Da krijgsbedrijven. ■H G. A, Vorstermao van Oyen. j- PREDIKBEURTEN. £3e TurkscSie soidaat. 'a?sn het Oostelijke geweohts- tesr«i»ei«t. ufan l¥east,«ilij§e© gewechia- ters»ei®«„ arirag nan Bisl- asm Ser'wie. Oe houdhg «an GHek©rs!and. Vaw lief Ser^ischsi ge^secbts- tes*r*ein. TER NEUZEN, 15 Dei. 11)15 Zossdag 17 Sctobesp Oe Zeppelinaanval op Londen, Van het ZuideSijke yevechts- terrein. RECHTSZHE8. Arrondisseraonts-jRechtl). te Mid del burg. artillerie-officier zijn bevelen en dadelijk ziet men van de witte rots een wit-rood wolkje bloeien boven de Itatiaanscbe arbeiders of den zwaren rook van een granaat kronkelen uit de loopgraaf in aanbouw. Kalm zegt de man, door de telefoon, of bet doel ge- raakt is, h,oever het projectiel naast bet doel vial. De Italianen weten liet en haten deze rots; ze zenden er him zwaarste granaten heen. Niet altijd treffen ze, en wanneer ze treffen, bieden de rotsgaten eenige bescher- ming, maar Maar dezer dagen werden alleen door den luchtdruk van een 28 cen time ter-gr ana at, die niet trof en voorbij vloog, twee jongc sol- daten van den top geslingerd. Zij vlogen, alsof zij zelf uit een kanon geschoten waren. door de blauwe, zonn-ige 1 richdiep het dal in. Waar de een heen vloog, weet men nog niet. Het verpletterde lijk van den ander heeft men ergens gevonden. Twee man minder op den top. De ande- ren blijven er... Emit Ludwig schrijft uit Gallipoli aan het „Berliner Tageblatt": Zooals, ik den Turk.sell en soidaat zag en zooals Duitsche officieren hem mij schill- derden, is hij een stille, taaie, moedige man, die bij een goede aanvoering gemakkelijk te leiden is, gewillig en trouw. Voor alles is hij fatalist. Ik was verbaasd, toen ik zoo menigen man verschillende malen met een gelatenheid, oosterlingen eigen, rustig, bijna langzaam zijn schuilplaats zag opzoeken, die hem beschermen zou tegen aanvallen van vliegers. Zoo groot is dit fatalisme, zoo sterk het geloof aan de voorbeschikldng van zijn onveranderlijk noodlot, dat hij bij het begin van den modernen Turkschen oorlog met gecn macht in de loopgraven te jagen was. Hij was gewend in het vrije veld te staan en wachtte eenvoudig op den voor- geschreven loop van zijn lot. Het wekt daarom geen verbazing, dat hij thans zijn loopgraven nog langzaam bouwt en de groo- te verliezen bij het begin van den Darda- nellen-oorlog worden toegeschreven aan de- zen tegenzin in het wegkruipen. Het hand- haven van den godsdienst is voor Turkije een strategische noodzakelijkheid. Het is niet juist, wat er beweerd wordt, dat de Turksche soidaat slechts goed is in het defensief. Zijn stormaanval heeft zoo'n stootkracht, dat de Engelsche disci pline in deze vier maanden nog nooit weer- stand heeft kunnen bieden aan de Turksche bajonet. Den zevenden September iandden de nieuwe Engelsche divisies en bestorm- den met bravour de Kodsja Tsjemen Dag, den bijna vierhonderd meter hoogen heu vat, gelegen op het nauwste punt van het schiereiland, waarvan de kaart de artilleris- tische beteekenis duidelijk toont. Het slim- me plan van lord Hamilton was, de Zuide- lijke groep af te snijden en van dezen heu- vel de Dardanellen te bestrijden van Tsja- nak en Nagara. Toen zijn den volgenden dag de Turken, die voor de verrassende overmacht terugge- weken waren, in storm loop tegen den heu- vel opgerukt en zij hebben er den vijand af- geworpen, to! dicht bij de kust. Ik heb op dezen heuvel rondgereden en de verzekering der officieren, dat hier alleen met onver- schrokken moedige mannen een groote rneer- derheid teruggeworpen kon worden, wordt spoedig bevestigd door de mo-eilijkheden, die liet terrein biedt. Zulke storm aan Vallen wor den ook geprezen door onze officieren, die in het Westen en het Oosten heel wat be- leefd hebben en stellig is hierbij het fata lisme een aanvurend motief voor den Turk schen soidaat, zooals bij ons het vertrou- wen op God, al spruit dit uit een ander ge- voel voort. In de bijzondere antipathie, die de Duit schers koesteren jegens de Engelschen, waardoor zij de Engelschen aan het hoofd van bun zeven vijanden plaatsen, wordt door de Turken gedeeld. De Franschman brengt hen met in woede. Den Engelsch- man haten zij. De Turk heeft alleen brood noodig. en olijven. De Duitscher meer! berg en het terrein ten Oosten daarvan. Zijn verliezen zijn buitengewoon groot. Onze zware artillerie lieeft, als altijd bij dergelijke krijgsbedrijven, ook nu weer een roemrijk aandeel aan het succeis geliad. Even guhslig vorderen de aanvailen onzcr bondgenooten aan de Beneden-Morawa. Zij hebben den vijand verschansingen ontrukt aan het West-, Noord- en Oostfront van Pazorevac. NISJ, 9 October, vertraagd. (Reuter.) Er zijn gevechten geleverd ten Zuiden van Gran- dichta, ten Z.-W. van Smederovo. Smederovo is ontruimd. In de rich Ling van het dorp Lipa, bij Sme derovo, is een verwoed gevecht geleverd. De vijand is er in ges-laagd Lipa te bezet- ten, maar dit voordeel komt hem op groote verliezen te staan. Het slag veld is met lij- ken van vijanden bedekt. Van de Save en aan het front van de Drina niets. belangrijks. PAIIIJS, 14 Octobei-. (Havas.) Een bijzon- der correspondent van het „Journal" seint uit Nisj dd. 11 dezer, dat de toestand aan het Servische front met den dag liachelij- ker wordt. Niet alleen voeren de Oosten- rijkers en Duitschers een ontzaghjken voor- raad artillerie mee, maar ze ontvangen bo- vendien voortdurend nieuwe versterkingen. In regeeringski-ingen verklaart men, dal de Oostenrijkers en Duitschers slechts over de lijken van de driehonderd duizend soildaten sterkingen der bondgenooten bijtijds aanko- men, is het Servische opperbevel zeker van zullen voortschrijden, doch, indien de ver- het succes. Servie heeft van de Grieksche regeering de verzekering ontvangen, dat zij geen moei- lijkheden meer in den weg zal leggen aan de ontscbeping van de troepen der gealll- eerden en hun doortocht van Saloniki naar Servie. LONDE.N, 14 October. (Reuter Part.) Volgens het jongste tePgram. vanochtrnd uit Servie ontvangen, neemt de vijandelijke druk op de drie fronten toe. De Oosten rijkers, Duitschers en Bulgaren trekken nieuwe troepen samen. De meeste kwets- van 13 op 14 dezer een aanval gedaan op Londen, en op belangrijke werken in de buurt, evenals op de batierijeu te Ipswich, /ooral de Oily werd op verschillende punten aaugevallen. De Londensche bavet s en de waterleiding van Hampton, bij Londen, verder Woolwich werden met een groot aantal brand- en p'ofbommen begooid. Op alle plaatsen vonden zware ontploffingen plaats en sverden groote branden waarge- nomen. Trots het kraehtige verweer van Engelsche zijde, dat voor ecu deel reeds bij de kust een aanvang had genomen, zijn alle luebt schepen zonder averij teruggekeerd. (w. g.) De chef van den marinestaf. ST. PETERSBURG, 13 October. (Pet. iei.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf: In de streek van Riga, ten oosten van Babitemeer, is een Duitsch watervliegtuig in onze handen gevallen. Aan bet front in de streek van Dunaburg zijn alle aan vallen van den vijand afgeslagen. Na een gevecht in de streek van Sehloss- berg, ten westen van llloekst, hebben wij de noogten ten noord westen van dit dorp bezet., De Duitschers traebtten de verloreu steliingen te beroveteu, maar werden terug- geslagen. Berhaaldelijk poogden de Duitschers den vorigea toestand te herstellen in de streek van bet dorp Gateki, ten zuiden van het Demmen-meer, maar zij gaven die pogingen op wegens de groote veriiezen die zij lederi. In de streek ten oosten van het dorp Gravantsi vielen de Duitschers ons tweemaai aan zij werden ecbter telkens terug- gesiagen. Ondanks het hevige vuur zijn onze troe pen den doorgang tusschen (vermiukt overgekomen) overgetrokken. In de streek tusschen het Narosj-en het Wisjnesfskoje- bare punten zpn uitgezocht door den vijand, meer heeft een levendig artillirieduel plaats die daar een beslissing zoekt aftedwingen gehad. en er vooial naar streeft, de Servische verbindingslijneu af te snijden. Alhoewel de Serviers sedert 5 October dag en nacht aan verwoede aanvallen heb ben blootgestaan, houden zp nog steeds den vijand tegen, wiens nachtelijke overvallen al.e vruchteloos zijn geblezen. Zoo krach- Ten zuiden van de Pripet, aan den linker- oever van de Styr, ten noorden van Rafa- lofka, is de vijand uit de hoeve Alexandria en bet dorp Roedkabelskawolka geworpen. Hier hebben wij 5 officieren en 200 soida- ten gevangen genomen en 2 mitrailieurs buitgemaakt. Een aanval van den vijand tig is de Servische tcgenstand, dat de vijand op Karpilofka, ten noord westen van Klewan slechts ^voet voor voet is vooruitgekomen. is afgeslagen. In Gaiicie, in de streek van de Strypa, ten westen van Trembovlia, hebben onze troepen, hun succes vervolgend, zich mees- ter gemaakt van het dorp Wasnioeftsjik. Het hardnekkige gevecht hier en in de streek van het dorp Gaiworonka, dat gisteren genomen werd, duurt nog onverzwalft voort. Een gedeelte onzer cavailerie, die ongemerkt uit Gaiworonka was getrokken en zich snel ontpluoid had, wierp zich op de vijandelijke gelederen. Met buitengewonen moed trok de cavalerie over drie verschauste sieliitigen en sabelde den vijand neer, die een ongeregeld vuur opende en ten siotte de vlucht nam. Ook hadden sehittereude wapenfeiten van de cavalerie pjaats bij de dorpeu Krzivoiuka, De Bulgaarsche inval strekt "zich tot dusver over een frontbreedte van niet meer dan 1 mijl uit op een enkel punt. Met unzondering daarvan is het gevechtsfront aan die zijde onaangetast gebleven en de spoorwegen zijn nog niet bereikt. PARI.JS, 14 October. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag In Artois zijn de artilleriegevechten in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen voortgezet. Zij zijn vooral hevi<* geweest tusschen Souch'ez en Givenchy en ten N.W. van hoogte 140. In de streek van Lihons zijn weer vrij zuidwesten van Czortkof. BERL1JN, 14 October. Wolff Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep von Hindenburg. Ten Westen en ten Zuidwesten van wij den vijand uit een uien ATHENE, 14 October. (Reuter.) Het Bul gaarsche gezantschap heeft officieel bericht ontvangen, dat een Servische kolonne de Bulgaren heeft aangevallen nabij Ivustendil, waarbij 70 man zijn gedood en 500 gewond. De Bulgaarsche gezant heeft officieel aan den Griekschen minis ter-p res iden t Zaimis meegedeeld, dat BuLgarije hedenochtend om 8 uur aan Servie den oorlog heeft ver- klaard. ATHENE, 12 October. (Reuter.) Zondag, voor het begin der vijandelijkheden van de zijde van Bulgarije, heeft de Servische re geering aan den Griekschen gezant te Nisj gevraagd, welke houdinjg Griekenland zal aannemen. Volgens het heden door de Griek sche regeering gegeven antwoord blijft het Servisch-Grieksche verdrag van kracht, doch is. het niet toepasselijk op den huidigen toe stand, daar de vijandelijkheden op den Bal kan liet gevolg zijn van een uilbreiding van het algemeene ooriogstooneel en de Bulgaar sche aanval op Servie, naar de meening der Grieksche regeering, niet een casus foederis vertegenwioordigt. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Officieel bericlit nil het groote hoofdkwartier: Ten Zuiden van Belgrade rukkeh onze troepen verder voorwaarts. De verdedigingswerken aan het West-, Noord-, Oosl- en Zuid-Ooslfront van de als vesting ingerichte plaats Pozarwac zijn ge nomen. WEENEN, 14 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Onze troepen hebben gisteren, uit Belgra de oprukkend naar het Zuid-Oosten, de als vestingwerken verschanste steliingen op den Erino, den Brdo, den Cornak en den Sta- wara bestormd. De vijand, die, naar de ge- vangenien verklaard hebben, bevel had Tot den laatsten man stand te houden, trok in wanordelijke vlucht terug naar den Avola- i„„j- i r""1" uij ic Mfu Lvizivoiuaa, levendige ioopgraafgevechteu geleverd met Bazar en Koszyiowce en in de streek ten handgranaten en luchttorpedo's. In Champagne hebben de Duitschers op de acnterste Fransche linies bom men met rtikgas afgeschoten, waarop de Fransche oatterijen alom hebben geantwoord. Een aanval der Duitschers op het bosch I HloeTst hebben ten Westen van fahure is door het Fransche vuur gestuit. Jn Lotharingen, bij Reillon en Leintrey, bijna onafgebroken kanonvuur, over en weer. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Terwijl een aantal vijandelijke monitoren kustgedeelten ten Westen, en vijandelijke artillerie onze steliingen ten Noorden van Vrkorh, die na een hevige beschieting tot aan onze hindernissen waren genadeid, zijn afgeslagen. Aan de andere deelen van het Isonzofront als gewoonlijk geschutvuur. Naar men ons mecledeelt werd alhier 105 gecollecteerd voor de commissie die zich ten doel stell Vlaamsclie en Nederlandsche boeken naar bet Belgische front te zenden. \oorts werden nog ontvangen eenige boek- werken en andere lectuur, voor dat doel geschikt. In het voile van zijn werk is, plots,eling uit bet leven weggevoerd de heer G. A. Vor- sterman van Oyen, een man die in dit district niet alileen, doch in geheel de pro- vincle algemeen bekend was, en wiens naam ook naar buiten was, doorgedrongen, voor- namelijk als die van „een man" op land- bo uwgebied. Voor landbouwzaken kw.am hij Maandag voor eene conferentie met eenige heeren uit onze omgeving te Vlissingen samen. Hij was toen reeds merkbaar lijdend. De aan vallen gingen over en de zaken werden af- gehandeld. Daarna reisde de heer Van Oyen nog naar Den Hang, waar hij verschillende ministerieele bureaux bezocht en zaken be- handelde. Voor ingewijden was het merk baar, dat, lioewel de geest nog helder was, bet lichaam reeds achteruitgaande was. Op de reis van Den Haag naar Vlissingen her- haalden de aanvallen zich en weigerden bij aankomst aldaar de beenen hun dienst. Hij moest uit de coupe naar het hotel wor den gedragen en op dezelfde wijze Woensr dagmorgen in een draagstoel naar de pro vinciate boot worden gebracht, om verder huiswaarts te reizen. Eerst kwam daarna een niet ongunstig bericht over zijn gezond- heidstoestand, doch spoedig daarop is dil gevolgd door het bericht van het overlijden. To-t het laatst van zijn leven heeft deze merkwaardige man blijken gegeven van on- vermoeibare, groote werkkracht. Oorspronkelijk bestemd voor het onder- wijs, behaalde hij ook de akten voor wis- kunde, landmeetkunde, natuurkunde, en zoo niet de eerste, was hij toch zeker een der eersten die de akte voor landbouw- kunde verwierf. En vooral voor dat laatste vak had hij groote liefde, getuige ook wel zijn latere loopbaan. Hij is geboren te Gilze-Rijen. In 1859 werd hij benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan bet gymnasium te Win- schoten, welke bctrekking hij in 1860 reeds neerlegde, om op te treden als hoofd der openbare school te Aardenburg, welke func- tie hij tot 1901 bek!,eedde, toen hij met reel11 op pensioen eervol ontslag verkreeg. Gedurerade dien tijd was. hij buiten het onderwijs op velerlei gebied werkzaam en schreef ook verschillende leerboeken en ar- tikels. voor tijdschriften en dagbladen. Aan zijn initiatiaf was. bet te danken, dat in 1878 de eerste vereeniging tot aankoop van gewaarborgde kunstmeststoffen werd opgericht en werd hij secretaris dier ver eeniging. Evenzoo was dit met de in 1882 opgerichte maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het voormalig IVe dis trict en van de in 1888 opgerichte maat schappij tot verzekering tegen hagelscliade. In 1892 nam hij op zich de taak van secre- laris-penningmeester van de commissie be- last met bet toezicht op de proefvelden in Zeeland, en vervolgens werd hij ook secre taris van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, en in 1901 secreta ris. der regelingscommissie voor de paarden- fokkerij in Zeeland. Na zijn pensionneering was het, alsof eerst Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, het bij uitgever dezer verachijnende „Zeeuwsch Landbouwblad", waarvan de overledene re- dacteur was, mochten wij steeds op zeer aangename wijze met liem samenwerken en leerden zijne goede en steeds tijdig gezonden copie ten zeerste waardeeren. Ter k'euzeu Slidskil. Hervortnde lievk. 9 n., J>s. A. Tirumerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbedienine. Ougstpreek. 5 9 u., dhr. L. Dek, Voorbereiding H. Avondmaal en 2 u, dhr. L. Dek, Oogstpreek. 9 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, Dankzegging. 9 u en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, w 9 u. en 2 u., Ds. G. van Die. Sas van Gent. 9J n.. Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 4 u., Da. Akersloot van Houten Roos. Hnlst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9i u„ Ds. W, J, van Lindonk. Oereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Ds. J. F. van Hul steijn Jr., Afscheid. 9 u. en 2 u., leesdienst. 9 u., leesdienst en 2 u.,Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., leesdienst. Hoek. Axel. Zaamslag. Hoek. AxeJ, Iierkdreef. Chr. Gereformeerde erk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeenie (Vlooswijkstraat). Ter Meuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeske'rk. Oud-Gereformeerde Gemeen te (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5i u., leeskerk. nieuwe stelling geworpen, 650 gevangenen zijn leven beg,on. Nu zijn ambl hem niet gemaakt en 3 machinegeweren vermeesterd. u Russische aanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van Dunaburg zijn afgeslagen. Legergroepen van prins Leopold van Beiereu en von Lissingen. Niets nieuws. De Duitsche troepen van het leger van meer bond, gaf hij zich, als het ware met jeugdigen ijver, geheel aan de landhouwbe- langen, waarvoor hij steeds zooveel belang- stelling had betoond. Meermalen was hij in den loop der jaren ook opgetreden als kampioen voor de vrij- zinnige partij. Toen de heer Mr. P. C. J. Hennequin bij de periodieke verkiez,ing in Yneren zonder rrevnlcr hi rU f -aD §eneraai Bothmer hebben Haiworouka (ten 1909 niet meer in aanmerking wenschle te d? F?.lu u ful0lg beschote'b z«o Zuiden van Boerkanof) Lren01nen J komen, werd de heer Van Oyen aangezocht de Engelschen bijna over het geheele front tusschen Yperen en Loos onder dekking van rook- en gaswolken tot een aanval overgegaaD, die volkomen mislukte. Op verscneidene plaatsen sioegen de rook- Boerkanof) genomen en de Russen over de Strypa teruggeworpen. WEENEN, 14 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De vijand heeft gisteren onze stellino Oyen zich te laten candideeren en werd hij ge- lcozen. Een der voornaamste redenen, die hem het lidmaatschap der Kamer deden be- geeren, was. ook wel het verlangen, om als zoodanig in de eerste plaats verschillende wolken in de vijandelijke loopgraven teru<r. ten ^e!iten van Tarnopol aangevallen en, landbouwbelang,en te dien,en, vooral ook die 11 i Tir v TO O' I MJ:j i I fl.AP Fr»l.'l/oril TTol l-> rwr.Fl ,1i i van Alleen ten Noorden en ten Oosten Vermelbs zijn de Engelschen er in geslaag 1 ever kleine afstanden in onze voorste loop- graven vasten voet te krijgen, waaruit zij groottndeels met handgranaten weer zijn verdreven. Vjjf aanvallen met gebruikmaking van rookwolken, doch met st.erke strijdkrachten, op onze steliingen ten Westen vanHullueh zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten Zuiden van Angres zijn den vijand bij een tegenaanval twee machinegeweren i fgenomen. Bij de zuivering van de kleine arends- drie gelederen diep, storm geioopen, waarbij der fokker'j Het heeft bp ons den indruk j I rftvm onl/1 /lot L nl h.mv, I i i de manschappen uit het eerste gelid met dekschilden waren toegerust. Onze troepen hebben hem toruggeslagen. De vijand leed groote verliezen. Verder geen voorvallen van belang in het Noordoosten. BERLIJN, 14 October. (Korr. Norden.) Het Berliner Tageblatt verneemt nit het oorlogsperskwartier dat de Russische aanval noordelijk van den spoorweg Czortkow Buczacz er in slaagde met stormcolonnes door te dringen tot in de Duitsche loop- graven, die door de Russische artillerie waren stukgeschoten. De Russen werden t ester, die de Franschen nog op de hoogte echter in een gevecht van man tegen man ten 0. van Souchez bezet hielden, zjjn I weder op Kossow teruggeworpen. 400 gevar.genen in onze handen gebleven. In Champagne hebben de Franschen hun aanvallen aan weerszijden van Tahure met de uiterste verbittering voortgeztt. Vijf aanvallen ten Zuiden ei twee ten Noorden van den straatweg TahureSouain zijn onder zware verliezen voor den aan- valler gebroken. Nachtfhjke aanvalspogingen zijn door ons artillerievuur in den kiem verstikt. Op de hoogte van Combres zijn vijande lijke loopgraven ter lengte van 120 meter tot ontploffing gebracht. In de Vogezen hebben de Franschen een poging gedaan om hun op 12 Oct. op de Schratzmiinnele ontnomen stelling te her- nemem. De aanval is op onze hindernissen gebroken. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Offi- cieele mededeeling Onze luchtschepen hebben in den nacht Aan den benedenioop van de Styr bij den overgang over deze rivier van den spoorweg Kowel—-Kief wirit de legergroep van Linsingen langzaam doch voortdurend terrein. WEENEN, 14 October. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier Levendig artillerievuur op onze steliingen op de hoogviakten van Lafraun en Viel- gereuth, Een bataljon Alpentroepen richt zich tegen verschillende steunpunten aan het Dolomitenfront en heeft een aanval gedaan op een vooruitgeschoven stelling ten Zuiden van Riva. Door ons geschutvuur is het verdreven. Aan het kustfront hebben wij in het gebied van de Javorsk een stuk Italiaansche ioopraaf bezet. Twee vijandelijke aanvallen, op Mrzli en gemaakt, d.at het leven in de practische po litick, het werk in de Kamer niet beant- woordde, aan de door hem daarvan gekoes- terde verwachtingen, dat het hem voorkwam dal hij de tijd, die het lidknaatschap der Kamer vorderde, voor de belangen die hem lief waren productiever kon besteden, waar- om hij dan ook na de eerste periode zich niet meer bes.chikbaar stelde. Hij bedankte inmiddels. ook voor het lid maatschap der Provinciate Staten. Daarin had hij zitting van 1906 tot 1913. Sedert waren het de landbouwbelangen al leen, waaraan hij zijne krachten wijdde. Door zijn kennis, doorzicht en ervaring, was hij in de verschiLIende besturen waarin hij zitling had, de leidende persoonlijkheid. Meermalen trad hij op als. kampioen voor zaken op landbouwgebied. Ivrachtig heeft hij geijverd voor de oprichting eener coope- ratieve kunstmestfabriek en ook voor de stichting eener cooperalieve beetwortelsui- kerfabriek in het Westelijk deel van Z- Vlaanderen. Veel werd door hem ook gedaan ter be vordering van de belangen der Zeeuwsche fokkers van zware paarden. Na de nieuws te regeling op liet gebied der fokkerij was hij secretaris van de afdeeling Zeeland van het stamboek van het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type). Dat het een man, die zooveel werkte en zich op zoo velerlei gebied bewoog, ook niet aan tegenstanders ontbrak, dat hij zich door zijn optreden ook wel vijanden kweek- te, kan geen verwondering baren, dit is een gewoon verschijnsel. Een feat is het, dat zijn plotseling heengaan in de Zeeuwsche landbouwwereld een leemte doel ontstaan, die niet zoo maar opeens zal zijn te ver- vullen. Dat de landbouw veel aan hem te danken heeft, dat zij veel aan hem zal ver liezen, dit zal wel algemeen worden beaamd. Sedert de verschijning van het orgaan der Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-lIaezer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. E. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur. s Namiddags om half drie Lof. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken C. L., oud 26 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens diefstai veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. 8. K., oud 14 j. en M. E. J. d. R., oud 14 j., beiden zonder beroep te Ter Neuirn, zijn wegens strooperij veroordeeld ie er rot f 3,50 boete of 1 week hechtenis. C. d. B., oud 22 j., vrouw van M. M., te Hoek, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. T., oud 41 j., veekoopman te Middel- burg, is wegens mishandeling, gepleegd te Oostburg, veroord. tot lo boete of 10 dagen hecht. Th. v. B., oud 30 j., vlaswerker te Koe- wacht, en 111. 1., oud 28 j., veldarbeider te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeid tot 3 weken gevang. E. M. d. B., oud 32 j., huisvrouw van J. d. V., te Ter Neuzen, beklasgd van helirrg, is vrijgesproken. Heden werden de navolgende zaken behandeld W. F., oud 76 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij op 30 Augustus 1915 te Ter Neuzen, een steenkolenbriquet van ongeveer 8 K. G. heeft weggenomen, toebehoorende aan de spoorwegmaatschappij Mechelen-Ternenzen. Eisch f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. A. d. v., oud 40 j. en R. J. d. V., cud 25 j., varensgezellen te Ter Neuzen, werden beklaagd, dat zij op 22 Aug. 1915 nabij Sluiskil elk eenige stukken mijnhout, toebehoorende aan R. Drost, hebben weg genomen met. het oogmerk van weder- rechteiijke toeeigening. Eisch voor ieder 20 boete of 12 dagen hechtenis. P. v. I., oud 22 j., sehippersknecht, wonende te Walsoorden, werd ten laste ge- legd dat hij op 25 Aug. j.l. nabij Wals- oorden, toen de marechaussees Warrens en Van Loo hem bevalen met zijn rijwiel stil te houden, opzetteiijk niet aan dat ambtelijk bevel heeft voldaan. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. v. G., oud 29 j., klompen- maker te Koewacht, werd ten laste gelegd dat hij op 31 Augustus 1915 te Koewacht in de woning in gebruik bij J. Borgt, wederrechtelijk vertoevende, zich niet op de vordering van den rechthebbende aan- stonds heeft verwijderd. Eisch een week gevangenisstraf. Het was Dinsdagmorgen voor de rechtbank weder eene zitling uitsluitend gewijd aan zaken betreffende verbeden uit- voer of poging daartoe. Op de rol stonden 68 zaken met 117 bekiaagden. De straffen liepen van 0.50 boete tot zes maanden gevangenisstraf. De minste straf een vrijspraak uit- gezonderd werd geeischt tegen P. d. M., commissionnair te Hulst, die terecht stond wegens poging tot uitvoer van 28 K.G. verduurzaamd vleesch in darmen verpakt. Bekl. zeide eerst te hebben geinformeerd of dit artikel mocht worden uitgevoerd en hem was gezegd dat het mocht, als het voorzien was van het stempel van een Rijksveearts. Bij den uitvoer bleek echter dat dit ook niet mocht. Hiermede rekening houdende eischte het 0. M. de lichtste straf, De hoogste straf van zes maanden werd geeischt tegen E. A. de L,, die onder Rilland-Bath 5 vaten, samen 1000 liter petroleum verborg en die bekende van plan te zijn geweest deze petroleum naar Beigie uit te voeren. I gezien oc ontkende Een z. E. G. te J. te SI ait te vo Tegen lichtere vond zic roepen 1 tredingen hij nog r drie wek< s

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6