ALGEMEEN NIEUWS- IM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. 12100 LG MTBMCIET, GELDLEENING. Mo. 6277 Dinsdag 21 September 1915 55® Jaargang. M II I? IIP IP De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN fmk m m m wmm$i Teleloon 25. Bit Blad vemhUnt Maandaip, Wsessfiag- en Yrydagavond, nitpzoniisrii og Fesstdagen, bij de Firma P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Nenzsn. kostelooze vaccinatie en revaccinatie, Het maken van een twee- tal vuilnisbakken op het Zaamslagsche Veer. SO I U ILLETO sr. 6INNENLAND. m ASM f Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. 31] vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dirccte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 oisr op den dag der uitgave. bekend dat op Zatertfag 25 S<epfc. en 2 Oct. a. ft.j telkens des namiddags te 2 wren., ten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Waarvan 2000 E.G. ten Gemeenteliuize, 3500 in de school in den Or. Hnissenspolder, 3000 indeschooIteOthene, 4500 indeschoolindekom. 'O 4000 6000 I - 28) De algemeene toesiand. SSisderlssmd en Bargemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken van de ingezetenert die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 15 September 1915. Bargemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG^ zullen op Mrijdag den October1 1915, des voormiddags 9 lire, ten Raadhuize dier gemeente, in het openbaar trachten aan te besteden Plaatselijke aanwijzing op den dag der besteding des voormiddags 8 ure. Bestek is ter secretarie en bii den gemeente-architect A. P. Wisse verkrijg- baar a f 0,50. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op 1 October a. s. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, maken bekend, dat inschrijvingen naar de 25000 55 wordt gevraagd voor het wervoeP van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 K.G. Macadam naar Othene. 8000 Poonhaven. 6000 Reuzenhoek. Val. Zaamslag ("Veer). 't Slachtplein (Dorp). Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge meentehuize van Zaamslag, voor of op 1 October a. s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. ten behoeve van bekei'ing van een gedeelte Dorpsweg, rentende maximum 5 °/0, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 1 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER. De Secretaris, J. STOLK Lzn. Niet ver van den liaard stond de tafel gedekt met het avondeten. Rika schepte de heete gort op. De jongste meid zat op zij van de tafel en schilde aardappelen. De oude krombeenige knecht stond bij de voederkist en sneed haksel. „Dit is mijn dochterskind", zei Dietrich Kruse met luide stem. „Zij blijft hier en zal worden aangezien, als was zij mijn eigen dochter; en laten wij nu gaan eten.' Bniten degenen, die op den dorschvloer het paar verwonderd aanzagen, verheugden zich nog twee andere oogen over dit gezicht. In het donker over de openstaande onder- deur gebukt, stond Hendrik Beersman bui ten in den avondnevel. Toen hij de boerderij van zijn grootvader had verlaten, was hij na een kort afscheid van Fed or met snelle schreden terugge- keerd, en nu stond hij verbaasdevenals de anderen, te kijken naar den vreemden aanblik, hoe de oude man, voor de eerste Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 18 September 1915, tot sluiting der zitting van de Slaten- Generaal. De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het koninklijk besluit van 6 September, waarbij de Mi nister van Binnenlandsche Zaken wordt ge- machtigd heden, te 3 uur des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, be- staande uit de heeren De Vos van Steen- wijk enVan Swaay, leden der Eerste Ka mer, en Van Doom, Limburg, Ankerman en Van Vollenhoven, leden der Tweede Kamer, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, het groot- kruislint der huisorde van Oranje op de borst, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De beer Cort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats achier de ministerstafel, en houdt de volgende rede: „Mijne Heeren! „Het heeft Hare Majesteit de Koningin be- haagd mij op te dragen de zitting der Sta ten-Generaal in haar naam te sluiten. „Het overgroote deel van de maatregelen, welke met uw medewerking in dit zitting- jaar tot stand kwam, werd gevormd door voorzieningen in buitengewone behoeften, ontstaan tengevolge van den nog steeds woe- denden oorlog. „De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, baar dank te betuigen voor uw ijver en voor uw toewijding aan 's lands belang. „In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." De Minister wordt door de commissie uit- geleid en, nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering, die door een 30tal leden, waarvan 7 van de Eerste Kamer, was bijgewoond. Tweede Kamer. De sociaal—democratische Kamerfractie zal, naar „Het Volk" meldt, in de plaats van Mr. Troelstra een ander harer leden maal in zijn leven naar het scheen zwak, op het schoone, krachtige meisje steunde. Hij hoorde de woorden van zijn grootvader en had den waardigen man nooit zoo ge- acht, als. op dit oogenblik. Nu was zij ge- borgen, nu behoefde hij niet voor de eer der familie op te komen, en zooals het nu ging, was het zeker het beste. Voldaan over hetgeen hij had gezien en gehoord, keerde hij naar huis terug. Tante Rika liep met haar kleine trippe- lende pasjes haar nichl tegemoet: „Zoo is het goed, vader!" riep zij en nam Marie's hand, om liaar aan tafel te brengen. Deze was. goed bezet; de meid zette een schaal met dampende gort in het midden. Zes drinkkommen met rnelk stonden in het rand, daamaast liouien borden, waarop een stuk spek lag en een groot roggebrood met den aangesneden kant naar den hui sheer. Dietrich Kruse zette zich aan het hoofd- einde van de tafel, aan zijn linkerkant zat de knecht, naast deze de beide meiden. RecliLs naast haar vader zat Rika, die haar zusterskind een plaats naast zich had ge- geven. De gevouwen handen op het tafel- blad leggende, sprak de huisvader een klein gebed. Hij sprak ditmaal niet het gewrone formuliergebed uit, doch dankte God voor kandidaat stelfen voor tweeden voorzitter van de Tweede Kamer. Die kandidaat is nog niet aangewezen. Aankoop vliegmachines. Met het s.s. „Noordam" is te New-York aang^jkomen - zoo meldt „The Wallstreet Journal" de officier-aviateur Henri G. van Steyn, met opdracht, van Amerikaan- sche fabrikanten een aantal vliegmachines aan te koopen. T'ersoneel in Rijksdiensl'. Het lid der Tweede Kamer, de heer Hels- dingen, heeft, naar „Het Volk" meldt, de volgende vraag tot de regeering gericht: Is de Regeering bereid mode te deelen, welke maatregelen zij voornemens is te ne- men lot regeling van de positie van het vaste en tijdelijke personeel in rijksdienst, voor zoover dit krachtens de wet van 15 Juli 1915 (tot wijziging van de Landstorm- wet) in werkelijken dienst is of zal wor den qpgeroepen? Over Zeeuwseh-VIaanderen. Onder het opschrift: „De plank mis ge- slagen!" schrijft v. V. in de „Toekomst": ,,Ln de Midd. Grt. komt dr. H. B. van Nes te Ter Neuzen op tegen een artikel van ons in de „Toekomst" van 12 Juni 1915 en ver- wijt ons o.a., dat wij zonder eenige beden- king Zeeuwseh-VIaanderen geruild zouden willen zien met een ander gebied, indien Duitschland dit gewenscht mocht achten. De sclir. heeft ons artikel niet gelezen, maar grondt zich op een aanhaling daaruit in de ;,Holl. Revue" van 21 Juni 1915. Had hij zich de moeite getroost dit in zijn ge- heel te lezen, dan zou hij gezien hebben, dat Zeeuwseh-VIaanderen niet werd ge- noemd, ja dat er zelfs niet op werd ge- doeld. Er was allhen sprake van de be- doeling, die Von Jagow met zijn (te) veel- besproken telegram kan hebben gehad. De schr., die begrijpelijkerwijs het door hem met zooveel ras-echte Nederlanders bewoon- de landsgedeelte niet gaarne onder vreemde heerschappij zag, heeft er niet aan gedacht, dat er ook landsgedeelten zijn, waarin de bevolking eene andere afstamming verraadt en waarin het verklaarbaar zou zijn, dat Duitschland een voorwerp van ruiling zou zien tegen gebieden, die voor Nederland van groote waarde konden zijn. Inmiddels. heeft naar onze meening door het verloop van den oorlog de ruiling-kwes- tie hare beteekenis verloren. Mogelijkheden die men in Juli 1914 op het oog kon heb ben, komen in September 1915 in een ge- heel ander daglicht, al was het maar door de ontwikkeling der Vlaamsche kwestie. Dr. Van Nes. kan gerust zijn, in onze kringen denkt niemand aan een afstand van eenig Nederlandsch gebied, allerminst van Zeeuwseh-VIaanderen. Mogen wij hem ver- wijzen naar de „Toekomst" van 3 en 17 Juli 1915? De lezing van deze nummers kan hem de overtuiging schenken, dat dezerzijds het- zelfde slandpunt wordt ingenomen als door hem zelf." Mobilisalie tot in lengte van dagen? (Dr. D.) B.(os) schrijft in de „Vrijz. Dem." „Na het einde van de Kamer-vacantie zal zich onvermijdelijk met kracht de vraag naar voren dringen, of een regeling, waar bij al hetgeen wij als beschikbare troepen op de been kunnen brengen, ook werkelijk op de been blijft, noodzakelijk is. Van demobilisatie kan natuurlijk geen sprake zijn; maar moet het zoo blijven, dat duizenden hun zaken pioeten zien ver- loopen, tal van jongelieden geen verlof kun nen krijgen van zoodanigen duur, dat zij hun sludie kunnen voortzetten. Menschatte de gevolgen niet gering. Het loopt er op uit1 dat ons land nia de demobilisatie hard zal zjjn achlernitgegaan in volkskracht. Juist den zegen, die dit huis weer had ondervon- den, voor den terugkeer van zijn kleinkind onder zijn dak. Hij eindigde met: „Hemel- sche Vader, laat het haar goed bij ons gaan en geef ook, dat mijn huis veel vreug- de aan haar beleven moge!" Toen hij zweeg, zeide Marie, terwijl de tranen haar in de oogen blonken: „0 groot vader, ik wil zeker mijn best doen, uw aller vriendscliap te verwerven, ik ben ge- lukkig, dat ik hier nxag blijven!" Rika trok haar naar zich toe en kuste haar moederlijk: „Neem nu eens wat en eet, je zult wel grooten honger hebben na die reis." Het scheen het stadsmeisje vreemd toe, dat hier alien, zoowel de heer als de knecht, met hun lepel gort uit den schotel schep- ten, hun melk daarbij dronken en op het bord met een kort mes, het spek sneden, dat zij met brood opaten. Marie had werkelijk grooten honger, en liet smaakte haar heerlijk. Zij dacht, al is het hier veel anders. dan bij ons en al komt mij veel vreemd voor, zoo zal ik mij daar toch spoedig in schikken. Wat zij zag, was gemakkelijk en vernuftig, dat beviel haar. Na het eten vroeg grootvader, waar Rika het meisje wilde huisvesten. de jonge mannen, die nu onder de wapens zijn, zullen ons economisch leven dan moe- ten versterken. Duizenden zullen echter hun loopbaan missen, waarvoor zij geschiktheid hadden getoond. Kan dat niet anders? Wie heeft gezien dat zelfs. in een oorlog- voerend land als Duitschland, nog met eco nomisch-, onderwijs- en andere belangen ter dege wordt rekening gehouden, laat zich niet met een beroep op moeilijkheden ge makkelijk uit het veld slaan. Vooral om- dat daarbij de vraag zal moeten behandeld worden, of betere regelingen niet zijn in het belang van de weermacht, welker kracht van haar goeden geest in hooge mate af- hankelijk is. Thans. ergeren vaak bepalingen van stui- verszuinigheid in het leger, zoolang niet boven alien twijfel s.taat of millioenen kon den worden bespaard door vermindering van het effectief. Daarover moet na de va- cantie licht schijnen. Wie ziet hoe geluk- kig meer en meer de vrees, ook in het bui tenland, wijkt, om dingen, die andere re- geeringen toch al lang weten, in de parle- menten te behandelen, zal begrijpen dat men dien weg ook hier zal moeten inslaan." Uilvoerverbotl op vlas. Naar de Tel. verneemt, kan iederen dag een uitvoerverbod op vlas worden verwacht. De bedoeling van dit verbod is niet, om aan alien uitvoer van genoemd artikel een einde te maken, doch om eene regeling tusschen de producenten en de nijverheid mogelijk te maken, waardoor de laatste in hare behoeften zal kunnen voorzien. De Duitsche vooruitgang in de Baltische provincies, waar bet Russische Leger van generaal Roessky zich bevindt, wordt met kracht voortgezet, schrijft het „Alg. Hbl.' Vooral in het gebied tusschen Dunaburg en Wiilna gelegen. Van drie zijden naderen de Duitsche troepen de forten van Dunaburg, dat in een „Times"-bericht de voornaam- ste strategische verdedigingsplaats van de rivier de Duna wordt genoemd. Hebben de Duitschers Dunaburg bezet, dan wordt de positie van de Russen aan de rivier en aan den spoorweg, die van Wilna over Duna burg naar Riga loopt, zeer ernstig bedreigd. De Duitsche troepen rukken, volgens een bericht nit Petersburg, dat in de „Times" wordt medegedeeld, van het Noorden, het Zuiden en het Westen op Dunaburg aan. Hun frontaanval komt uit het Westen, en wordt gesteund door flankbewegingen uit het Noorden en Zuiden. Ten Zuiden van Dunaburg was bij Swenz- jany de spoorwegverbinding met Wilna reeds verbroken; daar hebben de Duitsche troe pen, aan beide zijden van den spoorweg van Swenzjany naar Gloebokoje (Beresj- Wiitsjzich in Oostelijke richting uitgebreid, en zijn nu aangekomen in de lijn Widsy— GoduzischkyKomai, een positie, die in rechte lijn ten Zuiden van Dunaburg gele gen is. De stad Widsy, aan de rivier de Disna, een zijrivier van de Duna, gelegen, moest worden genomen, na een hevig ge- vecht in de straten en in de huizen. Tegelijkerlijd wordt de aanval op de Duna en den spoorweg RigaDunaburg, die Oos- telijk aan de rivier gelegen is, krachtig voort gezet. In het geheele gebied Linden—Lenne waden-Friedrichstadt-Jacobstadt wordt he vig gevochlen, om de Russen te noodzaken zich naar Walk of Rjeshiza terug te trek ken. Bovendien wordt van drie zijden de stad Wilna aangevallen, nit het Noorden, Noord-Westen en Noord-Oosten. ,,D;e neem ik mee op mijn kamer, die behoort bij mij." Marie haalde haar koffer, zeide den ouden man goeden naclit en volgde de kleine tante. Terwijl zij samen het bed in orde brachten en zich uitkleedden, vroeg Rika naar alles, wat haar dierbare zuster betrof en wat de oorzaak was, van haar reis naar den Ivru- senhof. Marie vertelde hetzelfde, dat zij haar grootvader had verteld. Het hart der oude breister had echter teer medelijden met het meisje, dat voor n opgedrongen huwelijk vlnchtte, dan de strenge man. Zij prees het besluit van het meisje en verzekerde, dat Marie nu goed bezorgd was, en altijd kon blijven. Morgenochtend zou zij aan de linnenkast gaan en voor meer kleeren zorgen, dan zij hier in den handkoffer bij zich had. Ondanks haar groote vennoeidheid sliep Marie weinig. De lotgevallen van den dag lagen nog te versch in haar geheugen. Hoe zou thuis alles afgeloopen zijn? Arme Hans, arme edelmoedige Hans! Op hem zouden alien hun loom uitstorten. Hoe zeer deed het haar en hoe was haar hart vol van dankbaarheid! Zonder zijn tusschen- De val van Dunaburg en van Wilna, die thans spoedig wordt verwacht, moet nood- zakelijkerwijs de onlruiming van het ge heele gebied Riga—Wilna ten gevolge heb ben. In het centrum hebben de legergroepen van Hindenburg en prins Leopold van Beie- ren de rivier de Schara, die uit het Zuiden komende bij Mosty in den Njemen valt, op verschillende punten overschreden. De lijn loopt dus van Olita, ten Oosten van Grodno, langs den Oostelijken oever van de Schara naar Pinsk, en nadert steeds meer de groote spoorwegverbinding die van Wil na over Lida naar het Zuiden bij Rofno en Dubno zich aansluit aan de Sereth-linie. Reeds wordt in het Noorden tusschen Novoi Dwor en Lida gevochten, evenals aan den spoorweg Brest-Minsk en aan den spoorweg Oostelijk van Pinsk. In het Zuiden is de toestand nog steeds niet volkomen duidelijk. Generaal Iwanof, die daar het bevel over de Russische troe pen voert, heeft in het Russische leger een goeden naam als aanvoerder. Bovendien staan er in dit gebied zeer sterke Russi sche strijdkrachten, waarschijnlijk aangevuld met de troepen van het tweede expeditie- corps, voor de Dardanellen bestemd, die uit Odessa naar Ivjef werden gezonden om aan het front in Galicie te strijden, en gedeelten van het leger, dat in het centrum streed. Daardoor was generaal Iwanof in staat tus schen Tarnopol en Buczacz krachtig offen- sief op te treden; en hoewel volgens de Oos- tenrijksche berichten de mededeelingen van den Russischen generalen staf over de be- haalde successen eenigszins overdreven wa- ren, is het wel duidelijk geworden, dat de Oostenrijksch-Duilsche legers werden ge- noodzaakt een nieuwe stelling, meer Wes- telijk, aan de Strypa, in te nemen. Doch het feitelijke doel van Iwanof, door de vijande- lijke linie in Oost-Galicie te breken, is niet bereikt. Nu wordt er hevig gevochten, maar Bohm-Ermolli, wiens leger uit het Noorden komt, op den rechtervleugel van de Russi sche strijdmacht, maakt haar positie aan de Sereth hoogst gevaarlijk. De troepen van den Oostenrijkschen veld- tuigmeester Von Puhallo rukken bovendien in de lijn Baranowitsji—Rofno vooruit; zij zijn de rivier de Sarny reeds overgetrok- ken, en naderen ook reeds de Russisch-Oos- tenrijksche grens. Het was te verwachtest, dat generaal Iwa nof een poging zou doen, om die flankbe- weging te voorkomen; hij zond een gedeelte zijner troepen naar het Noorden, om de naderende Duitsch-Oostenrijksche legers op te houden. Bij Wisjnewetsj en Novo-Alexi- nez werd hevig gevochten; ten Zuid-Westen van eerstgenoemde plaats, bij het dorp Gon- tovo, poogden de Russen de Oostenrijkers uit dit dorp terug te slaan, wat echter, volgens de Russische mededeeling, niet ge- lukte. Het Oostenrijksche bericht zegt, dat alle Russische aanvallen werden teruggeslagen. Het Russische zegt, dat „door de flinke actie onzer troepen, over het geheele front ten Zuiden van Rofno dus van den ves- tingdriehoek de ontwikkeling van de plaatselijke tegenaanvallen die in enkele sectoren met groote strijdkrachten werden ingezet worden tegengehouden". Het verloop van dezen geweldigen s Lrijd en de ontwikkeling van den toestand in dit gebied zal binnen enkele dagen zich wel duidelijker afteekenen. De bekende graaf Reventlow publiceert in de „Deutsche Tageszeitmig" een interes- sant artikel naar aanleiding van de Augus- tus-uitgave van het Engelsche tijdschrift „New Age", waarin Norman als eenige komst zou zij nu in Goldammers maehl ge- weest zijn. Zij beefde van schrik en afschuw bij deze gedachte. En hoe zou het nu met de zaak van de beide mannen gaan? Zou vrouw Schroder, de vrouw van den schoenlapper van het achterhuis, die zij in dienst had genomen cm voor het huishouden te zorgen, ook haar plicht doen? Zou zij eenigermate voor de beide verlatenen zorgen? Telkens kwamen die gedacliten weer terug en verdreven haar den slaap! Nauwelijks brak de volgende dag aan, of Marie sprong uit haar bed, zocht uit haar koffer een pot- lood en papier en sclireef aan oom Hans. Zij eindigde met: „Ik lig in gedachten voor u op mijn knieen en kus uwe handen, beste, edelmoedige oom Hans. Gij zijt mijn red der, en ik loof God, door uw hulp verlost en liierheen gevlucht te zijn. Wanneew zij maar niet te hard op u schelden." Marie was gewoon aan te pakken, en nam de zwakke tante veel arbeid uit de handen. Er was hier heel wat anders te doen dan thuis, maar voor haar jonge kracht was alles licht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1