De Kapitein Commandant der Kustbatterij bij Neuzen Landboiiwberschten. GEMENGOt 8ERICHTEN. TER NEUZEN, 4 Oct, 1915. Het weerbericht van het meteorolo- giseh ii.stituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 776.1 Heruosand. Laagste barometerstand 759.5 Breslau. Yerwachting tot den avond van 5 Oct. Zwakke tot matige noordelijke tot noord- oostelijke wind half bewolktweiuig of ge°n regen, mogelijk uachtvorst iets koeler overdag. Heden slaagde voor het diploma Boekhouden, uitgegeven door de Nederl Yereeniging tot bevordering der Handels wetenschappen, gevestigd te Utrecht, de heer L. W. Rijnberg, alhier. Ds. J. Fraanje, predikant bp de Geref gemeente te Rotterdam beeft voor het be roep naar die gemeente te Hoedekenskerki bedankt. In verband met het iurichten der districisarbeidsbeurzen werd heden met voor die arbeidsbeurs benoemde agenten eeue bijeenkomst gehouden te Hulst. Morgen zal eene bjjeeDkomst gehouden word n te Oostburg en Zatetdag a 8. te Ter Neuzen. Naar men uit Hulst aan de N. R. Ort. meldt, is De V., van wien wij dezer dagen melden dat hij bij een vech'party was ge- wond, overleden. Als vermoedelyke daaer zoa, na gehouden onderzoek ziju aaogehouden zekere De B SAS VAN GENT In den grooten St. Albertpodder heerschte jl. Vrijdag een heale dirukte. Een landbouwer uit Boschkapelle, die er loen eene door hem gekochte hoeve wilde betrekken, en met landbouwwerktuigen, vee enz. er aanwezig was, werd door den land- bouwer, die de hoeve zou verlaten, niet toe geiaten, terwijll eerstgenoemde niet de som wilde betalen, die door laatstgenoemde werd geeischt voor verschillende zaken, die vol gens conditie moesten worden overgenomen. Marechaussees waren aanwezig. Het werd avond, alvorens de zaak was ge- schikt; den ganschen dag hadden voertuigqn, rundvee, paarden enz. van den nieuwen eige- naar in den hevigen regen gestaan. STOPPELDIJK. 3 Oct. Het was heden druk op het dorp door de schutters. De handboogsiocieteit „De Marezaten" hield eene groole wildschieling, waaraan 67 schut- ters deelnamen. De hooge vogel, J 8 en een haas, werd geschoten door J. Fassaert van Molenhoek, de beide zijvogels, ieder 5 en een haas, door P. Mangnus van Boschkapelle, en de kallen, ieder 3 en een haas, door P. van Mieghem te KLoosterzan.de en P. Goosen van Lamswaarde. De premie voor de verstkomende socie- teit, een haas, vied ten deel aan Ossenisse. Twee sch utters kregen een pijl op het hoofd, tengevolge waarvan het bloed er uit liep. Ook de doelhoogschutterij „Ons Vermaak", gevestigd bij J. Kint, hield een drukke schie- ting; er waren 45 deelnemers. De hooge vogel werd geschoten door J. Kint van Stoppeldijk, de zijvogels door J. van Leuven van Stoppeldijk en P. Triest van Groenendijk, en de Roosvogel eveneens door J. van Leaven. CLINGE. Mej. H. L. M. Eggermout alhier, tijde- lijk undei'wijzeres aan de openbare lagere schoo1, is beuoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Sehipluiden, bij Delft. SCHOONDIJKE. De beer L. H. R isseeuw aibier, is be- noemd tot. kommb-s 3e klasse bij '8 rijks directe belastingeo, ter standplaats Putters- hoek. Die a^nhouder wlnl: Zaterdag werd door zekere P. L. uit Mid- detburg gebedeld te Vlissingen onder de oogen van een agent. Na verhoor op het politiebureau werd de man tegen zijn zin weder op straat gezonden. Hij wilde echter best 1st onder dak, want hij ging naar een winkel, nam daar in het bijzijn van de win- kelierster een flesch melk weg en begaf zich weder naar het politiebureau waar hij zicli als dief aangaf, met de bijvoeging, dat men hem nu wel houden moest. Thans werd de man in bewaring gesteld en zal hij de justilie worden voorgeleid. Het vervoeren van voor het buiicnland beslemde stukken in Zeeuwsch-Vlaan- deren en hel varen in Zeeuwsehe water en. De commandant in Zeeland heeft bij ver- ordening vastgesteld Het vervoeren van voor het buitenland be slemde sink ken, anders dan door middel van de Neder.landsclie posterijen, is in de strook, ter breedte van 1000 M. Langs, de rijksgrens, slechts veroorloofd in een der volgende ge- vaLlen a. als de stukken het waai-merk dragen van te zijn onderworpen geweesl aan de censuur van een der commandanten te Oost burg, IJzendijke, Sas van Gent, Zuiddorpe, Axel en Hulst; b. als het vervoer stukken betreft, af- komstig van inwoners van voornoemde strook en (tie Langs den kortsten weg naar een der commandanten gebracht worden, teneinde aan de censuur te worden onder worpen c. als het vervoer stukken betreft, die, voldoende gefrankeerd, langs. den kortsten weg naar het meest nabij liggende postkan- toor of de meest nabijzijnde brievenbus be- zorgd worden. De invoer van stukken van uit het buiten land, anders dan door middel van de offi- cieele posterijen, is slechts geoorloofd langs de wegen. Deze stukken moeten worden af- gegeven aan den meest nabijzijnden Neder- Landschen militainen grenspost en kunnen, na aan de censuur te zijn onderworpen, van den betrokken commandant worden te- rugontvangen. Voor het buitenland bestemde of daarnit afkomstige stukken, welke niet met inkt ge- schreven zijn, of waarin bijschrijvingen, niet door den censor gewaarxnerkt, voorkomen, mogen niet anders dan door middel van de officieele posterijen vervoerd worden. Overtreding van deze verordening wordt, afgescheiiden van eventueele uitzetting, ge- straft met hechtenis van ten hoogste eene maand of met een geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden. Verder heeft genoemde commandant bij verordening bepaald Hel laden en lossen van schepen is in het tot de g-emeenten Biervliet en Philippine be- hoorende gedeelte van den Braakman ver- boden buiten de havens van Biervliet en Philippine. Het is, verboden, in het tot de gemeenten Biervliet en Philippine behoorende gedeel te van den Braakman buiten genoemde ha vens slit te liggen met vaartuigen, binnen een strook van 1000 M. afstand tot de kruin van de aan bet ibui ten water grenzende dijken, tenzij de schipper van liet vaartuig voorzien is van een bijzonder, daar toe strekkende, vergunning van den commandant in Zee- land, of door overmach t, ten genoege des rechters te bewijzen, daar toe gedwongen wordt. Het is verbonden, vaartuigen in het, tot de gemeenten Biervliet en Philippine behoo rende gedeelte van den Braakman, buiten genoemde havens, onbeheerd te lalen liggen. Overtreding van deze verordening wordt geslraft met hechtenis van ten hoogsteeen maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Voorts heeft de commandant bij verorde ning vastgesteld: Het is verboden te be varen: a. het watergebied ingesloten door de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, de lijn, wel ke de hooge lichten van Nieuwesluis en Kaapduinen verbindt, en den Zuidkant van den Walvischstaart, tenzij het vaartuig is een stoomvaartuig en voorzien van een Nederlandscben loods. Hiervan zijn mtge- zonderd de vaartuigen bestemd voor, of vex-- trekkende van Gadzand, aan welke vergund is deze haven binnen te loopen of te ver laten, waarbij zij zich niet zullen mogen be- vinden beoosten de gebrokeii lijn, die ge- vormd wordt door de lijn, welke het bad- huis Gadzand met de lichtboei No. 2 van Wielingen verbindt, en het verlengde der lijn, die genoemde lichtboei met de Wes.t- zijde van bet hnizencomplex WielLngersluis verbindt. b. het Oostgat, de Deurloo., de Galgeput en de Sardijngeul van een half uur na zons- ondergang, of indien de zon vroeger dan 5 u. 30 m. ondergaat, van; 6 u. 's avonds af tot een lialfuur voor zonsopkomst, of in dien de zon later dan, 6 u. 30 m. opkomt, tot 6 u. 'S morgans. Ingeval van zeegevaar, rekening houdende met de grooite van het vaartuig, een en ander ter beoordeeling van den met de controle belasten zeeofficier, is bet vergund het Oostgat, de Deurloo. en de Galgeput binnen te loopen en te anker en benoorden de lijn, die de spitse ton No. 6a van het Oostgat met de lichtboei nabij den Nolledijk verbindt. Vaartuigen, welke in dit geval verkeeren, zullen duidelijk de voorge- schreven lichten toonen, en ingeval van aanroepen, aanfluiten, waaronder wrordt ver- staan het geven van herhaalde korte stooten op de stoomfluit, beschijning met zoeklicht, of het hooren van een schot onmiddellijk ten anker komen. c. hel watergebied der Schelde ingeslo ten lusschen de lijn Hooge licht Nieuwe sluisHooge licht Kaapduinen en de lijn Hansweert-Walsoorden van 91/4 u. 's avonds tot een half uur voor zonsopkomst, of in dien de zon later dan1 6 u. 30 m. opkomt, tot 6 u. 'smorgens, waarbij wordt aange- teekend, dat gedurende den tijd, dat de vaart op dit gedeelte verboden is, te Ter Neuzen en te Hansweert als regel niet kan worden geschut. id. hel watergebied der Schelde beoosten de lijn Hansweert—Walsoorden een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. stelt in overeensteinming met de desbe- treffende verordening uitgevaardigd door den Commandant in Zeeland de volgende verordening vast Artikel 1. Onder den Braakman in den zin dezer verordening worden verstaan de gezamen- Ixjke buitendijksche wateren en gronden iggeode in de gemeenten Biervliet, Philip pine en Hoek, ten Zuiden van de lijn ver- bmdende bet licht op den dijk in den Noord-VVesthoek van den Nieuw-Neuzen- polder met uitwateringssluis in den Noord- Oosthoek van den Elisabethpolder, behoorende tot de gemeente Biervliet. Artikel 2. Onder de buitendjjksche wateren en gronden in den zin dezer verordening worden (.ok verstaan de in de artikelen 3 en 4 dezer verordening te noemen havens. Artikel 3. Onder de haven van Hoek in den zin dezer verordening wordt verstaan de haven, zich bevindende aan den Zuidelijken ring- dijk van den in de gemeente Hoek liggenden jooze Polder en als zoodanig aangeduid op de chromotopografische kaart van 1:25000 uitgave 1913. Artikel 4. Onder de haven van Philippine in den zin dezer verordening wordt verstaan de laven, gelegen tusschen den Oostelijken ringdijk van den Mosselpolderen den Weste- ijken ringdijk van den Kanaalpolder, welke aeide polders gelegen zijn gedeeltelijk in de gemeente Hoek en overigens in de ge meente Philippine en met name aangeduid zijn op de Stafkaart 1 50000 uitgave 1908 van het Departement van Oorlog. Artikel 5. Het laden en lossen van schepen is in het lot de gemeente Hoek behoorend ge deelte van de Braakman verboden buiten de havens van Hoek en Philippine. Artikel 6. Het is verboden in het tot de gemeenten Hoek en Philippine behoorend gedeelte van de Braakman buiten de voornoemde havens stil te liggen met vaartuigen binnen een strook van 1000 M. afstand tot de kruin van de aan het buitenwater grenzende dijken, tenzij de schipper van het vaartuig voorzien is van eene bijzondere vergunning van den Commandant der Kustbatterij bij Neuzen of door overmacht, ten genoegen des rechters te bewijzen, daartoe gedwongen wordt. Artikel 7. Het is verboden vaartuigen in het tot de gemeenten Hoek en Philippine behoorend gedeelte van de Braakman buiten de voor noemde havens onbeheerd te laten liggen. Ter Neuzeu, 30 September 1915. De Kapitein, Commandant der Kustbatterij, A. D. PUTMAN CRAMER.' KECHTSZAKEN. De vergiftiging in Den Haag. De Haagsche Rechtbank veroordeelde de dienstbode J. G. G. aldaar, die de vrouw van den heer L., wonende Schiestraat aldaar, vei-gift toediende, wegens poging tot dood- slag tot 11/2 jaar gevangenisstraf met aflrek der pi-eventieve hechtenis. Auio-herooving. Voor de Rechtbank te Zutphen heeft ge- diend deze zaak, welke zich eenvoudiger heeft toegedragen dan destijds vermeld. Op 31 Aug. ging de 53jarige heer J. K. uit Wassenaar met eexi auto uit rijden met de bedoeling naar Epe te gaan. Er was sterkedrank in den auto en ter hoogte van Amersfoort sclxijnt de heei" K. al dronlten te zijn geweest, te oordeelen naar het rijden van den auto. Bij Miliingen stopte de auto en de 21jarige rijwielhersteller W. E., die daar langs kwam fietsen, bood zijn hulp aan. Hij bracht den motor ook weer in be- weging en mocht in den auto meerijden. De heer K. bleef echter den geheden vei-- deren tocht aan het stuui-. Ze reden zoo hard, dat de voorplaat van den auto gloei- end werd. Bij het Aardhuis, in de buurt van Apel- doorn, reden ze in een zandweg vast; de boel was kapot. Het beschonken heerschap was intusschen in vasten staap gesukkeld, doch alleen door de bedwelmingsmiddelen, die hij zichzelf had toegediend. E. was nnchter, hoewel hij ook eens had mogen proeven uit de flescli met oude klare. Toen nu E. den auto zou verlaten, om per fiets terug te gaan, kwam bij hem, die tot dusver nog nooit met de justitie in aan- raking was gekomen, het onzalig idee op, zijn dronken reisgenoot te berooven. Hij ontstal hem een portemonnaie met 3 gul den, een gouden horloge met ketting, waar aan een tijgertand hing en een sigarenkoker. Aan dien tijgertand werd de dief later lier- kend; at het gestolene werd in beslag ge- nomen. E. zit nu gedetineerd; hij bekende den diefstal voCmondig. De heer K. moest natuurlijk 't een en 't ander hooren voor zijn onverantwoordelijk handelen. Veel wist hij van de zaak niet meer af. Het O. M. eischte drie maanden tegen beklaagde. Kalizoulen. De Kunstmest-commissie brengt ter ken- nis, dat, naar de vooruitzichteri zich laten aanzien, ernstig rekening moet worden ge houden met de mogelijkbeid, dat voor den oogst 1916 geen ander Kalizout dan Patent Kali magnesia beschikbaar zal korneu. Aan de Kunstmest-commissie zijn door de landbouwers bestellingen gedaan van 4 verschillende soorten Kalizouten. Werden deze bestellingen volgens de letter uitge- voerd, dan zouden de bestellers van Patent Kali wellichfc hun geheele behoefte aan Kalizouten gedekt zien, terwijl anderen misschien niets zouden ontvangen. Om aan deze onbillijkbeid tegemoette komen, wenscht de commissie, dat de binnenkomende pax-- tijen Patent Kali worden verdeeld over de gezamelijke herfstbestellingen aan Kali zouten van alle soorten, in verhouding van de daarin aanwezige hoeveelheid zuivere Kali. Bij de berekening van de af te leveren hoeveelbeden Patent Kali is als als bassis aan te nemen, dat 100 KG Kainiet overeenkomt met 50 KG P.K. 100 Kalizout 20 80 KG P.K. 100 40 o/0 150 KG P.K. (Stct.) Een reuzenomzet. In September werd in de vischhal te IJmuiden voor niet minder dan 2.575.000 aari visch omgezet, een bedrag, nog nimmer bereikt in een maaDd tyds. Het was in September van dit jaar ruim twee millioen omzet meer dan in dezelfde maand van 1914. Vliegongeluk te de Bildt. De toestand van luit. Polis is goed en van luit. Hofstede bevredigend. Beiden worden te Utrecht verpleegd in het Sint- Anthonius gasthuis. Generaal Snijders heeft hen bezocht. Oude munlen. Te Wijmeer, bij Bellingwolde, heeft d,e arbeidier Eden bij het ploegen van het land van den heer Groeneveid een pot met eenige honderden in een doek geknoopte zilveren en koperen munten van omstreeks 1620— 1630 gevonden. De munten waren zeer gaaf gebleven. - In de hei te Uden is gevonden een Zutphens zilveren xnuntje van 1691. De waarde was een schelling. De eene zijde vertoont het wapen van Gebe, de andere een ruiter, met het voorschrift: Ciy Zut- phania concordia pax-vac crescunt. Een oorschelp ,,vermist"! In een cafe aan de St. Laxxrensstraat te Rotterdam ontstond 's avonds een vechtpar- tij, waarbij het vrij kanibaalsch toeging. Na afloop van het gevecht vermis te de 29jarige Wilhelmina Aarts, wonende Wijde Broedersteeg, haar rechter-oorschelp, wel ke haar vermoedelijk is afgebeten, tot vlak aan het hoofd. De vrouw werd naar het ziekenhuis ge bracht om te worden verbonden. De dader woirdt door de polili-e opgespoord. De later gevoinden oorschelp is op sterk water gezet, om eventueel als stuk van overtuiging dieixst te doen. He klipperzei'sehip „Trijntje", sch'p- per H. De Bvxorn, zou duor het stoombootje van de poxitonniers door de schipbrug bij Zahbommel worden gtsleept. De sta 1- draad kronkelde om het linkerbeen van den 18-jarigen schipp usknecht H. L. uit Leeuwarden, waardoor de voet, boven den enkel werd afgekneld. Een 104jarige. lUden is de heer Christiaan Hagers, in den Briel 104 jaar oud geworden. Hxj is nog Iriscb en gezond, alieen zijn gezicbt is niet te best meer. De heer Hageis is, a's 0 d-strijder van 1831, gere'chtigd tot h^t, dragen van het Metaleu Krdis. Ook werd hettx de gouden medailie der Oiarje- Nassau-orde verleei d. Het meisje van den Veulendiim. 't Is al lang, heel lang geleden, aldus sclirijft F. in het „Hbl.", zooals alle mooie, onwaarsichijnlijke verb,al en lang, lang geleden gebeurd heeten te .zijn. Zo<3 lang was 't geleden, dat Volendam aan de Westelijke kust onzer Zuider Zee nog in het geheel niet bestond. Ook lag er de zeedijk nog niet, als een beschuttende wal oxn het lage land; en tel ls: ens kwam dus de woeste zee bij Noord- Westen wind opzetten en overstrooxnde er de lage weilanden, waarop de Hollandsche boeren hun vee lieten grazen en hun hooi verbouwden. Wanneer dan de vloed kwam opzetten, of de storm huilde door de lncht, vluchtten zij het veilige land in, en tracht- ten nog haastig het versch gemaaide gras te redden. Toen, op weer zoo'n onheilspellenden stox-mdag xxit het Noord-Weslen, was er een boerenmeisje achlergebleven; zij was druk bezig in het hooiland en bij het opstapelen van hel hooi tot rooken, had zij niet ge- let op het wild-wassende zeewater. Zij bleef er alleen, want al het bo-erenvolk was ijlings. gevluclil. Daar zag zij uit de aanstormende golven een wit zee-paard naar zich toe gulopee- rCJ1) ©en lenig, xnooi diex-, jong en sterk; behaagziek striemde het zich de flaxxken met zijn staart, en hinnikte het meisje toe. Zij was volstrekt niet bevreesd; ze aaide het paard over den nek, liet het van haar gras eten. En toen ze opkeek, was de storm bedaard. Meteen sprong het zee-paard met wild staigeren weer naar de terugwijkende gol ven, en verdween in het bruisende water. Niemand wilde het verhaal van het meis je gelooven. Maar daaraan stoorde ze zich niet. Bij elken nieuwen storm bleef ze voor- taan in het hooiland achter, oxn haar zee- paax-d te voeren, en Lelkens als de slox-m liet steigerende paard uit de hooge golven meevoerde, bracht het vroolijk-hinnikende dier in den bek een visch voor het meisje mee. Tot op een zekeren dag, welke in alle mooie oude verhaaltjes voorkomt, het meis je de verleiding niet kon weerstaan, en zich op den gladden rug van haar zee-paai-d liet nooden. Toen steigerde het zee-paard met zijn hoogste sprongen die golven na, en verdween in de zee, met zijn lichten last op den rug, terwijl het meisje haar armen liefkoozend oxn zijn blanken nek ge- strengeld hield. Als de wilde zee na den storrfi geweken was, kwamen weer de boeren. Maar dxt- maal vonden zij het meisje niet terug. Ze gingen zoeken; ze waagden zich in zee; zelfs bcmanden ze booten, en met ha- ken en netlen begonnen ze overal te vis- schen, om het verloren meisje terug te vin- den. Doch niets vonden ze, het meisje was voor goed verdweifen, weggevoerd op den rug van haar vroolijke zee-paard. Wel vonden ze iets anders; want in hun netten haalden ze de visch bij vrachten tegelijk aan Land. Zulk een rijke vangst haalden ze in hun netlen op, dat de boeren besLoten van be- drijf te veranderen. Aan het sxnalle strand van de zee bouwden ze hxm blauwe huisjes met de rood-pannen daakjes, en als vis- schers verdienden ze voortaan hun brood op dezelfde zee, die het verdwenen meisje iiad opgeeischt. Haar gedachtenis ter cere noemden ze hun visschersdorp aan de vischrijke Zuider Zee met d-en naam van het zee-paard: Veulen- dam. En dat de menschen daarvan later Volen dam gemaakt luebben, is heel dom, en ook noodeloos verwarrend, want wie be- grijpt er, zonder dit verhaal gehoord te lieb- ben, wat de paardenpoot en de visch in het dorps-wapen te beduiden hebben? Zoo luidt het verhaal van Volendam! Zou niet elk onzer Zuider-Zee-plaatsen, elk onzer Noord-Zee-<lorpen zoo zijn eigen verhaal van de geheimzinnige zee bewaren, en al onze oude dorpen aan den drempel van de heiden, of aan den boschzooxn, ook at onze riviex--stedekens? En heel ons land, met zijn boeiende, woelige geschiedenis van eeuwen en eeuwen her, zou het geen ver- borgen schatten bevatten aan volks-verha- ien, bijna vergeten, zoo hier en daar nog oververteld door het eene geslacht aan het andere maar kostelijk waard, om verza- meld en bewaard te worden, eer onze volks- sagen vergeten raken? Sniokkelen. Don-derdagavond werden aan het station te Gennep ter verzending naar Duitschland aangeboden 5 kisten eieren, welke onder douane-toezicht verpakt en daarna door middel van zoogenaamde colli-versluiting (een touw zonder knoopen kruiselings om de kist en aan de hoeken er doorhcen loo- pend, waarvan de einden met een food zijn geplombeerd) waren verzegeld. Aangezien de kisten veel te zwaar waren voor eieren en twee ervan waarschijnlijk 'L gevolg van het moeihjk hanteeren lek- ten, weigerde het stationspersoneel ze ter verzending aan te nemen, waarna ze onder toezicht der douane werden geopend. Het Meek nu, dat al de kisten bovenop twee lagen eieren bevatten en daaronder spek, worst, thee, boter, plantenvet enz. en dat deze goederen er nadat de verzegeling door den Rijksambtenaar was geschied, wex-- den ingebracht door verbreking van het koord, dat weder zoodanig aaneengeknoopt was, dat de knoop zich in de kist bevond en dus van de verbreking uiterlijk niets te zien was. De zending werd in beslag genomen en tegen den afzender, iemand uit Cuyk, pro- ces-verbaal opgemaakt. (Tel.) Aan 't gevaar ontsnapt. De Wed. Mandemaker, oud 72 jaar, wo nende ixx een scheepje in het Reitdiep, te Groningen, is Vrijdagnacht bij toeval aan een gi-oot gevaar ontsnapt: om; 1 uur wak- ker wordende, staple zij uit het bed. Tot haar grooten schrik stond ze plotseling tot aan haar knieen in het water. Het woon- schip had een lek gekregen, waardoor het water naar binnen liep. Onmiddellijk verliet ze het sehip, waarna ze nog wel een half uur buiten op de stee- nen gezeten heeft, niet wetende waar een toevlucht te zoeken, totdat ze eindelijk aan- klopte bij de fanxilie Leemburg, die ook in een woonschip verblijf houdt, en die haar liefderijk heeft opgenomen en verzorgd. Na enkele ux-en, bleek het woonscheepje half onder water te zijn gezonken, met bijna al hetgeen het ongelukkige oudje be- zat. Het scheepje zal van gemeentewege weder in orde worden gemaakt. Veroordeeld omdat hij na 10 uur 's avonds af. Een houder van een Parijs.ch koffielxuis werd veroordeeld tot sluiting van zijn zaak gedurende een week, omdat de politie had gezien, dat hij, in strijd met liet verbod, na 10 uur 's avonds nog een mititair te eten had gegeven. Hij bezwoor, dat het niet waar was, maar de veroordeelmg bleef ge- liandhaafd. Woedend ging hij naar het koffiehuis terug en vroeg den kellner: „Heb jij na 10 uur een soldaal bediend?" „Ja, mijnheer, u zelf", was het verbluf- fende antwoord. Want de man was gemo- biliseerd en droeg xmiforxn. Aldus werd hij veroordeeld, omdat hij na 10 uur in zijn eigen huis nog een stukje gegeten had! Wal' de studie kost. Onlangs is te Groningen een student fail- liet verklaax-d. Uit de lijst van crediteuren haalt de „H. Crt." de volgende cijfers: 7 cafehouders met een bedrag van 1408,4lx/2; 6 wijnhandelaren voor 760,86; een batxkel- hakker J 158,77. Aan kleeren liet hij zeven fix-ma's voor een bedrag van 1255,02 onbe- taald. Drie sigarenhandelaars hebben hem voor f 716,62 in 't krijt; drie coiffeurs moe- ten 426,55 van hem hebben. Zelfs. zijn eigen studentenkorps heeft nog een vorde- ring van 219,58, terwijl een studentenop- passer zijn crediteur is voor f 103,29. Door een schaap gered. De geschiedenis van Italie zal naast de historische garxzen, die eens het Kapitool redden, nog een ,/historisch schaap" nioeten boeken. Dit dier, door een regiment Alpen- jagers gevangen, werd in de loopgraven gehouden en daar als een talisman beschouwd. Het was bijzonder rustig, blaatte nooit en toonde bij bet hevigste vuur niet de minste vrees. Op een nacht, toen de soldaten, gebruik makende van een korte gevechtspauze in slaap geca'len waren, werd het schaap plotseling oniustig en begon te blaten. De manscbappen ont.waakten en konden daardoor een in alle stilte voorbereiden aanval van een regiment Oostenrijkers afweren. Zoo redde een schaap een heele com- pagnie soldaten. Hooge scheepsvraehlen. De „Tixnes" meldt, dat deze week de vrachtprijzen aanhoudend zijn gestegen, het geen samenviel met het terugroepen van Grieksche stoomboolen naar hun havens in Griekenland, als gevolg van de mobilisatie. Vooral de graanvrachten van Noord-Ameri- ka zijn duurder geworden, omdat een aan- zienlijk gedeelte van de graanverschepingen van Noord-Amerika naar de Middellandsche Zee in Grieksche schepen plaats vindt. Ook de koiten-export zal hiervan spoedig die gevolgen ondervinden, want veel Griek sche stoomers gaan, na hun lading gelost te hebben, kolenladingen innemen, aan de Tyne en in Zuid-Wates. Volgens Lloyds-re gister is het totaal van Grieksche stoom- schepen 433 van 892.991 tonnen gezamen- lijken inhoud. De vraag naar stooiiners om den Ameri- lcaanschen katoenoogst naar Europa te bren- gen, is in de laatste dagen bijzonder toege- nomen, zegt de „Times. De tegenwoordige vrachtprijzen zijn zeer hoog in vergelijking met die voor den oorlog. Gemiddeld kan worden aangenomen, dat 145 shilling per netto-registerton wordt berekend voor de vracht van Savannah naar Liverpool, ter wijl twee jaren geleden hiervoor 55 shilling in rekening werd gebracht. Voor d,e reis van de Golfhavens. naar Havre wordt 190 shil lings betaald, terwijl vaste dagen voor laden en lossen zijn bepaald. Houtverkwisling in den oorlog. Een medewerker van de „Frankf. Ztg.", diie zich aan het front bevindt, vertelt, welke groote hoeveelheden hout er noodig zijn voor den bouw van de loopgraven. Een ge deelte van de batterij, zoo schrijft hij, stond op een kale hoogte en er moest ter dekking tegen vliegmachines, een kunstmatig woud worden opgericht. Men haalde tien- tot twin- tigjarige boomen en tevens struikgewas en stak die in den gromd; dit kunstmatige bosch bedekte een oppervlakte van 1200 M2. en er gingen minstens 300 boomen op. Even veel boomen waren noodig tot het maken van wegen in den natten grond. Voor vier ver- blijven van manschappen en voor een offi- ciershut waren weer voor elk veertig boo men en struiken noodig en voor nxunitie- ea 7 «i mag nu en da particulier en gelukt Tan nader lijkheid vi te toonen. een meded kan worde het districi in staat ki gevens te eens gewii duidelij k. personen 1 Tenscht, 1 telling, ktgeering Maar m ferd een gedeeld, n Verio ven waarbij we: jeiders, of a in den oog toegestaan. van drie w €lewoonlijk geacht,. te of meer pe Bij deze 2eeland tv voorgrond en tarwe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2