Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6273. Zaterdag 11 September 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. De L.ijgsT3edrijven. T W"IE3'EiX>IB3 T3X-iA~X!). aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester'Schelde, BINWENLAND. Tan 16 September 1915 tot nadere aan- kondiging. Postwissel- en postverkeer met Belgie. Het Duitsche gezantschap in Den Haag deelt het volgende mede, dat het van amb- telijke zijde uit Brussel betreffende het post wissel- en postverkeer naar Belgie heeft ontvangen. Aan het postwisselverkeer met Nederland nemen alle plaatsen in het gebied van het generaal bestuur en de steden Aalst, A ude- naerde, Brugge, Gent, Kortrijk en Sottegbem deel. Van dat verkeer ziju slee'nts buiten- gesloten die plaatsen in het gebied van het generaal bestuur, die in het afgesloten ge bied ten Westen van Doornik liggennaar Doornik zelf kunnen postwissels verzonden worden. Tot het postverkeer nlet Nederland zijn in Belgie tot dusver slechts Antwerperi, Brussel, Hasselt, Luik, Turnhout, Verviers (met 6 voor- en omliggende plaatsen) en Welkenraedt toegelaten. Voor mededeeiin- gen van persoonlijken aard zijn slechts briefkaarten, voor uitsluitend handelsmede- deelingen, brieven van ten hoogste twee zijden met daarbij behoorende (zakelijke) bijlagen toelaatbaar. Daar bet overige deel van Belgie niet tot het postverkeer met Nederland is toegelaten, bestaat voor zendingen van daar, gericht aan een tusschen- persoon in een der geDoemde steden, ter doorzending naar andere plaatsen in Belgie, geen uitzicht op bestelling en teruggave. De algemeene toestand. Wei groote veranderingen worden in Rusland gebracbt in het legerbestuur. Na- dat eerst de minister van oorlog, Soechom- linof, vervangen was door den generaal Polivanof, werd de chef van den staf van den leger-commandant, Janoesjkewitsj, plot- seling ontheven van ziin ambt en naar den Kaukasus gezonden, waar hij als adjudant van den onderkoning zou optreden. Nie- mand vermoedde toen, dat hij zoo spoedig zou worden gevolgd door den leger-com mandant zelf. Uit de gisteren uit Petersburg ontvangen berichten blijkt, dat de ster van grootvorst Nicolaas, den man van princes Anastania van Montenegro, den grooten leider der Panslavistisch-nationalistische groep ge- daald is. De Tsaar beeft in een rescript den grootvorst benoemd tot onderkoniDg van Kaukasie, nadat deze plaats was vrij- gemaakt door bet ontslag van graaf Woront- zof-Daschkof. fliermede wordt dus feitelijk de groot vorst ontheven van het bevel over de Russische legers op bet oostelijk front, en wordt hij naar Kaukasie gezonden, waar hij met het opperbevel over bet leger wordt belast, dat tegen de Turken strijdt. Hij verliest daardoor den mooien titel, die hem by bet uitbreken van den oorlog werd ge- gegeven, dien van ,/generaal-opperbevel- hebber der Russische veldlegers gedurende den oorlog van 1914". Hij gaat, en daar- mede wordt voor Rusland een nieuiVe blad- zijde in den wereldoorlog opgeslagen. In een proclamatie aan leger en vloot beeft de Tsaar medegedeeld, zelf bet bevel over de strjjdende troepen te land en ter zee te hebben aanvaard. Wie als zijn chef van den staf optreedt, is niet medegedeeld, waarschijnlijk zal het generaal Alexejef zijn, die verleden week als opvolger van Janoesj- witsj werd benoemd. Alexeje was comman- dant-generaal van hst Russische leger aan bet westelijke front, en werd als zoodanig vervangen door generaal Alexis Evert. Die toestand s dus thans waarschijnlijk, dat als opperbevelhebber optreedt de Tsaar dat met 't commando over bet leger op het westelijk front optreedt de generaal Alexis Evert, vroeger bevelhebber over het Siberi- sche legerkorps en dat als legercomman- danten optreden de generaals Roessky, Evert en Iwanof. De gevolgen van zulk een persoonsver- wisseling in de hoogste bevelvoering van het Russische leger, onder de moeilijke omstandigheden waarin Rusland verkeert, kunnen niet worden overzien. Het is een besluit van te verre strekking, de vervanging van den opperbevelhebber en van den chef van zijn Staf, om niet aan te nemen, dat daarvoor uiterst dringende en noodzakelijke redenen bestonden. Docb wij weten niet welke die redenenen zyn, en op vermoedens te oordeelen gaat niec aan. Wij zullen dus nadere berichten daarover dienen af te wacbten. Voor het oogenblik is de toestand op bet oostelijk front nog niet veel gewijzigd. De vTimes"-correspondent te Petersburg meent, dat de Duitsch-Oostenrijksche troe pen voor bet oogenblik zorgvuldig in onder- ling verband handelen, met het onmiddel- lijke doel, zich in het bezit te stellen van bet spoorwegnet, dat van Riga tot Lemberg loopt, over Dunaburg en Wilna, Lida en Baranowietsj, Luninietsj en Sauny, Rofno, Dubno en Lemberg. Zij zouden dan in staat zijn hunne troepen te verplaatsen naar elk gewild punt over een afstand van meer dan 1000 kilometers, en tevens voor de aanvoeren van ammunitie levensmiddelen en iegerbeboeften kunnen zorgen. De lijn, die door dit front ge- vormd zou worden, vormt een halven cirkel met Riga als noordelijk, Lemberg als zuidelijk steunpunt. Teneinde dit plan uit te voeren, zijn de operaties voor het oogenblik bepaald tot het uitvoeren van twee frontveranderingen. De eerste noordwaarts tusschen Grodno en Pinsk, met Grodno als steunpunt, de andere zuidwaarts, van Rofno uitgaande. De toestand in de streek van Grodno, de Njemen-linie, zegt de „Times"-correspondent geeft aanleiding tot ongerustheid, de strijd wordt bier gevoerd van Grodno tot aan den spoorweg Wolkowzsk Piaski en geeft een indruk van een frontaanval, met omgebogen vleugels, op de terugtrekkende Russische troepen. Daardoor is de Russische offen- sieve beweging aan de Wilija voorloopig tot staan gekomen. De ontknooping van den strijd wordt verwacbt niet in bet centrum, tegenover de moerassen vau den Pripjet, maar op de flanken, by Riga, Wilna en Kjef. De /Times" zet uiteen, dat ten gevolge van den nieuwen toestand de Russische strijdmacht in drie legers zal verdeeld zijn dit is natuurlijk een gevolg van de schei- ding, die de Duitsche opmarsch beeft ge- maakt tusschen het noorderleger, dat bij Wilna Riga optreedt, het centrum, dat in de lijn Pinsk Minsk staat, en het zuider- leger, dat aan den Sereth strijdt. Het noorderleger staat onder bevel van generaal Roessky, het centrum onder bevel van Alexis Evert, en bet zuiderleger onder dat van generaal Iwanof. Tegenover het noorderleger dat Peters burg bewaakt, staan de Duitsche legers van von Below, von Eichborn en von Gallwitz, onder opperbevel van den generaal-veld- maarschalk von Hiodenburg. Tegenover het centrum-leger, dat de toegangen tot Moskou afsluit, staan de Duitsche legers van v. Scbolz, prins Leopold van Beieren, von Woyrsch en aartshertog Josef Ferdi nand, onder het opperbevel van prins Leo pold. En bet Duitsch-Oostenrijksche zuiderleger dat van Kobrin naar bet zuiden gegroepeerd is, en dat tegenover zich heeft het Russische leger, belast met de be waking ven Kjef, staat onder bet bevel van generaal von Mackensen, en is gevormd uit de legers van Puhallo, von Bohm-Ermolli, Pflanzer- Baltin en von Botbmer. Een veeibeteekenend bezosk, President Wilson bezocht eergisteren het ministerie van buitenlandscbe zaken, waar hij een onderboud had met minister Lansing! In regeeringskringen hecbt men een bijzondere beteekenis aan dit niet te voren aangekondigde bezoek en zegt men dat hiervoor geen precedent bestaat dan alleen in het bezoek van president Me. Kinley aan minister Day. Dit bezoek, waarop gedoeld wordt, had plaats aan den vooravond van den Spaanscb Amerikaanschen oorlog. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt," de volgende telegrammen Wan het Westelijke gevechts- terrein. BERLIJN, 9 September. (Wolff.) Offi- eieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Argonne hebben onze Wurtembergsche en Lotbaringsche regimenten gisteren ten Noordoosten van Vienne le Chateau een aanval gedaan, die door de artillerie voor- treffelijk werd ondersteund. De infanterie stelde zich stormenderhand in het bezit der vijandelijke stellingen over een frontbreedte van meer dan twee kilometers en ter diepte van 300 tot 500 meter, benevens van ver- scheidene steunpunten, o. a. van het door de Franschen vaak vermelde veldwerk Marie Therese. Dertig officieren en 1999 man zyn gevangen genomen 48 mitrailleurs, en 54 mijnwerpers en een revolverkanoo buit- gemaakt. Duitsche vliegtuigeskaders hebben een aanval op Nancy gedaan. (Het hoofdkwartier maakt, tevens melding van den Zeppelin-aanval op de dokken en andere haveninrichtingen te Londen. Red.) PARIJS, 9 September. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag In Artois gevechten met handgranaten en geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf in de sectoren Neuville en Roclincourt. Vrij hevig geschutvuur ten zuiden van Atrecbt en in de streek van Roye- In Argonne zijn in de streek vau Fontaine aux Charmes den geheelen nacht verwoede gevechten geleverd. De Duitschers hebben berbaaldelyk met groote verbittering aan- gevallen. De Franschen hebben zich overal in bun stelliDgen gehandhaaid, behalve in een deel van een loopgraaf ten Oosten van Binarvillezy hebben enkele gevangenen gemaakt en een machinegeweer vermeesterd. In Lotharingen zijn enkele schermutse- lingen in het boscb van Parroy in het voordeel van de Franschen afgeloopen. In de Yogezen een gevecbt met hand granaten op de hoogte ten Oosten van Metzeral. Fransche vliegtuigen hebben een 50 bommen geworpen op het station van Challerange. Vannacht beeft een Franscb luchtschip bet station en de fabrieken van Mesles ge- bombardeerd. LONDEN, 9 September. (Reuter.) Maar- schalk French meldtSedert den 30en Aug. eenige mijn- en artilleriegevechten ten oosten van Yperen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn neer- geschoten. Van heft ©osfteiijke gewechts- te^reisi. ST. PETERSBURG, 8 Sept. (St. P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf: Aan bet front van Riga tot Dwinsk (Dunaburg) is de algemeene toestand onver- anderd. Een poging van de Duitschers om den 7den in de buurt van de spoorweg- stations Gross Eckau en Neugut (aan den spoorweg van Mitau naar Friedrichstadt Red op te rnkken, is afgeslagen. De strijd aan de rivier de Lauze (linkerzijrivier van de Duna Red.) duurt voort. Onze troepen hebben, om een meer open stelling te bezetten, zich een weinig van den rechteroever van de Lauze verwijderd. In de richting van Dwinsk (Dunaburg) alleen kleine voorpostengevechtea. Aan de wegen naar Wilna geen veran- dering van beteekenis. Tegen de doorgangen tusschen de meren, die onze troepen in de streek van Nowy Troki bezet bielden, hebben de Duitschers met gebruikmaking van verstikkende gassen een hevig artillerie-vuur gericht. By bet vlek Orany deed de vijand den 7den eenige pogingen om aan te valien. Van Grodno uit duren de bardnekkige aanvallen der Duitschers in de streek van de spoorwegen bij het station Droeskeniki en tegen Skidel (O.Z.O. van Grodno Red.) voort. In deze laatste richting werd de vijand teruggeslagen en bracbten wij hem groote verliezen toe. Wij namen eenige tientallen gevangenen. Ten Zuiden van de Njemen onderneemt de vijand buitengewoon hardnekkige aan vallen in de streek van Wolkowysk aan weerszijden van den spoorweg die naar Slonim (ten O. van Wolkowysk) leidt. Aan de wegen van Luzk naar Rowno geen verandering. In de streek van Dubno en Kremenez hebben wij aan de rivier de lkwa en aan den bovenloop van de Goryn (ten O. van de Galicische grens, in de buurt van Brody en Tarnopol) nieuwe stellingen ingenomen. In Galicie hebben wij den 7den bij Tar- nopel een groot voordeel op de Duitschers bebaald. De derde garde-divisie en de 48ste reserve-divisie vau de Duitschers, die ver- sterkt waren door een brigade Oostenrijkers en talrijke zware- en lichte kanonnen, be- reidden zich, daar. volgens verklaringen van gevangenen, sedert verscheidene dagen krachtig op een beslissenden aanval voor. Deze aanval was beraamd voor den nacht op Woensdag 8 dezer. Onze troepen waren den vijand met het offensief voor en na een hardnekkig gevecht aan de rivier Doljonka werden de Duitschers tegen den avond van den 7den volkomen verslagen. Tegen bet einde van het gevecht ontwikkelde de vijand naar het zeggen van de troepen een artil- lerievuur van buitengewone kracht. Alleen de onmogelijkheid om daar een even sterk vuur tegenover te stellen, be- lette ons bet behaalde succes verder door te zetten. De Duitschers leden ontzaglijke verliezen aan dooden en gewonden en lieten boven- dien meer dan 200 officieren en 8000 man- schappen als gevangenen in onze handen. Wij namen 30 kanonnen, waaronder 14 van groot kaliber, veel macbinegewerea, munitiewagens en anderen oorlogsbuit, Na een korte vervolging namen onze troepen hun aauvankelijke stellingen aan de Seretb weer in. Toen de Tsaar bericht had ontvangen over de nederlaag, den vijand toegebracht, gaf bij bevel aan onze dappere troepen zijn vreugde en dankbaarbeid te betuigen voor bet voordeel op den vijand bebaald en de zware verliezen, hem toegebracht. Meer naar het zuiden, in de streek van Tembrowla, wierpen wy den vijand den 7den uit een reeks dorpen wij namen meer dan 40 officieren gevangen en ongeveer 2500 soldaten. Drie kanonnen en een dozyn machinegeweren maakten wy buit. Tusschen den Dnjestr en den linkeroever van den beneden-Sereth gingen de Oosten rijkers in de buurt van het dorp Worwo- lynce (ten Zuiden van Tlusto) in den loop van den 7den tot bet offensief over. Door flankaanvallen van een onzer batal- jons werd bet offensief des vijands tot staan gebracht. Wij namen hier elf officieren en meer dan 1000 Oostenryksche soldaten ge- »en. Eenige machinegeweren maakten wy buit. De geslaagde terugtocht van onze legers van de moeilijke stellingen op bet vooruit- gescboven operatietooneel aan den Weichsel, dat door vijandelijke troepen was omringd, begint resultaat af te werpen, hetwelk voorloopig in plaatselijke successen tot uiting komt. BERLIJN, 9 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep von Hindenbuvg. Van de Oostzee tot ten Oosten van Olita is de toe stand niet noemenswaard veranderd. Tus schen Jeziory en de Njemen biedt de vijand hardnekkigen tegenstand. Onze troepen naderen Skidel (ten O. Z. O. van Grodno). Ten Zuiden van de Njemen heeft de vijand zich aan een nederlaag onttrokken door den terugtocht achter de Selwjanka (linkerzij rivier van de Njemen). Op den Westelijken oever handbaven zich nog slechts achterhoeden. De leger groep beeft 3550 gevangenen gemaakt en tien machinegeweren vermeesterd. Legergroep Leopold van Beieren. Ook deze legergroep heeft de Selwjanka op vele plaatsen onder gevechten met de vijande lijke achterhoeden bereikt. Ten Zuiden van Rozana is de overgang over de Rozanka geforceerd. De Oostenrijksch-llongaarsche troepen rukken voort door bet boscb ten Noordwesten van Selez (ten Oosten van Pruzany). Legergroep von Mackensen. Bij Obomsk hebben wij op den Noordelijken oever van de Jasiolda vasten voet gekregen. Door ons oprukken naar bet Noorden tot den aftocht gedwongen, beeft de vijand de stel lingen by Bereza-Kartuska ontruimd. Tus schen Sporowskiesce en het Dniepr-Boeg- kanaal hebben we verder terrein gewonnen. Op bet Zuidoostelijk gevechtsterrein is ten Zuiden van Ostrow de over de Seretb vooruitdringende vyand op zyn reehter- vleugel teruggeworpen. WEENEN, 9 September. (Wolff.) Of ficieel bericht uit bet groote hoofdkwartier Ons offensief in Wolhynie maakt goeden voortgang. Gisteren is bet Russische front ten noorden van Olvka doorbroken en Dubno, de tweede vesting van den Wolhyniscben vestingdriehoek, genomen. Gistermiddag is Oostenrijksche landweer en cavallerie de stad binnengetrokken. De stroomopwaarts (Dubno ligt aan de lkwa) liggende sper- forten zyn in ons bezit. Het leger van generaal Boebm Ermolli is tot den bovenloop van de lkwa en over Nowo Aliksiniec (op de ryksgrens, ten O.N.O. van Zalosce) doorgedrongen. De Russische strijdkracbten die in de streek ten Westen van Trembowla over de Seretb waren getrokken, zijn voor 't grootste deel weer over de rivier teruggeworpen. In de gevechten, die daar tegen een vijandelijke overmacht zijn geleverd, hebben Duitsche garde-bataljons, onder bevel van kolonel von Leu,metgoed gevolg ingegrepen. Aan den benedenloop van de Sereth en aan de Dnjestr is bet betrekkelijk rustig gebleven. Bij de gisteren gemelde ver- overing der vijandelijke stellingen van Nowo Siolka en Zostiwokowa heeft in de gevech ten te voet ruiterij onder bevel van luite- nant-veldmaarschalk von Brudermann een belangrijk aandeei gebad. Van de in het stroomgebied der Jasiolda strydende Oostenrykscb-Hongaarsche troe pen hebben afdeelingen de streek van Mi- chaliu (ten Zuiden van Rozany) bereikt. Van hef ZuideSijkc gevechis< terpein. WEENEN, 9 September. (Wolff.) Officieel bericht uit bet groote hoofdkwartier De algemeene rust duurt voort. In de streek van Schluderbach hebben onze troepen zwakke vijandelijke afdeelingen, die onze stelling op den Popena verkenden, door hun vuur verdreven. Twee Italiaansche compagnieen, die in het gebied van den Monte Paralba een onzer steunpunten aanvielen, zijn teruggeslagen. Vijandelijke partrouilles die den Monte Ciadenis wilden bestijgen, zijn van hun terugtochtsweg afgesneden. ROME, 9 September. (Reuter.) Officieel bericht van den grooten generalen staf Onze artillerie beeft vijandelijke kolonnes in het Piezzo-bekkeu eg op den Predil-pas verstrooid. De vijand heeft de werf van Monfalcone bescboten en er brand veroorzaakt. Onze vliegers hebben met goed gevolg het spoorwegstation te Klause (ten Oosten van Santa Lucia) en de brug over de Baca gebombardeerd. TER NEUZEN, 10 Sept. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van beden luidt als volgt Hoogste barometerstaod 774 0 Sylt. Laagste barometerstand 764.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Sept.: Zwakke tot matige wind uit oostelyke richtingen helder tot lichtbewolktdroog weer, tnogelijk nachtvorst, zelfde tempera- tnur overdag. Naar wij vernemen beeft H. M. Konin- gin Wilhelmina door tusscbenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan den beer H. van Cantfort, consul van Belgie, te Ter Neuzen, bare bijzondere waardeering doen overbrengen voor het door hem namens de in zyn ressort verblijvende Belgische uit- gewekenen gezonden telegram met gelukwen- schen op 31 Augustus 1915. Bij bet te 's Gravenhage gehouden examen voor de hoofdakte is o.m. geslaagd onze vroegere stadgenoot, de beer J. F. Kaan, te Delft. Jl. Woensdag werd albier door de Cbr. zangvereeniging //Mobilisatie klanken" in de Geref. kerk een concert gegeven, dat redelijk bezocht werd. Na het zingen van Ps. 150 I en 3 door het koor, sprak de eere-voorzitter, Ds. Van Hulsteijn een toepasselijk openings- woord. Vervolgens werden tot genoegen der hoor- ders, door het koor een aantal liederen ge- zongen, terwijl ook enkele sopraan-solo's werden ten geboore gebracbt. Door bet dag. bestuur van de af- deeling Ter Neuzen van het Roode Kruis is besloten dezer dagen albier een examen te doen houden voor de verkrijgen van het diploma om dienst te doen bij de transport- kolonne. De binnenscheepvaart alhier. In verband met de verschillende maat- regelen die hier met bet oog op bet scheep- vaartverkeer zijn ingevoerd, en de in den laatsten tijd bestaande beperkte schuttijd, werd door bet bestuur der afdeeling van Scbuttevaer een onderhoud gevraagd met den Rijkshavenmeester, hetwelk welwillend werd toegestaan. In dat onderboud werden verschillende bezwaren, die bij de scbippers bestaan onder het oog gebracbt en ook de bezorgdbeid die omtrent een regelmatig verkeer gedurende den naderenden drukken tijd van het bietenvervoer bestaat. In het onderhoud bleek, dat de verschil lende bezwaren die bestaan ook niet aan de aandacbt der autoriteiten zijn ontgaan. De buitengewone tijdsomstandigheden vorde- ren van de militaire autoriteiten het uitvaar- digen van regelingen die wel bezwaren met zich brengen, docb waaraan niets is te doen. Overigens wordt zooveel mogelijk op de belangen der binnenscheepvaart gelet en bestaat gegrond vooruitzicht, dat ook bij bet drukker worden van de vaart vol- doende gelegenbeid voor het op- en afschut- tea zal worden gegeven. Monti- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave zijn van mond- en klauwzeer geconstateerd 3 gevallen in Zuid-Holland, 11 in Limburg, en 3 in Zeeland nl. 2 te Driewegen en 1 te Oostburg. BesmeUelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Sept. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondbeidsraad 4 gevallen van roodvonk te Ter Neuzen en 3 gevallen van diphteritis te Groede. HULST. Lucien Terbroodt, een Belgische vluchte- ling, en een 14jarige jongenwerkende onder Nieuw-Namen, in den Prosperpolder bij den landbouwer Noens, zijn in de Kemelstraat onder de gemeente St. Jansteen met den electrischen grensdraad in aanraking ge komen en gedood. SINT JANSTEEN. De uitslag der Donderdag albier gehouden stemming voor een lid van den gemeente- raad is, dat berstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Ferket en Vinck. De runderec zijn weer op de klavers en nu boort men ook weer van barsten der dieren. Er heeft zich reeds een geval voorgedaan bij de landbouwers F. van Campen en J. Scheele, respectievelijk albier en te Boscn- kapelle. HONTENISSE. Nu de Belgen uit het vluchtelingenkamp alien naar elders zyn vertrokken, is men begonnen met het afbreken des zes reus- achrige barakken van dit kamp. Een 50tal genie-soldaten zijn er mede bezig. De groote tent, waarin indertyd de be- wakingsmilitairen verbleven, is reeds vroeger opgeruimd. TER 8ECZESSCHE C0H1AIT 9 De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der geineente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 10 September 1915. De Burgemeester voornoemd, .1. HUIZINGA. STOPPELDIJK.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5