nederlanders 10110 Om teleurstelling Cafe-Restaurant CENTRAL", Luxe doozen POSTPAPIER, Ik beschuld De veertig jaren. Nederlandsche lampen L. A. v. d. HEMEL, VMiddenstands-Credietbank voor Ter JN euzen en Omstreken. (J'ACCUSE Prijs 0,90, Firma P. J. VAN DE SANDE, jjHOLLfll D"P Hypotheekbank Holiand-Amerika - Utrecht. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Cartes de Correspondence, Luxe Mappen Postpapier en Correspondentiekaarten. Door ©en DUITSCHER. GEMENGDE BERICHTEN. KOOPT BEVORDERT EIGEN INDUSTRIE LET OP DEN STEMPEL BRANDVERZEKERING MAATSCHAPPIJ Kapitaal f 1(000 000, Eeserven f 518,544,04. Brand- en Inbraakverzekering. H. J. VAN DEN 0UDEN, Directeur. Restaurant a la carte den geheelen dag. Plat du Jour met Soep a 80 cent, van 12 tot 2 uur. Eerste kwaliteit PILSNER en MUNCH EN ER BIER. VOORHANDEN: 2e druk. is verkrijgbaar in den Boekhandel van TER NEUZEN. Noordstraat. loften van de entente na te komen. Daarop kwam het gjfftnatum. Na ket onwaardig marcbandeeren met onze nationale eer werd van ons gevergd met de Midden-Europeesche mogendheden te breken, hetgeen zeifmoord beteekend zou hebben". Op enkele vragen betreffende de landing der ententetroepen te Saloniki antwoordde de geueraiissimus, dat dit een moeilijke operatie was, welke in.elk geval geen invloed op den militairen toestand zou uitoefenen. Lndien de entente een landing zou pogen te Dede Agatsj, die hoofdzakelijk tegen Turkije zou gericht zijn, dan zouden de Turken zich vvel weten te verdedigen. Een Russische landing aau de Zwarte Zeekust kon alleen een moreel effect hebben en zou bovendien zeer moeilijk ziju uit te voeren en zou nog een^laatste rekenfout van bet Vier- voudig Verbond kunuen beteekenen. Jekof beslobt zijn mededeelingen met de verklaring, dat Bulgarije voortaan een zakelijke politick zal voeren en ziju gevoels- politiek beslist inoet opgeven. De Soliotische correspondent der Kolnische Ztg. seint dat de Bulgaarsche regeering geen aanleiding meent te bebben obi vijande- liike bandelingen van de zijde van Roemenie of Griekenland te verwacbten. Oe strijd in Rusiand. Ludovic Naudeau seint uit St. Petersburg aan bet JournalDoor de gebeuvtenissen op den Balkan, mag men niet vergeten dat het voornaamste operatie-terrein bet Rus- sische terrein zal zijn. De tijd is voorbij dat de Duitschers partij trekkende van bet gebrek aan schietvoorraad bij de Russen, de Russiscbe infanterie konden verpletteren. Onze boudgenooten hebben bet offensief over een front van 140 werst tusschen bet Driswati- meer en de streek van Smorgon hervat, dreigen door het Duitsche front been te brejjjen en verontrusten de troepen die Dunaburg aanvallen. De uitwerking van de reorganisatie van het Russische leger laat zich met den dag meer gelden. Nu is het in staat bet initiatief te hernemen voor gecombineerde krijgsverrichtingen op groote schaal. De Duitschers hebben op dit oogenblik aan het Russische front sommige troepen onttrokken, om die naar het Fransche front te zenden. Andere zijn naar Zevenbergen vervoerd of naar de Serviers, die een hevigen schok te verduren hebben. De Duitsche strijdmacht is op sommige punten zoo zwak geworden, dat de troepen, opdat de vuurlijn niet verzwakt zou worden door het vormen van de benoodigde escortes, bevel hebben ontvangen geen gevangenen meer te makem In Poliesie riit het Duitsche leger in de modder. Het moet toezien, dat zijn kanonnen in het slijk wegzakken en het wordt door benden franc-tireurs, de ,/Wolven van het rnoeras" geieisterd. Dit zijn ge- duchte kerels, die den vijand deerlijke ver- liezen toebrengen. De Duitschers slagen er niet in den spoorweg tusschen Luminets en Row .o te bezetten, terwijl de Russen onvermoeibaar en onoverwinnelijk zijn. De Russen hebben het offensief in de streek van Rowuo, Doebno en Lutsk, en tot in Roekowina bervat, waar hun uiterste linkervleugel lidel dieht bij de Roemeniers staat. die dezer dagen uit Duitsche krijgsgevangan- schap wist te ontsnappen, en in zijn wooing deu rapporter bet heiangwekkende verhaal deed van zijn verblijf in het gevangenen- kamp te S., waar Jiij den kroonprins dage- lijks zag, en zijn ontsnapping. G. vertrok den tweeden dag der mobilisa- iie naar het front, s,treed aan de Marne, nam deel aan vers.eheidene aanvallen met de ba- jonet en had bij zijn compagnie lietbaantje van „brandstofverz.ainelaar". Op 27 April was G. te ver afgedwaald bij bet rap en van dood hout; liij geraakte mid den in een Duitsche pat.rouiile en werd ge- vankelijk meegevoerd. Hij werd ©erst naar M., vervoigens naar S. gebracht. En daar wachtle hij vijf maan- den tang op een gunstige gelegeuheid om »die spat te zetten", zooats hij het noemde. "Het eerste wat ik deed zoo verhaalde G., „was, eens te informeeren naar het lot, dat mij wachtte. Eerst een soldaat en daar- na de officier, voor wien ik geleid werd, verMaarden mij, allebei in voortreffelijk bransch, dat mij geen leed hoegenaamd zou geschieden. De Fransche pers, zei de offi cier, beweert, dat wij barbaren zijn, en dat is een leugen. Bij manier van spreken zeker. Want ik mo est werken als een paard en leed zwaar onder het gebrek aan voedsel. De Duit schers lieten ons allerlei werk doen, maaien en oogsten o.a. Wij begonnen om 6 urn 's, ochtends, om dikwijls pas out 11 urn 's. avonds te eindigen. Gewapende soldaten en sergeants zagen toe, dat er niet gerust werd. Van dat zware werk kreeg je een trek als- een wolf, maar eten om dien trek te voldoen lio maar. 's. Morgens kregen wij een kroes zwart water, zonder smaak, zonder suiker, dat koffie genoemd werd, om twaalf uur pap van rijst, kno-tlen, rogge of haver. *s Avonds weer een kroes. koffie. Per dag kregen wij een zwart brood van een kilo ongeveer, dat wij in 't begin met zijn vijven moesten deelen. Later Werd het rantsoen lets hooger, daar wij toen een brood par 4 man kregen. Er was, groot ge brek aan water en wij waren wel gedwon- gen, in een toestand van walgalijke vervui- ling te leven. Ons lijfgoed moesten wij vier weken aan een stuk aanhouden, en we leef- den Letterlijk van het ongedierte. Vaak kwani de kroonprins in het kamp, die „lo.llig" en jovialerig deed. Dikwijls sprak hij de krijgsgevangenen familiaar aan, en vroeg hmi naar hun beroep van voor den oorlog. Eens vroeg hij aan een mijner makkers in het ongeluk, welk vak hij uit- oefende, waarop deze zonder aarzelen ant woordde: „Ik was rentenier!" "Oh!" zei de kroonprins, „en verveelde u dat nietsdoen?" „Welneen! Ik ging jagen en visschen!" De kroonprins begon te iachen en vroeg nieuwsgiierig "Laat uw handen eens zien!" Hij wees naar de sporen van den harden arbeid in de handpahnen vail den gevaugene en vroeg toen "Hoe heet dat in het Fransch?" „Des ampouLes." ,,Nu, werk dan maar niet te hard, om niet te veeL eelt in de handen te krijgen!" zeide de zoon van den keizer. Eens sprak hij mij aan: „Wat deed u wel, voor u hier kwam?" „Ik was kok", zei ik uit de grap. „Zoo! Ivok! En hoe vindt u het eteu hier?" „Beroerd. Er is te weinig en dat weinige is niet lekker." groot 4391 ton, met een lading erts en af- komstig uit Hamburg, waarschijnlijk door denzelfden onderzeeer getorpedeerd. De bemanning b'estond uit 33 koppen: zij en de kapitein werden op het eiland Oeland aan wal gezet. Vervoigens is ook nog ten zuid.en van het eiland Oeland de Duitsche kolenboot „Gu- trune" groot 3039 ton in den grortd gebo'ord. Dc bemanning werd door het sloomschip „Baltic" opgepikt en te Trellehorg aan wal gezet. Lloyds agentschap deelt mede, dat de En- gelsche stoomboot „Halizones" tot zinken is gebractit; de bemanning werd gered. De „Halizones is een stalen sloomschip van 3295 ton en het eigendom van de Bri tish and South American Steam Nav. Co. Lim. te Liverpool. Siaking van aardappelbande- laars te Brussel, Zooals bekend, heefl de gouverneur-gene- raal van Belgie, baron Von Bissing, ten einde een prijsopdrijving tegen te gaan, den maximumprijs van aardappelen op 8 francs per ICO K.G. vastgesteld. De boeren waren tucriiicdc cchlcr niet tevrcden, want hocwel de oogst in Belgie dit jaar goed is, waren zij reeds begonnen met de aardappelen tegen zeer hooge prijzen te verkoopen en daar zij nu niet meer de {)rijzen naar eigen be lieved konden vaststellen, besloten zij te sta- ken. Te Brussel en in de voorsteden komen de aardappelhandelaars thans dan ook niet meer ter markt. (Tel.) Ees'3 hevag Suehtgevesht. Toen de slag in Champagne den 26sten September zijn toppunt van hevigheid had bereikt, stegen een jong vlieger met zijn waarnemer op met liet voornemen een spoorwegstation achber de Duitsche linien te verwoesten. Plotseling dook een snelle met twee niotoren toegeruste Duitsche lucht- kruiser uit de wolken te voorschijn. De Franscliman bond zonder aarzelen denstrijd aan, de kogels. vlogen door de lucht, daarop werd bet machine-geweer van den Fransch- rnan vastgezet. „Buk u!" riep de waarne mer tot den aviateur en het vliegtuig begon te cirkelen in duizelingwekkende vaart, maar de Duitscher deed hetzelfde en zwenkte voortdurend, om zijn vijand been, terwijl hij bommen van 90 m.M. afsehoot. De waar nemer beantwoordde het vuur, zoo goed als dit mogelijk was, met het geweer; overwe- genide, dat een plotselinge daling onder een bommenregfei noodtottig zou kunnen wor den, besiloot hij de buizen over boord te gooien. Hij had juist dit gevaarhjk werk verficht, toen een kogel liem in den rug trof. On- middellijk daarSft raakte een ander zijn vuistgewricht, terwijl een stukje van den pi-opellor in zijn oog sprong. Hij klemde de tanden <m elkaar en bleef kalm zitten. De aviateurS^tuurde naar beneden, maar de machine gaf plotseling een stoot. „Ik ben door een kogel in de maags.treek getroffen", riep de aviateur uit. Zij zagen den gtans van helmen onder zich en zij dachten in handen van Lien vijand te vallen, maar de aviateur merkte op, dat het Franschen wa ren. Toen zij dieper. gedaald waren, 1-eunde de waarnemer over den rand van het vlieg tuig. om (ku$mgeving op te nemen en vol- bracht de landing in de Fransche loopgra- ven. Beiden waren zwaar gewond, maar zij lecfden. De generaal wenschte hun geluk en beval hen aan voor het legioen van eer. Een kfijgsgevange die den Peins gesppoften heeft. De Matin" 'h^eft een barer medewerkers afgezonden op den taxi-chauffeur Albert G. De kroonprins keek mij even aan, blijk- baar een weinig van zijn stuk gebracht. Maar toen begon hij te lachen en zei: „Wat zal ik u zeggen dat is. de schuld van uw EngeLsche vrienden, die de levens- middelen aanhouden!" Daarop verhaalde G., hoe hij liad weten te on ts nap pen: „0p een donkeren nacht, toen een wacht- piket een troepje gevangenen naar de la trines geleidde, liep ik er sLil tusschennit. Dat was op| 4 September. Ruim een week scharrelde ik iederen dag wat verder naar de Niederlandsche grens, met behulp van een compas, en voorzichtig de grootere ste- den vermijdend. De laatste twee dagen had ik niets gegeten en de honger maakle mij dot, maar gelukkig verkocht toen een schoen- lappertje mij voor twee mark ik had er vier een paar boterhaminen. Maar in D. Iiep bet zoo waarlijk weer mis! Drie gendarmes pakten mij op, fouil- leerden mij en vonden mijn zakboekje. Ik werd weer naar M. gebracht en daar in de kazerne opgesloten, met schildwachts voor mijn deur. Omstreaks middernacht echter lioorde ik hun stappen niet meer. Ik waag- de het er op, en drukte een dieurpaneel in. Ik kroop er door, moedernaakt, want mijn kleeren maakten mij te dik voor de smalle opening. In de donkere gang kleedde ik mij vliegensvlug weer aan, liep naar de binnen- plaats, lclom op een stapel planken, sprong vandaar over een muur en was. opnieuw vrij. Daarop bleef ik vier-en- twin tig uur in een bosch verscholen. Toen moest ik nog, met duizend voorzorgen, door twee rijen elec- trisch geladen draden doorkruipen, maar eindelijk stond ik toch op Nederlandsch grondgebied! Daar werd ik van voedsel voorzien. De Fransche consul te Maastricht verstrekte mij de noodige papieren, en zoo kon ik over Folkestone Parijs weer berei- ken. Nu heb ik een paar dagen verlof, ik blaas wat uit bij vrouw en kinderen, en dan hoop ik met frisschen rnoed er weer op los te gaan!" Engeische en Ouitsefae onsler>° zeeefs Ban hei wei>k. Uit Ivopenhagen wordt geseind, dat het Duitsche stoomschip „Luilea", op weg van Zwedien naar Lubeck, met een lading van ongeveer 3000 ton koper en andere meta- len, door den EngeiLschen onderzeeer E19 tusschen Zweden en Duitschland tot zin ken is gebracht. De bemanning, bestaande uit 21 koppen, werd gered. Elf bereikten Gelser in Denemarken en de anderen gin- gcn aan boord van een Zweedsch schip. Zij hadden 20 minuten tijd gekregen om zich te redden en hun eigendommen, be- nevens de scheepspapieren, mede te nemen, waarvoor zij zeer dankbaar waren. Yoorts werd aan de oostkust van Zwe den bet Duitsche stoomschip „Nikomedia", Voor zi|n beurt geladen. Aan deErtskade te Amsterdam liadWoens- dagochtend een schipper zijn tjaLk voor zijn beurt geladen, een feit, dat niet in overeen- slemming was met de bepalingen, door den Schippersbond vastgesteld. Zijn collega's, die wel leden van den bond zijn, waren hierover slecht te spreken en be sloten, dien schipper eens over zijn daad te kapittelen. Meer dan honderd schippers be- gaven zich op een tjalk, die door een stoom boot naar de Ertskade "gesleept werd. Hier werden, in 't bijzijn van den inspecteur der Havenpolitie, vriendschappelijke besprekin- gen gehouden, welke tot resultaat hadden, dat de schipper in 't ongelijk gesteld en zijn tjalk weggesleept werd. Eenzelfde tooneel rnoet zich bij twee an dere tjalken afgespeeld hebben, die eveneens weggesleept werden. Gevaarlijk speelgoed. Een telefoon-beambte te Preston had, vol- gens het „Hbl.", van een kennis als curiosi- teit de kap van een Duitschen granaat ge kregen en liet die bij het bekijken in de kenken op den vloer vallen. Een bevige ontploffing voilgde en de beambte zelf, zijn mocder, zijn dochter en een buurman wer den zoo ernstig gewond, dat alien naar het gasthuis gebracht moesten worden. De rui- ten waren stuk gesprongen en de muren en de zoldering werden ernstig beschadigd. Als een wenk aan de verzamelaars van zulke curiositeiten leek het nieuws van dit ongeval wel de vermelding waard. Een geheimzinnig geval. Te Dusseldorf is iemand gearresteerd, die beweert zeeman te zijn en Hendrik Anders- sen te heeten. Hij trok de aandacht omdat hij in verdacht gezelschap handenvol geld verteerde. Na zijne arrestatie bleek, dat hij 26.000 mark bij zich had. Op de vraag, hoe hij aan dat geld kwam, antwoordde hij, dat op het schip waarop hij in de Iersche Zee voer, een sloep werd opgemerkt. Anderssen werd toen met noig drie man in een boot op onderzoek uitgezonden. In de sloep lag bet lijk van een matrons, naast een aantal koffers. In een dezer koffers vonden zij een cassette met 120.000 gulden. (De „Vossisch,e Zeitung", waaraan wij dit bericht ontlee- nen, spreekt van gulden", zoodat waar schijnlijk Nederlandsch geld bedoeld wordt. Red. H.) Anderssen en zijne kameraden zouden dat geld achtergehouden en samen gedeeld heb ben. In de nabijheid van de Nederlandsche kust moet hij met zijn aandeel van den schoener zijn gevlucht en te Vlissingen aan lanid zijn gekomen. De zeeman bezat geene papieren, waaruit zijne identiteit blijken kan, en spreekt slechts gebroken Duitsch. De minister en een kip. Men schrijft aan de „Tel." Gehoord op de Tielsche eiermarkt: De minister en een kiep lijke mekoar wel wa! Warrom Ze houe allebei op midd'n uitvoer van ejere! Alle vrouwen gaan den veertigjarigen leeftijd met angst te gemoet. Dat is koket- tevie, zult gij zeggen. Neen, de vrouw is angstig omdat zij weet dat weldra het onver- biddeiijke tijdstip nadert waarop storingen zich voordoen die kenteekenen zijn van een ingrijpende verandering in haar bestaan. Van daar komt haar zwaarmoedigheid en haar angst. Reeds ondervindt zij hoofdpijnen, zeDuwpijnen, flauwtes, opstijgingen. Haar eetlust is zeer verminderd en zij is zeer zenuwachtig. De vrouwen moesten niet angstig zijn. Indien zij haar bloea rijk en zuiver kunnen houden, kunuen zij dit gevaarlijke tijdperk van den kritieken leeftijd trotseeren zonder dat zij behoeven te lijden. Het gebruik der '"Pink Pillen zal haar helpen haar bloed in een staat van rijkdom en zuiverheid te onderhouden en haar zenuwstelsel versterken. Men moet niet wachten met de Pink Pillen te gebruiken tot de storingen zich voordoen. Men neme bij voorbaat de Pink Pillen, dat is voor- zichtiger en dat verhindert de komst der ongemakken die met die storingen samengaan. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos, en 9,per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bii de Wed. A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraatvoor Sas van Gent en om streken bij Verbaak, drogist, en verder bij verschillende apotbekers en goede drogisten. m, Oevestierd TE DORDRECHT. Opgericht anno 1H59. De Direcfie geeft kennis, dat zij benoemd heeft tot Agent der Maat- schappij te Philippine, den heer tot wien men zich voor zaken, het Agentschap betreffende, gelieve te wenden. Dordrecht, 12 October 1915. De Directeuren P. J- DE KANTER. K. LOTSIJ. 1 Verkrijgbaar bii alle EFFECTENHANDE- LAREN in stukken van/iOOO,-, /'SOO,-, /250, - en f IOO,-. TT ,.^_1 i-in vei"bouding tot het disconto der Ned. V OXacCXAL L/A CCLXCLCXl Lank, aan winkelievs, landboiiwevs en klein-industri'eelen. •».T t te?en een rentevergoeding van: dagelijks Neemt gelden in depOSltO opzegbaar 3'/2 o/0, per drie maanden 3s/4 0/0, en per zes maanden of langer 4 °/0. lie Bank is qevestigd Kersstraat 35 en is geopend iederen werkdag van 9—en v^p. 2 5 uur. Litvoerige inlichtingen worden steeds gaarne verstrekt. Aandeelen zijn verkrijgbaar ten kantore der Bank. D A GEN. Voorm. Nam Zaterdag 16 October 7.4 7.52 Zondag 17 8.43 9.34 Maandag 18 10.15 10.52 Dinsdag 19 11.22 11.47 Woersdag 20 12.9 Donderdag 21 0.29 12.47 Vrij dag 22 1.5 1.22 te voorkomen, gelieve") hen die een goed Heeren- of Damesrij wiel wenschen, ten spoedigste een uit de weinige in voorraad zijnde uit te kiezen. Prijzen van 22 tot 27 gulden Voor Dames 2 pracJitJearretjes. Adres GEENSEN, Verbindingstraat 20, Ter Neuzen. MIDDELBURG, Langedelft bij de Markt. Telef. Interc. No. 235. J". "^-A-InT Hi 13 XT jEZj. TJitgebreide collectie Firma P. J. VAN DE SAHOE, Boekhandel. Noordstraat. PHILIPS PAIMDBRIEVEN f V i/ H V rr II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2