algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6271. Dinsdag 7 September 1915. 55e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 33. Bit Blad verschunt Maandag-, Woensdag- en Vrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNEMLAND. FEUILLBTON. SET OFFER. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Verbod van uitvoer van sehapenvleeseh. Het Stbl. no. 384 bevat een Kon. besluit van den 2den dezer, houdende verbod van uitvoer van sehapenvleeseh. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdeiijk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ont.hef&ng te doen verleenen. Beschikbaars telling van varkens. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagersbond, dat zich voor zijn afdeelingen tegenover den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verbonden had voor de goede nakoming van de aan de slagers opgelegde verplichtiugen, t. v. van de slachting, betaling en verkoop van de door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch betrokken varkens, heeft, volgens de N. R. Crt., aan den direeteur van genoemd bureau medegedeetd, dat bij voortduring gebleken is, hoe buitengewoon moeilijk de coDtrole voor het bondsbestuur op de handeliDgen barer afdeelingen en leden was, tengevolge van het niet ter plaatse aanwezig kuunen zijn. in verband met de nieuwe voorschriften, die o.m. de controle van de bijgekochte varkens noodig maken, was bet hoofdbestuur van oordeel, geen nieuw contract met het Rijksbureau te moeten aangaan. Tot nog toe werden voor 37 gemeenten de varkens geleverd onder waarborgen, ge- steld door den Nederlandschen Slagersbond in de 200 overige gemeenten, waar leve- ringen van varkens of spek geschiedden, werden de noodige waarborgen gegeven door tusschenkomst van de burgemeesters. De algemeene toestand. Thans is ook Grodno, de sterke Njemen- vesting, door de Duitscbe troepen genomen, aldus schrijft het Alg. Hbl. Nadat Bjalystok en Olita gevallen waren, scbeen het behoud van Grodno onmogelijk, te meer toen Donderdag de forten aan het westelijk front door de Duitsche troepen waren bestormd. Wij hebben er reeds op gewezen van welk gewicht deze vesting is, en waarom het verlies ervan voor de Russen van be- lang is. De vesting Grodno, aan een bocht van den Njemen gelegen, dekte de rechter- flank van de uit het gebied Bjalystok Brest - Litowsk terugtrekkende Russische troepen en tevens was de vesting eeij steun- punt voor de noordoosteiijke van die stad De vriend was bereid, en de beide jonge mannen vertrokken. Zij sloegen den weg in, die uitkwam op den slraatweg, langs welken de kandidaat de pas tor ie te Ivirchhausen op de gemakke- lijkste manier kon bereiken. Nero stapLe in de voetstappen van zijn baas of zocht in het rond, wanneer hij iets bijzonders rook. Gezellig babbelend staplen ze beide voort zonder zicli te haasten. „Zeg eens, Hendrik, waarom heb je toch eigenlijk dezen middag je zuster Liesbet zoo ruw toegesnauwd? Zij is zoo teergevoelig, ik zag, hoe haar de tranen in de oogen kwamen; dat hinderde mij." „Sapperloot, Fedor, ik ben er achter ge- komen, dat de jonge juffrouw heur haar met een friseertang bewerkte. Zou je dan niet nijdig worden?" „Dat is toch geen misdaad." „Dat hoort niet voor ons soort menschen! Allerlei reukwerk heeft die gans op haar kamer." „Hebt gij nooit knevelwas gebruikt, toen ge in dienst waart?" Hendrik lachte. „Als jonge fat is men wel eens dwaas." Liesbet is ook nog jong en net." ..Moeder is te zwak. Zij heeft haar te lang te Celle gel a ten op die kostschool, dat was opereerende Russische legermacbt, die de spoorwegiiju Warschau Petersburg verde- digt. Sedert den val van Kowno en Olita vormde Grodno een nog in westelijke rich- ting vooruitgescboven punt in de Russische linieter bescherming van het terugtrek kende veldleger hielden de Russen de vesting sterk bezet, en schenen zij op krachtige verdediging voorbereid. Door sterke fortenlinies en goed aange- legde veldversterkingen, en nog meer door de natuurlijke ligging, die de vesting aan den Njemen, door het ten N.W. gelegen boscb van Augustowo besehermd, bijzonder sterk maakte, was de aanval op de vesting zeer moeilijk. Want de rivier en het bosch waren uitnemende natuurlijke verdedigings- middelen, zoodat de aanval, nadat de Bobr en de Bereszowka waren overschreden, slechts tegen bet westelijk front kon worden ingeleid. Toen twee der forten aan dit front door de Duitsche troepen wareD bestormd en ge nomen, ontruimden de Russen de overige forten op dit front en trokken zich in de vesting terug. Hiervan maakten de Duit sche troepen gebruik, om snel den Njemen over te trekken en de stad zelf aan te vallen. Na een straatgevecht, dat tot in de huizen moest worden voortgezet, viel de stad in Duitsche handen. Het Russische legerbericht erkent, dat de Duitscbe troepen den Njemen overtrokken en dat in de straten der stad een hevig gevecht plaats had. Over het resultaat daarvan zwijgt het bericht echter. Over hetgeen in het noordelijk gebied, tusschen Riga en Wilna gebeurt, meldt bet Duitsche legerbericht, dat de Duitsche infanterie de rivier de Duna overtrok bij Lennewaden, ten N.W .van Friedrichstadt. Deze plaats ligt tusschen Friedrichstadt en Riga, tusschen de Duna en den spoorweg zoodat de spoorwegverbinding daar door de Duitsche troepen wordt bedreigd. Het Rus sische bericht meldt, dat ook bij Linden de Russen op den rechteroever van de Duna zijn teruggegaan, na de bruggen in brand te hebben gestoken. Daardoor wordt de positie der Russische legers in het gebied ten N. van Dunaburg zeer bedreigd. De naderiug van Wilna is nog steeds niet gemakkelijk voor de Duitsche legers, die daar op zeer krachtigen Russischen tegenstand stuiten. Het Duitsche leger bericht zegt, dat de pogingen om vooruit te dringen door de Russen werden tegen- gegaan, maar bun offensief mislukte. En het Russische legerbericht meldt, dat het Russische offensief op hevigen tegenstand der Duitschers stiet, doch dat de Russen tussschen Wilija en Swenta toch vooruit- gingen. Hieruit blijkt wel, dat er tusschen de beide genoemde rivieren de Swenta loopt in zuidelijke richting langs Wilkomir en vereenigt zich bij Janowo met de Wilija. die uit het oosten komende, langs Wilna stroomt hevig gevOchten wordthet resultaat van den strijd, die met afwisselende volstrekt niet noodig voor ons. Nu heeft zij geen lust in ons werk, moeder en Lolte doen het met plezier, maar zij acht zich le goed daarvoor. Als vrouw op een boerderij zal zij nooit op haar plaats zijn." „Voor Liesbet zal er wel een komen op- dagen", zei de kandidaat. „Het is helaas tegenwoordig mode, dat het werk wat de ouders doen, niet goed genoeg is voor de kinderen." „Dat gaat bij ons echter niet zoo!" sprak Hendrik met levendigheid voort. „Nutlige arbeid is voor niemand een schande. Wij zijn eenvoudige heiboeren, moeten zelf aan- pakken en hard werken, maar dan hebben wij het goed. Wat ons loebehoort, wat onze handen helpen voortbrengen, zien wij groeien en gedijen. En al hangt alles ,af van Gods zegen, en van zonneschijn en rcgen te rechter tijd, zoo werken wij toch zelf mede. Dat moest ieder menseh ver- lieugen! Ik ruil met niemand, ze,lfs niet met mijn rilmeester, die een prachtig eska- dron commandeert; zulk een man moel al- lijd als onze haan een oog naar boven loeren, of er niet ergens een liavik komt toeschieten om hem de veeren uit te ru,li ken." „Nu, wij moeten alien in het leven ons wel eens een veer laten uitrukken. Dat is regel in de wereld en het schaadt ook nie mand. Liesbet zal zich er ook wel in lee- ren schikken, als je haar maar met broe- derlijke liefde tegemoet treedt. „Waarom kan Lize niet zoo aanpakken als jelui Anna? Het is een genoegen, die te zien werken." „Waarom? Wel, omdat tot ons geluk de kans wordt gevoerd, is nog niet te overzien, Hindenburg schijnt daar een belangrijke troepenmacht bijeen te brengen, om Wilna te bereiken maar volgens een Reuter- bericht uit Petersburg zouden de Russen de overhand hebben ten N. van Wilna. In datzelfde Russische bericht wordt de meening uitgesproken, dat de RusseD in staat zouden zijn in de richting van Wil komir, tusschen Wilija en Swenta het offensief te hervatten, en de verbinding te bedreigen tusschen de legers van v. Below, die aan de Duna opereert, en Von Eichorn, die tegenover DunaburgWilna staat. De berichten van de volgende dagen zullen weldra het bewijs leverec, of de Russische verwachtingen bewaarheid worden. In het centrum rukken de Duitsch-Oos- tenrijksche legers behoedzaam maar gestadig vooruit, om den terugtochtsweg der Russen te bedreigen en de spoorwegverbinding van Brest naar Minsk at te scijden. Uit het Duitsche legerbericht blijkt, dat het leger van Leopold van Beieren, ten Noorden van den spoorweg Brest-Minsk opereerend, een gevecht moest leveren om den weg ProesjanyRoshaDy, die door de moerassen van de Jasjolda loopt. Het leger van v. Mackensen, dat de spoor- wegverbindingen van Kobrin naar het oosten bedreigt en zich tusschen het Dnieper-Boeg- kanaal en de Jasjolda beweegt, bezette, na een gevecht tusschen Selez en Kartoeskaja- Beresa, laatstgenoemde plaats, die aan de Jasjolda en aan den spoorweg naar Minsk gelegen is. Tegelijkertijd werd door den reehtervleugel van dit leger de plaats An- topol of Antonopol aan den spoorweg Brest- Pinsk bezet, zoodat het gebied tusgchen de Jasiolda en het Dnieper-Boegkanaal geheel door de Duitsche troepen is afgesloten en de beide spoorwegverbindingen zijn afge- snedeD. Van hetgeen in dit gebied gebeurt maakt het Russische legerbericht slechts met een enkel, onbeteekend zinnetje melding. Het zuidelijke leger, dat groot gevaar loopt van zijn beide spoorwegverbindingen afgesneden te worden, heeft achter den Sereth een nieuwe positie ingenomen. Hetgeen daar in Oost-Galicie gebeurt, moet in nauw verband met de gebeurtenis- sen in het centrum en met den aanval op den vestingdriehoek in Wolhynie, worden beschouwd. Zoolang de Russen dezen ves tingdriehoek bezaten, waarin reserves waren ondergebracht, die bij een aanval op een gedeelte van het front aan de Zlota-Lipa en den Dnjester onmiddellijk naar de be- dreigde plaats konden worden gebracht, was de Russische positie in Oost-Galicie, in een van nature zeer sterke stelling, achter moeilijk te overschrijden rivieren gelegen, bijna onaantastbaar. Het was dus noodzakelijk voor de Oosten- rijksche legers aan de andere zijde een stelling in te nemen, die doorbreken van de Russen en het hervatten van het offen sief onmogelijk maakte en af te wachten Schepper alle schepselen verschillend ge- maakt heeft en verschillend begaaft, en dat is goed wegens >de verdeeling van den arbeid, Wat voor den een goed is, is nog niet goed voor alien, zegt Goethe." „Daar hebt ge gelijk in; ik wil niets ter wereld liever doen, dan mijn veld bebou- wen, mijn vee voederen, en in de vrije na- tuur leven. Je zoudl niet kunnen gelooven, hoe mij de groote stad en de kazerne walg- den." „En ik dweep, zooals je weet, met mijn beroep. Wat kan heerlijker zijn dan het indringen in de waarheden en schoonheden van onzen heiligen Godsdienst? En later deze waarheden aan een aan- dachlige gemeente te verkondigen, dat is een heerlijke gedaclite. Ik beef dikwijls van vreugde, als ik mij dat voor den geest roep." De jonge godgeleerde had vol geestdrift gesproken. Hendrik luisterde wel met aandacht naar zijn vriend, maar sloeg tevens acht op de omgeving, en hij riep plotseling: „Kijk eens, Fedor, wat heeft Nero daar tochHij blaft en springt als wM hij ons roepen." De beide jonge mannen stapten er been. Het was zoo schemerig geworden, dat zij niet konden onderscheiden, wat den hond zoo hard deed blaffen. Toen zij nader kwamen, zagen zij languit een mensch op den grond liggen en daarbij een koffertje of taschje. Een dorpsbode, een dronken man of misschien wel een doode? Heftig blaffend liep Nero er om heen. Nu staken de vrienden de handen uit de totdat de aanval in het gebied van den Weichsel zoover gevorderd was, dat de nieuwe stoot in verband met de in het centrum opereerende legers kon worden ondernomen. Zoodra de kans daarvoor schoon was, werd van den Boeg een aanval op den vestingdriehoek ondernomen, en toen Luzk in handen der Oostenrijkers gevallen was, konden de Russen geen versterkingen, reserves, ammunitie of trein meer uit dien drieboek naar het Galicische front vervoe- ren zij moesten hunne stellingen ontruimen en pogen de terugtochtswegen open te bouden. In hoeverre zij daarin nog zullen slagen, zullen de gebeurtenissen van de volgende dagen wel doen blijken. Vredespogangen. Tegelijk met de overhandiging van den pauselijken vredesbrief door kardinaal Gibbons aan president Wilson, werd, naar Reuter uit Washington seint, van bevoegde zijde bekend gemaakt, dat de Duitschers aan de regeering te Washington vertrouwe- lijk hebben meegedeeld, dat te Berljjn een voorstel tot opening van vredesonderhan- delingen zou kunnen worden aanvaard. De Amerikaansche regeering zal echter ongaarne de dupe worden van eenige pro- Duitsche vredespropaganda. President Wil son zal niets doen dat de historische vriend- schap van de Vereenigde Staten met de geallieerden in gevaar kan brengen. Uit Washington wordt gemeld dat de aanbieding van de pauseljjke vredesboodschap aan President Wilson Vrijdag het voor- naamste onderwerp van bespreking in de bladen vormt, hoewel de inhoud van den brief des Pausen nog niet is opeDbaar gemaakt. De //Newyork Herald" twijfelt er aan, of men zelfs op het Vatikaan groote ver- wachting koestert, dat de vredespoging grooter resultaat zal hebben dan de vredes- bespreking der neutralen. Het blad stelt de vraag In welken toestand zou Europa zijn, indien er op dit oogenblik vrede kwam, nu de militaire macht de overhand behoudt. De //Sun" zegtWij hechten veel ge wicht aan het feit, dat een groote veran- dering in de Duitsche positie is ingetreden sedert het antwoord kwam op de //Lusitania"- nota, De verandering betreft de onlangs begonneu vredesbeweging. Niemand die let op de teekenen des tijds, kan langer twij- felen dat de Keizer eu zijn raadgevers elke poging aanwenden om het confiikt te be- eindigen, dat. hoe schitterend in sommige opzichten, reeds vernietiging en rampen voor Duitschland bracht en bp de voort- zetting dreigt het rijk totaal te gronde te richten. De zichtbare bewijzen voor dezen toestand worden dag aan dag duidelijker. De toon van de bladen zoowel als de duik- boot-concessies zijn aanwijzingen voor de pogingen van de Duitsche regeering om door middel van den Paus vredesonder- handelingen te openen. Een nieuwsagentschap publiceert het on- bevestigd bericht, dat de vredes-voorwaarden, mouwen en tilden de onbekende op. Een vrouw, nauwkeurig toeziende bemerkten zij, dat zij jong en bleek was. Zij droeg stadskleeding, en beiden herinnerden zich niet, haar obit gezien te hebben. Toen de vreemde op de been was, kwam zij tot zich zelf, richtte zich op in hare voile lengte, streek zich over het voorhoofd en mompelde halfluid: „Ik werd zoo dui- zefig maar nu kan ik weer staan." De jongelui steunden haar, en Hendrik, die den koffer had genomen, vroeg waar zij heen wilde. „Naar grootvader te Haiddorf." „Wie is dan uw grootvader?" „Dietrich Kruse op den Kruseuhof." Beiden stonden verbaasd, zij geloofden hunne ooren niet. Grootvader Kruse, wat had die met dit stadsmeisje uit te staan? „Wie zijt ge dan? Waar komt ge van- daan?" Van tante Dora wisten de jongere familie- leden zoo goed als niets. Men had nooit over haar gesproken, het was een streng verbod van den ouden Kruse. Slechts in onduidelijke bewoordingen zinspeelde men in het dorp wel eens op Kruses derde doch- ter, die met een vreemdeling weggeloopen was. „Ik heel Marie Liebreich", zeide het meisje, dat tusschen haar helpers met moeite voortstapte. „Mijn moeder was de jongste doch ter van Dietrich Kruse. Zij is dood, ik wil grootvader een brief van haar brengen." Dus een naaste bloedverwant. Wat waren die beide jonge mannen verrast en zonder- ling ontroerd. die Duitschland bereid is te aanvaarden, iuhouden de vrijheid van de zeeen, onaf- haukelijkheid vau Polen, gelijke rechten voor de Israelieten. De //World" zegt, hoewel er geen offi- cieele mededeeling van gedaan is, beschouwt de Regeering te Washington bovenstaand bericht afkomstig van officieele zijde, maar het kan daar nog elders ernstig opgenomen worden. Het blad meent, dat deze voor- waarden bij wijze van proef, door Duitsche agecten aan de band worden gedaan, en zegt dat het Amerikaansche volk te veel ervaring heeft om de listen van de beroeps- politici niet te doorzien. Wanneer Duitschland bereid is om ernstig over vrede te praten, nl. over zulk een vrede die niet alleen recht zal doen aan de ver- ongelijkten, maar de beschaving een waar- borg zal geven tegen den invloed van het militarisme, dan zullen regeering en volk van de Vereenigde Staten onmiddellijk daar- aan gehoor ge^eD. Het zou bespottelijk zijn te meenen, dat de Duitsche voorstelleu volkomen onaannemelijk voor de geallieerden zijn. Betreffende de mededeeling aan de Ame rikaansche regeering, vdat Duitschland de opening van vredesonderhandelingen zou willen aanvaarden, wordt gemeld dat presi dent Wilson geen verdere vredespogingen zal doen totdat Groot-Brittannie en zgn geallieerden daartoe bun bereidwilligheid te kennen geven. Twee ophefmakende veroor- deelingen. De ellende te Gent. Beiden tot een maand gevangenisstraf zijn, naar de Tel. meldt, veroordeeld de Katholieke volksvertegenwoordiger Arthur Verhaeghen en de bekende grootnij veraar Jules de Hemptinne, burgemeester van St. Denijs-Westrem. De eerste werd ervan beticht, beproefd te hebben, langs een geheimen weg een brief te zenden aan zijn schoonzoon, den volksvertegenwoordiger Melot, die de Bel- gische regeering naar den Havre gevolgd is. De tweede zou een Belgischen spion gehuisvest hebben, om hem aan de op- zoekingen van de Duitscbe autoriteiten te onttrekken. De veroordeeling van deze twee algemeen bekende persouen heeft te Gent een zeer groote opschudding veroorzaakt. IntusscheD levert de toestand der werkende klasse aldaar met den dag grooter reden tot bezorgdheid op. Het aantal werkloozen is reeds tot boven de 43,000 gestegen. In meer dan eene fabriek zouden de eige- naars den arbeid willen hervatten, al ware 't slechts om aan het personeel bezigheid te verschaffen, maar de grondstofl'en ont- breken hun te eeuen male. En de winter die voor de deur staat Een Fs*ansch vlieger boven Brussel. Uit Brussel wordt aan het Belgisch Infor- mane-Bureau bericht Vrijdag, 27 Aug. jl., 's middags te half twee, heeft een Fransche vliegmachine ge- „Mijn nicht dus", sprak Hendrik. Wan neer ge over ons hebt hooren spreken, zoo zal ik u zeggen, dat ik de zoon van uw oudste tante Trina Beerman ben, en hij is Fedor Kruse, zijn vader, dominee te Kirch- hausen, is een broeders zoon van groot vader." „Ja, ik weet van u alien, mijn moeder heeft hel voor mij lOpgeschreven!" riep Ma rie verheugd. Het gaf liaar een gevoel van zekerheid, alsof zij thuis was, nu zij hier dadeliik zulke naaste bloedverwanten aan- trof. „Leun nu maar op mij", zei Fedor en hij trok haar arm door den zijne. „Het gaan valt je toch nog moeilijk." „Wij zijn er dadelijk", zeide Hendrik, „zij hebben op de boerderij reeds licht bran- den, daar rechts tusschen de boomen." Ofschoon haar knieen ook nog beef den, voelde Marie zich toch zoo geborgen, dat zij, op Fedors arm leunende, heel goed voor uitkwam. De zwakke lichtschemering in de verte had ook iets vertroostends. De neef ging met haar op het effen berm- gras naast den rijweg en leidde voorzich- lig haar schreden; daar haar zwakle zijn menschlievend hart met medelijden vervul- de, en daar zij er toch jong en krachtig uitzag, zoo deed die zwakte hem nog te pijnlijker aan. Hij vroeg haar, wat haar was overkomen. Zij vertelde, dat zij onder groote drukte afgereisd was, en verzuimd had te rechter tijd te eten, en dat zij toen gestruikeld en gevallen was. (Wordt vervolgd.) De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehonden op llanderdaic den 9 »eplrmber 1S9I5., des vooraniddags ten 10 nre. Ter Neuzen, den 6 September 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1