AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6286 Dinsdag 12 October 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. ESB3RBTE BLA.D. De Gezondheid FEB ILL ETON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulll* op den dag der uitgave. Omdat 't, zulk 'n groot volksbelang raakt, verdient de openingsrede van 't congres voor openbare Gezondheidsregeling in zoo ruim mogeliiken kring bekend te worden. Daarorn dacht ik goed te doen, ook in dit veel gelezen blad daarvoor gastvrijheid te vragen. Met 'n vingerwijzing naar de zoo zeer veranderde tijdsomstandigbeden, begon de voorzitter met de vraag te opperen, of 't eigenlijk wel zin bad nu zulk 'n ver- gadering te houden, en of men niet veeleer geneigd was maar moedeloos bij de pakken te gaan nederzitten, overweldigd, als we zijn door die scbreeuwende, stuitende en schrille tegenstelling Aan de eeue zijde de Hygiene, de liefde- volle pleegmoeder, die alles aanwendt en in het werk st'elt, om den mensch zoo ge- zond mogelijk te houden, en zijn leven te verlengen, en alzoo het geluk en de wel- vaart van het volk te verhoogen en aan de tegenzijde.de Oorlog, de hyena, die mil iioenen mannen in hun voile levenskracht verslindt,' of voor hiin gansche leven ver- minkt, geknakt of ontreddert, dorpen en steden ja geheele streken vernielt, en alzoo de welvaart en het geluk van miliioenen menschenkinderen door ruw geweld ver- nietigt, in minder seconden, dan 'r eeuwen noodig geweest zijn, om die door noeste vlijt op te bouwen Geen wonder dat men met die ontzettende tegenstrijdigheid voor oogen mismoedig wordt. Maar toch, na eenig kalm nadenken, komt men tot het besluit dat't onze plicht is te werken, zoolang ons daarvoor de tijd en de gelegenheid worden gescbouken, onder 't vaandel van Jan Pieterszoon Koen i/Ende desespereert niet". Want ook zelfs de oorlog kan bij al de overstelpende ellende, nog wat goeds voor ons meebrengen, omdat hij eigenaardige ioestanden in het leven roept, die ons noodzaken den geest te scherpen en ons tot buitengewonekrachtsinspanningdwingen. Voor ruim honderd jaren, ten tijde van Napoleon, was 't even zoo. Toen ten ge- volge van de oorlogen en het intercontinen- taalstelsel de handel verstoord was, kreeg men gebrek aan verschillende grondstoffen, en ging men naar middelen zoeken, die door gelijkwaardige te vervangen, wat den stoot gaf tot allerlei uitviodingen en ont- dekkingen. Zoo noem ik II o. a. maar de bereiding van soda uit keukenzout, van indigo uit de blaren van de verwersweede, van suiker uit den beetwortel enz. En nu zijn we weer voor dezelfde feiten komen te staan. Ook nu weer behoefte aan grondstoffen, die we moeten trachten door gelijkwaardige of, kan 't zijn, door betere nog te vervangen. Zoo, om maar iets, voor ons voor de hand liggende, te noemen, is er 'n te kort aan grondstoffen voor de bereiding van genees- en verband- middelen, en om nu even goede of liever 33) Zij wilde Hans, spoedig weer sehrijven, haar hart vloei.de over van dankbaarheid jegens den helper in den nood. Goldammer zou haar toch niet vervolgen en terug laten bnengen? Dat zou vers,chrikkelijkzijn! Toen zij wat kaimer was geworden, ging zij weer naar den dorschvloer, waar zij Rika tevoren had geholpen. Tante was juist bezig, een paar groote sneden brood met worst te beleggen. „Geef mij de flesch met brandewijn eens van de plank, Marietje", zeide zij, „en schenk eens even in. Mijnheer Muller is bij grootvader in de kamer; gij kunt het ontbijt binnen brengen. Een jong gezicht zien de mannen veel liever, dan een oud." Het glas met brandewijn stond tusschen de sneden brood op het bord, dat Marie opnam en in de kamer bracht. De agent Muller kwam dikwijls bij den schout Dietrich Kruse, om zijne bevelen te vragen. Muller, een groot krachtig man, met een rossen baard, staple been en weer, terwijl de, oude beer in zijn arms to el bij het venster zat. „Ja, mijnheer Kruse, de Zigeuners laten zich weer in den omtrek zien. Er moet dus gesurveilleerd worden, zegt de rechter. Het beste is, dat er dadelijk goed wordt aange- pakt, om liet kwaad te onderdrukken. De deur werd geopend, en Marie kwam nog, betere in de plaats te krijgen, zal 't raenschelijk vernuft zich weer moeten spitsen en scherpen. Zoo kan dus de oorlog op menig gebied vooruitgang brengen, en uit het kwade toch nog wter het goede voortkomen. Ook voor de gezondheidsleer zal deze krrjg menige nuttige gevolgen hebben. Vooral zal ze veel meer op hare rechte waarde worden geschat, en dit vooral is voor ons het lichtende punt in deze droeve duisternis. Vroeger was't ondenkbaar, en onmogelijk dat zulke outzaglijke legers zoo langen tijd konden strijden, zonder dat zich in hun gevolg allerlei kwaadaardige be- smettelijke ziekten epenbaarden, die zelf al lang 'n eind aan den strijd zouden gemaakt hebben, en die dan tevens nog geheel Europa zouden gegeeseld hebben. Dat we dit thans wel zien gebeuren is mogelijk geworden, eenig en alleen door het trouw naleven van de door de gezond heidsleer gepredikte beginselen Dat i3 een zegepraal voor deze nog jonge wetenschap, die haar ten goede zal en moet komen, wanneer ze straks weer bij de mannen van het gezag komt aan- kioppen, om hare beginselen in het dagelijks leven toe te passen, en daarvoor stoffelij ken steun te geven. Dan zal men Diet langer haar spottend bejegenen, en smalend op haar neerzien, als de wetenschap, die hersenschimmen najaagt, stokpaardjes berijdt, en met duivelskunsten omgaat Neen, dan zal ze gevierd en bemina worden als onze edele Schutsvrouwe, die de menschheid hare beste wapens meegeeft in den moeilijken strijd om 't bestaan Aan den anderen kant, en dat zal wel haar kosteiijkste oorlogsbuit wezen, zullen de miliioenen soldaten, die thans hare zegenrijke werking van nabij en bij eigen ervaring hebben leeren kennen, eenmaal terug in de maatschappij en 't dagelijksch leven, luide haren lof verkonden, eD ijverige padbereiders voor hare beginselen geworden zijn, van wie, dit spreekt van zelve, meer kracht en overreding zullen uitgaan, dan van zoo menig geschrift en verhandeling, die maar al te vaak de menigte helaas niet weten te bereiken en haar koud laten want 'r gaat toch niets boven het levende woord en de persoonlijke aanraking. Voor den hygienist, den strijder voor de beginselen der gezondheidsleer is er daarorn allerminst reden tot versagen en vertwijfelen, neen integendeel bestaat 'r voor hem alle aanleiding, om in stilte en onverdroten voort te gaan met zijn nuttigen zegenvollen arbeid Dat zij zoo „Laat ons werkenzoo lang het dag is Dr. AREND8. Oude Tonge, 5 Oct. 1915. De aigemeene toestand. De nieuwe Grieksche regeering heeft binnen, voorzichtig bet bordje met bet ont bijt dragend. Toen zij den krachtigen agent gewaar werd, die glimlachead naar haar toe- liep, deinsde zij verschrikt terng. He I glas met brandewijn viel in stukken op den grond; zoo wit als een doek en over het heele lichaam bevend, Ieunde zij tegen den mum*. Galant nam Muller haar het bord uit de hand en wilde haar omvatten om haar te steunen; zij snelde echter gillend weg. „Het juffertje is, een beetje zenuwachtig, is zij nit de stad?" „Ja, uit Bertijn", zeide grootvader, het hoofd schuddend over de handelingen van het meisje. „De Berlijner meisjes zijn anders toch niet zoo bloo." Jetje kwam spoedig met een nieuw gevuld glas, en verzamelde de glasscherven in haar schort. Marie was op dc turfkist bij den haard gaan zitten en trachtte tot bedaren te komen. Die verschrikkelijke man is toch niet om mij hier gekomen? dacht zij. Tante sprak haar* goedig toe, dat het geen ongeluk was, een glas om te werpen, dat kostte maar* tien penningen, en er waren er nog in de kast. Marie stamelde: „Ach, ik ben zoo vree- selijk van hem van dien man geschrok- ken." „Ja, hij ziet er ook uit om iemand bang te maken met zijn rossen baard, en hij is blij, dat de kinderen voor hem wegloopen." Grootvader begeleidde den gast naar den dorschvloer. Muller sprak weer over de Zigeuners, en toen hij Rika, van den haard besloten de neutraliteit te bewaren, en daar de partij van Venizelos de regeering niet zal tegenwerkeri, is alleszins waarscbijnlijk, dat Griekenland voorshands een lijdelijk toe- schouwer van den aanstaanden nieuwen Balkanoorlog zal zijn, schrjjft de N. R. Crt. z/Alleen in geval nationale belangen van groote beteekenis het daartoe mochten no- pen, zal Griekenland van de gewapende neutraliteit afwijken." Het is nu maar de vraag wat belaDgen z/van groote beteekenis" zijn. Maar boven- genoemde verklaring is gegeven, terwijl de oorlog tusschen Buigarije en die van Bul- garije tegen de viervoudige Entente welhaast zeker was, mag men aannemen, dat zulk een oorlog niet zal worden gerekend onder de belangen //van groote beteekenis", die Griekenland van de gewapende neutraliteit zullen afbrengen. De entente zal dus met eigen krachten Servie moeten verdedigen, terwijl de centralen op de machtige hulp van Buigarije kunnen rekenen. Dat Buigarije Macedonia wilde terug- hebben, wisten we al lang. Ook wisten we, dat het daartoe, zoo het niet met onderhandelingen ging, zou meevechten. Met welke groep van mogendheden was niet terstond duidelpk. Een officieele Russische publicatie heeft ons eenigszins op de hoogte gesteld van de aanbiedingen die de entente aan Bui garije heeft gedaan, en in verband met Bulgarije's jongste geschiedenis is het niet onverklaarbaar, dat het niet in die voor- stellen treden wilde. Het laatste en verstrekkende aanbod van de Entente was, dat het verdrag van 1912 zou worden ten uitvoer gelegd, na den oorlog, daartoe had Servie zijn toestemming gegeven. Of het neutrale Griekenland zijn toestemming had gegeven, werd wijselijk in het midden geiaten. Daartegenover moest Buigarije zonder uitstel, met zijn heele troepenmacht, tegen Turkije optrekken en het zou aan dien kant, met de grens Enos Midia worden vergroot. Buigarije zou dus moeten oorlog voeren, dat was zeker, om de kans, na afloop van dien oorlog, (wel te verstaan, indien die zoo afliep, dat de Entente de voorwaarden zouden kunnen stellen) later misschien Macedonie-(waar het Buigarije om te doen is) te verkrijgen. Dit leek heel veel op hetgeen Bnlgarije in den Balkanoorlog had gedaan, zonder daarvan nu goede ondervinding op te doen. Het versloeg Turkije om Macedonie te verkrijgen, kreeg wel het grootste deel van Thracie, maar zijn bondgenooten gingen met Macedonie strijken. Daarbij kwam nog, dat Buigarije van Turkije het voornaamste gedeelte van het gebied aan de Bulgaarsche zijde van de Iijn Enos—Midia onverwijld ten geschenke kon krijgen, //ter belooning van de tot nu toe in acht genomen neutraliteit", en de rest waarschijnlpk later zal krijgen, eveneens zonder een schot te lossen. komend, de hand schudde, zeide hij met dreigende stem: „\Vij zullen ze wel krij gen." Marie beefde opnieuw. Wat bedoelde hij toch? Zij drong zich zoo klein mogelijk in elkaar als zij kon. Muller zeide nu aan tante, dat zij het hupscbe Berlijnermeisje moest groeten: „We zullen nog wel eens goede vrienden wor den", waren zijn laatste woorden. „Nooiit", daclit het meisje in haar hoek. „Nooit nooit!" De mannen liepen met elkaar over den dorschvloer. „Nu, mijnheer Ivruse, gij gaat toch ook naar de veemarkt te Soltau?" „Ik heb nog een paar vette varkens, die va,n de hand moeten." „Ik ben er natuurlijk ook. Op den dans- vloer de ooren open houden, acht geven, vanwege de vechtpartij. De hooge overheid moet overal respect inboezemen!" Hij groette beleefd en liet zijn sabel klet- teren, terwijl hij de dorpstraat langs naar de herberg ging, waar zijn paard stond. Marie begon al meer en meer te gewen- nen. Was hier ook het leven in alle op- zichten verschillend met dat van thuis, toch raakte zij liter meer op haar gemak. De spraak, de toon en vele uitdrukkingen had zij reeds even zoo van haar moeder gehoord. Dikwijls was het haar, alsof die lieve moe der haar naderde, haar omhelsde en haar toefluisterde: „Goed, dat ge hier zijt, lieve kind, hier is het het beste!" De omgang met de huisdieren scheen het stadsmeisje in het eerst vreemd toe, schrok zij er zelfs van. Wanneer een koe haar met den natten neus berook en luid loeide, wan neer zij op den dorschvloer te dicht bij de Waarom dan niet liever, in plaats van een oorlog tegen een land, waarmee Bui garije, sedert er haast geen Bulgaren meer in wonen, geen tegenstrijdige belangen meer meent te hebben, om ten behoeve van een ander Konstantinopel te veroveren (wat nog niet zonder slag of stoot zou gaan, men danke aan de Tsjataldza-linie waarom dan niet liever een oorlog die rechtstreeks op het nationale doel afgaat Duitsehland en ook Buigarije hebben bij Griekenland geprotesteerd tegen de landing van Fransche en Engelsche troepen te Saloniki. Maar als Griekenland die landing toelaat, en overigens neutraal blijft, schijnt dit in de gegeven omstandigheden voor Buigarije en de centralen toch een groot voordeel. Ook het Alg. Hbl. meent dat de wijzi- ging in het Grieksche ministerie van grooten invloed schijnt te zullen worden op de ge- beurtenissen in den Balkan. Het schijnt vrij zeker, dat men, nu Veni zelos is afgetreden, van het nieuwe kabinet een andere houding verwacht, niet alleen tegenover Servie, maar ook en vooral tegen- over de Entente. De //Gaulois" spreekt de vrees uit, die in Fransche kringen heerscht, als het blad ze8t: z/Door de wijziging iD de houding van Griekenland, verliezen wij den gehoopten bijstand van 300.000 man, en staan wij alleen tegen 400 000 Bulgaren en een on- bekend aantal Duitsche en Oostenrijksche troepen. En als wij zullen optreden, moeten wij dat doen met een voldoende macht, anders moeten wij er liever uitblijven." En de //Petit Parisien" voegt daaraan toe z/Wij kunnen niet verhelen, dat de af- treding van Yenizelos voor de geallieerden een zeer ernstige ontgoocheling is. Hoe zal de opvolger van den Griekschen minister het bondgenootschap met Servie opvatten V Zal hij Buigarije toestaan, Servie aan te vallen zonder dit land bij te staan Zal hij het Engelsch-Fransche expeditiecorps, dat in Saloniki geland is, alleen laten op treden tegen een offensief, dat bedoeld wordt als een poging om de verbinding tusschen Nisj en de Aegische Zee af te snijden? /Thans is alles, wat wij ons voorstelden, onzeker geworden." De //Temps" verwacht, dat, welke belang- rijke gevolgen de ministerieele crisis ook voor Griekenland en den toestand in den Balkan moge hebben, de uitvoering van de Macedonische expeditie niet meer kan worden tegengegaan. Want niets kan meer de toestemming wijzigen, die bet land en de autoriteiten hebben gegeven voor de landing, door een houding en een mede- weiking, die aan elk juridisch protest bij voorbaat alle beteekenis ontnemen, meent de //Temps". lnmiddels is de landing te Saloniki be- gonnen. Een aanzienlijke Fransche troepen- afdeeling is reeds aan land gebracht op het gebied, dat bij het verdrag van 1913 aan paarden kwam, en een over de kribbe heen met zijn voehtigen neus tangs haar wang streek, of wanneer de jonge varkens te dicht om haar drongen en knorrend aan haar roken, dan werd zij door vrees bevan- gen. De meeste dieren, die zij nu dagelijks in haar nabijheid zag, had zij tot nu toe steclits op plaatjes gezien. Spoedig echter werden deze huisgenooten haar lieve vrienden. In de stad was zij zelden verder van huis geweest dan naar haar school of om bood- schappen te doen. Haar ouders leefden te spaarzaam, te teruggetrokken, om uitstapjes te doen. Zij kende slechts straten, pleinen en hui- zen: Steenen steenen, overal waar zij lieenzag. En hier nu deze voile vrijheid, de heerlijke frissche lucht, deze rijke voor- raden, terwijl zij ook gewoon was aan zui- nigheid. Wat een groot versehil moest haar moeder gevoeld hebben! Welk een macht bezat de liefde, die drong tot zulk een op- offering, tot den overgang in geheel andere maatschappelijke verhoudingenonbe- grijpelijk! Voor zulk een liefde zou men bang worden. Ach, zij was, ook gebonden, zij mocht nooit aan een anderen man den- ken. Het werk dat hier gevorderd werd, leerde zij met haar jonge, in huishoudelijke bezig- heden geoefende kracht gemakkelijk. Na een paar dagen kon zij reeds melken, wist het varkensvooder te mengen, plantte en zaaide met tante Rika in den tuin en deed alles ijverig en met veel belangstelling. Dien Zondag reed men als gewoonlijk naar de kerk, niemand wilde dien rit verzuimen. Toen al het vee verzorgd was, spande Servie was afgestaan, voor de Servische havenautoriteiten. Ook Engelsche troepen worden daar aan land gebracht. Maar zij zijn nog niet over Grieksch gebied naar Ghevgeli vertrokken. Voor en in de baai van Saloniki kruisen Fransche en Engesche oorlogsschepen in alle lichtingen. uit vrees dat de Duitsche onderzeeers de transportschepen zouden aan vallen. De Bulgaren verwaehten thans klaar- blijkelijk ook een actie der geallieerden in hun havenstad aan de Aegische Zee, Dedea- gatsj. Alle huizen aan de kust van Dedeagatsj werden ontruimd en de forten werden be- wapend met zwaar, ver dragend geschut. Een aantal vrijwilligers is bezig een dubbele rij mijnen te leggen voor den baveningang en de reede. Dedeagatsj is volgens de be- richten in Fransche en Engelsche bladen, vol troepen, die worden aangevoerd en geencadreerd door Duitsche officieren en onderofficieren, aangekomen uit Konstan tinopel of door Roemenie aangevoerd Dit nu schijnt vrijwel onmogelijk. In de eers'e plaats is het niet aan te nemen, dat Duitsehland, nu het veertien maanden in oorlog is, nog officieren en onderofficieren genoeg te missen zou hebben behalve dan die noodig zijn voor de leiding op drie fronten, en voor de oefening van de recruten in het land zelf, en die welke in de Oostenrijksche legers arbeiden ♦- om behalve het Turksche leger ook nog het Bulgaarsche leger aan te voeren en te encadreeren. Er is trouwens een aanmerkelijke tegen- spraak tusschen de berichten der geallieerden, die telkens melding maken van het gebrek aan officieren in het Duitsche leger, en deze mededeelingen, dien het doen voorkomen, alsof Duitsehland officieren en onderofficieren te geef heeft. Waarscbijnlijk zullen slechts enkele stafofficieren bij het Bulgaarsche leger zijn aangekomen, om met den Bul- gaarschen staf te overleggen en saam te werken, bij de aanstaande operaties. Tot nog toe heeft Buigarije tenminste officieel is het niet medegedeeld geen stappen ondernomen tegen Servie. Het Bulgaarsche blad //Kambana" zou, volgens een mededeeling in de //Times'', gemeld hebben, dat een overeenkomst was aange- gaan tusschen Buigarije en Duitsehland, waarbij Buigarije zich verbindt zijn spoor- wegnet ter beschikking van Duitsehland te stellen en Servie aan te vallen uit het oosten, terwijl een Dnitsch-Oostenrijksche macht van 300.000 man uit het noordea een inval zal doen. Zoo Roemenie tusschenbeiden komt,zullen Duitsehland en Oostenrijk een tweede strijd- macht van 300.000 man naar Roemenie moeten zenden. Buigarije bedong als be looning voor zijn hulp, bij den aanstaanden vrede, de Macedonische gebieden van Servie en het recht in de toekomst zijn geschillen met Griekenland te mogen regelen. grootvader de twee brume paarden voor den tentwagen. Hij mende altijd zelf, naast hem zat Peter, die de paarden in Kirchhau- sen verzorgde, en op de tweede zitplaats zat de dienstmeid Jetje op een bos stroo. De anders zoo eenzame weg naar de kerk was heden druk begaan door feestelijk ge- tooide menschen. De laatste dagen waren nogal zoimig ge weest ep hadden alle sneeuw doen smelten. Aan de berken hingen jonge lichtgroene blaadjes, de steedoorns aan de slootkanlen waren bedekt met witle bloesems, de dennen kregen nieuw groen, de pas omgeploegde akker rook frisch, en uit bet lichte groen van bet winterkoren stegen jubelende teeu- werikken op naar den met witte schapen- wolkjes bezaaiden, zonnigen hemel. Zuivere lucht, door een frisch windje bewogen, ver- kwikte de rijdenden. Hoe kostelijk verkwikkend werkte deze lentedag op Marie, geheel anders dan toen zij in het begin van de week was gekomen. Het scheen haar, ,al was dit een geheel andere wereld. De Beermans reden ook in zulk een groen geverfaen tentwagen vooruit, en Marie zag dikwijls, hoe vroolijk Hendrik zijn zweep liet klappen. De btoedverwanten stapten aan de pas- torie uit, terwijl de tentwagens naar de her berg naar het dorp reden om daar uit te spannen. De domineesvrouw, Fedor en zijn zuster Anna ontvingen de gasten; de dominee liet zich voor de godsdienstoefening niet zien, om verstrooi'ing te vermijden. (Wordt vervolgd.) CO U RANT. Prtsa<sB»<ifr«BieMaM ■Minrri—TrMTfTfrmiMirmrr TMiifrnBinrf—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1