ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6281. Donderdag 30 September 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN Telefoon 33. Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- ea VrpagaYond, uitgezosderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. B I N N E N L A H 0. FEITILLETON. ■■i«'M"^iiliiillBiiniiiiiriT»TTinMi>>iii»iiiiili)iiiii<iiii mmii'wiWfiniwuwirfirniiiiH Im i ffirrm Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Sij vooruitbel^lingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Bliitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij cSirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Oproeping landstorm en inlijving milil'ielichling 1916. Ingeval de heer^fhende buitengewone omstandigheden blijvsn aanhouden, ligt het in het voorriemen, in het begin der tweede helft van December in te lijven de dienst- plichtigen van de militielichting 1916, toege- wezen aan het lsie bat.aljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanierie en om na de oproeping van de landstorm- plichtigen der jaarkljisse 1913, die op of omstreeks 10 November zullen moeten op- komen, dit jaar geen landstormplichtigen meer in werkelijken dienst te roepeu. (St.ct.) D« bo e ten van de N. O. T. De Overzeetrust heeft twee Rotterdam- sche firma's als eerste aansprakelijken voor f 300 000 beboet, wegens den verboden uitvoer van katoen-oiie. De zaak werd ont- dekt, toen de katoen-olie zich reeds in de zevende hand bevond. Voofts is een boete van 120.000 op- gelegd aan een firm?., wegens het smokkelen van tin. Welke poging jodns worden aangewend om aan de concj J??13 van de N. O. T. te ontkomen, kan blijken uit het feit dat aan de ambtenaren, met de controle belast, af en toe aanzienlijke in de duizenden guldens loopende bedragen .vsfllen geboden, wanneer zij knoejerijen willen verzwijgen. (B. Crt.) Vliegluigen. Onze regeering heeft het aanbod van de Fransche regeering om het vliegschip, dat eenigen tijd geleden in Zuid-Bevelanri is geland en geinterneerd, ten geschenke te nemen, niet aanvaard, maar heeft het aan- gekocht. Eveneens heeft de regeering het Engelsche vliegtuig no. 1139, dat bij Cad- zand is neergekomen, aaugekocht. Beide zijn te Hellevoetsluis op 's rijks-werf aan- gebracht, waar zij zullen worden hersteld. Verbod van uitvoer van spinazie-, peen- en posteleinzaad. Het St.bl. No. 410 bevat een Kon. besluit van den 27sten dezer, houdende verbod van uitvoer van spinaziezaad, van peenzaad en van posteleinzaad. De Kroou behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Najaarslevering Superfosfaat. De Kunstmest-commissie maakt bekend dat deze dagen een aanvang zal worden gemaakt met de afleveringen van superfos- faat en dat op de ingekomen kaarten aan de bestellers voor najaarsbemesting zal afgeleverd worden 100 pCt. dat de prijs van superfosfaat is vastge- steld op f 5 per 100 K.G. basis 14 pCt. af fabriek, in zakken geleverd dat bij levering van hooger gehalte de prijs in evenredigheid zal worden verhoogd en de te leveren hoeveelheid verminderd (in plaats van 1700 K.G. 14 pOt. a f 5, per 100 K.G. zal dus geleverd kunnen 31) Ja, wat te doen? „Raad mij help mij gij zijt mijn eenige vriendin!" stamelde hij in doodelijken angst voor het opzien en voor een nieuwe vemedering. Moedeloos door dit vooruitzicht klemde hij zich aan haar arm, en zijn smeeken ging over in een snik- ken zonder tranen. „Kom dan", riep Jeanne, een besluit ge- nomen hebbende en zij trok hem naar de trap. „Wat wilt ge-doen?" Op dit oogenblik kwam Fiorian de trap op gesprongen. De hoed was hem tot de oogen gezakt en hij zag er zeer beschroomd uit. „Het rijtuig mag er niet langer staan van den politieagent," riep hij, „hij zegt, dat de passage er door belemmerd wordt. Waar- om komt ge niet?" „Marie is plotseling ziek geworden", ant- woordde nu juffrouw Duvernier met groote kalmte. „De trouwerij kan niet plaats heb- ben, zij zal verschoven worden, alles moet afbesteld worden." Als geknakt, niet in staat om zonder hulp te loopen, steunde Goldammer op haar, ter- wijl zij de trappen afgingen. Beneden had hij zich zoover hersteld, dat hij, stameiend en met zichtbare ver- stoordheid, de reddende leugen van zijn vriendin dikwijls kon berhalen. worden 1400 K.G. van 17 pCt. a 6,07 per 100 K.G.) dat boven den genoemden prijs uitsluitend in rekening zullen mogpn worden gebracht 1. de werkelijk betaalde spoor-, boot.- en andere vrachten 2. een provisie van ten hoogste f 0,25 per 100 K.G. basis 14 pCt. en 0,02 per 100 K.G. voor ieder pCt. gehalte boven 14 pCt.en 3. in bijzondere gevallen een extra pro visie van f 0,25 per 100 K.G. bij afleve- riDgen van minder dan 1000 K.G. (St.Ct.) De bemanning van de „Eemdijk". Met de mailboot /Mecklenburg" kwam gisteren te Vlissingen aan de bemanning van de stoomboot //Eemdijk" van de Holland- Amerika-lijn, welke op twee mijnen was geloopen en daardoor in 25 minuten zonk. De bemanning bestaande uit 39 koppen is, zooals bekend, geheel gered en was nu op de tehuis-reis naar Rotterdam. De mannen hebben groote ontbering gehad vooral in de 12 uur dat zij in de booten ronddreven, sommige bijna geheel uaakt, want het was 's nachts kwart voor drie toen de boot op de mijnen liep Na twee dagen werden zij te Yarmouth aan wal gezet, waar zij in het Zeemanshuis liefderjjk werden opge- nomen en voor zoover noodig van kleeren voorzien, al hunne bezittir.gen waren de mannen kwijt. De meeste warei de ver- moeienissen der reis reeds weder te boven, een der mannen liet cms een portret zien, gemaakt te Londen voor zijn pas, hierop was bij mager en bleek, nu was hij reeds weder heel wat bijgekomen. Met den trein van 6 10 werd de reis naar Rotterdam voortgezet. Qa ssEgemeesrse t©estaind. Het bombardement van de Betgische kust, dat men van het Nederlandsch gebied heeft kunnen hooren, aldus schrijft de N. B. Crt. en zien, blijkt niet anders te zijn ge- weest, dan een onderdeel van een geweldige ai-tilleriebeschieting van het heele front der Duitschers, van de zee lot de Argonne. Deze beschieting is gevolgd door aanval- len met de infanterie, bij Yperen en tus- schen La Bassee en Lens door de Engel- schen; ten Zuiden daarvan, tusschen Lens en Atrecht door de Franschen. Een aanval van ndg meer gewicht hebben de laatsten ondernomen in Champagne. Het offensief der bondgenooten was reeds in het voor jaar aangekondigd. Er is toen niet veel anders van gekomen dan een reeks aanvalJen der Franschen op het vooruitge- schoven punt van het Duitsche front op de Maasheuvels, welke weliswaar eenige plaat- selijke voordeelen opleverden, maar niet tot het doel voerden, geen doorbraak van het Duitsche front tengevolge hadden. Daarna trad weer een nieuwe periode van rust in, die het heele verdere voorjaar en zomer aanhield, terwijl intusschen de Duit schers in het Oosten succes na succes be- haalden. „Het eene noodige", zoo werd ons uitge- Hij ging zelfs naar de koets, die de ge- galoneerde dienaar nog steeds geopend hield, en gebood den koetsier naar huis te rijden. De menigte verwijderde zich morrend. Hoe durfde de bruid hen zoo teleur te stellen en plotseling ziek te worden! Nadat Goldammer zich weer zoover her steld had, om de eerste noodzakelijke maat- regelen te nemen, ging hij met wankelencLe schreden naar zijn kantoortje. Juffrouw Du vernier volgde hem. Hij viel op zijn schrijfstoel neer en kerm- de erbarmelijk. Aanvallen van woede en aanklachten wisselden met droefheid af. In alle stemmingen wist Jeanne het juiste woord te vinden, om hem te troosten en te kalmeeren. Buiten slopen de dochters van den ver- laten bruidegom in den winkel. Het was hier op de stoep toch erg tochtig, en men had hen reeds genoeg bewonderd. Zouden zij zich uitkleeden? Maar het bruilofts- maal? Kwam daar niets van terecht? Zij hadden zich er zoo erg over verheugd, en nu hadden zij honger als wolven. Intusschen konden zij in den winkel met de verkoopsters het voorgevallene bespreken en allerlei vermoedens daaraan vastknoopen. Fiorian bleef op de stoep staan; hij durfde niet in het kantoortje van zijn vader gaan, maar misschien kon hij hem wel ge- bruiken. Hij wilde dan ten minste bij de hand zijn. Hij dacht aan de kerk, waar de geestelijke en de gasten wachtten, en aan het hotel met het klaargemaakte diner. Dit moest nu alles afbesteld worden, maar hij durfde het niet zonder machtiging te doen. Er gingen nog veel menschen in en uit, en legd ontbrak den bondgenooten nog, het evenwicht in munitie. Hun gezamenlijke hulpbronnen, hun productievermogen op dat gebied, waren rijker en grooter dan die van de Duitschers. De aanmaak van munitie nioesl alleen worden georganiseerd, om wer kelijk het gewenschte resultaat op te leve ren: de verscliaffing van een overstelpende artilleristische meerderheid aan de troepen der bondgenooten. Dit was „het bene noo dige", wat ontbrak om een succes te kun nen behalen dat kon worden doorgezet, daarop moest met het offensief worden ge- wacht, om niet, tot het behalen van plaat- selijke, beperkte voordeelen, menschenlevens te verspillen. Nu is het offensief aangevangen en niet alleen op grond van de omstandigheid, dat het bovenstaande ons zoo herhaaldelijk uit- drukkelijk is verzekerd, mogen wij veron- derstellen, dat het nu met de artilleriemu- nitie bij de bondgenooten in orde is. Wij vernemen van een overstelpend artil- lerievuur niet op een punt, zooals de En- gelschen reeds vroeger bij Nieuw Capelle ontwikkelden, maar over een front van hon- derden kilometers uitgestrektheid, welk vuur op sommige plaatsen tot 50 uren achtereen onverzwakt werd voortgezet. Het nu begonnen offensief der bondge nooten komt juist op een kritiek oogenblik. Het komt, nadat de Duitschers in het Oos ten van Mel af een ontzaglijke inspanning achter den rug hebben en voordat die in- spanning, hoeveel winst in terrein, hoeveel buit aan materieel en gevangenen zij hen mag hebben opgeleverd, tot een definitief resultaat heeft geleid. Het offensief komt dus nog juist op tijd om te bewijzen, dat de Duitschers, trots al hun succes in het Oosten, steeds nog geen wijzig'ing hebben vermogen te brengen in de omstandigheid, die van het begin van den oorlog af aan de fundamenteele moei- lijkheid voor hen is geweest, de omstandig heid, dat zij zijn omringd door den vijand, dat zij hebben te strijden op twee fronten tegelijkertijd. Zij hebben die fronten verder van elkander afgebracht, den ring te door- breken hebben zij niet vermocht. En het tastbare bewijs hiervan te leveren is voor de Entente-bondgenooten vooral van belang voor den Balkan. Want in het bij- zonder ten opzichte ook van den Balkan komt hun offensief op een kritiek oogen blik. Er dreigt daar voor de Entente een groote ramp te zullen geschieden: de deel- neming van Bulgarije aan de zijde der cen- tralen, en als gevolg daarvan niet alleen de definitieve mislukking van de aanvallen op de Dardanellen en de duurzame afsluiting van den voornaamsten verbindingsweg met Busland, maar ook, in onmiddellijk verband daarmede en als andere zijde van lietzelfde jesultaat, de schepping van een rechtstreek- sche verbinding tusschen de centrale mo- gendheden en Ivonstantinopel. Deze ramp voor de Entente dreigt, maar is nog niet geschied. Nog is niets onherstelbaars ge- schied, wij weten uit de officieele verkla- ringen der Bulgaarsclie regeering, dat zij de onderhandelingen nog met beide groepen mogendheden voortzet. Een doorbraak van de bondgenooten in het Westen zou misschien de tot het laat- ste toe slingerende politiek der Balkansta- ten ten slotte toch nog een voor de Entente gunstige richting kunnen uitstufen. nog menig woord werd gewisseld. Zou hij het wagen, naar Marie te gaan kijken? Kou een dokter boven zijn? De ge- heele geschiedenis kwam hem vreemd voor, en hij meende, dat het beste was, hier op post te hlijven en niets eigenmachtig te on- dernemen. Heel zacht liep er een gerucht door het huis, gelijk een geur trok het door sleutel- gaten en kamers. Van ongeloovig schouder- ophalen, en verbazing begeleid, fluisterde men elkaar toe: „Zij wilde niet met hem zij is weg op den loop gegaan!" Hadden de menschen uit het achterhuis Marie met Assel over de plaats zien sluipen, of hoe wist men er iets van? Maar het gerucht werd sterker, vond geloof, werd ver der verspreid en levendig besproken. Zou het mogelijk zijn, dat het arme meisje zulk een goede partij opgaf? Nu kwam Hans Asset thuis. Fiorian liep hem bleek en opgewonden tegemoet: „Weet gij 't al, zij is ziek geworden, er wordt geen bruilofl gehouden!" „Geloof het maar niet", fluisterde een der frizeersters die voorbijsnelde, „zij is weg, zij wil hem niet hebben." En zij gichelde spottend. Met een schuwen blik naar het kantoortje ziende, trachtte Asset voorbij te sluipen, maar het gordijn van de kantoordeur werd bewogen, en de deur werd opengestooten. Vuurrood van woede, met gebalde vuisten in het rond slaand, snelde Goldammer naar Hans, pakte hem aan den arm en trok hem mee. De deur viel in slot, en nu trad Gold ammer, snuivend van woede, dicht voor hem. Hij kon nauwelijks spreken, zoo woe- Tot een doorbraak van het Duitsche front is het intusschen nog niet gekomen. Gaan wij van het Noorden af het front na, dan zien wij bij Yperen gevechten, die geen resultaat van beteekenis opleverden, tenzij eenigen vooruitgang der Engelschen aan den weg naar Meenen (Menin). Ook ten Noorden van het La Basseekanaal had een aanval der Engelschen plaats, die ter plaatse geen gevolg had. Zij hidden echter op beide plaatsen de Duitschers bezig en steunden aldus indirect den aanval van hun eigen troepen ten Zui den van het kanaal, bij Loos en Flulluch (waar zij vooruitgang maakten, en o.a. Loos bezetten, maar door tegenaanvallen der Duitschers niet verder konden opschieten), maar ook die der Franschen, welke ter rechterzijde van het front der Engelschen staan. Deze hebben Souchez kunnen ver- overen en in de richting van Givenchy en Gohelle, niet te verwarren met Givenchy lez La Bassee, waar de Engelschen staan, kunnen voortrukken. Een en ander, evenals hun succes ten Noorden van Thelus, op de ui Hoopers van de Lorettehoogte. Nog meer resultaat leverde de aanval der Franschen op tusschen de Suippes en de Aisne, d. i. op een front van 25 kilometer breed in Champagne, ten Westen van Ar: gonne. De infanterie-aanval, volgend op het overstelpend bombardement, wierp de Duit schers lot 4 K.M. achteruit op de tweede linie terug, gehjk zij zelf erkennen. Het ge- vecht duurt voort, zeggen de Franschen. Wij kunnen dus nog niet over het resultaat oordeelen en weten dus niet, of het hier al dan niet tot een doorbraak zal komen. Het verlies aan kanonnen, materieel en gevange nen is voor de Duitschers op beide hoofd- punten van aanval groot geweest. De „Times" wijdt aan het voorloopige succes van de wapenen der verbondenen op het Westelijke front een hoofdartikel. Het blad wijst er op, hoezeer het nieuws van pas komt. „Het nieuws zal vreugde bren gen aan het geteisterde doch onversaagde Rusland; het zal het Russische leger aan- moedigen in zijn verdediging tegen den in- valler. Het zal de Fransche en Britsche legers aanmoedigen, en hen sterken in hun vertrouwend geloof, dat de Duitschers over den Rijn kunnen worden gedreven. Het zal nieuwe hoop op hulp brengen aan het lij- dende Belgie, want het bevat de belofte dat de trage maanden der onbewegelijkheid voorbij zijn. Het zal de strijdlust aanvuren van de Balkanvolken die met ons. zijn, en het zal nieuwe overwegingen doen geboren worden bij hen, die nog aarzelen. Voor alles zal het de onbeschaamde opvatting van den vijand, dat op het Westelijk~ front zijn linies onneembaar waren, aan het wan- kelen brengen." Het komt er nu echter op aan meent de „Times" het behaalde succes voort te zetten. „Het is niet voldoende, in de Duitsche linies te zijn doorgedrongen. Dat is een aanzienlijk succes, maar wij moeten er nog voor zorgen, dat het in meer besliste re- sultaten worde omgezet. Het groote doel van de bondgenooten in het Westen is, de Duitschers er toe te dwingen, over hun geheele linie terug te trekken. ledere krijgs- verrichting, waarmee dat doel niet wordt bereikt, zal ons niet veel dichter hebben gebracht hij de beslissing, die wij alien wenschen. Het mag nooit worden vergeten, dend was hij. „Waar is zij?" schreeuwde hij heesch. „Zij behoort mij voor den dag er mee! Waar heb je haar jij bent de oorzaak van aUes Toen hij den kleinen man aanpakte, en hem schudde en het leek, alsof hij hem wilde mishandeten, kwam juffrouw Duver nier tusschen beiden. ,-,Wilt ge u ongeluk- kig maken wilt ge een moordenaar wor den? Ik smeek liet u, bedaar toch!" Asset had bij dit alles gezwegen, alle tegenspraak zou bij het geschreeuw van den bedrogene doelloos geweest zijn, of hem nog meer verbitterd hebben. Nu bedaarde Goldammer, hij liet de armen zakken en keek den ander vol haat aan: „Waar heb je mijn vrouw gelaten? Ik klaag je bij het gerecht aan als roover en ont- voerder Assel verzekerde hem, dat hij niet wist, waar Marie was. „Wees verstandig", zei hij. „Hang de geschiedenis niet aan de groote klok. Een man, wiens vrouw zich van hem verwijdert, staat er niet schitterend voor. Zij komt toch niet terug, en uw geld zult gij tot den laatsten penning uitbetaald krijgen." Goldammer verzekerde onder schelden en vloeken, dat de politie zijn vrouw wel zou weten te vinden. Hij had daar wet wat kosten voor over, om haar te zoeken en haar dan tot haar plicht terug te brengen. Toen ging Hans weg en Goldammer ver- hinderde het hem niet. Boven aangekomen, ging Liebreich met het briefje in de hand Assel tegemoet: „Wat een dolte streek van je, Hans? Waar heb je haar verborgen?" dat liet erkend doel is, er aan mee te helpen den vijand uit Belgie en Frankrijk te drij- ven, en dat wij in onze pogingen niet kun nen verslappen, voor, volgens de woorden van Asquith, de militaire overmacht van Pruisen is vernietigd. De taak, die voor ons ligt, is reusachtig. Thans pas beginnen wij die ernstiglijk aan te pakken. Onze hulp bronnen zullen nog veel krachtiger worden aangesproken, dan tot dusver het geval is geweest. De ware les, die uit het nieuws uit Frankrijk valt te putten, is, dat wij al onze krachten op het eene doel moeten richten, voor 't behalen van een volstrekte en definitieve overwinning op den vijand. De Britsche en Fransche troepen hebben ons getoond, dat het gedaan kan worden. Wij moeten aan die troepen alien steun verstrekken, die zij ongetwijfeld zullen be- hoeven." De Keizer beweeSt in het Wetsten door te breken. Central News verneemt uit Noord-Frank rijk, dat de Duitsche Keizer wederom een buitengewoon schrijven heeft gericht tot de Duitsche generaals aan het westelijk front. De brief is gesteld in de meest gebie- dende termen en drukt de meening uit, dat de linie der geallieerden ingedrukt kan worden. De Keizer bepleit een verhoogde activiteit. JHij schrijft De gunstige resultaten van den oorlog zijn gegrond op de gebeurtenissen aan het westelijk front en ieder belangrijk succes der geallieerden zal beschouwd worden als een noodzaak om een gedeelte der aan- voerders van nalatigheid te beschuldigen, die dus zichzeif voor een bestraffing wegens onbevoegdheid verantwoordelijk zouden moe ten stellen. In een redevoering, die hij kort geleden in een militaire school bij Berlijn hield, roemde hij de resultaten door Von llinden- burg bereikt, doch besloot Laat ons hopen, dat wij er eveneens in zullen slagen met onze vijanden aan het westelijk front af te rekenen, die dagelijks sterker worden. Delgie. De Belgische regeering heeft een wefsont- werp samengesteid ter bepaling van de voorwaarden die bij don herbouw van ver- woeste plaatsen in Belgie in acht genomen dienen te worden. Het denkbeeld om enkele bouwvallen te bewaren als getuigen van de verschrikking van den oorlog is losgelaten. In elke verwoeste of beschadigde plaats zal een gelenkteeken worden opgeric'nt voor de inwoners die in den oorlog zijn gedood. Een vieeschverbod. De //Vorwarts" schrijft: In Berlijn moet, naar wij vernemen, ernstig overwogen worden, vleeschlooze dagen in te voeren. Men wil volgens het- voorbeeld van de Hongaarsche regeering, voorschrijven, dat op bepaalde dagen in de week geen rund-, kalfs- of varkensvleesch mag worden verkocht, in 't groot zoomin als in 't klein. Ook in restaurants zal op die dagen geen van de genoemde vleesch- soorten worden opgediend. Zulk een ver- „Ik wil het je nog niet zeggen, lieve vriend; Marie heeft gelijk, je komt gemak- kelijker met Goldammer klaar, als je van niets weet." „Ja, ja, best, ik wil niets anders dan rust hebben." „Je weet, het zou haar ongeluk geweest zijn „Zij is nu toch eenmaal zijn vrouw; het burgerlijk huwelijk verbindt hen aan el kaar." „Men hangt niemand, voordat men hem in handen heeft." „Heeft Philip je veel vermaakt?" „Niet zooveel dat wij van de rente kunnen leven. Uwe schulden wil ik hetalen, maar ge moet werken. Goldammer zou ook niet geheel en al in al je behoeften voorzien heb ben. „Neen", zeide Liebreich bedrukt, „hij had mij een veel te geringe toelage gegeven." Beneden in het kantoortje zeide Jeanne Duvernier aan Goldammer, dat hij nu moest besluiten, om iemand naar de kerk en het hotel te sturen. „Het is wel erg jammer", zeide zij mismoedig, „het diner, dat gij moet betaten zonder er gebruik van te maken, aan den waard te schenken. Het was een heel fijn menu. De genoodigde gasten en hun kinderen konden er ten minste nog ge bruik van maken." „Schildpadsoep, kreeftensalade met ma yonnaise." Goldammer zuchtte diep. (Wordt vervolgd.) b v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1