De Commandant der Kustbatterij bij Neuzen Landbouwbsrichten. fioogwatergetij te Ter Neuzen 6EMENGDE BERICHTEN. j,et geraamde bedrag, meent de voorzitter ,jat de raad wel geneigd zal zyn het daar- voor noodige geld toe te staan. Ofachoon hem juiste gegevens ontbreken, achat hp, dat aan huurachuld en rente van hypotheek- jeg die daaruiede gelijk te stellen zijn on geveer 2000 verachuldigd is, zoodat er dus duizend gulden voor zou noodig zijn. In verband met gestelde vragenantwoordde de voorzitter, dat het de bedoeling is voor hen die het missen kunnen de buurbijdrage Inschrpvers de heeren H. Kosten Cz. te Wemeldioge voor f 2690 P. J. Th. Brug- geman voor f 2497 Gebr. L. en M. Aer- nouts te IJzendijke voor 2487,75; W. P. Nieuweling voor f 2480 J. P- de Vos voor 2437; G. A. van der Straaten voor 2285; R. Verschelling voor 2276. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats gemeld is, wonen te ler Neuzen. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der najaarszitting van de Provin- Vera, C. Steendijk, Nieuwerkerk; 377, Blan- ca de Desseneer, P. Vogelaar, Anna Jacoba polder; benevens 27 plaatsvervangsters. II district:. 218, Moor, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 182, Martha, P. v. Dijke, N. en St. Joosland216, Etsa, C. Zandee Az., Kloe tinge; 178, Clara de Knocke, P. van Dijke, N. 'en St. Joosland; 219, Mina, L. de .lager Gz., Wolphaar tsdijk228, Gateau, A. de Ja- ger, Kapelle; 294, Lotte, P. Zuijdweg, Cats; 130, Fleurette, A. Mol, Waarde; 302b, Jans, P. de Dreu, Colijnsplaat; 293, Emma, H. Iv. Leenderlse, Kamperland; 299. Emma, Jae. af te houden van het Oitgekeerde steun-be- ciale staten van Zeeland fcepaald op 30 de Looff, Colijnsplaat; 298, drag, voor anderen bij wien de nood grooter is °zal de huur betaald worden boven en behalve het steunbedrag. Een der leden wees er op, dat er uit het voorgestelde een moeilijk te misloopen onbillijkheid zal voortspruiten, dat, nu de schuld alleen zal worden betaald voor hen, die, om welke reden dan ook>, niet hebben betaald, terwijl er daarentegen anderen zijn, die even behoevend of misschien behoeven- der waren en hunne huur betaalden, daar van thans niet zullen genieten. De kans is dus, dat niet juist de besten hiervan weer zullen profiteeren. Als men voorts het al of niet uitkeeren van de huur van omstandigheden doet af- hangen, zal dit voor een deel der onder- steunino- weer willekeurig werken, en daar- teoen heeffc de laatste algemeene vergadering van het eomite zich reeds uitgesproken, toen het over de bijdrage zelf ging. Ook in deze achtte bedoeld lid dat het, om on- billijke behandeling te voorkomen, moest zijn, gelijke monniken, gelijke kappen. Wordt voor een aantal ondersteunden de huur betaald boven het bedrag dat hun als steun wordt toegekend, dan is het eenvou- diger en billijker om het aan alien te geven. De meesten zullen er toch om vragen en te voorzien is, dat juist zij die het misschien meer noodig hebben, maar minder vrij- moedigheid hebben het te vragen, er buiten zullen vallen. Een ander lid achtte het een zeer moei- l'yke zaak en wees er op, dat zeer strenge ctmtrole noodig zal zijn. Toen de besprekingen geeindigd waren deelde de voorzitter mede, dat het dag. best, nu zou beslissen. Hiertegen werd uit de vergadering ge- November a. s. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot bezoldigd veldwachtei in de gemeente Sint Jansteen, de heer L. IveDS, thans te Uden, ter vervauging van den heer F. A. Lootens, die niet tjjdig senoeg ontslag uit den dienst kan krijgen. SLUISKIL. Met ingang van 1 October is aan den brievengaarder, kantoorhouder A. C. Ris- seeuw, eervol ontslag verleend. AXEL. De stroodekker P. 1J. had dezer dagen het ongeluk van eene schuur af te vallen. Het is al meermalen gebeurd, dat hem dit ongeluk overkwam, zonder dat bij er letsel van had. Dit.maal echter werd hij met gebroken dijbeen opgenomen en klaagde I Ys'ebaert, St. Jansteen; 622, Merveille, Wed Con&olante, P. Zuijdweg, Cats; benevens 26 plaatsvervang- III district: 62, Lieza, E. Daelman, Groe- de; 1, Aline, H. J. Aernoudts, Sluis; 148, Julma, Rene Sturm, Biervliet; 57, Muraille, 14. J. Aernoudts, Sluis; 42, Mina, P. J. Lan- noye, Aardenburg; 59, Plume, E. Modde, Oostburg; 2, Olga II, J. v. d. Meulen, Sluis; 44, Heine, P. J. Lannoye, Aardenburg; 12, Rosetto, H. J. Aernoudts, Sluis; 21, Martha, J. de Rruyckere, Sluis; 11, Flora, J. v. d. Meulen, Sluis; 33, Bertha, A. Verplanke, Wa- terlandkerkje; benevens. 23 plaatsvervang- sters IV district: 609, Lady, B. C. Puyiaert, Zuididorpe; 571, Fanny, Ph. J. van Dix- hoorn, Axel; 619, Truida. Jan de Puttei Jz, Axel; 478, Sarah de Wannegem, B. de Deckere, Hulst; 610, Coquette, F. van Hoe- ve, Axel; 477, Bienfaite de P. P>. N., P. Vael- over hevige pijn in de borstkas. Per rijtuig is hp huiswaarts gebracht. ZAAMSLAG. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voor- ziening in de vacalure ontstaan door het overlijden van den heer F. de Ruijter, werden officieel candidaat gesteld de heeren J. L. van de Ree en J. Vinke. KOEWACHT. Aan deze gemeente is een buitengewoon Rijkssubsidie van 4250.toegekend voor de behoorlijke inrichting van het onderwijs. maakt bekend, dat de door hem op 16 April 1915 uitgevaardigde politie-verorde- ning, waarbij het verboden werd de Oostgeul der Oostbuitenbaven te Ter Neuzea in te varen of aldaar een vaartuig stil te leggen protesteerd, die meende dat men niet alleen I 0f te laten liggen, vanaf hedeu voorloopig was opgeroepen om eens te praten, maar, als naar gewoonte ook door stemming van het gevoelen der meerderheid te doen blij- ken. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat de weinige invloed op of deelneming aan de werkzaamheden oorzaak is, dat verschillende comiteleden niet meer ter vergadering komen. In tegenstelling met wat de voorzitter betoogde, werd er op gewezen, dat reeds in meerdere ver- gaderingen beslissiugen uitvielen in strijd met wat door het dag. best, -werd voorge- steld. De voorzitter bracht alsnu in stemming een voorstel van een der leden om aan alle ondersteunden gelijke rechten toe te kennen en voor alien de huur te betalen boven de steun-bijdrage. Dit voorstel verwierf slechts etkele stem men voor. Cersehillende tegenstemmers waren tegen •eenige uitkeering van huur boven de steun- bijdrage. Na die eerste stemming werd het bestuurs- voorstel geacht te zijn aangenomen. Enkelen verklaarden, hoewel ze geen hoofdelijke temming verzochten, daar tegen te zijn. De algemeene vergadering werd daarna onder dank voor de betoonde belangstelling door den voorzitter gesloten. Naar we vernemen is in eene daarna gehouden vergadering van het dag. best, ondanks bestrijding, o. m. van den voor zitter, die betoogde dat dit niet tot de bemoeiingen van het dag. best, behoorde, besloten, tot de bevoegde autoriteit het verzoek te richten aan het voorloopig comite dat zich daarvoor interesseert, geen ver- gunning te verleenen tot het inrichten van volksfeesten. Wel opmerkelijk is het, dat de leden van het voorloopig eomite dat pogingen aanwenden alhier in verband met het w niet plaats hebben der kermis, volksfeesten in te richten, alle deelmaken van het plaatse- lijk steun-eomite, niet van het dag. best, daarvan. Uitvoer van suikerbieten. Naar wij vernemen, hebben de aan- houdende pogingen, door belanghebbenden bij den Minister van Landbouw aangewend, tengevolge gehad, dat alsnog vergunning zal worden verleend voor den uitvoer van in Zeeuwsch-Ylaanderen geteelde suiker bieten, waarvoor voor 1 Augustus 1.1. met eene Belgische fabriek een contract was gesloten, onder verschillende door den Minister te stellen voorwaarden. Een overvloedige vischvangst had gistoren de lieer D. Maes alhier, met een lOtal vrienden, die door hem waren genoodigd tot een visehpartij in een kreek i in den Beooslen-en Bewestenblijpolder, waar- over hij te beschikken heeft. De kreek Meek goed te Zijn voorzien van I snoeken en de veelvraten waren blijkbaar I hongerig. De gastheer had reeds spoedig een snoek van 8 pond aan de lijn en op bet droge gehaald. De vangst werd met toenemend succes voortgezet. Er werd on der meer een snoek opgehaald welke een grooter soortgenoot trachtte in te slokken,die toen ze boven water gehaald werden, zijn prooi losliet. Er werden in het geheel 35 snoeken, tot een gewicht van 72 K.G., ge- vangen. Te Middelburg werd heden aanbesteed het wegruimen van de brug voor gewoon verkeer en het maken van kei- en klinker- bestratingen met bijkomende werken nabij den Zuidbeer te Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 2500. wordt ingetrokken. Neuzen, 14 September 1915. De Kapitein, Commandant der Kustbatterij, A. D. PUTMAN CRAMER. ft C H T Z A K E N. Voor de rechtbank te Middelburg werden Dinsdag weder niet minder dan 65 zaken behandeld, alle betrekking hebbend op uit voer of poging tot uitvoer van verboden waren naar Belgie. Het maximum dat geeischt werd was 3 maanden gevangenisstraf tegen twee perso- nen die getracht hadden twee vaten peb'o- leum te smokkelen. Er waren slechts en- kele beklaagden verschenen, o. a. W. J. v. W. uit Koewacht, die met den niet versche nen P. F. de VI. 8 balen bloem, te zamen 400 K.G., zou hebben uitgevoerd, na ze eerst op een land te hebben verstopt. Beklaagde ontkende, doch een getuige heeft liem dui- delijk herlcend. De zaak moest worden uit- gesteld, omdat een getuige niet verschenen was. Er waren trouwens meer getui.gen niet aanwezig, hetgeen o.a. aanleiding gat, dat een zaak tot 6 Januari moest worden uit- gesteld en in twee andere vrijspraak moest worden gevraagd, omdat de getuigen niet te vinden zijn. Een der vrouwelijke beklaagden kwam onder tranen mededeelen, dat zij 5 K.G. bloem uitvoerde omdat zij iemand helpen wilde, die gebrek had. Daar dit echter nergens door bewezen werd, luidde deeisch 5 dagen gevangenlsstraf. Bekroonde merries. Vrijdag den 3en September werd te Ivrui- ningen de laatste premiekeuring gehouden van fokmerries van 313 jaar, welke keu- ring moest uitgesteld worden wegens de toen in bet Oosten van Zuid-Beveland heer- schende borstziekte onder de paarden. Dien- tengevolge kan thans de lijst medegedeeld worden van de bekroonde merries bij de zomer-premie-keuringen, welker namen hier voJgen A. Driejarige merries: I district: 360, Boline, P. Vogelaar, Anna Jaoobapolder; 359, Caroline, dezelfde; 355, Cora, J. "Wisse, Anna Jacobapolder; 325, Maja, J. L. Hoogenboom, Renesse; 356, Blon- dine d'Uit, J. Wisse, Anna Jacobapolder, benevens 9 plaatsvervangsters. II district: 268, Cora, P. Zuijdweg, Cats; 195, Lia, H. A. Hanlcen, Wilhelminapolder; 207, Leane, dezelfde; 192, Leonie, dezelfde; benevens 10 plaatsvervangsters. III district: 100. Doretta, I. J. de Hullu, Zuidzande; 131, Belle, G. Buijsse, Biervliet; 116, Fintje de Westcapelle, J. J. de Bruijne, Westcapelle; 136, Cubus, Ph. J. van Dix- hoorn, Axel; 94, Bengalina, Aug. de Milliano, Aardenburg; 105, Caline de Maldegem, Al- fons Aernoudts, Sluis; benevens 12 plaats vervangsters. IV district: 530, Beate, P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen; 553, Bobette, H. P. Puylaert, Zuiddorpe; 560, Carolina, Ph. J. van Dix- hoorn, Axel; 525, Duchesse de Mullein, B. de Deckere, Hulst; 529, Flora, P. Vael-Yse- baert, St. Jansteen; benevens 10 plaatsver vangsters. B. 48jarige merries. I district: 373, Fanny (Gerda), P. Vogelaar, Anna Jacobapolder; 338, Vinette de Hamal, Wed. J. Geluk-De Vlieger, Scliuddebeurs 375, Mirza, A. Wisse, Anna Jacobapolder; 405, Nelly, I. de Wilde Gz., St. Maartensdijk; 341, Nora, C. Steendijk Az., Nieuwerkerk; 396, Miss, G. J. de Wilde, St. Maartensdijk; 342, Caroline, A. N. v. Langeraad, Ouwer- kerk; 374, Cora, A. Wisse, Anna Jacobapol der; 407, Mine tie de Caene, P. Groenewege, St. Maartensdijk; 361, Lucie de Desseneer, P. Vogelaar, Anna Jacobapolder; 380, Ada, T. A. Boudeling, Anna Jacobapolder; 350, Jos. Daelman, Westdorpe; 514, Mazette II de Lierde, C. J. Vael, Hontenisse; 575, Flora, Jan de Putter Jz., Axel; 503, Emma, V. Boeding, Stoppeldijk; 595, Binette de West dorpe, Gust, van Waes, Westdorpe; 614, Emma, Jan de Putter Jz., Axel; benevens 24 plaatsvervangsters. C. 9—13 j a r i g e merries. I district: 385, Bles, A. Wisse, Anna Jacoba polder; 414, Comtesse de Brabant, G. J. de Wilde, St. Maartensdijk; 411, Nora, M. C. Steendijk, Stavenisse, benevens een plaats- vervangstar. II district: 469, Madam, J. Peman Kake- beeke, Krabbendijke; 186, Flora, S. Janse, N. en St. Joosland; 266, Liza, J. Lindenbergh, Wolphaar tsdijk305, Marie, J. de Kc^ie, Kortgene; 467, Lady, Frederikapolder, Ril- land; benevens 3 plaatsvervangsters. III district: 78, Miete, Augs. de Milliano, Aardenburg; 81, Cora, J. v. d. Meulen, Sluis; 80, Fanny, Iz. P. Risseeuw, Oostburg; 88, Marie, A." P. Modde, Schoondijke; 118, Har- die, A. de Dobbelaere, IJzendijbe; 121, Poes, W. de Blaey, Biervliet, benevens. 4 plaats vervangsters. IV district: 628, Ethel, Wed. Jos. Dael man, Westdorpe; 629, Ftorine, Ph. J. van Dixhoorn, Axel; 630, Marie, dezelfde; 631, Bavetle, dezelfde; 644, Rosette, H. P. Puy laert, Zuiddorpe; 518, Madam, B. de Dec kere, Hulst, benevens 4 plaatsvervangsters. K Hiring ilekhengslien. In de afgeloopen week werden in Zeeland de verpliclite najaarkeuringen gehouden van dekbengsten. Aangegeven waren er te Mid delburg 13, te Oostburg 87, te Kattendijke 46, te Hulst 82, te Bergen op Zoom 29 en le Zierikzee 31; in het geheel 288 dekbeng sten. Daarvan werden gdedgekeurd 169, en een ondanks cornage. Uitgesteld werden er 21 voor exterieur en 10 voor cornage. Af- gekeurd werden 61 voor exteriem- en 2 voor cornage. Tegelijkertijd werd gekeurd ter opneming van dekbengsten in het stamboek voor het Nederlandscbe trekpaard (Belgisch type). Aangeboden werden er 59; daarvan werden aangenomen voor bet Stamboek B 33 paar den en daar in overgeschreven 9 stuks; in het Stamboek A werden opgenomen 5 heng- sten; uitgesteld werden 8 en afgewezen 4 liengslen. Twee warmbloedige hengsten van zeer goede kwaliteit werden natuurlijk voor dit stamboek niet opgegeven. (Midd. Crt.) Valsche bankbiljetten. Wij hebben reeds herhaaldelijk melding gemaakt van het in betaling geven van val- sclie bankbiljetten te Amsterdam, schrijfl lie! „Alg. Hbl.". Eigenlijk kon men daarbij strikt genomen moeilijk van valsche bank biljetten spreken, want ze leken in het ge heel niet op de echte. De vervaardiger er- van had zijn fantasie vrij spel gelaten: de biljetten waren geteekend op een soort per- kament papier, dat geel was gekleurd; de cijfers in de hoeken hadden een lichtpaar- sen ondergrond gekregen, de rand was van fantastische krullen voorzien en een der handteekeningen van het biljet was die van den. presidentder Tweede Earner. Bo- vendien waren de biljetten kleiner dan de echle. Het moest dus wel verwondering wekken, dat er nog menschen invlogen en toch geschiedde dit herhaaldelijk. Het eerste slachtotter was, voor zoover bekend werd, een bakker in het centrum der stad. Dit geschiedde reeds' eenige maan den geleden. Kort daarop volgde een win- kelierster uit de St. Jansb-aat en nog eenige andere neringdoenden. uit verschillende dee- len der stad lieten zich een dergelijk biljet voor edit in de handen stoppen. Het jong- ste slachtoffer was, ongeveer een week ge leden, een winkelierster uit de Verbindings- straat. Even voor haar had men een melk- slijter uit die buurt tevergeefs een derge lijk biljet in betaling willen geven. Het is Vrijdagavond aan de polilie van het bureau Nieuwe Tolstraat gelukt, den vervaardiger en uitgever dezer biljetten op te sporen. De aangeboudene is een 27jarig boekbin- der, in betrekking bij een firma in de oude stad en sinds enkele weken geliuwd. De aan houding geschiedde op signalement; de man werd gearresteerd juist toen liij zijn waning in de Nieuwe Tolstraat wilde bin- nengaan. Bij een huiszoeking werden nog epkele onvoltooide biljetten gevonden; als- mede papier voor de vervaardiging der bil jetten en vert. Verschillende getuigen, bij wien bij getracht had de biljetten uit te geven, herkenden hem beslist. De man leg de een volledige bekentenis af. Hij werd geconfronteerd met winkeliers uit verschil lende stadsdeelen, die eveneens vroegerder gelijke biljetten in betaling liadden ontvan- gen. Volgens zijn eigen opgave heeft hij niet meer dan zes dergelijke biljetten uitge- geven. Het onderzoek in deze zaak wordt ge- leid door den hoofd-inspecteur van het bu reau Nieuwe Tolstraat, den heer J. J. Ploos van Amstel. Nader vernemen wij, dat de aangehoudene door bet eerste slachtoffer (een bakker uit de Nes) en door diens huisgenoolen herkend is als de man, die daar een valsch biljel in betaling gat. Men herinnert zich, dat de zelfde man eenigen tijd later in den bak- kerswinkel terugkwam en, voorgevende van de polilie te zijn, een kislje met f 300 niee- nadat u'e bakker zelf door een gefin- geerd sclirijven ten Paleize van Justitie was ontboden. Ook over deze zaak werd hij door de politic gehoord. Aanvankelijk wer den van deze oplichting verdacht de beide mannen, die in den winkel van „De Unie en te Achttienhoven hun slag sloegen. Gisteravond is de 27jai-ige boekbinder, die door de politie van het bureau Nieuwe Tol straat was aangehouden wegens het vervaar- digen en uitgeven van valsche bankbiljetten van f 25, op het bureau Singel door den chef van dat bureau, den heer I\. W. El- horst, in vefboor genomen over het uit geven van een dergelijk biljet bij den bak ker Gotte in de Nes. Tevens werd hij on- dervraagd over de oplichting bij dezen bak ker voor een bedrag van 300. Aanvanke lijk ontkende de aangehoudene iets van de geheele zaak te weten, ofschoon hij. zooals wij reeds meldden, door den bakker en diens huisgenoolen werd herkend. Maar ten slotte legde hij toch tegenover den heer Elhorst een volledige bekentenis at. Hij be- kende de zaak geheel alleen op touw te hebben gezet. Zoo had hij ook den brief aan den bakker geschreven, waarin deze ver- zoclit werd in het Paleis van Justitie te komen. Maandag werd de man ter beschikking der justitie gesteld. Een oude getrouwe! De „Rott." me,bit, dat liet dezer dagen 80 jaren geleden was, dat Christina Schlu- ter te Gouda in dienst trad bij de groot- ouders van haar tegenwoordigen patroon. Als 7jarig meisje in dienst gekomen bij de firma Van Rijst, bleef de nu 87jarige jubilares onafgebroken in dezelfde familie, waar zij tlians als moeder beschouwd en zorgvuldig verzorgd wordt. Doodt de vliegen! maar niet zoo. Een ingezetene van Stadskanaal trachtte zich dezer dagen van de verschrikkelijkc vliegenplaag te bevrijden door middel van brandende zwavel. Een paar potjes suiter werden voor dit doel aangestoken en daar na snel alle deuren gesloten. Een lialfuur daarna bleek, dat de proef schitterend was geslaagd. Een dikke laag doode vliegen be- dekten vloer en meubelen. Dat was een opluchting! Maarhet middel was erger dan de kwaal, want de bond, dien men vergeten bad te verwijderen, had ook het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. En het kleu- rige behangsel en de mooie vert, waarmee het woonvertrek nog pas in Mei zoo netjes was opgeknapt, waren toiaal bedorven. Daar zit bij den schilder weer een kleine 50 aan vast. Uit den Irein gevallen. Eergisterenmorgen omslreeks halfelf is tusschen Hoek van Holland en Vlaardingen, doordat de ooupe-deur niet voldoende ge sloten was, de 5jarige Machelina J. C. SI. Haak, wonende Bergschelaan 109, Rotter dam, uit een in voile vaart zijnden trein ge vallen. Het meisje, dat een schedelbreuk kreeg en welks rechterarm op 3 plaatsen brak, is onder geleide van dr. Rijken en een ver- pleegster van Hoek van Holland per motor- boot „Walvisch"' naar het bm-eau der ri- vierpolilie in de Parkhaven gebracht, om per rijwielbrancard naar de ouderlijke wo- ning te worden vervo.erd;. later is. bet kind ter opname naar het Ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. De vader was bij het ongeluk tegenwoor- dig. Heilige onnoozellieid! Een jong soldaat van 1913, van een kleine garnizoenplaats, nu sedert de mobilisatie bij een der Utrechtsche forten, passeert, zonder te groeten, een Nederlandsch zee- officier, een onbekende grootheid voor het plattelandsjongmensch. De officier roept hem terug en vraagt: „Waarom groet je mij niet?" De schuchtere wedervraag: „Behoort mijnheer dan tot het Nederlandscbe leger?" „Natuurlijk, luite- nant bij de marine", is het antwoord, „wist je dat niet?" waarop deze veronLschuldi- ging: „Neen, luit'nt, ik dacht dat u iemand van de bioscoop was." De officier heeft de onwetendheid van den jongen soldaat niet te hoog opgenomen. (N. v. d. D.) Vergissing hersl'eld! Dinsdag nam de gemeenteraad van Wie- ringen bet besluit, het aantal vergunnin- gen van 12 te verlagen op 9, m'eft 6 tegen 5 stem men. Een der vroede vaderen ziet in de „Sclia- ger Crt." zijn naam staan onder de voor- stemmers, spoedt zich naar den burgemees- ter en zegt dat hij zich vergist lieeft. Een spoedeiscliende vergadering wordt bijeengeroepen, nu is met 6 tegen 5 stem- men besloten bet aantal van 12 vergunnin- gen te handhaven. (Hbl.) Ernstige binnenbrand. Eergisteren nacht, te 3 urn-, brak een ern- stigen binnenbrand te Groningen- uit in het perceel 34a Koiolstraat. Toen de liuisvrouw bet kind de flesch wilde geven, lioorde zij plots,eling een hevige plot en zag zij verder een vuurstraal. De bewoners verlieten het brandende gebouw en waars.cbuwden de brandweer, die met 3 stangen op de wa ter- leiding bet vuur aantastte. De bovenwoning is geheel, uitgebrand, terwijl de omliggende perceelen veel waterschade kregen. Wij vernemen, dat de brand ontstaan is door een nachtlichtje, dat op het nacht- kastje stond. De inboedel is verzekerd. (Alg. Hbl.) Een middel tegen bloedspuwing. In een oud hands,chrift vond „Vox Med.' een probaat middel tegen bloedspuwing. Het is zeer eenvoudig, en ,moeht men er toch .geen baat bij vinden, dan zaL het allerminst schaden. De mispelen zoodanig te braden, dat zij kunnen gestampt worden als poeder, en liiervan gebruiken des morgens, des namid- dags, en des avonds, de hoeveelheid van een gewonen vingerhoed, met koud water. Fabriek afgebrand. Donderdagnacht, ongeveer halfdrie, is de bi&cuilfabriek Holland te Kleef door brand geheel vernield. Door de nalatighqid van de politie kwam de brandweer eerst ter plaat- se, nadat de brand anderhalf uur had ge- woed. De brandweer kon er zich dan ook slechts toe bepalen, he belendende nieuwe fabrieksgebouwen te vrijwaren. Het oude gebouw werd geheel in de aseh gelegd. Een der finhanten, de beer Van de Loeff, werd tijdens het blusschingswerk aan de linkerhand gewond. De andere finnant, de heer Van Doesburg, bevindt zich op liet oogenblik in Nederland. De schade wordt op 800.000 mark ge- raamd. 140 arbeiders zijn als gevolg van den bran! werkloos. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting ontstaan is. Verzekering dekl de schade. (Nieuwe Crt.) Brand in I'arijs. De „Westminster Gazette" verneemt uit Parijs, dat de groole warenhuizen van Henry Hamelle, een Amerikaansch importeur van olie en vetten, Donderdagmorgen totaal af gebrand zijn. De schade wordt op 1.200.000 gulden gescliat. Wat1 voor een oorlog noodig is. In een meisjesschool te Frankfort vertelde de directeur aan de leerlingen in de lagere klasse, een en ander van de oorLogsleening. De directeur hegon zijn verhaal met te zeg- gen: „Tot oorlogvoeren zijn 3 dingen noo dig. Weet gij, welke dat zijn?" „Geld", rie- pen de meisjes in koor. „En verder?" ,,In- sectenpoeder!" riep toen een van de kleine meisjes uit, wier vader sedert het voorjaar in Polen heeft gestaan. INGEZONDEN S T IT K K E N. Middelburg, September<'1915. L. S. Een paar weken geleden ontving de heer Mr. P. Dieleman een verzoek van den heer Paul Lippens, sous-lieutenant bij de genie van, het Belgische veldleger, ofliet niet mogelijk zou zijn, dat zijn Ylaamsche sol- daten te velde, Vlaamsche (Nederlandsche) lectuur ontvingen. Engelsche en Fransche boeken kwamen er geregeld naar' liet front, maar eenvoudige, degelijke lectuur voor de Vlaamsche soldaten was er niet en toch werd daar zoo nalr verlangd. Enkele dagen later kwam het bericht, dat de heer Lip- pens gesneuveld was. Zijn verzoek om zijn soldaten wat afleiding en ontspanning te geven, wordt door dit bericht des te aan- doenlijker. Teneinde nu te trachten den wensch van den heer Lippens te vervullen, besloien de ondergeleekenden zich tot een commissie te vereenigen. Er bestaat in Den Haag een Officieel Belgisch Comiteit, waaruit zich ge- vormd heeft een Commissie tot verzending van Vlaamsche boeken naar het Belgische front. (Adres: Nassau-Zuylensteinstraat 21. Vgl. Het Vrije Belgie van 27 Aug. 1.1.) Deze Commissie, waarmee wij ons in verbinding stelden, is reeds met succes werkzaam. Maar dat succes moet nog grooter worden en blijvend kunnen zijn. Ook Zeeland moet daartoe medewerken. Wie heeft nu voor het mooie doel: bpsehaafde, ontwik- kelende, rustgevende ontspanning te ver- scliaffen aan de dappere Vlaamsche .solda ten te midden van de vreeselijkste oorlogs- ellende, niet een klein bedrag over? Wij weten het wet: er wordt zooveel ge vraagd en er zal, helaas! nog zooveel ge vraagd moeten wo'.rden, maar wij vragen geen groote giften. Elk bedrag is welkom en veel kleine bedragen kunnen spoedig om- gezet worden in een stapeltje hoogst wel kom e Nederl. (Vlaamsche) tectum- voor het oorlogsterrein. Help ons om uitvoering te kunnen geven aan den zoo sympathieken wensch van wij- len den heer Lippens! Wij ontvingen gaarne geld of boeken; liever geld dan boeken, om over de keuze der boeken zelf te kunnen beslissen, maar eenvoudige, goede, degelijke lectuur (van Conscience, Snieders, Loveling, Cyriel Buys- se, Jules Verne en dergelijke werd er ge vraagd) zal ook zeer gewaardeerd worden. Like bijdrage, hoe bescheiden ook, is wel kom en zal te gelegener tijd in de couranten verantwoord worden. Het geld wordt gaarne ingewacht bij de secretaresse-penningmeesteresse; de boeken bij Mr. P. Dieleman, Molstraat 20. Mr. P. DIELEMAN, Voorzitter. Mej. J. P. VAN DER FEEN, Secri-Pen.m. Mevr. SCHLUTER. Mej. M. J. VAN BENTHEM JUTTING. Mej. Mr. A. BOLLE. Dhr. A. VERHAGE. YOOR BELANGHEBBENDEN. Eerste Kwartier Donderdag 16 Sept. voormiddag 7,40 uur. 16 Sept. Zon op 5,35 onder 6,14 uur 17 n n ii 5,o7 a 6,12 18 n n 5,39 f 6,10 ff De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 16 September 5.56 6.26 Vriidag 17 n 7.4 7.49 Zaterdag 18 8.42 9.o7 ZoDdag 19 h 10.28 11./ Maandag 20 u 11.40 Dinsdag 21 0.8 12.31 Woc-sdag 22 u 0.58 1.13 SCHEEP V A ARTBE WEGING. Van 13 Sept. tot en met 14 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 3 binnenvaar- tuigen afgeschutlangs de Middensluizen 28 op- en 36 afgeschut en langs deWest- sluvzen 2 opgeschut. Positie der Stoomnchepen. s.s. ELISABETH in lading te Rosario voor Denemarken. - s HELENA in lading te Guifport voor Rosario. ss MAGDALENA in iadingte Rosario voor Rotterdam, s s CORNELIS van Pensaeola naar Buenos-Ayres. 141 W i 2\^r 7„;;rhvort fdk- IaPTIPVPIIS 2(

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3