De kjijgsMrijven. LaodbouwberSchten. GEMENGDE BERfCHTEN. M 'i tiiiifi iid Hog meei" ontfruisrade siteden. EindeSijk yevonden De Ouifsche oorloysleening. Duitsche ooriogsbuit. Drankgebrusk. Pe ho .^selweor-xseftirag in Dasitsclbiarici, Ossen en koese^ ails tr>ek- dieren. WeSk© Belgiscbe soldaat wiei liet fee sste voor a:ijn l^'ader'8a;ad Kleorlingen op het oorlogs- tooneel, terrain. Van het Qosteiijke yewechts- terrein. Van hat Zuideii)"te yeuechis Het nieuwe offensief teg©n Servie. Of Griekenland er in slagen zal zijn onzij digheid te handhaven onder den druk, dien de verbondenen op de regeering uitoefenen zal de tijd moeten leeren. Hen feit van eenige beteekenis mag genoemd worden, dat het verblijf der Britsche vloot-commissie, die voor de opleiding der Grieksche vloot zorg draagl, met een jaar verlengd is. Hoofd er van blijft de Britsche schout-bij-nacht Kerr. De Itaiiaansche „Tribuna", die vroeger een sterk tegenstandster was van de deel- neming van Italie aan de actie tegen de Dardanellen, bepteit thans de zending van een korps naar dat front aangezien de Duit sellers van plan zouden zijn om met een half millioen troepen door Servisch gebied naar Constantinopel op te rukken. Men weet, dat de Entente Griekenland reeds vaak dreigde met de landing van Itaiiaansche troepen en wet met het doel om Grieksch-Macedonie ten behoeve der Bulgaren te bezetten. Thans verneemt het „Neue Wiener Journal", dat de Engelsche gezant te Athene aan de Grieksche regeering heeft medegedeeld, dat de Itaiiaansche troe pen, die voor de Dardanellen waren be- stemd, volgens het nieuwste besluit te Sa- loniki ziillen landen om zich naar het Ser- vische oorlogstooneel te begeven. De Grieksche regeering moet nog niiet be- slist hebben, of de troepen zullen worden doorgelaten. In elk geval blijkt wet, dat Griekenland tegen wil en dank bij de ontstane verwikke- lingem het meest in de knel kan raken. Riga moet thans volkomen ontruimd zijn. Van de 74.000 arbeiders hebben er 50.000 de slad verlaten van 184 fabrieken zijn er nog slechts 57 aan den gan^. Minsk wordt door de bevolking in paniek ontruimd. Duizenden menschm si aan aan het station, sorns drie dager, voor zij nice kunnen. Men neeint zelfs mensch'en boveu op de wagens der treinen mee. Duizmden trekken ook te voet weg uit de stad. waar gebrek is aan levensmiddelen. Zij slipen in de bosschen en op de velden overal ziet men des nachts karnpvuren. Dat er vele ziekten onder de vluehtelingen heer- schen, kan men begrijpen. De ministerraad heeft 25 millioen r >ebel toegestaan voor de vluehtelingen uit West- Rusland. Een ar leidersvrouw uit het grensplaatsje Burlo, wier man sedert het uitbreken van den oorlog in den strijd was, had in een jaar tijds niets orntrent hem vernomen. Zij had geen beriebt van overlijden ontvangen, zoodat zij vermoedde dat hij ergens ais krijgsgevangene zat. Zij vatte daarom het denkbeeld op naar alle gevangeneiikampen te schrijven om inlichringen de beide oorlogvoerende partijen hebbeu nl. in de geheele wereld 256 kampen. Tot twee- maal toe herkaalde zij die poging, met het gevolg dat zij deze week beriebt ontving, dat hij reeds een jaar als krijgsgevangene in Marokko zit. De Duitsche bladen vooispeller, dat de nieuwe oorlogsleening, waarop de inscbrij- vingen Woensdag a.s. sluiten, weer 'n groot suci es zal zijn. De banken ontvangen thans reeds, voor de stortingen zijn begonnen, veel goud dat was achtergehouden door over-voorzichtige burgers, die nu vertrouwen op een goeden afloop van den oorlog. De telling van buitgemaakte materiaal in de vesting Nowo Georgiewsk is thans beemdigd. Debuit bedraagt1640 kanonnen, 23.219 geweren, 103 mitrailleurs, 160.000 granaten, 7.098,000 gewterpatronen. liet aantal der te Kowno buitgemaakte lanonnen bedraagt 1301. Merkwaardig is het zeker, zoo schrijft het „Hbi", dat in dezen tijd, waarin van alle zijden op spaarzaamheid wordt aangedron- gen, de uitgaven voor drank in Engeland hooger zijn, dan het voorafgaande jaar. In het eerste halfjaar van 1914 werd in het geheel voor drank uitgegeven een bedrag van 80,154,000 p.st. (50 millioen ruim voor bier, 21 millioen ruim voor sterken drank, de rest voor wijn). In het eerste halfjaar van 1915 echter ruim 88 millioen p.st. (T: 55 millioen voor bier, 28 millioen voor sterken drank, 4i/2 millioen voor wijnen). Echter zijn deze hoogere kosten slechts ten deale een gevolg van grooter verbruik, de belasr ting n.l. in het uitgegeven bedrag begrepen bedraagt ongeveer 29,5 millioen in 1915 tegen 18,5 millioen in 1911. Er is dus voor drank zelf minder uitgegeven; minder werd ge- bruikt aan bier (11,7 millioen barrels tegen 17.7 in 1911), en aan wijn (5 millioen gallons tegen 8 millioen). Meer sterke drank werd echter gebruikt, belangrijk meer zelfs,, n.l. 17.8 millioen gallons tegen 15,3 millioen in 1914. Er worden in Duitschland maatregelen overwogen om aan de opdrijving der prij- zen van levensmiddelen een einde te maken. De prijzen zijn zoo hoog gestegen, zegt de „Vorwarts", dat in breede lagen der bevol king bittere nood lieerscht. Brood schijnt er intusschen weer voldoen- de te zijn. Volgens de „Tag" zal te Berlijn waarschijnlijlc het broodrantsoen verhoogd worden. De ,Vorwarts" richt zich al vast tegen plannen, die zouden bestaan om de invoer- rechten te verhoogen. Duitschland, zoo heeft deze oorlog bewezen, is, niet in staat vol doende levensmiddelen voort le brengen. De Duitsche veestapel zal zich eerst na jaren kunnen herstellen van de tegenwoordige sla- gen. Het opstapelen van levensmiddelen zal een goedkooper middel zijn dan bescher- tnende rechten. Het blad noemt de plannen, die bij de mogendheden van de viervoudige Entente zouden bestaan om Duitschland na den oor log door reusachtige invoerrechten econo- misch af te zonderen, niets dan herschen- schimmen. Rusland bijv. is gedwongen in te voeren en het denkt er niet aan, de weder keerige mededinging van de producenlen in andere landen op te heffen en de hooge prij zen te betalen, die Engeland en Franlcrijk zouden kunnen eischen, indien zij het moiio- polie van levering zouden verkrijgen. Rus land blijfl op Duitschland aangewezen en, hoewel niet in zoo hooge mate, is dit ook voor Engeland en Frankrijk het geval. In dien echter werkelijk hetgeen de „Vor- warts niet in ernst kan gelooven het plan bestond, Duitschland economisch te vernietigeu, nadat men dit op militair gebied tevergeefs heeft beproefd, dan kan het ant- woord van Duitschland slechts de opheffing van zijn beschermende rechten zijn. Duitsch land zou dan de halffabrikaten, die T noo- dig heefl, zoo goedkoop kunnen betrekkenj dat het ook met zijn afgewerkte artikelen als zeer ernstige concurrent op de wereld mark! zou verschijnen. Door den landraad te Kleef wordt bekend gemaakt, dat, hoewel het legerbestuur zoo- veel mogelijk in de behoefte van paarden tracht le voorzien door aankoop, het le ver- wachten is, dat op deze wijze op den duur niet voldoende zal te krijgen zijn en men gedwongen zal zijn tot requisitie over te gaan. Zooveel mogelijk wordt in de be- lioefle van den landbouw voorzien door be- schikbaarstelling van voor het leger on- bruikbare en van buitgemaakte paarden, doch het verdient aanbeveling thans reeds te beginnen met het bezigen van ossen en koeien als trekdieren. Een tijdlang heeft men geloofd, aldus schrijft de „Tel." dat het de soLdaat Im school was van het tweede regiment voet- volk, die neergeschoten werd den 5en Au gustus, op het grondgebied van Foret, een dorpje halfweg van Luik naar Verviers maar naderhand is uitgemaakt, dat reeds den dag te voren Belgische soldaten geval- len waren. Op het kerkhof van het gehuclit Devant te-Pont, op den linker-Maasoever, nabij Vise, kan men een graf zien, dat zorgvivldig on derhouden wordt, met een zwart houten kruis, waarop te iezen staat: „Ter nage- dachtenis van de soldaten Van Caste! en Maul us van Antwerpen, eerste si ach toilers van den oorlog". Deze twee soldaten zijn ongetwijfeld reeds voor Imschoot gesneuveld. Zij maakten deel uit van een groepje, dat, onder bevel van kapitein Claude, post gevat had voor een huts op den linkeroever van de Maas, nabij de brug tusschen Devant-le-Pont en Vise. Bond) 2 uur na den mid,dag verschenen de eerste verkenners van het Duitsche leger aan de overzijde, maar de Belgen hadden de brug opgeblazen, zoodat zij niet meer verder konden. Toen beval kapitein Claude vuur, zonder er aan te denken, dat zijn mannen ongedekt stonden. Eenige Duil- schers tuimetden van hun paard, maar op hetzelfde oogenblik klonk ook tangs hun- nen kant een salvo en de twee Antwerpe- naren storllen dO'Odelijk getroffen neer. Deze schermutseling had slechts 'n paar minuten geduurd. Dat was feitelijk het eerste Kef- fen tusschen Belgen en Duitschers geweest. Naar uit latere onderzoeken gebleken is, zou echter nog voor dat oogenblik reeds een ander Belgisch militair gevallen zijn, en wet een gendarme van de brigade van Prayon, die in den morgen van denzelfden dag geheel alleen op den uitkijk stond op den weg van Berneau naar Vise en op dien post werd doodgeschoten. Deze gendarme zou dan wet degelijk het allereerste Belgische slachtoffer van den oorlog zijn geweest. Wie zal het laatste wezen Het Duitsche Ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft een witboek do,en ver schijnen, waarin het gedrag der gekleurde troepen op het slagveld wordt besproken. Zooals, bekend is, word! het gebruik van gekleurde troepen in een Europeeschen oor log niet als strijdig tegen het volkenrecht beschouwd. De dokuinenten in dit witboek bevatten de beeedigde verldaringen van een aantal ooggetuigen, brieven van Fransche militai- ren, op het slagveld gevonden, het verhaal van den vrijwilliger Georg Wolff, wien beide oogen door Zouaven werd uitgestoken, enz. Uit alle stukken blijkt, dat het afsnijden van vingers, en ooren herhaatdelijk is voor- gekomen. Het is zelfs geen ongewoon geval, dat de zwarten een snoer van afgesneden ooren als krijgs-tropee bij zich dragen. Er- ger nog, ook afgeslagen hoofden van vij- anden worden in den ransel meegedragen. Dat aan het bezit van een afgeslagen hoofd blijkbaar veel waarde door de zwarten wordt toegekend, valt af te Ieiden uit de in het witboek medegedeetde gevallen, waar tel- kens blijkt, dat de zwarte soldaten, zelfs als zij gevangen genomen zijn, er zich met alle kracht tegen verzetlen, dat hun dit wordt afgenomen, terwijl zij zich toch overigens alles, zonder tegenstand laten afnemen. Zeer aangrijpend is de folo.van den vrij williger Wolff en het daarbij in zeer sobere bewoordingen weergegeven verhaal van zijn ongeluk. Een Belgisch soldaat schrijft in een brief aan zijn broeder, dat hij met eigen oogen Duitschers door Indische soldaten heeft zien afmaken. Zij slaan, aldus de brief, den krijgsgevangenen het hoofd af, atsof het niets, was. Sommigen dezer Indiers dragen ook groote hamers bij zich, waarmee zij de krijgsgevangenen dood slaan. Treffend is de opmerking van dezen Belgischen soldaat: Ik geloof niet, dat dergelijke dingen zijn voorgekomen in den Balkan-oorlog, toen wij toch zooveel van de verschrikkingen des oorlogs hebben gehoord. Het is waar, de Duitschers zijn onze vijanden, maar men moet toch op het vasteland van Europa meer de menschclijkheid betrachten." Nog stuitender is echter het in het wit boek vermelde feit, dat voor het vervoer van gewonde krijgsgevangenen zwarte solda ten als begeleiders werden gebruikt, en ook aan zwarte soldaten de bewaking van vrou- wen werd overgelaten. Wat het gevolg van dit laatste was, behoeft wel niet nader te worden aangeduid. Bij het vervoer van ge wonde krijgsgevangenen onder bewaking van Senegaleezen kwamen de meeste gevangenen niet levend op de plaats van bestemming aan. Zij werden, volgens, een uitlating van een Franschen dr,agonder-luitenant, door hun begeleiders neergestoken en gedood. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de votgende tetegrammen: PARIJS, 21 September. (Havas.) Offi- cieel bericht van vanmiddag Voortdurende hevige beschieting over en weer ten noorden van Atrecht, ten oosten van Noulette en Lorette. In den sector van Neuviile hebben de Fransche batterijen met goed gevolg e^n bagel van projectielen op de Duitsche stel- lingen ten oosten van den weg naar Bethune geworpen. Bij een verkenning. vanuit de Fransche loopgraven ondernomen zijn ge vangenen gemaakt. Voor Beuvraignes (ten zuiden van Roye) Jevendig geweervuur, ge- paard met geschutvuur en gevechten van loopgraaf tot loopgraaf met bom men en handgranaten. Aan het kanaal van de Aisne naar de Marne hebben we voet gekregen aan den rechteroever, ter weerszijden van Sapigneul. Tevergeefs hebben de Duitschers cegen- aanvallen gedaan, zij zijn met achterlatiug van een twintigtai lijken en voorraden hand graDaten tot den terugtocht genoopt. In Champagne heeft de Duitsche artillerie een hevig bombardemei t gericbt op Mour- melon wij hebben het vuur krachtig be- antwoord. In Argonne is de nacht rustig voorbijgegaan. Wij hebben de Duitsche werken bij Boishaut (Haute-Meuse) krachtig beschoten. Op h>-t Lotharingsche front heef de Fransche artillerie op verscheiden puiUen arbeidende groepen verdreven. In de Vogezen zijn wij door aanvallen met handgranaten in de loopgraven bij den Hartmannsweilerkopf flink vooruitgegaan. Een Fransch lucbtschip heeft vannackt het spoorwegsnijpunt Damagne-Lucquy, ten oosten van Rethel, gebombardeerd. WEENEN, 21 September. (Wolff) Officieel beriebt uit het groote hoofdkwartier. De Ru?sen hebben opnieuw onze stellingen in de streek ten Oosten van Luck aange- vallen. Zij zijn teruggeslagen. Aan de Ikwa hebben onze batterjjen door kruisvuur eenige vijaridelijke afdeelit gen, die op den westelijken oever der rivier vast,en voet poogden te krijgen, verstrooid Voor 'toverige is de dag van gisteren in het N. O. rustig voorbijupyaan. Oe toestand is volkomen onveranJcrd g-o'nven. ter 'o n. WEENEN, 21 Sept. (Wolff) Offieieel bericht uit het groote hoof Ik artier In Zuid-lirol heett ons zwaarste gescbut het vuur geopend op d" door de Italianen bezette plaatsen en p Uu - ellingen en batterijen in den sector .an o .awalle (ten Noorden van Ala). Voor onze grensstelling op den Monte Coston is een aanval der Italianen afge slagen. Een vijandelijke tweedekker heeft hoogst onnoozele vlugschriften, opgesteld door luitenant d'Annunzio, in Trente geworpen. Op bet Karinthische front is niets van belang gebeurd. In den sector van Fiitsch schijnt na de volslagen mislukte vijandelijke aanvallen der vorige week een tijdperk van rust te zjjn ingetreden. De vijandelijke artillerie zet nog slechts haar vuur voort. Op de andere gedeelten van het front in de kuststreek zijn gisteren alleen ge- schutgevechten en schermutselingen van loopgraaf tot loopgraaf voorgevallen. ROME, 21 Sept. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf Alleen krijgsverrichtingen van onderge- scbikten aard. In Karinthie heeft de vijand brand- bom men afgevuurd op het dorp Paularo in het Bhirso-dal, doch het goedgerichte vuur der Itaiiaansche artillerie heeft het vijan- delijk geschut spoeiig tot zwijgen gebracht. WEENEN, 21 September. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldt Onze artillerie heeft de St-rviers, die be- zig waren versterkingen aan de beneden- Drina aan te leggen, in dat werk belernmerd. Overigens niets nieuws. TER NEUZEN, 22 Sept. 1915. Het weerbericbt van het meteoroio- giscb instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 777.4 Breslau. Laagste barometerstand 764.4 Haparanda. Verwachting tot den avond van 23 Sept. Zwakke tot matige meest zuidelijke wind licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorstiets warmer overdag. De familie J. Meeusen alhier ontving de treurige tijding dat hnn zoon en broeder Johannes Cornelis, te 's Gravenbage als milicien in garnizoen, bij een bezoek dat hij te Rotterdam aan zijn daar met zijn schip liggenden broeder bracht, is te water geruakt en verdronken. Na aankomst, ten 8.24 ure, van trein 12 van Hulst, zal ten post- en telegraafkantoor albier gelegenheid worden gegeven tot bet afhalen van poststukken. De gemeenle H. B. S. te Ter Neuzen. Op de begrooting van binnenlandsche za ken komt voor de gewone pos.t van 10.000 voot subsidie aan de gemeentelijke H. B. S. te Ter Neuzen. Hieruit blijkt dus. dat de Regeering vooralsnog geen aanleiding heeft kunnen vinden, het verzoek van het gemeen- tebestuur tot verhooging der subsidie in te willi gen. Op de Waterstaatsbegrooting werd be- treffende het Kanaal van Ter Neuzen en het verheteren van den weg van Axel naar tie Platle brug, bet votgende medegedeeld: Zooals reeds bij de gewijzigde Memorie van foelichting der begrooting voor 1915, bladz. 23, werd medegedeeld, verkeert de weg van Axel naar de Platte brug tangs liet zijkanaal naar Hulst in minder goeden toestand. Voor het verbeteren van het gedeelte tus schen de spoorweghalte Kijkuit en de Platte brug, door het aanbrengen van eene keibe- strating, werden de noodige fondsen bij ge noemde begrooting beschikbaar gesteld. Het overige gedeelte van den weg, van Axel tot de spoorweghalte Kijkuit, zal in 1916 zijn te verbeteren door het opbrengen van een ge- watsle deklaag van steenslag. Hiervoor is 15.000 uitgetrokken. f Uil'breiding van dc los- en laadplaatsen te rer Neuzen. Bij de verdere uitwerking der plannen voor de los- en laadplaatsen le Ter Neuzen is de wenschelijkheid gebleken daaraan eenige uitbreiding te geven. Vol gens het oorspronkelijke plan zou aan het Zuidelijk boord van liet Zuidelijke bassin, te maken benoorden de staalfabriek te Ter Neuzen, een kaaimuur worden gebouwd, tang 250 M., met eene diepte voor dien muur van ongeveer 5,62 N.A.P. (7,75 K.I3.) en aan de Noordzijde van het Noor- delijk bassin zou een steiger worden ge maakt, tang ongeveer 220 M. met eene diepte •daarvoor van ongeveer 2,37 - N.A.P. (4,50-K.P. terwijl overigens ;de boorden der havens zou den worden voorzien van een damwand, rei- kende van K.P. tot 2 M. daaronder, tot kee- ring van het bovenliggende talud. De overweging, dat de voor Gent bestem de, dieper gaande schepen voortdurend in aantal toenemen, heeft er toe ge'eid eenige wijzigingen in de plannen te maken. Deze bestaan daarin, dat de walerdiepte tangs, den kaaimuur aan de Zuidzijde van het Zuidelijk bassin 8,75 M. zal bedragen in plaats van 7,75 M., waarop dus bij den bouw van dien muur zal moeten worden gerekend, terwijl verder de ontworpen s,tei ger, tangs die Noordzijde van de Noordelijke haven, door een kaaimuur zal worden ver- vangen, waarvan de tengte 182 M. en de waterdiepte daarvoor 7 M. zullen bedragen. Voorts, zal in den Noord-Oostelijken hoek van die haven een steiger voor kleine stoom- bootjes zijn te bouwen. Ten slotte zal bo- vend,ien tangs de Zuidzijde van laatstgenoem- de haven een kaaimuur worden gemaakt lang 200 M., met eene waterdiepte bijv. van 7 M. Op deze wijze zal meer gelegenheid tot aanleggen ontstaan voor diepgaande vaar- tuigen en voor directe tossing in spoorweg- materieel, terwijl daarenboven de ruinne. be schikbaar komende voor opslagplaats, nog eenigszins zal worden vermeerderd. Daar de aanlegplaatsen door een en ander beter aan hunne bestemming beantwoorden dan volgens liet oorspronkelijke plan, meent de Minister daartoe het voorstel te moeten doen, lioewel deze wijziging eene niet on- aanzienlijke vermeerdering van kosten mede- brengt, die voorloopig op 118.000 is te stellen. Met de werken voor de los,- en laadplaat sen zal in geen geval kunnen worden aan- gevangen voordat de onteigening der benoo- digde gronden heeft plaats gehad en, zoo als in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooti.ng voor het dienstjaar 1915 (Zitting 1914—1915, no. 298, bladz. 2) werd medegedeeld, is het meer dan waarschijnlijk dat gerechtelijke onteigening zal moeten plaats. hebben. In verband hiermede is, het voldoende voorgekomen 0111 voor de uitvoering der werken voor het dienstjaar 1916 eene som van 200.000 uit te trekken. Verblijf ontzegd. Door den terr 'orialen 'oevelhehber in Zee- land, is het verblijf in zijn ambtsjrebied ontzegd aan Frans de Mul, geboren 12 November 1882, te Philipme en wonende aldaar (nationaliteit Netlerlander), zulks wegens clandestienen a itv er. Aan J. van Kerkhoven te flontenisse, die bij bevel van 28 Juni werd uitgewezeD, is toestemming verleend, met ingang van 1 October weder terug te keeren. PHILIPPINE. De vrouw van A. Claeys te Bouchautsche haven was Zaferdagavor.d j 1. zoo onvoor- zicht.ig met den eiectrischen grensdraad in aanraking te komen. Zij bekwam daardoor heviae brandwonden aan band n enheenen, voordat ze door haar man nog van den draad verwijderd kon worden. Een der vingers moest haar worden afgezet. ZAAMSLAG. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ure ontstaan door het overlijderj van den heer F. de Ruijter werd gekozen de heer J. L. van de Ree met 273 stemroen. Op den heer J. Vmke waren 226 stemmen uitgebracht. 20 briefjes waren van onwaarde. HONTENISSE. De gevreesde vlekziekte is in deze ge- meente en de omgeviug onder de varkens uitgebroken. Er zijn reeds vele dieren aan die ziekte gestorven. Een werkman ver- loor zelfs twee varkens Vele varkens zijn of worden thans-tegen dat kwaad ingeent. KOEWACHT. Aan gene zijde van de grens, op Belgisch gedeelte dezer gemeente en ook onder Stekene, VIoerbeke en Lokeren, heerscht thans reeds groot gebrek aan pefr ileum. Oe meeste menscheu behelpen zich met nachtpitjes en gaan vroeg slapen. Deze week werd op Belgisch gedeelte de petroleum verkocht tegen 2 francs per liter. Geen wonder, dat velen beproeven wat olie alhier te koopen, doch dit is door de maatregelen, welke van militaire zijde genomen zijn, zoo goed als onmogelijk. Maandag kwarn een kalf van den landbouwer H. alhier in aanrakiug met den electrischen grensdraad. Hec dier was onmiddeilijk dood. Het vleesch zag zwart en blauw en was voor de consumptie ongeschikt. ST. JANSTEEN. Bij de Oinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer J. Ferket met 104 stemmen. Op den heer J. Vinck waren 83 stemmen uitgebracht. Bij de Oinsdag gehouden verpackting van het gemeentehuis kwamen geen ge- gadigder. op. Oe oorzaak daarvan is, dat in het gebuuw vanaf 1 Januari a.s. niet meer, zooals tot kiertoe, herherg mag worden gehouden. HOOFDPLAAT. Tijdens de jacktpartij op Maandag van den heer T. raapte een wilddrager een aangesckoten patrijs op, toen tegelijkertijd weer eenige patrijzen opvlogen, die den jager tot een nieuw schot noopten. Ongeiukkigerwijze verzeilden eenige hagel- korrels in het gelaat van den jeugdigen wilddrager. Om die hageikorreis te verwijderen moest de aangesckoten jongen Dinsdag naar Middelbu rg. -Voor stieren kan men zich niet te vee! in acht nemen. Onlangs brak onder Biervliet de land bouwer Lippens drie ribben. doordat zoo'n dier hem te^en de schutTng duwde, en dezer dageu werd de landbouwer Verplanke onder Hoofdplaat zoo bardhandig tegen de sckutting geworpen, dat hij, inwendig veel pyn lijdende, de hu!p van deu dokter moest inroepen. VLISSINGEN. Herhaatdelijk kwamen hier in den laatsten tijd brandstichtiDgen voor, door het in brand steken van gordijnen, hangende voor open- staande ramen. Dinsdagnacht werd op dezelfde wijze brand gesticht te Koudekerke en ook te Middelburg. Oes namiddags is het aan den gemeente- veldwachter te Koudekerke Piansoen en den hoofdagent van politie De Box van Uijen te Vlissingen gelukt, den dader dier brand- stichtingen op te sporen en aan te houden. De verdachte, de 23jarige letterzetter C. K., te Vlissingen, heefr eene volledige bekentenis afgelegd. Militaire verloven in den oogsttijst. Nu de oogst van aardappelen in vollen gang is, en die van suikerbieten voor de deur staat, is het van zeer groot heiang het volgende onder de aandacht der militairen (bedrijfsleiders en daarraede gelijkgestelden) te brengen. Herhaaldelijk is gtbleken, dat de militaire Commandanten de opvatting huldigden, dat zij, ingevolge de Mioisterieele beschikking van 13 Juli 1915, BureelVerloven aan dienstplichtigen No. 412, regelende ffLand- bouwverloven in den oogsttijd", slechts be- voegd waren om aan bedrijfsleiders verlof te verleenen, tot een maximum van drie wekeu voor den geheelen oogst van tarwe, roggp, aardappeleD en suikerbieten. Uit een hierover met den Min. van Oorlog gevoerde correspondence is evenwel ge- bl-ken, dat deze opvatting oujuist is. Bij sckrqven van den Minister d.d. 15 September jl. Bureel Verloven aan dienstplichtigen No. 476 werd bericht, ,/dat bij groote gemengde bedrijven voor elk soort oogst een maximum verlof van drie wekeu kan worden verleend". Oe Minister bedoelt biermede, dat bedrijfsleiders van groote be drijven drie weken verlof konden verkrijgen voor den oogst van tarwe en rogge, alsmede een zelfde aantal weken kunnen krijgen voor aardappel- en suikerbietenoogst. Zij wien zulks aangaat zullen goed doen hiervan nota te nemen. De Secretaris v. h. Prov. Bern. Bureau v. d. Landbouw, I. G. J. KAKEBEEKE. Verbannen Iandweerman! De territoriale bevelhebber in OverijseS en Gelderland heeft het verblijf in het in staat van beleg verkeerend gebied ontzegd aan A. E. Wennekes, landweersoldaat te 's-Heerenberg. Geconfiskeerde Cliili-salpcier. De schuur van den heer B. Blaauw, te Farmsum, inhoudende 50.000 basen Chili- salpeter, in eigendom toebehoorende aan een Duitsche firma te Bremen, is, naar het //N. v. d. D." meldt, door de Neder- landsche regeering verzegeld en onder mili taire bewaking gesteld. Onze regeering heeft er beslag op gelegd. Een vliegenvanger! Een ingezetene van Tiel heeft een een- voudig en zeker werkend toestelletje be- dacht om 's avonds vliegen van zolder en plafond te vangen. In een ring, aan een langen stok bevestigt hij een glaasje, waarin een weinig petroleum. Brengt hij dit even onder een vlieg, dan valt het beest be- dwelmd in de olie. Een strop! De paardenhandelaar J. Seligman te Wir- dum (Gron.) verzond Oonderdag 12 jonge paarden naar Narden (Duitschland) en ont-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2