ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. 12.000 U. ANTMCIET, Fry sopgaaf No. 6276. Zaterdag 18 September 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 25, Pit Biafl vemhijnt Maandag^, Woeasdag^ en Yrpagavond, uitgezondord op Feestdagen, hjj de Firma P. J. YAN DE SANDE te Ter Neuzen. ssasTH HLAD. BINNENLAND. kostelooze vaccinatie en revaccinatie, Het maken van een twee- tal vuilnisbakken op het Zaamslagsche Veer. H GEMENGDE BERICHTEN. Laatste Berichten. Zenuwachtige moeders. 9tm Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie y 1.40, voor Ned.-Indie en Am£rika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 isur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van EDMUNDUS ALBERTUS LAFORT, werkman te Westdorpe, domicilie kiezende te Ter Neuzen, in het midden- lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 38 en geiegen aan den Baandijk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 13 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Z A AMS LAG maken hekend dat cp Zaterdag 25 Sept. en 2 Oct. a. s.| telkens des Damiddags te 2 wren, ten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, zullen op Vrijdag den (sten October 1995, des voormiddags 9 ure, ten Raadhuize dier gemeente, in het openbaar trachten aan te besteden Plaatselijke aanwijzing op den dag der besteding des voormiddags 8 ure. Bestek is ter secretarie en bij den gemeente-architect A. P. Wisse verkrijg- baar a 0,50. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 2000 K.G. ten Gemeentehuize, 3500 in de school in den Gr. Hnissenspoider, 3000 indeschoolteOthene, 4500 in deschoolindekora. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op I October a. s. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. wordt gevraagd voor het vervoer en ter plaatse strooien van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 E.G. Macadam naar Otliene. 8000 Poonhaven. 6000 Reuzeuhoek. Tal. Zaamslag (Veer). 't Slachtplein (Dorp). Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge meentehuize van Zaamslag, voor of op 1 October a. s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. 4000 6000 25090 Inwisseling ronde sluivers. Staatscourant no. 217 bevat het Koninklijk besluit, houdende wederopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling van de 5-cent- stukken, geslagen overeenkomstig de wet van 31 December 1906. Daarbij is goedgevonden te bepalen, dat de inwisseling van de 5 centstukken op- nieuw wordt opengesteld tot 1 Juli 1916. TER NEUZEN, 17 Sept. 1915. In het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente alhier zijn in de laatste jaren (wij hebben daarvan op ver&chillende tijdstippen melding gemaakt) verschillende verbeterin gen aan de inwendige inrichting aange- bracht. Bij al hetgeen te wenschen overliet, was zeker van beteekenis. de heerschende koude in het barre jaargetijde. Sedert vele j areh werd getracht daarin te voorzien door het plaatsen en ontsteken van kacbels, doch, at werd daarmede verbetering verkregen, dit middel werkte nog steeds onvolkomen. Het is algemeen bekend, dat in een groote ruimte de temperatuur onhoudbaar kan zijn voor degenen die dicht bij de kachel zitten, terwijl de op betrekkelijkcn afstand van de kacbel verblijvenden te nauwernood den weldadigen invloed daarvan ondervinden. Thans is ook op dat punt verbetering ver kregen. Het kerkbestuur heeft de middelen weten te vinden om in de bestaande leemte te voorzien, door het laten aanleggen eener centrale verwarming, zooals de ondervin- ding leert, het middel van verwarming voor groote Iokaliteiten. Sedert de laatste weken was in het kerk gebouw werkzaam een monteur van de firma Deems Westeringh te 's Graven- hag e, voor het maken der installatie. Deze is thans voltooid en heden morgen werd het werk opgenomen. Wij waren er getuige van, dat het werk ten genoege van den toe- zicht hebbende en van het kerkbestuur als voldoende aan de gestelde eischen werd op genomen en goedgevonden. Er heerschte in de ruime Lokaliteit een gelijkmatige warmte, die heden morgen vlug tot groote hoogte steeg, nu ook in de buitenlucht de tempe ratuur tamelijk hoog was. Voor het aanbrengen der installatie is onder een der bijgebouwtjes aan de ach- terzijde een kelder gemaakt, waarin ge- plaatst is een Lollarketel voor stoomver- warming met lag en druk. Daar bet kerkgebouw in den regel slechts een dag per week zal behoeven verwarmd te worden en het onder deze omstandighe- den gewenscht is om spoedig een stijging der temperatuur te verkrijgen, is. de voor- keur gegeven aan stoomverwarming hoven eene heetwaterverwarming, waarbij de warmte, ook in de nabijheid der buizen en radiatoren meer gelijkmatig blijft, terwijl bij stoomverwarming zoowel de geleidingsbui- zen als de radiatoren veel warmte afgeven. De bediening van het toestel is zeer een- voudig. Er behoort gezorgd te worden voor een regelmatige reiniging van het apparaat en wanneer dan voorts gezorgd wordt voor bet toevoeren van de noodige brandstof (1 hectoliter gietcokes per Zondag-verwarming is voldoende) werkt alles vender automa- tisch. Het aanvoeren van de stoom door de leidingsbuizen en het terugvoeren van de weer tot water verdikte stoom naar den stoomketel geschiedt normaal, zonder dat daarnaar behoeft te worden uitgezien. Daar de stoom onder lagen druk in de buizen wordt gevoerd, is gevaar voor ontp-loffing buitengesloten. De verwarming van het kerkgebouw ge schiedt door spiralen en 10 op verschillende plaatsen aangebrachte radiatoren, waarin door de omvangrijke buizenleidingde stoom wordt aan- en doorgevoerd. In verschillende kerken waar dit svsteem van verwarming werd aangebracht," werd ook voetverwarming genistalleerd, doch de ervaring daarmede opgedaan, dat de ver warming onder de voeten een minder goe- den invloed had op de bezoekers, heeft daarvan voor deze installatie doen afwij- ken. Echter is de installatie zoodanig ge- maal?t, dat bij de beproeving op heden mor gen bleek, dat zoowel nabij den vloer als hooger in de ruimte, een volkomen normale temperatuur werd verkregen. We meenen, dat het kerkbestuur met vol- doening mag zien op het tot stand gekomen werk en dat de kerkgangers het kerkbestuur daarvoor zeker dankbaar zullen zijn. Nadat in den gemeenteraad het besluit was genomen om de kermis alhier niet te doen plaats hebben, werd door eenige hee- ren een poging aangewend om, zoowel in het belang dergenen die behoefte gevoelen aan eenige ontspanning en niet in de ge legenheid zijn die elders te zoeken, als "in het belang van een breeden kring van ne- ringdoenden die gewoonlijk van de kermis- dagen voordeelen genieten en deze nu sedert bet vorig jaar hebben moeten derven, eenige dagen te organiseeren. Uit vroeger plaats gebad hebbende besprekingen was men zeker van de sympathie van verschillende raadsleden, die het voorstel van burgemees ter en wethouders om geen kermis te hou- den onaangevochten lieten. Er werd bij den burgemeester geiaformeerd, of dezege- negen was in deze faciliteiten te verleenen. In dat onderhoud werd te kennen gege ven, dat vergunning zou worden verleend tot het houden van kermisvermakebjkheden, mits volksfeesten werden georganiseerd als inleiding of aanleiding van de verdere ver- makelijkheden, en natuurlijk onder voor- waarde, dat van wege de miLitaire autoriteit tegen een en ander geen bezwaar zou wor den gemaakt. Ofschoon het bij de belangstellenden in gee nen deel de bedoeling was, op die wijze feestelijkheden te verkrijgen, wilde men zich, om wat te verkrijgen, schikken naar dien eisch, tot het organiseeren van volks feesten en werden aan eene voorlooplge com- missie, die op dat gebied zijn sporen reeds verdiende, de middelen toegezegd om het plan uit te voeren en de daarvoor noodige maatregelen te nemen. Daar ook voomamelijk het trekken der vreemdelingen in de bedoeling lag, werden bereids onderhandelingen aangeknoopt voor het verkrijgen van een stoomcarrousel en een gewone draaimolen, terwijl verder aan den commandant der kustbatterij vergun ning gevraagd werd voor het houden der feesten. Van dezen ontving de commi&sie bericht, dat geen militaire belangen zich tegen het houden der feestelijkheden verzetten, en hij dus toestemming geven zou, indien de bur- gerlijke autoriteit, die daarover in gewone tijden te beslissen heeft, toestemming zou verleenen. Hierop werd door de commissie aan den burgemeester verzocht te willen goedvin- den, dat de drie laatste dagen der volgendje week alhier feestelijkheden zouden plaats hebben. De commissie zou volksspelen or ganiseeren en verder werd verzocht ver gunning te verleenen tot het openstellen van een stoomcarrousel en een gewone draai molen, benevens dansmuziek in de cafe's, daar men het een zoowel als, het ander noodig achtte voor het bereiken van het voorgestelde doel, voomamelijk het bevor- deren van een druk vreemdelingenbezoek. Niettegenstaande langdurig pleidooi kon de commissie alleen toestemming verkrijgen om a.s, Donderdag kinderspelen te houden, des Zaterdags d.a.v. wielerwedstrijden, op die twee dagen zou aan een stoomcarrousel en een draaimolen (op te slaan op particu- lier terrein) vergunning worden gegeven te draaien tot des avonds 11 uur en op Za terdag tevens vergunning worden gegeven voor dansmuziek tot des avonds If uur. De burgemeester verklaarde dat, nahetge- vallen raadsbesluit, reeds een zeer ver gaan- de concessie te achten en niet meer te kunnen doen. De commissie achtte haar plan door die beperkte vergunning te veel besnoeid, meen- de dat het voor oogen gestelde doel daar- door niet te bereiken viel en zag van haar voornemen af, terwijl zij bet haar toege- kende bedrag weder ter beschikking der gevers stelde. Wij vestigen de aandaeht op de ad vertentie betreffende het concert door het muziekgezelsehap ,/De Vereenigde Werk- lieden" alhier te geven ten voordeele van haar instrumentenfonds, waarmede het mu ziekgezelsehap hare zomereoneerten zal be- besluiten. Zij, die de vereeniging genegen zijn, kun nen daarvan door het bezoeken van dat concert blijk geven. Bij de geref. kerk te Brouwershaven is tot predikant beroepen Ds. A. Scheele te Veere. Weer een mijh. In den vroegen morgen van Donderdag werden alhier velen opgeschrikt door een hevigen slag als van eene krachtige ont ploffing. Naar we in den loop van den dag vernamen, is nabij de Oranjezon te VJissingen een drijvenden mijn tot ontplof fing gebracht. Arroadissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 8ept. de volgende vonnissen uitgesproken L. L. F., oud 16 j., gasfitter te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 boete of 1 week tuchtschool. Th. v. oud 23 j., E. d. V., oud 22 j., veldarbeiders, beiden te Koewacht en C. b., oud 21 j., milicien-soldaat, thans te Kruiningen, zijn wegens huisvredebreuk ieder veroordeeld tot 15 boete of 15 da^en hechtenis. Th. d. R,, oud 45 j., voerman te Zuid dorpe, is wegens poging tot omkooping van een ambtenaar, veroord. tot 10 boete ol 10 dagen hecht. A. A. R., oud 20 j., visscher, W. A. D. oud 26 j., arbeider en J. F. P., oud 27 j., visscher, alien te Philippine, zijn wegens wederspannigheid ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. R. D., oud 43 j., huisvrouw van J. R., te Philippine, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. A. D., oud 33 j., huisvrouw van I. W., te Sluis, is wegens diefstal en vernieling veroord. tot f 15 boete of 15 dagen hecht. M. C. H., oud 41 j., huisvr. van P. J. d. W., te Breskens, is wegens eenvoudige beleedi- ging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. Heden werden de navolgende zaken behandeld H. S. d. P., vrouw van A. Yerplanke, oud 43 j,, wonende te Philippine, werd ten laste gelegd dat zij op 5 Aug. jl. gepoogd heeft petroleum naar Belgie uit te voeren, en toen aan den milicien-soldaat De Reus, wiens taak het was den uitvoer van petro leum te verhinderen, belooft heeft hem een frank te zullen geven als hij haar met die petroleum door liet gaan. Eiseh 3 weken gevangenisstraf. P. E. T., oud 65 j., koehoeder te Philippine, werd beklaagd dat hij op 2 Aug. 1915 te Sas van Gent opzettelijk en weder- reehtelijk eenige palen, toebehoorende aan A. Vermeire, door die palen af te breken, heeft vernield, althans beschadigd. Eisch f 7 boete of 7 dagen hechtenis. E. d. C., oud 26 j., landbouwer te Over- slag, werd gedagvaard ter zake dat hij op 1 f°eri Hij door de marechaussee te Koewacht werd bevolen van zijn rijwiel af te stappen, niet aan die vordering heeft voldaan, doch is doorgereden. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. B. J. P., oud 21 j., landbouwersknecht te Boofdplaat, werd ten laste gelegd dat bij op 1 Aug. 1915 te IJzendijke opzettelijk gewelddadig Maria Victoria Seherbeijn bij de borst heeft gepakt en bij haar rechterhand en haar heeft geknepen, en met een stuk kei op haar hoofd heeft geslagen, en haar heeft geschopt. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. In de namiddagzitting werden de navol gende zaken, alle betreffende overtredingen der rijksbelastingen, behandeld Th. S., metselaar en slachter P. L. C., huisvrouw van J. F. C. en A. C., zonder beroep, alien te Ede. De Rijksadvocaat vroeg een boete van ten hoogste 50. De Officier van Jusiitie wenschte die boete te doen vervangen tot ten hoogste een jaar hechtenis. C. d. B., huisvrouw van A. d. V. G. d. V., zonder beroep, beiden te Eede I. M. d. B., huisvrouw van J. d. V. te Middelburg (B.) Eiseh hoogstens 300. A. M. v. N., horlogemaker te Oostburg. Eisch een boete van ten hoogste J 100. R. B., slager te Axel. Eisch minstens 10 en hoogstens 150. Kolossale verzending. Als een bewijs, dat er van dit jaar ont- zettend veel bolgewassen naar het buiten land worden verzonden, blijkt o.a. uit het feit, dat de firma M. Veldhuizen van Z an ten Zonen te Lissen dezer dagen de 6000ste kist heeft verzonden. Kikkers als krijgsgevangenen. Het Engelsche prijzenhof heeft soms de meest zonderlinge vraagstukken te behan- delen. Zoo viel gedurende den oorlog der Britsclre marine een schip in handen, dat o.m. in had 14 levende alligatoren en een groot aantal slangen en kikkers, bestemd voor een Duitschen dierentuin. De beesten zijn thans in een stad van Engeland ten- toongestcld. Een ander maal had het prij zenhof te beslissen over de volgende la- dingen menschehjk haar, buffelhorens, Afrikaansche en Indische curiositeiten, men- schelijke mgewanden, worst-omliulsels, pik- houweelen en mond-harmonica's. Bleed als voedsel voor paarden. Als voedsel voor paarden wordt ter ge- deeltelijke vervanging van haver bloed- en vleesch-afval aanbevolen. Het gebruik van bloed heeft dit voor op de tot dusver ge- bruikte suikerpreparaten, dat het voedings- gehalte hooger is en men hierbij slechts een pond haver heeft toe te voegen. (R. N.) Een verontschuldiging der Duitsche regeering. Naar wij vememen heeft de Duitsche re geering aan de Nederlandsche haar veront schuldiging aangeboden, wegens het op 2 Augustus 11. onopzettelijk vliegen van een Duitsch vliegtuig hoven de Nederlandsche terriloriale wateren, tusschen de westpunt van Walcheren en de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het nevelachtige weer is oorzaak ge- weest, dat de bestuurder van het vliegtuig niet heeft bemerkt, dat hij boven Neder- landsch territoriaal water vloog. Regeeringsbrood. Aangezien het controle-uitoefenen op de verstrekte hoeveelheden meel, in verband met de verbakken en verantwoordde kilo- grammen brood een zeer belangrijk deel uit- maakt van de broodregeling, heeft de Mi nister van Landbouw, Handel en Nijver- heid in eene circulaire aan de burgemeesters te kennen gegeven, dat het hem bij nadere overweging noodzakelijk voorkomt, dat voor alle gemeenten voor de broodkaarten de- zelfde tijdvakken gelden, en de burgemees ters verzocht, het daarheen te willen leiden, dat met 1 Nov. a.s. een nieuw tijdvak voor de broodkaarten begint, en vervolgens tel kens kaarten worden uitgereikt voor den duur van een kalendermaand, welke kaar ten telken male den laatsten van elke maand vervallen. Wordt dan telkens zorg gedragen, dat na verloop van 14 dagen de gegevens aan aan- grenzende gemeenten wordt verslrekt, dan zal z. i. de maatregel zonder twijfel het uit- oefenen van controle ten goede komen. Minister Treub heeft heden aan het departement van financien zijne werkzaam- heden hervat. Het ligt in de bedoeling Hr. Ms. De Ruyter, op welken bodem de adelborsten tot oefening de reis naar Indie zullen mede- maken, op 15 October a.s. te doen vertrek- ken. Wanneer een kind zich zenuwachtig toont, bestaat er groote kans dat de kwaal zetelt in den zeuuwachtigen staat der moeder en niet in dien van het kind, en bijna altijd heeft de moeder veel meer behoefte aan zorgen dan het kind welks zenuwachtigheid zal verdwijnen tegelijk met die der moeder. Talrijk zijn de vrouwen die zich er reken- schap van geven dat haar zenuwstelsel be hoefte aan zorg heeft. Hebt gij niet des morgens bij uw opstaan vermoeidheid waargenomen, terwijl gij er op rekendet door den slaap in den nacht te zijn uitgerust Zijt gij niet prikkelbaar, bovenmatig aangedaan door zaken die de moeite niet waard zijn en hebt gij niet dik- wijls Scheie hoofdpijn Indien gij in dien toestand verkeert, neemt u dan van heden af in acht. Vermijd wat u hindert, weest krachtig van wil om u niet boos te maken over kleinigheden en verryk uw bloed te gelijker tijd dat gij uw zenuwstelsel versterkt door de Pink Pillen te nemen. Gij zult u kalmer en rustiger gevoelen. De Pink Pillen geven u eetlust, uw sppsvertering zal beter verloopen en tegelijker tgd zullen uwe Scheie boofdpijnen verdwijnen. Van belang is de Pink Pillen van heden af te nemen, want hoe langer gij wacht, des te moeielijker zal uw kwaal te genezen zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos, en /9,— per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van Overbeeke—Leunis, Westkolkstraatvoor Sas van Gent en om- gtreken bij Verhaak, drogist, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. CORRESPONDENTIE Aan »een landbouwer" te St. Jansteen. Wij weten niet, of wij in deze tijden ge- rechtigd zijn een schrrjven als het uwe op te nemen en laten dit daarom liever na. Wij raden u echter aan, u rechtstreeks tot bedoelde militaire autoriteit te wenden. Wij weten bij ervaring, dat in verschillende gevallen een goed woord aldaaj, een goede plaats bleek te vinden. Mogelijk bereikt u dan toch het voorgestelde doel. (Red POL1T1E. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een konrjn. Rechthebbende vervoege zich aldaar. TER COURANT. 55 55 55

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1