserteerd en beurlelings in Den Haag en Rotterdam vertoefde. Hoewel het drietal ontkende van iets te weten, werden zij gearresteerd en de ge vonden voorwerpen meegenomen. Spoedig kreeg men de overluiging, dat Van Dissel en Ypma schuldig waren aan in braak te Santpoort en te Boskoop. Dit Laatste Meek o.m. uit de omstandig- •heid, dat een vuil geidzakje, dat in hun be- zit was gevonden, afkomstig was uit een brandkast, die te Boskoop was opengebro- lcen. Daarenboven paste het gevonden in- brekersmateriaal zeer juist in de gaten en scheuren, gemaakt bij het vernielen van hasten en deuren, bij inbraken te Santpoort en Boskoop en bleken twee vingerafdruk- ken, voorkomende op de brandkast van Mi nister Treub, afkomstig te zijn van Van Dissel. Toen de recherche zoover met haar on- derzoek gevorderd was, bekende Van Dissel met zekeren Broeier, uit Rotterdam, die zich toen in arrest bevond, als verdacht van rij- wieldiefstal, bovendien nog inbraak gepleegd te hebben ten huize van Jhr. de Beyer, te Aikmaar. Ypma en Broeier vielen nu ook door de mand en daarbij kwam tevens, nog uit, dat Van Dissel, toen Ypma reeds in arrest zat, nog ingebroken had met Croes in bet schoenmagazijn van Van Osse en Weyers, aan de Prinsengracht in Den Haag. Bij bet daama voortgezette onderzoek werd, als verdacht van heling van het ge- stolene, zekere De Bres gearresteerd. Abies, wat de inbrekers aan goud en zilver konden machtig worden, werd bij hem ge- bracht. De kroeghouder Blomsma werd verdacht, zich eveneens aan heling te hebben schuldig gemaakt en aanwijzingen te hebben verstrekt bij de inbraak bij Mr. Henny e. a. Mede werd nog, als verdacht van heling, gearresteerd zekere P. v. d. Bosch, die de dieven in kennis bracht met den opkooper De Bres. Eenmaal zoover, Icon de politie vaststellen, dat zij de daders. in handlen had van aMe bovengenoemde inbraken, behalve de in braak ten huize van freule Beelaerts, van Blok'land. De politie vermoedt, dat deze in braak niet door de gearresteerde personen is geschied. Wei is gebleken, dat Van Dissel een bui- tengewone handigbeid heeft in het afleggen van nachtelijke bezoeken in huizen, waar- van de bewoners sliepen en om ongemerkt hun learners te doorsnuffelen. Eigenmachtig optreden. Men meldt aan de „H. Crt." Toen de heer C. Bisdom, lid der firma Van den Briel en Verster, te Eindhoven, Zaterdagnacht in zijn tuin geruchl lioorde, en hij op onderzoek uitging, bleek hem, dat een aantal personen, onder aanvoering van een ingenieur van de Staatsspoor, bezig waren berkenboomen om te kappen en een afsluiting van prikkeldraad aan te brengen op ongeveer een meter afstand van de wo ning en fabrieksgebouwen. De te hulp ge- roepen marechaussee deed de indringers het terrein vertaten. Deze nachtelijke uitgevoerde overrompe- ling staat vermoedeiijk in verband met be weerde eigendomsrechten van de Staats spoor op het terrein van de firma Van den Brief en Verster, een terrein, dat sedert 1886 in ongestoord bezit is geweest en waarop zich verschillende toegangen tot de fabrielc bevinden. Een hernieuwde aanval bad plaats des middags, totdat eern kapitein van de mare- chaussees den heeren ingenieurs duidelijk maakte, dat het rechtsgezag ook ingenieurs van de Staatsspoor verbiedt, wederrechtelijk het terrein van derden, hetzij 'snachts of overdag, met geweld in bezit te nemen. Een vermakelijk incident deed zich voor, toen de ingenieurs, die het terrein niet wil- den vertaten, daartoe gedwongen werden door een straal van de waterleiding. Een drama op de Zuiderzee. 'n Pendant van het drama op de Noord- zee? Is nu ook op onze Icleine binnenzee een bemanning van een der loggers, scholc- kers, of bomrnen waanzinnig geworden? zal men zicli aldus schrijft het „Hbl." misschien afvragen bij het lezen van bo- venstaanden titel. Neen, bij het drama, dat zich eergisteren op de Zuiderzee af speelde, zal niemand behoeven te filosofeeren over al of niet godsdienst-waanzin, al of niet toe- rekenbaar. Zij, die er de hoofdpersonen in waren, mag men met alle zekerlieid tot de groote groep normale menschen rakenen, die er gewone ideeen op na bouden. En loch was bet scheepsdrama zelf lang niet gewoon; ongewoon was het vooral, oin- dat wij reeds den dag te voren al werden opgebeld met de mededeeLing: „Morgenmid- dag zal op de Zuiderzee een bom met voile zeilen en met bemanning en al zinken Het is voor de bioscope, werd er duideiijk- heidsbalve aan toegevoegd. En zoo kwam bet, dat men in de vroege kille morgenuren over bet 1J een merkwaardige flottieije Icon zien varen. Voorop ging een jsleepboot, waar op de bioscoop-apparaten en driepooten la gen, goed verpalct tegen de najaarsregenvla- gen. Daarachter stoomde weer een sleep- boot, die een groote witgeschilderde bom met twee masten steeple. Op deze sleephoot stonden zes mannen, de aanstaande schip- breukelingen, die, naar uit hun stemming op te maken was, niet tegen het drama in het lcoude water opzagen. Heftig klotsten de golven op IJ en Zuider zee tegen de oude Scheveningsche bom op. Na vele jaren op zee gevaren en sLormen ge- trotseerd te hebben, was de bom op haar ouden dag een requisiet geworden voor een film. Zijn vroegeren naam „Luctor etEmer- go" zou het naamiooze vaartuig nu moealijk meer kunnen hooghouden. Daarvoor hadden immers de bioscope-regisseurs gezorgd, want als de beide luiken, in de wanden onder het wateroppervlak gemaakt, geopend werden, dan moest de „ex-Luctor et Emergo" zin ken of ze wilde of niet, tot op den bodem van de zee. Dit moest geschieden op een plaats, waar genoeg water stond, en na een paar uren varen en peilen vonden wij, met behulp van de mooie kaart der motor- bootclub, ten slotte de bewuste plek in den z.g. kuil van Marken, waar ruim 44 d.M. water stond. En terwijl de bom kraakte en steunde, als voelde zij haar dramaliseh einde naderen; terwijl de beide sleepbooten schuimspattend in 't water om haar een „doodendans" uit- voerden, klonken over de flink bewogen zee de korte bevelen van den bioscope-regis- seur van de „Amsterdam Film Company", den heer Theo Frenkel: „Zeilen hijschen. Jongens, jullie gauw ver- lcleeden. Geef de Scheveningsche costuums! KLaar om de drenkelingen te redden? Appa- rat einstellen! Sind Sie fertig?" (tot de Duitsche operateurs.) En de Amsterdamsche bootwerkers, die in het spannend drama „Het wrak op zee" voor de clou zouden zorgen, verschenen weldra in hun rood-zwarte costuums met de solid© zwemvesten om op het dek van de bom, waarvan de mast verdacht heen en weer zwiepte tusschen bet weinige want en de klapperende folczeilen. De hoofdper sonen, Jaap van der Poll, die weldra met het gezelschap van Louis de Vries naar Indie gaat, bad zich ook reeds, als Scheve- ninger verkleed en bevond zich te midden van zijn bemanning. Voor hij afscheid van zijn vaderland nam, zou bij nog eens kennis maken met het ijskoude zeewater. „Moet er niet gerepeteerd worden?" vroe- gen wij nog den heer Frenkel. „Neen, geen repetities met voordoen van gesticulaties. Zij zullen uit zich zelf wel voldoende acteeren, en met de armen zwaai- en, wanneer bet water over hun voeten spoelt en de golven over het dek slaan." nLusst'hen was de sleepboot met de film- apparaten op den juisten afstand van de ouderwetsche „drijvende doodkist". Het we- der werd wat helderder en het oogenblik voor het sensatie-drama op de Zuiderzee was aangebroken. Het was, zooals te be- grijpen is, lang niet gemakkelijk, om in de deining den juisten afstand tusschen sleep- boot en bom te bewaren. „Luiken openbalcken", seinde de heer Frenkel met een fluitje naar de mannen op de steeds heftiger slingerende bom, die toen langzaam vol loopende in de golven weg- zonk. De witgeschilderde boorden werden smaller en smaller. De mannen liepen wan- hopig op en neer, de hoofdpersoon klom in een bazaanmast, lnidkeeLs liulp roepende. Een schipbreukeling, alias bootwerker, die het vergaan blijkbaar wat te lakoniek op- vatte, werd door het toeroepen van: „meer angst" er aan herinnerd, dat ook aan het financieel niet onvoordeelige beroep van schipbreukeling plichten verbonden zijn. Het water spoelde over het dek. Eenige mannen sprongen reeds over boord en zwom- men met krachtige s,lagen door het water. Anderen lclommen in het want of worstelden met de gMven tusschen de vaten en plan- ken, die boven water kwamen drijven. En onder de hand ratetde het bioscope-appa- raat, alsof de gewoonste zaak ter wereld gefilmd werd. Proestend en druipnat wer den de drenkelingen uit het lcoude water opgepikt, maar de operateurs draaiden nog even kalm door rrrrrrrrr deed het toe- stelen ook het verlaten wrak was nog gefilmd. De merkwaardige vertooning was hiermee geeindigd. De oude „Luctor et Emergo" stond met de kiet op den bodem van de Zuiderzee, terwijl de mast en de zeilen een goed eind boven bet water nog uitstaken. In de verte naderden met voile zeilen echte visschersschepen, loggers uit Voten- dam, Marken of Urk, waarvan de bemanning zeker nog nooit zulk een scheepsramp ge zien had. Een witgeschilderde bom, zonder nummer of letters, die maar pardoes kopje- onder ging, zonder dat de sleepbootjes, die toch zoo dichtbij waren, te hulp kwamen! Zouden zij begrepen hebben, wat het vreem- de schouwispel op zee beteekende? Zouden zij met hun kijkers hebben kunnen zien, dat alles slechts „spul" was voor de bioscoop? Mugger dan bij een werkelijke schip- breuk waren de bootwerkers in andere, bun eigen droge kleeren gestolcen, terwijl de Sche veningsche pakjes in de machine-kamer ge- droogd werden. Door een slolc cognac wa ren deze „ongestudeerde" bioscoop-acteurs gauw ook inwendig verwarmd en waren zij het vreeselijke drama vergeten, waarin zij de rollen vervuld hadden. Een drama van jaloezie tusschen vis- scliers, waar voor reeds op verschillende an dere plaatsen eenige honderden meters film opgenomen zijn. Het gisteren gespeelde ge- deelte vormde dan ook van de nieuwe, edit-Hollandsclie film, waarvan ook vele afdrulcken naar het buitenland gaan, siechls een klein, maar spannend tafereel. De heeren van de „Amsterdam Film Com pany" en de gewezen sehipbreukelingen be- scbouwden bun werk hiermee als .afgetoopen en weldra zal men de film kunnen zien af- draaien. De sleepboot stoomde nu met een flinke vaart naar de stad met de vele bios cope-theaters terug. Bij de oude bom Mcef de andere sleepboot echter achter. Het „wrak" met de scheefliggende masten moest weer vlug gelicht worden, al lag het ook op een der diepste pleklcen der Zuiderzee. Ook als bioscope-requisiet ging het de oude Scheveningsche bom als in haar dagen van de visscherijluctor et emergo Twee Russische krijgsgevangenen. Aan de grens bij Geimep werden Woens- dagmiddag door de grenswacht twee onl- snapte Russische krijgsgevangenen aangehou- den. Het waren beide flinke jongemannen, die tot de 23ste divisie van Polen hadden behoord. De eene droeg nog zijne grijze uni form, doch zonder uitmonstering, deze was hem afgenomen. De ander had burgerklee- ren met een Mauwen driehoek op den rug en een rooden streep over de pet als herken- ningsteekenen. Zij waren afkomstig van het lcainp te Friedrichsfeid en hadden in Geldern ge- werkt, vanwaar zij ontvluchtten. De Duit sche grenswacht had nog op hen geschoten, doch zonder te raken. Op last van den commandant te Gennep werd bun voedsel verstrekt en daarna gele- genheid gegeven een bad te nemen. Zij zullen naar den consul te Rotterdam geleid worden. (Tel.) Zoete winstjes! Zooals men weet, mag margarine over de gi-enzen vervoerd worden. Daarvan is bet gevotg, dat per Staatsspoor iederen dag te Rergen-op-Zoom zooveet lcistjes marga rine worden aangevoerd, (die dan vandaar met alierlei soort van rijtuigen naar Putte en vervolgens naar Betgie gebracht worden), dat enkele personen, die te Bergen-op-Zoom dat vervoer in banden hebben, naar men zegt, dagelijks tusschen 800 en 1000 daarmee verdienen. (Hbl.) Belgisclie vluchtelingen. Hoe treurig sommige gezinnen bij de pa- niek te Antwerpen uit elkaar zijn gerukt, zoo meldt de „H. Crt." is nog onlangs weer aan bet Zwolsch comite voor de Bel- gische vluchtelingen gebleken, in een geval, waarin het er gelukkig in is. geslaagd bet gezin weer bij een te brengen. Van het Belgian Relief Committee te Li verpool, waar een moeder reeds lang tever geefs zocht naar haar man en haar kinde ren, ontving het Zwolsche comite de vraag om te onderzjoelcen of er ook iemand van bet gezin in Holland was terecht gekomen. Dank zij het registratiestelsel werden weldra een 13jarige dochter en een 9jarig zoontje ontdekt te Aikmaar. Inmiddels was de vader in Amerilca terecht gekomen, waar hij werk had gevonden, en waarheen hij de moeder verzoclit over te komen. Door de zorg van bet Alkmaarsche comite was ontdekt dat het derde kind van bedoeld gezin te Antwerpen was achtergebleven. Ook dit werd nu naar Aikmaar gebracht. En vervolgens werden door de goede zorgen van het Liverpool- committee de drie kinderen, met een adres aan het knoopsgat, op reis gezonden naar New-York, waar vader en moeder hen wachtten, terwijl voor een goede verzorging op de boot en op de overstapplaatsen te Vlissingen, Folkestone, Londen en Liverpool door de ter plaatse werkende comite's lief- derijk wordt gezorgd. Zoo is dit gezin, na een jaar van schei- ding en omzwerven, thans. weer gelukkig vereenigd. Nog in een ander geval, eveneens uit Li verpool, mocht het Zwolsche comite, volgens de „Zw. Crt.", eenigen tijd geleden het ge- noegen smaken, een gezin, in dit geval vader en dochter, weer bijeen te brengen. Bij den grooten uittocht, een jaar geleden, was de vader te Liverpool terecht gekomen. De dochter was nergens te vinden. Maan den lang zocht de ongelukkige vader tever geefs in Engeland, in Nederland en in Frank- rij'k. Eindebjk werd naar 't Zwolsch comite geschreven, dat te Antwerpen tot de ont- dekking kwam, dat de dochtereen der zeer weinige personen was, die te Antwer pen waren gebleven. Het was aandoenlijk te zien, scbreef het Liverpool-committee aan het Zwolsche, welk een vreugde den vader overstelpte toen hij, na zooveet maanden zoekens, en reeds het ergste vreezend, een schrijven van zijn kind ontving. Grens-Idylle. Neulrale spekpannekoeken. Staat een Hollands,che spekpannekoek op den index onzer als. uitvoerartikelen verbo- den Nederlandsche producten? Wij weten wel, hoe we ons met meet en spek hebben te gedragen, maar een spek pannekoek, hoewel hij zijn aanzijn geheel te dank,en heeft aan spek en meet, vomit een volstrekt op zich zelf staand product. Mogen wij dus wel, of niet onze overheer- lijke HolLandsche spek-pannekoeken aan onze Duitsche buren van over de grens le veren? Is dit strafbaar? Begaan wij, aldus bandelende, ©en daad, in strijd met onze correcte neutraliteit? Het is. de „Frankf. Ztg.", welke onze aan- dacht op de Hollandsche spekpannekoeken vestigt. 't Is niet, dat het waardige blad daarmede een aanklacht tegen ons bedoelt! CeenszinsBlijkbaar gunt het Frankforter blad zijn landgenooten grens-bewoners wel de versnapering van een goed-doorbakken Hollandscben spekpannekoek. De manier, waarop echter verschillende onzer Hollandsche spek-pannekoeken over de grens passeeren, heeft haar bedenkelijke zijde. En aangezien in deze mo-eilijke tijden ook op de kleinigheden des dagelijkschen levens gelet dient te worden, zoo aanvaarden merking, komende van gindsche zijde. Het geval is. dan zoo, dat in de gemeente Bunde, gelegen aan de Limburg-Duitsclpi grens, een boerderij voor de eene helft op Nederlandsch, en voor de andere helft op Duitsch grondgebied gebouwd staat; de grens to,opt daar juist dwars door het huis. Verwijlt ge in het achterste gedeelte der boerderij, dan hebt ge den Hollandschen bodem onder de voeten; gaat men de Woning echter door en verlaat men die aan den voorkant, waar zich natuurlijk ook de voor- deur bevindt, dan hebt ge reeds in de voor- kamer Duitschen grond onder de zolen uwer schoenen. Aan weerszijden wordt het eigenaardige international,e huis op bijzondere wijze door schildwacliten bewaakt, want bestond er ooit een gunstiger gelegenheid tot smokke- ten dan hier! Hoe is bet nu echter met pannekoeken? De boerin bakt van Hollandsch meet en met Hollandsch vet de dikste, bruinste, knappendste, smakelijkste pannekoeken, die ooit op een bord lagen te pruttelen; van ons dure Hollandsche spek liggen er de bruin- gebraden stukken als op een overheerlijken presenteer-schotel. D.it Hollandsche spek- pannekoeken-gerecht wordt door de boerin toebereid in haar keuken, gelegen op Ne derlandsch grondgebied. Tot dusver is daar niets tegen in te bren gen. Maar als het baksel gereed is, neemt de boerin de spek-spetterende pan ter hand, de spek-pannekoek er in natuurlijk, en wan- delt de gang van haar woning door, en biedt uit haar voordeur aan de Duitsche grens- soldaten haar pannekoeken aan. De „Frankf. Ztg." schrijft argeloos in haar mededeeling: „Tusschen de Duitsche en Hol landsche grens-bewoners heerscht van ouds- her een vriendschappelijke verhouding." De hemel beware er me voor, die goede verstandhouding aan de grens door eenig pannekoeken-verbod ook slechts eenigermate in gevaar te willen brengen. Ik vraag echter: „Mag dat zoo maar, Excellentie! met die Hollandsche spek-pan nekoeken Gedeeltelijke amputalie der hersenen. De moderne oorlogschirurgie heeft het zoover weten te brengen, dat het woord „on- mogelijk" bijna niet ineer geldt in de genees- kunclige wetenschap. Een geval, dat voor korten tijd behandeid werd in een Fransche veldlazareth, schijnt deze uitspraak opnieuw te bevestigen. Het ziekteverloop van den be- trokken patient werd dan ook aan de aca demic der weten,schappen te Raifs als bui- tengewoon geval ten onderzoek voorgelegd en hiermede hi eld zij zich gedurende een harer laatste zittingen bezig. Het betreft den 21jarigen soldaat R., die door een gra- naatsplinter aan het hoofd was getroffen. Hij werd stervend met een zware schedel- breuk aan het achterhoofd in het lazareth gebracht. Bij de terstond aangevangen ope- ratie verwijderde de chirurg de te voorschijn gekomen hersenmassa en trok drie been- splinters uit een verzwering, die zich in het middelste deel der hersenmassa bevond. De geopereerde was spoedig weder hersteld. Een paar dagen later echter stortte hij we der in, waardoor een tweede operatie noo- dig werd. Weder werden deelen der hersen massa verwijderd, een nieuwe verzwering in de hersenen opengestoken en beensplin- ters daaruit genomen. De soldaat verloor tengevolge daarvan ongeveer een derde zijner linkerhersenhelft. Verwonderlijk genoeg werd hij niet weder alleen volkomen gezond maar er was ook geen verstoring te bemerken, noch van zijne bewegings- en gevoelszenu- wen, noch zijne geestvermogens. De patient hersteld,e zoo volkomen, dat de arts zelfs geen vermindering van geschiktheid voor den velddienst kon ontdekken. (Arnh. Ct.) SAS VAN GENT Huwelijks-aangiften. 13 Oct. Eugenius Gornelis van Goethem, oud 23 j., jm., en Maria Angelina de Bel, oud 19 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Maria Catharina, d. van Jacobus van Male en van Johanna Cornelia Zuijderduyn. 9 Oct. Johan Alouis, z. van Theophiel Velleman en van Stephania Seraphina Troch. Georges Jean Baptist Jules, z. van Georges Jules Pierre Marie Naeyaert en van Adolphina Regina Van Damme. 10 Oct. Elsa Gravilda, d. van Raymond Franeies Neckelbroeck en van Nathalia Maria Stevelinck. Overlijden. 3 Oct. Albert Stubbe, z. van Louis Pierre en van Celina Maria Selis. In onze tijden van dikwijls ougeregelde ieefvvijze, ongeregeld dieet, zittende ieefwijze enz., zijn er betrekkelijk weinig volwassenen, die geen last hebben van aambeien. En wat die last beteekent is aan de ongelukkige lyders, die voortdurend hinder hebben van stekende pijn en jeuking, hetzij zij zitten, liggen of loopen, maar al te goed bekend. Aambeien worden vaak veroorzaakt door verstopping, het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardrijden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwgls bij verwaarloozing van de kwaal, bloedingen, ontsteking, fistel en verzwering op. De eerste aanwending van Foster's Zalf reeds verzacbt de prikkelende pijn en jeuk en gewoonljjk is een doos voldoende tot genezing. Zorgt bjj de behandeling voor een goede spijsvertering en vermijdt buiten- sporigheden. Foster's Zalf (let op den juist.en naam) is te Ter Neuzen verkrijgb. bij Wed A. v. OmrbeekeLeunis, Wesikolkstraat. Toe- zending gescbiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1.75 per doos VOOR BELANGHEBBENDES. Voile Maan Zaterdag 2'3 October voormiddag 0.35 uur. 16 Oct. Zon op 6,27 onder 5,5 uur 17 n i/ u 6.28 5,3 18 u a n a 5,1 u De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. SGHEEPVAA11TBEWEG1NG. Van 13 Oct. tot en met 14 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaar- tuigen op- en 22 afgeschutlangs de Mid- densluizen 38 op- en 43 afgeschut en langs de Westsluizen 2 op- en 2 afgeschut. s.s. ELISABETH van Rosario naar Aalborg en Kopen- hagen. ss. HELENA van Gulfport naar Rosario. s.s. MAGDAI.ENA van Rosario naar Rotterdam, s.s. CORNELIS in lossing te Rosario.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 7