ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6285. Zaterdag 9 October 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. De krijgshedrijven. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit Blad verschijiit laanfiag-, Woensdag- en Vrpagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BBBSTB BLAD. Uitbetaling inkwartieringsgeld. BINNENLAND. M "er 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. lij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. en abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ultr op den dag der uitgave. De Texelslroom gezonken. Yolgens bericht uit Londen aan de reederij is het stoomschip Texelstroom (van de flollandsche Stoomboot-Mjj., bruto 1600 ton, in 1914 gebouwd), van Swansea op weg naar Amsterdam, gezonken ongeveer op dezelfde hoogte als de Koningin Emma. De uit 24 koppen oestaande bemanning is gered. De lading van de Texelstroom bestaat voor een groot deel uit koffie. Naar de Tel. meldt, bestond de lading van de Texelstroom uit 16.000 balen Brazi- liaansche koffie, te Londen uit het stoom schip Posteiro overgeladen. Yoorfs warm partijen steenkolen, blik en autobanden aau boord. De cargo is op de Amsterdamsche beurs tegen molest verzekerd. De partij koffie, die thans op den bodem der zee rust, was in Londen opgehouden. Assuradeurs hadden de daardoor veroorzaakte schade vergoed en wenschten thans de goederen aan de Amsterdamsche beurs te verkoopen, vandaar dat op last van de Engelsche regeering de balen met de Texel stroom verzonden zijn. De Texelstroom, die op weg was van Bristol en Swansea naar Amsterdam, is bet nieuwste en grootste scbip der Holl. Stoom- boot-Mij. Het vaartuig is met de machine- rieen verzekerd volgens taxatie voor 29.000 pd. st. Een gedeelte der verzekering is in Engeland geplaatst. Voor gewoon varen is daarvan te Amsterdam voor 174.00 geplaatst. Het molest-risico bedraagt 400.000 voor casco en machinerieen. Gebrek aan tin. Wegens gebrek aan tin zal over enkele dagen de Deventer capsulefabriek moeten worden stopgezet. Ruim 250 personen worden daardoor werkloos. Oe algemeene toestssnd. Wat Bulgarije op het ultimatum van Rusland heeft geantwoord, schrijft de N. R. Crt., weten wij nog niet. Wei weten we, dat het als onbevredigend werd be schouwd. De diplomatieke betrekkingen tusscher. Bulgarije eenerzijds en Rusland, Frankrijk, Engeland en ltalie anderzijds zijn, als ge- volg van bet onbevredigend antwoord van Bulgarije afgebroken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarije en Servie en Griekenland zijn nog. niet afgebroken. Zonderling klinkt dan ook een bericht waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat morgea of overmorgen reeds Bulgarije Servie zou aanvallen. Zorider ultimatum of oorlogsverklaring Men bedenke ook dat de mobilisatie en de concentratie van eeh leger op den Balkan, waar de ver bindingen schaarscher zijn dan in West- Europa, wat meer tijd vorderen, dan dat in de West-Europeesche staten het geval is. In Griekenland wordt een coalitie-kabinet gevormd, waaraan, dat is belangwekkend, Wenizelos zijn steun heeft toegezegd. Wij kennen niet de bepalirgen van het Servisch-Grieksche verdrag, en al kenden wij ze, dan zouden we er nog niet heel veel aan hebben, want dan wisten we nog niet, in hoeverre de regeeringen er zich n door gebonden achten, in hoeverre zij het verdrag, in verband met vroegere inbreuken erop, alsnog van kracht beschouwen. Voorts weten we niet in hoeverre daor Wenizelos of zijn voorgangers met Bulgarije onder- handeid is. Eigenaardig is in dit verbanc de stelligheid, waarmee van Bulgaarsche zijde de verwachting is en wordt uitge sproken, dat Griekenland onzijdig zal blijven. Dat zulks eehter niet de bedoeling van Wenizelos was, bleek toch wel ondubbel- zinnig uit zijn rede in de Kamer. vNiet tot het einde toe" kon de Koning zijn politiek volgen en dat is de reden van zijn leengaan. Daardoor wordt echter geenszins duidelijk, wat eigenlijk precies het punt van verschil tusschen Koning en minister-president was. Wil de Koning met geweld optreden tegen de actie der geallieerden in Macedonie Niet waarschijnljjk. Wat kan een zee- mogendheid als Griekenland ten slotte uit- voeren tegen Frankrijk en Engeland, die de Middellandsche Zee beheerschen en het land van alles kunnen afsluiten Maar een oorlog tegen Bulgarije en tegen de centralen vindt waarschijnljjk de Koning evenzeer te gewaagd en wil hij de neutraliteit tot het uiterste in acht nemen. In de entente landen vat men den val van Wenizelos als een kink in den kabel op, en dat de deelneming van Griekenland aan de zijde der entente er weer hoogst onzeker door wordt, mag men stellig aannemen. Een voorbeeld van de tegenstrijdigheid der berichten over den hoogst duisteren toestand op den Balkan, die zich elk oogen- blik anders laat aanzien, is het bericht van de officieele Agence Bulgare, dat Bulgarije 5 October op de voorstellen der Entente van 15 September heeft geantwoord. En dat, terwijl Griekenland officieel door de Entente verwittigd was, dat die voorstellen waren ingetrokken. Wist Bulgarije daar dan niets vaD, want waartoe dan nog een antwoord Op het front in Champagne hernieuwde levendigheid door een bervatting van den strijd op grootere schaal dan die der ge- wone loopgraafgevechten. De Franschen zijn opnieuw met kracht aangevalleu om hun vooruitgang van den 25sten en 26sten September voort te zetten. Reeds het bericht uit Parijs van gister- middag sprak over verhoogde bedrjjvigheid van de artillerie over het heele front en het Duitsche hoofdkwartier houdt zich bezig met een hernieuwd offensief der Franschen in Champagne. Gelijk de vorige maal bereidde een sttrk geschutvuur de bestor- ming voor. Volgens het bericht uit Ber- lijn werden de Franschen evenwel muchtig gehinderd doordien de Duitschers de punten onder vuur namen, waarvan de bestorming moest uitgaan. Op verschillende punten liepen de Fran schen storm, aan den weg van Souain naar Somme-Py, ten Noorden en ten Noord- oosten van Beau Sejour en ten Westen van Ville sur Tourbe, aanvallen, zegt het Bel- gische bericht, volkomen mislukten. Nu is het opmerkelijk, dat het Fransche bericht van Woensdagavond (dat ook van de //degelijke" voorbereiding door artillerie- vuur gewag maakt) van al deze aanvallen geen melding maakt, wel echter zegt dat de Franschen het dorp Tahure stormender hand genomen hebben en den top van den daarachtergelegen heuvel namen. Het dorp Tahure (benoorden Perthes) ligt 2 kilometer ten Noorden van het front, zooals het voor den 25sten September was. Eigenlijk dachten we dat Terhure niet meer door Franschen behoefde genomen te worden, dat zij het reeds bij hun eersten aanval hadden genomen en toen ook den top van den heuvel, die achter het dorp ligt, de ,/But'e de Tahure", hoogtepuut 192, bereikt hadden. De Engelsche en Fransche bladen hadden diezelfde opvatticg in hun kaartjes van de frontverandering neergelegd. Dat blijkt toen niet het geval geweest te zijn, maar nu zijn dan toch wel het dorp en de heuvel veroverd, maar of dit een vooruitgang van beteekenis is, kunnen we niet beoordeelen. Een en ander was misschien bij de opsteiiing van het Duitsche bericht, gistermiddag, nog niet bekend, we mogen benieuwd zijn of het hoofdkwartier er hedenavond op terug zal komen. in het Oosten blijven de Russen aan vallen, in het bijzonder tusschen de rivieren Duna en Wilia. De Duitschi rs erkennen dat de Russen tnsschen de meren benoorden de Wilia alt bans tijdelijk, succes hadden. De Russen zelf geven de dorpen Borowi Mtin en Minki op als door hen bezet Deze plaatsjes liggen in den onmiddellijke abijheid van Smorgon en reeds aan de Westelijke zijde van -'e Wilia, welke rivier de Russen hier ter plaatse blijken te zijn overgestoken. In de streek van de Styr pogen de cen tralen om verder naar het Oosten op te dringen. OntsewreriigencS ^nteioord op het Ras&sische uStamatum. SOFIA, 5 Oct. (Reuter.) Het antwoord van de Bulgaarsche regeering op het ulti matum van Rusland is des namiddags om 2 u. 40 m. aan den Russischen gezant den Bulgaarschen minister-president mede- deeling gedaan van de afbreking der diplomatieke betrekkingen. De bescherming van de belangen der Russische onderdanen is toevertrouwd aan den Nederlandschen zaakgelastigde. SOFIA, 5 Oct. (Havas.) Daar het ant- woord van Bulgarije op het ultimatum van Rusiaud onbevredigend geacht werd, hebben de gezanten van Rusland, Frankrijk, Enge land en ltalie hun pas aangevraagd. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: Het nieuwe offensief tegen Servie. BERLTJN, 7 Oct. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: De Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen zijn op verscheidene plaatsen over de Drina, de Save en "den Donau getrokken en hebben op den Oostenlijken oever van de Drina en de Zuidelijke oevers van Save en Donau vasten voet verkregen. WEENEN, 7 Oct. (Wolff). Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche strijdkrachten zijn gisteren tusschen de monding van de Drina en de IJzeren Poort op tal van plaatsen over de Save en de Donau-linie getrokken en hebben de Servische voorhoeden terug- geworpen. Van het Westelijke gevechts- terrein. PARIJS, 7 Oct. (Havas). Officieel be richt van hedenmiddag. De Duitschers hebben in den afgeloopen nacht het geheele Fransche front ten Noor den van rte Scarpe verwoed beschoten en vier achtereen volgende tegenaanvallen tegen de onlangs door de Franschen vermeesterde stellingen in het bosch ten Westen van den weg Souchez Angers ondernomen, doch zijn volkomen teruggeslagen. Hevige wederzijdsche beschieting ten Zuiden van de Somme in de sectoren Andechy, Ancourt, Gagny aan de Matz, zoomede ten Noorden van de Aisne in de streek van Tracy-le-val en het bosch van St. Mord. In Champagne hebben de Duitschers gisteren tegen het eind van den dag over de opeenvolgende linies een hardnekkig tegencfferisief ondernomen tegen de stellingen die zij kort tevoren ten Noorden van Tahure hadden verloren. Het is overal mislukt met zeer zware verliezen. Bij Epargne hebben de Franschen twee mijnen doen ontploffen, die de vijandelijke veldwerken ernstig hebben beschadigd. Tusschen Mass en Moezel hier en daar hevige kanonnade. Ten Noorden van Flirev in Lotharingen krachtig verkenningswerk. In de streek van Anthienville hebben de Duitschers de Fransche loopgraven trachten te overvallen, doch zijn tegengehouden door het prikkeldraad en door het Fransche spervuur en infanterievuur. BERLIJN, 7 Oct. (Wolff.) Officiee bericht uit het groote hoofdkwartier Het Fransche offensief in Champagne is voortgezet. Na een krachtig, af en toe tot uiterste hevigheid opgevoerd artiilerievuur hebben de Franschen bij het krieken van den dag hun aanvallen ten Noordwesten van Souain hervat, die met zware verliezen ineenzonken en waarbij 2 officieren en 180 man gevangen werden genomen. Bij zes aanvallen der Fraoscben met talrijke strijdkrachten ten Westen van den straatweg Sommery—Souain kenden in de richting van Ste Marie gedeelten van twee pas aangekomen divisies op een plaats voorbij onze voortste linie komen, doch door aanstonds ondernomen tegenaanvallen is de vijand weer teruggewovpen 12 offi cieren, 21 onderofficieren en 550 man bleven als gevangenen in onze handen 2 machine- geweren werden buitgemaakt. Ten Oosten van genoemde straatweg kon de vijand bij zijn aanvallen met aarizien- lijke strijdkrachten geen noemenswaard voordeel bebalen. Een tegenaanval is aan den gang op een kleine loopgraaf ten Oosten van Navarin, een gehucbt, waar hij zich leeft kunnen handhaven. Alleen bij en ten Noorden van Tahure is het den vijand ge ukt, na het heen en weer golven van het gevecht ongeveer 800 meter terrein te win- nen, De aanval kwam door onze tegen aanvallen tot staan. Pogingen der Franschen om door onze stelling ten Noorden en ten Noordoosten van het gehucht Beau-Sejour heen te breken, zijn volslagen mislukt. Daar waar de vijand tot in onze loopgraven wist door te dringen, is hij afgemaakt of gevangen genomen. De stelling is vast in ons bezit. Er zijn 3 officieren en 800 man gevangen genomen, 3 machinegeweren buitgemaakt. Op een veiwoeden, maar vrucbteloozen aanval, in de ochtenduren ondernomen op de stelling in de steenbakkerij ten Noord westen van Ville-sur-Tourbe, zjjn den loop van den dag slechts zwakke aanvallen ge- volgd, die zijn afgeslageu of wel door ge schutvuur in den kiem verstikt. Ten Noorden van Atrecht hebben slechts onbeteekenende gevechten met handgranaten plaatsgevonden. Bij Sapigneul in het dal van de Aisne is een zwakke Fransche overval op een vooruitspringende loopgraaf mislukt. Haw hat C9cstelijke gevechte- teg*rein. BERLIJN, 7 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep von Hindenburg Voor Dunaburg zijn onze troepen over een breedte van 5 kilometer de vijandelijke stelling binnengedrongen. Ten Zuiden van Dryswjatssen is de vijand teruggedreven. Een Russische cavalerie- brigade, die een aanval deed, is neergescboten. Tusschen het Bogin-meer en in het ge- bied van Smorgon hebben de Russen hun doorbraakpogingen, die hun op zware ver liezen te staan komen, herhaald. Zonder uitzondering zijn ze na een strijd op korten afstand ten deele mislukt. 11 officieren en 1300 man zijn gevangen genomen. Bij Raggasem aan de Golf van Riga is een Russische torpedoboot door onze land- batterijen zwaar beschadigd. Legergroep van prins Leopold: Niets nieuws. Legergroep van Linsingen In de gevechten bij Czartoryck is de vijand uit het boschgebied ten W. dezer plaats geworpen. WEENEN, 7 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Bessarabische grens en bij Krzie mienize in Wolhynie zijn verscheidene Rus sische aanvallen afgeslagen. Aan het Oost Galicische front, aan de Ikwa ten Noorden van Dunaburg en aan de Putlowka heeft de vijand op tal van plaatsen met veel verbruik van muuitie en sterke strijdkrachten aanvallen gedaan, die overal met zware verliezen zijn afgeslagen. Op enkele plaatsen is het tot een ver- bitterd handgemeen gekomen, o.a. bij Olyka. Wij hebben ongeveer 800 man en verschei dene officieren gevangen. Ten Noordoosten van Kolka, ter weers- zijden van den spoorweg van Sarny naar Kowel, is de vijand op enkele punten op den Westelijken oever van de Styr opgerukt. Een tegenaanval der Oostenrijksch-Hongaar sche en Duitsche troepen wordt met goec gevolg voortgezet. Oostenrijkscb-Hongaarsche bataljons heb ben den Russen het taai verdedigde dorp Kulkowice aan den Styr ontrukt, waarbij 200 gevangenen zijn gema&kt. Duitsche troepen, hebben den vijand uit zijn stellingen bij Czartarysk verdreven. Omtrent de Oostenrpksch-Hongaarsche strijdkrachten aan de Bover.-Zsisara valt niets nieuws te melden. Han het Zuideiijk® ge^echts terrein. WEENEN, 7 October. (Wolff.) Officiciee bericht uit het groote hoofdkwartier De bedrijvigheid aan het Zuidwestelijke front heeft zich gisteren bepaald tot de gewone artilleriegevechten. Alleen tegen het Nooideltjk deel der hoogvlakte van Doberdo, bij Pessand, hebben afdeelingen van een Italiaansch motie militie-regiment aanvallen beproefd die volslagen mislukten. Onze troepen hebben den vijand des nachts teruggejaagd tot voorbij zijn voorpoststelling. TER NEUZEN, 8 Oct. 1915. Onmiddellijk na de mobilisatie ten vorige jare is door de afd. Ter Neuzen van ret Nederlandsche Roode Kruis een cursus geopend voor dames, onder Riding van den eer Buijze, arts alhier, om onderwezen te /orden in de eerste regelen der verpleging van gewonden. Eenigen tijd d'aarna werd er onder leiding van dr. VeldhuizeD, off. van gezondheid, een transport-colonne gevormd voor mannen en jongelingen, waarvoor eene cursus tot onderricht in het vervoer werd ingesteld. Na het vertrek van dr. V. werd deze cursus voortgezet onder leiding van dr. Bijsterveld, off. v. gez. alhier. J.l. Donderdag heeft er voor den laatste een onderzoek plaats gehad, om te zien aan wien der cursisten een diploma kon worden uitgereikt om in oorlogstijd zelf- standig hulp te kunnen verleenen. De commissie metTiet onderzoek belast bestond uit. de heereu Veldhuizen eu B.pster- veld, officie.'eu van gezondheid, Buijze, arts, en J. Huizinga en H. J. van den Oudtn als voorzitter en secretaris vaD de afdeeling Ter Neuzen van het Roode Krnis, terwijl de garnizoenscomm&ndant, de heer Putman Cramer, was uitgenoodigd het examen bij te wonen. De volgende vijf leden van den cursus A. Joebems, R. Kurvink, K. Oppeneer, W. Polderman en M. D de Witte hebben zich aan een onderzoek onderworpen, met den voor hen gunstigen uitslag, dat zij alien zijn geslaagd en aan hen een diploma met onderscheidingsteeken zal worden uitgereikt. Na afloop werden de heeren geluk ge- werscht met den voor hen goede uitslag, en de beide heeren Dre Veldhuizen en Bijster veld voor wat zij in het belang van den cursus deden. Binnenkort zal eene nieuwen cursus worden gevormd. Naar wij vernemen zal ook binnenkort weder een cursus voor dames worden ge opend onder leiding van den heer Buijze, die zich het vorige jaar veel moeite heett getroost met dezen arbeid en zeker ook den dank verdient van alien die van het groote nut hiervan overtu gd zijn. Naar wij vernemen is te Amsterdam een coruite van lnteekening voor Nederland, opgericht, ten bate van 'nee Nationaal Steun- en VRedings Comite van Belgie, genaamd ,/Le Dubbelije Beige". Dit Comite heeft (en doel giften in te zamelen voor de noodlijdende bevolkiug van Belgie, door middel van het wekelijks verkoopen van sluitzegels, die jonge dames zullen presenteeren. Volgens de in dit numtner voorkomende advertentie, zal vanwege boveugpnoemd comite alhier en in verschillende gemeenten in de omgeving voor dat doel eene inza- meling worden gehouden. Steun aau aileenstaande blindem. Wij vestigen de aandacht op de coilecte, die thans blijk.ens aehlerstaande advertentie in omliggende gemeenten zal worden gehou den, tot steun aan aileenstaande blinden. Wanneer men zich indenkt het vreeselijk lot dier natuurgenooten, die het zoo kost- baar zintuig, het gezicht, moeten missen, zal liet wel overbodig zijn op te wekken tot het offeren eener bijdrage, om op die wijze voor die aileenstaande ongelukkigen, die niet op anderer hulp kunnen rekenen, het lot eenigermate te verzachten. ZAAMSRAG. In de Donderdag gehouden raadszitling werd, naar aanleiditig,van een schrijven van Gedep. Staten verzocht ook te bevorderen dat de jaarwedde van den burgemeester met f 150 zal worden verhoogd en dus gebracht op 1200. Naar aanleiding van desbetreffende ver- zoeken werd besloten het salaris der on- derwijzeres.sen te stellen op 25 boven het minimum. Een regeling der jaarwedde van den ha- venmeester is in uitzicht gesleld. Besloten werd tot toelating van het nieuw gekozen lid, den heer J. L. van de Ree. Tot lid der schoolcommissie werd be- noemd de heer J. P. Geelhoedt. Medegedeeld werd, dat de leening ad 1000 tegen, 5 procent rente aan den koers van 111 o/o is geplaatst, dat het maken der vuilnisbakken op het Veer is aanbesteed en deze volgens de bepalingen voor 1 No vember a.s. moeten gereed zijn. (Zie verder liet verslag in het volgend nummer. 13X3&SBS3SSBI De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag, 12 October 1915, des namiddags van half zeven tot negen uur, ten gemeentehuize, op vertoon van h inkwartieringsbiljet, de uitbetaling zal plaats hebbe van de inkwartieringsgelden. Ter Neuzen, den 8 October 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1