Zaaigranen. Laatsts Berichten. Over de Landbouwverloven in den Oogsttijd. Gij kunt er door zijn aangetast Haridelsbericht8n. BURGERLIJKEH STAND. (Opslagplaatsen moesten honderd boomen ge- veld worden. Ia liet gebied waren voor dit Meine gedeelte vaa bet front 900 boomen noodig geweest. De bemanning van de Noordzee V. Hedenochtend zijn te 's Gravenhage in het huis van bewaring ingesloten de iaatste 3 personen van den Katwijker logger Noord zee V, aan boord waarvan zich op de Noordzee het bekende drama afspeelde. Zij werden uit IJmuiden huiswaarts overge- bracht, ter beschikking van den rechter- commissaris. Diefstal van militaire kleeding. In liet huis van bewaring te 's Gravenhage zijn hedenmorgen opgesloten een expediteur en 7 zijner knechts, verdacht van schuldig te zijn aan diefs.tat van militaire kleeding- stukken, bij vervoer per pakschuit van Am sterdam naar Delft. Builengewone vergadering van den Ministerraad. Morgenmiddag komt de Ministerraad bij- een, op een dag dus., die gewoonlijk niet voor bijeenkomst van dien raad bestemd is. Benoeming van reserve-ol'ficieren. Btnnen enkele dagen is weder de benoe ming te verwachten van een groot aantal reserve-officieren. Vervalsching van passen. ZEVENAAR. Zaterdag en Zondag wer den hier een 7tal Nederlandsche soldaten gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebraeht. Deze arrestatie staat in ver- band met passenvervalsching, waaraan zij zich zouden hebben schuldig gemaakt. flet onderzoek wordt geleid door den kapitein der marechaussee Thomson. De vervalsching kwam aan het licht doordat Zaterdag eenige personen de gren- zen wilden passeeren, alien van passen voorzien. Toevallig viel het een korporaal op, dat de passen waren onderteekend met zijn naara, waarvan hij onkundig was. Het toen ingestelde onderzoek leidde al spoedig tot het in arrest stellen der eerste verdachten. Een Duitsehe inunitiefabriek in (lc luchl gevlogen. PARIJS. Volgens een berieht aan het Zweedsch dagblad Agens Nyneter heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de munitiefabriek bij Wittenberg in Saksen. De censuur verbood het publieeeren van deze catastrophe. De fabriek is een der voornaamste van het land en stond in het dorp Reinsdorff. Door de ontploffing, die 23 September moet hebben plaats gehad, vonden 242 werklieden den dood, terwijl tal van arbeiders gewond werden. De raad van beheer was op het oogeDblik der ontploffing vergaderd. Ver- tcheidene leden deelden het lot van de arbeiders. De Baikanbrand. De consul-generaal van Griekenland in Sederland ontving het volgend ambtelijk berieht van 3 OctoberDe Fransche gezant heeft aan den voor/.itter van den Ministerraad te Athene een schrijven ge- richt, waarin hij mededeelde, dat de eerste Fransche troepen te Saloniki zijn aan- gekomen en dat zoowel de Fransche als de Engelsche troepen naar Servie zouden gaan, om dat land te stennen. Men ver- wachtte, dat de Grieksche regeering geen bezfvaar zou maken om deze troepen door te laten. De Minister-president heeft geantwoord, dat Griekenland er op staat, zijne neutra- liteit te hand haven en bezwaar moet maken vreemde troepen door te laten en dat het feit dat Servie een bondgenoot is van Griekenland, in dit besluit geen verandering kan brengen. I N Q E Z 0 N I) E N STUEKE N. Verschillende dienstplichtigen in Zeeuwsch- Vlaanderen wenden zich tot mij met het verzoek mede te willeu werken, om van den Minister van Oorlog of denOpperbevelhebber van Land- en Zeemacbt eenig verlof of overplaatsing te erlangen. Uitdrukkelijk zij op den voorgrond gesteld, dat een kamerlid ambtshalve natuurlijk op bet verleenen van verlof geen iDvloed kan n mag uitoefenen. Inderdaad doet zich /iu en dan de gelegenheid voor om als particulier eenig verzoek te ondersteuuen en gelukt het wel eens door het verstrekken van nadere gegevens de groote noodzake- lijkheid van het verleenen van verlof aan te toonen. En dat in dergelijke gevallen een mededeeling van een afgevaardigde, die kan worden geacht locaal bekend te zijn in bet district dat hem afvaardigt, of althans in staat kan worden geacht zeer juiste ge gevens te verzamelen, bij uitzondering wel eens gewicht in de schaal kan leggen, is duidelijk. Dat kamerleden de aangewezen personen moeten kunnen zijn, om zoo ge- wenseht, nu en dan, zonder eenige aan- Helling, als vertrouwensmannen van de btgeering op te treden, spreekt vanzelf. Maar nu ter zakeDen 13 Juli 1915 werd een Ministerieele Beschikking mede- gedeeld, ressorteerende onder het Bureel ♦Verloven aan dienstplichtigen, no. 412, waarbij werd bepaald, dat alleen aan bedrijfs- leiders, of aan hen die alszoodanigfungeeren, in den oogsttijd een extra-verlof kan worden toegestaan. Dit verlof mag een tijdperk Tan drie weken in geen geval overschrijden. Gewoonlijk wordt twee weken voldoende geacht, te genieten, naar verkiezing in een °f meer perioden. Bij dezelfde beschikking, werden voor Zeeland twee erkende oogsttijden op den voorgrond gebracht, namelijk de rogge- en tarwe-oogst tusschen 1 Augustus en 15 September en de bieten- en aard- appeloogst vallende tusschen half Sep tember en eind November. Het schijnt nu, dat enkele compagnies- commandanten, de aanvragers voor verlof voor den bietenoogst er op hebben gewezen, dat zij reeds drie weken verlof hadden ge had voor den tarweoogst en dus nu niet in aanmerking konden komen voor bieteDOogst- verlof. Voor leiders van z.g. gemengde bedrijven gaat deze meening in het geheel niet op en is zij bepaald onjuist. In verband met de vele brieven, die ik hierover ontving, heb ik inlichtingen hieromtrent gevraagd bij de meest bevoegde autoriteiten en is mij medegedeeld, dat het voor gemengde bedrijven wel degelijk mogelijk was voor elken erkenden oogsttijd een verlof te krijgen tot een maximum van drie weken. Het is dus zeer goed mogelijk en m.i. zeer gewenscht dat aan een leider van een gemengd bedrijf drie weken verlof wordt verleend in den tarwe-oogsttijd en drie weken in den bieten-oogsttijd, in tempo's te genieten. Waar de militaire chefs echter wel aan gebonden zijn is dit, dat het aantal af- wezigen de grens van 18 j0 van de groep waartoe zij behooren, niet mag overschrijden. Terloops merk ik hierbij op, dat de ge- wone verlofsaanvragen den door den dienst aangewezen weg moet volgen, namelijk aanvangende bij den directen daartoe aan gewezen chef. Het spreekt intusschen vanzelf, dat indien een adressant vermeend dat ten onrechte, op niet juiste gronden, het verlof geweigerd werd, hij volgens artikei 8 van de Grondwet, als staatsburger het r^cht heeft zich direct te wenden tot den Minister van Oorlog. De bepaling dat niet meer dan 18 °/0 van de manscbappen afwezig mogen zijn, een bepaling waaraan de Opperbevelhebber naar bet schijnt vooralsnog met band en tand vasthoudt, maaktbetdikwijlsonmogelijk op de meest doende wijze de hoog noodige verloven te verleenen. De besprekingen over verloven door den heer Burgemeester De Feijter in de afd. Axel van de Zeeuwsche Landbouw maatschappij gehouden hebben mijn aandacbt getrokken en ik zal niet nalaten zijn denkbeelden in de afdeelingsvergadering van de Tweede Kamer bij de a. s. behandeling der Staats- begrooting, of bij een ander betrokken wetsontwerp ter sprake te brengen. Het is de wensch van den heer De Feijter om de landweermannen die naar huis mogen, maar door omstaDdigheden geen bezwaar hebben om tegen vergoeding in dienst te blijven, in de gelegenheid te stellen met dienstplichtigen, (miliciens of landweer mannen) die niet naar huis mogen, te ruilen, Het is niet de bedoeling van den heer F. om die militie-plichtigen te laten ruilen. met groot-verlofgangers die genoeg hebben van het soldatenleven, maar het is uitdruk kelijk de bedoeling alleen diegenen in aan merking te brengen die volgens de inlich tingen van de betrokken bureaux eigenlijk als bedrijfsleider thuis niet zijn te missen. Ik wil verder gaan, ook de zakenman die thuis niet gemist kan worden moet kunnen ruilen. Nu weet ik wel, dat het velen zoo zal gaan als mjj, en zich aanvankelijk sterk zullen verklaren tegen alles wat maarlijkt op bet ondemocratische remplacantenstelsel. Al aanstonds zij opgemerkt dat dit bier niet hetzelfde is. Bij het oude rempla cantenstelsel, kwam de betrokken loteling in het geheel niet op. Hij werd niet ge- oefend en gaf hiermede te kennen dat wan- neer het land in gevaar kwam, hij er op rekende, dat voor //geld" een ander voor hem zou vechten. Zoo staat de zaak in het bijzonder bier beslist niet. De land- weerman die nu bereid is een ander te ver- vangen doet dit gedreven door de zeer bij- zondere tijdsomstandigheden. Degene die vervangen wordt doet dit volstrekt niet om den dienstplicht in tijd van gevaar te ont- loopen, en dan komt het er juist op aan. Hij heeft lang genoeg gediend, is geoefend en kan elk moment worden opgeroepen. Trouwens bij het restje van het blijvend gedeelte bij de militie heeft men feitelijk nog het remplacantenstelsel en hier geldt dit nog met de gebreken die aan het vroegere remplacantenstelsel kleefde. Al moet ik toegeven, dat er veel tegen te zeggen is, om de vrjjgekotnen landweer mannen in de gelegenheid te stellen te wisselen tegen een geldelijke schade- vergoeding met mannen die eigenlijk in dienst moeten blijven, in het bijzonder het feit, dat erkende bedrijislijders of ook alleeuloopende zakenmannen, wier zaak door hun afwezigheid ten gronde gaat, hiermede geholpen kunnen worden, doet mij in de bijzondere tijdsomstandigheden waarin wij leven niet te veel rekening houden met principieele beschouwingen over het rem placantenstelsel. In gewone tijden wil ik zeker niets van het remplacantenstelsel weten. Het is bekend dat het bovenom- schreven stelsel niet de sympathie heeft van de militaire autoriteiten. Intusschen is het te hopen dat de tijd spoedig aanbreekt, dat veel ruimere verloven worden verleend of meerdere lichtingen naar huis toe worden gestuurd. Natuurlijk als de verantwoordelijke auto riteiten verklaren dat de mobilisatie op den tegenwoordigen voet moet blijven, zal het moeilijk vallen om van de zijde der Kamer op demobilisatie aan te dringen, maar het schijnt dat ook van de zijde van de miii- taire-autoriteiten wordt overlegd ofuitbrei- ding van het verlofgangerskwantum, op welke wijze dan ook, mogelijk is. Buiten beschouwing laat i.k hier de landweermannen, die successievelijk naar huis gaan in verband met de nieuw opgekomenen volgens de gewijzigde landstormwet. Drie redenen zijn er die nopen tot overleg om de mobilisatie in te krimpen. Ten eerste: om de zware persooniijke lasten van het voik, met de treurige nasleep van dien, te verlichten, ten tweede niet minder om het feit, dat de uitgaven belangrijk kunnen worden ingekrompen en ten derde om de demoralisatie van een z. g. lang- durige werkloozen mobilisatie te ontloopen. De fut is er bij de mannen uit, de verve' ling heeft de overhand. Zoo zou het, naar het mij voorkomt, aanbeveling verdienen om de mannen die het wenschen niet zooals nu, slechts 3 dagen verlof te geven, maar tweemaalzooveel, b.v. 7 a 8 dagen of tweemaal 4 dagen in de maand. Maar dan zou het billijk zijn de soidijen en mobiiisatietoelagen in te trekken gedurende 3 dagen. Echter acht ik het verkeerd, de toelagen aan de gezinnen in te trekken. Wanneer nu een man langer dan vier dagen naar huis toe gaat, wordt de uitkeering aan de vrouw ingetrokken. Die bepaling zou m.i. geheel moeten vervallen. De besparing door inhouding van soldij voor hen die voor hun zaken- dus in hun persoouiijk belang-verlof krijgen zal veel besparing geven. Elke man krijgt toch bij verlof per dag vergoed 35 cents voor gemis aan voeding, 13 cents soldij en 10 cents mobilisatietoelage dus te zamen 58 cents. Het spreekt vanzelf, dat wanneer de Re geering dezen weg opgaat, het getal der afwezigen de 18 u/0 verre zal overschrijden. Het is ook te overwegen om voor de laod- weer ruimere bepalingen te doeu gelden dan voor de militie. Maar gemiddeld zal het getal der afwezigen het cijfer van 18 °/0 verre overtroffen. Een meer radicale manier is het wegzenden van geheele lichtingen. Het is echter m. i. de groote vraag of daarmede afdoende geholpen wordt. Heel goedkooper behoeft dit niet te wezen. [aimers wanneer wordt aangenomen wille- keurig twee duizend man van een lichting naar huis te zenden zullen er ook lieden naar huis gaan die even goed, of beter, onder de wapenen hadden kunnen blijven Hetzelfde kwantum van twee duizend, ver- deeld over het geheele leger, naar behoefte, li]kt mij doelmatiger en de besparing is hetzelfde. Wel is waar, kan de besparing bij het naar huis zenden van lichtingen, of gedeel- ten daarvan, met groot verlof grooter zijn in verband met het stopzetten van de uit' keeriDgen aan de gezinnen, maar men ver- gete nie£, dat niet alle naar huis terug- keerenden direct werk vinden, en op een of andere wijze, van staatswege, in den nood der gezinnen wel zal moeten worden voorzien, door steuncomite's of op andere wijze. Het voordeel van uitbreiding van verloven ligt ook hierin, dat van eigenijjke demobilisatie van een groot deel van het leger daa geen sprake is. Het naar huis sturen van lichtingen staat wel met demo bilisatie gelijk. Kan het zonder bezwaar. voor mijn pai t stuurt het heele leger met verlof, maar men heeft ons telkens en telkens verteld, dat dit niet kan, welnu dan meen ik dat in het voorgaande een oplos- sing is aangegeven om en hetgemobiliseeerde volk en de schatkist tegemoet te komen. 's-Gravenhage, 1 Oct. 1915. DE MURALT. HONTENISSE. Geachte Redacteur Kleine oorzaken kunnen soms groote ge- volgen hebben, vandaar dat ik op het navolgende 5e aandacht vestigen wil. Bij het vervoeren van aardappelen, suikerbieten enz., naar de naastbijgelegen laadplaatsen, moeten velen in onze gemeente de nieuw aangelegde lijn van de Zeeuwsch-Viaamsche tramwegmaatschappij passeeren. De paarden, voor de wagens gespannen, zijn bang voor de drukte. Tot tweemaal toe heb ik mij overtuigd, dat het gevaar nog verergerd werd, doordat de machinist of stoker van een der werk- treinen van den aannemer plotseling bij het passeeren van voertuigen de stoomfluit openzette. Hopende dat de Direetie het persoheel daarop opraerkzaam moge maken, verblijf ik, dankend voor de verleende plaatsruimte, EEN LANDBOUWER. Zaamsiag, 2 October 1915. TER NEUZEN GRAAUW. HOEK. ST. JANSTEEN. STOPPELDIJK. WESTDORPE. zonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patient zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rngppn is soms een waarschuwiug. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voor- bijgaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandraug tot loozing, hoofd- pijti, duizeligheid, moeite hi] bukken, opzwelling der voeten en een algemeen onwelzjjn versehijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer versehijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, water- zucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpjjn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheu- matiek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens het overtollige water, dat water- zucht veroorzaakc. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de wed. A. v. Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. Eischtdeechte Foster's Rugpijn Nieren Pillen,weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. Verschillende soorten Tarwe, Gerst en liogge. Monster en prijs op aanvraag gratis. Zaden op contract kunnen nog worden aangenomen van RammenasKervel Pieterselie en li nollenzaad in soorten, tegen hooge prijzen. Alle mogelijke in lichtingen worden gegeveu. G. KLOUWERS ZAADHANDEL. TER NEUZEN. Hulst, 4 Oct. 1915. Rotterdam, 4 October. Graanmarkt. Op Binnen- en Buiten- landsche graanbeurzen is weinig verandering gekomen in de graanprijzen. De Regeerings- tarwe voor het brood wordt ingekocht voor 290 per last of per 2400 Kilo. Het Regeeringstarwemeel is gesteld per 100 kilo op 13,50, gebuild Tarwemeel j 20,75, ongebuild 17,50. Heden werden alhier publiek verkocht namens de Regeering circa 2500 kilo Amerik. mixed Mais, min of meer afwijkend en 1200 balen gezonde Inlandsche Tarwegries. Buitenl. Granen. Tarwe Inl. per 2400 kilo 290; Rogge per 2100 kilo Western II 285 La Plata goede 320 Gerst, Amerik. voedergerst 210Zware Cali- fornische f 290 Ma'is Amerik. mixed goede 210 a 220; afwijkende 186 La Plata 178 per 2000 kilo; Haver 10,90 a /ll,per 100 kilo; Boekweit prima State 400 per 2100 kilo; de afwijkende La Plata Mais bracht op 174—/175 per 2000 kilo. Binnenl. Granen. Tarwe 11,a f 12, Rogge zonder handelGerst Winter f 13,a f 13,50 Zomer f 12,50 a 13,Chevalier zware 15,a 15,50 Haver 11,25 a 12,per 100 kilo. Witte Boonen 19,— a 21,— Bruine Boonen f 16,50 a f 18,Kroonerwten 16,a 18,per hectol. Veemarkt. Runderprijzen 88 a 98 Ossen 86 a 96 Stieren 78 a 92 Kalveren 90 a 100Schapen 62 a 70Varkens 90 a 98 licht soort 76 a 86, alles per kilo. Melkkoeien f 190 a f 360 Kalfkoeien 210 a 400 Stieren 170 a 310 Vaarzen 170 a 200 Pinken 90 a 140 Graskalveren 40 a 80 Vette kalveren 70 a 95 Fokkalveren f 28 a 32 Nuchtere 12 a 14 Biggen 15,a 22,per stuk Slachtpaarden 100 a 170 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche en Geldersche 2,50 a f 2,80 Dito Eigenheimers 2,25 a 2,50 Brielsche kralen 3,Red Stars f 2,50 a f 2,60 Poters 1,50 a 2.— per mud. Boterprijzen in vaten 60 a 64 Stukken van 1/3 kilo gemiddeld 85 cents. Zoetemelksche Kaas 51 a 55 per 50 kilo. Leidsche Kaas le kwal. /41a 43 2e 38 a 40 per 50 kilo. Eieren 8,a 9,25 Amersfoort 8,10 a 9,50 per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin 4,25 a 4,50 per baal. Vlas. Blauw Holl. 4,— a 5, Groningsch f 5,a f 5,50 Zeeuwseh Wit 4,80 per steen. Lijnzaad 30,— a 34, traag. Koolzaad vast maar stil. Kanariezaad 28,50 a 29,50 100 kilo. Karwijzaad 19,50 a 20, f 21,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 14,10 en per kan 9 a 10 cents. Java-koffie in balen gewone soorten 501/3 en beste Santos 48 cents per halve kilo Beetwortel-suiker Oct./Dec. 181/3 Beups-noteeping. Op de Amsterd. Beurs was de Ameri- kaansche afdeeling in kalme stemming. Rubbers stil, evenals petroleum-waarden mijnen. In Tabakkeu ging nogal wat om tot lagere prijzen wegens berichten dat Tabak tot contra'oande zou worden verklaard. Binnenl. scheepvaart vaster. Nationale Staatsfondsen prijshoudend. Russen zonder veel koersverschil. Wisselkoers: Londen 11,4911,05. Berlijn 50,3050,80. Parijs 42,40 42,90. Zwitserland 45,9046,40. Oos- tenrijk zilver 37.35. Hulst, 4 Oct. Veilingseiereu V. P. N. 8,40 per 100 stuks. Aanvoer 12000 stuks. SCHEEPYAARTBEWEGING. Van 1 Oct. tot en met 3 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaar- tuigen op- en 31 afgeschutlangs de Mid- densluizen 45 op- en 36 afgeschut. Positie der Stoomschepen per oud kilo Claassens, oud 3 m., i. van Eduardus en van Anna' Maria Louisa Meerschaert. HENGSTDIJK. Ivxiekaart, Overlijden. 8 oud 57.j., eehtg Sept. Anna Catharina van Petrus van BuiteD. Huwelijks-aangiften. 1 Oct. Levinus Cornelis Mich'ielsen, oud 31 j., jm. en Cornelia Suzanna Yercouteren, oud 30 j., jd. Gebooi'ten. 26 Sept. Maria Wilhelmina Comme- rina, d. van Gustaaf Adolf Peters en van Elisabeth Maria Potters. Andre Pierre Louis Gabriel Marie Aubert, z. van Augustus van den Hende en van Gabriella Mechelina Maria Delwart. Huwelijks-aangiften. 4 Sept. Franciscus Durinck oud 22 j., jm. en Bertha Mathilde Verdurmen, oud 18 j., jd. 10 Sept. Alphonsus Platjouw, oud27j.,jm. en Mathilde de Munck, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Sept. Eligius Augus- tinus Schillemans, oud 30 j jm. en Leonie Bogaert, oud 30 j., jd. 17 Sept. Franciscus Durinck, oud 22 j., jm. en Bertha Mathilda Verdurmen, oud 18 j., jd. 24 Sept. Alphonsus Platjouw (van Hontenisse,) oud 28 j., jm. en Mathilde de Muuck, oud 27 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Maria Isabella, d. van Camillus van Goethem en van Helena De Witte (van Clinge B.) 16 Sept. Margaretha Maria, d. van Jacobus Burm en van Mathilde Want. 23 Sept. Mathilda Bernadetta, d. van Theophilus Liulovicus Steijaert en van Emma Seraphina Schillemans. 24 Sept. Maria Cornelia, d. van Desire Johannes Platjouw en van Anna Catharina de Smit. 26 Sept. Henriette, d. van Judocus de Koster en van Maria van Daalen. Overlijden. 3 Sept. Cecilia- Ludovica Roggeman, oud 7 m., d. van Eduardus Ludovieus en van Jo- sephina Baert. 4 Sept. Desiderius Jacobus Steijaert, oud 37 j., eehtg. van Mathilde Catharina Stobbelaar. 8 Sept. Louisa Verdurmen, oud 18 j., d. van Petrus en van Rozalia Sarneel. 13 Sept. Albert Ludovieus de Bilde, oud 2 m., d. van Cornelis Josephus en van Mathilde Mangnus. 22 Sept. Virgenie d'Haan, oud 38 j., eehtg. van Adriaan Heijden. 24 Sept. Arthur Huwelijks-aangiften. 23 Sept. Theophilus Fran ciscus Boddaert, oud 23 j., jm. en Julia Johanna van Dommelen, oud 21 j., jd. 25 Sept. Willetn Durinck oud 25 j., jm. en Anna Maria Thenaart, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Sept. Aloijsius de Waal, oud 47 j., jm. en Eliza Maria Lenisen, oud 29 j, jd. Geboorten. 15 Sept. Louisa Francisca, d. van Maximilianus Leontinus Pieters en van Rosalia Milans, 19 Sept. Joseph, z. van Jacobus van Linden en van Sara Rijk. 24 Sept. Martha, d. van Jan Ivens en van Maria van Heese. 25 Sepl. Christina Maria Ferdinanda, d. van Hendrious Adrianus Roelse en van Christina Maria de Zwart. 27 Sept. Paulina, d. van Petrus Francies de Roos en van Maria Louisa Hiel. Albertina Anna, d. van Ludovieus Joseph Colsen en van Leonie Honorine Vereecken. 28 Sept. Albertus Johannes, z. van Rudolf Josephus van Dom melen en van Eliza de Bot. Overlijden. 23 Sept. Livina Roelandt, oud 82 j., wed. van Pieter Francies van Waterschoot. 27 Sept. Petrus van Heese, oud 74 j., eehtg. van Paulina van Troost. Petrus Jacobus Joos, oud 4 m., z. van Honore en van Paulina Louisa Jonkheijm. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Jan van Dixhoorn, oud 29 j., jm. en Sara Johanna Riemens oud 29 j., jd. Andries Deij, oud 20 j., jm. en Neeltje Johanna van Drongelen, oud 19 jjd. 20 Sept. Cornelis Willemsen, oud 37 j., weduwn. en Amelia Goethals, oud 52 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Sept. Andries Deij, oud 20 j., jm. en Neeltje Johanna van Drongelen, oud 19 j., jd. 30 Sept. Jan van Dixhoorn, oud 29j.,jm. en Sara Johanna Riemens, oud 29 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Willem, z. van Salomon de Putter en van Tanneke Esther Rouw. 2 Sept. Dirk, z. van Cornelis Herrebout en van Maria van Tatenhove. II Sept. Helena, d. van Job Meertens en van Adriana Verelst. Jacomina, d. van Krijn Levinus de Kraker en van Berbel Elisabeth Hamelink. 13Sept. Adriana Pieternella, d. van Michiel de Graaf en van Sara Jacoba van Tatenhove. 19 Sept. Elizabeth, d. van Pieter Egbert Schteman en van Anna Goossen. 25 Sept. Daniel, z. van Daniel Meeusen en van Levina Goossen. Overlijden. 21 Sept. Johannes Cornelis Meeusen, (overl. te Rotterdam), oud 24 j., z. van Johannes Cornelis en van Neeltje Vermeulen. 23 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van het rnann. gesl. van Thomas Lantsheer en van Catharina van Wijck. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Sept. Cornelis Philip- pus Petrus Josephus Vermeulen, oud 32 j., jm. en Leonia Maria Verstraeten, oud 26 jjd. Geboorten. '15 Sept. Theophilus, z. van Franciscus Walgraeve en van Amelia Coleta Braem. 16 Aug. Euphrasia Maria Elisabeth Albert Emile, d. van Johannes Jacobus Dorsselaer en van Coralia Maria Brijs. 19 Sept. Mathilda Maria, d. van Emile Jo sephus de Witte en van Maria Clothilda de Beule. 21 Sept. Maria Camilla Magdalena, d. van Joseph Mattheus Bleijenberg en van Maria Melania van Goeije. 26 Sept. Petrus Franciscus, z. van Eduardus Luijcks en van Clementina Aerts. Lucia Maria Catha rina, d. van Alphonsius van Houte en van Christina van Vlierberghe. Overlijden. 19 Sept. Carolina Isidoor Van Buijn- der, oud 3 j., d. van Alfons Alois en van Maria An- tonia De Block. 21 Sept. Johannes de Block, oud 1 m., z. van Vitalis en van Seraphina Slock. Mat- tens Joseph, oud 1 j., z. van Augustinus en van Maria Louisa Frankevijle. Geboorten. 5 Sept. Maria Louisa, d. van Alphonsus van Puijvelde en van Louisa Anna Robijn. 8 Sept. Petrus Franciscus, z. van Pieter Francies Everaert en van Rosalia Triest. 9 Sept. Johannes, z. van Meeuwis de Kraker en van Maria Johanna Neeteson. 13 Sept. Juliette Mathilde, d. van Jan Francies de Kever en van Maria Anna Goossen. 17 Sept. Albert Petrus. z. van Jan Francies de Poorter en van Dorothea Louisa Vink. Overlijden. 2 Sept. Paulina den Tenter, oud 74 j., eehtg. van Johannes Francies Goossens. 4 Sept. Louisa Maria de Smet, oud 31 j.. d. van Augustus (overl.) en van Catharina van Eerdenburgh 13 Sept. Apolonia Bisschop, oud 47 j., eehtg. van Jacobns de Smit. 25 Sept. Andre Baart, oud 5 w., z. van Jan Francies en van Maria Louisa d'Hont. Huwelijks-aangiften. 25 Sept. Charles Louis de Ridder, oud 27 j.. jm. en Irma Maria van Hecke, oud 17 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Sept. Prudent Kalle, oud 29 j., jm. en Celma Snoeck, oud 24 j., jd. Geboorten. 26 Sept. Robert, z. van Petrus Augustus Thomas en van Julma Maria Janssens, 28 Sept. Francies Eduardus, z. van Bertha Thomas. Overlijden. 29 Sept. Alfonsus van Keulenbroeck, oud 2 mz. van Alidor en van Alma Maria Maes. Isedorus Kesbeke, oud 80 j., wedn. van Stephanie Maria van Wiemeerseh. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept. Adolph Mem- hard Knottenerus (van Heerenveen), oud 39 j., jm. en Anthonia Maria Buijze, oud 26 j., jd. Geboorten. 6 Sept. Maarten Jan, z. van Michiel Francois de Pooter en van Suzanna Florussen. Cor nelis, z. van Pieter Marinus de Jonge en van Suzanna Bareman. 7 Sept. Mattheus Christiaan, z. van An dries Cornelissen en van Janna Catharina van Lange- velde. '12 Sept. Pieter, z. van Dingenus de Pooter en van Janna Verberkmoes. 29 Sept. Janneke, d. van Martinus Goosen en van Pieternella Catharina de Feijter. Overlijden. 10 Sept. Mels Deij, oud 69 j., wedn. van Elizabeth de Kraker. Middenprijs per 100 KG. Tarwe 12,— a /12,50 Rogge (nieuwe) f 11,a j 11,50, Wintergerst /.13,a 13,75, Zomergerst /'12,75 a 13, Haver /11,50 a/ 12,— Erwten 21,a 22, Witteboonen 22,— a 23,—, Bruine boonen 20,50 a J 21,Duivenboonen a Paardenboonen 14,— a 15,—Boekweit Lijnzaad 30,a 32,Aardappels 2,50 a 3j^- Koolzaad per zak van 106 liters a Boter per kilo 1,50. Eieren per 26 stuks 2,- Ter weekmarkt waren aangevoerd 22 stuks rund- vee, 25 varkens en 0 schapen, waarvan verkocht 14 stuks rundvee, 8 varkens. s.s. ELISABETH van Rosario naar Aalborg en Kopen- hagen. s.s. HELENA van Gulfport naar Rosario. s.s. MAGDALENA van Kosario naar Rotterdam. s.s. CORNELIS van Pensacola naar Buenos-Ayres.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3