De kdjgsMrijven. GEMENGDE BERICHTEN. Landbouwborichten. Middelen van vervoer. Een oniploffing in de Ochta- fabriek. Van het Westelijke gevechts- terrein. Van het Gostelijke gewechts- terrein. Van het ZuideSijke gevechts' terrein. TER NEUZEN, 17 Sept. 1915. Spoorweg Ter Neuzen-Mecholen. Yattaf Maaudag 20 September. Grammene was nu als met ontzetting ge stagen. „Meniere die Schepene is vermoord!" klonk het overal. En ja, de ongelukkige had zich vergist 't Was f terpentijn geweest Maar moest die soldaat hem daarom ver- moordent „Meniere de Schepene" hem moedwillig vergeven? Zoo'n goed ventje, dat geen vlieg kwaad zou doen?... Ieder kon missen! En die Duitschers zelf had- den at die flesschen door elkaar gezet Als ge iemand vergeven wilt, doet ge het loch op sluwere wijze, dan met drank, die ge, als ge hem onder jen neuze brengt, zich treffend (dadelijk) verraadt! Zoo werd er gesproken Maar de Schepene lag daar nu toch dood in zijn bloed „En wat ging er nog gebeuren?" Als men een onpartijdig onderzoek instelde, zou 't wet blijken, dat er hier een domme ver- gissing was begaan. „Onpartijdig onder zoek". Had mien dat te Leuven, te Aer- schot en in andere wreed gekastijde plaat- sen ingesteld? 't Was een angstige dag... Maar Gram mene bleef rustig. Tegen den avond echter klonk het ver- schrikt „De Duitschers!" En ja, ginds naderden zemannen van de troep, die hier gisteravond gelegen had. De bende wrekers? De soldaten begaven zich onmiddellijk naar de pastorie en weer eens bleek het, hoe goed ook de brandstichtingsdienst bij 't Duitsche leger ingericht was. In een oogwenk slpegen de vlammen uit 't gebouw Veel dorpelingen vluchtten been, over de weiden, over de velden, weg van Grammene, dat zeker geheel ten vure was gedoemd. Maar neen, de Duitschers bepaalden hun wraakzucht slechts tot de pastorie 't Glas terpentijn was dan ook duur be- taaldDe Schepene gedoodEn nu de brandgloed, om in 't Leie-dal te ver- kondigen, dat elke aanslag tegen een Duilsch soldaat zwaar gestraft wordt. En zoo werd de levensavond van „me- niere de Schepen" wreed gestoord Hard was de arbeid geweest, maar te zoe- ter zijn rustEn nu lag hij daar geveld, plots weggeslagen uit 't gelukkige leven, onschuldig geslachtofferd aan de verhitte verbeelding van een Duitsch soldaat Want men had, door de verspreiding van allerlei legenden, veel militairen gewaar- schuwd tegen verraderlijke burgers, die als siuipdieren militairen afmaakten en hen door gevlei en gefliem in de val lokten En 't glas terpentijn van de pastorie te Grammene was wel geschikt om 't wan- trouwen te doen groeien, ofschoon de arme schepene niets kwaad had bedoeld. Gansch zijn leven, geheel zijn karakter is daar borg voor, afgezien nog van 't feit, dat iemand bij een verraderlijken aanslag listiger te werk zou gaan dan deze Grammenaar, die terpentijn voor jenever hield. Maanden zijn verloopen. De Duitsche sol daten, die in Belgie geweest zijn of nog dienen, weten nu zelf 't best, hoe overbo- dig, ja, onzinnig al die schrikaanjagende waarschuwingen waren. Ze hebben 't ka rakter der Belgen leeren kennen en dit is de beste getuigenis tegen alien laster. In een publicatie onder den titel „De groote oorlog" wordt gezegd, dat de slag, welke Rusland lam legde, de onlploffing van de Ochta-munitiefabriek bij Petersburg was. Het feit van de ontploffing was reeds lang bekend, maar er wordt thans op ge- wezen, dat de Ochta-fabriek de helft van de munitie voor het Russische leger heeft geleverd. Het was de eenige groote fabriek van dien aard in Rusland. De slag trof het land op een uiterst kritiek oogenblik. Petersburg trilde als bij een aardbeving. J Duizenden werklieden kwamen om. Bijna de geheele munitiefabriek werd verwoest. Het was het werk van Duitsche geheime agenten. De Putilof-fabrieken vervaardigen wel even groot belegeringsgeschut als dat van de Duitschers, maar geen granaten. De eenige invoerweg was over Archangel. En- geland en Frankrijk zagen zich gedwongen hun groot offensief te staken, ten einde Rusland alle munitie te leveren, welke zij konden missen. De vernietiging van de Ochta-fabriek door de Duitschers was tij- delijk de grootste zet in dezen oorlog. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: PARIJS, 16 September. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag: In den sector van Neuville, bij Tete-de- Sapt, gevechten met handgranaten. Een beschieting van de buitenwijken van Atrecht heeft een krachtig antwoord van de Fransche artillerie op de vijandelijke bat- terijeu en loopgraven uitgelokt. In de streek van Frise (Somrne) mijnge- vechten. Bond Roye en Lassigny kanonnade gedu- rende den heelen nacht, waarbij de Fran sche granaten verschillende branden slicht- ten. In de streek van Berry-au-bac in Cham pagne, bij St. Hilaire en Auberive in Noor- delijk Woevre en in de Vogezen bij Ban- de-Sapt is de nacht eveneens door vrij he- vige artilleriegevechten gekenmerkt. WEENEN, 16 September. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier Alle pogingen der Russen om ons front in Oost-Galicie aan het wankelen te bren- gen, blijven vruchteloos. Gisteren heeft de vijand, na voorbereiding door hevig artil- lerievuur, krachtige aanvallen gedaan tegen ons front aan den middenloop van de Strypa. Hij is overal teruggeslagen, met medewerlcing van troepen die uit het brug- gehoofd van Buczacs en uit den sector ten Zuiden van Zalosce flank-aanvallen onder- namen. Bij de bestorming van het 20 K.M. ten Zuiden van Zalosce gelegen dorp Ze- brow hebben wij 11 officieren en 1900 man gevangen genomen, zoomede 3 machine-ge- weren buitgemaakt. Ook in Wolhynie hebben onze strijd- krachten tal van aanvallen afgestagen. Bij Nowo Aleksiniee zijn de Russen in een verwoed handgemeen uit de loopgraven van het 85e reg. inf. verdreven. Bij Nowo Por- jajeu (Nowo Poczajew?, ten Noorden van Nowo Aleksiniee) is het eergisteren den vijand op sommige punten gelukt naar den Westelijken oever van de Ikwa door te dringen. Gisteren is hij overal naar den Oostelijken oever teruggedreven en heeft daarbij door flankvuur onzer artillerie zware verliezen geleden. In hoofdzaak is dit suc- ces bevochlen door het 32e reg. inf., het 29e bataljon veldjagers en het 2e regiment landstorm. WEENEN, 16 September. (Wolff.) Ret groote hoofdkwartier meldt dat de toesland op het Italiaansche gevechts terrein onver- anderd is. Pogingen van den vijand om onze stellingen op den Monte Piano in het Oosten om te trekken, zijn verijdeld. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstaDd 772.0 Munchen en Maastricht. Laagste barometerstand 747.6 Stockholm. Verwachting tot den avond van 18 Sept. Meest zwakke zuidelijke tot westelijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Ter civile openbare terechtzitting der arrondissemeDts-rechtbank van heden werd de heer Mr. Gombault, benoemd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de bantongerechten Ter Neuzen, Oost- burg en Hulst, als zoodanig beeedigd. Dinsdag, bij zonsopgang, zijn de pu- blieke mosselzaadbanken in de Wester- Schelde open ge&teld. Het zaad is goed ontwikkeld en in een enorme hoeveelheid aanwezig, vooral in het Oostelijk deel. Men schal dat alleen op „de Hooge Derrie", een bank aldaar, 50.000 ton ligt (een ton is on- geveer 140 d.M3.) en op alle banken in de Wester-Schelde te zamen genoeg om de heele cultuur in de Zeeuwsche stroomen van zaad te voorzien. De elecL'rische grensafsluiting. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag, loen het vrij rustig was, zijn lusschen Selzaete en Overslag een paar Duitsche grenswachlers vermoedelijk slachtoffers der electrische grensafsluiting geworden. Twee Belgische koeriers en een smokkelaar op wie de Duitschers tevergeefs hadden gescho- ten, hoorden juist toen zij op Hollandsch gebied waren, een vreeselijken schreeuw uit de richting, waar hun achtervolgers zich bevonden. Spoedig daarop werd de omge- ving der versperring met zoeklichlen afge- zocht, vermoedelijk om den eenen of wel- licht meerdere gevallen Duitschers weg te halen. Besmeltelijke zieklen. In de weekvan 8 tot en met 14 Sep tember kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typho'idea uit Vlissingen, van roodvonk 2 gevallen uit Ter Neuzen en 1 uit Zuidzande, van diphteritis 1 geval uit Groede en 1 geval uit 's Heer Arends- kerke. STOPPELDIJK. Voor de vacante betrekking van gemeente- secretaris en ontvanger hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. BOSCHKAPELLE. Ofschoon er officieel geen kermis mocht gehouden worden, is het de twee kermis- dagen toch tamelijk druk geweest. Den eersten dag hield de fietsclub #De Zwaluw" onder veel belaugstelling eenige wedstrijden om aardige prgzen. Voor fietsers bestonden die wedstrgden in Jantje gooien, koekhappen en rad der fortuin, voor niet fietsers in ma§tklimmen en hardloopen. Er waren in 't geheel 46 deelnemers, waaronder een fietspomp, 2 fietslantaarns en een fietsbel werden verloot, die respec- tievelijk ten deel vielen aan L. Kint, A. Pieters, J. Kint en P. Hermans. De tweeden dag was er weer veel be laugstelling voor eene gaaibolling en eene prijskaarting van de kaartclub Excelsior". Bij deze prijskaarting werd de le prijs, 3, gewonnen door U. v. Damme en P. Ongenae, de 2e prijs, 2, door J. Lafarre en H. Claeijs, en de 3e prijs, 1. door Fr. Schelfout en P. Baart. Erwten zijn er reeds in groote partijen gedorscht en verkochtover 't algemeen is de opbrengst maar middelmatig geweest meer dan 13 zakken per gemet is niet veel voorgekomen. De prijs is zeer goed; naar kwaliteit wordt van 18,50 tot 22,— betaald voor kroonerwten, die weinig zijn gezaaid, besteedt men 24, Monti- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave van 8 Sept. zijn van mond- en klauwzeer vastgesteld, 15 gevallen in Limburg en I in Zeeland, te Oostburg. Een geval, den 25en Aug. te St. Phi- lipsland vastgesteld, was in de vorige opgave nog niet vermeld. Uilvoer van aardappelen. De heer Jac. Wetleman, burgemeesler van Krabbendijke en voorzilter van de afdeeling Kruiningen der Zeeuwsche Landbouwmaal- schappij, heeft een voorstel aanhangig ge- maakt om aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel te verzoeken een ge- deelte van den aardappeloogst te reserveeren voor binnenlandsch gebruik en voor het overige gedeelte vrijen handel en uitvoer toe te staan. In de toelichling tol zijn voorstel wijst de heer Wetleman er op, dat door het uitvoer- verbod de handel slap is en de prijzen be- trekkelijk laag. Als ieder in de gelegenheid was ineens zijn geheele winterprovisie in te slaan, zou half October de uitvoer kunnen worden toegelalen, maar nu dit niet moge- lijk is en loch een ieder den geheelen win ter moet kunnen koopen, bestaat de kans dat de grenzen gesloten blijven, maar daar- door zal het reusachtig overschot minder- waardig worden en zal zelfs bij stijgende vraag een lage prijs kunnen worden bedon- gen. De heer Welleman meent, dat een en ander te verhelpen is als de Minister be- slag legt op zulk een deel van den oogst, helwelk toereikend is om in de behoefte van een jaar te voorzien en hier voor een maxi- mum-prijs stelt. Met de rest kunnen de producenten dan naar goedvinden liandelen en zal een verbod van uitvoer na opname der consumptie-hoeveelheid niet noodigzijn. Behalve de afdeeling Kruiningen zijn ook reeds de afdeelingen Tholen, Zierikzee, Axel en Noord-Beveland tot een vergadering op- geroepen om dit adres te bespreken. In Oostelijk Zeeuwsch-Ylaar.deren, vooral in het Land van Hulst, zijn sinds verschei- dene jaren niet zooveel bruine boonen ge- plant als bij dezen oogst. Het trekken van het gewas is zoo goed als afgeloopen en overal ziet men de hooge stapels staan, hier en daar op ruiters, om van de velden te worden vervoerd. Verscheidene landbouwers hebben al par- tjjtjes gedorscht en ter markt gebracht er wordt ongeveer 20 per 100 K.G. be taald, wat ongetwijfeld een goede markt genoemd mag worden. De kwaliteit van het gewas is uitmun- tend, daarbij beeft het niet geleden van vocht, zoodat men slechts bij uitzondering een gevlekt boontje aantreft. De opbrengst is echter over 't algemeen maar middelmatig tengevolge van slechten groei, veroorzaakt door de langdurige droogte van den afgeloopen zomer, waar- door de planten niet de hoogte zijn inge- gaan, maar laag bij den grond zijn geble- ven en waardoor de groei der gezette vrucht niet flink is geweest, zoodat men in de schelpen meestal slechts vier een enkelen keer vjjf boontjes aantreft. Angstige uren in een cluikhool. Naar de „Secolo" meldt, heeft de beman- ning van de Italiaansche duikboot „Nereide" drie dagen op den bodem der zee doorge- bracht. Het geval droeg zich aldus toe: De „Nereide" maakte een vierkenningstocht in de Adriatische Zee, toen zij door een naderende Oostenrijksche duikboot werd be- dreigd. Daar de Italiaansche commandant bij het dreigende gevaar geen andere uit- komst zag, gaf hij bevel te duiken, en wel- ara lag de duikboot op den bodem. Toen echter de machines, weder in werking zou- den gesteld worden, bleek, dat het mecha- nisme niet gehoorzaamde. Het was onmoge- lijk de boot weder te doen stijgen. Offi cieren en matrozen begonnen met koortsach- ligen ijver te werken. Alle in aanmerking komende machine-deelen werden nil elkaar geschroefd, terwijl uur aan uur in pijnhjke spanning voorbijging. Reeds hadden eenige malrozen alle kracht verloren, toen het de fect ontdekt werd. Zeventig uren waren verloopen. De machine werd hersleld en de „Nereide" verscheen weder aan de op- pervlakte. Tengevolge van de geweldige in- spanning en opwinding waren drie van de veertien manschappen overleden. De an dere waren volkomen uilgepul. Een drama op zee. Uit Grimsby wordt bericht, dat verschei dene leden van de bemanning van den log ger „Noordzee" krankzinnig zijn geworden. Zij doodden 3 kameraden. Een Noorscli schip wej'd aangeroepen, dat den logger naar Grimsby sleepte, nadat de krankzin- nigen waren overmeesterd en in de boeien gestagen. De autoriteiten in Grimsby stelden een onderzoek in. Het schip blijft voorloopig in Grimsby. (Volgens de lijst van koopvaardijschepen is de „Noordzee" een stalen kof en behoort thuis te Groningen. Kapitein-eigenaar is Jan Buisman.) Reuter s speciale dienst meldt nog, dat de geheele bemanning van de „Noordzee" in een overspannen toestand verkeerde. Het schijnt, dat ze in een aanval van delirium hun schip onttakeld hebben; de reeling werd weggekapt en overboord geworpen, de luiken werden opengezet en het geheele dek werd, om zoo te zeggen, sehoongeveegd. Drie leden van de bemanning werden ver- mist. De Nederlandsche consul, die aan- gaande het gebeurde werd ingelicht, zegt, dat het drietal overleden is aan de wonden, bij een vechtpartij opgedaan. De bemanning van den Nederlandschen logger bevindt zich nog steeds aan boord op de rivier bij Grimsby, in afwachting van de beslissing der autoriteiten. Geen van de mannen is nog geheel tot be- zinning teruggekeerd. De oorzaak van hun toestand is, volgens een nader bericht, gods- dienstwaanzhi, die bij een man begon en zich daarna aan de anderen mededeelde. De Nederlandsche vice-consul te Grimsby bericht, dat er maatregelen genomen zijn om de krankzinnige bemanning van de Ne derlandsche logger met de eerst-veiTrekken- de stoomer van Grimsby naar Nederland le zenden. De aangelegenheid wordt be- schouwd, als te behooren lot de zaken, waarmede de Nederlandsche aulorileiten zich te bemoeien hebben. Vandaar dat de zeelieden de Noorsche stoomer, waarin men ze opgesloten had, verlaten hebben. De Noor sche boot heeft haar reis vervolgd. Groote haringvangst. De motorlogger „Catharina", welke Vrij- dag te IJmuiden met een zeer groote ha- ringvangst binnenkwam, na de korte reis van drie weken, maaJile bij verkoop voor deze baring ruim 25.000 gulden. Deze besomming is nog niet door een lia- ringlogger in deze teelt bereikt. Andermaal blijkt hieruit, hoeveel er met de haring- schepen thans verdiend wordt. De lioofdprijs van de Zaterdag te Alk- maar gehouden paardenverloting viel in de door den verkooper A. Bloem te Oost-Knol- 1 en dam verkochte loten. Deze had het win- nend lot reeds het vorig jaar verkocht aan den landbouwer P. Vriend le Middel West- zaan, wiens vrouw dit lot een paar maan den geleden met eenige andere papieren had verbrand. De heer Vriend wendde zich desondanks lot het bestuur van de vereeniging tot het bevorderen van den btoei van jaarlijksche paardenmarkten te Alkmaar, om den prijs. Dit bestuur was echter alleen gerechligd om aan den bonder van het winnend lot uit te keeren, en lieefl zich dan ook tot de conimissie van toezichl om advles in dezen gewend, ten einde daarna een beslissing te nemen. De schoonzoon van den heer Vriend had het vorig jaar het voordeel, dat in de Loti- sico-loterij de f 50.000 op zijn nunimer viel. Door de rriobilisatie beLaalde Lotisico ech ter nog niet uit, zoodat hij daarover met Lotisico nog in proces is. De familie Vriend kan dan ook zeggen, dat er geen geluk is of er is een oflgeluk bij. Verdachf van spionnage. Een heer uit de Zaanstreek reisde Zater dag van Nijmegen over Arnhem naar Den Haag. Toen de trein de brug over de Waal passeerde, waarop eenige groepjes militairen stonden, kon de man de verzoeking om een kiekje te maken van een dier groepjes, niet weerstaan. Uit het coupe-raam maakte hij een moment-opname. In dezelfde coupe be- vond zicli een luitenant, die het voorge- vallene had gezien. Toen de trein in Arn hem aankwam, werd de man op aanwijzing van den officier door de stations-wacht ge- arresleerd en naar de Willemskazerne over- gebracht. Daar bleek, dat hij in het bezit was van een fototoestel, platen enz. en van teeken- benoodigdheden en schetsen. Ter vender on derzoek werd hij toen ter besehikking van de politic gesteld, die telegrafisch een onder zoek omtrent hem instelde. Flet bleek toen, dat hij Nederlander was. De platen werden ontwikkeld en deze ble- ken of niet bruikbaar of van zeer onscliul- digen aard te zijn. Na een oponthoud van eenige uren kon de man zijn reis. vervol- gen. Voor eenige jaren verlrok uit Gronin gen de heer D. Evenliuis, met zijn gezin naar de Vereenigde Staten (Chicago). Dezer dagen nu ontving de familie hier te lande het treurig bericht, dat twee volwassen dochlers, resp. 23 en 24 jaar, onlangs bij de bekende scheepsramp met de pleizierboot „Eastland" waren verdronken. Een zoon was ook aan boord geweest, maar had zich weten le redden. Zooals indertijd de bladen meldden, sloeg genoemde boot om, waarbij meer dan 1000 personen het leven verloren. (Nwsbl. v. h. N.) Kind Is Rotterdam verpletterd. Ai'ijdagmiddag waren in de Clemenlslraat te Rotterdam, eenige kinderen aan het spe- len in een gang, die toegang gaf tot de werk- plaats van den aannemer M. Een stapel balken in die gang viel om, met het gevolg, dat een 3jarig meisje, L. K., wonende CLe- mentstraat 76, er onder bedolven werd. Een dokter, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Soldaat le Amsterdam door een cafehouder in het hoofd gescholen. In cafe „Rolterdam" aan den Zeedijk te Amsterdam kwamen eenige militairen, zoo- genaamd „op lef" drinken. Ze maakten grove verteringen en zochten, toen het op betalen aankwam, twist met enkele bezoe- kers en met den cafehouder. Toen zij dezen dreigden te mishandelen, greep hij zijn revolver en school in het wilde, met dit gevolg dat zekere Snel, uit Gouda afkomstig, in het hoofd werd ge- wond. De politie stool het cafe en liet den ge- wonde naar het Binnengasthuis overbren- gen. De toestand van den man moet vrij eras tig zijn. De politie arresteerde den cafehouder. Spoorwegongeluk te Steenwyk. Zaterdagavond had te Steenwijk met den snellrein van half 5, uit de richting Meppel, door twee locomotieven getrokken, een on- geval plaats, dat buitengewoon goed is af geloopen, zegt de „Tel." Om bij 't station te stoppen, remde, bij 't passeeren van den wissel, de machinist van de achlerste lo- comotief. 't Schijnt, dat de machinist van de voorste locomotief niet of althans niet sterk genoeg remde. Gevolg hiervan was, dat, toen de trein bleef staan, de voorste locomotief, na de koppeling en het stootblok van de achlerste afgescheurd te hebben, nog een eind door- reed. Na een half uur oponthoud en ver- wisseling van de locomotieven, kon de trein naar Heerenveen verlrekken. Vermoedelijke vergiftiging hij IlesrIeii. Te Iieerlen werd Zaterdagnamiddag, naar de „Tel." verneemt, door de justitie uit Maastricht een onderzoek ingesteld, in ver- band met het vermoeden, dat zekere Van M., uit Heerlerheide, gestorven zou zijn ten gevolge van vergiftiging. Op het opgegraven lijk werd de seclie ver- richt door de geneesheeren Nijst en Schmed- ding, terwijl, behalve de rechter van in- structie, ook nog aanwezig waren de apothe- kers Jans en Nievergeld, beiden uit Maas tricht. Eenige inwendige lichaamsdeelen werden in beslag genomen. Het lijk werd weer begraven. Of Van M. vergifligd is, en zoo ja, of eventueel aan zelfmoord moet gedacht worden, zal nog moeten blijken. Een verdachte politieagenl. Een agent van politie in Den Haag is ge- schorst als verdacht zich te hebben schuidig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van een houder van een waterstokerij in de Kochstraat aldaar. Deze man, die de ge- woonte heeft, aan de wijkagenten "s mor- gens vroeg een kop thee te verstrekkeii en die dan onderwijl, in goed vertrouwen, dat hij gerust zich even kan verwijderen, in de buurt ging porren, miste in den laatsten tijd eenige analen geld. Dinsdagavond ging hij eenige kwartjes en dubbeltjes merken en deed die in een porte-monnaie, welke hij op den schoorsteenmantel legde. Woensdagochtend kwam er weer een wijk- agent een kop thee bij hem drinken, en ter wijl deze politie-beambte zich alleen in de waterstokerij bevond, ging de porder als naar gewoonte uit wekken. Teruggekomen, bemerkte hij, dat het geld uit de porte- monnaie verdwenen was, De man deed aan- gifle van een en ander bij het politie-bureau aan de Van der Vennestraat, alwaar kon worden nagegaan, wie de wijk-agent was, die zich 'sochtends in de waterstokerij had bevonden. Bij onderzoek werd die politie- agent inderdaad in het bezit gevonden van het gemerkte geld. Dc verdachte bekende. Er is proces-verbaal tegen jiem opgemaakt, OJi in afwachting van verdere te nemen maatregelen is hij geschorst. (N. R. Crt. Goede vaugst. De politie te Nieuwer-Amstel heeft ver moedelijk een goede vangst gedaan. Toen voor eenigen tijd pastoor Van Zan- ten te Amsterdam (buiten de Veste) waar- schuwdc tegen een persoon, die, onder me- dedeeling, dat hij een uit Belgie gevlucht schipper was, die zijn schip aldaar had moeten achterlaten, ondersteuning verzocht ter verkrijging van een nieuw schip, ter wijl later van zijn bedriegelijke liandelingen was gebleken, had juist iemand bij den pas toor te Bovenkerk (gem. Nieuwer-Amstel), onder een dergelijk verhaal 25 weten los te krijgen. De politie, hiermede in kennis gesteld, bleef daarom een waakzaam oog houden. Dezer dagen vervoegde zich dezelfde per soon weder aan de pastorie te Bovenkerk, om den pastoor te spreken. Daar deze niet thuis was, werd de kapel.aan gerocpen. die liem terslond herkende. Onderwijl de politie werd gewaarschuwd, trachtte de kapelaan hem aan den praat te houden. De man was. echter reeds uit de pastorie verlrokken, toen de brigadier Leu- rink en de agent Motenaar ter plaatse kwa men, docli zij achterhaalden liem op de Noorddammerlaan, juist toen hij aan de spoorhalte aldaar een kaartje genomen had naar Aalsmeer. Hij trachtte nog door weiland en sloolen te vlucliten, doch de politie had hem spoe dig te pakken en geleidde hem naar het ar- restantenlokaal te Amsterdam. Hij bleek le zijn een scheepsjager uit Gouda, die bij vonnis. van liet Hof te Den Haag in April 1910 tot 6 maanden gevange- nisstraf, ter zalce diefstal bij herhaling, was veroordeeld, aan welke s.traf hij zich, inder tijd door uitwijking naar Belgie, had ont- trokken. Hij is ter besehikking van de justitie ge steld. 'Tel. Goochem! Men sclirijft uit Rijnland aan den „Gel- derlander": Een Hollandsch koopman wilde naar zijn vaderland terugkeeren. Hem werd aange- zegd, dat hij geen papieren mocht meene- men. Daarom pakte hij al zijn paperassen uit de porlefeuille in een groote envelop en zond deze aan een vriend in Munster. Op de keerzijde had hij zijn adres in Holland vermeld en daarna de enveloppe dicht ge maakt en gepost. Toen hij in Holland aan- gekomen was, stelde de post hem zijn brie- ven ter hand. De Duitschers hadden er op geschreven: brieven mogen niet gesloten ver- zonden worden. Aan de grenzen! Het gebeurde op een grensstation. De grenzen des lands loopen s.oms wonderlijk, boerderijen zijn er die ten deele tot het eigen, ten deele tot liet vreemde grondge- bied behooren; het komt voor dat de grens een liuis tot twee nationaliteiten doet be hooren. Zoo is er ook een station, waar doet niet ter zake, waar de Nederlandsche-Duitsche grens over het perron loopt. I it Duitschland kwam een Hollandsche dame met een koffertje. De Duitsche grens- wacht maakte geen bezwaar tegen het kof- fertje, wel tegen de papieren, welke de dame bij zich had. Die moes.ten eerst voor onderzoek naar Aken. Praten liielp niet, de grenswacht bleef onvermurwbaar. Vlak bij den Duitscher stond op het Nederland sche perrongebied een Hollandsche grens wacht. t Was maar een afstand van een el en een paar duiin. Dame krijgt een inval, blijft doorredeneeren met de papieren in de hand en onderwijl haar koffertje in 't oog houdend. Een onmerkbare voetbeweging eii het koffertje nadert een paar palm de Ne derlandsche grens, nog een wat harder, en het heeft den vaderlandschen bodem be reikt. Intusschen is ook de dame in quaestie zonder dat de Duitsche schildwacht liet bemerkt, wat vooruitgekomen. Dan een flinke slap en zij bevindt zich op Ncder- land&ch gebied, Iriomfantelijk den Duitscher, wijzend op den Nederlandschen soldaat, toe- roependZiezoo, nu sta. ik onder de bescher- ming van dezen verdediger van mijn vader land. Op Duitsch gronidgebied keek men sip. er werd gescholden, „,spion" geroepen, maar de Nederlandsche dame, voor wie een brie- venonderzoek had beteekend een verlies. van tijd, dat zij zich niet kon getroos.ten, be- hoefde zich daarvan niets aan te trekken. Zij zat weder in den trein, die haar verder huiswaarts bracht. (N. A. Crt.) Ainsterdamsche tijd. Tor Neuzon Sluiskil Axel Kijkuit Hulst 7,05 7,13 7,21 17.28 7,37 10,— 10,08 10,17 10,24 10,36 Duitsche t ij d. Ctingo St. Gillis St, Nicnlaaa A ir,k. te Temsche 8,38 8,45 8,57 9,09 11,34 11,41 11,53 12,05 1,— 1,11 1,30 1,40 2,15 3,01 r. I'emsche St. Nicolaas St. GiJlis Clinge Duitsche t ij d. 8,01 12,30 8,15 12,44 8,23 12,52 8,50 1,12 3,16 Amsterdamsche tijd. i Hulst Kijkuit Axel Sluiskil Aauk. te Ter Neuzen 8,25 8,32 8,39 8,47 8,55 12,48 12,55 1,01 1,09 1.16 3,25 3,35 3,55 4.05 4,15 *4,50 4,58 5,06 5.13 5)20 7,09 7,15 7,27 7,89 7,47 8,01 8,09 8,21 7,56 8,03 8,10 8,17 8,24 Op Zou- en Feestdagen zal deze trein 40 minuten later uit Hulst vertrekken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6