3. Benoemen leden gascommissie. De Voorzitter noodigt den Raad uit, over te gaan tot het benoemen van drie leden voor de gascommissie, wegens periodieke aftreding van de heeren Smies, Wolfert en Oggel. Hij verzoekt de heeren Dieleman en P. Dekker met hem het stembureau te vormen, waaraan deze voldoen. De uitslag der stemming is, dat de heer f Smies wordt gekozen met 9 stemmen, de heer Wolfert met 9 stemmen en de heer Oggel met 8 stemmen. Op den beer Dieleman, is 1 stem en op den heer De Feijter zijm 2 stemmen uitge- bracht. Op de desbetreffende vraag van den Voor zitter, verklaren de gekozen heeren, deze herbenoeming aan te nemen. 4. Verzoekschriften om onlheffing van schoolgeld. Ingekomen zijn verzoeken van A. F. Schie- man, C. Dijkwel >en J. van Sluis, om ont- heffing van hun aan&lag wegens schoolgeld, daar hunne kinderen de openbare lagere school hebben verlaten. Zonder hoofdelijke stemming wordt be- sloten de gevraagde ontheffing te verlee- nen. Verzoekschriflen om ontheffing van hoofdelijken onislag. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, naar aanleiding van de ingekomen desbetreffende verzoeken, af- schrijving te verleenen wegens hoofdelijken omslag aan J. Buijze 17,40, Ds. Bruins 39,42 en J. de Ivraker 49,20. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Omvraag. De heer Smies vestigt de aandacht op lvet vele zand in de rio,leering in den Buitenweg. De Voorzitter zegt toe, dat hij de aan dacht van den opzichter hierop zal ves- tigen. 7. Reclames in zake hoofdelijken omslag. Ter behandeling van de ingekomen re clames tegen den hoofdelijken omslag schorsl de Voorzitter de openbare vergade ring, die overgaat in eene zitting met ge- sloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver- gadering deell de Voorzitter mode, dat op de ingekomen reclames is beschikt als volgt: Teruggebracht J. M. Ilerrebout en D. Schuitvlot van de 2e naar de le klasse, H. Zegers van de 4e naar de 2e klasse, A. W. van de Bilt van de 6e naar de 3e klasse, P. A. Geene van de lie naar de 8e klasse, M. de Bruijne van de 14e naar de 21e klasse, wed. J. C. van Damme van de 14e naar de 8e klasse, A. van 't Hoff en A. J. van de Vijver van de 15e naar de 13e klasse, D. Vael van de 17e naar de 16e klasse, H. Claessens van de 26e naar de 25e klasse en L. Boogaert van de 38e naar de 35e klasse. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. GEMEENTERA AD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 7 September 1915. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burge- meester-raadslid. tanwezig de heeren De Mul, De Jonge, he Putter, Scheel'e, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse en Dieleman, benevens de se- cretaris. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waar- na op zijn verzoek de secretaris de notulen der voorgaande leest. De heer Wisse merkt op, dat daarin ver- ii)eld staai, dat hij naar de betrekking van amblenaar van den burgerlijken stand heefl gesolliciteerd; dit is onjuist, hij heeft daar- naar niet gesolliciteerd. De Voorzitter erkent, dat dit zoo is; het was een voordracht opgernaakt door Bur gemeester en Wethouders. De Secretaris merkt op, dat hij natuurlijk geen bezwaar tegen wijziging in de notulen heeft, maar dat de Voorzitter de vorige maal in de vergadering heeft medegedeeld, dat er 2 sollicitanten waren. De Voorzitter verklaart, dat hij zich dan verkeerd heeft uitgedrukt. De Secretaris wil alsnu ook nog verkla ren, dat hij evenmin naar die betrekking had gesollicileerd. Nadat de notulen in verband der opmer- king van den heer Wisse zijn gewijzigd, worden zij met algemeene stemmen vast- gesteld. 2. Reeediging herbenoenule leden van den Raad. De Voorzitter noodigt de herkozen raads- leden, de heeren De Mul en Faas uit, de hij de wet vereischte eeden at te leggen, waar aan deze voldoen. Alsnu wenscht de Voorzitter hen geluk met hunne herbenoeming, drukt de hoop uit, dat zij weder als voorheen hunne krach- ten aan de beliarliging der gemeenlebelangen zullen kunnen wijden, en dat zij, als tot hiertoe het geval was, op humane wijze aan de vergaderingen van den Raad zullen deelnemen. De heeren De Mul en Faas danken voor den uitgesproken gelukwensch, belovende te doen, wat zij in het belang der gemeenle noodig acliten. 3. Voorst'el tot rooiing van boomen. De Voorzitter deelt mede, dat volgens van de direclie ingekomen schrijven nog 3 boo- men op de Noordzijde van het dorpsplein in den weg staan voor het aanleggen van de lijn voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Burgemeester en Wethouders sLellenvoor, die boomen te rooien en daarna aan ge- Boemde maatschappij te verkoopen voor f 60. Reeds vroeger zijn besprekingen gehouden, omirent bet planten eener nieuwe rij boo- men. ter vervanging van de nu reeds ge- deeltelijk gerooide rij. Als nu deze boomen ook gerooid worden, is dat voor de latere plannen wel gemakkelijker, daar men dan een geheel nieuwe rij lean planten. Aan den heer De Jonge, die dienaangaande een opmerking maakt, geeft spreber in over- Weging, over die nieuwe aanplant later te spreken. In verband met de vordering der tramwerken, was met deze beslissing haast. Met algemeene stemmen wordt be.sk>ten de bedoelde 3 boomen te rooien en aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij te verkoopen voor 60. 4. Mcdeileelingen. a. De Voorzitter deelt mede, dat de ha- venmeester ter kennis van Burgemeester en Wethouders heeft gebracht, dat een stuk in de glooi'ing van den langen havendam aan den Margarethapolder was weggezakt en hers telling zeer gewenscht was. Burgemeester en Wethouders hebben daar na den toestand opgenomen en gevraagd eene begroofing van kosten te maken. L>e herslelling dier glooi'ing, waarvoor nieuwe scliorgrond en perkoenpalen noodig zijn, doch de oude steen kan herzet worden, wordt geraamd op 89. Volgens den aange- nomeii regel worden werken boven de 25 besteed, doch in dit geval achten Burge meester en Wethouders het wenschelijk tiet werk onderhandsch te gunnen. Ivlaassen zal liet toch moeten maken en die kan het nu voordeeliger, omdat hij in het bezit is van goed bruikbare palen, die nu 15 cent moe ten kosten, terwijl voor nieuwe 40 cent zou moeten worden betaald. Na korte bespreking worden Burgemees ter en Wethouders gemachtigd het werk onderhandsch voor het geraamde bedrag te gunnen, ook omdat het dan nog voor het intreden van het ongunstig jaargetijde kan gereed zijn. De heer Scheele informeerde, of bij de opname der gemeentewerken in het voor- jaar de noodzakelijkheid van dit werk niet was gebleken. Is die verzakking nn zoo ineens ontstaan? De Voorzitter deelt mede, dat de haven- meester in het voorjaar de aandacht van Burgemeester en Wethouders er niet op ge- vestigd had; die verzakking is langzamer- liand ontstaan en erger geworden. 5. Ingekomen slukken. a. Ingekomen is een adres van een aan- tal inwoners van Othiene, waarin zij ver zoeken eene door hen op een welput der gemeente geplaatste pomp voor de gemeente in onderhoud te willen overnemen, daar het onderhoud nu vrijwel ten laste van een persoon komt, terwijl zij ten bate van alle in de omgeving wonenden komt. De Voorzitter deelt mede, dat het een flinke Douglaspomp is, welke de menschen daar geptaatst hebben. De pomp is nogal eens verstopt, omdat de kinderen er maca dam in werpen, van een daar in voorraad liggenden hoop. Hij heeft last gegeven die macadamhoop met een houten kap af le dekken, waardoor dat verstopt geraken wet wat zal verminderen. Het verzoek komt aan Burgemeester en Wethouders billijk voor, waarom zij voorslellen gunstig daar- op te beschikken. Verschillende leden merken op, dat eene pomp nogal eens dikwijls mankeert, dal ondervindt men op 't Veer ook. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres in te willigen en de pomp te Olhene voor rekening der gemeente in on derhoud over te nemen. b. Een adres van het besluur van den Bond van gemeentepolitieamblenaren in Nederland, waarin ter kennis wordt ge- braclit eene door dien bond aangenoinen mo tie, aangaande de salarieering der ge- meente-polilieambtenaren, wordt vo'or ken- nisgeving aangenomen, aangezien de salari eering van den gemeente-veldwachter bij de behandeling der begrooting aan de orde zal komen. c. Een schrijven van L. Stolk, waarin deze te kennen geeft ontslag te nemen als secretaris en lid der plaalselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Hij zal zijne taak vervullen tot zijn te behoemen opvolger in functie kan Lreden. De Voorzitter deelt mede, dat te gelegener- tijd door Burgemeester en Wethouders eene aanbeveling voor een nieuw lid zal worden gedaan. 6. Benoeming welhouder. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een wethouder wegens de periodieke aftreding van den heer W. de Mul. De heer De Mul wordt met algemeene stemmen herbenoemd; 1 briefje is bianco ingeleverd. Op de vraag of hij bereid is de herbe noeming te aanvaarderi, antwoordt de lieer De Mul, dal hij reeds tal van jaren de ge meente heeft gediend en er met het klim- men zijner jaren wel wat begon tegen op te zien. Vooral door de wijze waarop hij werd herkozen, wil hij ecliter de benoeming weder aannemen, en dankl zijne medeleden, voor het in hem gesteilde vertrouwen. De Voorzitter feliciteert den heer De Mul met de herbenoeming en dankl hem voor zijn besluil; hij hoopt, dat God de Heere hem bij vernieuwing krachten zal sehenken, om nog lange jaren de betangen der ge meente te behartigen. 7. Keibesiraling gedeelle dorpsweg. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders hebben overwogen, dat, nu de macadamweg aan de Westzijde van het dorpsplein toch is opgebroken, in ver band met het aanleggen van de tramrails, het een goede gelegenheid was om nu den weg aan die zijde te Iaten bekeien. Zij hebben eene begrooting van dat werk iaten maken, waaruit blijkt, dat het werk f 1005 zou moeten kosten. De aannemer van het aanleggen der tramiijn zou het werk uitvoeren en de tramwegmaatschappij is be reid van de bij haar in voorraad zijnde lavakeien aan de gemeente le leveren. Als het werk thans wordt uitgevoerd, is daar- aan voor de gemeente het voordeel verbon- den, dat zij van de tramwegmaatschappij zal ontvangen het bedrag dat de aannemer dan te Zaamslag niet moet verwerken. om dat hij dan den macadamweg niet behoefl te herleggen, ten bedrage van f 230,50. Met inbegrip der procenten voor den gemeente- archilect zou dit werk der gemeente dus thans op ruim 800 komen te staan. De architect heeft ecliter medegedeeld, dat hij vernomen heeft, dal de aangeboden lava keien geen aanbeveling verdienen, maar dat het besle zou zijn recoupins faconne te nemen, die voor hetzelfde bedrag zullen kunnen gekocht worden als de keien van de tram. Naar de Voorzitter .vernam, zijn de door de tramwegmaatschappij aangeboden keien groote steenen, van 32 op den vierkanten meter, met mooie platte koppen. De recoupins faconnes zijn keien zooals die in de straatwegen der gemeente zijn ge- bruikt, nogal hobbelig voor het rijden. De heer Wisse meent, dat men voorzich lig moet zijn, met het materiaal dat men in de hoofdkom voor bestraling wil gebrui- ken De heer Scheele is het er mede eens, er liggen at zoovele slechte keien. Hij zou er voor zijn den macadamweg voorloopig maar te iaten herleggen. Als die wordt ingewaist ligt die ook terstond weer mooi. De Voorzitter gelooft niet, dat men voor het leggen van een eind macadamweg van 70 M. lengte een stoomwals zal iaten komen. De heer Scheele merkt op, dat de tram wegmaatschappij den weg toch weer in goeden slaat moet opleveren. Wat daarvoor noodig is, daarmede heeft de Raad niets te maken. Men kan een goeden weg ver- Langen. Vender bespreekt hij het maken van een klinkerweg. Op Walcheren en Zuid-Beve- land ziet men die veel. En op Hoek b.v. ook, daar is het netjes, die pLaats is er wel 50 procent mede vooruit gegaan. De heer Wisse wijst er op, dat zoo'n klin kerweg voortdurend onderhoud vereischt. Vroeger was er o>ok een gedeelte van het dorp mede bestraat, maar de klinkers zijn opgebroken omdat de weg zoo slecht was. De heer Scheele meent, dat de klinkers die nu gebruikt worden veel beter zijn dan die kleine steentjes van vroeger. Ziet maar eens naar de Heerengracht te Ter Neuzen, daar komen toch ook voortdurend zware vrachten op en in een keiweg kunnen ook putten komen. De heer Faas is ook van meening, dat men in de kom der gemeente geen keien moet leggen, dat men in huis zit te schud- den als er een wagen voorbijschokt. De Voorzitter meent ook, dat er voor klin kers wat te zeggen valt. De heer Scheele vraagl, of deze zaak niet kan worden aangehouden. De Voorzitter antwoordt ontkennend; het leggen van de tramiijn is nu aangevangen erj men kan de weg niet zoolang open iaten liggen, tot het weer eens raadszitting is geweeSt. Er moet nu van geprofiteerd worden, omdat men dan iets terugkrijgt voor het werk dat de aannemer aan de tramiijn minder moeL maken. Daar enkele ileden nadere inlichtingen wen- schen, wordt de gemeente-arcliilect ter ver gadering genoodiigd. Hij deelt mede, van den Ingenieur van den provincialen waterstaat vernomen te hebben, dal de lavakeien vergruizen en af- slijpen. De proef door de provincie geno- men met een soort machinale keien is ook niet uitgevallen. Recoupins faconnes zijn sterke keien en hij meent, dat de gemeente deze thans ook wel kan koopen. In ver band met de opmerking omtrent klinkers, wijst hij er'op, dat die vroeger in de kom gebruikt zijn, doch dat ze zijn opgeruimd, omdat ze niet bestand bleken tegen het vervoer. De Voorzitter betuigt den architect dank voor de gegeven inlichtingen, waarna deze de vergadering verlaat. De heer Scheele, die den weg liever op 3 meter breedte gemaakl z,ag', dan op 2.75 M., zooals wordt voorgesteid, daar men, als een wagen pasiseert, of in het slijk, of op de trambaan zal moeten uitwijken, pleit nog voor een klinkerweg. De Voorzitter aclit, dat piet 2,75 !M. breedte kan worden volstaan. Er kan een pad van macadam, ten dienst der voetgangers, naast den weg worden gemaakt. Hij gelooft, dal men het wel kan wagen met de keien die de tramwegmaatschappij aanbiedt; zij ge bruikt die niet aLl.een voor de overwegen, die zij moet bestraten, maar ook voor de los- en laadplaatsen, waarop veel vervoer zal komen. De heeren van de tramwegmaat schappij zullen omtrent die keien toch wel goede ervaringen hebben, anders zouden ze die ook wel niet gebruiken, aangezien zij toch de los- en laadplaatsen zelf moeten onderhouden. Hij wil het advies van den Ingenieur van den provincialen waterstaat wel gelooven, maar merkt op, dat men voor die lichamen gewoon is, over het beste maar ook duui\sLe materiaal te beschikken, dat gaat uit een ruimere beurs dan van een ge meente. De lieer Scheele komt er tegen op, dat de Voorzitter van iemand als de voornoemde Ingenieur veronderstelt, dat deze omtrent te gebruiken materiaal voor bestrating ad vies zou g'even, zonder rekening te liouden met de beurs. De Voorzitter verklaart, niet te hebben bedoeld, dal deze daar geen rekening mee zou houden, maar meent, dat men een ver schillende beschouwing kan hebben, om trent het afslijpen van de keien. Dat men een weg verkrijgt met groote keien met glad bovenvlak is ook wat waard. De heer Faas meent, dat er wel wat voor te zeggen valt, om die keien aan te nemen, aangezien de tramwegmaatschappij voor de overwegen, die zij aan de Westzijde van het dorpsplein maken moet, toch ook die keien gebruikt. Ging men nu in den weg tussclien de overwegen andere keien ge bruiken, dan werd het heelemaal lapwerk. Ten slotle wordt met algemeene stemmen besloten den weg te iaten maken overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, met keien le leveren door de tramwegmaatschappij en het werk op te dragen aan den heer Ter Siepen, aannemer van de tramiijn. (Wordt vervolgd). IN (I EZ ON DEN STUKKEN. 's Gravenhage, den 7 Sept. 1915. Geachte Redactie Gaarne wil ik hier tuededeelen, hoe de loop van zaken is geweest betreffende het uitvoerverbod van bieten naar Belgie. Geruimen tijd geleden, deelde ik u mede de betrokken brief heeft u in uw blad gepubliceerd dat het niet in het voor- nemen van den Miuister lag om hetvuit- voerverbod voor bieten voor Zeeuwsch- Vlaanderen op te heffen. Echter deelde ik u uitdrukkelijk mede, dat de mogelijk- heid voor opheffing van het verbod wel degelijk nog bestond, en zou worden opge- geven indien het laudbouwbelang, o. a. de prijzen enz. die opheffing wettigden. In dien tusschentijd hebben wij niet stil gezeten hoewel wij eerst laat begrepen waar de schoen wrong. Door enkele officieele en eenige stille tegeustauders van de opheffing van het uitvoerverbod. waaronder natuurlijk belang- hebbenderi voorkomen, blijkt den Minister te. zijn rnedegerieeldlees, blijkt getrucht te zijn den Minister van Landbouu; diets te maken, dat er volstrekt geen landbouw- belang in Zeeuwsch-Vlaanderen bij betrokken was of de grens voor de bieten al of niet werden geopend en dat bovendien de Bel- gisehe fabrieken toch niet in staat zouden zijn de bieten te verwerken door gebrek aan maohinebehoeften enz. Ook werd opge- merkt dat het niet zeker was, dat de Bel- gische fabrikanten aan hunne financieele verplichtingen zouden kunnen voldoen. Toen al deze dingen bekend werden is er natuurlijk van de zijde van de iand- bouwers al is dit door de omstandig- heden wel wat laat geschied, maar dat ver- wijt mag hem niet treften werk van gemaakt die onj uiste mededeelingen te weer- leggen. De heer Eruytier, de afgevaardigde voor Bontenisse, heeft direct de betrokken besturen van de afdeelingen van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij er op attentgemaakt, dat zij den Minister moesten toonen dat wel degelpk een groot landbouwbelang bij den uitvoer der gecontrakteerde bieten is betrokken. Ook andere bonden heeft hij aangezet hetzelfde te doen en als het ware den betrokkenen de oogen geopend op welke valsche gronden met hunne belangen werd gespeeld. De landbouwers mogen mijn geachten collega in dezen zeer dankbaar zijn, want als de zaak nog gered wordt is het zeker ook mede aan zijne adviezen te danken. In de betrokken adressen is duidelijk met argumenten aangetoond, dat wel deg-lijk het landbouwbelang er bij betrokken is en ik wil u de argumenten mededeelen, omdat zij wellicht indien de oorlogstoestand zoo blijft het volgend jaar nog kunnen gelden Allereerst zij opgemerkt, dat het op het kwantum geproduceerde suiker van weinig invloed is, of de gecontrakteerde bieten voor Belgie al of niet in het land blijven. Op den prijs van den suiker in het Binnen- laud heeft het kwantum zeker geen invloed, omdat een zeer groot gedeelte van de hier te lande geproduceerde suiker toch wordt uitgevoerd en de suiker een exportartikel is. Bovendien hebben de betrokken suiker- fabrikanten zich verbonden hetzelfde gedeelte van de uit Zeeuwsch-Vlaamsche bieten geproduceerde suiker aan de Nederlandsche Regeering terug te leveren als de Neder landsche fabrieken zich hebben verbonden te geven, terwijl de pulp voor 50 J/0 weer naar Nederland uit Belgie zal worden terug gebracht, waartoe de noodige waarborgen ten genoege der Nederlandsche Regeering, zullen worden verstrekt. Ook zijn de Bel- gische fabrikanten bereid de noodige garantie te stellen voor richtig nakoming van hunne financieele verplichtingen, terwijl zij den Minister hebben verzocht zich door een Regeeringscommissaris te doen overtuigen, dat zij werkelijk in staat zijn de bieten te vermaien en de daartoe benoodigde machine- behoeften, als olie enz. in voldoende mate op de fabrieken aanwezig zijn. Al deze verklaringen van de Belgische fabrikanten heb ik gelezen en gehoord tijdens een conferentie met den Minister van Land- bouw die o. m. werd bpgewoond door de heeren Fruytier, Ph. van DixhoornI). J. Dees en ondergeteekende, terwijl zij tevens werd bijgewoond door een drietal direeteuren van Belgische suikerfabrieken. De direeteuren van de Belgische suiker fabrieken hebben wij medegenomen teneinde hun, in ons bijzijn, uitdrukkelijk het praatje te doen weerleggen dat alsof zij niet zouden kunnen werken. Trouwens reeds overdui- delijk, in een request aan den Minister, hadden zij dit praatje weerlegd. In het oog dient te worden gehouden dat hier een landbouwbelang, uitsluitend van Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt behandeld. De contrakten met de Belgische fabrieken loopen over ruim vier duizend Hectaren bieten. Hieruit volgt al, dat het overgroote deel van de bietenbouwers belang hebben bij den uitvoer van de bieten naar Belgie. De landbouwers betrokken bij de Coopera- tieve kunnen er geen of niet noemenswaardig nadeel bij hebben, terwijl zij, die in het geheel niet gebonden zijn zeker geen nadeel bij de opheffing van het uitvoerverbod kun nen hebben. Vaststaat dus dat het belang van de boe- ren van Zeeuwsch-Vlaanderen medebrengt dat de grens wordt geopend. Voldoende volgt dit eigenlijk al hieruit, dat landbouwers zelf, die toch wel weten wat hun eigen belang is, er om vragen. ManDen als Vorsterman van Oyen en Do- minicus steunden hen daarbij, zoo ook het Nederl. Laiidbouw-Comite. De prps door de Belgische fabrieken voor de bieten betaald is ruim twee gulden per duizend kilogram hooger dan die besteed door de Nederlandsche fabrieken. Twee gulden meer voor de bieten in Zeeuwsch- Vlaanderen terwijl toch een ieder weet dat het rendement van de Zeeuwsch-Vlaamsche bieten heel wat minder is dan die boven de Schelde. Zoo oppervlakkig zou men zeggen, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche boeren geholpen zijn, indien de Minister in overleg met de suikercommissie de Nederl. fabrieken er toe brengt, voor dit jaar, voor de Vlaamsche bieten twee gulden meer te betalen. Daarmede zijnde boeren niet geholpen, dit dient uitdrukkelijk te worden gezegd. Wanneer de Belgen de bieten niet krijgen, dan zullen de fabrieken niet kunnen werken. De Diiitsellers zullen dan de fabrieker zeer begrijpelijk gedeeltelijk demonteeren en de alkomende materialen voor oorlogsdoelein- den bezigen. Het volgend jaar staan de fabrieken dan zeker stil. Ook zal de Duit- sche Overbeid, zie maar eens bij Limburg, de tramverbindingen opbreken en naar het Oostelijk front rerzenden, zoodat ook de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegen, met zoo- veei reoeite tot stand gebracht. een dood- steek krijgeu. Deze zijn immers voor een deel aaugewezen op I i Aenvervoer. Maar zelfs al demonteeren de Duitschersde fabrieken niet dan nog is het stopzetten der betrokken Belgische fabrieken voor de Zeeuwsch-Vlaamsche boeren een grootge- vaar. De Belgen, die bij v. dit jaar 330.000 gld. voorschot hebben gegeven bij het af- sluiten van contrakten, zullen er voor dan ken om weer de risico te loopen dat de Nederlandsche Regeering zelfs zonder dat internationale kwesties er mede gemoeid zijn de boeren verhinderd hunne ver plichtingen na te komen. Er is dan geen kwestie van dat de land bouwers zulbe mooie prijzen voor minder goede bieten zullen maken dan tot nu toe. De concurrentie is dan verdwenen en dan kan het niet anders of de bietenbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, die nu zoo loonend is, zal achteruitgaan. Vooral op dit laatste dient gelet. De landarbeiders verdienen het meest in de bieten. Graan- en peul- vruchten geven geen werk, althans graan- vruchten niet. Wel degelijk heb ik mij afgevraagd, alvorens deze zaak te steunen, of met den uitvoer tevens veel werkverschaffing voor den Nederlandschen arbeider verloren ging. Dit is niet van belang. En al ging er eenig werk van Nederlandsche suikerfabrie ken over op Belgische, dan nog weegt dat nadeel niet op tegen het verlies aan werk in Zeeuwsch-Vlaanderen, wanneer de bieten- teelt gaat verminderen, door het handhaven van het uitvoerverbod. Er moet voor worden gewaakt dat de aangename relaties die de Zeeuwsch- Vlaamsche boeren hebben met de Belgische fabrieken niet ruwweg worden afgesneden. Eenmaal een relatie kwijt duurt het jaren die weer winstgevend te kunnen aanknoopen. De bewijzen hiertoe liggen voor het grijpen. Verscheidene conferentien met tal van betrokken commissien en autoriteiten zijn door den heer Fruytier en ondergeteekende gehouden. De heer Zonnevijlle uit Axel, die zich voor het verzamelen van de argu menten voor deze voor de Zeeuwsche boeren zoo belaDgrijke zaak zeer verdienstelijk heeft gemaakt, woonde die meestal bij. Bij het schrjjven van deze lange brief is het mij nog niet bekend hoe de zaak afloopt. Naar ik vernam moet nog het advies van de suikercommissie worden in- gewonnen. Ik begrijp dat het niet ge- makkelijk gaat de zaak op te lossen, vooral omdat tal van regelingen met de suiker- industrie reeds getroffen zijn in de ver- onderstelling dat het uitvoerverbod bleef gehandhaafd, maar anderzijds kan ik niet aannemen, dat de Minister een dergelijk groot speciaal belang voor Zeeuwsch- Vlaanderen, dat uit het oog zou verliezen. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gelukkig de laatste jaren wat beter uit Den Haag be handeld dan vroeger. Laat de Minister van dezen weg zeer zeker in de tijden waarin wy nu leven niet van afdwalen. Bij verschillende conferentien werd opge merkt, dat de landbouwers in Zeeuwsch- Vlaanderen toch wisten, dat het uitvoer verbod voor bieten zou worden gehandhaafd, en dat het opmerkelijk was dat zoo plotseling het verzet daartegen als het ware uit de lucht komt vallen. Het is geen ondeugd maar een deugd van de Zeeuwsch-Vlaamsche boeren, dat zij zich niet direct tegen Regeeringsmaat- regelen verzetten, wanneer zi] in de meening verkeeren, dat 's lands belang die eischen. Maar Waar later blijkt, zooals hier, dat verkeerde adviezen, ja wie weet valsche adviezen, gebaseerd op bet belang van betrekkelijk weinigen de Regeering op een dwaalspoor heeft gebracht is een oppositie, al is de tijd kort, gewenscht ja! vereischt. Velen in Vlaanderen meenden dat inter nationale belangen enz, de reden van hec uitvoerverbod was. Niet dat de Minister mij dit zou hebben medegedeeld, maar langs anderen weg werd dit geventileerd. De landbouwers en hun voorgangers heb ben echter nu gemerkt dat zij bij den neus genomen zijn en dat de internationale belangen wel is waar niet geheel maar dan toch voor een deel identiek zijn met de belangen van de suikerfabrikanten en zelfs identiek zijn met het bij zonder belang van enkele daarbij direct betrokkenen. DE MURALT. CORRESPONDENTIE Aan S. te Stoppeldijk. Oude Zilverbons kunnen nog ter inwisseling gezonden worden aan den Heer Agent van het Ministerie van Financien te Amsterdam. U moet in den brief insluiten uw Zilverbons en daarbij een niet gefrankeerden postwissel waarop alleen vermeld moet worden Uw volledig adres. Aan L. te Ter Neuzen. Er was heden geen plaatsin een volgend nummer. SCHEEP V A ARTE E WEGIN G, Van 6 Sept. tot en met 7 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaar- tuigen op- en 1 afgescbutlangs de Middensluizen 33 op- en 34 afgeschut en langs de Westsluizen 6 op-en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen. s.s. ELISABETH van Rotterdam naar Buenos-Ayres. s s. HELENA in lading te Gulfport voor Rosario. s.s. MAGDALENA' van Rotterdam naar Buenos-Ayres. s.s. CORNELIS vertrekt heden van Pensacola naar Buenos-Ayres.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3