De krijgsbedrijven. Denieuwe bronvan inkomsten Pe ZeppeSin-aanvailen op Londen. Eeira aluipmoor'd. Wassa ©asteSsjke getsfegshts- Ian la©i West®!sjSte gewecSits-" terreits. het Zajsdleftjke geueehi®* terpesm, ¥an het Sesr«w«sche gjevechts* terretn. ordening sehijnt ons nutteloos toe. De vleeschprjjzen hebben zulk een hoogte be- reikt, dat voor zekere lagen der bevolkiog de vleeschlooze dagea al vanzelf zijn inge- voerd, t.iet slechts op twee bepaalde dagen. En zij, die van te voren groote boeveel- heden vleeseh vcor bun gebruik kunnen ins! aim, worden door zuik een verordeuiug natuurlijk evenmin getroffen. Te Osaabruck is een ijzeren Karel de Groote ingewijd. De eerste dag bracbt 100.000 mark op, zoovsel spijkers werden er in geslagen. W ij hebben van een ooggetuige, die dezer dagen van Engeland naar onze stad terug- keerde, schrijft de „H. Crt." hel vol- gende verhaal vernomen omtrent den Zep- pelin-aanval, die den 8n dezer op Londen is gedaan. Een voorpro-efje. Reeds den vorigen dag, aldus onze zegs- man, had Londen een voorproefje gehad van wat de stad te wachten stond. In den avond van Dinsdag den 7n kwam ik met een metgezel te 11 uur juist uit de „Em- pire" een bekend groot specialiteiten- theater aan Leicester-square in de binnen- stad toen wij kanongebulder op vrij groo- ten afstand hoorden. Men vertelde ons, dat er een Zeppelin aan de kust was, maar het scheen, dat de „aanval" dien dag weinig te beteekenen had, want wij bespeurden ver- der niets bijzonders en den volgenden mor- gen vertelden de bladen, dat er g-een schade was aangericht. Be groote aanval. Docij den volgenden avond en nacht, van Woensdag op Dond-erdag, zal ik nooit ver- geten. k Zat rustig met een vriend in de „Alhambra ook een bekende schouw- burg in de City toen in den loop der voorstelling, om kwart voor 11, de regis- seur op hel tooneel verscheen en het pu- bliek meedeelde, dat er vlak boven de City eenige Zeppelins waren, en dat de directi'e het theater den geheelen nacht ter wille der v-eiligheid voor het publiek zou open- laten. De man had echter deze woorden nog niet uitgesproken, of iedereen was op straat. De aanblik buiten was niets minder dan verbijsterend. De angst der menigte. Duizenden mannen en vrouwen, waarvan een deel gekleed, een ander groot deel reeds in nachtgewaad, waren veelal de huizen uit- ge\ lucht en Iiepen als krankzinnig van angst rond, maar wisten niet waarheen zich te wenden, want het gevaar was immers over- al even groot. Ik .anerkte op, dat een zestal meisjes, Fransche danseresjes van het Gar- ric k-lheater, in haar balletrokjes rondijlden en elkaar toeriepen dat het t beste was, weer naar den schouwburg terug te gaan en zich in de kelders van het theater te ver- schuilen. Voorzergsm-aatregelen. Het licht der tramwagens en der autobus- sen was uit, maar wat ik -eigenaardig vondi was, dat men de straaLlantaarns liet bran- den. Ofschoon een volkomen duisternis zou waarschijnlijk de paniek nog hebben vergroot. Wet waren de lantaarns reedis tang voorzien van zwarte Iuifeltjes, die het licht verhinderen naar boven te schijnen Zulke Iuifeltjes zijn ook aan de lichten in de etalages der winkels bevestigd. Derge Iijke veiligheidsmaatregeien had men meer genom-en. In gewonen tij-d schitteren als re clame op de geveis der schouwburgen de aankondigingen in wit vlammend licht, nu was dit licht tot een bescheiden en veel minder zichtbaar donkerblauw leruu bracht. ziJn over de barakken der soldaten te tilbury bij Londen kolossale netten ge- spannen om bomrnen, uit de hoogte g-ewor- pen, op te vangen, en zijn er zakken zan,d gel-egd op de daken van Buckingham Palace het peleis des Konings de Bank van Engeland, het Arsenaal, dat in de binnen- stad zich bevindt en waar de Zeppelin nu met ver van af was enz. Op den Tower staat ballongeschut; men Zegt dat twee ka nonnen daar 11.000 voet hoog kunnen schie- ten een voet is 3.3 M. De Zeppelin aan het werk. Het was een gezicht, geweldig van grootschheidhoog in de lucht de Zep pelin, belicht door 4 zoeldichten, die een zilverachtige kieur aan het schip gaven. Toen kwam het vreeselijke de eerste bom werd gegooid in Wo-odstr-eet, hel mid den der City, en er ontstond dadelijk een hevige brand. Een aantal huizen daar stortte met donderend geraas in elkaar... de vlammen verspreidden zich verbluffend snel en de brand nam: al spoedig zeer in omvang toe. De verwarring der schare op straat was ontzettend om aan te zien. De sterren aan den hemel, die eerst zoo mooi hadden geschitterd, waren thans verbleekt en de hemel was bloedrood gekleurd. De kanonnen begonnen hun shrapnells te schie- ten, die in de lucht ontploften en uit el kaar spatten, hetgeen een vuurwerk ople- verde van een angstaanjagende pracht. Van de ongeveer 30 schoten, die ik hoorde les sen, trof er niet eenze kwamen alle of onder of boven het luehtschip terecht Een- maal dacht men algemeen, dat de Zeppelin geraakt was, Het schip nametijk nam gedu- i ende een oogenblik een schuinen stand aan en een politie-agent, die voor mij stond, be- gon als een dwaas te dansen van blijdschap en riep: „Hurrah, this, time we got him!" (Hoera dezen keer is, hij getroffen!) doch zijn lilijdschap was voorbarig. Immers slechts enkele oogenblikken later hoorden wij achter elkaar twee bommen vallen die neerkwamen op Southampton Row en Rusr set-square, waar van de huizen geen ruil! heel bleef. Op laatstgenoemde piaats viel de bom op een hotel, baande zich een weg door het geheele gebouw, maar ontplofte met. Er vielen nog meer bommenen nog meer. Op vele plaatsen geraakte de menigte uitzmnig van vrees en zoowel man nen als vrouwen hoorde ik doordringende kreten van ontzetting slaken. Er ontplofte spiritusfabriek hetgeen een reeks explosies I willenden gast, die nog te Brugge vertoef- Sevolge had. De hevigste branden wilde de en ging zich bij dezen over 4 optreden fJ9ar?lP 71pn pn mi pn Won I _i 1 ik gaarne zien en nu en dan slaagde ik er in, een eindweegs. in een autobus mede te rijden. De vlammen stegen somtijds liemel- hoog en verspreidden dan een hel schijnsel over de duizendkoppige menigte, die dat is juist het eigenaardig,e ondanks haar schrik geen oog van het schouwspel kon afhouden. De Zeppelia verdwijnt'. Op een gegeven oogenblik, juist toen ik naar den Zeppelin keek, liet het luehtschip een reusachtige wolk stoom uit, waardoor een groot gedeelte van den hemel in een dichten nevel werd gehuld, waarachler de Zeppelin volkomen verdween. Op deze wijze verschafte het gevaarte zich de gelegeuheid, ongezien te verdwijnen. 't Was een onvergetelijke avond en nacht. De men sell en durfden niet dadelijk te bed gaan en Iileven nog tang op straat rond- lqopen. Ook ik vertoefde nog een groot gedeelte van den nacht in de straten. Ge- schoten werd er niet meer, maar de ver- sclirikkelijke branden waren zeer laat nog niet gebluscht, te meer, omdat de brand- weer op vele plaatsen tegelijk de handen vol werk had. Den volgenden morgen deelden de Lon- densche ochtendbladen mede, dat er 106 slachtoffers waren. In mijn onmiddellijke omgeving heb ik geen gevallen gezien van menschen, die getroffen werden, maar fei- telijk verwondert het mij, dat er niet meer dooden en gewonden waren, in aanmer- king genomen bet feit, dat zooveel duizen den en duizenden aan het gevaar waren blootgesteld. In de verschillende hotels, als „Imperial", „Regent", Europe, Queens," en ,,Bonning- ton heerschte een ware paniek onder de reizigers,. Met eenige van mijn vrienden nam ik smorgens een taxi om de aangerichte on- heilen te bezichtigen, maar het was, nog verschrikkelijker dan wij dachtende verwoestingen, door brand en ontploffing ver-oorzaakt. Op ettelijke plaatsen waren geheele blokken gebouwen tot een puin- hoop geword en. Alleen zij, die den Zeppelin-aanval hebben bijgewoond, kunnen er zich een volledig denkbeeld van maken, want de vrees, die hij den menschen inboezemde en de ver- woesting en ellende, welke er het gevolg van waren, zijn inderdaad moeilijk duide- lijk genoeg te beschrijven. (Van Vlaamsche zijde). A Hans schrijft aan de „Tel."- van den brutalen officier beklagen. Dit be- roep bleef niet zonder gevolgen. Ridder d'L dekem werd van zijn onaangenamen kost- ganger bevrijd. En nu gaat t gerucht, dat de officier bij zijn vertrek zou gezegd hebben: „Ik wensch u niet „adieu maar „au revoir". 4 hans t tweede bedrijf van 't drama Niemand weet of het met 't eerste in ver- band staat. Op een Meimorgen verscheen voor 't slot te Buddervoorde een auto met Duitschers, die den ridder 't bevel brachten, onmiddel- lijk op de Kommandanlur van Thielt te ver- schijnen. De heer d'Udekem vertiet zijn kasteel en is er nooit teruggekeerd. Mevrouw vreesde, dat hij aangehouden was, iliet navraag doen te Thielt, dan te Brugge en Gent, ging er zelf been, maar niemand kon haar zeggen, wat er met haar gemaal was gebeurd. De ridder was op geen der Kommandanturen verschenen. Alle opzoekingen bleven vrucliteloos en door Vt aan der en liep de mare: Ridder d'Ldekem d Acoz is spoorloos verdwenen." 't Derde bedrijf. Eenige mannen werkten in 't bos,ch van Lippens te Beernem Een stootte met zijn spade op een verhevenheid en geksphe- rend. doelend op den oorloigs.tijd, zei jhij: k Gel oof dat de eene of andere boer bier zijn schat heeft verborgen Hij ruimde bladeren en takken weg en zag plots een hand Een verborgen lijk Dadelijk werd de burgemeester van Beer nem en door dezen het gerecht gewaar- schuwdDe autoriteiten kwamen uit Brugge en de doode werd nu geheel bloot gelegd Men had eindelijk ridder d'Udekem d'Acoz gevonden Zijn ontbonden lijk Maar geen twijfel mogelijkde zwarte baard; aan de vingers den zegel- en trouw- ring, op 't linn,en de initialenEr waren twee sporen van kogels. 't Weixi te donker om dien avond 't on- derzoek voort te zetten en men besloot het to-t den volgenden dag te schorsen. Naar men meldt, verklaarde de Duitsche overheid toen zelf 't onderzoek te zullen Ieiden. I Nieuws verbreidde zich snel... De be- volking was met angst gestagenDit was wet 't drama der oude tijden In Artois hebben de Franschen gister- avond en vannacht teiTein gewonnen en z'jn zij meer en meer de heuveikammen ten Oosten en ten Zuiden van Souchez ge- naderd. In Champagne bieden de Duitschers weer- stana in de stellingen, waarop zij zich lieb- i'en leruggetrokken en die zijn beschermd door een uitgestrekt net van prikkeldraad, dat verdekt is opgesteld. De Franschen konden eenigen nieuwen vooruitgang boeken in de richting van heu- vel 185, ten Westen van de hofstede Nava- rin en ten Noorden van Massiges, in de richting van La Justice. In Argonne zijn de hardnekkige aanvalien der Duitschers, gisteren midt 6 tot 8 batal- jons, tegen onze stellingen van de eerste linie Fille MorteBolante ondernomen, op een ernstige mislukking uitgeioope'n. De tegenaanvallen, door de Franschen in aen loop van den nacht ondernomen, slel- den hen in staat de Duitsche infanteristen uit bijna alle punten, waar zij hadden weten door te dringen, te verdrijven. Het terrein voor de Fransche Loopgraven is met lijken van vijanden bezaaid. Op het overige front was de nacht be- trckkelijk katm. BERLIJN, 28 September. (Wolff). Offici- eete mededeeling uit bet groote hoofdkwar- tier: De tegenstander zette ook gisteren zijn pogingen om door te breken voort, zonder eenig succes te bereiken, hij teed daarbij integendeel op vele punten zeer ernstige ver- liezen. Bij Loos ondernamen de Engetschen een nieuwen aanval met stikgas, die volslagen zonder uitwerking in den wind vervloog. Onze tegenaanval leverde behalve goede ter- reinwinst 20 officieren en 750 man aan ge- vangenen op. Het getal van de laatslen steeg daardoor op deze piaats tot 3397 (de offi cieren meegerekend). Negen machine-gewe- ren werden buitgemaakt. Bij Souchez, Roclincourt en verder op het heele front in Champagne tot aan den voet van de Argonnen zijn de aanvalien der Fran schen zoodanig afgeslagen dat zij geen spoor naiieten. In de s 1 reek van Souain braclit de vijand, met merkwaardige miskenning van den toe- stand, zelfs cavaleriemassa's vooruit, die na- tuurlijk volslagen overhoop werden gescho- ten en de vlucht n a men. Bij liet afslaan van de aanvalien onder- scheidden zich in het bijzonder de Saksische reserve-regimen ten en die troepen van de di- Bidder d'Udekem vermoord; in dat groote, v'sie uit Frankfort aan die Main, plots weer gehehnzinnig geworden hosch. In de Argonnen hebben wij een kleine En't harte neep samen van deernis met den voorwaartsche beweging gemaakt om de De bosschen van Vlaanderen krijgen hun I alom.. bekenden, en geachten edelman, van I ste"ing van Fille Morte te verbeteren. Zij ■oegere geheimzinnigheid weer terug. I n)eeH!('cii ook met de zoo diep beproefde i""' een bom op honderd voet afstands nametijk bij Bloomfietdstreet Deze^oonle een gat van ten minste vijf-en-twintig vier- kante meters in de straat. Op verschillende plaatsen braken branden uit, zoo in een Dikwijls heb ik gedwaald in de statige lanen of langs "kronkelende paadjes, en ik ken open plaatsen, waar vijf of zeven dro ve" zich vereenigen. En iik wilde meer weten over al die'mysteries, waarvan de volksver- halen doortrokken waren, over Sansculotten en Jacobijnen, boschkanters en bezembin- ders en eens verraste mijn vader me op den zolder met „den wrceden boek van Bake- landts bende", lectuur, die ik geleend en onder mijn jas. in liuis gesmokkeld had. Doch 't was me niet te doen om 't wreede, om bleed en lijken", neen, 't mvsterieuse der boschstreek trok me aan en pastoor Huyis. kon u dien indruk zoo meestertijk geven, dat het u toescheen, of ge met de boeren opgesioten zat achter de" met ijzer beslagen, vierdubbel gegrendelde deuren en getraliede ramen en of ge bij onrustwek- kend hondengegrol de aankomst der iiandieten voorspelJend, 't alarmklokje hoorde, dat de buren ter hutpe moest roepen,of het gerammel met een ploeg- staart, een niagendissel, een boomstam u in de ooren donderdeEn dan weer stondt ge met de verschrikte dorpelingen in een dreef van t wo,ud bij een lijk, dat men van onder de bladeren had gehaald En zoo vergat ge alles om u been en leefdel ge een eeuw terug. Maar de werkelijkheid was gelukkig an- ders. De bosschen hadden hun mysteries verloren. Tram- en spoorlijnen doorkruis- ten ze; over de wegen, die 't woud doorsne- den, storm den de auto's, welker walmen de dreven verpestten; telefoondraden verbon- den 't dorp met 't afgelegen kasteel. En ziet, weer worden 's avonds de bos schen gemeden en weer sluiten de buiten- menschen zorgvuldiger deuren en ramen, want er heerscht angst in Vlaanderen 't is of een lijk over 't land zweeft... dat van den edelen ridder Hendrik d'Udfekem d'Acoz Wat ik u thans moet verhaten vroeger vrouwe, die op haar slot die ontzettende mare vernam. Versclieidene adellijke fami lies, met den doode verwant, zijn in rouw gedompeld. De volksverbeelding ging aan 't werlcen. 't Kanongebulder, de requisites, de verhalen over kerkhoven allerwegen, de talrijker wor- dende diefstallen, de dreigende winter en nu die sluipmoorddat lijk in 't bosch, ja, ik mag het herhaten, dat men meer weer al het gi-uwelijkie van onzen tijd voelt. sZondags, toen de menschen aan all4 wij- ken en gehuchten, op het kerkplein samen- kwamen, werd ier natuurlijk veel over 't dra ma gesproken. En toch is zwijgen 't voor- zichtigst. De pastoor van Beernem, die op den preekstoet aan zijn parochianen een gebed voor den edelen beerc d'Udekem d'Acoz verzocht, werd door de Duitschers gevangengenomen. En te Brugge, zoo ver- neem ik, mag men onder bedreiging met boete, niet over de h-agedie spreken. Deze maatregel kan nuttig zijn voor 't smooren van allerhande gdruchten. Maar nu verwacht men ook, dat de Duit sche overheid, die zoo gaarne op Duitsche organisatie roemt, de waarde hiervan too- nen zal, door licht te brengen in de dui&tere, gebeimzinnige zaak, welke de menschen be- angstigt. jaar 1915. var, mac tegen man en dat hij veel mate rnal in de onf,ruimde veldwerken had achter- gelaten. Behalve 70 vermeesterde zware en veldstukken zijn er 16 000 uiet-gewonde krijgsgevangenen. In de laatste 2 dagen zouden wij gezegd hebben met een algemeen I z0n door de bondgenooten 30.000 niet gebruikt cliche „niet passend in onzen tijd gewonde gevangenen gemaakt. \an beschaving is niet uit een verteden Een communique van Maandao- meldt feUWW?.aar Ult den zomer van 'l °°riogs- dat in de Vogezen zware stormen voor het' oogenblik de krijgsbedrijven hebben doen staken. Uit een en ander blijkt, dat het begonnen offensief der bondgenooten weer is tot stkan gekomen. Ook bet officieel bericht van Duitsche zijde, van jl. Maandag, maakte melding van groote bedrijvigheid aan het westelijk front. Ten Zuidwesten van Rijssel is bet, groote offensief van de bondgenooten door een tegenoffensief der Duitschers tot staau gebraeht. Bjj Atrecbt was het aanta! gevangenen gestegen tot 25 officieren en 2600 man, bet. aantal veroverde machinegeweren tot 14. len Oosten van de Aisne werden een 4000tal gevangenen gemaakt. Van Duitsche zijde is de terreinwinst der bondgenooten erkend. Dat daarbij bevig gevochten is, laat zich denken. Zooals bovenstaande Omtrent de krijgsbedrijven vanbetlaatst der vorii?e week meldt het officieel commu nique uit Parijs. van Zondagavond dat de vijand zware verliezen had geleden door bet vuur der Franschen en in het gevecht j onze troepen een weinig in 't nauw ge bracht. had het gewenschte resultaat en leverde ons bovendien 4 officieren en 250 man aan ge vangenen op. Op de hoogte Comeres i,s eergisteren en gisteren, door mijnontploffingen, op groote scliaal de vijandelijke stelling op een breed front verwoest en in elkaar gestort. PETERSBURG, 27 Sept. (P. T. A.) Rap port van den generalen Staf: Een Duitsche aanval in de streek van de stad Eckau werd door ons vuur afgeslagen. De vijandelijke artillerie zel de beschicling op verschillende punten bij Riga voort. Door het vuur van onze artillerie werden herhaaldelijk vijandelijke vliegluigen bij Schlok verjaagd en werd sappe-arbeid van den vijand onderbroken. Op verschillende punten in de omgeving van Dunaburg ontwikkelden zich opnieuw gevechten met dezelfde hevigheid. lalrijke aanvalien der Duitschers in de richting van Novo-Alexandrowsk zijn afgeslagen. De ar tilleries trijd werd zeer hevig. Door heftige aanvalien van onze cavalerie op de over- gangen van de Boven-Wilija in d-e streek van Dolguinof, werd de Duitsche cavalerie, bestaande uit de oude regimenten, ver- strooid; zes officieren en 65 man werden krij gsgev ang en gemaakt, drie mitrailteurs veroverd, ruim honderd Duitschers neerge- sabetd. Onze verliezen waren onbeteeke- nend. In de streek ten Westen van Wileika werd een uiterst verwoed gevecht geieverd. Vier Duitsche aanvalien werden afgeslagen. Door een nieuwen aanval tder Duitschers werden Als men van Brugge den breeden straat- weg naar Kortrijk volgt, geniet men van de heerlijke omgeving der grijze stad, van par- 1 en, bosschen, waterpartijen, de domeinen der moderne of oude kasteelen van den 4 laamschen .adel. Zoo staat bij Ruddervoor- de het silot van ridder d'Udekem d'Acoz, die gehuwd was met de edele vrouwe van Outrvve d'Ydewalle. Men begi'ijpt, dat in October, bij 't opruk- ken der Duitschers, de .officieren zich in die prachtige kasteelen nestelden. Zoo ver- bleef de prins Von Wied, oud-vorst van Al- banie, eenigen tijd op het slot Lippens te Beernem. Ook ridder d'Udekem kreeg gasten, maar trof een beschaafd, weltevend officier, die zich in alle opzichten voortreffelijk ge- droeg. Doch hij vertrok en in April kwam er een andere gast op het slot, die van zijn voorganger wet „een tegenvoeter" genoetnd kon worden. Hij liet gevoe.len, dat hij tot de meesters behoorde, en was liooghartig en veeleischend. Een van uit bovenstaande blijkt, zjjn van beide zijden beteekenende getallen gevangenen iremaakf Mnur I nranaenae nuizen met f) -.. 1 a it" j ooden en ge- hoorde verbittering. Het dorp bleef i tanen aan beide zijden ook zeer beteekenend mitradleurs zijn buitgemaakt. zullen zgn. Het gevecht werd niet afgebroken. Leu van onze legers in dit rayon ontnam den Duitschers in de afgeloopen week der- tien kanonnen, waarvan vijf van groot kali- ehr; verder 33 mitrailteurs, 12 caissons met munitie, terwijl ruim duizend niet gekwetste Duitschers in onze handen vielen. In de streek ten Oosten van Oschmjany en Zuidwaarts tot het Pripjetgebied, deed de vijand overal hardnekkige aanvalien; eenige hadden plaatselijk, maar in werkelijk- heid een zeer bescheiden succes en zonder invloed op de ten uitvoerlegging van de algemeene taak van onze legers volgens het vastgestetde plan. De meest opmerkelijke successen van onze legers waren: le. een aanval bij het ge- hucht Deliatichi aan den Njexnen, welke den vijand dwong met groote verliezen te rug te trekken; 2e. een actie, waarbij een Duitsche aanval in de jstreek ten Zuid-Oosten van het station Baranovitsji werd afgesla gen; 3e. een ptotselinge aanval tegen een Oostenrijksch bataljon bij bet dorp Kabousy aan de Schara in die streek van Liascho* vitsji, waarbij een gedeelte van de Oosten- rijksche afdeeling werd gedood en 364 man- schappen met twee officieren werden gevan gengenomen, terwijl een mitrailleur werd veroverd. Als resultaat van dien aanval was de vijand gedwongen over de rivier terug te gaan. Verder de verovering van het dorp Sliesnitsji bij de Beneden-Stochad. Hier werd buitengewoon lievig gevochten. Men streed om de brandende huizen met onge- in onze kasteelpark. Die boomen moesten mis- schien voor militaire werken dienen, maar de eigenaar oordeelde terecht, dat men ze even goed in 't bosch halen kon, zonder dus 't park te scbenden. Toen hij dit aan den overste zeer beleefd voorstelde, kreeg hij tot antwoord, dat het hem niet aanging, dat de officier daarmees,ter was, dat oorlog oorlog is, enz. De ridder dacht aan zijn vroegeren wel- Wij ontleenen verder aan de N. R. Crt. de volgeude teiegrammeu PARIJS, 28 September. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag: Bij den spoorweg Kowel—Sarny hadden verschillende hevige gevechten piaats aan den linkeroever van de Stvr. Het dorp Kolki en de omgeving werden krachtig door de vijandelijke artillerie be- schoten. In het Galicisch gren&gebied begonnen weer verwoede gevechten hij Novo' Alexi- netsj aan de Styrmet den steun van frische strijdkrachten dwongen de Oostenrijkers ons het dorp te ontruimen. In een nieuwen aan val en een bajonetgevecht wierpen onze troepen de Oostenrijkers er weer uit, dood- den er veten en maakten ruim duizend krijgsgevangenen. Volgens de laatste rap- porten doen de Oostenrijkers opnieuw een aanval op Novo Alexinelsj. In begin September bteek bij de zware gevechten en troepenbewegingen in het bij zonder hoe zeer onze troepen met succes kunnen strijden tegen den hardnekkigen vijand. Wat betreft moed, toewijding en plichtsbetrachting blijven onze troepen het uiters te presteeren. BERLIJN, 28 September. (Wolff). Offici eele mededeeling uit het groote hoofdkwar- ti er Legergroep Hindenburg: De gisteren op het Zuid-Westelijk front van Dunaburg achteruitgedrongen tegenstan der trachlte in achterwaarts gelegen stel- lingen zich te handhaven, Flij werd aange- vallen en tot wijken gebraeht. len Zuiden van Driswjatisje hadden ca- valeriegevechten piaats. Het Leger van Von Eichhorn heeft in den slag bij Wilna (die daartoe heeft geleid dat de vijand over de linie: meer van Narosj- Sinorgon-Wisjnef achteruitgeworpen werd) 70 officieren en 21,908 man gevangen ge maakt, en drie kanonnen, 72 machine-ge- weren en veel bagage, die de vijand op zijn zeer Snellen terugtocht moest achterlaten, buitgemaakt. in verband met onzen Snellen opmarsch kon zulks eerst thans worden meegedeeld. De getallen, die reeds vroeger zijn genoemd, zijn niet in bovenstaande cijfers meegeteld. Ten Noord-Oosten van Wisjnef is de vij andelijke stelling doorbroken; 24 officieren en 5300 man werden gevangen genomen, 9 machine-geweren buitgemaakt. Legergroep prins Leopold van Beieren: De bruggehoofden ten Oosten van Barano- witsj zijn na een gevecht in ons bezit ge komen; 350 gevangenen werden ingeleverd. Legergroep Von Mackensen: De toestand is onveranderd. Legergroep Von Linsingen: Stroomafwaarts van Luck (Loetsk) is de overgang van de Styr geforceerd. Onder den druk, daardoor ontstaan, zijn de Russen ten Noord-en van Dubno over het heele front in vollen aftocht. WEENEN, 28 September. (Wolff). Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Door de O.-H. en Duitsche strijdkrachten aan de Styr met omsingeling bedreigd, heeft de vijand zich genoodzaakt gezien, zijn on der groote opofferingen ondernomen offen sief in bet Wolhynische veslinggebied te ta- ten varen. De terugtocht der Russen is gis teren den geheelen dag voortgezet; het vij andelijke leger is achter de Poetilowka ge- weken. Onze legers vervolgen den vijand. In achterhoedegevechten ten Oosten van Luck hebben onze troepen 4 -officieren en 600 man gevangen genomen. Aan de Ikwa en in Oost-Galicie is de toestand onveranderd. AVEENEN, 28 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het Dolomieten-front is vanochtend een vijandelijke aanval tegen den Col di Bois met bandgranaten afgeslagen. Gisteren hebben de Italianen opnieuw het hospitaal van het Roode Kruis te Corz met ongeveer 80 granaten heschoten, of schoon van het gebouw, dat nog niet geheel had kunnen worden ontruimd, de Roode Kruis-vlag wapperde. In den sector van Deberdo heeft ons vuur een aanvalspogirtg tegen den Monte dei Sei Busi verijdeid. WEENEN, 28 Sept. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Onze artillerie heeft den vijand het aan- leggen van versterkingen aari' de beneden- Save belet. Het vestmggeschut van Belgrado heeft de stad Semiin enkele schoten afgevuurd, die hun doel hebben gemist. TER NEUZEN, 29 Sept. 1915. Het weer bericht van het meteorolo- gisch iostituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 757.7 Bodo. Laagste barometerstand 742.8 Vlissingen Verwachting tot den avond van 30 Sept. Meest matige noordelijke tot westelijke wind afnemende bewolkingwaarschijn- Hjk nog regenbuien, vooral in het noorden zachter. Biijkens de advertentie in ditnummer komt het bioseoopschip Athambra hier weder vertooningen geven. We gaven vroeger reeds een beschrijving van deze ruime en welingerichte diijvende bioscoop en de veiea die van de vroegere bezoeken alhier profiteerden, zullen er zeker ook nog eene goede herinnering aan bewaard hebben° KOEWACHT. Door het Duitsch bestuur is aan enkele Belgische landbouwers die hier land be- werken, verlof gegeven naar Holland te gaan om daar op hun land de aardappelen te gaan rooien en de voederbieten te steken. Het verlof is slechts voor enkele dagen verleend en is afhankelijk van de grootte van het land. Nauwkeurig is de dag, het uur en de piaats bepaald, waar de groote aard appelen en voederbieten in Belgie gevoerd moeten worden. De Belgische landbouwers klagen zeer over de eindelooze requisities der Duitschers. Paarden, koeien, varkens, landbouwvoort- brengseleu worden opgeeiscbt. De levens- middelen zijn in Belgie, evenals in ons land, zeer duur. Bijzonder hoog in prijs zijn zeep, lucifers, tabak en petroleum. ST. JANSTEEN. Bij een twist werd Zondagavond alhier zekere E. de Yos, door een persoon een gevaarlijke messteek nabij het hart toege-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2