ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6273. Zaterdag 11 September 1915. 55e jaargang. De Oorlog ABONNEMENT ADVERTENTlfiN HERHALINGS-ONDERWIJS. GEMEENTEREKKNING. GEMEENTEBEGROOTfNG. T0ESTAND DER GEMEENTE. B 1 N N E N L A N 0. 5 Telefoon 23. Pit Blad verschlint Maandag^, Woensdag* en Vrijdagavond, ultgezonderd op Feestdagen, hi] de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Kenzen. ^SHTE^STIE] ZBL-AJD. einde deze knoeierijen tegen te gaan is de Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. jyien abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor I UUP op den dag der uitgave. maatregel genomen, dat slechts s/4 aan y ERSL AG I>e Nederlandsche Slagersbond en de regeeringsvarkens. De Nederlandsche Slagersbond heeft Woensdag te Amsterdam een bnitengewone algemeene bondsvergadering gehouden, ter bespreking van het rondschrijven no. 13 inzake de distribute van regeeringsvarkens, uitgevaardigd door den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel, aan de burge- meesters der Nederlandsche gemeenten, en ter bepaliug van de houding die de Neder landsche slacbter tegenover de nieuwe be- palingen moet aannemen. De bepalingen in de nieuwe circulaire van het Rijks Cen- traal Bureau kunnen onmogelijk door het bondsbestuur worden gecontroleerd en na gekomendaarom heeft het bondsbestuur besloten, dat iedere afdeeling de varkens door middel van haar burgemeester zal be- trekken en niet meer door bemiddeling van den bond. De heer H. J. B. Dungelman hield een inleiding, waariu bij in overweging gaf in aigemeenen zin den Minister te verzoeken de grenzen te sluiten voor den uitvoer van varkens en varkensvleesch, totdat de varkens, in inkoop, een prijs zullen hebben van b.v. 70 cent per E.G. Naar aanleiding hiervan hebben verschil- lende sprekers het woord gevoerd. De voorzitter ried aan, zich neer te leggen bij den maatregel van den Minister, dat, indien een siachter 100 E.G. varkensvleesch op de rnarkt koopt, hij er 300 E.G. van de regeering bij kan bekomendoch dan moet er op aangedrongen worden, dat de prijs van dat regeeringsvleesch zoo laag wordt gesteld, dat de gemiddelde inkoopsprijs niet hooger wordt dan in de tegen woorclige omstandigheden die van de regeeringsvar kens is. t Verscheidene sprekers klaagden over de knoeierijen, die naar zij zeiden, thans met de regeeringsvarkens worden gepleegd. Ten- regeeringsvleesch mag worden geleverd. Zoodoende kan de Minister nagaan hoeveel varkens Nederland noodig heeft. Volgens enkele sprekers ligt het dan ook voor de hand, dat de maatregel slechts tijdelijk is. Nadat nog eenige sprekers op afslag van de prijzen hadden aangedrongen, met het oog op het belang van de armere klasse, werd conform de corclusie van den inleider besloten. (N. R. Crt Periscoop op geweer. De heer Eradus, geweermaker van het regiment jagers, deelt mede, dat bij een soort periscoop uitgevonden heeft, welke bevestigd aan het geweer model 95, den schutter in staat stelt, om, geheel gedekt voor vijandeljjk vuur, dus zonder dat hij ook maar het geringste lichaamsdeel be- hoeft bloot te geven en zonder op de gewone wijze gebruik te maken van de richtmiddelen, vizier en korrel, uit een loopgraaf het terrein, dat voor hern ligt, te overzien en waardoor bij dus tevens in de gelegenheid wordt gesteld geheel gedekt op den grond te vuren. Woensdag zijn naar hij mededeelt met het toestel op de banen van Ockenburgh proeven genomen in tegeuwoordigheid van een hoofdofficier en verdere officieren van het le bataljon jagers en de verkregen resultaten moeten verrassend zijn geweest. Het geval met de Hibernia. Van bevoegde zijde verneemt de N. R. Crt. het volgende Zooals bekend, is het Nederlandsche vis- schersvaartuig Hibernia uit IJmuiden den 29en Maart 1915, terwijl het zich op onge- veer 90 zeemijlen van Helgoland bevond, door een Duitsch vliegtuig aangevallen dat een bom wierp, die op zeer korten afstand van het vaartuig ontplofte. De regeering heeft bij de Duitsche regee ring geprotesteerd tegen deze handelwijze, waardoor het leven der bemanning van de Hibernia in ernstig gevaar was gebracht. Zij deed hierbij uitkomen, dat de Hibernia op het oogenblik van den vliegeraanval zich buiten het gebied bevond hetwelk volgens een vroegere mededeeling van de Duitsche regeering als gevaarlijk moest worden beschouwd. In haar antwoord deelde de Duitsche regeeriDg mede, dat de plaats waar de Hibernia zich oevond nog binnen de gevaar- iijke zone is gelegen en dat het schip als verdacht was beschouwd omdat de vlieger niet de Nederlandsche nationaliteit had kunnen vaststelien. Tevens echter sprak genoemde regeering haar leedwezen uit over dezen geenszins opzettelijken aanval op een onzijdig vaartuig. Het geheimzinnige 42 c BVI. kanon. Toen bij het begin vail den Europeeschen oorlog door de pers het bericht de ronde deed, dat de Duitschers bij de beschieting van Luik gebruik maakten van een gewel- dig kanon, dat projectielen van een kaliber van niet minder dan 42 c.M. uitbraakte, haalden velen ongeloovig de schouders op en trokken het bestaan van dergelijke mon- sterkanonnen in twijfel, daar men niet kon gelooven, dat zelfs de Duitsche oorlogslech- niek, in al haar „valmaaktheid in staat zou geweest zijn, de ontzettende moeilijk- heden, die zich bij den bouw van dergelijk geweldig geschut zouden voordoen, te over- winnen. Maar weldra verschenen authen- tieke foto's van de vernielde forten in Luik en moesten de ongeloovige Thomassen er- kennen, dat bun twijfel ongegrond was ge weest. Zeer, zeer weinig is intusschen tot heden bekend geworden over het geschut, niette- genstaande het monsterkanon in het jaar oorlog, dat adder ons ligt, zoowel op het Westelijk als Oostelijk oorlogstooneel, nog kortgeleden bij Ossowice en Grodno, zijn geweldige stem heeft laten hooren. Maar het Duitsche legerbestuur heeft dan ook alle details van het geschut stipt geheim weten te houden. Wei verschenen in de illustralies foto's waarop een 42-c.M.-kanon was afgebeeld, doch deze foto's waren, zoo als de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" verzekerde, slechts „Schwmdel", iets, wat wij gaarne willen gelooven. Van volkomen vertrouwbare zijde worden ons echter zoo schrijft de „Tel." thans de volgende zeer interessante bijzon- derheden over het vermaarde geschut mede- gedeeld Voor de b e d i en i n g van een 42-c.M.- kanon zijn 200 man noodig; iets, wat geen verwondering behoeft te wekken, wan- neer men weet, dat het monteeren van het geschut 25 a 26 uur in beslag neemt. Eer het kanon gerichl is, verloopt eveneens een geruime tijd, n.l. met minder dan zes uur, na het inschieten door andere kanon- nen. Dat het monteeren zulk een geruimen tijd in bes,lag neemt, laat zich verklaren uit het feit, dat het stuk geschut uit niet minder dan 172 deelen bestaat, en dat het hanteeren der versehillende onderdee- len verre van gemakkelijk is, blijkt reeds nit het feit, dat een 42-c.M.-kanon maar even 88,750 kilogram weegt, terwijl het ge- wicht van de fundamentplaat, waarop het kanon wordt opgesteld, 37,500 Kg. bedraagt, terwijl de fundeering voor lief geschut de diepte van 8 meter heeft. Voor het trans port van een 42-c.M.-kanon zijn twaalf spoorwagens noodig. Over de bediening van het geschut kan het volgende worden medegedeeJd De manschappen, belast met het laden en afvuren van het kanon, dragen mond-, oog- en oorkleppen en krijgen even voor het schot gelosl wordt, bevel, om plat op den buik te gaan iiggen. Dat dit geen over- bodige veiligheidsmaatregelen zijn, wordt duidelijk, als men weet, dat bij het afvu- ren van het kanon door den luchtdruk alle ruiten in een omtrek van 4 K.M. springen. Het geschut wordt op 300 M. afstand elec- trisch afgevuurd. Het projectiel weegt niet minder dan 400 K.G. en heeft de respecta- bele lengte van 1,268 meter. Het gebruik van dergelijk geschut is echter een dure liefhebberij, daar elk schot uit den „loop van zeven meter'' 11.000 Mark kost. De draagwijdte van het geschut is onge- veer te bepalen, als men weet, dat de for ten bij Luik van een afstand van 22,8 K.M. uit platgesclioten zijn. De trefzekerheid is zeer groot, n.l. tot op een halve meter nauw- keurig. De ontzettende uitwerking van een pro jectiel van 42 c.M., heeft men leeren ken- nen uit de foto van het tot puin geschoten fort Loucin, bij Luik, en wordt nog beter gelllustreerd door het feit, dat bij het eer- ste schot, dat uit een 12-c.M.-kanon gelost werd, 1700 man viel, terwijl het tweede schot aan 2400 man het leven kostte. Om den val der Belgische vestingen te bewerkstelligen, hebben de Duitscbei-s van hun „dicke Bertha's" niet veel gebruik be- hoeven te maken. Op Namen en Maubeuge zijn n.l. slechts twee schoten gelost en op Huy een. Er is wel eens beweerd, dat de Fransclien er in geslaagd waren zich van een 42-c.M. meester te maken, doch officieel is dit ver- blijdende nieuws mimmer bevestigd. Zulks zou trouwens slechts door verrassing kun nen geschieden, daar onder het fundament van het kanon een hoeveelheid dvnamiet wordt gelegd met het doel om, zoodra er gevaar dreigt, dat het stuk geschut in han- den van den vijand valt, het in de lucht te laten vLiegen. De jongste gewech&en in de Zwsrte Zee. De ,/Times"-correspondent te Petersburg rnerkt in verbaud met het gevecht in de Zwarte Zee op, dat de Turken door de Russische heerschappij in die zee, hetlcolen- transport met zeilschepen hebben opgegeven en bun oorlogsschepen er aan moesten gaan agen. In weerwil van de numerieke meerder- heid van de Turken, viel prins Troebetskoj onmiddeilijk aan. Het verloop van het ge vecht is uit de telegrammen bekend. De maritieme correspondent van bet blad knoopt er nog de volgende beschouwingen ian vast Sedevt de laatst betrouwbare bsrichttn zijn gekomen over de hewegingen in de Zwarte Zee, hebben de Russen voortdurend de contiole in deze wateren uitgeoefend. Eenige maanden lang maken zij nu al van deze macht gebruik om den aanvoer van schietvoorraden en versterkingen naar den Eaukasus te verhinderen, zoomede van steen- kool en andere goederen, die de TurkeD noodig hebben. Er zijn berichten geweest soms bijna dagelijks van aanvallen door Russische torpedobooten op de Ana- tolische kust, waarbij honderden Turksche zeilschepen werden vermeesterd of in den grond geboord. Alleen al in het communique van den 3den Augustus werd. gemeld, dat meer dan 450 van zulbe schepen tot zinken waren gebracht, doordat de geheeie kust stelsel- matig werd afgezockt en in totaal zal bet ver- nietigde aantal schepen nu wel niet ver meer van de duizecd af zijn. De meeste van deze schepen waren kleine kustvaartuigen blijk- baar gebruikte men schepen waarvan de afmetingen zoo klein waren, om ze beter te kunnen laten ontsnappen aan de Russische patrouille vaavtuigen. Dat deze toeleg niet lukte, moet aan de ondernemingsgeest van de laatsten worden toegeschreven. Het systeem is geeindigd in een volslagen mis- lukking. Uit de berichten omtrent het ge vecht in de Zwarte Zee blijkt, dat de Turken het nu hebben geprobeerd met groote schepen, die geconvoyeerd werden. Dit heeft al geen grooter succes gehad, ten gevolge van Russische heerschappij in de Zwarte Zee. Uit het gebeurde blijkt echter tevens, dat er te Oonstantinopel zeer groote behoefte aan steenkolen moet bestaan. De Zeppelins boven Engeiand. Het Londensche Persbureau maakt bekend, dat drie Zeppelins Woensdagnacht een be- zoek aan de oostelijke graafschappen van Engeiand hebben gebracht en bommen heb ben geworpen. Er werd met anti-lucht- vaartgeschut op geschoten en vliegtuigen stegen op, doch zij konden de luchtschepen niet ontdekken. Vijftien kleine woonhuizen zijn vernield of ernstig beschadigd. Een groot aantal deuren en vensters is gebroken. Verschei dene branden zijn veroorzaakt, doch spoedig gebluscht. Er is verder geen ernstige schade aangericht. De volgende slachtoffers zijn gemaakt 2 mannen, 3 vrouwen en 5 kinderen ge- dood 13 mannen, 16 vrouwen en 14 kinde ren gewond 1 man en 2 vrouwen vermist, waarschijnlijk onder puin begraven. Deze alien waren burgers, op een soldaat na, die gewond is. De derde Duitsche ooHogS' leening, Betreffende de nieuwe Duitsche oorlogs- leening schrijft het te Stockholm verschij- nend Aftonbladet Voor de derde maal moet nu het Duitsche volk een bijdrage in geld leveren. Dat de leening zai slagen, kan niet in twijfel wor den getrokken. De voorwaarden zijn in ieder opzicht gunstiger dan vorige malen. Het komt er enkel op aan alle twijfelaars te overtuigen dat de economische kracht van Duitschland op gelijke hoogte staat met de militaire. De reden, dat Duitsch land hiervan verzekerd kan wezen is de zelfde als die voor de weergalooze successen der vorige leeningen. De geldomloop ge- schiedt in het land zeif. De industrie, die zich geheel naar de behoeften van den oorlog heeft vervormd, maakt winsten op haar groote leveranties, hetgeen geleid heeft tot de vorming van aanzienlijke deposito's bij de banken. De landbouw maakt hooge prijzen voor zijn producten. Het bespaarde kapitaal, dat thans ongeveer 21.000.000.000 Mark beloopt, neemt met den dag toe. Daarbij komt, dat een groot aantal buiten- laudsche effecten en aandeelen kon worden te gelde gemaakt. Hieruit volgt duidelijk, dat in Duitsch land het economische leven in zijn wijdsten omvang beschikt over liquide middelen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de derde Duitsche oorlogsleening een even groot succes hebben als de beide voorafgaande. fSiet doortastend opgetreden Een tijdelijk gezagvoerder bij de Engelsche vloot, schipper van een gewapenden treiler, is uit den marinedienst ontslagen op grond dat bij had nagelaten een duikboot aan te vallen. De treiler was op een mistigen dag op patroeljedienst, toen in de verte schieten werd vernomen. Het bleek dat een dnikboot een schip had aangevallen waarvan de bemanning reeds in de sloepen was gegaan. De treiler voer naar de sloepen toe om de menschen aan boord te nemen, maar kreeg, naderbij gekomen het verzoek af te houden, daar anders bet vijandeiijk vuur naar de booten zou worden getrokken. Aan dit verzoek gaf de treiler gevolg en verwijderde zich snel. Een half uur later keerde de treiler terug, nu geheel gevechts- klaar. De duikboot was toen echter reeds verdwenen. Het geval is behandeld voor een krijgs- raad, die uitmaakte dat de schipper van den treiler niet had gedaan wat hij kon, om de duikboot te attakeeren. VcetangeSs aSs strijdmidriei. Onder de velerlei middelen om wegen en terreinen onbegaanbaar of althans onveilig te maken behooren, zoo schrijft de N. R. Crt., naast de meer moderne, als traptnijneu. electrische mijnen en electnsch geladen af- sluitingen, ook een aantal zeer onderwetsche, waaronder wolfskuilen en voetangels nog onder de gevaarlijkste zijn. Speciaal de voetangels schijnen in dezen oorlog weer veel gebruikt te zijn en te zullen worden. Van ouds vonden zij toepassing tot het ondoorwaadbaar maken van inundaties of stroomen. Ook thans ontbreekt het niet aan bijzonderheden er over. Eenigen tijd geleden berichtte ons blad over het gebruik er van door de Franschen, die ze voor hun stellingen op den Hartmannsweilerkopf ge- strooid hadden, maar ook nabij onze grens schijnt de weg van Maastricht nabij Luik er mee versperd te zijn geweest, en althans voor wielrijden ongeschikt. De moderne voetangel, zooals die o. a. door een Duitsche machinefabriek gepro- duceerd wordt, is zeer eenvoudig te maken en daarbij zeer doeltreffend van vorm. Door, van een stervormige plaat met vier punten, twee tegenover elkaar staande otn- laag, en de twee andere omhoog te buigen, ontstaat, zooals men gemakkelijk probeeren kan, een lichaam met vier punten, dat, hoe het ook neergeworpen wordt, steeds met drie punten den grond raakt, terwijl de vierde omhoog staat. Een andere stand is niet mogelijk. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, hoe de werking van zoo'n voetangel, die zich niet laat vertrappen, (daarvoor is ge- zorgd door hem uit sterk plaatijzer te persen) en niet omvergooien (want steeds komt een punt naar boven) moet zijn op den hoef van een paard of den voet van een iDfanterist. De scherpe punt, die niet om- buigt noch wijken kan, dringt daar diep in. Even gevaarlijk, zoo niet nog zekerder van werking, is hij wanneer een automobiel of rijwiel er over rijdt. Het plaatvormige model, want het mid- dengedeelte is vlak gebleven, brengt mee, dat de voetangels gemakkelijk op elkaar gestapeld kunnen worden. Zij sluiten dan ineen als de wervels van een diermen kan, door ze in 't midden te doorboren en aan te rijgen, zeer gemakkelijk een streng ervan aan elken soldaat meegeven, die door een enkelen zwaai ze over een weg kan uitstrooien. Daarmee beveiligt men zich met vrij groote zekerbeid tegen een over val of vervolging door cavalerie, wielrijders of automobielen. lnfanterie zal vooral op on- gebaand terrein, zooals op bet voorterrein van versterkingen, in de bestorming er door gestuit kunnen worden. Men begrijpt, dat het persen van der gelijke voorwerpen, waarbij de tanden in een bewerking kunnen worden gevormd, omgezet en ter wille van de stevigheid nog gewelfd bovendien, voor een machinefabriek kinderspel is, zoodat zij in onbeperkt aantal ter beschikking van de legers gesteld kunnen worden, die er heele landstreken hier en daar mee bezaaien kunnen en zoodoende voor ruiterij ongeveer ontoegankelijk maken. Het vraagstuk, een weg er snel weer van te zuiveren, schijnt nog niet opgelost. Men zou geneigd zijn te zoeken in do richting van een gecombineerden bezem en electromagneet. Uit Rusland. Het bericht, dat de tsaar het opperbevel over het leger op zich heeft genomen, is aldus werd Woensdag aan de N. R. Crt. uit St. Petersburg geseind te laat bekend gemaakt dan dat de ochtendbladen er over konden schrijven. Een uitzondering maakt het Novoje Wromya. Deze daad van den tsaar zegt het bladwerpt de Duitsche vredesverwachting in duigen. Het is on- denkbaar dat het Russische leg ri- de wapens zou neerleggen voor de uiteindelijke over- winning is bebaald. Nooit zal de vijand de ziel van het Russische volk kunnen treffen. Het Novoje Wremya brengt een aau- grijpende hulde aan den grootvorst, wiens naam voor altijd in de harten der Russische soldaten zai voortleven. Hij heeft het leger een innige genegenhc-id en een grenzenloos vertrouwen ingeboezemd en het leger zal zich zijn ouden bevelhebber waardig toonen. De hoedanigheid van het Russische leger is nimmer op een ern.stiger proef gesteld dan op 3 September, toen een afdeeling troepen order kreeg om den vijand bij Grodno aan te vallen en hem tot elken priis tegen te houden ter dekkmg van den af- tocht van het overschot der Russische strijdnrachten. Hun verliezen niet telleude, bestormden de Russen de loopgraven ten Z. 0. van de stad en vielen den vijand met de bajonet aan. De Duitschers waukelden en begonnen terug te trekken, doch neergemaaid als ze werden door hun eigen machinegeweren, opgesteld in de naburige straten, kwamen ze bijna alien om. Sterke Duitsche reserves daagden toen op en de Russen kwamen ernstig in het nauw. Middelerwijl waren anderhalf bataljon COURANT Burgemeester en Wethouders van TEH NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings- onderwijs voor jongens, aanvangende 1 November a.s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden voor 1 October a.s., voor de korn der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen omtrent het herhalings-onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 8 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Jlelcening van de inhomsten en uit- gaven dezer gemeente over het jaar 1914 aan den Raad is overgelegd, en die Rekening van den 10 tot den 26 September 1915, op de Secretarie der ge meente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 203 der Gemeentewet. Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrouting van de plaatselyke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1916 op heden aan den Raad is aangeboden, en. voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 9 September 1915. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. VAN DEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN, maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar is ge- steld. Ter Neuzen, den 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1