Hi ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6283. Dins dag 5 October 1915. 55e Jaargang. De Oorlog* De krijgs'bedrijven. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN Telefoon 23. Bit Blad verschijat Maandag', Woensdag- en VrijdagaYond, uitgezenderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f\.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij dir©«rte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Prins Hendrik in debat. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- wegartsen hield haar jaarvergadering te Amsterdam. De voorzitter, de heer L. Ph. Henne- quin, heette Piins Hendrik, die deze ver- gadering bijwoonde, welkom. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat de vereeniging in overleg zai. tredeu met de vereeniging ffhet Oranjekruis", in ver- band met de kortzichtigheid van sounnige chauffeurs. Voorgesteld werd te-zamen met „het Orarrje-Rruis" de eischen van het snelver- keer, waaraan het personeel zal hebhen te voldoen, te regelen. Er ontspon zich een breedvoerige discus- sie waarbij, volgens het verslag in de WN. R. Ct.", Prins Hendrik o.a. opmerkte, dat het in Nederland aan een ieder vrij staat, een auto te besturen, zonder dat de wet eischen van bekwaambeid stelt. Een sim- pel rijbewjjs ib voldoende. Op de taxi's zit- ten dikivijls chauffeurs, die van toeten noch blazen weten. Z. K. H. achtte het wen- schelijk, dat voor een rijbewijs wordt uit- gereikt, een onderzoek wordt ingesteld naar de geschiktheid van den aanvrager. Tbans zijn de meeste chauffeurs niet in staat, zelf een mankement aan hun machine te herstellen. VeronlschuMigingen van de Britsche regeering. De Britsche regeering heeft aan de Nederlandsche haar leedwezen betuisd en verontschuldigingen aangeboden naar aan leidipg van het feit, dat een Britsch vlieg- tuig, zich vergissende in de plaats, waar het zich bevond, den 9den Augustus des nachts bom men heeft geworpen in en in de nabijheid van de haven van Oadzaud. De Britsche regeering heeft; verklaard de berokkende schade te zuileu vergoeden. Welliouders-pensioenen. De Amsterdamsche Raad heeft aange- nomeu de gewijzigde voordracht tot het pensionneeren van wethouders wegens ziekte of bij niet-herkiezing als raadslid ad 1000 en na 12 jaren dienst tot een maximum van 8000 per jaar. Schieten op vliegtuigen. Omtrent het schieten op vliegtuigen is thans (naar de A. v. p. meldt), door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht o.a. bepaald De troepen-commandanten zullen meer- malen theorie houden en doen houden, opdat een ieder bekend zij met de kenmerken van de eigen vliegtuigen. Posten, welke in het bijzonder zijn aan- gewezen om op luchtvaartuigen te letten zullen voor zooveel doenlijk voorzien moeten worden van een kijker. Op luchtschepen, welke zich boven ons gebied bevinden, zal steeds worden gevuurd, indien de hoogte en afstand het verkrijgen van uitwerking niet bepaaldelijk uitsluiten. Op vreemde vliegtuigen, die als zoodanig herkend zijn, zal wanneer zij zich boven ons gebied bevinden altijd gevuurd worden, indien de hoogte en afstand het verkrijgen van uitwerking niet bepaaldelijk uitsluiten. Zoolang oorlogstoestand niet is inge- getreden, zal het vuren door artillerie slechts mogen geschieden op last van en onder leiding van een officier en dat met mitrailleurs, geweren of karabijnen slechts op last van en onder leiding van een onder- officier of hoogeren rang, behalve op lucht schepen waarop ook door militairen beneden den rang van onderofficier uit eigen beweging zal worden gevuurd, zoodra daartoe aan- leiding bestaat. Zoolang oorlogstoestand niet is ingetreden, zal vermeden moeten worden, dat dit vuur gevaar oplevert voor de eigen bewoners of dat projectielen vallen buiten de landgrenzen van het Rjjk. Voorbereidingen moeten worden getroffen ten einde bij het plotseling verschijnen van luchtschepen of van vreemde vliegtuigen onmiddellijk te kunnen vuren. In geval van twijfel omtrent de natio- naliteit van het vliegtuig zal niet worden gevuurd. De aigemeene toestand. Over het geheele terrein in Frankrijk, dat getuige is geweest van de krachtige aanval len van de vorige week aldus schrijft het „AIg. Hbl.:" is in de laatste dagen de strijd voortgezet; maar het resultaat is steeds minder geworden. Uit de berichten van sir John French blijkt, dat de Engelschen in hunne positie bij Huliucli en Loos een krachtigen aanval moesten doorstaan, die eindigde met het behoud van de Engelsche posities, met uitzondering van een gedeelte der loopgraven op den uitersten linkervleu- gel, waarin de Duitschers zich vastzetten. Op den weg van Meenen naar Yperen werd een Duitsche mijn tot ontploffing gebracht, die de Engelsche stelling gedeeltelijk ver- nieldeen den Duitschen troepen gelegen- heid gaf vasten voet te krijgen in de Engel sche Loopgraven. Later slaagden de Engel schen er in, een gedeelte dier loopgraven te heroveren, maar de Duitschers bleven in het bezit van een ander deel. Hier is dns weder de gewone strijd ont- staan om een loopgraaf en van de door- braak merken wij niets meer. In Champagne is het al niet anders. Eenige voioruitgang aan deze of gene zijde, waarbij een milrailleur en der tig man wer den genomenmaar de groote aanv alien, bij Auberive en ten Noorden van Massiges, waar de Franschen poogden het sucoes van Zon- dag voort te zetten, mislukten. En geleidelijk keeren wij weer terug aan dit front tot den positie-oorlog, tot den strijd om Loopgraven en in loopgraven, met bom- men en handgranaten, met ai de hulpmid- delen van den modernen oorlog, die echter de posiLie der beide legers niet kunnen wij- zigen. Het s.chijnt wel, dat het Duitsche leger- commando ontzettende troepenmassa's naar Frankrijk heeft gebracht; in berichten uit Rusland wordt de veronderstelling geopperd, dat deze troepen onttrokken zijn aan de legermacht in Rusland. Of dit zoo is lean van bier uit niet worden beoordeeld; maar als dat het geval is, kan men er wellicht een verklaring in vinden voor de vemiinder- de kracht, die de Duitsche legers in Rusland toonen. Bij Riga en Dunaburg worden de aanval- len voortgezet, maar de val dezer plaatsen is nog niet verkregen. En in het overige deel van het gebied is de linie sedert eenige dagen bijna onveranderd. Deze loopt van Smorgon ongeveer in een lange lijn naar bet Zuiden, over Traby, Iwje, Novo Grod- nek, Korelitsji en Krasjin, langs de Schara, achter het Oginsky-kanaal en de Jasjolda naar ©en punt ten Oosten van Pinsk. On- derbroken door de Pripjet-moerassen, wordt dan de linie ten Zuiden daarvan voortgezet over Derasjno, tangs de rivier de Poelilowka en den spoorweg naar Kremenez, en van daar over* Wisjnewitsj, Novo Alexinetsj, en ten Westen van de Sereth. In deze geheele linie is. nu al sinds dagen weinig of geen verandering gekomen. Wel wordt overal bevig gevochten, met afwisselend succes. Het Russische bericht zegt dan ook, dat de Duitsche offensieve beweging van Riga tot Pinsk tot staan schijnt te zijn gebracht. Onbegrijpelijk is. de toevoeging daaraan, dat de Duitschers, ho&wei zij belangrijke versterkingen kregen, niet in staat waren Luzk te heroveren. Na de merkwaardige mededeeling, die wij gisteren over de ver- overing van Luzk door de Russen kregen, zou dit den indruk moeten maken, dat Luzk in handen der Russen is. Maar dit kan niet zoo zijn. Want nadat een Rental dagen ge- leden Luzk door de Russen hernorden was, en de Oostenrijkers in Westeli jke rich ting waren achteruit gedreven, werd Luzk volgens het Russische legerbericht van 30 September door de Russen op 27 of 28 September ontruimd. En ten O. van Luzk werd een hardnekkig gevecht geleverd bij bet dorp Vilno, met het resultaat, dat de Russen daar uit hunne stetlingen moesten terugtrekken. In geen der latere berichten is gemeld, dat de Russen die positie kon- den hememen of Luzk heroveren. De mede deeling in het uit Engeland ontvangen be richt is derhalve onjuist. De koningin van Selgie in het gcanaatwuiir, Koningin Elisabeth bezocht onlangs de eerste Belgische loopgravenlinie, waar de soldaten haar met geestdrift begroetten. De konningin sprak met velen van hen en toonde voor alles belangstelling. Bijna tien kilometer wandelde zij langs het front. Op zeker punt begon een laavendige kanon- nade van de Duitsche linies uit. Zonder een oogenblik haar koelbloedigheid te ver- liezen, liet zij zich door officieren naar een bomvrije schuilplaats brengen, waar zij, bedekt met aarde eD modder, aankwam en bleef, tot de beschieting over was. De Paus ssil voorloopig niet naap Spanje. Spaansche bisschoppen hebben in de eerste dagen van Mei tot den Paus een uitnoodi- ging gericht, om bij het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Italianen en Oosten- tenrijkers, naar Spanje te komen. Het Journal des Debats wijst erop, dat de Paus eerst thans beeft geantwoord en dat men in Spanje het lange uitblijven van dit antwoord reeds heeft opgevat als een teeken van ontevredenheid. In het antwoord spreekt de Paus zijn dank uit en zegt, dat, indien bij er toe zou overgaan, zich in bailing- schap te begeven, dit slechts zal geschieden indien de moeilijke tijden een dergelijken maatregel volstrekt hoodzakelgk zouden maken, doch dat zulks in elk geval groote schade en rouw voor de kerk zou be te ekenen. De gewezen Staisaansche manistesr* Gioiitti over de gsS3 - tiek dep mogendheden. De Augsburger Postztg. vestigt de aan- dacht op de volgende, aan den leider eener groote scheepvaartmaatschappij gerichte uiting van Giolitti ,/Het is de vraag, of deze oorlog tenslotte op h'et slagveld zal worden beslist. Over- winnaars, noch ovenyonnenen, zullen het laten kojnen tot de laatste consequentie. Bij den tegenwoordigen politieken toestand is het uitgesloten, dat de groepen van mogend- heden na den oorlog dezelfde zullen blijven. Uit vijanden zullen vrienden worden en uit vrienden vijanden. Deze nieuwe politieke groepeeringen, die zich misschien reeds gedurende den oorlog kunnen vormen, zullen den oorlog eventueel tot een vroegtijdig einde brengen. Yoor het resultaat van den oorlog zal ook veel ervan afhangen, hoe ten slotte de groepeering der Balkanstaten zal worden. Het is gelijk bij het schaak- spelBij een qpenerkjaam spel, kan de partij zeer lang duren doch een verkeer- de zet kan de partij verrassend snel en reddeloos ten gronde richten. Ik heb het gevoel, alsofeen van de mogendbeden-groepen een verkeerden zet had gedaan". Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: Een ultimatum wan Rusland aan iuigai'ije. ST. PETERSBURG, 3 October. (S. P. T. A.) Den Russischen gezant te Sofia is opge- dragen zonder verwijl aan Radoslawof de no ta le overhandigen, welke hier in verta- ling volgt De gebeurtenissen, die zich op dit oogen blik in Bulgarije afspelen, getuigen van het definitieve besluit van de regeering van Ko- ning Ferdinand om het tot van het land in de handen van Duitschland te stellen. De aanwezigheid van Duitsche en Oosten- rijksche officieren op het ministerie van oorlog en bij die staven van bet leger, de samentrekking van troepen in het aan Servie grenzende gebied, de ruime geldelijke hulp die bet kabinet te Sofia van onze vijanden heeft aangenomen, taten geen twijfel meer aangaande het do el, dat met de tegenwoor- dige militaire toebereidselien van de Bulgaar- sche regeering beoogd wordt. De niogendheden van de Entente, die de verwezeniijking van het streven van bet Bul- gaarache volk ter harte genomen hebben, hebben herhaalde m.aten Radoslawof voor- gehouden, dat elke vijandelijke daad tegen Servie als. tegen hen zelven gericht be- schouwd zou worden. De verzekeringen, die de chef van het Bul- gaars.che kabinet in antwoord op deze waar- schuwingen heeft gegeven, worden door de feiten weerlegd. De vertegenwoordiger van Rusland, dat aan Bulgarije door de onvergankelijke her- innering van zijn bevrijding van bet Turk- sche juk verbonden is, kan niet door zijn aanwezigheid de toebereidselen tot den op broedermoord gelijkenden aanval op een Slavisch volk en zijn bondgenoot goedkeu- ren. De Russische gezant heeft mitsdien last ontvangen met het geheele personeel van de legatie en van de consulaten Bulgarije te vertaten, indien de Bulgaarsehe regeering niet binnen 24 uur openlijk breekt met de vijanden van de Stavische zaak en van Rus land en niet overgaat tot de onverwijlde ver- wijdering van officieren behoorende tot de legers van staten, die zich met de mogend- heden van de Entente in oorlog bevinden. Van het Westelijke gevechts- terrein. PARIJS, 2 October. (Reuter). Officieele mededeeling van hedenavond: Onze zwane artillerie in Belgie werkte met de Engelsche vloot samen tot beschie ting van de Duitsche batterijen te West- ende. De vijand heeft in Artois ons geheele front tusschen Neuville en de bosschen ten N. van Souchez hevig gebombardeerd. Wij beantwoordden dat vuur krachtdadig. Buitengewoon kraclRig artillerie-duel ten N. en Z. van Berry-au-Bac en ook in Cham pagne, waar de vijand projectielen met ver- stikkende gassen gebruikte. Een nieuwe sterke verkenning van den vijand in Lotharingen is afgeslagen. Een Fransch vliegtuig heeft in Champagne een kabelballon van den vijand getroffen, die in vlammen opging. Een luchteskader van 65 vliegtuigen heeft meer dan 300 bommen op bet staRon van Vouzieres en het vliegterrein van Challe- rance geworpen. Een ander bombardement uit de lucht sneed een trein bij Laon in twee stukken. PARIJS, 3 October. (Havas.) Het offici eele communique van hedenmiddag luidt als volgt: Tusschen Souchez en het bosch van Gi- venchy hebben de Duitschers tot viermaal toe gepoogd met handgranaten eenige ge- deelten van de loopgraven, die zij verloren hadden, te heroveren. Zij werden evenwel overal teruggeslagen. In Champagne zijn de tegenaanvallen der Duitschers op de stetlingen, die zij den In October aan de Franschen ten Noorden van Mesnit hadden verloren, eveneens afgeslagen. De Duitschers bescholen plaatsen achter het Fransche front, vooral in het dat van d-e Suippes. Daarbij bezigden zij steeds bom men met stikgas. De Fransche artillerie nam daarop de Duitsche batterijen onder vuur en bracht er verscheidene tot zwijgen. BERLIJN, 3 October. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Vijandelijke monitors hebben vanmiddag een vuur, dat geen uitwerking had, op den omtrek van de badplaats Westende gericht. Nieuwe pogingen van de Engelschen om vannacht het terrein dat zij ten N. van Loos hadden verloren, te heroveren, mislukten volkomen met zware verliezen en, op som- mige plaatsen, met verbitterde gevechten op korten afstand. De vijand staakte hier zijn tegenaanvallen. Ten O. van Souchez misiukte een voor- waartsche beweging van de Franschen, on- danks het gebruik van een groote hoeveel- heid gasgranaten. Een poging van den vijand om uit Neu ville de hoogtestellingen ten O. van die plaats aan te vallen, werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In een nachte- lijk gevecht met handgranaten, dat op den aanval votgde, ging voor ons een stuk loop graaf van 40 M. verloren. De Franschen herhaalden gisteren hun infanterie-aanvallen in Champagne niet. Het artillerievuur van den vijand had een af- wLsselende sterkte. Ten N. van... (plaatsaanduiding ontbreekt. Red. „N. R. Crt.") werd de vijand uit een tegen Over onze stellingen vooruitspringende loopgraaf geworpen, waarbij hij een aanzien- iijk verlies, ook aan gevangenen, leed. In een strijd met handgranaten om een stelling ten N.-W. van Ville sur Tourbe be- hielden wij de bovenhand. De vijand herhaalde zijne vliegeraanvallen op Laon en Vouziers. Van beide plaatsen kwamen weer verscheidene burgers om. In de streek van Rethel is een Fransch luchtschip gedwongen te landen. De be- manning werd gevangen genomen. Vanochtend, om 8 uur 36 zijn op de onzij- dige stad Luxemburg door Fransche vliegers bommen geworpen. Twee Luxemburgsche soldaten, een arbeider en een winkeldoch- ter werden gekwetst. LONDEN, 2 Oct. (Reuter.) Maarschalk French seintWij hebben gisteravond een tegenaanval gedaan en ons d^el bereibt, nl. de verovering van twee Duitsche loop- graven ten Z.W. van ,/Fosse 8", die de vijand den 26en Juli (Sept. had genomen. Geen andere voorvallen van beiang zijn op ons front te vermelden. Van het Oo&telijke gevecSits- terrein. ST. PETERSBURG, 2 October. (Si. P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf De Duitschers zetten hun aanvallen in de streek van Grosseckau voort, zonder bet minste succes echter. De zware Duitsche artillerie beschoot het station van Lievenhof ten Z.O. van Jakobstadt. Voor Dunaburg dreven de Duitschers bij een aanval onze troepen eenigszins uit sommige sectoren tusschen den spoorweg en bet Swenten-meer. Tusschen het Demmen-meer, ten Z. van Dunaburg, en het meer van Driswiaty artillerie-gevecht. Ten 0. van Swenten sloeg onze eavalerie de Duitschers terug en bezette het dorp Postavy. Bij een bajonetgevecht bezetten wij het kerkhof bij de dorpen Tsjeremtsjitsa en Stachowtsy aan het zuidelijke uiteinde van het Narotsj-meer en het dorp Berejnaja (in de streek vati het meer van Wisjnef3- koje). mm Na de bezetting van die punten werd de vijand een heel eind uit de streek van den spoorweg van Wilejka naar het Westen teruggedreven. In de buurt ean het dorp Perevoz aan de Wilia ten N. van Smorgon duurt het hardnekk'g gevecht, dat gisteren begonnen is, voort. In een gevecht bij het dorp Zaloejie aan den bovenloop van de Szczara, ten Z. van Liatsjowitsji, heeft een van onze bataljons den vijand van de hoogten geworpen en, terwijl het slechts 9 man verioor, 2 Duitsche officieren en 109 man gevangen genomen. In de streek van den middenloop van de Styr, bij het dorp Lamane, ten Z.O. van Kalky, is een baidnekkig gevecht geleverd, dat gisteren den geheelen dag duurde. Onze tegenstanders, die hun zelfbeheer- sching verliezen, gaan voort met het plegen van wreedheden. Gisteren zijn op een werst afstands ten Z van het dorp Roelikowitsj, aan de Styr stroomafwaarts van Kolky, de lijken ge- vonden van een officier en twee soldaten van een onzer eavalerie-regimenten, die in het gevecht op 28 September gewond en gevangen genomen waren. Zij hadden uit- gestoken oogen en stukgeslagen tanden en hadden andere wonden, die bewezen dat de gewonden vermoord waren. Dit bewijs is te overtuigender daar de lijken niet op het slagveld gevonden werden. Ter aanvulling van zijn conclusie van den SOsten September, deelt. de generate staf mede, dat de krijgsverrichtingen van onze troepen in de streek van Wilfcjka, die meer dan twintig dagen uitgevoerd en nog niet voltooid zijn, tengevolge hebben gebad, dat onze troepen den vijand het initiatief ontnomen hebben. De slag, dien de Duitschers ons in de richting van Wilejka tracbtten toe te bren gen, is beslist afgeslagen en hun plan is in duigen gevallen. Er zijn daar ettelijke zware gevechten geleverd, van wier hevig- heid de voorafgaande officieele mededeeliugen gewaagd hebben. De vijand werd achter- eenvolgens gestuit en aan het wankelen gebracht en ten slotte teruggeworpen. De ver vooruitspringende punt, die de Duitschers in het front Soly Molodetsjno Gloebokoje—Widzy gebracht badden, werd vervolgens weggewerkt De in het nauw gebrachte vijand leed ontzaglijke verliezen. De methodiscbe overgang door oDze troepen van het defecsief tot het offensief geschiedt met een bekwaamheid en hard- nekkigheid, die zulke dappere soldaten waardig is. WEENEN, 3 October. (Wolff.) Officieel bericht: De vijand heeft gisteren, uitgeput door de vele vruchtelooze en hem groote verliezen gekost hebbenae aanvallen, die hij daags tevoren had ondernomen, den weste- lyken oever van den benedenloop van de Kormin-beek ontruimd. Voor het overige is er in het Noordoosten bij onveranderden toestand niets bijzonders gebeurd. he! Zuideiijke gevechfs- terrein. WEENEN, 8 October. (Wolff.) Officieel bericht: Gisteren voor het aanbreken van den dag verzamelden de Italianen zich voor een grooten aanval op het noordwestelijke gedeelte van de hoogvlakte van Doberdo. Onze artillerie overviel de aanvallende troe pen met haar vuur en verstrooide hen grootendeels. Zoodoende eindigde de onder- neming van den vijand met de voorwaart- sche beweging van een bataljon langs den weg van Saruassina naar San Martino. Deze voorwaartsche beweging en een derge- lijke tegen den middag begonnen aanval werd afgeslagen. Eveneens mislukten de pogingen van den vijard om ten 0. van Redipuglia op te rukken. Zekere bewegingeD achter het vijandelijke front en een levendig verkeer op de Vene- tiaansche spoorwegen zijn aan onze waar- neming niet ontgaan. In de overige streken van het Zuidweste- lijke front is niets van beiang gebeurd. ROME, 3 October. (Reuter.) Officieele mededeelingZware stormen en sneeuwval in de bergen. Kleine gevechteu vielen voor de Italianen gunstig uit. De vijand trachtte de stellingen op de hoogte van Santa Maria te heroveren, maar werd teruggeslagen. URANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1