II IP I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. 12.000 K.G. AIT1ACIET, 16 De Oorlog. ABGNNEMENT ADVERTENTlfiN Teiefoon Bit Blad verschpt Maandag^, Wosnsdag- en YrijdagavoBd, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Verstrekken Regeeringsbrood, BIWNEWLANP. kostelooze vaccinatie en revaccinatie, Het maken van een twee- tal vuilnisbakken op het Zaamslagsche Veer. F KtTILLETO I\ if Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen qq!< bij a!le Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cJIrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. inzending van advertentien voor 1 UUl* op den dag der uitgave. Waarvan *2000 K.G. ten Gemeentehuize, 3500 in de seliool in den Gr. Huissenspolder, 3000 in de school teOthene, 4500 in deschoolindekom. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op i October1 a. s. De algemeene toestand. Russische meening over den tsastcnii. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat wegens handelingen in strijd met de Ministerieele bepalingen tot het verstrekken van Goedkoop brood, aan bakker A. DE WLTTE van 16 tot en met 29 September 1915 geen meet tot het balcken van z.g. Regeeringsbrood zal worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. C. W ABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAM8LAG maken bekend dat op Zatetftilaig 25 S«p4. en 2 Oct. a. 3., telkens des namiddags te 2 riven, ten Raadhuize de gelegeuheia zal zijn opengesteld tot van de iragezetemen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, zullen op ¥»ijdag den Jsten October 1015, des voormiddags 9 ure, ten Raadhuize dier gemeente, in het openbaar trachten aan te besteden Plaatselijke aanwpzing op den dag der besteding des voormiddags 8 ure. Bestek is ter secretarie en bij den gemeente-architect A. P. Wissb verkrijg- baar a 0,50. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Zaamslag, 15 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. 27) ELFDE HOOFDSTUK. Dietrich Kruse zat in zijn kamer en las de aanteekeningen van zijn verstooten kind. Zij waren met vaste hand geschreven, zijn oude oogen konden de letters nog wel zien, maar dikwijls ging het niet best; dan was het, als verduisterde zijn blik, en bij moest met de hand langs de oogen vegen. Hij had sinds at die jaren gedacht in zijn voile recht te zijn en zachtere gedachten aan de overledene van zich afgezet. Nu plotseiing, nu hij haar smeekingen, haar geklaag en het verhaal van haar lijden las, opande zich het lang gesloten vaderharl in zijn borst, en een gedachte, een vraag klopte aan zijn geweten: „W.as. ik niet te hard, te streng jegens haar?" Hij wilde echter niet meer over die din- gen denken. Haar kind was. er, waar hij heelemaal niets van wist, dat kon hem dus alles uitvoerig van haar moeder vertellen. -Nadat hij tot het bewustzijn was gekomen van de aanwezigheid van zijn kleinkind, stond hij langzaam op, opende de deur van zijn kamer en riep: „Marie!" Het meisje snelde onder hevig hartklop- pen naar haar grootvader toe. „Kom binnen Zij volgde hem, zijn toon was niet on- vriendelijk, dat gaf haar moed. Hij wees naar een bankje, en zij plaatste zich tegen- Veldprediker in algemeenen dienst. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan den veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde, ds. A. S. Talma, op zijn daar toe gedaan verzoek, een eervol ontslag uit zijn voormalde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezendien- sten. Hoe men in de Nieuwe Wereld over Nederland denkl. „The Montreal Star" van 14 Augustus, bevat aan het hoofd van een over twee ko- lommen gedrukt bericht met reusachtige letters: „Holland gaat aan den oorlog deel- nemen aan de zijde der geallieerden." Het bericht zelf is een telegram, dat het blad zich uit New-York laat semen, lui- dende „Gisteravond kwam in New-York het be- richt, dat een reusachtig oorlogsorder voor Holland is geplaatst in dit land door de Harvey Fick and Sons bank. In aansluiting met dit bericht, is een an- der, dat Holland zich gereed maakt om zich in het Furopeescli conflict te mengen en spoedig zijn lot wil verbinden met dat der geallieerden. Het is reeds verscheidene dagen bekend, aldus gaat het bericht voorl dat Ame- rikaansclie ammuniliefabrieken rekenen op een buitengewoon groot oorlogscontract voor Holland." Tot zoover liel telegram in „The Montreal Star." Men schijnt het daar in Canada beter te weten dan hier, doch voorshands zullen wij ons over dit bericht maar niet ongerust maken. Nieuwe belastingen. De Haagsche medewerker van de „Tel." schrijft: Onlangs deelden wij mede, dat op het Departement van Financien hard werd ge- werkt aan de ontwerpen tot belasting-her- vorming van Minister Treub en dat ver- schillende daarvan reeds gereed waren. Thans wordt officieus bericht, dat een uit- gebreid stel wetsontwerpen is gezonden naar den Raad van State. Het betreft hier de „geheele herziening van ons belaslingstelsel", waaromtrent Mi nister Treub in de vergadering der Tweede Kamer van 10 December 1914, hij de be- handeling van het leenings-voorstel, mede- deelingen heeft gedaan. De Minister ver- klaarde toen, dat hij voor het einde van het zittingjaar 19151916 „een algemeenplan met verschillende ontwerpen" bij de Twee de Kamer zou indienen. „Echter", zoo voeg- de hij er aan toe, „de Eerste zoo wel als de Tweede Kamer zullen voile vrijheid behou- den om elk dier ontwerpen afzonderlijk te behandelen en afzonderlijk te heoordeelen", hoewel het voordeel is, dat men „een alge- meen debat van principieelen aard over het stelsel" kan houden. De Minister lierinnerde toen aan den grooten financier, die Neder land in de 19e eeuw gehad heeft, aan Gogel, die in 1805 „onder veel moeilijker omstan- digheden een geheel nieuw belastingstelsel heeft ingevoerd en doorgevoerd in een jaar." lets dergelijks wil Mr. Treub. Hij kondigde toen reeds eenige belastingen aan, die in zijn groote plan zouden voor- komen, zooals een belasting op tabak, een teclinische herziening van het tarief (zon- der speciale verhooging van de opbrengst), over hem; het licht stond tusschen hen op het tafeltje, en de brieven lagen er naast. „Hoe lang is uw moeder dood?" „Reeds lunger dan twee jaar. Het zal u verwonderen, dat ik aan liaar opdracht niet eerder voldaan heb, maar ik heb de brie ven eerst gisteren gevonden." Zij verlelde van de droefheid en zwakheid van haar vader na den dood van haar moe der, en hoe hij met angstige schuwheid alle aanraking met hare zaken had onlwe- ken. Het weerzien daarvan zou hem telkens weer opnieuw bedroefd hebben. „Zoodoen- de is het gekomen, dat haar schrijftafel on- aangeroerd is gebleven." „Ik zal", sprak de oude man, „den wensch van de doode vervul'len. Men moet iemand na zijn dood geen haat meer toedragen. Er staat geschreven: Vergeeft elkander! Daarom neem ik den vloek van haar weg, die hare ongehoorzaamheid eenmaal gevolgd is." „0 groolvader, ik dank u!" Marie gleed van haar plaats, zonk op de knieen en druk- le hare lippen op de hand van den ouden man. „Ik zegen je in haar plaats", fluisterde hij bewogen en legde zijn rechterhand op haar hoofd. „En sta nu op, kind, en zeg mij eens, hoe lang je bij mij kunt blijven." Het meisje zat hlozend tegenover hem. Nu moest zij van haar toestand, van haar nood en het huwelijk vertellen, die haar uit het huis had gedreven. Zij wilde alles openlijk bekennen, maar dat zij getrouwd was, en zoodoende aan Goldammer door de wet verbonden was, dat hracht zij niet over haar lippen. een nieuwe zegeh-felasting met een beursbe- lasting (waarvan de hoogere opbrengst be- steed zou worden voor ae ouderdoms-voor- ziening en de boeten voor ontduiking voor inrichtingen tot herstel van zieken en in- validen), vender een on twerp voor de re- gistratie, een wijziging der successie-belas- ting, een herziening van de personeele he- lasting (waarbij de belasting van winkel- huizen, koffiehuizen, hotels en kantoren zou verdwijnen), een wijziging van de grondbe- lasting, waarbij een belasting op het onge- bouwd naar de waarde, met verplichte ver- zekering van alle onroerende gehouwde goe- deren legen brandschade. Bovendien zoo verklaarde de Minister toen „zullen als gevolg van de noodzakelijke verdediging van Vaderland en Kolonien, verschillende belas tingen zeer speciaal het vermogen drukken." Ziedaar eenige, reeds ten vorigen jare aangekondigde onderdeelen van het groote plan van den tweeden Gogel. Echter De Minister deelde mede, dat hij hel plan niet zal indienen als er nog oorlog is. Zoo- lang er oorlogstoestand is, kom ik niet met een aigemeen plan van belastingen." Canadeesehe tarwe voor Nederland. De „Times" verneemt uit Toronto, dat de voorzitter van de graanheurs te Winnepeg den graanoogst in de Westelijke provincies schat op 565.689.508 bushels, waarvan 90 °/o reeds, is binnengebracht, zonder door vorst te zijn beschadigd. Sir George Foster heeft verklaard, dat de Canadeesehe en Britsche regeering in voortdurende onderliandeling met de onzijdige regeeringen staan, teneinde den uitvoer van voedingsmiddelen te verze- keren, welke zij kunnen onlvangen onder voorwaarden, die belellen, dat de uitgevoer- de goederen vijandelijke landen bereiken. Het eerste resuitaat van deze onderhande- lingen was, dat tarwe en bloem thans van Canada aan de Nederlandsche regeering mag worden geconsigneerd, met een bijzondere vergunuing voor iedere verzending. De uitvoer van varkens. Zooals bekend is, werd medio Augustus door den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel bepaald, dat voor hel tijd- vak van 19 Augustus tot en met 18 September geen uitvoerconsenten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uit voer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzingen zouden zijn, dat er overpro- ductie is van slachtrijpe varkens, zou we- derom een regeling ingevoerd worden waar bij een heperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar Wij thans vernemen, bestaat bij den Minister het plan de grenzen voor den uit voer voorloopig nog niet te heropenen. Uit niets toch blijkt dat er op dit oogenblik o'verproductie van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan de Amster- damsche markt b.v. was de aanvoer de laat- ste weken buitengewoon gering, zoo gering, dat bijna uitsluitend regeeringsvarkens ge- slacht worden. Bij den laatsten Zeppelin-aanval op Lon- den werd o.a. gedood de Hollander W. S. uit Oss, die aldaar op een kantoor der fir ma Jurgens. werkzaam was. Hij nam af- scheid van zijn meisje en wilde in de tram stappen, toen een bonf viel en hij onmid- dellijk gedood werd. Zijn meisje bleef gespaard. Deze strenge man zou haar misschien dwingen, naar den doodelijk gehaten man terug te keeren, dien zij gelukkig was ont- loopen. Hij mocht alles weten, maar niet het laatste, het verschrikkelijke, wat haar hedenmorgen in wanhoop had doen viuch- len. Zoo begon zij te vertellen van het onge- lukkig huiseiijk leven na den dood van haar dierbare moeder. Hoe haar vader zoo moe- deloos en terneergeslagen was geworden, dat hij zijn zaak heelemaal had laten ver- loopen, en hoe zij daardoor afhankelijk van hun huisheer waren geworden. Met groote liefde sprak zij van haar veel- jarigen huisgenoot, oom Hans Assel, die een tweede vader voor haar was geworden. „Moeder heeft mij vroeg alles. geleerd wat betreft het huishouden, zoodoende nam ik dadelijk na mijn belijdenis haar veel werk uit de handed en heb gedurende haar ziek- te en daarna onze liuishouding geheel al- Leen hestuurd." Grootvader knikte goedkeurend. „Daar er weinig verdiend werd, wist ik bij de grootste spaarzaamheid niet, wal ik doen moest." Zij vertelde van de toenadering van den welgestelden weduwnaar, die haar vader geld leende, hoe hij haar bedi-eigde, en hoe zij eindelijk om haar vader uit zijn wanhopigen toestand te redden, tot den moeilijken stap had besiloten om met Goldammer te trou- wen. „Toen dit was gebeurd, kreeg oom Hans een erfenis. Hij bood mij aan, at onze schulden te betalen en voor papa le zor- gen. Zoo behoefde ik het offer van zulk een onvrijwillig huwelijk niet te brengen en toen Aankoop van aardappelcn. Het steuncomile in de gemeente Hooge- zand heeft besloten tot den aankoop van een groote hoeveelkeid eetaardappelen ten einde den werkenden stand daar mee te gerieven tegen den prgs van 1,50 per H. L. Verbod van uitvoer van zuurkooi, gezoulen groenlen en gedroogde snip en spersieboonen. Het Stbl. no. 390 bevat een Kon. besluit van den 11 den dezer, houdende verbod van uitvoer van zuurkooi, van gezouten groenten, van gedroogde snijboonen en van gedroogde spersieboonen. Vcrlraging van de scheepvaarl. Bij de Zeppelin-aanval op Londen zijn ook bommen neergekomen in het haven- kwartier, waardoor ook neutrale schepen groot gevaar hebben geloopen. In verband hiermede is bepaald, dat de scbepen voortaan niet meer bp kunstlicht mogen laden of lossen en die werkzaamheden alleen over- dag mogen piaats hebben. De vaart op Londen van de Batavierlijn en van andere iijnen ondergaat hierdoor groote vertraging. (Hdbl.) Zeppelin boven onze kust. Omstreeks 10 uur Maandagavond is boven de Scheveningsche kust binnen ons territo- riaal gebied waargenomen een Zeppelin. De vorm van het iuchtschip en het licht ervan werden duidelijk gezien en het snor- ren der motoren maakte een tot verren afstand goed hoorbaar geluid. Sommigen verklaarden, nadat het Iuchtschip in Zuid- Westelgke richting was verdwenen, schieten te hebben gehoord, zoodat het vermoedelijk is beschoten. Heel veel verandering is schrijft hel „Alg. Hbl." in den toestand niet gekomen. Op hel Westelijk oorlogstooneel niet, waar nu al sinds een jaar de beide legers tegen over elkander liggen, en waar ondanks de hevige artillei-iebesiclrieting dag n.a dag de berichten met troostediooze eentonigheid her- halen, dat de toestand ongewijzigd is. En evenmin op het Oostehjk oorlogstooneel. Wij zouden kunnen vols.taan met den in- druk weer te geven, dien de herichten gis teren maakten. In het Noorden pogen de Duitsche legers, met groote volharding op- Lredend, de Dwina en den s.poorweg Wilna- Dunaburg-Riga te bereiken. Zij stuiten daar op krachtigen tegenstand van de Russen, die echter niet in staat zijn de Duitsche legers terug te slaan. Met afwisselende kan- sen wordt op verschillende punten strijd gevoerd, maar het Duitsche bericht meldde gisteren, dat de spoorweg WilnaD unaburg op meer dan een plaats. bereikt is. Hel Russische bericht erkent dit voor het sta tion Novo-Swenzjany, dat het knooppunt vorml van de lijn WilnaDunaburg en de lijn Ponewiesj—Swenzjany, met een verlen- ging naar het Oosten in de richting van de lijn Grodno—Polozk. De Russen trok- toen wilde ik de verloving niet gestand doen." „Zoo", zeide de oude man en fronste het voorhoofd. „I,s een verloving niet een ge- geven woord? Mag men dat zoo maar lichl- zimiig verbreken? En moet ik je daarbij nu helpen? Wat zeide je vader er van?" „Hij wist niet, dat ik wegging, ik schreef aan hem en ook aan Goldammer, dat ik het huwelijk niet wilde De oude man sprang heftig op: „Zoo, jij doet het dus eveneens, als je moeder het heeft gedaan! Je verlaat je vader, zonder dat hij het weet. Hebt gij vrouwen dan geen achting voor het vierde gebod? Hoe lean ik je zonder toestemming van je vader opnemen?" „Ik heb de vaste overtuiging, grootvader, dat papa hlij is, mij aan een huwelijk te zien ontkomen, dat mij afschuwelijk voor- kwam. Het zal hem ook genoegen doen, dal hij niet weet waar ik ben, dan heeft hij tegen Goldammer een betere bonding. Hans is de eenige, die weet, dat ik bij, u een toe- vlucht zoek, en hij hoopte met mij, dat ge mij niet zoudt wegjagen." Zij vouwde de handen in grooten angst en keek nu den ouden man smeekend aan. Deze stond zuchtend op en liep in de nauwe ruimte lieen en weer, terwijl hij in zijn binnenste een zwaren strijd voerde. „Oordeel niet, opdat ge niet geoordeeld wordet", mompelde hij voor zicli heen. „Met de maat waarmee men meet, wordt men gemeten." Nu bleef hij voor zijn kleindochter staan: „Ilc kan niet voor de tweede maal mijn bloed verloochenen. Ik mag mijn deur niet ken hier terug in Zuidelijke richting, naar Podhrodze en de Wilija. Aan de Dwina wordt nog steeds gevochten tusschen Linden, Friedrichstadt en Jacob- stadt, waar de Russen tusschen de rivier en den spoorweg een krachtige stelling in- namen. De pogingen om bij Setzen de stellingen der Russen op den Zuidelijken oever van de Dwina te nemen, schijnen nog niet ^e- slaagd te zijn. Worden hier de Russen ver- dreven, dan kunnen zij de posities tusschen de rivier en den spoorweg, die alsdan uit de flank kunnen worden besehoten, niet handhaven. In het centrum wordt de vervolging voort- gezet, in het gebied tusschen Njemen en Pripjet. Om niet te ver vooruit te raken, en de verbinding tusschen het centrum-leger en de Deide vieugels niet te verliezen, ruk- ken de Duitsche legers hier bedaclitzaam voort. Bovendien hebben overal achlerhoe- degevechten plaats, waardoor de terugtocht der Russen naar MinskMoskou moet wor den gedekt. In het Zuiden strijdt het Russische leger hij Tarnopol met groote volharding tegen de Duitsch-Oostenrijksche troepen. Het Rus sische Dericht zegt, dat ondanks den over- steipenden stroom van projectielen, door de vijandelijke artillerie over de Russische stellingen geworpen, de Russen lets vooruit- gingen, en de Duitschers terugdrongen. Het Duitsche Dericht zegt, dat Russische aan- vallen bloedig werden afgeslagen, maar dat de Duitsche troepen een gunstiger stelling ingenomen hebben, meer Westelijk van de vroegere stellingen. Wat dus feitelijk op hetzelfde neerkomt, al is de voorstelling van het verband tus schen oorzaak en gevolg wat anders. Het eenige wat duidelijk is, is dat de Duitschers iets terugtrokkeft", maar dat de Russen nog niet in staat waren van het behaalde succes partij te trek ken. Men meldt uit Oldenzaal aan de N. R. Crt. Allen mannelijken Duitschers van 17 tot en met 45 jaar is het thaus verboden Duitsch- land te verlaten. Velen zijn awn de grens- stations reeds teruggezonden. In een officieuse beschouwing, uit Peters burg afkomstig, over den toestand, wordt gezegd, dat over het geheele Russische front een verbetering te constaleeren vail. Dui delijk is, dat de bevelhebber van het Duit sche leger tracht zoo snel mogelijk in Oos- telijke richting in het binnenland van Rus- Land door te dringen. Het staat echter niet vast, in welke richting de vijand een be- slissenden slag voorhereidt. Volgens de „Rjetsj" wachten de militaire autoriteiten kaJm af wat gebeuren zal, overtuigd als zij zijn, dat 't Duitsche leger, ondanks zijn slerkte, toch slechts weinig kans van slagen heeft. Op het oogenblik zijn op het Russische front meer dan 100 vijandelijke legerkorp- sen bijeengetrokken, waarvan 90, die tot het groote leger behooren, 11 divisies Oos- tenrijksche en 9 divisies Duilsche cavalerie. Een gedeelte van deze troepen bestaat uit honveds, landweer- en zelfs landstorm-troe- pen. De sterkte van elk korps is niet meer dan 25.000 tot 26.000 man. Men kan aan- voor je stuiten. Misschien hen ik te zwak. Men mag geen onreclit onder zijn dak dul- den, maar maar God weet, dal ik het beste wil." Hij streed nog een paar oogenblikken in zich zelve. Was er nog niet in het kleinste hoekje van zijn eerlijk hart een gevoei van be- vreaiging, dat zij den vader, dien hij als zoover van zijn kind haatte, verliet en bij hem een toevluchl zocht? De rechtschapene bleef mensch, met alle onhewuste neigingen van de mensdienziel, en hij handeide naar de ingeving van zijn hart. Zij keek hern in angstige spanning aan en dacht: „Groote God, zou hij toch gelijk hebben? Mocht ik niet weggaan? O, als hij hel eens wist! Hij zal het nooil te Aveten komen, als hij mij maar niet weg- zendt!" Na eenige oogenhlikken van angstige span ning, zeide hij: „Je kunt hier blijven. Kom maar mee!" Marie vloog naar hem toe en omvuUe met beide handen den ouden man, die als een eikeboom voor haar stond: „0, groot vader, dank duizend maal dank!" De oude man voelde, dat het gesprek hem aangegrepen tiad, hij stond niet zoo vast op zijn beenen als gewoonlijk. Toen zij door de kamer gingen en op den dorschvloer kwamen, had hij zijn arm om den hals. van het meisje geslagen en steunde op haar beide schouders. Zijn huisgenooten keken verbaasd op, zij hadden vader Kruse nog nooit zoo ver- trouwelijk met iemand gezien. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1