gltl ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6284, Donderdag 7 October 1915. 5e Jaargang. De Oorlog. P 8^^ Pi 1 li ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN lllti M m m Telefoon 25. Dit Blad verscWjnt Maandag-, Woensdag- en VrUdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, hij de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNEMLAND, F1 If IL L 1 T 0 If c wmmammmmc mmmmmmuimm* in n 1i ssagszaahawaB 8|' Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Tijtfelijke belasling op oorlogswinsten. Bij Ivon. besluit van, 5 dozer is: 1. inge- steld een staats commissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze eene lijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of in direct gevolg van den ooriogstoestand te tref- fen, met opdracht haar verslag met de noo- dige wetsvoorstellen uit te brengen aan On- zen Minister van Financien; 2. bepaald, dat de commissie, wanneer dit voor het beter volbrengen van hare opdracht haar nuttig mocht schijnen, zich zal kunnen verdeelen in sub-eommissien; 3. in de commissie be- noemd: tot lid, tevens voorzitter: dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. De „Koningin Emma" verloren. Gelijk men weet, werd de firma Dirk- zwager te Maassluis belast met het ber- gingswerk van de overblijfseten van de »Koningin Emma". Als resultaat van een op de ptek des onheils ingesteld onderzoek heeft de firma dezer dagen de directie van de Stoomvaartinaatschappij //Nederland meegedeeld, dat. het schip reddeloos verioven is. Wellicht dat van de lading en van hetgeen zich aan dek bevond nog een en ander kan worden opgehaald. De aigemeene foesiand. Ze zijn er al, de Franschen in Saloniki schrijft de „N. R. Crt." De Fransche ge- zant te Athene heeft het aan Wenizelos, den Griekschen minister-president, geschreven. De Engelsche troepen komen nog, zoo ver- telt hij tevens. En waartoe dat alles? „Om Servie, hun bondgenoot, te steunen en liun verkeer met dat land te handhavan." Dat verkeer was er dus al, door het neu- trale Griekenland. Nu zijn er troepen in de neutraLe haven Saloniki geland, om dat verkeer te „hand- haven". Het loopt dus gevaar afgebroken te worden, niet door Griekenland, natuurlijk, maar door Bulgarije. De Entente heeft tot Bulgarije door Rus- land een forsch ultimatum laten richten over de aanwezigheid van Duitsche en Oos- tenrijksche officieren in bet „neutrale" Sofia, en. is zelf .alvast begoimen haar troepen naar het neutrale Saloniki te zenden. Maar nu het antwoord van Wenizelos aan den Franschen gezant. Bij oppervlakkige lezing schijnt het of de minister-president zegt, dat de Grieksche regeering zich tegen de troepenlanding zal verzetten, maar hij nadere beschouwing blijkt [het antwoord zeer dubbelzinnig. Wenizelos begint met de opmerking, dat de Grieksche regeering neutraal is. Zij kan dus geen daden goedkeuren, die op die neulraliteit inbreuk maken. Dat sluit als een bus. Men zou nu ver- wachten, dat er kwam: het is dus haar plicht zich tegen eike poging, op die neu- 32) „SIier-asperges", zeide hij, slokte een paar maal en zuchtte luid: „Mijn lievelingskost." „Heerlijke groenten." „Het is anders veel beter, zich als held over zijn kommer heen te verzetten, den schijn aan te nemen als was men niet ge- krenkt, dan in zijn schelp te kruipen en den lastertongen het veld te ruimen", zeide Jean ne met overtuiging. „Wat bedoelt gel" Hij keek haar met een moeilijk te onderdrukken glimlach aan. „Ik vind het jammer, het goede geld zoo maar uit het venster te werpen. De honger zal wel komen. Wanneer de vrouw ziek te bed ligt, behoeft de man toch niet te vas- ten." Hij stond op. „Ja, het is dwaasbedd, zijn geld weg te werpen. Wat raadt je mij dus aan?" „Het beste wat ge doen kunt is: stuur Florian naar de kerk, laat de trouwerij af- zeggen, en dan kan de jongen met de gas- tein naar het hotel komen. Iemand anders kan voor ons ergens een rijtuig halen, waar- in wij met uw dochters naar het diner rijden." „Het is wonderlijk, hoe gij mij moed weet in te spreken, lieve Jeanne." Hij trok het vest een beetje ornlaag, rieht- te zich in zijn voile lengte op en wierp een blik in den spiegel. traliteit inbreuk te maken, met alle haar ten dienste staande middelen te verzetten. Maar er staat al niet „kan", er staat „zou kunnen", en er volgt, dat het dus haar, plicht is tegen het „trekken" van buiten- landsche troepen door haar grondgebied te protesteeren. Tot slot zeifs nog een zachte wenk, die hierop neerkomt: Als er nu een casus foederis was, d. w. z. als Bulgarije Servie had aangevallen, dan zouden de mogendheden der Entente wel troepen mogen landen, om te zamen met Griekenland Servie te helpen. Maar die casus foederis is er nog niet. Bulgarije heeft Servie nog niet aangevallen en het feit dat de troepenlanding in het belang van Servie geschiedt, doet er dus niet aan af, dat de Grieksche neutraliteit er door wordt aangerand. Dit klinkt zoo ongeveer alsof men lioort: „Wij moeten ten onzen spijt op dit oogen- blik tegen uw actie protesteeren, waar wij evenwel, in bepaalde omstandigheden, die zich waarschijnlijk spoedig zullen voordoen, niets tegen zouden hebben." Over de moeilijkheden, die aan een lan ding der Ententetroepen in Saloniki zijn ver- boixden, denke men niet gering. Vooral in- dien, zooals verscheiden berichten zeggen, dit met een aanzieniijke troepenmacht moet gebeuren. Zelfs is het getal 250.000 genoemd. Gedui-ende den Boerenoorlog vervoerde Engeland op een schip van 10.000 ton laad- vermogen 2893 man infanterie, Duitschland bracht naar China op een even groat schip 2295 man. Naar gelang de afstand kleiner is, kan natuurlijk het getal vervoerde troepen naar verhouding van de netto-tonnenmaat stijgen. Waar bovendien de paarden niet van varen houden en bij langdurige transporten en woelige zee 5 tot 10 procent van de ver voerde paarden onbruikbaar plegen te wor den, is het van belang, dat de overtocht zoo kort mogelijk zij. Om 15,600 man, 5487 paarden en bijbe- hoorende artillerie naar Egypte te brengen, gebruikte Engeland in 1882 57 schepen, met 145.000 registerton inhoud. Dat eene cijfer zij voldoende om een be- sef ervan te geven hoe geweldig een onder- neming het zou zijn 250.000 man naar Sa loniki te brengen. Nu hebben echter de Entente-mogendhe- den het scheepsmateriaal en alle inrichtin- gen, 'die voor een landingsexpeditie noodig zijn, nog ter beschikking van de Dardanel- len-expedities. De basis van die expedities was, gelijk bekend, Alexandria In verband met het voorafgaande is het zoo onwaar- schijnlijk nog niet, dat de bondgenooten een- voudig het heele opera tie ter rein van Galli- poli naar Saloniki zullen overbrengen. De najaarsstormen dreigen tevens op Gal- lipoli de verbindingen van de troepen on- zeker te maken en als Bulgarije Turkije bij gaat staan, is dat een omstandigheid te meer om bet welslagen van de onderneming op Galhpoli twijfelachtig te maken. Zoo goed als het krijgsbedrijf op GalLipoli, zal het nieuwe krijgsbedrijf over Saloniki immers ten slotte tegen Konstantinopel zijn gericht en tegen den verbindingsweg van de centrale mogendheden met den Balkan en Mesopotanie. Dat het ook de Entente vrijweL onverschil- „Ge maakt een voortreffelijken indruk. Uit uw trekken spreekt een karakter, dat de proef kan doorslaan. Gewichtige beslui- ten geven aan het gelaat een verbevene uit- drukking. 'Kom, wij gaan!" Florian werd met de boodschap belast en ging op weg. De dochters jubelden, toen Jeanne haar zeide, dat Marie's toestand zoo verre ver- beterd was, dat men haar zonder zorg kon verlaten, en aan bet eenmaal klaargemaakte bruiloftsmaal deel kon nemen. Toen reden zij met elkaar naar het hotel, en al bruiste Goldammer van toorn, al zon hij op wraak, zoo was hem de uitweg van Jeanne toch een hoogs.t aangename verlos- sing uit zijn kwellenden toestand. Hij zou zijn gasten wel iets op de mouw spelden. Dankhaar drukte hij Jeanne in het rijtuig de hand en fluisterde: „Ik heb u miskend, ge zijt een engel! Wanneer ik weer met mijn vrouw ver- eenigd ben, zal ik Marie vermanen om u Ievenslang op de handen te dragen." Jeanne trok den neus. op en keek uit het raampje. DERTIENDE HOOFDSTUK. Weinige dagen na de afzending van haar brief aan oom Hans kreeg Marie antwoord van hem. Zij beefde van opwinding, toen zij het schrijven onlving, en vloog er mee naar haar kamer. Zij leunde tegen het venster en vond nau- welijks den moed, den omslag te openen. Wat was er na haar vlucht gebeurd O, hoe dikwijls had zij zich het lawaai in Goldammers huis voorgesteld, hoe dikwijls lig was, wie Macedonia bezat, blijkt daaruit, dat zij voortdurend getracht heeft Bulgarije, door het uitzicht op stukken van Macedo nia, die aan Griekenland en Servie behoor- den, aan hare zijde te krijgen en tot hulp tegen Turkije te bewegen. Nu dat is mis- liikt, nu Bulgarije waarschijnlijk met haar vijanden gaat meevechten, schijnt de lan ding in Saloniki de beste tegenzet, waarvan om te beginnen voor de Entente reeds, dit voordeel te wachten is* dat Griekenland nu wel, goedschiks of kwaadschiks, tegen Bul garije zal moeten meevechten. Dat alleen reeds weegt in de gegeven omstandigheden al op tegen het moreele nadeel, dat een staking van het krijgsbedrijf aan de Dar- danellen zon hebben. Van het Westen weinig belangrijk nieuws. De gebruikelijke loopgraafgevechten worden voortgezet. De Engelschen verloren het grootste deel van de Hohenzollernredoute weder. De Franschen veroverden bij Given- chy (en Gohelle) een niet nader aangeduid kruispunt van vijf wegen (communique van gistermiddag), maar verloren bet weer (com munique van gisteravond). Voorts worden .onderscheiden tegenaanvallen der Duitschers gemeld. In het Oosten zijn nu vrijwel over het geheele front (behalve bij Dunaburg) de cen- tralen tot bet defensief overgegaan. De Rus- sen zijn de aanvallers. De loop van het front is echter ongewijzigd gebleven. De „Hespepian" nu weer niet getorpedeerd. Eerst hebben de Britsche overheden de stukken metaal onderzocht, die bij de oct- ploffing, welke de //Hesperian" deed zinken, op bet dek vielen. Toen verklaarden zjj dat deze afkomstig waren van een torpedo. Thans seint Reuter uit Washington, dat de Amerikaansche marine-officieren diezelfde stukken metaal hebben onderzocht en vol- komen overtuigd zgn, dat het schip op een mijn geloopen is. Hun rapport zal aan den Amerikaanschen minister van marine worden overgelegd. De recnuteeping in Engeland. Lord Salisbury heeft te Essex een ver- gadering gepresideerd voor werving van recraten. Hij zeide, dat het twijfelachtig was hoe lang het vrijwilligersstelsei zou kunnen worden gehandhaafd. Door het gansche land werd een laatste poging gedaan om de mannen er toe te brengen hun plicht vrijwillig te vervullen. Iudien deze poging faalde zou een ander beginsel moeten worden aangenomen. Hij drukte de hoop uit, dat ieder burger aan de roepstem ge- hoor zou geven om deel te nemen aan de daden zijner breeders aan het front en te vechten voor het vaderland. In verschillende steden in Engeland hebben militaire demonstraties plaats ge- had om den toeloop van vrijwilligers te bevorderen. In Londen marcheerden vijf colonnes soldaten met muziek door ver schillende deelen der stad. Te Glasgow paradeerden 10,000 man troepeD, te Bir- den goeden Hans beklaagd, die moest ont- geldien, wat zij had gedaan! Hans schreef „Lieve Marie! Dank voor uwe berichten; ik ben zeer Mij, dat je geborgen bent. Heb maar geen zorgen om mijnentwil; je weet wel, ik heb wel geen breeden rug, maar kan toch vele stootjes verdragen. Hij vertelde vervolgens van de woede van Goldammer, en hoe haar vader de tijding van haar vlucht en dien veranderden toe stand had opgenomen. „Over hem behoef je niet ongerust te zijn, lieve kind", schreef hij verder. Wanneer men niet te veel van hem eischt, is hij te- vreden. Hij leeft nu slechts in het verledene. Uw moeder verstond goied de kunst hem te steu nen; dat mist hij nu, anders niets. Goldammer schreef den volgenden dag een onbeschoften brief aan uw vader, waarin Hij met den deurwaarder dreigde, als hij hem niet binnen drie dagen betaalde. Van de beloofde toelage was natuurlijk geen sprake, zoolang zijn vrouw niet bij hem was teruggekeerd. Hij verwachtte van zijn schoonvader, dat deze zijn wettig ge zag zou aanwenden, om Marie tot haar plicht te brengen. Wanneer zij hem dan deemoedig om vergiffenis smeekte, wilde hij genade voor recht laten gaan en zijn vrouw weder opnemen. Je weet nu, Marie, welk vooruitzicht je hebt." „Nooit, nooit!" riep Marie luid. In span ning las zij verder: „Gelukkig kon ik Philips geld dadelijk ontvangen en Goldammer gaan betalen. Ik mingham 6000 man. Te Bristol en Liver pool zijn vergaderingen belegd. Londen in het duistep. De nieuwe beperkende bepalingen op de verlichting voor Londen zijn in werking gelreden. Voor het eerst, schrijft de „Times", ondervonden de Londenaars wat het betee- kent een weinig door de duisterins te wor den belemmerd. Maar ze namen het nogal van den vroolijken kant op, wat meer is dan verwacht kon worden, daar 't begrip dat de stad in gevaar zou kunnen zijn, nog bijna niet bij den Londenaar is doorge- drongen. De straten waren even vol als an ders; het scheen wel of het gerazemoes nog erger was. Het moeilijkste was de taxi's te vermijden, daar hun lantaarns alleen maar licht wierpen naar voren, niet opzij. Op de omnibussen had men nogal last met het wisselen en betalen van geld en om te zien wat men terug kreeg. Gewoonlijk zijn de namen der straten al niet erg goed te lezen in vele wijken van Londen en dien eer st en avond zullen zij, die hun weg niet ken- den, geducht hebben moeten zoeken! Over het algemeen doen de rneeste win- keliers en particulieren hun best om de voorschriften op te volgen al blijft er ook nog veel te wenschen. Twee uur na het vallen van de duister- nis waren er nog heel wat lichten, die on- bedekt waren en ramen, waarvoor de gor- dijnen niet gezakt waren. In sommige win- kels waren de gordijnen zorgvuldig neerge- laten, maar stond de deur wagenwijd open. Maar toch was Londen voldoende in duister gehuld om een Zeppelinhesluurder in moeilijkheden te brengen. Een zond@p!inge wSooittchotsw. Uit Londen wordt aan het „R. N." gemeld: Naar wij vernemen, zal hier in den loop dezer maand een eigehaardige, zeker voor- beeldelooze vlootschouw worden gehouden ten overstaan van het publiek. De vloot, die het hier betreft, bestaat namelijk uit on geveer 50 Duitsche onderzeebooten, die door de Engelsche vloot sedert Februari 11. zijn gevangen. Van deze 50 booten moeten er 23 heel en al onbeschadigd den Engelschen in handen zijn gevallen. Naar uit Kopenhagen vernomen wordt, Is er al in maandiein niets gehoord van 47 Duitsche duikbooten, die dan ook als verlo ren worden beschouwd. De Duitsche mari- nestaf maakte tot heden slechts het verlies van 7 duikbooten bekend. Dit aantal ge- voegd bij de verdwenen 47, geeft in totaal 54 Duitsche duikbooten, die verloren moe ten zijn. Men ziet, dat deze opgave, verstrekt door den Kopenhaagschen correspondent van de „Daily Mail", aardig aansluit met boven- staand particulier bericht uit Londen. Vepeenigd in den heat. Men schrijft aan het „R. N.": Welke gruwzame scenes zich afspelen tij- dens een handgemeen, blijkt wel uit het vol- gende, dat plaats greep tijdens de laatste hevige gevechten in Champagne. Daar hadden een Franschman en een Duitscher elkaar bij de keel gegrepen. Er ontstond een worsteling. Een kogel door- boorde echter beiden. Zij vielen dood ne- der, doch de handen waren niet meer van de halzen los te maken. Zij zijn dan ook zoo begraven. beken je, kind, dat ik een oogenblik met de hand op den knop, van de kantooixleur stond en niet best durfde binnentreden. Goldam mer keek mij woedend aan, maar zeide geen woord. Ik vroeg hem om de schuldbekentenissen, en betaalde ook den liandkoffer en het huis- houdgeld. Hij schreef beide onder de juist opgestel- de rekening, die hij mij toeschoof. Ik be taalde, hij teekende voor voldaan, en ik wilde reeds weggaan, toen hij opsprong en ons de woning tegen den lsten October ap- zegde. Ik schrok er van. Toen dacht ik er over na, wij hadden reeds einde April. „Ik moet de opzegging in naam van mijn vriend Liebreich weigeren, mijnheer Gold ammer", zeide ik zoo vast als ik kon. „Er is een halfjarige opzegging van beide kanten bedongen, de termijn is overschreden." Ver- bluft bleef hij staan, toen ik wegging. Zoo staan nu de zaken, Lieve Marie. Ik weet niet, of Goldammer zijn bedreiging werkelijk valvoert en het gerecht tegen je ter hulp roept, ik heb ook zoo weinig ver- stand er van, om te beoordeelen, of men je met geweld naar je man terug kan bren gen. Ik hoop echter maar, dat er niets te vreezen valt. Je bent ook zoo aan het eind der wereld, zoo in de eenzaamheid, dat nie- mand je zal vinden. Langzamerhand zal zijn toorn wel bedaren. Juffrouw Duvernier, die je in het ver- trouwen hebt genomen, wat ik een beetje bedenkelijk vond, schijnt werkelijk je trou- we vriendin te zijn en het beste te raden; ik stel dat hoog op prijis, zij is zeer ver- standig. Ik heb dikwijls overlegd, of ik naar een Een leges^opdes' wan generaal Het Wolff-bureau te Berlijn maakt een geheime legerorder van generaal Joffre ber kend, die blijkbaar op een der gevangen ge nomen Fransche officieren gevonden is. De order dateert van 14 Sept. en "is gericht aan de commandeerende generaals. Joffre wijst hen er op, dat de Fransche soldaat beter vecht, wanneer hij weet waarvoor hij vecht. Daarom moeten hem de volgende punten aan het verstand worden gebracht-. De aanval, welke voorbereid wordt, heeft ten doel de Duitschers uit Frankrijk te ver- drijven. De gunstige uitslag van deze actii zal tengevolge hebben, dat onzijdige staten zich aan de zijde van Frankrijk scharen en dat de Duitsche aanval tegen Bus!and ver- langzaamd wordt. Alle noodige maatregelen zijn genomen, zegt Joffre. Door de ontscheping van nieu we Britsche troepenafdeelingen zijn andere troepenmachten vrijgekomen. Deze beschik- ken, evenals de overige troepen, over geheel nieuw materiaal. De kanonnen zijn alle, voor zoover ze versleten waren, vernieuwd en aan de zware artillerie is groote zorg besteed. De munitie is overvloedig. Het huidige oogenblik is gunstig, daar de Duit schers slechts een dunne linie bezetten en hun reserves karig zijn. De aanval zal al gemeen zijn en over een groot front. Wan neer dit geschokt is, zal ook de algemeene aanval op het overige deel van het front plaats hebben en aldus de verwarring bij de Duitschers grooter worden. De taak der troepen zal zijn om niet alleen de eerste linie, doch oo.k de volgende te nemen, rus- teloos doorstrijdend dag en nacht, tot in het vrije veld. De geheele ruiterij zal aan den aanval deelnemen om van den voor- sprong op de infanterie gebruik te kunnen maken. Door de gelijktijdiglaeid van den aanval, zal de vijand verhinderd worden, zijn reserves en artillerie op een punt bij- een te trekken, zooals indertijd in Mei bij den aanval bij Atrecht. Een Fransch kolonel voegde aan deze order van Joffre toe, dat door deze actie de oorlog plotseling afgeloopen zou kun nen zijn. Ook de commandant van een Britsche garde-divisie, geeft eommentaar op de le gerorder, waarin 't onder meer heet: „Ieder houde het volgende voor oogen: le. dat van den aftoop van den slag het lot van de toekomstige Britsche generaties afhangt en 2e. dat van de garde-divisie groote din- gen verwacht worden." De Duitsche opperbevelhebber leekent bij deze berichten aan, dat daaruit blijkt, hoe de aanval van 25 September een ern- stige mislukking was. Het resultaat was, dat op een front van 840 Iv.M. de Duit schers op den plaats over een front van ongeveer 23 K.M. en op een ander punt, dank zij den giftigen gassen der Engel schen, over een front van eenige kilometers, van de eerste linie naar de tweede terug- gedrongen werden. Volgens voorzichtige be- rekeningen verloren de Franschen aan doo- den, gewonden en gevangenen 130.000 man en de Britten 60.000. De Duitsche verliezen bedragen geen vijfde deel hiervan. In elk geval kunnen de plaatselijke suc- cessen, waaraan maanden werd gewerkt door al de fabrieken van de wereld, tot zelfs advocaat zou gaan, om raad te vragen. Ik vrees echter meer te bederven dan goed te maken, wanneer ik je aangelegenlieid prijs gaf, en kon wel ©ens genoodzaakt worden, je verblijfpJaals te noemen. Zoo is het dus het beste, dat wij zwijgen en afwachien wat Goldammer doet. Als. zijn toorn na jaar en dag bedaard is, kan men missehien den vonn voor een vergelijk vinden. Wanneer hij je niet gerechtelijk vervolgt, is er reeds veel gewonnen. Je hadt reeds, met vrouw Schroder over het zindelijk houden van onze woning ge- sproken, ik heb haar nu voor de geheele liuLshouding aangenomen. Het huiswerk ver- sta ik niet, en vader doet natuurlijk niets. Het gaat nu heel ordelijk hij ons. Vrouw Schroder haalt des middags liet eten voor ons.. Voor een mark is er voldoende voor ons beiden en den bond, en dikwijls is er nog wat voor den avond over. Mijn schoon- zuster is zeer goed voor ons en geeft mij meer dan eens wat mee. Zij is er heele- maal niet verdrietig om, dat ik het geld geerfd heb. Je kunt dus. geheel gerust zijn over ons, lieve kind. Moge het je ook verder goed gaan. Schrijf eens spoedig aan uw trou- wen oom Hans. Marie ademde ruimer, het was haar alsof haar een steen van het hart was genomen. Nu kon zij ook haar grootvader omtrent haar vader gerust stellen, veel zorge- loozer hier leven, en alle liefde en goed- heid, die zij bij de bloedverwanten onder- vond, vriendelijker opnemen. (Wordt vervolgd.) 1 ftp!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1