Ds k.ijgsbedrijven. m Ml tfti Jf nemen, dat in het geheel op het Russische front twee-en-een-half inillioen man vijan delijke troepen samengeirokken zijn. Op het front aan de Oostzee en Lilthauen bevinden zich ongeveer 28 Duitsche, in Po- lesie (tusschen Njemen en Pripet) bijna 20 en op liet Zuid-Westelijk front 12 Duitsche en 30 Oostenrijksche legerkorpsen. In de laatste twee maanden bedroegen de verliezen van den vijand bij het offen- sief op Russisch grondgebied anderhalf mil- lioen man, het Duitsche leger gaai steeds meer zljn uitputting tegemoet en dat te meer. daar reeds alLe reserves opgeroepen zijn. Indien het bericht juist is, dat de Duit- schers met koortsachtige haast de forten van Kowno herstellen en zelfs aan de Oost- zijde twee nieuwe forten bouwen, waartus- schen twee rijen loopgraven van gewapend beton worden aangelegd en dat de forten met kanonnen van enorm kaliber worden bewapend, dan moet men zeker hun buiten- gewone energie bewonderen, at betreurt men tevens, dat deze enorme opofferingen, waartoe het Duitsche volk aan den voor- avond van zijn ondergang wordt gedwon- gen, aan een verloren zaak worden besteed. In Duitschland schijnt nu het besef door te dringen, dat deze enorme opofferingen nutteloos zijn. Een blad te Petersburg schrijft: Het Russische leger wil geen vrede, voordat de eed van zijn hoogsten chef is vervuld, en het beschouwt alien als vijanden, die een schandelijken vrede zouden willen aanvaar- den, „zoolang zich een enkel soldaat des vijands op ons grondgebied bevindt." Men moet zich wel rekenSchap geven dat een vrede in de legenwoordige omstandigheden de zedelijke dood van Rusland zijn zou. Welke oogenblikkelijke voordeelen de vij and ook weet te behalen, de worsteling moet zonder ophouden en tot aan het eind worden voortgezet, want het is de worste ling voor het bestaan en meer nog: voor de eer. Naar „Politiken" veimeemt, is er 100.000 ton munitie over Siberie naar Rusland on- derweg. Ouitsche cliiikhootej? in de Zwarfe Zee. Uit Petersburg wordt officieel gemeld: Aan de kust van de Krim zijn vijande- lijke duikbooten gesignaleerd. Torpedoboo- ten en watervliegtuigen zijn ter vervolging uitgezonden. Blijkbaar traclit de vijand dan hier dan daar een beslissenden slag te slaan. i^iaasisclne wliegesraanwai. Zondagmorgen deden verschillende Rus sische watervliegtuigen, volgens een officieel Duitsch bericht, een aanval op kleine Duit sche kruisers voor Windau. Zij wierpen acht bommen, die alien misten. Een vijandelijk vliegtuig werd naar be- neden geschoten en naar Windau gebracht. De bemanning, bestaande uit twee Russi sche officieren, is gevangen genomen. De landbouwer O. Holtkamp, tusschen Nieuwe Schans en Bunde woonachtig, kwam voor acht weken gewond van den oorlog terug. Pas hersteld, moest hij weer uit- trekken. Hij heeiftt 5 kinderen, het 6de werd verwacht. Als 't een zoon was, moest de vrouw dezen naar hem noemen Onjo; want als hij eens in den strijd bleef zoo sprak hij. En 't was een zoon en de vader is gesneuveld. N«cfoter*e opmerkiiigeiii. Er gebeuren in dezen oorlog wonderen van heldenmoed en zelfverloochening, die in den overvloed van geweldige voorval- len verloren gaan. Indien er al eens een enkeie keer gewag van wordt gemaakt, dan wijdt het lezen- de publiek er toch te weinig aandacht aan. Toen dan ook dezer dagen een onzer bla- den in zijn oehtenduitgave melding maakte van de heldhaftige verdediging van Osso- wiec, zijn de wonderbaarlijke en haren-te- berge-rijzende bijzonderheden daarvan den meesten ontgaan. Men leest een krantmeest- al veel te vluchtig! Toch zijn er toen merk- waardige dingen gebeurd volgens het blad. De bezetting der vesting werd door de aanvallers bestookt met giftige gassen en stikbommen en ziet, toen alle manschappen gestikt war en, wis ten zij al hun kracht en moed nog bijeen te rapen om een bajonet- aanval te doen en de giftmengers te ver- drijven. Deze gingen echter rustig door met hun nieuwerwetsche strijdmiddelen toe te pas- sen en toen de bezetting andermaal gestikt was (men vraagt zich soms af wat een mensch al niet verdragen kan!) besloot zij de vesting te ontruimen, na deze geheel te hebben verwoest. Alle gestikte manschappen togen aan het werk eh weldra waren de forten een vormelooze puinlioop. Daarna verlieten in de grootste oude en regelmaat drommen gestikte regimenten en gestikte ruiterij-afdeehngen, waarvan de paarden na- tuurlijk ook gestikt waren, de vesting om zich gestikt en wel op de tweede verdedi- gingslinie terug te trekken. Zoo schreef het blad. Andere bladen sclireven lets anders, maar dat doet er nu niet toe. Is het niet wonderbaarlijk, zulk een wils- kracht, zoo'n volharding? En dat leest de Rotterdammer rustig bij het ontbijt en ver- wondert zich niet bovenmatig. Op zijn minst genomen moet dat gebrek aan waardeering heeten! (R. N.) 8C3eff. Men seint uit Berlijn (M. E.): De ,.Vossische Ztg." meldt indirect uit Petersburg: In de laatste dagen vertoont Kieff teekenen van een paniek. De burge- meester Djakow en het Doema-lid Demt- sjenko kwamen terug van een bezoek aan den opperbevelhebber Iwanoff, met veront- rustende berichten. Deze had beslolen mis- schien het Russische Zuid-Westen uit strate- gische overwfeging, mogelijk ook Kieff zelf op te geven, al ligt ook Rowno 300 kilo meters van Kieff. Het officieuse blad „Kiewljanin" meldt eveneens, hetgeen door de censuur wordt doorgelaten, dat de ontruiming van Kieff niet is uitgesloten. Heldhaflig. De „Matin" vertelt van het heldhaftig ge- drag van een jongen Franschen officier, wiens naam het blad te gelegener iijd be- kend zal maken. Hij had in een der slagen rond Ah-echt zijn compagnie ver vooruit ge- voerd in de Duitsche loopgraven, waar zij zich nestelde. Er kwam een oogenblik ver- ademing. Dadelijk daarop.sloeg er een gra- naat in, die de lea ken van den officier weg- rukte. Ondanks de vreeselijke wonde had hij de geeslkraeht om een potlood te vra- gen, en met dat potlood, dat met bloed be- vlekt werd, ook de tong was afgerukt, schreef hij op zijn aanteekenboek, dat hij zelf uit zijn zak haalde: Ik beveel de com- paghie tot aan het uiterste toe stand te houden. Ik schenk 500 frank aan mijn or- donnans, het overige geld, dat ik bij mij lieb, is voor mijn manschappen, de sergeant moet al mijn papieren aan mijn familie zenden, en er bijvoegen, dat ik gelukkig sterf. Vivi la Fr De bladzijden, waar deze woorden op ge- schreven staan, zijn gedrenkt met biped. De ssoidSaiat in het Ouitsche leger*. De oudste soldaat in het Duitsche leger moet, naar uit Halle aan de „Tagliche Rund schau" gemeld wordt, de 87jarige hospitaal- inspecteur Engel uit Halle zijn. Hij was reeds in 1870 hospitaal-inspecteur geweest, werd vervolgens kazerne-inspecteur en zag zich vijf jaar geleden pensionneeren. Toen de oorlog uitbrak had de oude heer geen rust meer. Hij wilde het vaderland dienen. Ondanks zijn hoogen leeftijd werd hij naar Oschersleben gezonden, waar hij een laza ret inrichtte. Spoedig daarop werd hij in Thale hoofd-inspecteur der hospitalen en daar doet hij nu nog dienst. Een jjeugdig spion heeft voor den krijgsraad te Parijs terecht gestaan, naar wij in de Temps" lezen. Gilles Guenin, een Zwitsersche jongen van zeventien jaar, was op 11 Juli gevangen genomen, op beschuldiging, dat hij aan de Duitschers inlichtingen had verstrekt over de bewegingen der Fransche troepen. Hij was bediende op een verzekeringskantoor te Mannheim. "In het voorjaar kreeg hij van de Duitsche regeering het voorstel om in dienst te treden als verspieder. Hij werd naar Straatsburg gebracht, waar zich het bureau voor militaire inlichtingen bevindt en kreeg daar opdracht in de sectoren Nancy en Belfort zijn diensten te vei-rich- ten. Hij kreeg 500 mark per maand om de nummers van de regimenten en de bij zonderheden over de kazerneering der troe pen op te nemen. Daarna werd hij belasl met het bespionneeren van de vorming der lichting 1916 in den omtrek van Lyon. Te Parijs werd hij gearresteerd. De krijgsraad heeft hem veroordeeld tot 15 jaar detentie hinnen een versterkte linie. Pa atrijcS om pl&teaaa wasa Lawarotie. -Van het Ilaliaansche oorlogsterrein wor den d.df. 7 September aan de „Berl. Lokal- Anzeiger" bijzonderheden gemeld over den aanval der Italianen op het plateau van Lavarone. Het woord plateau, zoo heet het in het bericht, geeft eigenlijk een verkeerde voorsteliing van den merkwaardigen vorm van dit land. Het gebied van Lavarone is geen hoogvlakte, maar een rondom door hooge bergen ingesloten onregelmatig door- sneden heuvelland, in den vorm van een gelijkzijdigen drielioek, waarvan de basis precies van het Noorden naar het Zuiden loopt. De gemiddelde hoogte bedraagt on geveer 1200 meter. In het Oosten, buiten de basis van den driehoek, sluiten zich ber gen aan van 1500 meter en hooger. Over een dezer ruggen loopt de rijksgrens, die hier, nadat zij een eind ver het West-Ooste- lijke Val Astico gevolgd heeft, scherp naar het Noorden in de richting van het VI Val Sugana afslaat. Dit gedeelte van de grens is het, waar de Italianen hun laatste hevige aanvallen hebben beproefd, die dus niet uit het Zuiden, maar uit het Oosten kwa men. De artilleristische voorbereiding van de onderneming was zeer grondig. Den 15den Augustus begon een onophoudelijk vuur uit kanonnen van elk kaliber op onze stellingen langs de grens. Een van de hooggelegen forten had reeds op den eersten dag twee honderd treffers gekregen, die het in de rots uitgehouwen bolwerk weinig schade konden doen. Van den rnorgen van den 15den Augustus tot den avond van den 24sten Augustus, dus voile tien dagen, hield het woedende vuur aan, waaraan hoofdza- kelijk de zeer zware kanonnen van de Ita lianen deel namen. Nu hielden de Italianen het oogenblik voor gekomen om de naar hun meening geschokte stellingen stormen- derhand te nemen. Het was 10 uur's avonds, toen een onzer waarnemers van een Imogen top het voorwaarts rukken rapporteerde van een groote menigte vijandelijke infanterie. Het was duidelijk, dat de hoofdaanval ons steunpunt gold. De troepen, die daarentegen oprukten, waren ongeveer een brigade sterk, terwijl verder Noordelijk een bataljon Al- penlroepen, van de anderen afgezonderd, op een aoorbraak scheen te zinnen. Diepe stilte heerschte over het geheele land. De ver- dedigers schenen niets van het dreigende gevaar te merken, en eerst toen de Italianen tot op acht honderd pas genaderd waren, brak van alle kanten een helsch vuur over hen los. Bijzonder vreeselijk was de uitwerking van de kanonnen, die de Italianen in de flank konden beschieten. Toen het vuur steeds heviger werd, zag men van de waarnemings- posten, dat langzamerhand alle regiments- reserven, tot het aanvullen van de verliezen, naar voren gebracht werden. Niets hielp. Voor een uur 'snachts was de eerste aanval afgeslagen, en onze artillerie werkte nu met vreeselijke nauwkeurigheid tegen de terug- trekkende Italiaansche troepen. Vooral het 115de regiment had ontzettende verliezen. Het werd door een ander reserve-regiment opgenomen en ten tweeden male, met dit te zamen, tot den aanval geleid. Intusschen had onze artillerie haar vuur verplaatst naar de laagten, waar de nog niet geweken deelen van het 115de regiment lagen, om te bekomen van de inspanning van den eer sten storm. Deze troepen vluchtten terug en sleepten de opnieuw aanrukkende Roe- pen mee. Twee nieuwe aanvallen leden sehipbreuk, daar nu ook de intusschen versterkte na- burige steunpunten zich in den strijd meng- den. In het geheel werden dus in dien naeht buiten den spoedig afgeslagen aanval der Alpini in het Noorden, vier sterke aan vallen der Italianen afgeslagen, waarvan er twee pas in de draadversperringen tot staan kwamen. Toen de schemering aanbrak en de aanvallers zich in hun oorspronkelijke stellingen teruggetrokken hadden, kon men eerst overzien wellc een verwoesting ons ge- concentreerd infanterie- en arlillerievuur had aangericht. In de draadversperringen hingen twee honderd doode Italianen. En het voor- terrein was met lijken bezaaid. Spoedig ontdekte men ook, dat een groot aanlal Italianen zich in de granaatkuilen, die hun eigen zware artillerie gestagen had, ver- borgen had. Weg konden zij niet, want zoodra zij een poging daartoe deden, wer den zij door een aanfluitende schrapnell in hun kuil terug gejaagd. Toen de Oosten rijksche afdeelingscommandant met zijn staf het gevechtsterrein afliep, gaven de Italia nen, gewond en ongewond, zich in groote troepen over, en leverden behalve hun wa- pens ook de handgranaten af, die zij bij zich droegen. Onder de gevangen officieren hevond zich de kolonel van het 115de regi ment, die door een pa trouble gevonden werd, toen hij zich door zijn oppasser zijn wonden, twee lichie schotwonden in dij en arm, liet verbinden. Hij verzocht den hos- pitaalsoldaten van zijn doode officieren af- scheid te mogen nemen en werd twee uren lang in alle richtingen over het gevechts terrein gedragen. Iederen gevallen officier kuste hij op het voorhoofd. Oe Huii&che Sezing ovet* het iorpedees'eri de„Hrabic." Aan den Amerikaanschen gezant te Ber lijn is het volgende ter kennis gebracht: Den 19den Augustus had een Duitsche duikboot zestig zeemijlen ten Zuiden van Kensali het Engelsche stoomschip „Duns- ley" aangehouden en was voornemens het prijsgemaakte schip, nadat de bemanning het verlaten had, door kanonvuur in den grond te boren. Op dit oogenblik zag de commandant een groot stoomschip in rech- te richting op zich afkomen. Dit stoom schip, hetwelk, zooals later bleek, de „Arabic" was, werd als een vijandelijk schip erkend, daar het geen vlag voerde en geen enkel teeken er op wees, dat liet een neutraal vaartuig was. Al naderend wij- zigde het schip zijn oorspronkelijken koers, doch wendde zich vervolgens weder direct naar de duikboot. Hierdoor kreeg de com mandant de overluiging, dat het stoomschip van plan was hem aan te vallen en te rammen. Ten einde dezen aanval te voor- komen, liet hij den onderzeeer duiken en schoot een torpedo op het stoomschip af. Na het lossen van het schot overtuigde hij zich, dat de zich aan Itoord bevindend|e personen in vijftien booten gered werden. Volgens de door hem ontvangen instruclies mocht de commandant de Arabic" zonder voorafgaande waarschuwing en zonder de redding der passagiers slechts dan aanval len, wanneer het schip of poogde te vluch- ten, of tegenstand bood. Uit de verschillen de omstandigheden moest hij echter de con- clusie trekken, dat de „Arabic" In aanval op de duikboot wilde ondernemen. Deze conclusie lag des te meer voor de hand, daar hij den lfden Augustus, dus slechts eenige dagen te voren, in de Iersche Zee door een groot passagiersschip, dat ver- moedelijk toebehoorde aan de Royal Mail Steam Packet Company en dat hij noch aangevallen, noch aangehouden had, reeds van grooten afsland uit beschoten was. Dat door het optreden van den comman dant menschenlevens verloren gegaan zijn, betreurt de Duitsche regeering ten zeerste. In het bijzonder betuigt zij haar leedwezen aan de regeering der Vereenigde Staten we- gens den dood van Amerikaansche burgers. De Unie-regeering zal echter niet kunnen verlangen, dat hiervoor schadevergoeding moet worden betaald, zelfs niet in het ge- val, dat de commandant zich, wat het plan van de „Arabic" om de duikboot aan te vallen belreft, vergist zdu hebben. Zou ech ter over deze kwestie tusschen de Duitsche en Amerikaansche regeering geen r overeen- stemming bestaan, dan zou de Duitsche re geering bereid zijn het meeningsverschil overeenkomstig art. 38 van de Haagsche Conventie aan het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage te onderwerpen. Daarbij stelt zij echter als vanzelfsprekend de voorwaar- de, dat de uitspraak wel de beteekenis zou hebben van een algemeene uitspraak over de toelaatbaarheid van den Duitsehen duik- boot-oorlog. Berlijn, 7 September 1915. Hoe Bresi-Litowsk viel. Een oorlogscorrespondent van den „Berl. Lokal-Anzeiger" schrijft: „In geforceerde marschen schoven het leger van den Bo eg' en het leger Mackensen zich om de vesting heen. In het terrein, dat arm aan wegen, maar zooveel te rijker aan moerassen was, ging dit met niet wei nig moeite gepaard. De toch reeds bezwaar- lijke toevoer van schietvoorraad en levens- middelen stond voor nieuwe, groote moei- lijklieden. Snel was de- \yestelijke oever van den Boeg ten Zuiden en ten Noorden van Brest Litowsk bezet. Spoedig wak ook de Zuidelijke spoorwegUjn naar Kowel-Kiew en de Noordelijke naar Bjalostisck in onze handen. Nu hadden de Russen nog slechts de lijn naar Minsk-Moskou ter beschikking. In bloedige gevechten werd de overtocht over den Boeg geforcecrd. Snel geslagen tal- rijke bruggen droegen onze onstuimig voor- waards dringende troepen en colonnes over liet honderd-twintig meter breede en tot vier meter diepe water. In verscheiden rijen achter elkaar aangelegde, hardnekkig verdedigde stellingen, trachtte de Bus de omsingeling tegen te houden en het trans port op de overgebleven lijn te beveiligen. Dagetijks werd hij verder tegen de spoor- lijn teruggeworpen. Intusschen oefende het in de Westelijke voorstellingen binnenge- drongen corps een toenemenden druk op de vesting zelf uit. De zware mortieren namen de Westelijke forten onder vuur. De verslagen, naar Brest teruggeslagen Russische legers deden dapper de uiterste pogingen om de vesting te red den. Op een plaats meenden zij een gaping in ons front te ontdekken. Zes sotnies ko- zaklcen moesten hier een doorbraak pro- beeren. Ongeveer om den middagtijd kwam de cavalerie in gesloten gelederen uit een bosch te voorschijn, een gedeelte in fron- talen aanval, de rest een omtrekkende be- weging probeerende. Onze infanterie in de schietgaten meende haar oogen niet te kun nen gelooven. Cavalerie-aanvallen kent men slechts van velddienstoefeningen bij vreed- zame manoeuvres. Een dankbaarder doel bestaal er niet voor infanteristen. „Niet schieten", roept de aanvoerder der com pagnie. Als de storm scheren ze over het land. Het geweer blijft afgezet, maar het bloed hamert en de oogen boren zich in het uit den grond groeiende doel. De aan- stormende paarden zijn nog ongeveer drie a vier honderd meter van de gaping af. Nu komt het bevel om te vuren. De linies rechts en links vuren zoo hard als het kan. Een regen van food overgiet ruiters en paar den. Een bloedige massa rolt over den grond. De achterste rijen vliegen daarover heen. De een na den ander wordt neer ge- maaid. Een solnie, ongeveer honderd ko- zakken, komt door de gaping heen. Zij wordt door de daarachter liggende tirail- leurslinies in ontvangst genomen. Een of ficier bleef over. Ook de Russische com pagnie, die den cavalerieaanval dekte, werd in de pan gehakt. Eer zij den vermetelen ruiters! Dat zijn zoo eenige tafereelen. Ze toonen wat zich om Brest-Litowsk afspeelde voor de vijand gedwongen werd de vesting „vrij- willig te ontruimen." Het was geen be zetting, maar een verovering. Als de Rus ten slotte week, dan week hij slechts op het laatste oogenblik, voor hij geheel omsin- geld en verloren was. Al was de vesting ook niet naar moderne baginselen aange legd, zij was door nieuwe werken, door loopgraven en hindernissen versterkt, die bloedige offers zouden hebben geeischt als men de vesting door bestorming in het front had willen nemen. De gedeeltelijk wel is waar nog niet voltooide, maar met buiten- gewone handigheid aangelegde werken, zijn bijna onbesohadigd gebleven en zijn ons nu van dienst." Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: ke gsweohts- tsj^resr*. BERLIJN, 11 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De dag is zonder gebeurtenissen van be- lang voorbijgegaan; hier en daar heeft de artillerie aan beide kanten zeer groote be- drijvigheid aan den dag gelegd. Een zwakke aanval der Franschen tegen het sluisgebouw van Sapigneul (ten N.-W. van Reims.) is afgeslagen. Boven Trier, Morcliingen, Chateau Salins en Donaueseliingen hebben vijandelijke vlie- gers bommen geworpen en een personen- trein met machine-geweren beschoten, waar- door eenige menschen gedood en gewond zijn. Mm liet boven Trier verschenen vlieg- eskader is bij Lommfringen (ten Z.-W. van Fentsch) een vliegtuig neergeschoten. PARIJS, 11 September. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag: Op het front in Artois is de artillerie nog steeds in de weer. Ten Zuiden van de Somme beschieling over en weer, bijzonder fel bij Tillolby le Cessier en Beuvraignes. De artillerie blijft aan het kanaal tusschen Aisne en Marne bij Sapigneul en Godat in actie. De Fransche batterijen hebben in Cham pagne ten N. van Camp de Chalons en aan den Westelijken rand van Argonne in het bosch van Mortmare het vuur der vijande lijke machine-geweren tot zwijgen gebracht en sommige vooruitspringende punten van de vijandelijke linie doeltreffend onder vuur genomen. Op de overige gedeelten van het front is de nacht rustig voorbijgegaan. Fransche vliegtuigen hebben het station Bensdorff bij Morcliingen, waar de spoor- weg zich in tweeen splits!, benevens vijan delijke kampementen bij Chapelle in Ar gonne en Langemarck ten Noorden van Yperen bestookt. Van het OosfeSijke gevechts- terrein. BERLIJN, 11 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Legergroep Hindenburg: Op het front tus schen de Duna en Wilia, waar wij ten N.W. van Wilna nieuwe vorderingen maken, heb ben wij 5200 man gevangen genomen, een kanon, 17 munitiewagens, 13 machine-gewe ren en veel bagage buit gemaakt. Ook ten Oosten van Olita maakt ons of- fensief goeden voiortgang. In de bocht van de Njemen, ten N.-O. van Grodno, zijn wij bij de vervolging van den vijand tot halver- wege Lida gekomen. Verder naar het Zuiden naderen wij de Szczara (1 inkerzijrivier van de Njemen, waar aan Slonim ligt). Het station van Lida is vannacht met bommen bestookt. Legergroep Leopold van Beieren: De ver volging in de richting van de Szczara is voortgezet. De vijandelijke achterhoeden zijn teruggeslagen. Legergroep Von Mackensen: Ook de ver volging door deze llegergroep heeft de vij and niet kunnen stuilen. Wij hebben eenige honderden gevangenen gemaakt. Op het Z.-O. gevechtsterrein is de toestand bij de Duitsche troepen onveranderd. WEENEN, 11 September. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De toestand in Oosl-Galicie is onveran derd. De vijand heeft vanochtend op ons front aan de Strypa een aanval gedaan die is afgeslagen. Ook in Wolhynie zijn de Russen, die nieuwe troepen in het vuur brachten, op tal van punten tot den aanval overgegaan. Bij Nowo Aleksiniec duren de gevechten nog voort, bij Dubno en op het front aan de Stubiel is. de vijand overal met groote verliezen teruggedreven. Onze in Lithauen vechtende troepen zijn bij de vervolging van den vijand ten Zuiden van Slonim de Grinda-laagvlakte doorgetrok- ken. ¥an het Zuidelijke geweehts* te^reisi, WEENEN, 14 September. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Na de vergeefsche aanvallen der Italianen is gisteren in de omvangrijke gevechten bij Flitsch en Tolmein een pauze ingetreden. Bij Plawa heeft een verrassend geschut- vuur den vijand uit een verscheidene kilo meters breed frontdeel verdreven. De vluch- tende vijand heeft zware verliezen geleden. Op het Tiroolsehe front zijn aanvalspo- gingen van zwakke vijandelijke afdeelingen tegen onze stellingen bij de grensbrug in het Popene-dal (ten Zuiden van Schluder- bach) en in het Tonaie-gebied afgeslagen. Over bet geheel genomen is het rustig op het front. Oe Hesperian. BERLIJN, 11 September. (Wolff.) Naar wij van bevoegde zijde vernemen, schijnt het op grond van totdusver ingewonnen inlich tingen in verband met te officieeler plaatse bekende feiten, zoo goed als uitgesloten te zijn dat het Engelsche passagiersschip Hes perian door een Duitsche duikboot tot zin- ken is gebracht. Vooreerst bevond zich vol gens lie! plan van verdediging op 4 Sep tember 1915 geen Duitsche duikboot in het zeegebied waarin de Hesperian in den grond is geboord. Voorts is, volgens hier beschik- bare besclirijvingen uit Engelsche bron, de ontploffing van dien aard geweest, dat ze eerder aan een mijn dan aan een torpedo moet worden toegeschreven. Voor deze ver- onders telling pleit ook de omstandigheid, dat het schip diclit bij den voorsteven blijkt te zijn getroffen en de twee voors.te ruimen zich met water vulden. TER NEUZEN, 15 Sept. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.6 Karlsruhe. Laagste barometerstand 757.3 Skagen. Verwachtitig tot den avond van 16 Sept. Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk enkeiijke regenbuien met kans op onweer iets warmer. Plaalselijk sieun-comile. Tegen gisteravond waren de leden van bet plaatselijk Steuu-comite ter vergadering opgeroepen in een der lokalen van de H. B. S. Ongeveer de helft der dames en heeren, die in den aanvang voldeden aan de oproeping om van het eomite deel te maken, hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Na opening der vergadering deed de voorzitter, de burgemeester Huizinga, eenige mededeelingen uit den arbeid van het dage- iijksch bestuur en hij achtte het een gunstig verschijnsel, dat de lijst van hen, die voort- durend ondersteund worden, steeds is afge- nomen. Daar we nu betrekkelijk weer voor een nieuwe periode staan, had het dagelijksch bestuur dienstig geoordeeld eene algemeene vergadering op te roepen, daar omtrent eenige punten eene beslissing moest worden genomen. Medegedeeld werd, dat bij het dag. best, geen aanbiedingen waren iDgekomen voor het leveren van kolen, ten dienste van de ondersteunden. Dit moet niet verwonderen, bij den tegen woordigen staat van zaken in den kolenhandel. Van wege het Kon. Nat. Steuncomite is evenwel een schrijven ontvangen waarbij I en behoeve van de daaraan behoefte heb- bende ingezetenen tegen een voor dezen tijd matigen prijs steeukolen worden aan- geboden. De meening der vergadering werd hieromtrent gevraagd. Onder opmerking, dat zich bij de kolenversebaffing wel bezwaren in de uitvoeringj zouden voordoen, die echter vermoedeljjk wel te ontzeilen zijn, werd de meening uitgesproken, dat voor- ziening in de behoefte aan kolen, zeker door velen zou worden gewaardeerd. In plaats van Ds. Hulsteijn, die wegens vertrek naar elders ontslag heeft genomen als secretaris van het comite, werd als zoo- danig gekozdn de heer H. Koelmans. Uit overweging, dat de steunbijdragen over het algemeen te laag moeten worden geacht, werd besloten den gemeenteraad te verzoeken, de bijdragen zooals die zijn bepaald voor man en vrouw op 3 per week, te verhoogen tot 4 per week. Daarbij zal er op worden gewezen, dat twee derden dier verhooging voor rekening van het Kon. Nat. Steuncomite komt. In verband met die verhooging en ook naar aanleiding van gevallen die zich heb ben voorgedaan, is eene andere regeling ge troffen nopens de verdiensten van kinderen uit een gezin. Tot hiertoe werd, als kin deren noemenswaard verdienden, voor hen alleen de gewone steunbijdrage ingehouden. In het vervolg zal ook als regel, als die verdiensten van beteekenis zijn, de aange- nomen aftrek van de bijdrage worden inge houden. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat het dag. best., ook in verband met bij haar ingekomen desbetreflende verzoeken, wenschelijk achtte, dat eene regeling ge- trofien werd betrefifende woninghuur, daar velen in gebreke zijn gebleven de buishuur te betalen en te verwachten is, dat, bij de toenemende uitputting van een groot deel der werklieden, dat aantal nog grooter zal worden. Een gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat enkeie verhuurders van woningen zelf bij het steun-comite zouden moeten komen aankloppen. In een viertal gevallen is bet dig. best, genoodzaakt geweest, ter voorkoming van grootere uitgaven, in buis huur te voorzien. Het Dag. Best, heeft eene vergadering gehouden met buiseigenaren en naar aan leiding daarvan zou bet nu een contract met de verhuurders van woningen willen sluiten. waarbij deze te kennen geven ge= noegen te nemen met twee derden der huur, waarvoor bet comite dan borg zou staan, terwijl zij genoegen zouden nemen met de betaling van de helft der sedert Augustus van het vorig jaar ontstane schuld. Voor het eerste zou ook steun gevraagd worden aan het Kon. Nat. Steun comite en voor de oude schuld eene subsidie aan den gemeenteraad. Waar de bijdragen in den loop van dit jaar zijn gebleven ver beneden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2