i. GEMEN6DE BEHICHTEN. mmm Duitsche hulde asm Pegoud. Oost> zijn ©itjeo bommen gedood. Groote Duitsche vliegtuigen in Gent. De aanvoer van visch was voor Maandag te IJmuiden niet groot; 12 trawlers waren aan de markt. Door dezeu geringen aanvoer waren de besommingen zeer hoog. Booten met een reis van 5 a 6 dagen besomden tot f 6000. Terwpl 2 sehepen van een maatschappij te zameu voor f 17000 visch aanbrackten. in de Dpitsche linies doorgedronden, elders waren de Russen ook de stad binnenge- drongen, waar eeo verbitterd bajonetgevecbt in de straten ontstond, dat verscheidfene uren dnurde en waarbij de Rus3en 150 ge- vangenen maakten en 8 mackinegeweren vermeesterden. Maandagavond heeft een Duitsch vliegtuig dat op groote boogte boven Chavange sur 1'Etang, een Elzassische gemeente aan de vroegere grens, vloog, een krans naar be- neden gewprpen met het opschrifc ffAan Pegoud. als held gesneuveld. Zijn tegen- stander." Bp tentinger (Elzas) is een Fransch mi- litair vlieger bp een ianding in een draad- versperring geraakt en met zpn vliegtuig omgeslagen. Daarbij zijn de bommen, die de vlieger bp zich had, ontploft, hpzelf met zpn waarnemer opjslag gedood en 'tvliegtuig vernield. Engelsche bladeri vernemen uit Kopenha- gen, dat de Duitschers bezig zpn met den aan- maak van een nieuwe groote soort van vliegtuigen, naar bet model van de Russisehe, die een bemanning van 8 koppen voeren en in vpf uur heen en weer naar Londen kunnen vliegen. Zh hebben 3 motoren, elk van 100 P. K., en 3 schroeven. Zij kunnen genoeg benzine voor een tocbt van 8 uur meenemen, zijn voorzien van een draadlooze installatie en zoeklichten, gewa- pend met 5 machine-geweren en kunnen 120 bommen van 22 pond bergen. De twee eerste vliegtuigen van die soort moeten al klaar zpn. De (Duitsche) gouverneur-generaal van Belgie baron von Bissing, heeft aan den heer Braun, burgemeester van Gent, een audientie verleend. De laatste ging hem spreken over de vele opeischingen, in Gent door bemiddeling van het gemeentebestuur gedaan na 15 Januari 1915 en waarvan nog niets betaald is. De gouv.-gen. beloofde de klacht in te zenden bp de regeering te Berlpn en om voorschotten te zulleu vragen. D.e requisites beloopen 2,500.000 frank. Waar werd oprechter trouw Bp een twist tusschen man en vrouw Zondagnamiddag te Schiedam, sloeg de vrouw den man met een ketel kokend wa ter op het hoofd, waardoor hp bloedenc werd verwond, en aan den hals een brand woud bekwam 1 Door den commissionnair D. Leenknecht te Stoppeldpk werden deze week in eens 12 paarben, meest veulens, verzonden naar Ter Neuzen, ter verdere doorzending naar de Duitsche grenzen tegen dat die grenzen open gaan, waarvoor hij zelf ruim 8000 had betaald. Er was een ISmaander bp, die hp had gekocht voor 725. Deze hooge prpzeu in aanmerking nemende moet men er zich niet. over verwondereD, dat men sinds geruimen tpd niet meer het op den gewonen tpd van aaukweek, maar zoo spoedig mogelpk verkoopbare veulens tracht te hebben. Te Lamswaarde is Dinsdag jl. door den heer P. Lindenbergh van Wemeldinge, onder-voorzitter van de commissie tot stick- ting eener cooperatieve kunstmestfabriek voor Zeeland, eene voordracht gehouden over deze stichting, waarbij talrpke land- bouwers tegenwoordig waren. Op overtuigende wpze werd door spreker het groote voordeel aangetoond, dat voor de landbouwers in deze cooperate is ge- legen, terwijl grondig werd weerlegd, het- geen door tegenstanders is aangevoerd tegen de stichting dezer fabriek. Het is zeker, dat-in Lamswaarde te zijner tpd vele aandeelen zullen worden genomen POLIT1 JK. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerdeen sigarenpijp. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Landweermannen in de val! De jaehtopziener Groenewoud vond Zater- dag in een van drie groote wildstrikken, die door stroopers gezet waren in de bos- schen van Valkeveen, een ree van ongeveer 30 pond zwaarte. Gedurende den gaheelen nacht en ook Zondag bleef hp verdekt op gesteld bp het inmiddels gestorven dier toezien. Maandagmorgen 8 uur kwamen twee landweermannen, die later bekerden de strikken geplaatst te hebben, hun buit ophalen, doch iiepen in de val. (Hbh) De man, die in den nacht van Zater- dag op Zondag op de Zaandamsche kermis in een twist door een Belg gestoken werd, is aan de gevoigen overleden. (Hbld.; Gouden lijd! Voor het visscherpbedrpf is het tegen woordig een ichittereude tpd. (Tpd.) i Het „kunst"gezicht. In het Rothschildhospitaal te Parijs werd •onlangs een soldaat binnengebracht, wiens gezicht totaal verminkt was. Een fotografie, na aanbomst genomen, toonde een ver- splinterde kin, weggeschoten neus en lippen, een kaakbeen, waaraan de onderste helft ontbrak. Na eenigen tpd was, behoudens eenige litteekens, van a! die vevwondingen niets meer te bespeuren. Met beenstukken en stukken van het ve\ werd het kaakbeen weer in orde gemaakt, voor lippen en huid van den patient gebruikte men een stuk van de huid, dat uit den buik was weggesneden. Het gezicht kreeg daarna weer den gewonen vorm, dien het vroeger had. De vlekziekte. Men schrijft van Schouwen en Duiveland aan „Het Volk": Men praat niet meer over den oorlog op ons eilandje. Er is narigheid dichtbij en wel heel erge. De vlekziekte heerscht ern- stig op ons eiland en met bedrukte gezich- ten vraagt men: „Hoe is het met 't varken van Joos?" „Dood, en dat van W. ook al, en van S., en er zijn al weer 7 zieken bij", is het antwoord. Er kunnen geen twee menschen bij een komen, of dat is het onderwerp van het gesprek. Het is ook wat. Het varken dood, dat beteekent: weg 't kleine stukje spek en vleesch, dat het een geheel jaar moestschaf- fen. Alles hebben zij gedaan om 't gevaar af te wenden. Al vroeg in 't voorjaar was het dier "mgaspoten met serum tegen de ge- vreesde ziekte, en toen 't maar even ziek was werd het nog eens gedaan, maar niets hielp. \oor eqn prikje koopt een stager soms het beest' nog, ook al is het bijna dood. Nu zegt men wet: ,,'t Is een goud jaar voor de boeren." Dat is juist. Maar niet voor de arbeiders. Ilet loppunt. Bij een b"woaer van de buurtschap Zwanenburg in de Haarlemmermeer, is de waakhond. gesfcolen. (H. D.) GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 7 September 1915. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burge- meester-raadslid. Aanwezig de heeren De Mul, De Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse en Dieleman, benevens de se- cretaris. (Vervolg). 8. Aangaan geldleening. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, ter dekking van de koslen van het maken van voornoemden weg eene geldleening aan te gaan tot een maximum van 1000, tegen eene renLe van ten hoogste 5 procent. De heer Wisse vraagt, of de ruimte tus schen de rails in de kom van het dorp ook niet moet worden aangevuld. Het is eigenlijk een verzuim, dat dit door den Raad vroeger niet als voorwaarde is gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de Inge- nieur der tramwegmaatschappij hun heeft gezegd, dat later de ruimte tusschen de rails, als de weg eenmaal goed ligt, netjes met sintels enz. zal worden aangevuld. Bo- vendien staat dat niet in verband met de aan de orde zijnde zaak. De heer Wisse wil er zich nu wel bij neerleggen, maar meent. dat het een moei- lijkheid zal blijven, als de weg tusschen de rails niet met den weg wordt gelijk ge maakt. GeschiedL zulks niet, dan kan men er met wagens niet over uitwijken. Na nog enkele opmerkingen wordt het sluiten der leening goedgekeurd. De aflos- sing zal geschieden in 10 jar en, of zooveel vroeger als den Raad gewenscht zal voor- komen, te beginnen in 1917. 9. Wijziging heffing hoofdelijken omslag. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, ter voorkoming van latere moeilijkheden, als men een hooger bedrag moet heffen, machtiging te vragen het maximum te verhoogen van 11.000 tot 12.000. Dit wordt go edge von den. Verder slellen Burgemeester en Wethou ders voor, uit de verordening de bepalingen te sclirappen betreffende het uitgeven van biljetten voor eigen aangifte. Daarvan wordt weinig of geen gebruik gemaakt, men kan bovendien over het algemeen op die eigen aangiften niet aan en het veroorzaakt veel werk op de secretarie. Er is. daar zooveel werk, dat men, als er wat kan verminderd worden, dat ook wel eens mag doen. De heer Scheele pleit voor het behoud der eigen aangifte; men heeft er toch ook wel eenig voordeel van. Dit bleek nog dit jaar, toen iemand, in wie men geen erg had gehad, zich 8 klassen hooger opgaf. De heer A. de Feijter zou het ook jammer vinden, als de eigen aangifte verviel. De Voorzitter betoogt, dat er te minder reden is, om daaraan vast te houden, nu in het vervolg gebruik kan worden gemaakt van de gegevens der inkomstenbelasting. Met 7 tegen 2 stem men (die der heeren A. de Feijter en Scheele) wordt besloten de eigen aangifte te laten vervallen. (De lieer De Jonge is bij de behandeling van dit punt afwezig). Thans verzoekt de Voorzitter den heer Scheele zijn voorstel betreffende eene an- dere regeling der aanslagen te willen toe- Iichten. De heer Scheele merkt op, dat hij eene heffing wenscht, die voor de hoogste inko- mens wat hooger gaat. Hij vond een mede- stander in den sedert overleden welhouder De Ruijter, met wie hij samen de regeling heeft ontworpen, die nu ter tafel ligt. De bedoeling is, alle aanslagen iets te ver hoogen, met dien verstande, dat de heffing van andex-lialf maal het bedrag dat als levensonderhoud mag worden afgehokken verhoogd van 2 tot 21,4 en het percentage voor de hoogste inkomens klimt tot fi/2 in plaats van tot 4 <y0, welk percentage dan bereikt wordt bij inkomens van 2050 tot 2200. Voor de laagste klasse zal de ver- hooging dan zijn 11 cent, terwijl die voor een inkomen van 300 8,56 bedraagt. Voor elke 200 meer wordt dan 9 meer betaald, in plaats van f 8 zooals nu. Spre ker meent, dat die regeling niet bezwarend kan genoemd worden. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene slemmen. 10. Wijzlging verordening heffing begra- fenisrechten. De Voorzitter deelt mede, dat het aan Burgemeester en Wethouders gewenscht voorkomt, eene regeling te treffen. waarbij aan de gemeente kan worden opgedragen zorg te dragen voor het onderhouden van de graven en monumenten of grafsteenen op het kerkhof. Zoolang de tegenwoordige beambten der begraafplaats in dienst zijn, zou men hen willen laten behouden wat zij daarvoor van particulieren genieten, maar in de toekoinsl zouden Burgemeester en Wethouders die zorg geheel aan de ge meente willen houden en dan daarmede in verband het salaris regelen. Door deze wij- ziging verkrijgt men. dat er dan voortdu- rend zorg voor de graven gedragen wordt, terwijl dit nu door overlijden van familie- leden of anderszins kan ophouden en te wenschen overlaat. Er wordt voorgesteld daarvoor een recht ineens te betalen, als volgt: In de eerste klasse voor het schoonliouden van graven en onderhouden van bloemen en beplantingen mrnimum J 10, maximum 25. In de tweede klasse minimum 5, maxi mum 15. Voor het onderhouden van monumenten en grafsteenen in beide klassen minimum 25 en maximum f 150. In verband met hetgeen zal moeten wor den onderhouden, worden door Burgemees ter en Wethouders de te betalen bedragen binnen bovenstaand minimum en maximum geschat. Het voorstel geeft tot verschillende opmer kingen aanleiding, terwijl enkele inlichtin- gen worden gevraagd. De heer Wisse meent, dat in den regel de renlen van de aangegeven bedragen wel niet voldoende zullen zijn voor het bekostigen van het onderhoud. De Voorzitter voerl hierlegen aan, dat, als de gemeente voor het onderhoud zorgt, dit liaar zooveel niet zal kosten. Boven dien is de gemeente toch verplicht, om, in- dien de belanghebbenden er zelf niet voor laten zorgen, zelf eenigermate voor het on derhoud der graven zorg te dragen, in ver band met het aanzien van het kerkhof, men kan dat toch geen wildernis laten worden. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Wisse, dat f 25 voor het onderhoud van een eenvoudig slaand steentje of fun dament wel wat te vefel is, wordt het mini mum voor grafzerken enz. teruggebracht tot 15, daar Burgemeester en Wethouders het werk toch nader schatten. De heeren Scheele en De Klerk vinden 5, genoemd als minimum voor onderhoud van graven in de tweede klasse wel wat weinig, wat aanleiding geeft het minimum te bepalen op 8, het maximum op 20. Aldus gewijzigd, wordt liet voorstel met algemeenc stemmen aangenomen. 11. Vasl'steiling gemeentebegrooting lit HI. De Voorzitter stelt aan de orde de be handeling der gemeentebegrooting voor het jaar 1916. Begonnen wordt met de ontvang- sten. Deze geven tot geen op- of aanmer- kingen aanleiding en worden vastgesteld op 31.917,24. De hoofdelijke omslag, die voor het loopende jaar 10.000 bedraagt, woi-dt uitgelrokken op 11.000. Bij de behandeling der uitgaven bepleit de Voorzitter in de eerste plaats eene ver- liooging der jaarwedde van den secretaris van f 10.50 tot 1200. Met het oog op het vele werk is deze verhooging billijk, ook in aanmerking genomen b.v. de bezoldiging van de hoofden der scholen, wier werkkring toch zeker niet omvangrijker is. Nog stelt spre ker in liet licht, dat Gedeputeeruc Staten eene lierziening der jaarwedden hadden aan- hangig gemaakt, doch dat daarmede, wegens de het vorig jaar ingetreden tijdsomslandig- heden niet is voortgegaan. Daar deze ge meente niet onder de tijdsomslandigheden heeft geleden, is er geen reden hier de ver hooging niet toe te kennen en te meer noo- dig, nu verschillende levensbehoeften zoo in prijs zijn gestegen. Spreker voegt hieraan toe, dat hij aan Gedeputeerde Staten eene verklaring zal in- zeniden, dat liij voor zich geene verhooging van jaarwedde wenscht, daar hij het ambt van burgemeester als een eere-baantje waar- neemt. Hij hoopt, dat Gedeputeerde Staten in dit geval zullen willen afwijken van den regel, dat het traclemen t van den burgemees ter en secretaris gelijk moet zijn. Wil genoemd college dat ten slotte niet, dan kan hij het niet helpen. In elk geval acht hij de verhooging voor den secretaris noodig en billijk. De commissie voor het onderzoek der be- grooting, de heeren De Jonge, De Klerk en Dieleman, adviseeren de verhooging toe te staan. De heer Dieleman merkt op, dat de com missie ook wel eenigermate zag op de moei- lijkheid, dat de burgemeester ook met een gelijk bedrag zou verhoogen, daar het dan ineens 300 zou zijn voor de gemeente. De Voorzitter verwijst naar zijne zooeven gegeven verklaring. Hij beschouwt het ambt van burgemeester als een eerepost en merkt op, dat er ook op andere wijze nog wel eens wat gedaan wordt. De rekeningen van den b'loemenkweeker voor levering van bloe men op den gedempten brandput heeft liij ook maar voor eigen rekening gehouden. Flij hoopt, dat Gedeputeerde Staten zullen goed- vinden dat het gaat als in Noord-Brabant en dat ze elk geval op zichzelf zullen wil len beoordeelen. Als een burgemeester.ge- fortuneerd is, heeft hij het salaris niet noo dig. In gemeenten waar dit niet het geval is, wordt dat wat anders. De heer Wisse is tegen de voorgestalde verhooging. De secretaris is hier gekomen op 950, 2 jaar later is zijn salaris ver hoogd tot 1050, hij vindt eene verhooging tot 1200 op dit tijdstip nogal kras en meent, dat er nu nog wel gewacht kan worden. Hij wil toegeven dat er wel veel werk is, op de secretarie, maar zoo buiten- gewoon zal dat toch niet zijn. En wat de tijdsomstandiglieden betreft, de duurledrukl thans ieder. De heer F aas steunt het betoog van den heer Wisse. Waar moet het met al die traclementsverhoogingen heen. De secreta ris zal toch door al die werkzaamheden ook nog wel eens een buitenkansje hebben. De Secretaris merkt op, dat niets wat ter secretarie gebeurt extra-inkomsten opievert. De heer Faas acht, dat door deze ver hooging de verhouding met de ambtenaren zoo onredelijk groot wordt. Die menschen lijden toch ook onder den druk der tijden en er wordt nu voor den een zooveel meer verhooging voorgesteld dan voor den ander. De Voorzitter bepleit nader de voorge- stelde verhooging voor dezen verantwoor- delijken eersten ambtenaar der gemeente. Het is voldoende bekend, dat hij niet tot de politieke partij van den secretaris behoort, anders zou men kunnen beweren, dat dit er eene rol in speelde, maar juist daarom durft hij met des te meer vrijmoedigheid het voorstel verdedigen. De heer Faas merkt op, dat partij hier heelemaal niet in aanmerking mag komen, dat zou vreeselijk zijn! Hij zou liever, in verband met de tijds- omstandigheden, eene gratificatie geven. Met eene verhooging blijft de gemeente be- last en men weet niet wat het wordt in de toekomst. De Voorzitter betoogt, dat de gemeente- financien er goed voorstaan, men is van zware aflossingen af, er was op de reke ning een grooter goed slot dan ooit, de hoof delijke omslag is nu wel met 1000 ver hoogd, maar nog op geen stukken na aange- zet, de belaslingplichtigen behoeven hier volstrekt niet te klagen, maar als ze naar andere plaatsen kijken, kunnen ze integen- deel dankbaar zijn. De heer Scheele brengt hulde aan de ver- aediging van den Voorzitter in deze. Hij acht eene bezoldiging van 1200 volstrekt niet te hoog, voor een deskundig ambtenaar dei' gemeente, die zooveel werkzaamheden te doen heeft. Ziet eens naar den boekhou- der onzer fabriek zegt spreker die heeft niets anders te doen dan de boekhou- ding daarvan en krijgt f 2000. Nadat de Voorzitter heeft opgemerkt, dat de bezoldiging in evenredigheid met omlig- gende gemeenten zeker niet He hoog is, wordt het voorstel aangenomen met 8 tegen 2 stemmen; tegen stemmen de heeren Wisse en Faas. De Secretaris dankt den Raad voor deze beslissing. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de jaarwedde van den gemeenle-ontvanger te verhoogen met J 25. De heer De Putter acht dat wel wat weinig. De Voorzitter merkt op, dat de ontvanger jmaar 2 dagen per week zitting lioeft te hou den. Dat hij meer komt, is wel te prijzen, maar hij kan toch met minder volstaan. Zijn werk is niet zoo omvangrijk. Het voorstel wordt aangenomen met alge- m eene s te m men Burgemeester en Wethouders stellen voor, de jaarwedde van den ambtenaar ter se cretarie te verhoogen met f 25 en alzoo te brengen op 525. De heer Faas verklaart, dat dit naar zijn gevoelen te weinig is; die moet toch ook heele dagen op de secretarie zijn. De Voorzitter merkt op, dat deze geen verantwoordelijkheid heeftals de uren van de secretajrie verstreken zijn, gaat hij liuiswaarts en heeft geen verdere verant- woording als de secretaris, die dan meer- malen nog werk mee moet nemen naar huis. De heer Faas blijft het te weinig vinden in verhouding van de verhooging van den secretaris, maar zal geen voorstel doen. Het voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat de geineen- lebode wegens meerdere werkzaamheden in 1915 eene gratificatie vraagt van 50, er op wijzende dat hij 15 reparatiekosten aan zijn fiets heeft gehad, wat hij nogal bezwa rend acht, terwijl hij voorts verhooging van salaris verzoekt met 100. Burgemeester en Wethouders slellen voor hem 25 salarisverhooging te geven, wat zij voldoende achten, in verband met de door hem verricht wordende werkzaamhe den. De heer Scheele merkt op, dat de com missie, blijkens haar rapport, de verhooging voor den bode te gering acht. Hij is het daarmede eens. Toen de betrekkingen van veldwachter en bode werden gescheiden, heeft men gezegd het voorloopig op 100 te zullen bepalen, om dan eens te zien, hoe het met de werk zaamheden stond. In verband met die werkzaamheden acht hij eene verhooging van 25 te weinig. De Voorzitter wijst er op, dat de bode door het verstrekken van regeeringsbrood, voor het uitoefenen van controle ook 2 's weeks krijgt en dat werk doet hij in zijn gewonen lijd als bode. Het is een uitzon- dering als de bode des namiddags nog dien- sten voor de gemeente moet doen. De heer Scheele voert hier tegen aan, dat die verstrekking van regeeringsbrood ophoudt, als de oorlog klaar is. Hoe eerder het klaar is met het regeeringsbrood, hoe liever ieder dat zal zien. Dan houdt dus voor den bode die vergoeding ook op. Hij stelt voor eene verhooging van J 50 te geven. Nadat de Voorzitter nog heeft opgemerkt, dat de bode ook nog gelegenheid heeft om nog andere werkzaamheden, dan die voor de gemeente te verrichten, door in tuinen te werken, en de heer Scheele naar aan leiding hiervan er op heeft gewezen dat het ook noodig is, dat de bode andere in- komsten geniet, wordt het voorstel van den heer Scheele met algemeene stemmen aan genomen. Burgemeester en Wethouders slellen voor, de jaarwedde van den gemeente-veldwach- ter te verhoogen met J 100 en dus te stel len op f 700. De Voorzitter herinnert, dat de heer Wisse reeds voor de benoeming van den veldwachter voorstelde, bij deschei- ding der belrekking met die van bode, /700 uit te loven en dat ook de Commissaris der Koningin in dien geest sprak, doch dat be sloten is voorloopig f 600 te geven, opdat men kon uitzien wat de te benoemen veld wachter zou presteeren. Nadat men nu ge ruimen lijd heeft kunnen waarnemen op welke wijze de gemeente-veldwachter zijn dienst opvat, durft hij met vrijmoedigheid de verhooging van f 100 voorstellen. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de veld wachter ook gewezen heeft op de groote onderhoudskosten voor zijn rijwiel, dat hij in dienst der gemeente gebruikt. Is de Raad welliclU genegen het onderhoud van dat rijwiel voor rekening der gemeente te nemen? De heer Scheele meent, dat, na de loege- kende verhooging, voorloopig daarop niet behoefl te worden ingegaan. De Raad blijkt het met den heer Scheele eens te zijn. De Voorzitter stelt voor, den gemeente- werkman, belast met het ophalen der vuil- nis, wegens toeneming zijner werkzaamhe den 25 verhooging te geven, waardoor zijne jaarwedde tot j 100 zal klimmen. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Vervolgens stellen Burgemeester en Wet houders voor de jaarwedde van den ge- meente-architect met 100 te verhoogen en aid us te brengen op 200. Zij doen dit voorstel, omdat de werkzaamheden nogal veel tijd vereisclien. De architect besteedt veel zorg aan het werk der gemeente en, daar in de laatste jaren geen werken boven de 500 werden uitgevoerd, heeft hij ook geen bijverdienslen wegens procenten van zulke werken. De heer Wisse acht 100 te veel en meent, dat met f 50 verhooging zou kun nen worden volstaan, hij krijgt nu toch ook weer wat van den te maken keiweg. De heer Scheele acht de voorgestelde ver hooging billijk. Den heer Faas komt het ook nogal erg hoog voor. Er zijn wel gemeenten die meer geven, maar dat zijn groote gemeenten als Ter Neuzen en Axel; er zullen er ook wel zijn die minder geven. De voorgestelde verhooging wordt aange nomen met 7 tegen, 3 stemmen; tegen stem- men de heeren Wisse, Faas en De Putter. Thans komt aan de orde eene wijziging van de regeling der jaarwedden der hoof den van scholen. Burgemeester en Wethou ders stellen voor alle bedragen te stellen °P 10Q boven liet minimum, doch de laatste verhooging, na 20 jaren dienst, die destijds ten behoeve van den heer De Kok is ingelaschl, te laten vervallen. Zooals be kend, geniet het hoofd der school te Othene reeds het salaris dat nu zal worden uitge- loofd. De heer De Moor zal dan nog 50 vooruitgaan, de heer Jansen komt, in ver band met zijne dienstjaren, daarvoor voor- eerst nog niet voor het voile salaris in aan merking. De heer Scheele had liever de laatste ver hooging ook nog behouden; nu doet men den lieer De Moor eigenlijk eene verhooging van f 50 ontgaan; had hij een groot gezin, dan zou men daaraan niet denken, nu doet men liet wel. De Voorzitter herinnert aan de geschie- denis dezer zaak. Ten behoeve van den heer Kok, oud-hoofd der school te Othene, is nog eene laatste verhooging ingevoerd. Verder wilde de Raad niet gaan. Later is men echter verder moeten gaan, om den heer Luwema, die elders benoemd was, te Othene te houden. Men begreep toen, dat die regeling algemeen zou moeten worden gemaakt. Men is noodgedrongen daartoe ge komen, en daarom meent spreker, dat men nu ver genoeg gegaan is, met die regeling algemeen voor te stellen. Ten slotte wordt de voorgestelde regeling met algemeene stemmen goedgekeurd. Overeenkomslig het ingekomen nader ver- zoek wordt aan de vereeniging „De Ver- eenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen voor hare avondvakschool eene subsidie van 25 'sjaars verleend voor de jaren 1916— 1920. Alsnu brengt de Voorzitter in bespreking de jaarwedde der verloskundige, mej. Rnijff- Alberts, die in een breed gemotiveerd adres verhooging van jaarwedde heeft gevraagd, wegens langdurigen diensttijd en verminde- l'ing van inkomsten, wegens de concurrentie der geneesheeren. De Voorzitter acht dit een moeilijk geval. Aan andereh wordt verhooging gegeven we gens toeneming van werkzaamheden, maar deze adressante zou men moeten verhoogen nieltegenstaande hare werkzaamheden afne- men. Zij wordt eigenlijk gesalarieerd voor de menschen die niet bij machte zijn te betalen, maar spreker gelooft, dat bij de toegenomen verbetering van den welstand der arbeiders, het maar zeldzaam zal voor- komen, dat er menschen zijn, die niets kun nen betalen. De heer Scheele meent, dat het hier de vraag is, of men zonder verloskundige mag zijn en of men, als zij eens vertrok, voor het thans betaalde salaris eene andere juf- frouw zou kunnen krijgen. De Voorzitter meent, dat de gemeente niet gedwongen is een verloskundige te onder houden, temeer, waar er een geneesheer is gevestigd. De lieer Wisse betoogt, dat op de gemeen te toch de zedelijke plicht rust, zoo eene juffrouw te hebben. Alle tractementen zijn in den loop van jaren verhoogd; vandaag reeds vele, hij meent, dat ook voor juffrouw Ivnijff eene verhooging billijk is. 100, zoo als zij vraagt, komt hem nogal hoog voor, maar liij stelt voor 25 te geven. De Voorzitter verklaart, dat Burgemees ter en Wethouders geen verhooging hebben voorgesteld, omdat er geen grond voor aan wezig is. De heer Wisse acht het motief: dat zij minder verlossingen te behandelen krijgt en zoo iemand in de gemeente niet gemist kan worden. De heer Scheele is het daarmede eens; men kan ook wel de hulp van een dokter inroepen, en die is dan opk wel verplicht te helpen, maar het is een groot verschil, of die bij een grooten boer, of een arbei- der wordt geroepen. De heer Faas acht het een moeilijke zaak, daar het persoonlijk wordt, maar de toe- stand is zoo, dat elk die kan, de juffrouw ontvlucht en de hulp van den dokter in- roept. Alleen zij, die niet anders kunnen, komen bij haar. Het is nu eenmaal niet anders, dal leeft in de gemeente. Als de dokter niet wil, moeten ze naar haar toe, en dat de toestand zoo is, dat is het jam- mere van de zaak. Het voorstel van den heer Wisse, om de jaarwedde van de verloskundige met 25 te verhoogen, wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem; tegen de heer Faas. Aan de orde komt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, op een eindcijfer I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2