De krijgstedrijven. 0 e Balkan. Landbouwbarichten. GEMENGDE BERICHTEN. KSasdsme E^lalheup. Amefikasnsche u»*ijwiniget*s in het leger der* ^erborsderten. Wasa bet Serwisclie gewechts- lfan hcit Westx lijke gevechts* terreiid. Wan bet Zuide'ijke gevechts- te^fein, de Amerikaansche, en die uitgevoerd werden door een 7voudige overmachf, geen „schitte- rende overwinning" genoemd warden. Nog minder kan gezegd worden, dat de aanval de Duitsche plannen heeft gewij zigd. Met offensief tegen Ru&land werd niet gestaakt; geen troepenvervoer naar het Wes- ten had plaats. Afgezien van het feit, dat een ter overplaatsing bestemde divisie, bij het begin van den aanval in het Westen werd gehouden en dat een andere divisie die op transport naar het Oosten was, naar het Westen werd gezonden, werd het Duit sche opperjbevel niet genoopt ook maar een enkelen man anders te gebruiken, dan sedert Iang bepaald was. De vijandelijke aanval is ook niet zon- der rust dag en nacht voortgezet en is ook nog niet over de tweede Duitsche linie heen. Evenmin heeft hij het Duitsche op- perbevel verhinderd de reserves veilig en geregeld te verplaatsen. Een „Feldigrauer" schrijft uit Frankrijk aan de ..Er.ankf. Zetitung": Ilet doi-p, waar ons bataljon gekanton- neerd ligt, behoort thans ruim een jaar aan de Duitschers. Geen wonder, dat de bewo- ners vertrouwd met ons zijn geworden en velen zicli reeds vrij aardig in de Duitsche taal weten yerstaanbaar te maken. Een verschijning, welke iedere Duitsche soldaat hier kent, is een stokoude vrouw, die dag jn dag uit, van 's morgens vroeg tot's avonds laat, voor een halfvervallen hut z/it aan Het einde van het dorp. Haar ge- zicht is geh'eel gerimpeld; de grauwe liaren liangen wild onder de boeremuIs uit om het hoofd, naast haar staan twee krukken. Met gebogen hoofd staart zij voor zich uit ALleen, wanneer zij ons. hoort aankomen, lcomt er iteven in haar. Dan schitteren plot- seling haar anders half- gesloten oogen; ze richt ziclx op, en, steimend op een kruk en met de andere door de llucht zwaaiend, roepL zij met haar tandenloozen mond: Malheur, malheur,' malheur la guerre, la guerre grand malheurpour nous et pour vous... malheur". En wanneer we allang voorbij gemarcbeerd. zijn, hooren we nog haar gil- lende stem„Malheur, malheur We hebben het oudje „Madame Malheur" genoemd. Als we in haar buurt komen, roepien wij haar een „Bonjour, Madame Mal heur" toe. Dan schudt ze het hoofd en mompelt: „Oui, oui, grand malheur la guerre, grand malheur Een van ons heeft haar eens opgezocht in haar hut en haar wat versnaperingen ge- bracht. Zij raakte aan het praten en ver- telde, dat haar man en beide broers in '70 waren gesneuveld; van haar drie zoons is er thans een gevallen, de tweede is krijgsgevan- gen, en dejderde is aan het front. Een klfeirizoon heeft beide beenen verloren, vier andere kleinzoons. vechten mee of zijn al gevallen! Zij staat in geene verbin- ding met de Fransche bevolking aan de an dere zijde van het front. Zij is de eenige van haar familie, die nog hier is. Allen zijn bij het uitbreken van den oorlog gevluclit. Haar vo.edsel krijgt zij van ons. Maar nu begrijpen we haar, wanneer zij ons toeschreeuwt: „Malheur, malheur, mal heur 1" De Amerikaansiche regeering heeft, naar de „K61n. Yolksztg." mededeelt, thans gedaan gekregen, dat de Amerikaansche jongeiingen, beneden de 18 jaar, die tegen den wit van hun ouders dienst in het Engelsche leger hadden genomen, zijn teruggezonden van het front. Hun aantal bedroeg meer dan 500. In geestdrift gebracht door den oorlog, zijn zij het ouderlijk huis ontvloden; bijna alien hebben zij zich naar Canada begeven, al- waar zij, meestal onder een va'ische aangifte van hun leeftijd, in de vrijwilligers-regimen- ten dienst namen. Na afgeexerceerd te zijn, werden zij ingescheept en naar Frankrijk gebracht; de bedroefde ouders echter wend- den zich tot de Amerikaansche regeering om de bevrijding hunner .zonen te verkrijgen. President Wilson heeft geweigerd den eis.ch tol vrijlating te stellen voor degenen, die ouder dan 18 jaar waren; slechts voor da jongeren heeft hij terugzending verlangd en de Engelsche regeering heeft onmiddellijk gevolg gegeven aan het verzoek. Kenschet- send voor de hardnekkigheid dezer jongelui is het echter, dat verseheidenen na hun te- rugkeer in het vadertand opnieuw weglie- pen en naar Frankrijk trokken. Onder hen bevinden zich de tweelingen Walsch uit Bos ton, die eerst 15 jaar oud zijn. er verdreven van den top van den Tonine. Onze artillerie heeft den vijand belet wedcr bezit van te nemen. WEENEN, 5 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Onze troepen hebben van de grens aan de Drina tocliten op Servisch gebied onder- nomen en gevangenen meegevoerd. Overigens niets van belang. Xill „N. It. Crt." de Wij onlleenen aan de volgende telegrammen: PABIJSj, 5 October. (Havas). Officieele me- dedeeling van hedenmiddag: In Artois vrij hevig bombardement van weerskanten, vooral ten N. van de Scarpe. Sti-ijd met bommen en torpedo's in den sector van Quennevieres, dien van Vic-sur- Aisne en op de hoogvlakte van Nouvron. In Champagne dezelfde kanonnade over en weei-, in het bijzonder in de sh-eek van Epine, Vedegranges, bij de hoeve Navarin en bij de hoogte van Souain. Eenige loopgi-aafgevechten in Argonne met handgranaten en springbussen. Dezelfde gevechten te Courte Chaussee en Fille Morte. Ten N. van Verdun in den omtrek van Ornes heeft de Fransche artillerie eenDuit- schen trein getroffen en een zieer hevige onlptoffing- vei^oorzaakt. Een Fransch iuchteskader heeft 50 bom men op het station van Biache bij Peronne geworpen. WEENEN, 5 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De toestand is onveranderd. Op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lavarone heeft de vijand zijn aanvallen gis- teren niet herhaald. ROME, 5 October. (Reuter.) Officieel be richt: Een bereden artillerie heeft den vijand Het Russisch uilimalum aan Bulgarije. Het ultimatum van Rusiland aan Bulgarije werd Maandag 4 October, om* 4 uur des na- middags aan den Bulgaarschen minister-pre sident Radoslavof ter hand gesteld. Zooats bekend, werd binnen 24 uur een antwoord van de Bulgaarsche regeering ver- wacht, zoodat de in het ultimatum gestelde tei-mijn Dinsdagnamiddag om 4 uur ver- sti-eken was. Van Duitsche zijde verwachtle men, dat hel niet beantwoord zou worden. De te Weenen verschijnende ,,Sud-Slavi- sche Correspondenz" verneemt uit Sofia: Het Russische ultimatum is Maandagmiddag om vijf uur door den Russischen gezant overhandigd. De Fransche en Engelsche ge- zanten waren tegelijkertijd met den Rus sischen gezant verschenen en waren bij de overhandiging van het ultimatum aanwezig. De Fransche gezant te Sofia waarschuw- de Radoslavof, dat bet gevolg van een wei- gerend antwoord zou zijn, dat hij, te zamen met zijn Russischen collega, Sofia zal ver- laten. Ook de Engelsche gezant sloot zich daarbij aan. De Duitsche pers over het ultimatum aan Bulgarije. De Duitsche bladen achten, na het be kend worden van het ultimatum van Rus land aan de Bulgaarsehe regeering, een oor log onvermijdehjk, iets, wat natuurlijk ge- heel in overeenstemming met hun wensch is, daar het een geweldige teleurstelling voor Duitschland en een zeer ernstig echec der Duitsche diplomatic zou zijn, als Bulgarije nog op het laatste oogenblik van inzicht zou veranderen. Natuurlijk is voor de Duitsche pers Bulgarije de verdrukte onschuld en wordt het ten onrechte door de geallieerden van allerlei leelijks beticht. Dr. Ludwig Stein hamert er in de „Vossische Zeitung" echter vooral op, dat na de totstandkoming van het Turksch-Bulgaarsch verdrag en de ovei-eenkomsten met de centrale mogendhe- den, het voor Bulgarije onmogelijk is om op den eenmaal ingeslagen weg terug te kee- ren. Venizelos. Venizelos is door den Atheenschen cor respondent van de „Figaro" geinterviewd en heeft vei'klaard, dat zijn gevoelens jegens Frankrijk en de geallieerden niet veran- deiM zijn, evenmin als de gevoelens van de groote meerderheid van de natie tegen de geallieerden zouden zijn. Juist het tegen deel is het geval. Venizelos zei tot besluit: Wij moeten geduid oefenen, want er zullen zich verrassingen voordoen op den Balkan. Een verklaring van een Grieksch parlementsiid. Aan het „Joui'nal" wordt uit Rome ge meld, dat de Grieksche afgevaardigde voor Athene, Anaslasiadis, die op den dag van de afkondiging der mobilisatie Athene heeft verlaten en zich te Rome bevindt, het vol gende heeft verklaard: Venizelos is geen man van halve maatre- gelen, bijgevolg is de oorlog met Bulgarije zeker, anders zon de regeering niet tot mo bilisatie hebben besloten. Het Grieksche en het Servische leger zijn in staat het Bul gaarsche leger te weerstaan, maar de hulp der geallieerden is noodzakelijk, want de Duitschers zullen een uiterste poging doen, om zich een weg te banen door Servie. De houding van Roemenie is ons onbe- kend. De Gi'ieken kunnen daarover geen oordeel vellen. Zij rekenden stellig op de interventie van Roemenie en die van I talie, maar dit is niet gebeurd, en nu kennen zij de plannen van Bratiano niet. Toch moet men de veronderstelling, dat Roemenie aan de zijde van de centrale mogendheden aan den oorlog zou deelnemen, geheel ter zijde stellen. Het is zeker, dat Roemenie, wan neer het ncutraal blijft, een welwillende hou ding zal aannemen ten opzichte van de ge allieerden. Over de Dardanellen verklaarde Anasla siadis, dat men in Grieksche militaire krin- gen ei- van overtuigd is, dat Constantinopel alleen bereikt kan worden door Thracie. TEE NEUZEN, 6 Oct. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut. te Lie Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstaDd 771.5 Cristian- sund. Laagste baronieterstand 764.1 Breslau. Verwachting tot den a^ond van 7 Oct. Zwakke tot mat.ige wind uit oostelijke richting, nevelig rot z vaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde lemperatuur. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het maken en ieggen van betonplaten met bijkotnende werkzaamheden en verbeteren van de boordvoorziening van het kanaal door Walcheren. Raming f 6000. Ingeschreven werd door de heerenR. Verschelling te Ter Neuzen voor 6411 bij gebruik van cement uit de fabriek van Vijlen—Vaas en 6357 bij gebruik van cement naar keuze. Het minst werd inge schreven door deD beer H. Jansen Jz. te Middelburg voor respectievelijk 5480 en 5265. Een biljet van J. de Bree Fz. te Ter Neuzen werd ter zijde gelegd, daar het niet aan de voorwaarden van het bestek voldeed. Distrielsarbeidsbeurs. De vergadering van de districtsarbeids- beurs met de correspondenten zal alhier niet zooals wij meldden op a.s. Zater- dag, doch op Vrijdag 8 dezer gehouden wor den. Bij besluit van den territorialen be- velbebber in Zeeland enz. van 22 Juli jl. werd aaD Victor van Assel te Sa3 van Gent het verblijf in Zeeland ontzegd, thans is hem door den vice-admiraal, commandant in Zeeland vergunning verleend, terug te keeren met ingang van 1 October jl. Door den secretaris van den Neder- landschen Tuinbouwraad zgn de heeren F. C. Zonnevijlle te Axel en 1. M. Kurvink te Krabbendijke aangesteld als controleurs voor den groenteuitvoer respectievelijk voor de stations Neuzen en Krabbendijke. Een verdwaalde kogel. In de weide van den landbouwer v. d. V. te Retranchement werd, naar aan de M. Crt. gemeld wordt, een paard door een geweerkogel getroffen, waardoor de dood mtrad. Men vermoedt, dat het een Duitsche kogel is van de grenswachten in Belgie. Het cadaver is Daar Sluis gebracht om onderzocht te worden. Ongeluk bij de eleclrische draad- versperring. Maandagavond omstreeks 11 uur zijn door een noodlottig toeval twee Nederlandsche militairen der grenswacbt te St. Kruis met de eiectrische draadversperring aan de grens in aanraking gekoroen en gedood. Beiden waren atkomstig uit Frieslandeen van hen was gehuwd. De beide gedoode militairen zijn de 27jarige J. de Jong, van Heerenveen, die een jonge weduwe achterlaat, en de 24jarige F. Reitsma, van Sexbierum. De verslagen- heid onder hun kameraden is groot. Dinsdagmorgen werden de lijken van den draad verwijderd en naar Oostburg overgebracht. Smokkelwaren. Dat ook in onze provincie groote partijen smokkelwaren worden in beslag genomen, moge blijken uit de volgende aangekondigde verkoop door den ontvanger der registrafie te Middelburg op Vrijdag a.s.: 342 K.G. schoencretne, 10 vaten petroleum en eenige bussen daarvan, 4935 K.G. tarwebioem, 1010 K.G. rijst, 170 K.G. sago, 300 K.G. gerst, 700 K.G. zeep, enz. ST. JANSTEEN. Maandagnacht werd ten nadeele van L. Janssens, alhier, eene hoeveelheid petro leum uit een daarvoor bestemd bergplaatsje ODtvreemd. Men vermoedt dat smokkelaais daaraan lont hebben gerokeu, zij met den buit naar de grens zijn getrokken, om deze aldaar voor een goeden prijs van de hand te doen. Het bericht uit Hulst aan de N. R. Crt. vermeldt, als zou D. V., dezer dagen bij een vechtpartij gewond, overleden zijn, is onjuist. D. V. is zeifs hijna hersteld, want hg bevindt zich thans thuis, en wandelt reeds. IJZENDIJKE. Het wil met on/.e Eiectrische centrale zoo schrijft men aan Zel. - maar niet vlotten, er is van den beginne af geen goed doorwerkt plan gemaakt en dit ver- oorzaakt de Igdensgesclnedenis. Eerst bleek het gebouw onvoldoende en kostte die verandering eenige honderde guldens, toen moest er zuiggas komen, en nu moet er een gedeelte betouvloer worden gelegd, omdat de machine op den bestaan faebbenden vloer het niet kon uithouden en deze daardoor tot herstel naar Holland is gezonden, zoodat thans met slechts een machine wordt gewerkt en men zoo zuinig met het stroomverbruik moet zijn, dat maar een klein gedeelte der gemeentelantaarns des avonds hun licht verspreideD. AHes te zamen genomen is men on- tevreden over de in richting en mag het eenles zijn voor andere gemeenten die zich van etec- trisch liebt willen voorzien eerst zich door een onpartijdig deskundige over de aan- biedingen te laten voorliehten, wil men geen hoDderde guldens achteraan moeten brengeD, waarover men de schouders ophaalt. Het spreekwoord dat men wijzer van de markt komt dan als men er heengaat wordt ook hier weer bewaarheid. Intusschen zullen binnenkort van wege de gemeente tal van fauizen worden aange- sloten waarmede een'ig voordeel kan worden gedaan en de stroomverbruikers gebaat zijn. Vrijdag is bij den landbonwer A. J. van der Menlen te IJzendijke bij zijn vee mond-en klauwzeer vastgesteld. Den eigen dag zijn bet hoornveeeode varkensafgemaakt. Samen 28 stuks. Slechts een koe is begra- ven. De andere dieren zijn geslacht en gedeeltelijk verkocbt in IJzendijke, gedeelte- lrjk de plas overgegaan. Door zeer veel inwoneis van IJzendijke eh Waterlandkerkje is gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich goedkoop varkens- en rundvleesch te verschaffun, respectievelijk a 50 en 60 cent per K.G. (M. Crt.) Uitvoer aardappelen. Volgens mededeeling van den Minister van Landbouw bedi-aagt de opbrengst van con- sumptie-aardappelen dit jaar ruim 8 mil- lioen H. L. minder dan in 1914, welk kwan- tum toen werd uitgevoerd. Met het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de wederopenstelling der grenzen. (N. R. Crt.) Doodelijk schot. Op de kermis te Uden heeft Zondag een kermisganger iemand met een revolverschot gedood. De dader, vader van een gezin, werd gearresteerd. Geen draadlooze telegrafie! Van hooger hand is een onderzoek inge- steld ten huize van een inwoner van Middelburg, naar het vermoedelijk aanwezig zijn van een installatie voor draa looze telegralie. Het bleek, dat de zoon des huizes, een echte knutselaar, op de plaats eenige dra- den had gespannen, die een vrij goede nabootsing waren van de draden bij een station voor draadlooze telegrafie. Verder werd echter niets verdachts gevonden en de bewoners waren direct bereid de draden te verwijderen, wat echter niet noodig werd geoordeeld. Geinlcrnecrden. Ongeveer 60 Belgische ge'interneerden zullen werk krggen in de manden-industrie te Tiel. Woensdag gaan ook 60 uit de kampen naar Leerdam voor de glasfabriel. De waanzinnige bemanning. I it IJmuiden wordt door den correspon dent van de „TeL" gemeld: Zondagochtend werden per stoomschip „Eeinstroom", kapt. G. Boerhave, te IJmui den, aangebracht de drie nog in Engeland achtergebleven opvarenden van den Kalwij- ker logger „Noordzee V", K.W. 171, van de reederij de N. V. Noordzeevissclierij, onder directie van den heer Th. Haasnool. Het waren de 39jarige schipper van den logger, Klaas de Haas, gehuwd en vader van 2 kinderen, R. Ros, matroos, gehuwd, vader van. 8 kinderen, en W. Houwaart, 22 jaar en ongehuwd. Zij waren alien herkorn- stig van Katwijk. Aangezien we juist dan schipper, den meest verantwoor-delijken man aan boord, nog eens over dit vreemde, treu- rige geval wilden liooren, begaven we ons naar de „Eemstroom". Op onze vragen kre- gen we tot bescheia, dat de in ens die n aan boord zeer r us tig en kalm geweest waren- en de kapitein niet de min&te last met lien had gehad. Zij waren bij elkander in het achteronder opgestoten geweest en werden nu door de IJmuider politie overgenomen. Ze keken wat vreemd toen ze .liet dek be- traden, eenigszins schuw. Nauwelijks hadden we met den schipper even gesproken, of de snel gegeven verklar ring was: „Het was Gods wil; 't moest ge- beuren." lioezeer deze menschen hun normaal denkvermogen kwijt wai-en, bleek uit hel kort verhaal van den schipper, die o.m. met nadruk vertelde, dat men duidehjk het bazuingeschal had vernomen, waardoor God zich aan den uitverkorene A. Ylieland open- baar maakle. Duidelijk hadden ze Gods stem vernomen, doch wat Hij sprak, was al leen verstaanbaar voor A. Vlieland. God sprak door hem toen hij het eerste slaclit- offer aanwees als door den duivel bezeten en ,,ik. durfde den man, die Gods geest had niet weerstaan". ,,'t Zou ook niet geb; hebben", vervolgde hij, „want hij bezat een wondere kracht, reeds loen hij nog niet van Gods geest vervuld was, doch nu zou hij zeker ieder, die hem weerstreefd had, den weg der andere slachtoffers hebben doen gaan. Maar wij zagen het den stuurman duidelijk aan, dat hij door den duivel be zeten was. Hij sloeg om zicli heen en had reeds een onzer op den grond geworpen." Hoe cynisch het vreeselijk drama vooraf besproken was, blijkt hieruit, dat dc sehip per nog lot den hoofddader A. Vlieland, had gezegd: „Toen Jezus. op aarde wan- delde was ook een door den satan bezeten en nochtans werd hij niet gedood." Doch Vlieland zei, „dat het Gods wil was en dat men niet naar zichzelf, maar naar God moest Iuisteren." En zoo heeft het drama zich afgespeeld onder suggestie van en vrees voor den sterken Vlieland. Schipper De Haas ontkende pertinent, dat drankgebruik of gebruik van iets, dat men niet kende, de oorzaak had kunnen zijn. Hij zelf, zei hij, had in jaren geen sterken drank gebruikt. De gewone, aan boord medegeno- men hoeveelheid, door de reederij verstrekt, was reeds geruimen tijd verbruikt, daar men reeds 4 waken reis had. Men Ieefde aan boord als broeders en de laatst verslagene was de beste vriend van Vlieland geweest en zelfs op diens verzoek door den schipper aangemonsterd. Den avond tevoren was men nog gezellig bijeen geweest en had de schipper nog getracteerd op koffie met suiker en „een blaadje er bij gegeven", waaronder men een koekje schijnt te moeten verstaan. Den volgenden middag had Vlieland Gods stem vernomen. Op mijn vraag: „Zag je dan niet, dat Vlieland niet goed bij het hoofd was?" antwoordde de schipper, dat over Vlieland de geest Gods vaardig was ge worden en dat niemand hem mocht weer staan. „0, we zagen het wonder gebeuren", aldus de schipper, „dat Vlieland met God sprak en waren er zeer ontdaan van." Aldus sprak de schipper en de matrozen Ros en Houwaart iieten zich in gelijken geest uit. Zij hadden aan den gruwelijken rnoord meegedaan, maar hun geweten sprak hen van alles vrij. Zij hadden op gezag van Vlieland Gods wil gedaan. Het „corpus delecti", de bijl, waarmede de slachtoffers waren afgemaakt, kwam met deze drie mannen mede. Zij Iieten zich als kinderen geleiden, be- seffend, dat ze ter verantwoording zouden geroepen worden en hel sneed ons door de ziel toen de schipper en Ros vroegen of ze niet aan de Katwijksche politie moch- ten worden gegeven, want „dan konden ze vrouw en kinderen te zien krijgen." Vervalsching van vervoerhiljetten. In ons vorig nummer is melding gemaakt van de acres la lie te Zevenaar van Neder landsche militairen, welke in verband zou staan met passenvervalsching. Dil is ech ter niet juist. De zaak betreft het afgeven van vervoerhiljetten voor binnenlands.ch ver- voer. In het in staat van beleg verklaarde ge bied langs de grens mogen verschillende ar- tikelen niet worden vervoerd, alvorens daar- toe vergunning is gegeven door de bevoegde militaire maCht; eveneens. is ook het rijden met paard en kar aan die bepaling gebon- den. Ten bewijze van de verkregen vergun ning worden daartoe vervoerhiljetten afge- geven, onderteekend, door den dienstdoen- den officier. Nu hebben enkele militairen zich door diefstal weten meester te maken van een boekje, waaruit de vergunningen worden af- gegeven, en zij gaven die, na ze valschelijk te hebben onderteekend, aan personen, die hierbij belang hadden. Er zijn reeds, lien militairen in arrest ge nomen, die worden verdacht op een of an dere wijze aan dit zaakje te hebben deelge- nomen. Twee lijken opgehaald. Maandagnamiddag zijn uit de Genievaart nabij Hoofddorp de lijken van een man en een vrouw opgehaald. Bij onderzoek is gebleken, dat het een ge huwd paar uit Hazerswoude was, genaamd G. Slootweg en N. Vei-heul. Zij waren met een schuit naar de Haartemmerineer ge- gaan, om suikerbieten te varen. Vermoed wordt, dat de man aan de lijn de schuit liep voort te trekken en de vrouw door een of andere oorzaak buiten boord is gevaUen, en de man daarna bij een poging om haar te redden, mede te water is geraakt en ver- dronken. De schuit lag in de onmiddellijke nabij held van de plaats, waar de lijken zijn opgehaald. De man was 24 en de vrouw 25 jaar oud Zij waren nog maar 5 maanden gehuwd. De lijken zijn naar de algemeene begraaf- plaats te Hoofddorp overgebracht. Bij eon twist gesloken. Een dienstmeisje van Gi'oningen was te Heiligerlee op visite. In den nacht van Za- lerdag op Zondag braclit Jurjen S., veedx-ij- ver, oud 24 jaar, van Winschoten, haar, met nog anderen, naar huis.. Te ongeveer 2 uur ontmoetten ze op den gi-intweg eenige jon- gens. S. gaf een dezer, den kweeker B. van Dijk, een vuistslag in t gezichi. Van D. vluchtte. De 19jaiige ongehuwde metselaar, Bertus Hoogstraten, zoon van de wed. H., ■te Heiligerlee, ontving daarop een messteek in den onderbuik en viel." Men het hem liggen. Te halfzes Zondagmorgen kwam hij eerst bij zijn moeder thuis, begaf zich te bed en begon te kermen. Toen zag men pas den ernst der zaak. Dr. Hobbel, van Scheemda, werd direct ontboden. Deze vond opname in 't ziekenhuis noodig en de ver- wonde werd naar Groningen vervoerd. De dadei- werd ten huize zijner moeder, de wed. S., te Winschoten, gearresteerd. Op hem werd nog een met bloed beviekt s.cherp, puntig mes bevonden, waaimiee de steek is toegebracht. (pr. Gr. Crt.) Gaan onze bronzen munten naar Duitschland Men schrijft uit Limburg aan het „Hbl": Sedert een paar weken is. liet opvallend zoo weinig bronzen pasmunt er circuleert. l och zijn er ten tijde van de onttrekking van Duitsche munten aan de circulatie, in Januari van dit jaar, honderden 10 guldens zakken aan centen in omloop gebracht. En oo,k in de volgende maanden is steeds van rijkswege gevolg gegeven aan aanvragen om pasgeld. Waar 't dan alles gebleven is. Het gerucht gaat, dat ook bronzen pas munt tegenwoordig een gewild handelsarti- kel is voor export naar Duitschland. Als het waar is, moeten opkoopers hier te lande voor 14 aan centen gaarne J 15 betalen. De „vermo»rde Onnoosclheyt" in den Mookschen naiad. Onder het publiek, dat de laatste zilting van den raad van Mook bijwoonde, was de wed. Tacs. Voor het voorlezen der notulen, vraagt zij, zoo vertell de „Maas en Water", of zij een woord mag richten tot den raad, hetwelk de voorzitter bereidwillig toestaat. Weemoedig begint zij haar lotgevallen te verhalen en verzoek t een bewijs van onver- mogen om een pnoces tegen het gemeentebe- stuur aan te gaan om haar eer en goeden naam terug te krijgen, die zij vermeent door het gemeentebestuur verloren te hebben. Zij vraagt dit alleen, daar zij een gefortuneerden weduwnaar kan trouwen, maar deze wil niet, of zij moet eerst in haar eer hersteld zijn. De voorzitter is niet ongenegen haar een bewijs van onvermogen te geven, en zegt, dat zij dan met twee getuigen moet komen, waarna zij aan een der leden vraagt om getuige te zijn. Dit wordt geweigerd en mej. Tacs laat haar woordenstroom verder vloeien, hoofdzakelijk tegen den veldwach- ter, die tevens ter vergadering was en die destijds nog wel zoo bereidwillig was ge weest, haar een paar keer uitgeleide te doen naar het pension te Arnhem. De voorzitter verzoekt haar bedaard te zijn en zegt, dat zij in haar eer hersteld zal worden. Hiermede was zij echter niet tevreden, zij wLlde het huis terug hebben, dat door den hypotheekbouder wegens achterstand is ver- kocht en bovendien nog 1000 van de ge meente voor de schade, die zij geleden had door het zitten in de gevangenis. Nadat zij haar mondje nog eens flink geroerd had, gelast de voorzitter, dat zij de zaal verlaten moet, waarop een reeks van beschimpingen volgt. Onder oorverdoovend Iawaai wordt zij daarop uit de zaal gezet. Onder Edelachtbaren. In de jongste vergadering van den gemeen- leraad van Amersfoorl heeft een incident plants gehad tusschen den wethouder van onderwijs, den lieer Rijkers, en het soc.- democr. raadslid den heer Hofland. Na af- Loop van die vergadering is, zoo verneemt de „Sticlilsche Crt.", de heer Hofland tothand- tastelijkheden overgegaan op den wethouder van onderwijs. Het plan bestond, hierover een Macht in te dienen bij de politie, maar de burgemeester heeft weten te bewerken, dat de zaak is Injgelegd, nadat de heer Hof land zijn excuus had aangeboden. Russische krijgsgevangenen ontvlucht. Zaterdag zijn te Sittard 3 Russische krijgs- gevangenen gearriveerd, uit Duitschland ont vlucht. Bij Obbicht, aan de Maas, werden ze door de Hollandsche grenswacht aangehouden. Een had een kompas. Zij waren in Weste- lijke richting gemarcbeerd tot ze aan een breed water kwamen, waar ze aan de over- zijde Pickelhauben zagen. Toen zij geinfor- meerd hadden waar ze waren, bleken op Ilollandsch grondgebied te zijn. Zij waren door de lange reis zeer afge- mat en hongerig en buitengewoon dankbaar voor het aangeboden voedsel. Een hunner at zeven borden erwtensoep leeg! (Tei.) zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2