1 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOFv ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GELDLEENING. Prijsopgaaf No. 6280. Dinsdag 28 September 1915. 55e J aargang. san SlllilTBMAS. De Oorlog. ABONNEMENT: ADYERTENTIEN 3 Si Telefoon Z2&. Dit Blad verschijRt ffiaandag-, Wcensdag- en Yrijdagavond, nitgezcnderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAM DE SAHDE te Ter Neuzen. BINNENLAND. FETJILLETON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 lAlir op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Open bare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uanderilntr den SO September I1H5, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 27 September 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, maken bekend, dat inschrijvingen naar de ten behoeve van bekeiing van een gedeelte Dorpsweg, rentende maximum 5 °/0, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 1 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER. De Secretaris, J. STOLE Lzn. wordt gevraagd voor het wefvac!" van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 K.G. Macadam naar Othene. 8000 Poonhaven. 6000 4000 6000 Reuzeuhoeik. Yal. Zaamslag (Yeer). 25000 't Slachtplein (Dorp). Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Z a a m s 1 a g, voor of op 1 October a. s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft; verklaard, dat het hem gebleken is, dat het hem onmogelijk is om alle onderofficieren een bedkrib te doen verstrekken. Yoorts zullen in den a.s winter aan elk man, van rijkswege ondergebracht, twee wollen dekens worden verstrekt en kan aan manschappen, die daaraan bepaalde behoefte hebben in verband met de wijze en aard der huisvesting, zoo noodig een derde deken worden uitgereikt. (Avp Buitengcwone slcun aan werkloosheids- kassen. Burg, en Weth. van Rotterdam stellen den Raad voor de z.g. noodregeling-Treub 30) TWAALFDE HOOFDSTUK,. Toen de trouwkoets voor het huis van Goldammer kwam, ontstond er een groote beweging onder bet personeel. De winkel werd gesloten evenals op Zon- dagen; men kon op zulk een gewichtig oogenblik toch geen klanten bedienen! De verkoopsters verdrongen elkander in de uitstalkast, ^.lle koopwaren ter zijde schui- vena, van hier had men het beste uitziclit op de slrant. De inensclien uit het achterhuis verzamel- den zich aan den ingang van de poort, keken de trap ,op of snelden over de stoep om voor het huis, tusschen de samenstroo- mende menigte, een goed plaatsje te krij- gen. Op de eerste verdieping snelden de haar- arbeidsters en sorteersters met vettige han- den en schorten, waaraan haren fladderden, uit de achtergelegen werkkamers naar de hun verboden frizeersalons, verdrongen el kander bij de vensters, kenden geen gren- zen meer tusschen zich en de fijne frizeer- sters en rekten in dezelfde spanning als deze, hare halzen uit. Hoeveel wit atlas er ook in de uitstallin- gen der winkels te zien was, de stof van het bruidskleed was zeker heel iets anders. andermaal met drie maandeD, alzoo tot ultimo December a.s. te verlengen, zulks met een door den minister van Financien gewenschte uitbreidicg, die bet mogelijk zal maken om sommige ook na I Augus tus 1914 in werking gekomen vereenigings- kassen aisnog tot de regeling toe te laten. Bljjkens de bij het voorstel openbaar ge- maakte gegevens is over het eerste jaar der Doodregeling te Rotterdam in totaal uitgekeerd 82 994.60, waarvan is gekomen ten laste van het Rijk 40.476 861/2 of 48.7 pCt. van de gemeente 33.834.46 of 40.8 pCt. en van de vereenigingskassen 8.683.27V, of 10.5 pCt. Qe algemeene toestand. Steeds meer wordt het duidelijk, aldus schrijft het „Alg. Hbl." dat de poging van Hindenburg, om het bij Wilna Sitrijdende Russische leger door handige bezetting der lerugtochlswegen af te snijden en te ornsin- gelen, mislukt is. De stad was bijna geheel door de Daitsche legers omringd en de spoorwegknoopen op de belangrij kste pun ten waren bezet; een cavalerie-afdeeling, gevolgd door infanterie, had de verbindingslinies bij Molodetsjno en Lebedef afgesloten. Het scheen onmogelijk, dat de Russen ditmaail zouden ontkomen. Toch is. het den Russen gelukl, zij het ook met zware offers,, aan de omsingeling te ontsnappen. Het koste wat het wilde, moesten zij bij Smorgon en bij Molodetsjno zich een door toch t banen, zon- der den terugtocht van het leger van gene- raal Evert, ten Noorden van de Schara, in verwarring te brengen. De voofftaamste strijd schijnt geleverd te zijn aan de Wilija, maar ook bij Smorgon en bij Lebedef werd krachtig gestreden, en met succes, om de Duitsche omsingeling te verbreken. DeDuit- s,che legens langs de Wilija poogden de Rus sen, die in de rich ling van Vileika en Molo detsjno oprukten, in een Zuidelijke rich- ling naar Osjmany en Minsk te drijven. Daarvoor werd Soly bezet, en infanterie ge- concentreerd op de lijn BiniakovyLida, ten einde de Russen te noodzaken op twee fron- ten te strijden. Maar de Russische bevel- voerder bracht de plannen van de Duitsche generaals in de war, door in Oostelijke rich- ting, langs den liinkeroever van de Wilija op te rukken, en de Duitsche troepen, die daar stonden, over de rivier terug te wer- pen. Wilna werd op het juiste oogenblik ver- laten. De generaals Von Eichhorn en Von Scholz hadden hun troepen opgesteld langs den spoorweg Wilna—Lida, om de Russen, zoo zij in Zuid-Oos.telijke richting op Osjmany terugtrokken, in de flank te vallen. Door den Russischen marsch )Ln Oostelijke richting langs de Wilija, waren zij gedwongen tot een frontaanv.al op den linkervleugel. Ter- wijl de Russische hoofdmacht in Oostelijke richting terugtrok, werden flank- en ach- terhoede-gevechten geleverd, en met zooveel kracht werd daarbij opgerukt, dat zoowel bij Lebedef als bij Smorgon de Duitsche legers tot den terugtocht werden genood- zaakt. Een tijdelijke tegenslag, die spoedig hersteld werd, maar die de Russen gele- genheid gaf hun hoofdmacht in de richting van Minsk—Moskou terug te trekken. De Duitsche legers, die den terugtrekkenden Zij kenden alien de bruid, maar welk ge- zicht zou zij nu zetten? Zag men tranen in haar oogen of een zegevierend Iachje om haar lippen, en hoe stonden haar krans en sluier? Wat was zij te benijden om den welgestelden man! Niets op de wereld scheen op het oogen blik gewichtiger dan het meisje te zien de forutdl - §j De dienaar in galon stond aan het ge- opende portier. Een rood tapijt werd op de trap en het trottoir tot aan de koets gelegd. De bruid moest daarover heen loo- pen en haar witte atlassleep daaroverheen laten ruischen. Wat een gewiclitige, veel belovende voorbereiding! Nu zag men iets wits de trap afkomcn. Een beweging ging door de tocschouwcrs en plantte zich voort tot aan hot chide van de straat. „Zij komt, zij komt!" Doch, het waren slechts de in het wit gekleede aoch- ters van den bruidegom. De beide ineisjes droegen gele schoenen, zwarte kousen, don- kerroode sjerpen om het lijf en kransen van sneeuwklokjes in het gefrizeerde haar. Haar aanblik vertroostte en bevredigde eenigszins de kijklustigen. Florian, voor den eersten lceer gekleed met zwarten rok en hoogen hoed, zag er met zijn slanke knapengestalte een beetje opgedirkt uit. De drie jongelui wisten niet goed, waar zij zouden blijven, daar hun rijtuig achtei- de bruidkoets en dat voor juffrouw Duvernier en Emit Liebreich stond. Hoe vrijpostig ze ook waren, durfden de kinderen zich toch niet te veroorloven, om voor de bruid in te stijgen, daarom gingen vijand dicht ac'htervolgden, zijn thans in de lijn Soly—Osjinahy—Traby—Iwje—Novo- Grodek aangekomen. Maar de insluiting van het Russische leger bij Wilna is mislukt. In het Noorden wordt de strijd met groote volharding voortgezet. Rij Dimaburg hebben ernstige gevechten plaats gehad, waarin Novo-Alexandrowsk en Smelina in lianden der Duilschers vielen, en Russische stetlingen tusschen Stmelina en Dunaburg werden genomen. Rij N o v o - A1 ex a rut m wsk en Smelina had den, volgens liet Russische legerbericht, hevige gevechten plaats; maar de Russen konden de oprukkende Duitsche legers niet tegenliouden en moesten hunne stelhngen cuiti-uimen, zoodat em bericht uit Peters burg mededeelde, dat Novo-Alexandrowsk door de Duitschers bezet was. Ook in den omtrek van de Duna duurt de strijd onafgebroken voort. Om dorpen, in die streek gelegen, wordt vaak dagen lang gevochten. Dan is het in bezit van de eerie, dan van de andere partij. Maar ten slotte blijveil de .Duitschers er de baas. Het dorp Strygge, dat- herhaaldelijk geno men en hernomen is., blijkt, volgens het Duitsche bericht, thans in handen der Duitschers. Krachtiger tegenslagen dan in het Noor den hebben echter de Duitsche legers in het Zuiden ondervonden. Het leger van Von Mackensen, dat langs den spoorweg Brest— Pinsk, ten Noorden van de Pripjet-moeras- sen oprukte, werd in een gevecht bij Logi- schin, ten Oosten van de Jasiolda, genood- zaakt zich terug te trekken achter het Ogifiski-kanaal en de rivier de Jasiolda. Logischin,. dat reeds in handen van de Duitschers was, werd door de Russen her nomen; volgens het Russische legerbericht werd een gedeelte van het Duitsche wagen- park door de Russen genomen. Ten Zuiden van de Pripjet-moerassen, in de streek van den vesting-driehoek, waren de Oostenrijksche troepen, zooals wij reeds meldden, genoodzaakt achter de Styr terug te gaan. Het was toen niet duidelijk, of zij daarbij ook de vesting Luzk hadden rnoeten opgeven. Het Russische legerbericht meldt nu, dat de slellingen ten N. van Luzk ge nomen werden, waarbij 80 officieren en 4000 man gevangen werden genomen, en veel legennateriaal werd buitgemaakt. Den vol- genden morgen was ook Luzk in Russische handen, het bruggehoofd lvrasno bij Luzk werd genomen, de dorpen Podgactzy en Kroupy werden bezet, en hevige gevechten werden geleverd om de rivierovergangen aan de Styr. Ook Zuidelijk, bij TremboWla, werden de Oostenrijksche troepen naar het Westen teruggedrongen. Na de mobilisatie in Buigarije is thans ook die in Griekenland afgekondigd. Een officieel bericht uit Athene meldt, dat dit slechts een defensieve maatregel is. Omtrent de houding van Roemenie is nog niets naders bekend. Trouwens, de regeering van Buigarije heeft nog niets. van haar plannen voor de toekomst doen blij- ken. In een onderhoud met de gezantfen der Entente-mogendheden heeft Radoslawof verklaard, dat de mobilisatie slechts de ge- wapende neutraliteit bedoelt, eh niet moet worden opgevat als tegen de Entente ge- richt. Direct natuurlijk niet. Maar wel tegen Servie. De pogingen, om van Servie zij in den gang tegen den muur staan en wachtten wachtten evenals de overigen. Anatole Goldammer stond in zijn kamer voor een grooten staanden spiegel en be- keek zich met innig welgevallen. Hij had alles, wat in zijn winkel aan schoonheidsmiddelen was, aangewend om er jong uit te zien. Hij trok den buik in, droeg het hoofd fier opgericht, en meende, dat geen mensch zou zien, dat hij niet goed bij zijn jonge bruid paste. Nu stak hij nog een myrtentakje in zijn knoopsgat, goot een vloed van sterkgeurend reukwater op zijn witten zijden zakdoek, nam den hoogen zij- den hoed in de hand en verliet het ver- trek. Vcrgcnocgl sprak hij tot zich zelven: „Ik meet tocii mijn bruidje naar beneden ge- leiden dat kan niet anders. Wat zal ze er lief uitzicn in haar bruidsldeeren, mijn wijfje!" Toen liij met stout zegevierend hewust- zijn door dc gang licp, luisterrie Jeanne Duvernier aan een kiertje van liaar deur. Zij wist hoe de man, dien zij liefhad, zoo dadelijk vreeselijk teleurgesteld zou wor den. Een rilling liep haar door de leden, als zij aan het onvermijdelijke oproer dacht. dat bij liet vermissen van de bruid zou uitbreken. Maar dan was dat juist voor haar de gunstigste gelegenheid om den ver- latene met al haar krachten bij te staan. Dadelijk na Marie's viucht was haar va- der thuis gekomen om zich voer de plech- tigheid iti de kerk te kleeden. De keukendeur stond open en ook de kamer van zijn dochter. Was zij dan nog niet aangekleed? Hij bij overeenkomst een gedeelte van Mace donia te krijgen zijn mislukt; en nu zal Buigarije trachten te nemen, wat men het niet geven wit. Bovendien is het duidelijk, dat <*le politiek van Buigarije tegenover Servie samenhangt met de pogingen van Duitschland en Oostenrijk, om door Servie te trekken, en Turkije am muni tie te kunnen zenden. Troepen zenden, zegt Turkije, is niet noodig. Maar de ammunitie-voorraden, die in de Centraal-Europeesehe ianden voor Turkije worden vervaardigd, en die niet meer door Roemenie kunnen worden ver- voerd, sedert dit land zijn grenzen daarvoor gesloten heeft, moeten nu over Semendria- Nisj-Caribrod en dan verder door Buigarije naar Turkije worden gebracht. Het verder verloop van de politieke en militaire ontwikkeling in den Balkan zal nu wel spoedig duidelijk worden. De Russen herowepen Luzk, een den westingen van den Wolhynischen vestinpdrie- hoek en maakten in die streek duizenden yetran- genen. Het sch(jnt wel, of de krijgskans den centralen in de laatste dagen den rug toe- keert. Reeds gisteren gaven de Oostenrijkers toe, dat zij op den westelijken oever van de Styr, een zuidelijke zijrivier van de Pripet, waren teruggetrokken. Wel zeggen zij in een later bericht, dat hun ruiterij den vijand uit eenige plaatsen aan de Styr verdreef, doch vermoedelijk is dat slechts een doekje voor het bloeden, waar niet opgegeven wordt, welke plaatsen dat waren. De Russen daarentegen komen met de mededeeling, dat zij Luzk hernomen hebbeD, de aan de Styr gelegen vesting, die deel uitmaakt van den Wolhynischen vestingdriehoek LuzkDubnoRowno. Alleen laatstgenoemde plaats was nog niet in handen der centralen gevallen. In de streek van Luzk, zoo zeggen de Russen verder, hebben zij naar voorloopige schatting 80 officieren en 4000 minderen gevangengenomen en maehinegeweren, veld- keukens en veldtelefonen vermeesterd. Ook verder stroomopwaarts van Luzk waren de Russen fortuinlijk zij namen Podhaice en Krupy terug en maakten nog 1000 ge- vangenen. De Oostenrijkers doen tot alles het zwij- gen toe. Zij maken alleen melding van een afgeslagen aanval ter piaatse waar de Ikwa in de Styr vait, dus meer den kant van Dubno uit, waar de Russen Da een kracbtige voorbereidiDg door de artillerie in colonnes van elf geledereu diep geattaqueerd zouden hebben. Intusschen blijkt ook uit deze mededeeling voldoende, dat de Oostenrijkers (en de zich bij hen bevindende Duitschers) in Wolhynie niet meer aanvallen doch zich tegen de krachtige aanvallende Russen hebben te verdedigen. Dat zij dus binnenkort naar Kiew zullen doorbreken, is weinig waar- schijniijk geworden. Volgens de Fransche bladen heeft de opperbevelhebber van de zuidwestelijke Russische legers dan ook aan de priesters van Kiew laten weten, dat zij niet moesten voortgaan met het ontruimen keek in het rond, niemand was er. Hij riep geen mensch in huis. Daar be- merkte hij het briefje, dat zijn naam droeg. Hij las het en verstijfde van schrik. Zij bad hem om vergeving, Hans had plotseling geld giekregen, en nu was zij weg. Hij liep radeloos heen en weer. Wat een onziimige streek. Zou Hans haar daartoe aangestookt hebben? Wat zou Goldammer er van zeggen, dat men hem zoo misleidL de? Plotseling overviel hem een groote angst voor den bedrogene, die zeker vreeselijk woedend zou zijn. Hij stak het briefje in den zak en ging met zijn liondje door Assel's kamertje naar zijn slaapvertrek. Hij sloot de deur achter zich dicht, ging op liet bed zitten, en wachtte in groote span ning, wat er zou gebeuren. Anatole Goldammer ging, met stoutc brui- degomsgedacliten vervuIJ, de trap op naar de derde verdieping. Hij kwam binnen, Marie kwam hem niet legemoet. Alies was leeg, en daar lag de geheeic, bruiustooi, zooals men hem dezen morgen vroeg had neergelegd. Zij was dus nog niet klaar, waarom treuzelde zij ook? en waar was zij? Daar lag echter een briefje, aan hem ge- richt en daarnaast de sieraden, die hij haar had gegeven. Stijf van schrik vloog zijn blik over het papier. Schuld betalen verscheur alle banden keer nooit terug. Wat beteeken- de nu al die onzin? Zij was zijn vrouw, was hij dan gek? Zoo iets was toch ondenk- baar! Waai' waren nu Liebreich en al de anderen? Schreeuwend, deuren open en dicht slaan- van kerken, daar de stad niet meer bedreigd wordt. geacht. He Buifdchers met de hajosiet uit Wileika werdfewen. De fiussers maken Duitsche kanoiieteti huii De Daitsche staf heeft Vrijdag een on- aangename bekentenis moeten doeD Bij Wileika, ten oosten van Wilna aan de Wilia gelegen, gingen verscheidene kanon- nen voor hen verloren, waarvan de artille- risten tot het laatst toe stand hielden. Het bericht is van te meer beteekenis, waar van Wileika uit een flankomvatting dreigde voor de uit de streek van Wilna terug- trekkende Russische legers. Uit het Russische stafbericht van heden krijgt men eenigsziDS een beeld van den omvang der Duitsche nederlaag. De Russen, zoo heet het daarin, hebben de Duitschers met de bajonet uit Wileika verdreven. In dit gebied zijn de Duitschers tot nog toe 8 kanonnen ontnomen, waarvan 4 houwit- sers, benevens 9 caissons en 7 maehinege weren. De kanonnen konden reeds tegen de Duitschers zelf worden gebezigd. De vermeestering van bruikbare Duitsche kanonnen met munitie zal den Russen, die nog steeds onder gebrek aan artillerie lijden, zeer ten stade komen. Naar men weet maken de hier strijdende Duitsche troepen deel uit van de leger- groep van Hindenburg. Uok Mackensen heeft tepen- siag. Rij werd hij Logisjin teruggedrsveit en werlooc* een deel wan zijn wstjen- park. Ziehier de tweede onaangename verras- sing voor de Duitschers. Mackensen, die langs de Pripet van Brest Litowsk naar Pinsk was opgerukt, is ten noorden van die plaats voor een aanval der Russen, gepaard met een omtrekkende beweging, moeten teruggaan achter het Oginsky-kanaal en de Jasiolda. Dat heeft de Duitsche staf ons gisteren zelf gerapporteerd. De Russische staf spreekt van een rechtstreeksche nederlaag der centralen en van een herovering van Logisjin, welke plaats ten oosten van het Oginsky-kanaal ligt. Een deel van het park van den vijand zou in handeD der Russen gevallen zijn. De mobilisatie van Buigarije* De ,/Agence Bulgare" meldt officieel uit Sofia dat de intrede van Buigarije in den toestand van gewapebde onzijdigheid volgens de opvatting van offieieele kringen is te verklaren uit de veranderingen die kortge- leden in den politieken en militairen toe- stand ontstaan zijn. Buigarije heeft geenerlei vijandige bedoe- lingen, maar is vast besioten, zijn rechten en zijn onafhankelijkheid, met het geweer bij den voet, te beschermen. Naar het voorbeeld van Nederland en Zwitserland, die niet geaarzeld hebben van het begin van den oorlog af tot dezen de, woedend rende hij in het rond. Hij kwam bij de deur van het kamertje van Liebreich, sloeg met de vuist daartegen en bruLde„Waar verstop je je toch, schurk, lafaard?" Binnen hield de verschrikte zijn knorrend hondje den bek dicht en dook, den starren blik op de deur gevestigd, zoover als hij kon in elkaar. Na een paar trappen tegen de deur, wat toch niet hielp, rende Goldammer schuim- bekkend van woede, de gang weer in. Hier stond Jeanne Duvernier bevend van sclirik bij de deur. „Ma,ar wat is er liier toch jammerde zij. „Wat een rumoer! Waar blijven zij, waar om komen zij dan niet?" De handen wringend wanlcelde de man haar tegemoet. „Zij is. weg", brulde hij. „Aapgcspoord door dit gespuis, dat ik met weldaden over- laadde!" „Marie?" vroeg zij en week terug, bevend voor zijn woede. „Weg lees maar hier", en hjj wierp haar het verfrommelde papier toe. Alsof zij hevig ontstelde sloeg zij de han den in elkaar. „Maar dat is verschrikkelijk, onbegrijpelijk! Die hartelooze plichtver- getene ondankbare!" „Schande.lijk infaam!" „Maar wat nu, mijnheer Goldammer? Om Gods wil, houd u kalm asjeblieft, wij moe ten trachten schandaal te vermijden." Dat woord trof de teere plek van ijdel- heid. (Wordt vervolgd.) I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1