Laatsts Berichtan. Hoogwatergetij te Ter Neuzen 8URGERLIJKEN STAND. •<?ing bericht, dat alle dieren door verstikking in de spoorwagens den dood hadden ge- vonden, hetgeen een verlies beteekent van 9000. Hel geheimzinnige schip. De politie te GroniDgen heeft Maandag de maatregelen voor hei overbrengen der JJederlandsehe krankzinaige schippers van den logger //Noordzee'' voltooid. Gedurende de gevangenschap te Grimsby is de geestestoestand der bemanning ver- beterd. Zij zijn nog ver van normaal en bebben bun tijd grootendeels doorgebracht met bet zingen van psalmen en bidden. De politie beeft aan boord van den logger drie stukken van menscbenscbedels ge- vonden. Toen den schipper verweten werd, dat ze scbeepskameraden vermoord badden, antwoordde de leider van den troep, dat bet geschied was met Gods instemming, en de anderen, bun banden opheffende, stemden met die bewering in. l ,De politie heeft besloten de visschers in drie groepen te verdeelen en die met ver- schillende scbepen naar Nederland te zenden. Twee groepen, te samen uit 7 personen bestaande, zijn gisteren over Hull naar Nederland vertrokken. De overigen zullen van daar nit Grimsby vertrekken. Brulale paging lot smokfcelarij. De Amsterdamsche politie heeft Vrijclag Leu brutale poging tot smokkelarij van leer antdekt. In de douaneloods der H. IJ. S. M. op de Oostenburgergracht werden nl. eenige p-oote blikken bussen in beslag genomen, die naar bet heette met frambozenlimonade gevuld waren. Het bleek evenwel, dat men hier met dubbele bussen te doen had. De binnenste bus bevalte inderdaad frambozen- limonadte, doch daaromheen waren groote hoeveelheden leer gewikkeld, die a Id us, de ruimte tu&schen de binnenste en de buiten- ste bus vulden. Het leer moet bestemd zijn geweest naar Berlijn. In verband met deze zaak werd een 29ja- rige bewoonster van den Zwanenburgwal aangehoudcn. (Alg. Hbl.) Een zonderlinge geschiedenis. Veehouder De V. te Bergumerheid^, meen- de, dat zijn wouw het met him kostgan ger liield. Dit gaf aanhoudend aanleiding tot ongenoegen in het gezin. zoodat de vrouw eindelijk echtgenoot en echtelijke woning verliet en met hare tun der en bij familie te Bergum haar intrek nam. De V., zich door zijn kostganger bedreigd wanende, durfdie zijn eigen erf en woning niet meer betre- den en nam elders zijn intrek. Kostganger deed dito, zoodat huis, erf en vee onbe- beerd waren. Zoo duurde .de toes.tand at eenige dagen, terwiji medelijdende buren het vee van het hoogstnoodige voorzagen. Dat dit zoo niet kon blijven, zag De V. ook in, waarom hij dezer idagen on der politietoezicht zijn erf weer betrad, zijn levende have, be staande uit runderen, paarden en varkens, verzamelde en begeleid door politie, heen- trok naar onbekende dreven. (Lw. Crt.) Prettige vaeantie! Te Wijk-aan-Zee zoo deelde het „Vad." mee is een onderwijzeres, die tijdelijk iverkzaam was, bij den aanvang der zomer- vacantie ontslagen en bij het einde daarvan veer aangesteld: een zoet winstje voor de gem een te. Zulk een inhaligheid is toch van de over- leid nauwelijks te gelooven. Ver gebracht! Bij Kon. besluit is de heer P. Stuyfbergen, geboren te Alkmaar, benoemd tot consul der Nederlanden te Canton in China, buiten be- zwaar van 's lands schatkist. De nieuwbenoemde consul is uit eenvou- dige ouders geboren; zijn vader is doodgra- ver aan het R.-K. kerkhof en in korten tijd zonder academische studie heeft hij zichzelf zoo vooruit weten te brengen, dat hij thans door de Nederlandsche Regee- ring tot een in dezen tijd zoo hoogen post vaii vertrouwen geroepen is. L. K. Een aanrijding met de Koninklijke auto. Het gedeelte van den Leidschen straat- wtg in het Haagsche Bosch, waarop uit- komt de laan. toegang gevende tot het //Huis ten Bosch", blijkt zoo schrijft de H. Crt. herhaaldelijk een gevaarlijk punt te zijn, doordat vreemde automobilisten niet bekend zijn met het bestaan van die laan, en deze voorbijrijden zonder signalen te geven. Zoo had gister op dat punt een aanrij- ding plaats tusschen de auto van, de Koningin, die met prinses Juliana naar ScheveniDgen reed, en een Utrecbtsche auto, waarin gezeten waren de heeren Jbr. Schimmelpenninck uit Utrecht, baron van Heemstra, burgemeester van de Bildt, be nevens freule Repelaer nit Utrecht, met ten paar kinderen. De chauffeur van de Utrechtscbe auto wist niet dat op dat punt van den Leidschen straatweg een laan uitkomt, kon deze door het geboomte ook niet zien, en gaf dus geen signalen. Door krachtig remmen van beide chauf feurs werd erger voorkomen. Wei had een aanrijding plaats, doch de inzittenden van beide auto's bekwamen geen letsel. De koninklijke auto was zoodanig be schadigd, dat de Koningin met prinses Juliana moesten uitstappen en in een in- middels ontboden andere bof-auto bnn tochtje naar Scheveningen voortzetten. Het politiebericht omtrent het gebeurde vermeldt, dat twee rechercheurs meldden, dat gistermiddag te 3 uur 15 de auto, waarin gezeten waren H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Juliana, op den boek van den Leidschen straatweg en den dwars- weg, leidende naar het //Huis ten Bosch", werd aangereden door de auto L. 654, be- stuurd door jonkheer Schimmelpenninck, wonende te Utrecht, Maiiebaan 7. Persoon- lijke ongelukken hadden niet plaats beide auto's werden niet ernstig beschadigd. Volgens de rapporteerende politie-be- ambten zou de laatstgenoemde auto veel te snel hebben gereden en geen signalen bebben gegeven. H. M. stapte in een andere auto over. Proces-verbaal is opgeruaakt tegen den bestuurder van de Utrechtsche auto. Nader berichtte nog een agent van politic, dat van de koninklijke auto de vooras b' ak en bet chassis werd beschadigd. Duilsch walervliegtuig verongelukt. Men meldt uit Terschelling aan het Hbl Maandagnacht werden door de kustwacht alhier noodseinen opgemerkt, van een Duitsch watervliegtuig. Zondagmiddag 3 uur opgestegen kreeg het een paar uur later averij aan den motor op 25 rnijl uit de kust. Tevergeefs werd getracbt te repareeren. 's Nachts begon men noodseinen te geven. Daar wind en strooin het vliegtuig naar de kust zetten, weed een anker uitgeworpen op 6 mijl van den wal. Halfvier 's morgens was de reddiugboot z/Brandaris" ter plaatse en begon de wakkere bemanning het reddingswerk, dat niet van gevaar ontbloot was, doordien het nacbt was en de vleugels telkens op het lage vaartuig sloegen. Toen de aviateurs, de luitenant Grouau en de Beobacbter Men- ting uit bun benarde postie waren gered werd bet vliegtuig op bun verzoek in brand gestoken, waarna de reddingboot terugkeerde. Aan den wal gekomen werden de geredden door de marine autoriteiten alhier ontvangen. Door een mijn gedood. Men schrijft van Urk aan het Hbl. Dat het visschersbedrijf, hetwelk inzon- derbeid des nachts moet wordeu nitgeoefeud tbaDS gevaarlijker dan voor den oorlog was, is verleden week opnieuw gebleken. Op eenige uren afstands ten N.W. van IJmuiden „den wal uit bet zicbt", was een groepje botters, tien uit. Urk en drie uit Enkhuizen, aan het visscheu gegaan, wijl bij de kust weimg te vangeD was. In den nacbt van 16 op 17 Sept. otn ha f vier werden at de opvarenden door een bevigen slag opgeschrikt. 't Was te donker om te weten te komen wat er eigenly k was geschied of wien een ongeluk was overkomen, maar toen bet begon te dagen, bleek de Enk- buizer botter No. 110 van schipper W. de Jong verdwenen te zijn. De U.K. 50 van schipper Dirk Korf trof weldra de overblijf-elen van de E.H. 110 aan, maar zag niets van de bemanniDg, die hoogst- waarschijnlijk in den donkeren nacbt door aanvaring op een mijn het leven heeft ver- loren. Twee Urker visschers Rikle de Vries en Willem Weerstand, 23 en 18 jaar oud en ongehuwd, voeren als knecht bij W. de Jong. De spraak teruggevonden. Een vrijwilliger, in het gewoon leven ka- pelmeester van beroep, had bij een storm- aanval een zenuwschok gekregen, die hem van de spraak beroofde. In het lazaret, waarheen hij vervoerd was, zou eenigen tijd Later een concert gegeven worden en de kapelmeester nam op zich enkele reien in te studeeren. Toen bij een fortissimo de zangers niet krachtig genoeg zongen en hij zenuwachtig met zijn dirigeerslok zwaaide, kwamen er uit zijn keel plotseling enkele ongearticuleerde klanken, toen woorden en eindelijk korte zinnen. Na drie maanden stom geweest te zijn, was de spraak terug- gekomen. Goedkoop papier. De „Tagliche Rundschau" meldt aldus het N. v. d. B. dat het na veel pogingen geLukt is, een procede te vinden voor de bereiding van drukpapier, hetwelk zeer waarschijnlijk een geheelen omkeer in de fabricage zal veroorzaken. Terwiji tot he- den de vervaardiging van papier voor den druk wordt verkregen door de verwerking van celstof, aan welke een zeker procent cellulose, d.i. gekookte en cliemisch belian- detde houtslijp, toegevoegd is, zal het nieu- we procede het mogelijk maken, geheel af te zien van deze toevoeging van cellulose, en zich aldus te bepalen tot celstof. Met deze melhode is verbonden een aanmerke- lijke daling der productiekosten, hetgeen vooral thans, nu tengevolge van den oor log de prijzen der cellulose sterk gestegen zijn, van gewicht is. Het product, aldus vervaardigd, zou niet alleen op eene lijn staan met het met be- hulp van cellulose gefabriceerde, doch voor den druk daarboven nog te verkiezen zijn. De proefnemingen, gehouden door een groo te fabriek in Petersdorf, zijn reeds afge- loopen en binnenkort zou deze met de fa bricage op groote schaal aanvangen. Celluloid is een van die voortbrengselen der moderne chemische indushie, waarvan de onmis- baarheid niet in overeenstemming is met de voortreffelijkheid. De voornaamste feilen van celluloid zijn wet zijn lichte ontvlam- baarheid en zijn gevoeligheid voor water. Er is dan ook aLLang gezocht naar een preparaat, dat celluloid bijvoorbeeld voor de filmindustrie kan vervangen. Inderdaad schijnt men iets dergelijks te bebben ge- vonden en wel in een verl)inding van azijn- zuur met ceLlulo'id. Langen tijd vernam men echter niets meer van deze vinding; waarschijnlijk voldeed zij in de praktijk niet. OniangSi is bet preparaat onder den naarn cellon weer aan de markt gebracht. Hel is een doorzichtige stof, die in zich vereenigt alle goede eigenschappen van glas, cellu loid, gelatine en gummi, zonder de gebre- ken van al deze stoffen. Het is bijvoor beeld doorzichtig als glas, doch zoo goed als onbreekbaar. Het is buigzaam als cellu loid, doch is onbrandbaar, en bovendien niet, zooals gelatine, oplosbaar in water. Wel is het taai als gummi, doch men kan het niet week maken of oplossen in ter- pertijn, benzine, benzol of petroleum. Het nieuwe preparaat zal wel spoedig zijn weg vinden naar de filmfabrieken, waarna een ontploffing der s.trenge brand- weer-voorschriften is te verwachten; voorts zal de folograaf er zijn voordeel mee doen; en last not least, zal het glas in de ramen van fabrieken en voertuigen vervangen. Een vermabelijke geschiedenis meldt bet „Strand Magazine". De pas ge- storven, beroemde taalkundige, James Mur ray, de vervaardiger van het nieuwe Engel- sche woordenboek, placht zich bij zijn werk steeds te bedienen van een schare vrijwil- lige nnedewerkers. Het was hem herhaal delijk opgevallen, dat, wanneer hij alles om trent een of ander moeilijk woord wilde weten, hij de beste inlichtingen ontving van een zekeren W. C. Minor, die in een klein dorp in Berkshire woonde. Murray kende dezen doctor Minor in het geheel niet en het geval inleresseerde hem meer en meer. Tenslotte vond Murray bet noodzakelijk om aan den onbekende den dank van de Universiteit te Oxford over te brengen en doctor Minor ontving een for- meele uitnoodiging om gedurende een week de gast te zijn van de at oude Oxfordsehe universiteit. Tot zijn groote verbazing ontving Murray een hoffelijk bedankje; doctor Minor was verhinderd van de invitatie gebruik te ma ken, zoo schreef hij, maar als Murray hem wilde bezoeken, zou dit hem zeer aange- naam zijn. Murray besloot hieraan gevolg te geven en vertrok naar Berkshire, maar wie schetst zijn verbazing, toen bij liet rij- tuig, dat hem aan het kleine dorpsstation opwacbtte, den weg zag inslaan naar Broad moor, een bekende inrichting voor kran k- zinnige misdadigers Toch was het zoo: de geleerde, die hem 5 tot 8000 belangrijke bijdragen had ver- schaft voor het groote Engelsche woorden boek, was gevangene in deze inrichting, waar hij zich echter naar believen van de groote bibliotheek kon bedienen. Murray vernam, dat zijn vreemdsoortige correspon dent Amerikaan van geboorte was en dat bij indertijd een stoker van een naburige brouwerij overhoop had geschoten. Aan de Engelsche bloedverwanten geluk- te het, het proces langen tijd te rekken en te bewijzen, dat de stoker reeds van zijn priltle jeugd af lijdende was geweest aan vervolgingswaanzin. Hij werd als gevaarlijk krankzinnige in bet gesticht Broadmoor opgesloten, waar bij een van de verdienstelijkste medewer- kers van hel beroemde woordenboek is ge- worden. Een kater. De Belgische Legerbode schrijft: Seder I bijna een jaar, maakt een goedie oude kater, gekomen van men weet niet waar, het vermaak uit van sommige loop- graven aan den Yser. Zijn bestaan schijnt innig verbonden met dat van onze soldaten, wier koelbloedigheid en uithoudingsvermo- gen hij evenaart. Hoort hij bet ontploffen van de granaatkartetsen? Als hij slaapt, lieft hij bet hoofd op en rekt zich uit; slaapt hij niet, dan springt hij van den eenen makker naar den anderen, en ghat zich al spinnende tegen hunne beenen wrij- ven. De marmitten (granaten) maken geen indruk meer op hem. Hij ziet ze de wolken doorkruisen en wacht tot zij met groot ge- raas ontploffen, zonder zich daarom onge- rust te maken. Eens op een morgen hij had zeker te rijkelijk ontbeten zag men hem lang uitgestrekl op een in puin gescho ten muur liggen en daar heel den dag blij ven liggen, ondanks het hevige bombardc- ment. Van tijd tot tijd werd bij door een granaat met stof bedekt. Dan sprang bij recht, begon woedend te miauwen, schudde krachtig zijn pels en hernam zijn vorige stelling, juist in evenwiclit op de wagge- lende steenen. Hij is zeer gemeenzaam met onze soldaten en eet en drinkt aan hunne tafel; lijk een goede schildwacht bewaakt hij ze trouw; geen rnuis of eenig ander knaagdier zou zich in de nabijheid durven wagen, van waar hij slank en sierlijk zijne fluweelen pootjes zet. „Na den oorlog", zoo schrijft ons een sol- daat, „zal Moustache, dat is de naam van het dier, triomfantelijk met ons naar Bel- gie terugkeeren. Onze compagnie heeft hem geadopteerd. En vermits er decoraties voor de dieren bestaan, zullen wij er ook een vragen voor Moustache, die een dappere is en die ze niet zal gestolen hebben." Oorlogsphantasieen. In Amersfoort en omslreken is Woensdag- middag, naar de „Tel." schrijft, gesidderd voor 's lands heil. Een Zeppelin, aldus de gerucliten, was in den omtrek van de stad gezien, soldaten hadden hem neergeschoten, de bemanning werd gevangen genomen en de fragmenten van het luchtschip lagen als zoovele bewijzen aan het Amersfoortsche sta tion. Reizigers hebben de mare onge*wij- feld door lieel bet land gebracht. Van ver- schillende kanten werd ons het opzienba- rend nieuws medegedeeld, dat, tot zijn oor- sprong ieruggebraeht, niets anders bleek te beteekenen dan dat een uit Zeeland ver- zonden vliegmachine in een der Amersfoort sche goederenlo'odsen lag te wachten op ex- peditie naar Soeslerberg. Het geheel een bewijs, dat de oorlog zelfs 't brein van nucbtere Nederlanders ontvan- kelijk maakt voor phantasie. Be hoornblazer van Sidi Braliim. Op 91jarigen ileeftijd. is te Lacalrn in Frank- rijk overleden de gewezen hoornblazer Rol- land. Gedurende den opstand in Algiers van Abdel Kader in 1845 werd een kleine groep Fransche jagers te Sidi Brahim van de rest afgesneden en omsingeld. Ontsnappen was o.nmogelijk, doch de dappere Franschen vo.ch ten zich een weg naar een begroeide hoogte en verkochten daar bun leven duur. Rolland, de hoornblazer, werd door een sa- belliouw neergeveld, gewond aan hoofd en been. Hij werd naar de plaats gedragen, waar de Arabische chef stond. Abdel Kader, zijn hoorn nog aan zijn zijde ziende han- gen, verzocht Rolland het „staakt het vuren" te blazen voor de 60 jagers, die nog tegen- stand boden. Rolland aarzelde, doch bracht dan den hoorn aan zijn lippen en blies: „Aanvallen". De kleine troep jagers werd niettemin overmeesterd. Rolland bleef in krijgsgevangenscbap, doch kon na eenigen tijd ontsnappen, juist voor den nacbt waarin Abdel Kader het afmaken van alle Fransche gevangenen had gelast. Rolland kreeg het Legioen van Eer en verleden jaar, kort voor den oorlog, verhief president Poincare liem tot den rang van officier van het Le gioen. De plannen van Minister Treub. Naar wTe vernemen acht de Minister van Financien, de beer Treub, het mogelijk, zijn belastingontwerpen bij de Kamer in te die- nen, voor de openbare behandeling van de staatsbegrooting kan worden tegemoet ge zien. Voorts is bet's Ministers bedoeling, dat de' wetsontwerpen betreffende de herziening van de invoering der ziekte- en raden wettdh zullen worden ingediend, zoodra de belas tingontwerpen bij de Kamer zullen zijn in- gekomen. Tevens zal uan de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag omlrenl het wels- ontwerp betreffende de ouderdomsrente wor den ingezonden. list s.s. Koningin Emma op een mijn geloopen. Blijkens een te 's Gravenliage ontvangen telegram is bet stoomschip Koningin Emma van de stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam, dichl bij de kust van Enge- land, bij Galloper, met een mijn in aanra- king gekomen. Het schip was heden middag nog drij- vende. De opvarenden konden alien van hel schip worden afgehaald. Het was helder weder en er waren vele boo ten in de om- geving. Men hoopt, het schip drijvende te kunnen liouden. Het is besbst zeker, dat in deze van het treffen van bet schip door een torpedo geen sprake kan zijn. Een nader telegram meldt, dat ruinb 1 en 2 vol water staan. De kapitein heeft draad- loos aan de directie te Amsterdam geseind, dat hij zal trachten het stoomschip, dat nog drijvende is, op een bank te zetten. Het Nederlandsch stoomschip ,,Baiavier" ver- leent as sis ten tie. Hedenmiddag werd door het hoofdbe- stuur van de vereeniging voor vrouwenkies- recht ter aanbieding van het door deze ver eeniging in 1914 op touw gezette volkspe- titioiinement voor een wettelijke geiijkstel- ■llng van man en vrouw, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan diens depar- tement in buitengewone audientie ontvan gen. Op de lijst is geteekend door 164,696 man- nen en vrouwen. Bij de aanbieding wees, de waarnemende voorzitsler der vereeniging, mevronw Van Dalen-Klaar, er o.a. den Minister op, dat a-eeds na jdrie maandein werken de oorlog ^.en eind aan het werk heeft gemaakt en zij deed een krachtig beroep op den Minister, om door de wettelijke gelijkstelling van man en vrouw het kiesrechtvraagstuk voor goed tot een oplossing te brengen. Mejuffrouw Van der Moer-Van Kuffelen vroeg, of de Regeering eventueel bereid zou zijn amendementen te aanvaarden voor het beoogde doel. De Minister beloofde veel aandacht te zul len schenken aan het door de vereeniging aangeboden adres.. TWEEDE KAMER. De griffier leest voor het Koninklijk be sluit, waarin de lieer Borgesius benoemd wordt tot voorzitter der Tweede Kamer. Nadat de aftredende leden der Huishoudfe- lijke commissie en der gemengde commissie voor de stenografie, waren herkozen en rne- dedeeling gedaan was van de namen der ge- kozen voorzilters. en onder-voorzitters der afdeelingen, alsmede van de commissie van redactie voor het antwoord op de Troonrede begaf de Kamer zich in de afdeelingen. Morgenochtend om 11 uur openbare ver- gadering. INGEZOfv DEN STUKKEN. Over1 tien uiiwoer* van Aardap^eSen. Waarde Redactie, Gaarne ben ik bereid u mijn meening te zeggen omtrent hel aardappetvraagstuk in verband met den uitvoer. Dezelfde mede- deeling doe ik aan uw collega-uitgever van de „Breskensche Courant". U zult u wellicht iherinneren, dat ik bij ge- legenheid van de interpellalie Schaper, be treffende de bescliikbaarstelling van levens- middelen, gehouden den 5 Mei j.L in de Tweede Kamer, een opmerking gemaakt heb naar aanleiding van den uitvoer van aard- appe'.en naar Duitscliland, Belgie, Zwitser- land enz., en dat ik mij bij die gelegenheid ten sterkste heb verzet tegen den maatregel van den heer Minister Posthuma, waardoor den bandelaren en boeren hier te lande, en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, verhinderd werd oorlogswiusten te maken. Het maken van groote wins ten was daarom onmogelijk, omdat de Minister maximum-prijzen had vastgesteld, waarvoor de aardappets naar bet buitenland verkoclit mochlen worden. Ik sta nog steeds op hetzelfde standpunt, en hen van meening, dat de aardappelhan- delaar en de aardappelboeren, evengoed als alle andere burgers, hetzelfde recht hebben, waar mogelijk, oorlogswiusten te maken ten koste van het buitenland. Het spreekt van- zelf, dat er tat van artikelen zijn, die om bij- zondere redenen van internationalen of na- tionalen aard niet mogen worden uitgevoerd. Over die artikelen lieb ik het niet. Maar als de uitvoer in het algemeen is toegestaan, dan moeten de hoogste prijzen kunnen wor den gemaakt. Er is toen wel gezegd, dat de maximum-prijzen voor )den uitvoer van aard- appelen waren vastgesteld in verband met getroffen regelingen van internationalen aard. Minister Posthuma heeft mijn voile vertrou wen en ik ben er zeker van overtuigd, dat wanneer op dergelijke internationale rege lingen van de Regeeringstafel wordt gewe zen, daarmede door elk rechtgeaard Neder- lander rekening dient te worden gehouden. Maar ik vraag mij af, zijn de redenen, die in het voorjaar tot het stellen van een maxi- mum-prijs voor uitvoer van aardappels kon den geld en, nog aanwezig? Is het uitvoer- verbod nu hepaatd noodig? De uitvoer is, zooals bekend, geheel stop gezet. De afdeeling Axel van de Z. L. M. heeft daarop gevraagd den uitvoer toe te staan van de vroege aardappels, echter zon der resultaat. Het verzoek werd zonder op- gaaf van redenen gewezen van de hand. In het tweede adres van de afdeeling Axel werd er op gewezen, dat de oogst stilstond, omdat er geen verzending plaats had. Het gevaar daaraan verbonden is bekend. Door liet niet rooien der aardappels kwam liet land niet vrij, zoodat een behoorlijke voorbereiding van den grand ook al niet mogelijk was, hetgeen weer een nadeeligen invloed heeft veroorzaakt op het winterkoren, dat in be gin September wordt gezaaid. Nu merke men hiertegenover niet op, dat met kunst- mest de slechle voorbereiding van den grand goed te maken is, want het is zeker te ver wachten, dat er geen voldoende kunstmest zal zijn. In 1914 was er al te weinig kunst mest en waar zij er was, was zij peperduur. Het is gewenscht, dat de boeren, die bij den aardappelhandel direct of indirect be- iang hebben, him stem doen liooren in de hetrokken landhouwvereenigingen. Het moet, mij dunkt, niet moeilijk zijn aan le toonen, ik iieh dit in de Kamer reeds met een enkel woord opgemerkt, dat de prijs van de aardappelen in ens land niet behoefl samen te hangen met handhaving al el niet van een uilvoerverbod. Iedereen is liet er mede eens, dat de Minister moet zorgen, dat het volksvoedsel bij uitnemendheid, de aard appels, goedkoop door het volk kunnen wor den verkregen. Maar dan vraag ik, waarom legt de Regeering geen beslag op een bepaald kwantum aardappets tegen een matigen prijs, terwiji zij die aardappels voor het volk ver- krijgbaar stelt. Het overscliot moet dan door de boeren en handelaren vrij mogen worden verkocht. En dat dan voor dat overscliot reuzenprijzen worden gemaakt, is zeer toe te juichen. Inderdaad wordt met bet uitvoerverbod van aardappelen op het oogenblik lang niet iedereen geholpen, al zijn de genoteerde prij zen laag. Velen slaan geen winterprovisie in wegens gebrek aan ruimte en gebrek aan geld. Bo vendien zijn er vele verbouwers, die eenvou- dig aan den genoteerden prijs de aardappels niet verkoopen. Ook de aardappelkwestie is een ingewik- keld raderwerk. De prijzen van de aardappels in de stad bedrageix 7 a 10 cents en de boeren maken hoogstens 3 cents, later zelfs maar 2 cents. Verleden jaar is voldoende gebleken, dat er enorm veel aardappels in Nederland meer geteeld worden dan de faewoners opeten kun nen. Dat overschot moet zoo duur mogelijk worden verkocht. Het is de plicht van den Minister van Landbouw dit te bevorderen. Verhindering daarvan ligt zeker niet op zijn weg. Beslaglegging op hei benoodigde kwan tum en vrijen handet voor iiei overschot, lijkt mij den aangewezen weg. Laten de be- trokken boeren in dien geest bij den Minis ter adresseeren. De beslagneming konit het kleine volk in de eerste plaats ten goede, terwiji de vrije handet met het overschot de betrokken ar- beiders en boeren in het bij zonder ten goede komt. DE MURALT. 's Gravenliage, 20 September 1915. CLINGE. D A GEN. Voorm. Nam, Donderdag 23 September 1.30 1.47 Vrij dag 24 2.4 2.19 Zaterdag 25 2.36 2.51 Zondag 26 3 6 3 21 Maandag 27 3.36 3.50 Dinsdag 28 4.5 4.20 Woensdag 29 4.37 4.54 TOOK BELANGHEBBEi\DEN. Voile Maan Donderdag 23 September voih'middag 9,54 uur. 23 Sept. Zon op 5,47 onder 5,58 uur 24 5,49 5,56 u 25 5,51 n 5,54 De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur ra zonsondergang branden. A ANBESTEDLNGEN. Sept. 23 Ter Neuzen. Het bouwen van een Woon- en Winkelhuis, architect De Bruijne. Oct. 1 Zaamslag. Vervoer en strooien maca dam, Burg, en Weth. 1 Zaamslag. Het maken van een tweetal Vuilnisbakken, door Burg, en Weth. 1 Zaamslag. 12.000 K.G. Anthraciet, door Burg, en Weth. OPENBARE VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Oct. 2 Hoofdplaat. 169 Canadaboomen,notaris Zijlstra te IJzendijke. 13 Ossenisse. 50 zware Ivanadaboomen, no- taris Dumoleyn. SCHEEPYAARTBEWEGING. Van 20 Sept. tot en met 21 Sept. werden iangs de Oostsluizen alhier 14 binnenvaar- tuigen op- en 10 afgeschutlangs de Mid- densluizen 20 op- en 22 afgeschut en langs de Westsluizen 11 op- en 2 afgeschut. Positie der Stoomtichepeti. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Frans de Baey (van St. Gillis-Waes), oud 29 j., jm. en Seraphina de Clerck, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Sept. Domien ^an Den Branden, oud 23 j., jm. en Maria Louisa Rottier, oud 20 J., jd. Geboorten. 4 Sept. Prudentia Wilhelmina, d. van Louis Gustave Rottier en van Clementina Cattoir. 4 Sept. Robert Levinus Ludovicus, z. van Franciscus Jacobus van Osselaer en van Emma Maria Engels. 6 Sept. Albert Eduard Nicolaas, z. van Augustinus Iloefmans en van Phileranda Catharina de Weijn. 12 Sept. Isidoor, z. van Charles Louis Bracke en van Margaretha Juliana de Potter. 15 Sept. Irma Cle- mence, d. van Emiel Honore Marie Coenen en van Clementina Thielens. Maria, d. van Maria Philomena Bolssens. Overlijden. 1 Sept. Ludovicus Johannes Emilius Plasschaert, oud 8 m., d. van Augustus Mattheus en van Celina Meerschaert. 5 Sept. Jozef de Smet, oud 4 m., z. van Petrus Franciscus en van Isabella Seghers. 8 Sept. Johannes Baptist de Bleijser, oud 6 m., z. van Petrus Franciscus Eugenius en van Emelia Hufkens. 11 Sept. Philomena de Moor, oud 49 j., echtg. van Franciscus Aloysius Poliliet. 12 Sept. Clara De Stobbeleere, oud 5" m„ d. van Remi Alfons en van Marie Felicita Bolssens, (beiden wonende te De Clinge). s.s. ELISABETH vertrok 18 dezer vau Rosario naar Aalborg en Kopenhagen. s.s. HELENA vertrok 13 dezer van Gulfport naar Rosario. s.s. MAGDALENA in lading te Rosario voor Rotterdam, s.s. CORNELIS van Pensacola naar Buenos-Ayres, vertrok 17 dezer van Santa Lucia.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3