a AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6288. Zaterdag 16 October 1915. 55e Jaargang. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN BINNENLAND. Landbouwberichten. Telefoosi 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. SBRSTB J3JL,.A:JD„ De Gommandant der Kustbatterij bij NEBZEN Be Commandant der Kustbatterij bij NEUZEN Be Gommandant der Kustbatterij „0e Gezondheid." Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, o 'erig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. het militair gezag uitoefenende in de ge- meenten Neuzen, Hoek en Zaamslag Gezien de Wet van 28 Mei 1899 (Stbl. No. 128), 13 e p a a. 11 Artikel 1. Het verlaten over de rijksgrens van het in staat van beleg verklaarde gebied is aan met militairen (Nederlanders), die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn en behoord hebben of behooren tot de groepen, in het tweede lid genoemd, ver- boden, voor zoover daartoe niet door den Minister van Oorlog of door de in het tweede lid van artikel 2 aangewezen auto- riteit vergunning is verleend. Deze groepen zijn bankwerkers gereedschapmakers metaaldraaiers boorders fraisers slypers bedienden van automatische werktuigen scbavers stokers ln *alc,rieken van metaalbe- machinisten j werkinS bedrijfsleiders in fabrieken van metaalbe- werking leiders van een technisch bureau seheepsbouwkundige- en werktuigkundige ingenieurs ingenieurs in machinefabrieken, scheeps- werven en constructiewerkplaatsen opzichters, voormannen en ploegbazen in machinefabrieken, scheepswerven en constructiewerkplaatsen kantoorpersoneel in machinefabrieken, scheepswerven, constructiewerkplaatsen, handelsbureaux, technische bureaux modelmakers vormers en gieters bedienden van ovens in metaalgieterijen machineteekenaars constructeurs monteurs koperslagers smeden loopenrichters instrumentmakers ernstvuurwerkers zadelmakers rrjwielherstellers Artikel 2. Teneinde van den Minister van Oorlog de in het vorige artikel bedoelde vergunning te verkrijgen zal bij dien Minister een schriftelijk verzoek moeten worden inge- diend, houdende vermelding van den dag waarop verzoeker wenscht te vertrekken, van den weg langs welken bij wil vertrekken, van het vervoermiddel, waarvan hij wenscht gebruik te maken, van de plaatsen in het buitenland, welke hij wenscht te bezoeken en van het doel, waartoe hij die plaatsen wenscht te bezoeken. Bij dat verzoek zal moeten worden overgelegd een duideljjke, niet verouderde photographie van den ver zoeker met daarop gesteld een verkiaring van den burgemeester zijner woonplaats, dat deze photographie verzoeker weergeeft, met vermelding van zijn geslachtsnaam, voornamen, geslacbt, geboortedatum, beroep of beroepen, welke door hem in de laatste twee jaar of zooveel korter als hij in zijn tegenwoordige woonplaats gevestigd is, zijn uitgeoefend, woonplaats, en indien de ver zoeker minder dan twee jaar in zijn tegen- woordige woonplaats gevestigd is, zijn vorige woonplaats. Behalve door den Minister van Oorlog kunnen de vergunningen ook worden ver leend door de volgende autoriteit Den Watecschoui te Neuzen, den heer* C, Kh&iftSSEH, MSoos- wijksis^aai Ho, 32. Deze autoriteit zal beker.d maken op welke wijze bij hem vergunning kan worden aangevraagd. Artikel 8. Met de uitvoering dezer regeling, waar- onder mede begrepen wordt, het beletten aan hetgeen in strijd daarmede dreigt te geschieden, zijn belast de daartoe door mij aangewezen militairen en de ambtenaren van invoerrechten en accijnzen. Artikel 4. De afkondigiDg dezer verordening zal geschieden door de burgemeesters en door mij in de Ter Neuzensche Courant. Ter Neuzen, 14 October 1915. De Commandant der Kustbatterij, A. 1). PUTMAN CRAMER. uitoefenende het militair gezag in de gemeeuten Neuzen, Hoek en Zaamslag Gezien de wet van 23 Mei 1899 (Stbl. No. 128.) Bepaalt: Artikel 1. Het houden van duiven is alleen toege- staan met schriftelijke vergunning van den Commandant der Kustbatterij bij Neuzen. Artikel 2. Een ieder, die in bet bezit is van post- duiven, welke niet tot zijn eigen hok be hooren, zal daarvan direct kennis geven aan genoemden Commandant, die deze duiven zal doen kortwieken. Artikel 3. Alle duivenhokken moeten den geheelen dag openstaan, terwijl geen duiven mogen worden vastgehouden in nesthokjes of op andere verborgen plaatsen. Worden duiven vastzittende aangetroffen, dan worden zij in beslag genomen. Ter Neuzen, 16 October 1915. De Kapitein Commandant der Kustbatterij bij Neuzen. (get.) A. D. PUTMAN CRAMER. brengt nogmaals onderstaande verordening in herinnering, die uitgevaardigd is met het oog op het gevaar dat door vreemde vliegmachines bommen zullen worden ge- worpen. Artikel 1. Het uitsteken van vlaggen van andere dan van Nederlandsche nationaliteit is ver- boden. Artikel 2. Het bepaalde onder art. 1 is ook van toepassing op niet varende scbepen. De Commandant der Kustbatterij, PUTMAN CRAMER. Neuzen, 8 April 1915. •Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die wenschen deel te nemen aan het op 1 November a. s. aan te vangen herhalingaonderwiys, zich daartoe tot en met 30 dezes* bij bet hoofd der openbare lagere school alhier, kunnen aanmelden. Hoek^ 14 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. Ook wat de voorzitter van den Centralen gezondheidsraad op 't Congres voor open- bare gezondheidsregeiing mededeelde, ver- dient, om betere begrippen over de hygiene onder de menigte post te doen vatten, meer algemeen bekend te worden. O.m. wees spreker er op, dat in vroegere oorlogen de verliezen aan menschenlevens, door besmettelijke ziekten, veel grooter waren, dan ten gevolge van verwondingen, zoodat er daardoor sneller een eind aan kwam omdat er geen weerbare mannen meer overbleven. Nu is dit geheel anders, want thans blijken de verliezen door ziekten, belangrijk minder dan door krijgsgereed- schap. Wanneer men nog daarbij in't oog houdt, dat juist in dezen loopgraven-oorlog de voorwaarden voor de vermenigvuldiging van besmettelijke ziekten zoo bijzonder gun- stig zijn, dan mag men gerust zeggen, en is 't duidelijk, dat we dit danken aan het streng vasthouden aan de maatregelen door de gezondheidsleer, de hygiene, gehoden. Bedoeld zijn de legerziekten vlektyphus, buiktyphus, cholera, roode loop, pokken en pest, waarvan de eerste de kwaadaardigste. Ook ons land woidt door deze leger ziekten bedreigd, en ons aller streven moet er dus op uit wezeri, ze af te weeren, en zijn ze binnengedrongen, in de perken te houden, zoodat ze zich niet verspreiden kunnen. Tot heden is dit wonderwel gelukt, en ofschoon we keer op keer van Belgie uit, door de vluchtelingen met buiktyphus, en door de geiuterneerden met rooden loop werden besmet, en ook enkele gevailen van vlektyphus en pokken uit den vreemde werden aangevoerd, is men er toch in ge- slaagd, die alien te bedwingen, zoodat ze zich niet algemeen verbreid hebben. Die gelukkige uitkomst hebben we te danken en is verkregen omdat alle man- schappen van 't gezondheidsleger op hun post waren, van groot tot klein. De regeering zoowel als de gezondheidsraad, de geneeskundige irspecteurs, de gezond- heidscommissies, en ook de militaire genees kundige dienst, alien traden krachtig op. Vooral aan dezen laatsten mag 'n warm woord van lof niet worden outhouden. Hij mocht er toch in slagen door flink en doortastend optreden, de telkens onder de soldaten en geinterneerden voorkomende gevailen van besmettelijke ziekte te beperken. Door dit alies heeft hij ook aan de burger- maatschappij groote diensten bewezen en haar aan zich verplicht. Zoo o.m. werden op tal van plaatsen, om de onder de wapenen geroepenen aan zuiver driukwater te helpen, verscheidene pompen geslagen, die van zelve ook aan de burgerij ten goede komen. Mogen we nu gerust wezen, en daarom de maatregelen versiappen Geenszins 1 Steeds blijft het gevaar voor de deur, en evenals het leger gemobiliseerd moet blijven, om dreigend geweld te keeren zoo moeten ook de gezondheidsmannen gemobiliseerd blijven, om ziekten enepide- mien te keeren, en den kop in te drukken. Zelfs ook na den krijg dreigen nog gevaren voor de openbare gezondheid, die alleen door waakzaamheid en voorzorgen te ont- komen zijn. Zij, die de volksgezondheid hebben te behartigen, moeten dus onder de wapenen en op hun post blijven 1 Den sociale-bygieniscken toestand van ons volk op beteren grondslag te vestigen, zijn weerkracht, zoowel lichamelijk als gees- telijk te verhoogen, is ons aller dure plicht Daarom zijn alle hygienisten onder de wapenen. nZoo ge den vrede wiltbereidt U ten oorlog I Dr. ARENDS. Oude Tonge, 14 Oct. 1915. Portverhooging. „Het Huisgezin" oefent critiek op een eventueel wetsvoorstel tot verhooging van port. Het blad schrijft o.a. „Niet waar, of men op een krant een post- zegel van een lialven of van een heelen cent moet plakken; of men een brief met vijf of zeven-en-een-halven-cent moet frankeeren; wlie ViQielt dat nu? Het is innners telkens maar een bagatel. Intusischen gaat portverhooging in tegen den draad der tot dusver gevolgde postpo- litiek, welke naar verlaging, niet naar ver liooging van het port streefde. En op de tweede plaats. is portverhooging een onevenredige zware belasting voor den kleinen man en meer nog voor den handel- drijvenden middenstand. Deze middenstand heeft uit den aard der zaak veel correspondentie, zoodat verlioo ging van het port voor brieven en drukwer- ken vooral zwaar op hem zal drukken, die reeds een zoo moeilijken tijd doormaakt. Op de derde plaats gaat portverhooging in tegen het Internationale streven naar verge- makkelijking en uitbreiding van het ver- keer. Het stuiversport voor brieven in het inter- nationaaL verkeer is een desideratum, het- welk nog niet bereikt is, maar dat men door de jongste wijziging in liet internationaal ta rief aanmerkelijk is genaderd. Verhooging van ons tarief is een terugtred op den weg, dien ook ons land is opgegaan. Niets is gemakkelijker en schijnbaar een- voudiger dan een verhooging in te voeren, die automatiscli werkt en op het oog eigen- lijk geen last is. Maar in werkelijkheid zou een portverhoo ging, stellig voor een bepaalde categorie, een drukkende belasting kunnen zijn. TER NEUZEN, 15 Oct. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.8 Memel. Laagste barometerstand 764.7 Bodo. Vevwachting tot den avond van 16 Oct. Zwakke verandelijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem- peratuur. Door den vice-admiraal, commandant in Zeeland is het verblijf in de provincie ontzegd aan Petrus Kegels, geboren 26 December 1876 en Eduardus Kegels, ge boren 13 Juli 1870, beiden geboren en wonende te St. Jansteen, beide Nederlanders, zulks wegens clandistienen uitvoer. Wegens poging tot uitvoer van verboden artikelen werd het verblijf ontzegd aan Emiel Ludo- vicus van Dorsselaer, geboren 5 December 1886 te Clinge (Z wonende te St. Jansteen en Camiel Bogaert, geboren 23 Augustus 1893 te Clinge (Z.), wonende aldaar bei den Belg. Door de Middelburgsche Commissie, die zich ten doel stelt Vlaamsche en Neder landsche boeken naar het Belgische front te zenden, is, behalve een aantal boeken, tot heden aan geld ontvangen Van N. N. uit Souburg 2.van Mej. M. J. 1. Jongejuffr. T. v. d. W. f 0.75 dames d. M. 2.50 Mej. d. C. B. 1.Mej. M. J. d. H. 1.— Mevr. R. N. 2.— Mej. A. J. v. K. 0 50 door bemiddeling van Mevr. Schluter 4.50 van den heer B. 1.van den heer Z. 0.50 door bemiddeling van Mr. P. Dieleman 10.door bemiddeling van eenige Belg. dames 191.60 en 5 francs; van N. N. 100 francs, alien te Middelburg van Mr. C. te Oostburg 1.van den heer H. G. H. te Utrecht 2.50; van Mevr. v. d. H. te Veere 1.Te zamen 222.85 in Holl. geld en 105 francs. Verdere bijdragen worden gaarne inge- wacht Bogardstraat 34, bij den secr.- penningm. Middelburg, 12 Oct. '15. AXEL. De werken voor aanleg der baan voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat- schappij staan, tot ongerief der inwoners in de kom dezer gemeente al gedurende een tweetal weken stilal het werkvolk is teruggetrokken naar de werken voor het traject Zaamslag Hontenisse. De oorzaak hiervan is, dat door de directie der maatschappij nog geen overeenkomst is gesloten over eene strook grond liggende voor een der Geref. kerken, waarover de baan moet loopen, terwijl de moeilijkheden nog worden vergroot, doordat ook met de directie van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen nog geen overeen- stem ruing is verkregen. Het laat zich aan- zien, dat nog geruimen tijd zal verloopeD, eer partijen het eens geworden zijn. AXEL. Met in gang van 16 dezer is tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Clinge benoemd de heer A. A. A. Minjon te Axel. BOSCHKAPELLE. De landbouwer die reeds een paar keeren gebookt vlas tegen zeer hoogen prijs ver- kocht, leverde deze week weer een partij, waarvoor niet minder dan 25 per 100 K.G. werd betaald. Men begrijpt, dat het zaad van dit puike gewas reeds door lanabouwers is besproken voor den aanstaanden uitzaai. Een werkman, die op het veld in twist geraakte, maakte zich zeer woedend, en wist die woede niet beter te luchten, dan door zijn vuisten zoo bard tegen elkaar en tegen een wagen te slaan, dat zij ge- deeltelijk ontveld waren, en het bloed er uit liep. Dezer dagen werd hier een vet varken verkocht voor de ronde som van 200. Als men zoo iets hoort behoeft het niet te verwonderen. dat oiggen vaD circa 6 weken oud met 18 worden betaald. KOEWACHT. De bewaking aan de grens. is, ook van Hollandsche zijde, zeer verscherpt. Niemand mag, zonder lioodzakelijkheid, tot aan de grensafsluiling naderen. Deze maalregelen zijn genjomen om het smokkelen van en naar Belgie zooveel mogelijk tegen te gaan. Deze week zijn een viertal personen uit deze ge meente, verdacht van smokkelen, uit het in staat van beleg verklaarde gebied gezet. De kerkklok geeft voortaan op last van het Duitseh bestuur den Duitschen tijd aan. Men schrijft ons: Het is thans zoo goed als zeker, dat in de 2 eerste maanden van het volgende jaar eene partij kalkslikstof zal beschikbaar gesteld worden voor de landbouwers. De kalkstik- stof zal een gehalte van 1516 percent in water oplosbare stikstof hebben en ruim 17 per 100 kgr. koslen. Dit is een goede gelegenbeid voor landbouwers, die bij de kunshnest-commissie geen of te weinig stik- stofmest hebben opgegeven, om in het te- kort te voorzien, vooral met het oog op den bietenverbouw van 1916. Groote verliezen van de Serwiers. Aan de „Az Est" te Boedapest wordt ge- meld, dat de Serviers groote verliezen heb ben geleden in den strijd om Belgrado. Hun lichte batterijen werden door de aanval- lende Duitsch-Oostenrijksche Iroepen stuk- geschoten en ook de infanterie teed gewel- dige verliezen. Op het door de Duitschers veroverde Zi- geunereiland, dat uit de gevechten van het vorig jaar bekend is, zijn 600 Servische sol daten begraven. In de straten van Belgrado liggen de lijken van Servische soldaten. De hospitalen zijn gevnld met gewonden uit den driedaagsehen strijd. De Oostenrijk- Hongaarsche gezondbeidsdienst heeft 't be stuur over de hospitalen overgenomen en zorgde ook voor de verpleging van Servi sche gewonden. Over het eindgevecht in Belgrado schrijft de correspondent van den „Lokal Anzei- ger": Ben artitleristische voorbereiding ging aan den aanval vooraf, waarbij jde stad onder concentrisch vuur werd genomen. Ook de toegangswegen tot de stad werden be- schoten, zoodat stad en vesting als :t ware omringd werden door een muur van vuur. Bij den slot-aanvail drongen de Duitsche troe- pen in Zuidelijike en Westelijke richting voor- waarts. Het Noordelijke sladsdeel was spoe- dig in het bezit der Duitschers. Het Zui- delijke lii eld zich nog 36 uur staande. In liet Oostelijke stadsdeel kwamen de Servi sche bezettingstroepen, tengevolge van het voor(rukken van de troepen der centralen, aan twee kanten onder kruisvuur. Na de inneming van Belgrado voilgde. de aanval op de hoogten ten Zuiden van de stad. De geheele Noordgrens. van Servie is een gevechtsgebied geworden. Van de Drina- monding tot ver voorbij Semendria dringt overal de phalanx der verbonden legers door. De tweede verdedigingslinie der Serviers op de hoogten ten Zuiden van Belgrado, even sterk als de eerste, is daarna, onder krachtige ondersteuning van artillerievuur, eveneens aangevallen. De opmarsch der ver bonden legers heeft over de geheele linie plaats. Volge.ns de „Tribuna" was elk huds in Belgrado een Mein fort, dat totterdood ver- dedigd werd. De verliezen van de Duit schers en Oostenrijkers waren verschrikke- lijk, in de straten lagen hoopen lijken. De verdedigers van Belgrado waren meeren- deels territoriale troepen. De in Servie bin nengedrongen legermaclit wordt op 150.090 man geschat. Te Semendria zijn 50.000 man aangekomen. lilt Sulgarije. De correspondent var: de Voss. Zt.g te Sofia schrijft aan zijn blad Met vertegeu- woovdipers van andere Duitsche, Oosten- riiksch-Hongaavscbe en Amerikaansche bladen werd ik door den nieuw benoemden Bulgaarschen opperbevelhebber, generaal- majoor Jekof, ontvangen. jekof toont door zijn optreden afkeerig te zijn van aanstellerij en holle woorden. ludien hij geen uniform droeg, zou men, afgaande op zijn gezicht, een kamergeleerde voor zich meenen te hebben.. Indien men hem met een enkel woord zou willen ken- schetsen, dan moet men tot de Romeinsche geschiedenis teruggaan en hem een modernen Marcus Aurelius noemen. ;/Wij hebben den oorlog niet uitgelokt", waren zijn inleidende woorden. ,/De oorlog kwam tot ons en wij hebben hem aanvaatd, omdat wij dat moeten. Het nuchtere Bulgaarsehe volk zou liever zijn nationale aspiraties zonder bloedvergieten verwezenlijkt zien. Wij mobiliseerden, toen de Serviers aan ouze grenzen troepen samentrokken, in plaats van de overigens ontoereikende be- TER NEUZE COURANT J. VAN DER FEEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1