De kdjgsMrijven. durende een uur boven Brussel en omstre- ken gevlogen. De vlieger heeft verscheidene bommen op de kazernes van Etterbeek (een voorstad van Brussel) geworpen, waarvan de meesten doel troffen. Gedurende een uur hebben de Duitschers den Franschtnau beschoten, echter zonder eenig resultaat. Drama's der luchten. 't Is een tragische bistorie. Een Engelsch Roode Krpis-soldaat, die haar bgwoonde, vertelde haar aan een oorlogscorrespondent van het //Petit Journal". Hier volgt het verhaal van den brancardier 't Was eenige weken geleden, dicht bij Yperen. Wij lagen met zijn driee'n, brancardiers, verscbolen in een greppel. Het geweervuur was bedaard,. Alieen de kanonnen lieten zich hooren. Wij lagen stil te rusten. Verstrooid staar- den wij voor ons uit, in de verte. En om onze verveling te verdrijven poogden wij hoe is bet toch eigenlijk mogelijk de witte en grijze wolkjes te tellen van de granaten, die boven de vijandelijke loop- graven barstten. Plotseling wijst een van ons iets aan, dat boven de Duitsche loopgraven zweeft een Engelschen eendekker, die op verkenning is. Maar wat doet hij vreemd Boven de wolkjes der kartetsen zwaait bij, verloren, in zigzag-lijnen been en weer. Men zou zeggen, dat er iets aan scbort Ja, hij zwaait als een dronkaard. Malheur misschien Of gewond, de arrne kerel Wij fluisteren onze opmerkingen. We voelen ons niet op ons gemak, omdat wij niet weten wat daar in die arrne kleine machine in de lucht plaats grijpt. Alle drie springen we plotseling op, ang- stig, want de vlieger heeft een vreemde buiteling gemaakt en daalt plotseling in de Duitsche linies neer. Neen, 't is maar een schommeling geweest. Hij stijgt weer aar- zelend, maar toch, hij nadert ons. Toch schijnt er iets niet in den haak te zijn. Plotseling stort hij op driehouderd" meter van ons neer. Wij klimmen den greppel uit, zonder ons te storen aan de granaten, die met een vervaariijk gekraak barsten om ons heen. 'tis het droevige, helaas gewone schouw- spel van de verpletterende vliegmachine een massa verbrijzeld hout en kromgebogen ijzer. En onder de overblijfselen van ver- nielde .uniformen twee lijken. Neen de waarnemer is dood, maar de bestuurder, een sergeant, ademt nogbij is bezwijmd, men bi'engt hem weg Een vage beweging van zijn fijngevormde handen. Daar ontwaakt hij. Maar zijn oogap^els blijven dood. Hij spreekt met een stem, waaruit on- eindigfe wanhoop klinkt. ,/Ik ben blind", zegt hij. En hij voegt er bij -,Het hindert niet. Haal kapitein D. Voor ik blind werd, heb ik gezien, wat er gezien moest worden." Men roept den officier. Als 'n held brengt de sergeant verslag uit. De kapitein hoort weenend toe. In de ambulance vertelt de bestuurder zijn droevig avontuur. Hij vertelt het met een stem, die verweg klinkt, als in een droom en die hem er telkens aan herinnert, dat wat hij ondervond, geen droom, maar waarheid was. Ik kwam terug en had mijn taak vol- bracht. Ik was op 1500 meter hoogte. Overal, boven, beneden, barstten de granaten. Men mikte goed. Plotseling een vreeselijke springbus, die mij heir trommelvlies verscheurde. Mijn arme hoofd was opengehaald als een scherpe naald. Ik voelde mij verstikken. De pijn bedaarde. Maar alles was donker alles was donker om mij heen. Misschien is het rook, dacht ik. Maar hi dichte rook moet het dan zijn. Aan de oogen voelde ik niets. Ik riep tot den waarnemer: Wat is het donker Hij antwoordde niet. Ik vroeg hem Ben je gewend Weer geen antwoord. Misschien is mijn kameraad gedood, dacht ik. Als een striemende zweepslag slaat een ontzettende gedachte mijn hersenen binnen Blind Na den schrik de wanhoop. Ik ben blind, op 1000 meter hoogte in de lucht; naast mij een lijk, ro*ndom mij fluitende kogels. Ik w!l mij laten dalen in den donkeren nacht. Maar daar hoor ik een stem, die, zwak, mij eedige woorden toeroept, boven het rumoer, van de machine uit: Omhoog, omhoog, onmiddellijk Ik gehoorzaam. Mijn moed keert terug, ik ben niet meer alieen. Ik roep tot mjjn metgezel Jg was bezwijmdik ben blind Hij antwoordt niet. Maar ik blijf zijn stem hooren,, die mij aanmoedigtStijgNaar rechtsdaarna dalenWjj zijn Maar de stem zwijgt, terwijl ik gehoor zaam, op den tast. Zoo daal ik in het duister. Is mijn kameraad dood Dank zij hem, weet ik, dat ik boven onze linies ben. Ik laat mij vallen Zoo ben ik neergekomen. 'k Had niet gedacht, ,dat ik in 't leven zou blijven. Het nadeel van beenwindsels. De beenwindsels, de z.g. /puttees", die °ok hier te lande bij het leger ingevoerd zijn, blijken voor een winterveldtocht ge- vaarlijke nadeelen te bezitten. Men over- legt dus in Engeland en Prankrijk reeds door welke beenbedekking men ze zal kunnen vervangen. In den afgeloopen winter kwamen bij de Fransche en Engelsche legers vele gevallen van bevroren voeten voor, de zoogenaamde z/loopgraaf voeten". Spoedig bleek dat de puttee daaraan schuld had. Dit windsel toch moet onder de knie zeer nauw aan- getrokken worden en belemmert daardoor den bloedsomloop van het been en den voet. Vandaar warmteverlies in dit lichaamsdeel en spoedig bevriezen van de beenen. o Een Fransche professor, Delepine, heeft I die's nachts met fosforesceerend Iicht spook- in opdracht van de legerautoriteiten een achtig glimt, zoodra de bodem nat wordt. doin sterven. Daarom vindt men nergens in Europa zoo geweldige S tain men als daar. Er zijn niet alieen eiken en beuken, maar ook dennen, die nog de jachthorens van de Poolsche koningen hebben gehoord. Als de storm oud geworden reuzen velt, is er voor eenige jaren een open plek. Maar spoedig verheft zich weer daarboven een chaos van bekoopen. De Aviatik, die expresseljjk om hem uit te dagen, over zijn sector kwam vliegen, wist hem voor een tweegevecht te doen opstijgen. Maar nauwelijks wilde hij van zijn ge wone tactiek gebruik maken, of de mitrail leuse, welke de Duitsche luchtvaarder thans nakomelingen. Geslachten van boomen heeft in de gewenschte richting kon hanteeren I "chop. h.m een togel tor, door het hoofd Het stoomschip Hespepian getorpedeerd, - - a, llcl ixioorueiiiiK i («,steren seinde men ons uit Londen dat wollen kous gedragen kan worden. Zelfs gedeelte, dat voornamelijk uit lo of boo men Engelsche stooraboot Hesperian, van de grondig onderzoek ingesteid en zijn bevin- dingen thans in het //Journal" medegedeeid. Hij is van meening dat de beenwindsels afgeschaft moeten worden en dat men ze vervangen moet door 'n soort van slobkousen van gewaste taf waarover dan weer een En eigenlijk is hij altijd nat, want het ge- heele terrain ligt in een laagvlakte, die zich slechts hier en daar boven den grondwater- stand verheft. Op vele plekken slechts zoo weinig, dat een stortregen duizenden hecta- ren onder water zet. Daardoor hebben zich in het Noordelijk al zijn zulke wollen overtrekkers nat, dan bestaat, groote moerassen gevormd. Geen zullen zij toch het warmteverlies tegengaan. Als er maar een laagje betrekkelijk droge lucht tusschen de huid en de koude blijft, en daartoe kan de gewaste taf dienen, wordt het warmteverlies verminderd. Prof. Delepine is van meening, dat der- gelijke kousen reeds voor 3 shilling per paar in den handel gebracht kunnen worden. De autoriteiten zullen het invoeren van de nieuwe beenbekleeding in overweging .nemen Geen geud naar buifen. mensch kan daar binnen dringcn, omdat er een vlbeibare veenlaag van eenige meters dik staat. Er zijn echter vele plekken, waar het mo eras slechts uit een voeldikke, ver- weerde liumuslaag bestaat, die op vast zand ligt. In dit oerwoud vindt men nog alle soor- ten van wild. Gevogelte zoowel als viervoe- tige dieren. Men vindt er ook nog de los, de wolf, de beer, het wilde zwijn, de eland en eenige kudden van wilde buffels. De herten zijn waarschijnlijk! door wolf en beer uitgeroeid. Ook de bever is in de vorige eeuw verdwenen. Want vroeger werd in het Er gaat altijd nog eenig goud uit Engeland bosch ijverig gejaagd, omdat de staatsjagers weg en de /Times" wijst er op, dat dat een aanzienlijke menigte bevervellen moes- waarschijnlijk geschiedt door kapiteins en offieieren van de koopvaardijschepen. Het biad gelooft wel niet dat het hier om groote bedragen gaat, maar het acht het toch van belang de handelaars in scheepsvictualien te waarschuwen, dat ze onvaderlandsiievend handelen als ze den zeelieden bij het wisselen goud verscbaffen. De neutrale zeelieden, die geen Engelsche banknoten wiilen hebben kunnen deze inwisselen voor bun eigen nationale munt, maar men moet zorgen dat ze geen Engelsch goud mee het land uit- nemen. Om zijnep moedep wilie. Op een schoenfabriek te Besoijen zoo meldt de Echo van 't Zuiden werkt thans een Duitscher, die uit het Duitsche' leger, waarin hij van af het begin van den oorlog was ingedeeld bij de bediening van het 42 c.M. geschut, is gedeserteerd. Hij deed dit echter niet uit eigen beweging, doch op het voortdurend aandringen zijner moeder. Is het wonder dat deze vrouw daarop hartroerend aandrong, als men weet dat met dezen zoon nog zes anderen ten ten afleveren. In 1803 is het gebied tot kroondomein verklaard, en er mag nu niet meer gehakt en gejaagd worden. Het is in Iwaalf perceelen verdeeld, die door eenige houtv.eslers bewaakt worden. Bovendien wo- nen op open plekken ongeveer honderd boc renfamilies, die verplicht zijn er voor te zor gen, dat er voldoende hooi is voor de buf fets. Vrljwel in het midden, op een hoog- vlakte, waar een half dozijn kleine stroo- men ontspringen, ligt de grootste kolonie, het kroondorp Bjelowejsk met een jachtslot. dat Koning August III van Polen gebouwd heeft. In den zomer komen in liet bosch niet z el den groote branden voor. Soms is de bliksem de oorzaak, maar ook brandstich- ting moet er voorkomen. Weken en maan- den lang woedt dan liet vuur, tot de herfst- regen het bluscht. Ongeveer twaalf jaar ge leden is door een derge,lijken brand een iroep elanden tot naar Oost-Pruisen ver- dreven. Hoe Pegoud den dood vond. De correspondent van de //Daily Mail' geefc eenige nadere bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder Pegoud den strijde zijn getrokken, die alle reeds op dood heeft gevonden. Pegoud had's morgens het slagveld hun leven hebben gelaten een verkenningstocht verricht en tegen tien Toen deze laatste jongen dan ook met verlof uur keerde hij terug naar het vliegkamp thuis kwam, heefc de moeder zoolang ge- j Belfort, toen telefonisch bericht inkwam, beden en gesmeekt, dat haar jongen naar dat een Duitsche vlieger was gezien, die Holland zou vlucbten, dat hij er ten slotte in de richting van de stad vloog. Pegoud aarzelde geen oogenblik om den vijand tegeruoet te gaan. Spoedig kwamen de twee machines op gevechtsafstand boven het fort van Belfort. Bliksemsnel omcirkelden zij elkander om eenig voordeel te verkrggen. Pegoud in een lichte, snelle Monococque, de Duitscher in een groote, zware machine. Doordat de hemel onbewolkt was, konden aan voldeed. Zijn moeder zou hem dan derwaarts volgen. Spoedig was zijn vlucht echter bekend en nu is het de moeder ten strengste verboden te vertrekken en is zij ouuer toezicht gesteld. Ook mag zij geen enkelen brief schrijven nog ontvangen. Nu de toestand zoo is geworden, heeft hij veel spijt het gedaan te hebben, daar zoon en Allanlijn, groot 9599 ton, afgevaren van Liverpool, met bestemming naar Montreal, wo/dt ^oHgezet. aan boord hebbend 700 passagiers en 250 U~l man equipage, nabij Fastnet is getorpedeerd. Tal van passagiers, waaronder een 20tal gewonden, vvarenteQueenstown aangeoracht. Drie reddingbooten zijn omgeslageu. Een nader telegram meldde, dat de Hesperian niet is gezonken, doch naar Queenstown opgesleept. De directie der Allanlijn verklaart, dat alle passagiers en ook de equipage is ge'red. Verder ontleenen wij aan de N. R. Crt de volgende telegrammen LONDEN, 5 September. (Reuter). Hoezeer het torpedeeren van de Hesperian met voor- bedaehte rade is geschied, komt het goed uit in de verhalen der passagiers. Het was verrukkelijk weer. Er waren een groot aantal menschen op het dek, die na het elen over de aangeDame reis praatten, in het denkbeeld, dat zij de gevaarlijke zone achter de rug hadden. Plotseling wierp een vreeselijke schok de dekstoelen door elkaar, een ontploffing volgde, een kolom water zoo hoog als de mast, spootomhooj en kwakte vervolgens op het dek neer waar iedereen druipnat werd. De kapitein, met benijdenswaardige kalmte en spoed, liet de booten neer en vulde ze met vrouwen en kinderen eerst, daarna met de andere passagiers. De kapitein en de offieieren bleven aan boord. Daar het bijna donker was, is er natuurlijk geen duikboot gezien Van het Oosteiijke gevechis ter rein. ST. PETERSBURG, 4 September. (P.* T. A.) Mededeeling van den generalen staf In de streek Riga geen verauderingen van beteekenis. Nadat onze troepen in de buurt van Linden over de Duna waren teruggetrokken, constateerden zij dat de vijand hier een kraehtigen druk uitoefende. Er ontstond een verwoed gevecht. Bij Friedrichstaclt zijn onze troepen onder den druk des vijauds, die zich versterkte, en onder het vuur van zijn artillerie in den ochtend van den 3den op den rechteroever van de Duna teruggegaan. De vgand tracht ook ten Zuidwesten van Friedrichstadt in de richting van den spoorweg naar Jacob- stadt vooruit te komen. Tusschen de Swenta en de Wilia duren den tegenstander opnieuw achteruitgewor- pen. Er werden 25 gevangenen ingeieverd. Legergroep Leopold van Beieren. De doortocht uit de engten tusschen de moerassen bij en ten Zuidoosten van Nowy Dwor en ten Noorden van Pruzany zijn geforceerd. Ook verder naar het Noorden is vooruitgang gemaakt, er werden meer dan 400 gevangenen gemaakt en drie machinegeweren veroverd. Legergroep Mackensen. De Russen hebben onder den druk van onzen aanval het bruggehoofd van Bereza Kartuska (aan de Jasioida) ontruimd. In de streek van Drohiczyn (aan den spoorweg Brest-Litowsk-Pinsk— Red.) en ten Zuiden daarvan heeft de vijand gisteren nogmaals tegenstaud geboden. De aanval moeder nu toch gescheiden zijn en hij nooit de soldaten in de loopgraven het gevecht de gevechten voort. Op het front tusschen -- r\.. i i (je Wilia en de Njemen blijft de situatie onveranderd, maar in de streek van Merecz oetende de vijand den 3den September een kraehtigen druk uit. Bij Grodno werd den 3den September het verwoede gevecht hervat. Onze troepen maakten zich meester van de stad, veroverden daarbij 8 machinegeweren en maakten onge veer 150 gevangenen. Door dit succes stelden zij de troepen in de nabijheid, die zich in een te zeer vooruitspringende positie bevonden ten opzichte van het front in meer in Duitschland mag terugkomen. Aardappeloogst in Duitschland. Duitsche bladen schatten den aardappel- oogst in Duitschland voor het loopende jaar op ten minste 450 tot 500 millioen centenaars. Voor mensehelijk gebruik zijn daarvan ongeveer 150 millioen centenaars noodig, om te drogen en voor nijverheids doeleinden ongeveer 50 millioen. Er blijven dus een 200 a 230 millioen centenaar voor varkensvoer enz. beschikbaar. Daarbij komen nog de aanzienlijke reserven van den vorigen oogst. Het rjjksbureau voor de verzorging met aardappelen bad nog 5 millioen centenaars over, nadat in de be- hoeften van het leger en de gemeenten was voorzien. Hiervan werden o.a. 0.8. millioen centenaars in de brandewijnstokerijen en 1.8 millioen voor de stijfselfabricage gebruikt. Het Selgische leger. Het Belgische leger is, volgens de officieele rapporten uit Havre, nog in een bewonderens- waardigen staat van verdediging, en niet- tegenstaande het heel wat te lijden heeft gehad is de geest voortreffelijk. Alle Belgen tot 25jarigeu leeftgd die in Engeland en Frankrijk waren, zijn opge- roepen, en het voornemen bestaat, ook later de ouderen, tot 30 of 35 jaar toe, te doen opkomen. Alle troepenafdeelirgen zijn thans voor zien van wapenen en munitie en van nieuwe khaki-uniformen. Het leger is in goede conditie en gereed tot alles Het bosch van Bjelowjask. In het Berliner Tagebiatt" geeft een ken- ner van het Poolsche woudgebied een be- schrijving daarvan: In bet Noorden heeft het duizenden van meren, in het Zuiden tallooze stroomen en stroompjes, die alle tot het geweldige stroomgebied van den Dnjepr en zijn groo- ten zijstroom de Pripjet behooren. Meer dan een eeuw is de bijl daar echter aan het werk. En te heviger naarmate het hout duurder wordt. Overal is een waterweg om de houtvlotten naar de OosIzee-havens te brengen. Als men berekent wat sedert een eeuw aan hout den Memel en den Weichsel afgedreven is, dan verwondert men zich dat er van het bosch nog wat over is. Al te veel is het ook niet meer. In het Noordelijk gedeelte heeft men nog zes groote boschge- bieden, die verscheidene vierkante mijlen groot zijn en daarom alieen nog overeind staan, omdat zij geen waterweg hebben. In het Zuiden is nog een oerwoud overgeble- ven, het Keizerlijk boschdomein van Bialo- wiesta. Het is 1224 vierkante kilometer groot en nog groot genoeg oin een volmaakt beeld van een oerwoud te vertoonen. De boomen blijven staan tot zij van ouder- nauwkeurig volgen en zelfs het schieten hooren, ofschoon het gevecht plaats greep op ongeveer 3000 voet hoogte. Pe'goud vuurde het eerst en na alle patronen zonder uitslag verschoten te hebben, maakte hij een sierlijke bocht om afstand en tijd te winnen voor het herladen. Zijn tegenstander echter mauoeuvreerde hand'ig om van de gelegenheid te profiteeren en voordat Pegoud nog gereed was om zijn aanval te hernieuwen, was de Duitscher er in geslaagd, hooger dan Pegoud t,e stijgen Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein heeft generaal von Bothmer een reeks vooruit- gescboven stellingen op den westeljjken oever van de Serteth stormenderband ge- nomen WEENEN, 5 September. (Wolff.) Offici eele mededeeling: De Russen hebben onze opmarsch inWol- hynie en Oost-Galicie hevigen tegenstand geboden. ■'■en aanval der Russen van de Bessarabi- sche grans uit zakte voor onze hbidernissen. in elkaar. Daarbij werden verscheiden vij andelijke bataljons uiteengejaagd. Aan de monding van de Sereth is de vij and, die op zijn gewone manier zijn men- schenmateriaal verkwistte, bij een tegenaan- val in een onzer loopgraven gedrongen, waar hij in een gevecht van man tegen man uit- geWorpen werd. Hij liet talrijke dooden cn gevangenen achter. 1 en Westen van Tarnopol bestorinden Oosteiirijksch-Hongaarsche en Duitsche Iroe- pen uitgestrekte vijandelijke verschansingen. Ook bij Zalocz namen wij een stounpuui der Russen. Ten Oos ten van Brody en in Wolliynie wint onze aanval langzaam veld. De Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen, die in den vesting-driehoek vechten, hebben in de laat ste dagen 30 Russische offieieren en meer dan 3000 man gevangen. Oj) het klooster Budzanow, hetwelk mid den in het Russische front aan den bene- den-Sereth is gelegen, waait sedert eenige dagen de vlag met het Roode Kruis. Terwijl al niet aannemelijk is, dat een veldhospitaal midden in de gevechtslinie is gelegen, is bovendien vastgesteld, dat de Russen dit klooster tot een Sterke veldver- sterking hebben gemaakt. Derhalve moet liet niemand verwonderen, als hij eerlang in de Russische berichten leest, dat wij het klooster, trots de Roode Kruis-vlag, onder vuur hebben genomen. De vijand maakt zich hier aan misbruik van de bepalingen van het volkenrecht schuldig, waardo-or wij onze operaties geenszins kunnen laten be- 1 em meren. ¥an hei gewechts« ter§»©in. PARIJS, 4 September. (Reuter.) Avond- conimunique: De arlilieriegevechLen zijn op verscheide ne punten van liet front voortgezet. De vijand heeft lionderd granaten op Reims geworpen. Gevechten met bommen en handgranaten in Champagne en aan de Westelijke grens van Argonne. Wederzijdsche beschieting ten Noorden van Flirey en bij Leintrey. PARIJS, 5 September. (Havas.) Mededee ling van hedenochtend 10 uur: Kanonvuur ten Zuiden van Atrecht, in de streek van Vailly. Bijzondere activiteit met mijnen aan de oevers van de So mine, in de buurt van Frise. Wederzijdsche actie van de artUlerie en sappengevechten in den sector Quennevie- res, Vic en Nouvron. De Fransche batte- rijen brachten op verschillende punten die deze boog voorover op een liukervieugel algemeeu, in staat ongehinderd terug des vijands tot zwijgen. en gaf zoo zijn metgezel een mooie gele genheid om te treffen. Weer klonk het geratel van het machinegeweer en spoedig zagen de toeschouwers tot hun schrik de machine van Pegoud wankelen en zonderling zwaaien. Daarop viel zjj snel en gleed ten slotte op een vleugel als een verwelkt blad op den grond, waar zij geheel verbrijzeld werd. De Fransche soldaten renden er heen en vonden Pe'goud dood. Een dokter stelde vast, dat hij onmiddellijk gedood was door een sehot, dat zijn bartader getroffen had. Zijn lijk is naar Belfort overgebracht. De correspondent van ,/De Tijd" meldt het volgende d.d. 2 Sept. uit Parijs Reeds sedert enkele weken werd in den sector, waar de vermaarde vlieger Pegoud opereerde, die reeds verscheiden Duitsche vliegtuigen naar .beneden had geschoten, op hem geioerd. De vijand wist met wel- ken meesterlijken tegenstander hij te doen had, want Pegoud had de gewoonte, na wapenfeiten, waarin hij als overwinnaar de lucht had behouden, met een zijner sier- ljjkste buitelingen zoowel vriend als vijand in de loopgraven in bewondering te zetten. De Duitschers duidden hem algemeen aan als den //op den kop loopenden luchtduivel." Het succesvolle aanvalsstelsel van Pegoud berustte op zijn kennis der Duitsche vliegtui gen, aan wier boord de mitrailleuse zoo is ge- plaatst, dat zij voor een verticaal schot van de hoogte naar de laagte zoo goed als niet ban worden gebruikt. En zoodra hij, na onder Taube of Aviatik te zijn doorgevlogen, de kans schoon zag haar te overvleugelen, placht hij het oliereservoir of het stuur- toesteld onklaar te schieten, zoo het hem al niet gelukte den bestuurder te dooden. Na tegenover den gevaarlijken tegen stander allerlei trues te hebben beproefd, wisten de Duitschers hem te verrassen door het in de vaart brengen van een vliegtuig. waarin de mitrailleuse zoo was geplaatst, dat zij loodrecht naar de laagte kon schieten. Op deze veranderde tactiek had Pegoud niet gerekend, en nadat hij reeds j.l. Zaterdag met doorschoten benzinepgpen van een ver kenningstocht was teruggekeerd, heeft hij thans zijn koenheid met den dood moeten te trekken. Op het front van Grodoo naar het zuiden tot aan het brongebied van de Jasioida vochten gedurende des 2en en den 3en September slechts onze achterhoeden. Op den rechteroever van de Styr, op het front Derajno Olyka Mlynof gingen onze troepen tot een tegenoffensief over, hetwelk zich gedurende den 3en September onc- wikkelde. In de buurt van Radzilowo wierpen wij den 3den den vijand, die in den ochtend van den 3den beproefde tot het offensief over te gaan, terug. In Galicie, op het front van de Sereth, niet anders dan ontmoetingen van den tweeden rang. In het geheel maakten wij gedurende den 2den en den 3den September op bet front van Derajno tot aan den Dnjestr meer dan 90 offieieren en ongeveer 3500 soldaten tot gevangenen en vermeesterden wij eenige machinegeweren. Ook langs den Dnjestr, in de buurt van Zaleszcziki, voerde de vijand den 2den en den 3den September een reeks aanvallen uit. De gevechten worden voortgezet. Uit later ingekomen rapporten over het gevecht van den 30sten aan de Strypa, in de streek van den spoorweg KozowTar nopol, blijkt dat wij ons succes vooral te danken hadden aan onze gepantserde auto- mobielen, voorzien van machinegeweren, dewelke door zelfopofferende werkzaamheid groote wanorde in de Duitsche troepen stichtten en hen zeer ernstige verliezen toebrachten. BERLIJN. 5 September. (Wolff,) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg Bij Friedrichstadt en Merecz is de toestand onveranderd. Ten Oosten van Grodno is de vijand achter de Kotza geweken. (D.i. ruim 20 K.M. naar het Oosten.) Het aantal ge vangenen, in de gevechten om Kowno ge maakt, is tot 3600 gestegen. Troepen van het leger van generaal von Gallwitz hebben bij en ten Zuiden van Inserbowo (ten Zuidwesten van Wo'.kowyska) I amelijk krachtig bombardement in Cham pagne ten Noorden van Camp des Chalons. In de ogezen maakte de Fransche artil lerie een eind aan Duitscli geweervuur. PARIJS), 5 September. (Havas.) Avondcom- munique: Artilleriegevechten hij Neuville en Roe- lincourt en in Champagne hij Souain duren voort. Allerhevigst artilleriegevecht in Ar gonne. Een minder hevige kanonnade hij Apremonl en ten Noorden van Flirey. Het communique bevestigt den vooruit gang van de Engelschen op het Noordelijk front der Dardanellen. BERLIJN, 5 September. (Wolff.) Officieel bericht uit lie! groote hoofdkwartier: Er liebben geen gebeurtenissen van be teekenis plaats gehad. Wan het Zuidelsjke gevechis- terrein. WEENEN, 5 September. (Wolff.) Offici eele mededeeling: Gisteren onlwikkelden de Itaiianen op de hoogvlakte van Doberdo verhoogde maar volslagen tevergeefsche werkzaamheid. Na hevige beschieting van eenige onzer stellingen met artillerie van alle kaliber, beproefden zij reeds 'sochtends verscheiden aanvallen langs den weg ten Westen van San Marlino. Al die aanvallen werden af- geslagen. Ons vuur hietd leelijk huis on der de terugtrekkende Italiaansche troepen. Tegen den avond verdubbelde liet vuur der Itaiianen in hevigheid en er volgden weer eenige aanvallen met de infanterie, die alle, onder groote verliezen voor den vijand, mislukten. Twee vijandelijke compagnieen, die onze posten in Marco aanvielen, zijn op de vlucht gedreven. In de kuststreek geweer- en geschutvuur en geslaagde verkenningen. In de richting van Melazgert botsingen van voorposten. Op het overige front volslagen kalmte. De Paus, Wilson en de vrede. ROME, 5 September. (Reuter.) Het or- gaan van het Vatikaan zal morgen officieel verklaran, dat alle mogelijke geruchten over een vredesboodschap, die de Paus aan pre sident Wilson zou hebben gericht, of over een voornemen dat de Paus zou koesteren, een oproep om vrede te sluiten te publi- ceeren, ongegrond zijn. o. 1~ "JI l'li i i I 1'bTI dfliDxrnnon 1 n 1 QflQ uj i P i 1 I In IvnlrlrAn I T1 n v-»-» /-villi.- 1_1_ 1I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2