ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6287. Donderdag 14 October 1915. 55e Jaargang. ea lo. 2o. voor hot verf- glaswerk voor hot leveren ea leggen van linoleum (inlaid) metswaar viltpapier; DRANK WET. ©FFil, De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN F E VIL LIT 0 N. Telefoon ;23. Bit Blad verschjjnt Maandag', Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Inschrijving in het Bevolkings- register. BINNfcBLANP. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetaling'voor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. 34) (Aig. Hbl.) CWI Oe aigeimeene toestand. De aanmaak van munitie gaat voor Engeland en Senvie. U RANT. ■HMagTjsa^ Burgemeester en Wethouders j|P"l§F van TER NEUZEN vragen voor of op den 18 October 1915, tot des namiddags 3 uur, prijsopgave in de vertrekken der nieuwe Secretarie. Nadere inlichtingen en voorwaarden te bekomen bij den Gemeente-bouwmeester. De Burgemeester van TER NEUZEN raaakt bekend 1°. A lie Belgische vluchtelingen zijn verplicllt zich ten stadhuize aan te melden om te worden ingeschreven in de Bevolhingsregisters. 2°. Van de alhier vertoevende gezinnen behoeft alleen het gezinshoofd te verschijnen met medebrenging van het tr'ouwboekje. 3o. De inschrijving zal geschieden op Donderdag 14 October en Vrijdag 15 October a. s. van des voormiddags 9 tot 12 uur en des na middags van 2 tot 4 uur. 4<\ Zij die aan bovenstaande oproeping niet voldoen zuilen worden besehouwd als niet te zijn in geschreven in de gemeente TER NEUZEN en zuilen hierdoor niet in het bezit kunnen ge- raken van eventueel door hen aan te vragen paspoorten. 5°. Voor eerie nauwkeurige bijhouding der bevolkings- registers moeten ook zij die zich reeds vroeger hebben doen inschrijven zich op bovenvermelden datum ter Secretarie aanmelden, om opnieuw te worden ingeschreven. 6 o. ledere Belgische vluchteling die zich in deze gemeente gaat vestigen of die deze gemeente verlaat is verplicht daar- van lcennis te geven ter gemeente- secretarie. Ter Neuzen, 12 October 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van TRIPHON LEOPOLD DHONT, koopman te Wondelgem, domicilie kiezende te Ter Neuzen, in het perceel plaatselijk gemerkt 23 6n gelegen aan den Baandijk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Regeeringsvarkens. Aan de varkensslagers zal voortaan bet geheele quantum varkens, dat zij voor hun debiet noodig hebben aan regeeringsvarkens ter beschikking worden gesteld, zoodat thans nagenoeg de geheele binneniandsche con- sumptie (enkele kleinere gemeenten die zich niet aanmeldden uitgezonderd) door den exporthandel wordt geleverd. Marie, de onbekende bloedverwante, waar- over Fedor met warme deelneming gespro- ken had, werd hartelijk verwelkomd. Moeder Trina Beerman bracht aan haar nicht, de domineesvrouw, een versche kalfs- bout, en Rika had voor haar een korf vol eieren, dat was allem.aal in het huishouden good te gebruiken. Na vriendelijk geven en ontvangen gingen zij naar de kerk. Dominee Kruse, een eerwaardig man, op middelbaren leeftijd, in zijn voorkomen aan zijn oom Dietrich herinnerend, sprak een- voudig, maar zijn woorden drongen tot het hart door, en de geheele godsdienstoefening verliep, onder deze aandachtig luisterende gemeente, op verheffende wijze. Marie meende, dat zij nog nooit in een berk zoo aandachtig geweest was als hier. De geheele plechtigheid was veel vertrou- welijker dan in de groote stad, waar geeste- lijke en gemeente weinig met elkaar omgin- gen. Na de godsdienstoefening k warn en de Naar wy veniemen, ligt het in de be- doeling van den Minister om, in verband met dezen maatregel, het percentage van den uit.voer, dat de exporteurs ter beschik king van het distributiebureau moeten stel- len, te verhoogen van 180 tot 200 pCt. Qvergang landweer en verlof. In verbaDd met het opvolgend oproepen van landstormplichtigen zal, Daar wij ver- nemen, het personeel van de oudste militie- lichtingen naar de landweer worden afge- voerd en personeel van de oudste landweer- lichtingen in het genot van verlof worden gesteld. (4vp.) Brief port verb ooging. Naar wij vernemen is ook bier te lande een portverbooging in aantoeht. De Regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel by de Tweede Kamer in te dienen. Een en ander ter versterking van 's lands financien. (Industr. Wkbl.) Mijnen. De Katwijker logger Marinus Bastiaan KW 44 is zonder vangst uit zee terugge- keerd en rapporteerde, bij aankomst te lJmuiden, dat de vleet is gekapt wegens het in de netten opvangen van mijnen. Onze handelsvloot en de oorlog. De kamer van koophandel te Nijmegen heeft 31 Juli j.l. ©en schrijven gericht tot den Minister van Landbouw, waarin zij, er op wijzen.de, dat ten gevolge van den oorlog ©en aanzienlijk aantal schepen zijn verloren gegaan, en verwacht kan worden, dat dit aantal zal toenemen, als haar meenlng heeft uitgesproken, dat het landsbelang voi-dert, dat onze schepen van de buitengewone voor- deelen, welke na den oorlog de vrachtvaart zal op leveren, zoo veel mogelijk genieten. Daarom is het noodig, dat die Nederlandsche handelsvloot in sterkte niet vermindere, en dient er, volgens het oordeel der kamer, tegen te worden gewaakt, dat de hier te lande thuis behoorende schepen in vreemde handen overgaan. Engeland heeft den verkoop van zeeschepen verboden, en de kamer vraagt zich af of dergelijke maatregel ook niet door Neder land zou behooren te worden genomen. In de verleden week Dinsdag gehouden vergadering van de kamer is mededeeling gedaan van het antwoord van den Minister. Deze deelt daarin mede, dat zijn voile aan- dacht op deze aangelegenheid is gvestigd. doch dat zij, naar 's Ministers oordeel, voor- alsnog geen ingrijpende maatregelen van Re- geeringswege vereischt. De door de kamer bedoelde sterkte-vermindering van de Ne derlandsche handelsvloot toch bestaat fei- telijk niet. Wei is waar w.aren op 25 Augus tus 1915: 318 schepen aanwezig, tegen 325 rop 1 Aug. 1914, doch inmiddels was de ton- nenmaat toegenomen van 1.108.847,57 ton tot 1.147.946,87 ton. Op het oogenblik zijn bo- vendien in aanbouw en besteld 68 schepen met 200.247 tonnen, waarmee de Nederland sche handelsvloot in de toekomst zal worden uitgebreid. In aanmerking genomen, dat alleen uit buitengewoon ernstige omstandigheden voortvloeiende dwingende noodzakelijkheid reden kan zijn voor een Regeering om een maatschappij den verkoop van haar schepen naar het buitenland te beletten, komt den Minister het ter zake ingrijpen van Regee- ringswege vooralsnog ongewenscht voor. De ..Rotterdam" opgebracht. Het s.s. //Rotterdam" van de Holland Amerika-lijn is door de Engelsc'nen aan- lieden op het kerkhof samen om elkaar te begroeten en een beetje te praten. Ook de domineesvrouw werd wel eens door deze of gene vrouw aangesproken met een vraag om raad of inlichting. Ten slotte kwamen alle bloedverwanten in de groote woonkamer van de domineeswoning samen om een eenvoudig ontbijt te gebruiken. Anna hielp de gasten, terwijl Liesbet zich gaarne liet bedienen. Ook Marie tastte toe ;en voelde zich geheel thuis. T o en H en drik w eg ging om to e te zien bij het inspannen van den wagen, zeide Fedor aan Marie, dat hij haar den tuin wild© laten zien, en zij gingen het midden- pad langs den tuin in. In de omstreken van Luneburg zou de jonge kandidaat bij een ouden geestelijke als hulpprediker optreden, reeds den vol- genden dag moest hij er heen gaan. Onder het loopen vroeg hij zijn begeleidster deel- nemend: „Hoe bevalt het je bij grootvader? Kan je nogal wennen op bet land?" „Heel best", zeide zij vroolijk. „Het is mij, als omzweeft mij de geest van mijn moeder, en tante vindt, dat ik al het werk, dat hier gedaan moet worden, gemakkelijk leer." Zij spraken verder over de kerk en Marie zeide, dat zij hier meer stichting vond dan gehouden. De //Rotterdam" mrest einde dezer week met een vrij groot aantal passagiers weer naar Amerika uitvaren. De opmarsch der eenlralen tegen Servie begint nu eenigszins op te schieten, schrijft de „N. R. Crt." De Duitschers melden, dat tusschen Sa- batsj en Gradista de over toch t over den Donau voltooid is. Sabatsj en Gradista zijn ongeveer 120 K.M. hemelsbreedte van elkan- der verwijderd. Belgrade ligt ongeveer hal- verwege tusschen deze plaatsen in. Ten Zuiden van Belgrado werden eenige heuvels veroverd. Zarkowo, door de cen- tralen bezet, ligt ongeveer 10 K.M. ten Zuid- Oosten van Belgrado. liet eerste doel in die buurt zal nu wel zijn het land te veroveren dat bij Belgrado,' begrensd door den boclit van den Donau, in Hongarije uitsteekt. Veel kleiner is een dergelijke driehoek verder naar het Oosteh, bij Ram. Op laatst- genoemden driehoek verheffen zich twee hoogten; de Znidelijkste daarvan is de Ana- tema, door de Duitschers thans bestormd en genomen. Nieuwe gevechten hebben zich aan de Drin ontwikkeld, zegt Berlijn. Over den loop van die gevechten wordt het stilzwij- gen bewaard. Misschien mag men hier een indirect© bevestiging van een bericht uit Nisj in lezen, meldend dat de Duitschers aan den benedenloop van den Drin een nederlaag hebben geleden. Moet mien een berirht uit Athene aan de „Times" gelooven, dan zijn de Bulgaren bij Kadi Bogas aanvallend opgetreden. Kadi Bogas is een pas, een 50 K.M. ten Zuidr Oosten van Widin, in het Noord-Oosien van Bulgarije. Zulks zou er op wijzen, dat Bul- garije nu zonder langer treuzelen Servie zou willlen aanvallen, niet om rechtstreeks het begeerde grondgebied te bezetten, maar al- lereerst om met de aanvalstroepen der een lralen samen te werken en met deze een verbinding te verkrijgen. Het bericht van de „TLmes" is tot dusver nog niet bevestigd en zooiang zal men liet moeten wantrouwen, zoo goed als alle berichten over de troe- penlanding te Saloniki, die onderling zeer tegenstrijdig zijn. Het doel van den inval van de Duitsch- Oostenrijksche legers in Servie is zoo schrijft het „AIg. Hbl." niet alleen en niet in de eerste plaats Belgrado, dat reeds verleden jaar op den 2n December, den ver- jaardag van de troonbestijging van Keizer Frans Jozef, door de Oostenrijkers bezet werd, maar veertien dagen later weder door de Serviers werd hernomen, maar de ves- ting-driehoek NisjPirotZajecar, die de straat- en spoorwegen in de richting naar Sofia en Ueskjoeb beheerschen, en dus de natuurlijke toegangen naar Bulgarije en Ma cedonia Het eerste en voornaamste doel moet zijn de spoorwegverbinding Saniendria Tsjaribrod in bezit te krijgen, en die spoorweg loopt over Nisj en Pirot. Voorls moet de bevestigingslinie van Wranja wor den genomen. In hoeverre de troepen der Entente in staat zuilen zijn die stellingen te bezetten, voordat de Duitsch-Oostenrijksche legers er kunnen oprukken, moet de lijd leeren. Om- trent de houding der Grieksche regeering is tot nog toe niets naders bekend. Zaimis heefl gisteren langcri 'lijd geconfereerd met de gezanten der Entente, maar de verkla- ring, die hij in de Grieksche Kamer af- legde, zegt daaromtrent niets. Wij tasten dus omtrent de plannen van de nieuwe daar in de stad. „Ik hoop later ook een werkkring als predikant op bet land te vinden", antwoord- de hij. „Eenvouidige vroomheid, zooals het hart ons ingeeft, die niet verloopt in spits- voiidigheden, die niet verstandiger zijn wil dan millioenen anderen, en die met beschei- den braafheid gepaard gaat, vindt men het incest onder onze boeren." „Ja, Fedor, en grootvader is de beste van hen." „D,aar liebt ge gelijk in." Zij stonden aan bet eind van den tuin en hadden een schoon, vrij uitzicht voor zich. Achter een met riet omgeven water- plas, waarop eenden zich in den zonneschijn vcrmeiden, strekte zich de weide van de groote boerenhofsiee uit; koeien en paarden zochten hier vreedzaam hun voedsel. Daar- achter weer akkers in verschillende klen- ren, en in de verte het donkerder groen van boomen, waarboven de blauwe lucht schoon afstak. De beide jonge menschen kwamen geheel onder den bekorenden indruk van den schoo- nen lentedag. Fedor begon weer: „Zou men wel kunnen gelooven, dat er hier op deze heerlijke aarde zooveel strijd en nijd en ontevredenheid heerschtMen zou eerder gelooven, dat Grieksche regeering nog in het duister rond; maar de redevoering van Venizelos in de Kamer toont duicfelijk, wat de afgelreden regeering wilde. En nu is het maar de vraag, of de regeering van Zaimis dezelfde plannen heeft. Venizelos zeide: „Zelfs als er geen tractaat met Servie beslond, zou het in ons belang zijn, de neutrajliteit op te geven, zoo iang een andere staat zich wil uilbreiden ten onzen koste. De vraag is niet, of wij oorlog zuilen voeren of niet; maar als wij niet in den oorlog gaan, mogen wij in elk geval niet toestaan, dat Bulgarije Servie zal verpletteren, om daarna met zijn geheele gewapende macht ons aan te vallen. Het nationale belang van Griekenland vordert, dat Bulgarije zal worden verpletterd. Want zoo Bulgarije overwint zal bet Hellenisme volkomen worden vernietigd." Dat is de meening van Venizelos, die hij Maandag in de Grieksche Kamer heeft uit- eeaxgezet. Welke plannen de regeering heeft, weten wij niet; maar wel vernemen wij, dat de beraadslagingen een week lang zijn geschorst, en de volgende week Maandag zuilen worden voortgezet. Wat zal er inmiddels gebeuren met de le Saloniki gelande troepen der Entente? Zal Zaimis vergunnen, dat die het Servische ge- bied, waarop zij geland zijn, verlaten, om door Griekenlarid te trekken Uit Sofia wordt gemeld, dat dit geweigerd is, maar beves tigd werd dit niet. Zal Zaimis de landing van nog meer troepen toestaan, zooiang de Kamer zich over de te volgen gedragslijn niet heeft uitgesproken? Een aantal vragen, waarop bet antwoord nog niet kan worden gegeven, zooiang wij over het verhandeldfe in de Grieksche Kamer en de plannen en voornemens der Grieksche regeering zoo onvolledig zijn ingelicht. Over de gebeurtenissen in het Westen is eenig verschil tusschen de berichten van de verschillende ooriogvoerende landen. Het Duitsche legerbericht meldde, dat in Cham pagne, bij Tahure, een tegenaanval was ge daan, waarbij eenige honderden meters ver loren terrein, over een frontbreedte van on geveer vier K.M. op de Franschen waren heroverd. Het Fransche legerbericht ontkent <Mt, en meldt, dat in Champagne geen stukje van het verloren terrein door de Duilschers heroverd werd, doch dat zij integendeel tel- kens naar hunne linies werden teruggesla- gen. Slechts bij Souchez hebben zij eenig succes gehad, dat echter door het Fransche bericht als „niet noemenswaard" wordt aan- geduid. En ook tusschen de Duitsche en Engel- sche berichten is nogal eenige afwijking. Het Duitsche legerbericht had gesproken van eenigen vooruitgang bij Loos; dit wordt door de Engelschen ontkend. Zij zeggen, dat de Duitschers slechts op een punt in de Engelsche frontlinie doordrongen, namelijk in den Zuidelijken verbindingsloopgang van het Hohenzollern-reduit, doch daaruit spoe- dig werden verdreven. En dat de mede deeling van den afgeslagen aanval bij Ver- melles onjuist is, wijl daar geen aanval werd gedaan, of afgeslagen. Overigens worden de gevechten aan het Fransche front voortgezet, en hebben de Franschen, volgens hunne berichten, daar in eenige voordeelen behaald, bij Souchez en Givenchy, en in Champagne, bij Tahure. Overigens hebben de gewone artilleriebe- schietingen plaats, met de gewone gevolgen. De toestand in Rusland is allerminst naar den zin van de „Times". „Was onze regee ring bijtijds op de hoogte van de bedoeling van den Russischen terugfocht?" vraagt het blad; „werd zij bijtijds en volledig ingelicht door de mannen die bet weten konden? En Christenen, wien zooveel goeds ten deel valt, zich bescheiden in liefde en dankbaarheid daarover zouden verblijden." „Maar zeg mij eens, waardoor komt er toch zooveel ellende en ongeluk in de we- reld?" „Door het menschelijk onverstand, lieve Marie, en door de zelfzncht, die in alle men schen woont. Ieder zou het leven zoo aan- genaam mogelijk willen hebben, maar daar hij den rechten weg daartoe niet vindt, kiest hij den verkeerden en stoot zich en anderen bont en blauw. „Ja", antwoordde zij met een ernstigen trek in haar frisch gelaat, „wiji hebben onzen vrijen wil en loopen daarmee zoo dikwijls vast. Maar men is daar toch altijd niet al leen schuldig nan?" „Daar wij alien dwalen, komen dikwijls vele omstandigheden bij elkaar." „Ja, dat is zoo. Ach, wist men maar al tijd, wat goed voor ons is." „Wie daarnaar streeft, vindt het." Met een lichte verlegenheid sprak hij verder: „Iemand, die ook het goede niet voor Zich inziet, is nicht Liesbet. Gij schijnt mij ver- standig toe, tracht bij haar gedaan te krij gen, dat zij de kleine ijdellieden laat varen en eenvoudig en goed haar plicht doet in de groote huishouding. Zij moet zich bij legden deze hunne diptomatieke plannen vroeg genoeg bloot, om op deze militaire noodzaak bedacht te zijn?" Het b'lijkt uit de ontevredenheid van de „Times", dat het de wending in de onder- handelingen met de Balkanstaten toeschrijft aan twee oorzaken: den terugtocht der Rus- sische legers en de mislukking van de Dar- danellen-expeditie Thans is in Rusland een soort stilstand ingetreden, waardoor de Duitsche en Oos- tenrijksche legers in staat zijn, zich voor te bereiden op een defensieve winter-campag- ne. Vooral in het centrum werden slechts defensieve maatregelen genomen. In het Noorden bij Dunaburg wordt nog getracht iets te winnen, Dunaburg te bezetten, wel- licht Riga te nemen; maar krachtig door- tasten geschiedt er niet meer, evenmin als in het Zuiden, waar aan de Strypa, de Se- reth en de Styr gestreden wordt, alsof de beide legers daar nu reeds tot den positie- oorlog waren overgegaan. Want heel veel meer dan berichten over afgeslagen aanval len en over den loopgravenstrijd bevatten de communiques niet. De Fransche ondersecretaris voor de munitie heeft tijdens zijn verblijf te Londen met minister Lloyd George voorwaarden voor een nauwere samenwerking van beide laoden terzake van den aanmaak van munitie vastgesteld. Besloten werd, dat Frankryk en Engeland hun grondstoffen in de eerste plaats zuilen gebruiken voor de fabricage van materieel voor de verdediging, terwijl eerst daarna rekening zal worden gehouden met de behoeften, zeifs de noodzakelijkste, van de particuliere industrie. Een afvaardiging van Engelsche munitie- arbeiders is naar het front in Frankrijk geweest en vernam van de soldaten, dat zij voor alles munitie noodig hebben, niet alleen in ruime, maar in onbeperkte mate. De oorlog is een munitie-oorlog, zoo is de indruk, die de Engelsche arbeiders van hun reis naar de loopgraven meebrachten. Een vertegenwoordiger van den Engel schen minister van munitie is in Canada aangekomen voor de verdere organisatie van de vervaardiging van schietvoorraad in Canada. De „Nation", bet Engelsche weekblad, is niet gerust over de landing te Saloniki. Ze noemt het zenden van een leger naar het nieuwe oerlogstooneel in den Balkan, afge- scheiden van het politieke gevaar, een uiterst gewaagde onderneming en spreekt de hoop uit, dat het Engelsche kabinet de zaak gron- dig heeft overlegd. Wij hebben ons een groot risioo op den hats gehaald aan de Dardanellen, wij kunnen niet, zegt de „Na- tion", met de gedachte aan Egypte, licht een tweede risico. het hoofd bieden. Te Sa loniki moet een nieuwe vooruitgeschoven basis worden ingericht, en de verbindings- lijnen door Griekenland dienen te worden opengehouden. Hoe zou de toestand van een leger zijn, indien zijn basis plotseling werd afgesneden? En dit schijnt, hoe men de houding van Griekenland ook uitlegge, de stelligste mogelijkheid te zijn. Wanneer Mackensien, die met zijn troepen reeds in Servie is, zich een doortocht baant en de Koning van Griekenland bang is omDuitsch- land te mishagen, dan zou zijn gevoelen waarschijnlijk uiting vinden in een formeele, maar feitelijke be&laglegging op het voor- het werk niet door de Idnderlijke Lotte laten overtreffen, dat moet haar eer raken." „Liesbet is mooi en vriendelijk, maar ik ken haar nog te weinig. Hoe zal ik het wagen, haar raad te geven?" „Daar zal wel eens gelegenheid toe zijn. Beloof mij maar, dat je veel met haar zult omgaan, dan ga ik geruster van hier." Hij hood haar de hand, en zij legde de hare met warmen druk er in. Hij was toch zeer goed en braaf. Hij hield een oogenblik haar hand vast en keek haar vol vertrouwen aan. Liesbet heeft een warm hart, maar zij is nog on- verstandig." Zij hoorden haastige sclireden achter zich, keken om en bemerkten Hendrik, die met een somber gezicht naderbij kwam. „De wagens zijn er", morde hij, „ik moet jullie aan het eind van de wereld zoeken." Hij liep voor aan, en de beide anderen volg- den snel. Aan het venster van de woonkamer, dat op den tuin uitzag, zaten de andere drie meisjes te babbelen. Liesbet had zich een beetje teruggetrok- ken, zij had een ongewoon roode kleur en volgde met half gesloten oogen het paar in den tuin. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1