De k-ijgsbedrijvsn. Keizer Wilhelm zich zoo dikwijls aan het juichende Romeinsche voik vertooDde, zjjn nu operatiqtafels opgesteld. leder die in het hospitaal ligt, krggt voortdnrend bezoek van de Koningin en van den Prins en ont vangt bij bet verlaten van het hospitaal groote geschenkep. Een gemeente beboet. De Dnitsche overheid heef naar de Tel. uit Brnssel" verneemt, het dorp Oudenhove, bij Gent, tot 250 mark boete veroordeeid, omdat het gemeentebestuur niet had gemerkt dat er nog inwoners van de gemeente waren, die in het bezit waren van duiven. Duitsch vliegkamp verwoest. Per koerier ontvangeu wij het volgend bericht uit Gent Ben Fragsch luchtschip heeft dezerdagen bom men geworpen op het vliegkamp te Gondrade -bp Gent. Alle barakken, die in een cirkel om de Zeppelinloods staan, zijn verwoest. De loods zelf werd echter niet getroffec. Er moeten 103 slachtoflers zgn gevallen. Omtrent den aacval wordt ons van an- dere zgde geineld: Het luchtschip wierp 4 bommen, waarvan 3 op het veld rondom de loods terecht kwatnen en gaten van 6 a 7 M. diepte in de grond sloegen. De 4e trof den hoek van de loods, welke ia brand vloog. Het vuur werd door de Duitsche soldaten gebluscht. (R. N.) Een aanval van een Duitsche duikboot. Het New-Yorksche blad „American", dat de wedervvaardigheden bcsclireven heeft van een Amerikaans-chen kajuitsjongen, Carl Franz List, aan boord van de Duitsche duikboot „U 39", besluit de reeks met een beschrijvipg van den aanval van die duik boot op de „Anglo-Californian" op Zondag 4 Juli. De „U 39" had haar laatste torpedo afge- schoten, die mis was gegaan, voor zij de „Anglo-Californian" in het gezicht kreeg. List verhaalt nu: „Wij gingen op haar af, zonder een en- kele torpedo in onze lanoeerbuis en met slechts een handvol granaten voor het dek- kanon. Dat beteekende dat wij aan de op- perviakte ons werk moesten verrichten. Wij vuurden op haar roer, in de hoop haar te onlredderen, maar de „Angto-Californian" bleef in kringen varen. De „U 39" stoomde zoo snel als op een proeftocht. Het kanon verbruikte onze laatste projectielen. Maar de slimme kapitein op de brug van de „Anglo-Californian" bleef in spiralen ste- venen, om te ontko-men. Onze kapitein be- val het kanon op de brug te richten en het dek schoon te vegen. De nitkijks zagen dat de roerganger gevallen was, en dat iemand, die plat op zijn buik lag, hel schip stuurde. Middelerwijl werden booten tiitgezet, maar het was onbegrijpelijk, dat zij niet omsloe- gen, daar de „Anglo-CaLifornian" geen oogenblik haar vaart minderde. Wij kjfegen last om de weinige projec tielen, die over waren, te tellen en nauw- keurig te richten. Wij doorzeefden de brug en de seho-orsleenen met een verwoed vuur, maar het laatste schot was gedaan en nog had de ,,Anglo-Californian", die altijd maar in een zigzag-koers stevende, zicli niet over- gegeven. Ais laatste hulpmiddel werd een machine-geweer aan dek gebracht en boven op den kommando-toren opgesteld. Het be- gon heele gordels patronen af te vuren. Op geen honderd meters afstand schoten wij matrozen van het schip weg, als zich maar een hoofd vertoonde. Ons vuur werd be- antwoord en geweerschoten knetterden op het dek en den kommando-toren neer. Het schip had inmiddels draadloos hulp gevraagd en wij waren at ruim twee uur doende, toen hulp voor onze prooi opdaag- de. Len grijs patrouille-vaartuig do-ok ach- ter zijn boeg op, gevolgd door een zwerm van torpedo-jagers. Hals over kop vlogen wij naar 't luik in den kommando-toren en sleepten het machine-geweer en de geweren naar beneden, juist toen een granaat over ons hoofd gonsde en 15 vo-et verder het wa ter trof. Wij verdwenen als een steen on- der den waterspiegel en konden de schroe- ven van onze vervolgers boven ons hoofd hoonen. Onze bemanning was het er over eeris, da? qle kapitein van de „Anglo-Ca- tifornian" het ijzeren kruis verdiend had. List verhaalt ten Slotte, dat hij op de thuisreis de „vermaarde" „U 20" ontmoet- te, die de „Lusilania" in den grond heeft geboord. Een Eciiange-telegram nit Athene meldt, dat een Engelsche duikboot verleden week in de Zee van Marmora een Turksch trans- portsehip in den grond heeft geboord, dat kanonnen van 28 c.M. van Konstantinopel naar Gallipoli bracht. Over den oorlog in de Alpen schrijft in de ,,Temps" Jean Carrere, de correspondent te Rome van dit blad. Na verteld te heb- ben hoe schoon de mensehelijke inspanning is, die de geweldigste oorlogsmachines heeft weten op te stellen op plaatsen, waar een gems zou narzeten, heeft Carrere het over den indruk, die gewekt wordt, wanneer in het hooggebergte de artillerie aan het woord komt. Ik heb vroeger gelegenheid gehad, aldus Carrere, toen ik de gevechten van Boeme- liana, Henni en B-engazi beschreef, aan te toonen dat in den modernen oorlog het ge- raas van het kanon hel mooist was. Ik lieb toen zelfs gezegd, dat voortaan de esthetica der veldslhgen niet meer voor de oogen, maar Voor de ooren was en dat een gewel- dige symphonic er de geweldige schitderin- gen van vroeger verving. Ik heb gezien, dat hel m-eerendeel der militaire verslag- gev-ers, die de krijgsverrichtingen aan het Fransch-Duitsche front volgden over een uitgestrekt terrein, de opmerkingen b-eves- tigd hebbert, die ik in dat opzicht gemaakt had op beperkter gebied in Transvaal en Tripoli. Welnu, hi-er in het hooggebergte, is het geweld nog veel grootscher; maar het wordt er vergezeld door een even geweldig vizioen. Men stelle zich voor, het op zichzelf zoo treffende geluid van het kanon, eindeloos door de berg-echo's herhaald, dan kan men zich verbeelden, welk duizelingwekkende symphonie een artillerie-duel is op twee- duizend of drieduizend meter. Er zijn oogenblikken, waarop men, wanneer de twee tegens landers tegeJijk spreken, de sen- satie heeft, dat de geheele natuur in stuk- ken springt. Er is bovendien tusschen den oorlog in de vtakte en dien in de bergen nog dit ver- sehil. In de vlakte hoort men de kanon- schoten die voor u afgevuurd worden; men hoort zelfs soms de uitwerking van het projectiel wanneer het valt; men raadt de resultaten, maar in het algemeen is het onmogelijk om een artillerie-duel bij te wo- nen en er het verloop van te volgen. Hier in de bergen daarentegen staan de tegen- standers tegenover elkaar op zoo groote hoogte, dat zij elkaar zonder moeite kun- nen zien tengevolge van de volmaakt hel- dere tucht van de Alpen. Zoodat men, wan neer men een waarnemingspost heeft, die van terzijde de beide stellingen overheerscht, alle fazen van den strijd kan volgen, alsof men een verschrikkelijke partij voetbal bij- woonde tusschen bergrenzen. Zoo streden onlangs een Italiaanscli en een Oosten- rijksch fort met groote granaten. Men zag ieder schot inslaan. Men zag het vuur der Italianen, dat goed gericht was, hoe lan- ger hoe dichter bij het doel komen, dat zij wiiden bereiken, en dan plotseling een oor- verdoovende en verblindende ontploffing, ge- lijk aan een vulkaan-uitbarsting, aan den Oostenrijkschen kant: de batterij vloog in de luclit. Daarna een lange stilte aan beide zijden. Er werd niet meer geduelleerd. Baiiischpor-t doo?* een !ucht> schip gebombairdeerd. Blijkens een officieele mededeeling van den Duitschen marinestaf, is het steunpunt der Russische vloot, Baltischport, aan de Finsche Golf (bedenkelijk dus dicht bij St. Petersburg) door een Duitsch marine-lueht- schip met bommen bestrooid. Er werd o.a. gemikt op de spoorweggebouwen aldaar. Hoewel het luchtschip fel werd beschoten, keerde liet onbeschadigd terug. Grootvopst tiicolaas vertpekt. Grootvorst Nikolaas is, gelijk reeds in het kort werd gemetd, naar den Kaukasus vertrokken. Aan het station nam hij af- scheid van ieder 'lid van den staf afzon- derlijk, onder wie ook generaal Alexiew. Ivort voor het vertrek van den trein, kwam de Tsaar met zijn gevolg aan. Hij begaf zich met den grootvorst in de coupe, waar zij afseheid van elkander namen. Toen de trein het station verliet, groette de groot vorst uit zijn coupe en de Tsaar bleef op het perron tot de trein uit het gezicht ver dwenen was. De bestorming van Hi«)wa->Geopgiewsk. In het „Berl. Tageblatt" leest men den brief van een soldaat, die aan de bestorming van Nowo Georgiewsk heeft deelgenomen. Het waren harde dagen, die van de belege- ring en bestorming van Nowo Georgiewsk. Pikdonkere mist en regennachten moesten we in donkere loopgraven doorbrengen. Da- gelijks kwam-en we een stukje dichter bij de veldbevestigingen. Dan moesten we in den meestal harden grond nieuwe loopgra ven en woonholen bouwen, terwijl de vij- and ons met artillerie en infanterie be- schoot. Nauwelijks was de loopgraaf eenigs- zins bruikbaar of we gingen weer verder. Menige landstormman moest hier in het gras bij ten. i oen kwam een dag, waarop onze ge- micldelde en lichte artillerie de vijandelijke stellingen geweldig beschoot. De vijand ont- ruimde daarop zijn voorste stellingen. Hij overstelpte ons met een hagel van projec tielen. Dat was in den nacht van tien tot twee uur. De onzichtbare, maar daarom des te duidelijker voelbare hand van 't le- gerbestuur voerde ons van het Westen van den vijand naar het Noorden in het dal van de Wrka. Tot gisteren had de vijand zich hier goed verdedigd. Thans ontruimde hij zijn stellingen. En wat voor stellingen! Hoog op den rand van den oever lagen de loopgraven met nauwelijks zichtbare schiet- gaten, met geweldige draadversperringen, twee achter elkaar. Zelfs de rivier is met draadversperringen bespannen. Voor een taaien verdediger zou deze stelling bijna niet te veroveren geweest zijn. Nu gaat het verder. Waar de infanterie gevlucht is, kan de artillerie moeilijk alteen stand houden. De Russen verlaten hun kanonnen, die zij eerst licht beschadigen en rennen naar de ves ting. Zes-en-twintig zware stukken met ont- zaglijk veel schietvoorraad blijven in ha.ii- den van twee landstorm-bataljons. In den nacht vreesde men een tegenaanvat. Alles bleef echter rustig. Slechts zelden klonk een schot. Het was 'smorgens om vijf uur, toen ver achter ons een geweldig kanon het eer- sle schot loste. Het waren de Oostenrijksche 30.5 centimeter-mortiercn. De andere vallen mede in. Nu weten we, de groote beschie- ting begint. Daartussclien door geweervuur. De tirailleurslinies kruipen steeds dichter op de fort-en aan. De Buss-en schieten, ma'ar met weinig succes. Als zij onze reserve- troepen willen treffen, schieten zij er over- heen. Van den mid-dag van den 19den af zijn de w-egen vol met troepen gevangenen. Eerst weinig-e, dan meer. Allen goed gekleede en goed g-evoede mannen. Vele jongens, van niet ouder dan zes-tien of zeventien jaar, zijn er bij. 's Avonds zw-ellen deze troepen tot ontzaglijke stoelen aan. Vele gevangenen verlellen, dat groote gedeelten van de be- zetting den 18den 's avonds zich reeds in de magazijneti van nieuwe kleedingstukken had- den voorzien, om schoon en met heel goed naar Duitschland en naar Berlijn te komen. Het is de 19e Augustus, 7 uur 's avonds. Het bericht van de capitulatie vliegt van mond lot mond. Maar nog moet het dra- matische slot volgen. Hoog stijgen de vlam- men en rookzuilen op uit het geweldige front van kazem-es en magazijnen, die rechts van de Narew liggen. De eene ontploffing na de andere w-erpt een rossen gloed tegen de d-onkere avond- lncht. En spoedig staan dan ook daar de vlammen uit. De Zuidelijke horizon s-taat in gloed. De ontzaglijke verliezen, waarvan de Rus sen spreken, zijn minder bij de Duitsche Iroepen dan wet bij de Russische paarden le zoeken. Elk paard in de vesting hadden de Bus-sen doo-dgeschoten. Bij vijftig en hon derd tegelijk liggen ze op een rij. Het fort, dat wij voorbij komen, is weinig beschadigd. Vele- bijna nieuwe kanonnen, kijken uit de schietgaten. De bruggen over Weiclisel en Narew hebben de Russen laten springen. Alleen over de Narew ligt nog een pontonbrug. De wegen zijn vol terug- keerende vluchteiingen. die op hun hoog op- gestapelde wagens zitten. Hoe zullen zij voor hun verbrande en vernielde woningen staan? In Nowi Dwor, een voorstad in de rich ting van Warschau, ojienen de kooplie- den weer hun winkels. Wal de Russen voor de capitulatie hebben kunnen vernielen of verbranden, hebben ze niet ontzien. Ze zijn er echter te Iaat mee begoimen, want nog veel is overgebdeven. Een kolossaal maga- zijn staat voor ons, gevuld met koren, rijst en bergen van blikjes met vleescli. Elders ligt weer spoorwegmateriaal, cement en hooi in menigte. Zoo zal het ook nog wet op andere plekken zijn. H. Oostenrijksche torpedoboot petordeerd. De Oostenrijksche admiraliteit deeltmede d.d. 10 Sept. Gisteren werd bij een verkenningstocht onze torpedoboot no. 5 door een vijande lijke onderzeeboot getorpedeerd en aan den boeg beschadigd. De torpedoboot is haar haven binnengeloopen. In den sector van Doberdo zijn verschei- dene voorwaartsche bewegingen van den vijand aan het vooruitspringende gedeelte van de hoogvlakte, zooals steeds, afgesla- gen. Aan het TiroLsche front vielen de Italianen gistermiddag en vandaag in het gebied ten Westen van de Monte Piano met groepen, die to-t e&i bataljon sterk waren, onze stel lingen in het Popena-dat, in het Cristallo- gebied, vergeefs aan. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammcn: Van hst Wesifc-Sijlie egewecht®" terrein. PABIJS, 12 September. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur: Onophoudelijk gevechten met bommen en handgranaten ten N. van Atrecht en rond om Neuville, gepaard gaande met artilterie- vuur over en weer. Het bombardement is ook heviger ten Z. van Scarpe, in de streek van Rove en ten N. van de Aisne, tusschen Taisy en Craonelle. Een nieuwe aanval van de Duitschers tegen den vooruitgeschoven post Sopignent is evenals de vorige afgeslagen. Ten Z. van Leintrey krachtdadige actie van de Fransche artiUerie tegen de stellin gen, w-erken en troepenverzamelingen van de Duitschers. Een poging vaia de Duit schers om aan te vallen is onmiddellijk door spervuur en vuur van de infanterie verijd-el-d. Duitsche vliegers hebben gisteren eenige bommen op Compiegne geworpen. Fransche vliegers hebben met groote bommen de Duitsche vliegloodsen te Bayelle krachtdadig bestookt. BERLIJN, 12 September. (Wolff.) Offici eele mededeeling uii bet groote hoofdkwar- tier: Op uitgestrekte gedeelten van het front groote bedrijvigheid van de artillerie. Goedgeslaagde mijnontploffingen in Cham pagne en Argonnen veroorzaakten erns.tige beschadiging van d-e Fransche loopgraven. Vijandelijke vliegers wierpen gistereno-ch- tend bommen op Postcode, zonder schade aan te richten. De dokken van Londen en de om trek daarvan zijn vannacht met zichtbare uit werking bestookt. Van het Ocstelijke gevechts- tej'rein. Ditinaat is er van dit gevechtsterrein niet veel te vermelden, daar de w-ederzijdsche berichten slechts over plaatsetijke aanvallen spreken, alleen aan de Zelwianka schijnen de Duitsche troepen op twee plaatsen door de Russische limes te zijn gebroken, waar- bij 1000 soldaten en eenige officieren wer den gevangen genomen. Yolgens de Russische mededeeling werden in de streek van Tarnopol, na een hardnek- kig gevecht, de verbondenen tot den terug- tocht gedwongen en werden daar bij 2500 soldaten en eenige officieren gevangen ge nomen. Van het ZuideSijke gevechts terrein. ROME, 12 September. (Reuter.) Officieele mededeeling: Arlillerieacties, die door den mist belem- merd worden, duren voort in Tirol, Trente en Karinthie. De Oostenrijkers hebben een aanval ge daan in het dat van de Slatenek in het Plezzo-bekken. De Italianen dreven hen met de bajonet op de vtucht. Sterke Oostenrijksche strijdkrachten wor den in den sector van Tolmino (Tolmein) samengelrokken. De vijand bouwt s-chier permanente ver- dedigingswerken en concentreert troepen aan den benedenloop van de Isonzo. De vijand heeft Monfatcone opnieuw be schoten. Eenige slooinsehepen zijn bescha digd. WEENEN, 12 September. (Wolff.) Offi cieele mededeeling Gelijk verwacht werd, is het gisteren aan het front in het kusttand, voornamelijk in den Noordelijken sector, tot een reeks van groote geveehlen gekomen, die alle met een volkomen legenstag van de aanvallende Ita lianen eindigden. In het Fliteher-bekken kwam de aanval van de vijandelijke infanterie in hel ge- heel niet vooruit. Tegenover Jablonica dwong ons vuur den vijand lot een op een vtucht gelijkenden terugtocht. Eveneens werd een poging van de Itali- aansche afdeelingen, die zicli in het Zuiden genesteld hadden, afgeslagen. In het Wrsio-geb-ied woedde de strijd den geheelen dag heviger dan ooit. Hier slo-eg de Iandweer uit St. Polten, met bepro-efd-e dapperheid, den aanval van den vijand af. Weer bleven alle stellingen stevig in onze lianden. Het terrein ervoor was met doode Italianen bedekt. Het Zuidelijke gedeelte van het To-tmeinsche bruggehoofd werd weer aan een h-evig geschutvuur bl-ootgestetd. Naar thans blijkt namen aan de hier ge- dane aanvallen op Donderdag aan Itali- aansichen kant de zevende divisie infanterie, een groep Alpenjagers en twee bataljons bersaglieri d-eel. Het 25ste Italiaansche re giment infanterie verloor daarbij alleen dui- zend man. TER NEUZEN, 13 Sept. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstaDd 766.0 Munchen. Laagste barometerstand 753.1 Haparanda. Verwaebting tot den avond van 14 Sept. Zwakke tol matige zuidelgke tot zuidwes- telijke wind, toenemende bewolking, waar- schijnlgk nog droog weer, overdas iets koeler. Bg de Gereformeerde gemeente te Hoedekenskerke is beroepen Ds. J. Fraanje te Rotterdam, vroeger predikant bij die gemeente alhier. Gister gaf bet muziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden" een concert in den tuin van de »Buiten-soeieteit", dat door een redelijk aaDtal leden werd bijgewoond. Het muziekgezelschap voerde op haar bekende wijze een fraai programma uit, hetwelk door de aanwezigeD met aandackt werd gevolgd. Het pracbtig zomerweertje lokte velen om ook na het concert nog wat in den mooien tuin te vertoeven. De bloemendag van het Nedcrlandsch Huldigings comiteit /Koningin Elisabeth" die ook alhier gehouden i3, bracht in het gebeel op fr. 19.756,65. Dit bedrag is aan de Koningin van Belgie overhandigd, en heeft zij aan de Commissie baren harte- lijken dank gebracht voor deze liefdadige onderneming ten behoeve van het lenigen der ellenden der arrne bevolking. Tevens deelt het bestuur mede, dat de commissie officieel is ontbonden en onder dien naam geen collecten meer zullen worden gehouden. Men deelt ons mede, dat de Neder- 'anders in het vervolg niet meer naar en van Belgie been en weer mogen reizen. Onze zegsman kreeg bericht, dat hij in Belgie dan wel in Nederland moest blijven. Ook aaD vele anderen werd dat medegedeeld. (N. R. Crt.) Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in zijn gebied ontzegd aan Henri de Rijcke geboren 1 October 1888 te Selzaete, tijdelijk te Sas van Gent (Belg); Rene van Acker geboren 4 Juni 1895 te Sas van Gent en wonende aldaar; Desire de Letter geboren 20 Sep tember 1887 te Sas van Gent en Petrus de Letter geboren 10 November 1871 te Sas van Gent, beiden wonende aldaar (de drie iaatste zijn Nederlanders)Amele Holle- boscb geboren 6 Februari 1887 te Gent wonende te Sas van Gent (Belg) en Marinus Markusse geboren 5 October 1873 te Cort- gene wonende te Axel (Ned.) alien wegens clandistienen uitvoer en de beide laatste wegens het bevorderen van den clandistienen uitvoer. Aan A. Misseghers, die bij besluit van 28 Mei jl. werd uitgewezeri, is vergunning verleend met ingang van 15 September weder in bedoeld ambtsgebied terug te keeren. Een eierenkoopman te Vlissiugen gaf aan de politie kennis van diefstal van ruim 200 eieren uit kisten, welke stonden op de ponton van de provinciale boot. Een onderzoek wordt ingesteld. (VI. Cit.) SLUISKIL. Zondag jl. gaf bet Patronaat St. Jozef te Sluikil een opvoering van twee blgspelen, n.l. ,/De vliegende Student" en „de Gebr. Zonlicht in Zeep". De zalen van bet Patronaat waren, on- danks bet heerlijke zomerweer, stamp vol, zoodat acteurs en bestuur zieh kunnen ver- beugen in de groote belangstelling voor bet Patronaat. Beide comedies werden op voortreffelijke wijze gespeeld, vooral de oudere acteurs onderscbeidden zich kyanig door het weer- geven van verschillende karakters. De jongere werkkrachten toonden evenwel dat ze willen. Herbaalde malen werden de lachspieren door bun spel in beweging gebracht. Een algemeen applaus was dan ook een voldoening voor de jongelui en voor den Zeer Eerw. directeur. HULST. Zaterdag" jl. hield, in „Het Wapen van Zeeland alhier, -de heer Zonnevijlle, land- bouw-onderwijzer te Axel, eene voordracht voor de leden van „Ceres", vere-eniging van oud-leerlingen van de landbouw-cursussen te Hulst, welke zeer interessante causerie hij betitelde: „Eene revue over den land- bouwen waaruit we slechts hier en daar een-e greep kunnen doen. Na -eerst uit eene bekende revue, die te- genwoordig te Amsterdam wordt opgevoerd, eenige momenten te liebben medegedeeld, en te hebben doen gevoelen, dat in elk er van een kern zit, die ons moet treffen, zoo z-ou hij ook eenige grepen doen uit toes tan- den en gebeurt-enissen op landbouwgebied geduren-de deze kritieke tijd-somstandiglieden, o-m dan uit ieder een kern te halen, dat is e-ene conclu-sie te trekken, en wet slechts eene zelfde concldkie. Spreker b-esprak het verschaffen van re- geeringsm-eel, het geven van consenten en den han-del „in consenten", uitvoerverboden, de dure tarwe -der regeering en den prijs der tarwe heden te Axel, zijnde nog geen 11, de distributie van knnsbneststoffen, den uitvoer van aafdappelen, erwten en hoonen, de tandbouwverloven, de paarden- hand-el, de suikerbieienuitvoer naar Belgie enz., en kwam telkens tot de slotsom: „Land- bouwers, gij zijt niet alteen cultivateur, gij zijt niet alleen veefokker, maar gij zijt ook lid der maatschappij, welke maatschappij bestaat uit ldassen, die elk haar eigene rechten en belangen hebben, zoodat dik- wijls de uw-e in botsing komen met anderer rechten en belangen, waardoor een ernstig o-pkomen v-oor de uwe zeer noodig is, wil len ze niel verwaarloosd of zelfs genegeerd worden; maar daarvoor ernstig opkomen kunt gij niet alleen, niet als eenling, en daarom wijs ik u er nogmaals op: „Ver- eenigt u", zorgt voor eene krachtige, mach- tige vereeniging, die voor u kan opkomen, waarvan actie kan, ja moet uitgaan." De heer Zonnevijlle merkte op, dat in „zaken" steeds twee tegenstrijdige belangen in het spel zijn, -en het dus niet alleen ge- wenscht, maar ook bitlijk, ja zelfs noodr zaketijk is, dat in commissies, door welke landbouwers-belangen behandeld worden, ook iandbouwers moeten ver tegen w*oordigd zijn. In verband hiermede wilde spreker een paar „eigenaardigheden" de revue laten pas- seeren. „Is er bij de kunstmest-distributie een landbouwersbelang beb-okken?" „Is er bij den uitvoer van suikerbieten naar Bel gie een landbouwersbelang betrokken?" „Zeker", zal men antwoorden, "een zeer groot belang zelfs". Welnu, no eh in de distribuLie-commissie voor -de kunstmeststoffen van verleden jaar, noch in de kimstm-est-commissie van dit jaar, noch in -de suik-er-commissie vindt ge den Iandbouw vertegenwoordigd; 't is op- vallend en ergerlijk. Spreker durft zeggen, dat aan de landbou- wersbelangen niet -die aandacht wordt ge- wijd welke zij verdienen, en wijst dan nog op hel bevreemdende feit, dat de iandbouw steeds het laatst op de hoogte is van den tijd van uitvoer-verloven en uitvoer-verbo- den, en hij dus niet behoeft te zeggen, wie er het eerst mede bekend is en derhalve een finantieelen s-lag kan staan. Spreker gaf in zijne revue een-e speciale belichting aan de kwes-tie van den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuw-sch-Vlaanderen naar Belgie, -en bracht bijzondere hulde aan het ijverige werk van den afgevaardigd-e der streek, den heer Fruijtier, daarbij krachtig gesteund door den heer De Murait, den af- gevaardigde voor het andere deel van Zeeuws-ch-VIaanderen, en eindigde met een paar typische staaltjes te geven van de weinige bekendheid van Zeeuws-ch-VIaande ren, zelfs bij officieele personen. De heer P. Borm, van Hulst, vo-orzitter van „Ceres", bracht onder applaus den heer Zonnevijlle dank voor zijne aangename en leerrijke voordracht, en drukte er zijne vol doening over uit, dat zoovele oud-leerlingen naar den „meester" waren komen luisteren om weer van zijne lessen te profiteeren; hij hoopte, dat deze nog meermalen voor de vereeniging zou willen optred-en, hetgeen de spreker met genoegen toezegde. WESTDORPE. Tot telegrambesteller is benoemd de heer Em. Kieboom, alhier. CUNGE. Verschillende kleine dieren zooals honden, katten, bazen zijn al gedood door de elec- trische draadafsluiting langs de grens. Zaterdag wrong zich een rund door de buitenste prikkeldraad-versperring, raakte den electrischen draad en was dood. Personenverkeer naar Belgie. De f correspondent van de N. R. Crt. schrijft uit Brussel Het jongst verschenen Wet- en Verorde- ningeblad bevat zeer uitgebreide bepalingen in zake het paswezen. In deze nieuwe verordeningen zijn alle vroegere verwerkt en zij vervangen de tot nu toe geldige. In dit uitvoerig schrijven komt o.a. voor het hieronder staande, dat voor onze grens- streek van belaDg is. Aanhangsel no. 1 Grensbuurt- v e r k e e r. Voor het grensbuurtverkeer wordt een algemeeDe verordening van hieruit niet uitgevaardigd, maar het regelen ervan den bevoegden gouvernements overgelaten, daar het grensbuurtverkeer zich telkens naar de plaatselijke omstandigheden schikken moet. Als grondslag voor de bijzondere regeling volgen hieronder slechts eenige leidraden. 1Men zal goed doen de bevolking duidelijk te maken, dat de inrichting van het grensbuurtverkeer een tegemoetkomen beduidt, dat enkel de economiscbe belangen der armere bevolkingsklassen dienstig zijn moet. Elk misbruik zou het sluiten der grens voor de grensbevolking voor gevolg hebben. 2. Zoover het de armere bevolking be- treft, zal het grensverkeer zooveel mogel-ijk cnbelast blijven. 3. Beperking na zonsondergang is aan te bevelen. 4. Over het algemeen wordt als wensche- lijk geacht, het grensbuurtverkeer zooveel mogelijk te beperken, doenlijkst alleen kleine Iandbouwers toe te laten, niet dienst- pliehtigen, buiten verdragwerklieden, dezen echter tegen borgstellingniet den ge- letterden stand (geesteiijken, notarissen). 5. Zeer te waardeeren schijnen volgende bij de etappeDinspektion IV (d. i. Vlaanderen) ingevoerde maatregelen De inwoners der aan de Nederlandsche grens palende gemeenten geven wekelijks tot VrijdagavoDd hun behoefte aan levens- middelen, lichtstoften, enz. hun burgemeester aan deze brengt 's Zaterdags de gezamen- lijke bestellingen naar den naastbijwonenden Nederlandschen burgemeester. Deze bezorgt alles tot op een gestelden dag der volgende week en levert de waren, enz. den Belgischen burgemeester af. Hierdoor wordt de klein- koop en het verkeer van talrijke Belgen naar Nederland en terug belet. Persoonlijke inkoop kan verboden worden. De afspraak moet zuiver privaat geschieden, de Duitsche krijgsoverheid mag daarmede niets te doen hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2