Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m No. 6276. Zaterdag 18 September 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. t wsi! jj:bi :bXjA>."jd. "binnenland. Gedeellelijke intrekklng van vrijstelling van porl voor militairen en geinterneerde militairen. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat de ten be hoove van de militairen en van de hier te lande geinterneerde bnittnlandsehe militai ren verleende vrijstelling van briefport bij Kon. besluit met ingang van 20 dezer is ingetrokken. Met ingang van dienzelfden datum is bij datzelfde besluit (in lvet binnenlandsch ver- keer), tot nadere bescliikking, vrijstelling van port verleend voor de verzending, door en a an onder de wapcnen zijnde militairen beneden den rang van officier, alsmede door en aan in Nederland ge'interneerde builen- landsche militairen van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handelszaken of bestellingen, of aanbiedingen van handels- of fabrieksgoederen bevatten b. gedrukte stukken, welke ten rninste £enmaal per maand verschijnen, als cou- rant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De porlvrij te verzenden stukken moeten, voor 7j00veel zij afkomstig zijn van mili tairen, aan de adreszijde dragen bet op- ichrifl -„Militair", gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken, welke met beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen, worden met port belast. (St.ct. Invoer van aulobanden. Naar het Htibl. verneemt, zal binnen enkele dagen ten aanzien van den invoer van autobanden een nieuwe regeling in werking treden, waardoor deze invoer voor- taan weer onbelemmerd zal kunnen plaats hebbeti. De banden zullen moeten worden geconsigneerd aan de Nederl. Overzee- Trust- inaatscbappij, die in directe verbinding blijft met de garages. Deze zullen, onder de vereischte verplicbting van binnenlandsch verbruik, in eerste instantie aan ieder hunner ciienten autc-banden mogen leveieri tot een maximum van zes stuks. Ook daarna zullen automobiel-eigenaars zich steeds van nieuwe banden kunnen voorzien, doch dan onder de verplicbting, voor iederen nieuwen band, dien zij koopen, een ouden in te leveren. Mijnen in (le Noordzee. Aan bet ,,Centr." wordt gemeld Binnengekomen haringschepen berichten, dat door Engelsche oorlogsvaartuigen mynen worden gestrooid op Het Zand, een bank, nabij Doggerbank, waar juist in dezen tijd veel gevischt wordt. Hollandsche visschersvaartuigen moesten daar weg en werden zelfs door torpicdojageis weggesleept om het oosten. Spoors taven. De Duitsche regeering heeft den uitvoer van spoorstaven van Belgie naar Nederland verboden. Onze spoorweg-maatschappijen hebben nog groote hoeveelheden spooistaven in Belgie (met name in Seraing) in bestelling. Zeppelins. Maandagavond, ongeveer half elf, ver- scheen boven de kust van Kijkduin (onder Loosduinen) een groote Zeppelin. Op onge veer 600 Meter liet de luitenant, comman dant der kustwaeht, op het gevaarte vuren, niaar toch kwam het nog nader. Na een nieuw salvo draaide het echter om en ver dween in de duisternis. Het luchtschip was met meer dan 300 Meter boven den water- spiegel. Het was reeds uit Katwijk gesigna- leerd, waar er ook op was geschoten. Men meldt uit Zierikzee: Gisternacht ongeveer 12 uur passeerde een luchtschip (Zeppelin-model) tusschen Moriaanshoofd en Flamoers, ongeveer een uur van onze gem een te. Het kwam uit N oord-Wes lei ij ke rich ting en verdween naar zee. Het schip voer op een hoogte va,n slechts 100 M. Men meklt nader uit Zierikzee, d.d. 14 September: Omtrent liet over het eiland Schouwen hedennacht gevaren luchtschip lean nog ge- rneld worden, dal de Zeppelin, na rond den molen van Moriaanshoofd te zijn gezweefd, over de haven van Burghsluis naar zee ge- stevend is. Het detachement Burghsluis heeft het nog bes-choleu. (Tel.) De aSgemeene to est a red* Van de wijziging in het Russische opper- bevel verwacht de „Times' wel resultaat, al zegt lvet blad, dat het in Engelsch-spre- kende landen geen gewoonte is, de paarden te verwisselen bij het oversteken van een si room, waaro-m met! in Engeland die wij ziging bij den bondgenoot met eenige be- zorgdheid lieeft waargenomen. Maar wanneer de toestand thans in Rus- land wordt, zooals in 1870 bij hel Duitsche leger, kan de wijziging voordeel brengen. De be trekking en tusschen den ouden Keizer Wilhelm en Von Moltke waren uitmuntend, wijl de Keizer de bevelen, die Moltke aan zijn goedkeuring onderwicrp, bekraclitigde, en dc keizerlijke onderteekening er een ge wicht aan gaf, dat zij auders. wellicht niet zouden hebben gehad, zoodat zij slip! ge- hoorzaamd werden. Datzelfde resultaat ver wacht de „Times llians in Ruslaud, als de Tsaar zicli kan verstaan met generaal Alexe- jef, den chef van den generalen staf. Ge neraal Alexejef heeft wel niet het prestige van den grootvorst, maar wordt een be- lcwaam en flink aanvoerder genoemd. Dit alles zei de militaire medewerker van de „Times." voorop, om den veranderden toe- stand in Rusland te verklarer% Om de eene of andere reden waaraan wellichtde.bin- neniandsche politick niet vreenvd was wilde de grootvorst het Russische leger zoo- veel mogelijk intact houden. De Tsaar, of generaal Alexejef, gevoelen meer voor of- fensicf optreden; en men krijgt den indruk, dat de Russische legers nu last gekregen hebben, liever te breken dan te buigen. Van- daar de krachtige offensieve houding, die /ij aannemen. Dit blijkt vooral in Oost-Galicie. En hel moet wel een mcrkwaardige verandering zijn, aldus schrijft het „Alg. Hbl." die er toe geleid heeft, dat de troepen van generaal Iwanof, die voor ongeveer veer- lien aagen werden beschouwd als veroor- deeld om uiteengeslagen of „en masse" ge- vangen genomen te worden, thans bij Tar- nopol en Trembowla niet alleen geduclll van zich afslaan, maar volgens het jongste Russische bericht 10.000 man gevangen na- men, frenevens een aantal kanonnen en rni- trailleurs. buit maaklen, waardoor de Duit sche rechtervleuge.1 aanmerketijk verzwalct is. De Ooslenrijksche legers in Oost-Galicie staan ongeveer zoo: dal van Von B6hm-Er- molli in lvet front ZaloszeBrody, dat on der Von Bolhmer in liet front Trembowla Zborof, dat onder Pflanzer-Baltin tusschen Buczacs en den Dnjester. Deze legers heb ben in de laatste weken ernstig en •voortdu- rend moeten strijden tegen de Iiussen, die versterkingen hadden ontvangen uit Ivjef, en die met een ongelooflijke volharding de Oostenrijksche linies aanvielen. Doch op den linkervleugel van Von Bohm-Ermolli is thans -een nieuw leger verschenen, onder bevel van Puhallo, dat, uit het Noorden op- rukkend, den rechtervleugel van de Russi sche legers bedreigt. Dien aanval uit lvet Noorden arht de nvili- taire medewerker van de „Tinves" hoogst ernstig voor de Russen, en ienzij zij dit leger kunnen tegenhouden, bestaat er wei- nig kans, dat de bij Tarnopol behaalde suc- cessen gevolg kunnen hebben. Want al was Iwanof volkonven in slaat met de legers lusschen Serelh en Strypa den strijd op te nemen zelfs de ,,4'iivies' 'verwacht niet, dat hij ook kan opkomen tegen de nil het Noorden oprukkende troepen, die na hel gevecht bij Wysnewetsj de Goryn en de Ikwa overtrokken, nu zijn vleugel Ivedrei- gen. Kan hij die legers niet tegenhouden, dan zal Iwanof, ondanks de succcssen van den laatsien lijd, genoodzaakt zijn zich te- rug le irekken, of zoo zijn terugtochlswegen afgesneden worden, zich er door lieen le slaan Nog steeds heeft het gebeurde op het Noordelijk gedeelte van het front de nieeste beteekenis. Want de strijd, die daar door de legers van Von Hindenburg wordt gele- verd om het bezit van den spoorweg Wilna -Petersburg en de Duna-linie, kan voor de ioekomsl van groot belang zijn. Om lvet bezit van den spoorweg wordt vinnig ge- streden, evenals om de bruggehoofden aan de Duna. Maar behalve dan, dat de Duit- selvers (n de streek lusschen Friedriclvstadt en Linden aan den Westelijken oever van de Duna staan, en bij Swenzjany den spoor weg" hebben bereikt, slaagden zij er nog niet in vasten voel te verkrijgen aan de overzijde van de rivier of den spoorweg zoodanig af te snijden, dat de voornamc plaatsen, Dunaburg of Wilna, werden ge nomen. Toch verwacht ook de militaire medewer ker van de „Times", dat Dunaburg zal wor den genomen, en dat de Russen ten Oosten van Wilna zullen terugtrekken. Dan zal echter, zegt bij, dit wel te laat komen voor de Duilschers, om er rechlstreeks voordeel van te hebben; wijl de Russische legers, die Lusschen den Njenven en de Pripjet te rugtrekken, dan wet voldoende gelegenheid zullen gehad hebben om een goede stelling in le nemen, waarin zij voorloopig en ver- gelijkenderwijze gesproken, buiten gevaar zijn. Oe tegenstandei* van Pe'joud. De vlieger Walter KaQdulsk', die Pegoud omlaag heeft geschoten, is de derde zoon van een deuvwaarder te Berlijn. Hi] is voorgedragen voor het IJzeren Kruis lste klasse. De belasting der afwezigen in BeSgie. De berichtgever van ,/De Tijd'aan de Vlaamsch-Zeeuwsche grenzen meldt Zooals bekend, werd 16 Januari van dit jaar door den Gouverneur-Generaal van Belgie eene verordening uitgevaardigd be- treffende eene extra belasting voor de Bel- gen, die niet in het vaderland wenschten weer te keeren. De aanslagen voor deze belasting zijn thans afgesloten en slechts eenige nako- mende posten, waarover rechtsvraag gerezen is, zullen het eindbedrag nog eenigermate verhoogen. De totaalsom bedraagt op het oogenblik 4.201.400 francs. In het gebeel zijn aangeslageu 3010 belastingplichtigen. Alleen welgesteide, vrijwilligafwezigeBelgen ziju in deze belasting aangeslagen. Tot nu toe werden slechts 365,729 francs betaald. De aanslag in de provincies Ant- werpen en Brabant, die te zamen 3,369,769 francs afwezigheidsbelasting opbrengen, is eerst onlangs afgesloten. Er zjjn voorbe- reidingen 'getroffen, om de betalingen met kracht te bevorderen. Over het afgemeen heeft de grondgedachte van deze belasting, om de kapitaalkrach- tige Belgen naar het vaderland te doen terugkeeren, ten einde het economisch leven te helpen herstellen, wel doel getroffen. Want tot aan den datum van terugkeer, waarmee kan worden gerekend (1 Maart 1915), zijn volgens de opgaven der passen bureaux in Holland en Zwitserland 18.990 van de meestwelgestelde families naar Belgie teruggekeerd. Dreigende toon uit Frankrijk. De Parijsche correspondent van den Nederl., de heer L. v. Outhoorn, vestigt de aan- dacht op een hoofdartikel in L'Union Latine, dat een dreigende toon aanslaat. Daarin leest men //De blokkade die fameuse blokkade door de geallieerden geoefend, die Duitschland moest sluiten in een ring van ijzer, is een lllusoire blokkade Men bekoeft slechts de statistieken te ondevzoeken, gepubliceerd door die landen, die aan Duitschland grenzen. om te constateeren in welke belangrijke afme- tingen hun uitvoerhandel, of liever hun heruitvoerhandel is toegenomen. De blokkade dus heeft schenren, groot genoeg om de proviandeering onzer vijauden mogelijk te maken. Het is verre van ons aan onzijdigen een verwijt te maken van de goede zaken, die zij hebben gedaan en nog doen en dat on danks het nadeel dat ons de contrabande berokkent. Elk land is meester van eigen bestemming en als de onzijdigen meenen in hun belang te handelen door Duitsch land te voorzien van proviand, wenschen wij bun van harte toe, dat het zoo zij. Maar ieder der oorlogvoerenden bezigt in den oorlog de wapens, waarover hij be- schikter zal onafwijsbaar eens een dag aanbreken, dat wij ons gesteld zieu tegenover dit tnoeilijk deukbare feit, dat een vijand ons weerstand zal bieden dauk zij de mede- plichtigheid van zijn onzijdige leveranties. Welnu, het delict der medeplichtigheid is voorzien en wordt gestraft door het Wetboek van Strafrecht als het individuen geldt, het een weinig verbreedend zou men er toe kunnen komen het gemeene recht toe te passen op zekere onzijdigen." De schrijver betoogt dan, dat maatregelen noodig zijn. z/De vrijheid der onzijdigen Wij outzien die reeds te veel. De haudel der onzijdigen Wij hebben dien genoeg geduld. Wij kunnen niet toestaan, dat dat af- schuwelijke beest van een Duitsch militai- risme wordt gevoed door de toeschouwers, door de onverschilligen in den strijd. Heeft Engeland niet eenig rniddel van invloed op Nederland bijvoorbeeld Welaan, dat het Nederland dieu invloed doe ondergaan". De schrijver meent, dat Frankrijk daar alles door winnen zal in de oogen der wereld. Op het tijdstip, dat wjj aan anderen onzen onwrikbaren wil zullen opleggen, zullen wij geeerbiedigd worden. Het is noodig, dat de onzijdigen er niet over in twijfel zijn, dat wij wenschen te worden geeer biedigd". In het //Comite de Patronage" van het orgaan, dat deze bedreigingen neerschrjjfc, zit o.a. de heer Stephen Piehon, gewezen Minister van Buitenl. Zaken der Fransche Republiek. Aan den dood onlsnapt. Door de tegenwoordigheid van geest van den scliipper van den IJmuider treiler IJM. 42 „Flamingo" is de bemanning van dat vaarluig aan den dood ontsnapt. Onze berichtgever te IJmuiden vernam daaromtrenl het volgende: De treiler was op circa 220 mijlen van IJmuiden in den nacht van Yrijdag op Za terdag visschende, toen de scliipper, die zelf aan hel roer in de commandobrug stond, een eigenaardig gedruisch in het water hoorde, alsof een schip zich snel voorthc- woog. Hij zag door de duisternis niets en achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen le geven, teneinde eerst eene poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte lvet vischluig, dal bui ten boord lag, als rem, zoodat het vaartuig in minder dan geen lijd stil lag. Opeens zag men met razende snelliei.l een Rat torpedojagers op geen 10 meter voor hel schip voorbijvaren, gevolgd door een aantal torpedoboolen. Vervolgens kwamen vier groote kruisers, die weer gevolgd werden door circa 10 tor pedoboolen. De nationaliteit der schepen kon door de duisternis niet worden vastgesteld, terwijl geen van hen eenig lichl voerde. Had scliipper Sloot van den treiler dus niet doen stoppen, dan zou men door het eskader overvaren zijn. De lichlen van den treiler hrandden hol der, zoodat men van de oorlogs,schepcn af de aanweziglieid van liet vlsscliervaarluig lieeft kunnen vastslellen. (IIhi.) De landhouwer L. V., een Duitscher, die de laatste 11 jaar te Langeveen (Overijsel) woonde, vochl sinds Februari onder Yon Mackensen. Onlangs sneuvelde zijn hroer aan zijn zijde, thans is liij zelf, blijkem bij de familie ingekomen berichten, aan de gevolgen van een bajonetsteek overleden. Hij laat een vrouw en 5 kindercn achler. (Zw. Crt.) Nieuw offensief den1 Duiischers in het Westen. .4fen meldt van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens aan „De Tijd": Gedurende de laatste week is dag en nacht het kanongebulder niet van de lucht. Bijna over het geheele Westelijke fronl scliijnen de Duitschers het offensief te hervaiten, zoo allhans vertelde mij een der weinige koeriers, die nog kans zagen over de grens- versperring te komen. Volgens zijn mede- deelingen is het Duitsche leger in de laatste twee of drie weken, en na de groote over- winningen in het Oosten, wel met een paar honderdduizend man versterkt, waarvan de meesten via Brussel naar verschillende dee- Jen van hel front vertrokken. De Duitsche aanvallen in Argonne staan dus blijkbaar niet op zich zelf. Een en ander schijnt echter, als steeds, met groot verlies voor de Duitschers gepaard te gaan, wat aan de voorlreffelijke werking der nieuwste artil- lerie der geallieerden te danken is. Elken nacht komen er meer treinen met gewon- den van het operatie-terrein, die naar ver schillende steden in liet etappen-gebied doorrijden. Volgens genoemden koerier zijn de liospitalen in Rrnssel en Genl weer over- vol met gewonden. na de gevechten der laatste dagen. Hit Maastricht aan helzelfde blad: Volgens volstrekt betrouwbare berichten nil Aken, gaan de Duitschers nu al twee weken voort, vooral des nachts, taliooze treinen met militairen en oorlogsluig naar de Westelijke grens te vervoeren. Ook an dere, te Aken waar te nemen verschijnselen, wijzen op een groot Duitsch herfst-offen- sief op liet Westelijk oorlogsterrein. waar getracht zal worden een beslissing le ver krijgen. Gevecht in de !ucht. Maandag, zoo seini de bijzonderc corres pondent van de „Times" nil het Engelsche hoofdkwartier, is een van de Engelsche of- ficieren erin geslaagd een Duitsch Leger- vliegtuig van een nieuw type naar beneden te schieten en den vlieger en zijn waarne- mer te dooden. Het Duitsche vliegtuig werd ongeveer 7 uur 's ochtends in Westelijke richting vlie- gende gerapporteerd. Een Engelsclie vlieger steeg dadelijk op om liet aan te vallen en er werd een prachtig tweegevecht in de lucht uitgevochten. Beide vliegtuigen waren met snelvuurka- nonnen gewapend, maar ofschoon het Duit sche vliegtuig grooler was, wist de Engel sche vlieger hel bij liel manoeuvreeren den loef af te steken en doorzeefde liet zijn water- en benzine-reservoirs. Het onlredder- de Duitsche vliegtuig plofle naar beneden, gevolgd door de Engelsche kogels, maar liet lierstelde zich toen liet bijna den grond bad gefaakt en slaagde erin opnieuw in Weste lijke richting op te vliegen. Het vuur van de Engelschen hield aan en ten slolle viel het vliegtuig in een versch gepioegd veld voorgoed neer. Het Duitsche vliegtuig was van het type met een schroef, maar een nieuwigheid er- aan was, dat de zitplaatsen konden draaien, als piano-taboeretten. Het was door zijn val zeer weinig beschadigd en kan gemak- kelijk hersteld en door de Engelschen ge- bruikt worden. Het Engelsche vliegtuig was geiieel onbeschadigd. Qoi'logslegcttden. De legende van engelen (of boogschutters) die hel vorige jaar den aflocht der Engel sche troepen bij Bergen zouden hebben ge- dekt, lierleeft telkens weer in anderen vorm. Een luilenant-kolonel heeft nu aan Artliur Machen, den schrijver van The Bowmen, medegedeeld, dal liij en anderen van de brigade, die den 26sten en 27sten Augustus 1914 den terugtocht van de divisie, waartoe liij behoorde, dekte. in" den avond van den 27sten aan beide zijden van den weg, waar- langs de troepen trokken, een zeer groote strijdmacht ruiterij lieeft gezien, wier aan weziglieid men zich niet kon verklaren. Men zag de ruiters zoo duidelijk, dat er verken- ners op zijn afgestuurd, die echter later niets meer zagen. De Zeppelin-raid boven Londen. Een onzer lezers vertelde ons nog hel eon en ander omtrent den Zeppelin-raid op Louden, schrijft het „Alg. Hbl.'' Die aan val, met brand- en explosieve bommen, op de City, is wel ernstig geweest. Zooals onze Londensche correspondent reeds mede- deelde, is o.a. een gebouw, waarin ook Lo- kalen aan het Nederlandsche oonsulaal ver- huurd zijn, getroffen; geen ruit hleef heel en de heer Maas en zijn staf zijn nauwe- lijks aan zeer ernstig gevaar ontsnapt. Het is nanielijk in deze tijden op ons Consulaat gewoonte, dat zeer laat gewerkt wordt, doch juist op dien Woensdagavond was men vroeg vertrokken. Een omnibus, die bij een der City-stations stationecrde, werd met vijf passagiers, dri ver en conducteiir gebeel uit elkander ge stagen. Uit de door de brandbomnien ge troffen woningen werden de verkoolde lij- ken gehaald van mannen en vrouwen en van kinderen van 1 tot 15 jaren. Het eenige militaire doel dat bereikt werd, was de dood van 4 soldaten buiten dienst op de 106 slaclitoffers. Toen le 10,55 de eerste bom viel en de kanonnen het vuur op het luchtschip open- den, werd dadelijk den bezoekers der schouwburgen verzocht het gebouw te ver- laten en alle lichten gedoofd, doch nergens on I s loud paniek. Zoodra een der op verschillende plaatsen van de stad opgestelde zeer slerke zoeklich- ten het luchtschip had gevonden, concen- treerden zich alle zoeklichten op den Zep pelin, die op zeer groote hoogte nu dui delijk zichtbaar was; het sclieen een reus- achtige sigaar van aluminium. De geheele „vertooning" dunrde ongeveer 40 a 15 minuten, waarna de rust onder het publiek weerkeerde. Dadelijk werd begonnen met het afzetlen van de getroffen straten door schuttingen, terwijl reeds den volgenden dag overal de schilders bezig waren de duizenden gebro- ken ruiten door nieuwe te vervangen. Het was de volgende dagen en zelfs Zon- dagmorgen nog zeer druk in de City met lieden, die de schade kwamen bezichtigen en de tearooms in de omgeving maakten goede zaken, zoodat b.v. Donderdagmiddag de meeste geheel uitverkocht waren. Niemand is verbaasd te Londen, dat ein- delijk ook de metropolis eens is getroffen; onder het publiek, dat het geval nog al kalm opneemt, heerscht echter groote ver- achting jegens een vijand, die stelselmatig non-comba ttanten vermoordt. Onze lezer verzekerde ons nog dat bij alle raids, welke boven Engeland hebben plaats gevonden, n o o i I eenig militair werk is. getroffen. Alle praatjes over getroffen arsenalen, dokken enz. zijn te eenenmale gelogen; men heeft alleen particulieren en hunne bezillin- gen getroffen in open steden. Men wacht in Londen kalm den loop der dingen af en na iederen raid verdringt men zich voor de recruleeringsbureaux om zich bij het leger te voegen. Men begrijpt niet, wat eigenlijk het doel dezer raids kan zijn; er zijrf nog genoeg spionnen in Engeland om er de Duitsche regeering niet onkundig van te doen blij- ven, dal geen enkel militair belang ermede wordt gediend en al zouden er ook lien maal meer non-coinballanlen als slachlof- fer vallen, dan zou toch, naar ieder begrij- pen kan, daardoor de oorlog niet worden beslist. Ten slotte decide onze lezer ons nog mede, dat men Donderdag en thans nog altijd queue maakte voor de kanloren der assu- ran t i em aa tsch ap p ij endie met steun van het Gouverneinent voor weinige shillings eigen- dommen tegen luchtsehade verzekeren. Een wreed gesttoorde levens- avond. (Van Vlaamsche zijde). Zijn ganselie leven had liij gezwoegd op de mooie velden aan de Leie, aldus schrijft A Hans aan de ,,Tel." De rusttijd was ein- delijk aangebroken en de boer ging op de „plaatse", in de kom van 't dorp Gram- mene, tusschen Deynze en Thielt, rentenie- ren. Hij werd wethouder van de gemeente en ieder groette hem genegen als, „menicre de schepen." Een blijde levensavond genoot hij,schoon, rustig en liefelijk ,als 't land, waarop de zon bij 't dalen haar goud wierp. 't Werd oorlog. Grammene's soldaten trok ken op, ter verdediging van Belgie, maar aan de Leie bleef 't nog lang stil en vreed- zaam, lot in October Gent werd bezet en Duitsche troepen ook door de Leie-valtei naar 't Ypersclie front marcheerden. De pastor was gevlucht. Hij wist wat zoo- veel gee.stelijken in Oostelijk- en Midden- Belgie geleden hadden. „Meniere de Schepen" bleef. Hij behoor de tot de overheid en l was zijn plicht over 't dorp te waken. „Ga je wat op de pastorij letten?" had de pastor gevraagd. De schepene beloofde het, maar kon niet verliinderen, dat zekeren avond een bende Duitschers de pastorie binnendrongen en er naar hartelust van den wijnkelder genoten. Gelacli, gezang, getier, kionk over de dorps- plaats. 't Was nog in den tijd van „Sieg". Antwerpen was gevallen, Gent, Brugge, Oostend.e, zonder strijd bezet. t Belgisch leger vernietigd! Nu naar Calais, dan naar Engeland, ten slotte als overwinnaars naar liuis. Frische, frolie Kj-ieg! Zouden ze dus niet zingen en schertsen, de soldaten van I zegepralend leger. En in Belgie had men 4 goed! Berslende wijnkelders, stukken bloederig vleesch, t rijpe fruit van de boo- men; inkwartiering, overal ledige huizen met zachte bedden, zelels, canape's. Den volgenden morgen vertrokken de sol daten. Meniere de Schepen", getrouw aan zijn belofte, begaf zich dadelijk naar de pastorie, om eens na le gaan, wat de Duit schers er zooal verricht hadden. Terwijl hij inspectie hield, kwam er een sotdaat terug. „Hij had wat vergeten vertelde hij. „Ge zweet van I haastig loopen, drink nog een barrel", ried gemoedelijk de dorpeling. En de soldaat had wel zin in een „Mor- genschnaps De Duitschers hadden uit allerlei kasten verschillende flesschen samengebraclit, en de schepen zochl die, waarin de Schiedam werd bewaard, ,,'t beste middel tegen over- matig zweeten." „Ik heb ze al", zei hij„Zie, jongen, drink dat uit", en hij schonk een „druppel" met een „kopop. De soldaat greep het glas en proefde maar hij smakte het woedend tegen den grond, trok zijn bajonet en stak den zoo gullen burger omver. De schepene snorelde nog even in zijn hloeden weldra was hij dood. ,.Hij heefl me willen vergevenZijn genever. was terpentijnwacht!" raasdc de soldaat tot dorpelingen, waarna hij haas tig verdween. VEIKEVSCHE COIIRAST,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5