De krijgsMrijven. wedstryden voor het garnizoen Den 16en Augustus vernielde een van onze duikbooten een bij Harrington aan de ltrsche Zee gelegen benzolfabriek met de daarbij behoorende opsiagpiaats en cokesovens door gesehutvuur. De fabriek vloog met een hoogopslaaude vlam in de lncbt. De indertijd door de Engelsche pers ver- spreide bewering, dat de duikboot de open steden Harrington, Parton en Whitehaven beschoten beefc is onjuist. Dezelfde duikboot werd op 15 Augustus in de iersche Zee door een groot passagiers- schip, waarschijnlijk aan de //Royal Mail Steam Packet Co." toebehocrende, op grooten afstand beschoten, ofschoon de duikboot het schip niet aanviel. Met nadruk werd er op gewezen, dat dit koopvaardijscbip dus voor den aanval en niet voor de verdediging van- geschut g#bruik -gemaakt heeft. De Eogeische admiraliteit deelde op 27 Augustus fuede, dat een Duitsche duikboot bij Osten'cle door een Engelsch marine- vliegtuig volkomen vernieid en tot zinken ge'oracht is. Dit bericht is onjuist. De duikboot is wel door den vlieger aange- vallen, mdar niet getroffen en onbeschadiga in de haven teruggekeerd. (De vernielde benzolfabriek is, voegt Wolff er bij, een der grootste van Eugeland en voor de Engelsche productie van ont- ploffingsmiddelen van des te grooter betee- kenis, omdat er slechts weinige dergelijke fabrieken in Eugeland zijn.) Hei lot B&lgie Generaal Staal schrijft in het „Vad.": „De Duitsche ops tellers van vredesbepa- lingen wijzen er reeds op, dat Duitschland niet zal kunnen nalaten Beigie in te lijven. Ik laat nu daar, of ooit te verwachten is, dat de Belgen een Duitsch element zouden kunnen worden en of dus de bedoelde in- lijving niet een bron van ellende, last en verdriet voor Duitschland zou worden. Maar ik vind dit voorstel zoo laag in, ander opzicht. Die het doet en aankweekt, vergeet ten eenenmale: dat Beigie. geheel zijns ondanks in den oorlog betrokken werd door een daad van Duitschland; dat Beigie den door- tocht der puitschers niet kon toestaan zon- der afstand te doen van zijn staatssouverei- niteit; dat geen Duitscher er aan gedaclit zou hebben om niet met beslistheid en fierlieid van zijn regeering te verlangen dat zij c.q. een dergelijk verzoek, als, aan Bei gie door Duitschland werd gedaan, onvoor- waardelijk afwees; en dat Beigie den oor log slechts heeft gevoerd tot handhaving zijner neutraliteit en in verzet tegen een inval der Duitschers. Door bij den vrede met een en ander geen rekmiing te houden en, nadat ook de vrede met Engeland zal zijn gesloten, Beigie te blijven bezetten, zou Duitschland m. i. een karaTTter aan dezen oorlog geven, dat het niet slechts aan de neutrale staten kon doen berouwen zich bij het begin van den strijd niet,-Legen dat rijk te hebben gekeerd, maar dat het voorts als een brutaal en roofzuchtjg. overweldiger zou doen kennen. Neen, die Duitsche schrijvers, die het in- lijvingsdenkbeeld opperen, zij kunnen m. i. niet besehouwd worden woordvoerders of gedachleyerto 1 kers van de Duitsche regee ring en van de meerderheid van het Duit sche vollt&te zijn! Er werden in de Brusselsche archieven stukken gevonden, die Beigie heeten te be- zwaren. ^Iijns inziens wijzen zij hoogstens slechts op eenige onvoorzichtigheid van den Belgischen staf of van het Belgische depar- tement van oorlog. Wre er verdacht moge worden van schuld of medeschuld aan het uitbreken van dezen oorlog, volstrekt buiten elke verdenking staat, naar mijn overtuiging, de jonge, rid- derlijke Belgische vorst, die slechts te be- schouwen is als de dappere, eerlijke ver- dediger van zijn goed en van dat van zijn volk." Duitsche wlieg^achme ge« daafd bij Venio. Zaterdagmiddag is onder de gemeente Venio een Duitsch vliegtuig gedaald. De iuzittenden, een offieier en een mindere, zijn voor den garnizoenskommandant geleid. Het vliegtuig was uit Beigie op weg naar Wesel, na een tijd lang over Neder- landsch grondgebied te hebben gevlogen, meenden de vliegers dat zij boven Duitschen bodem waren, en deden een noodlanding. Toen zjj bemerkten op Nederlandsch grondgebied te zijn gedaald wilden zij weder opstijgen, hetgeen hen door de militairen werd belet. lizeren 5-pfetisaigs stwkkeaii. De Duitsche bondsraad heeft het ont- werp van een bekeodmaking betreftende het aanmunten van ijzeren 5-pfennig-stukken, aangenomen. Dit besluit om ijzeren 5 pfennig-stukken te doen slpan, wordt zeer toegejuicht, om dat de navraag naar nikkelen munterx ten- gevolge vau den oorlog buitengewoon ge- stegen is^daar groote hoeveelkeden daarvan in door Duitsche troepen bezet vijandelijk gebied, woydt vastgehouden. De aanmunting van koperen en nikkelen munten is nu onraadzaam, dus zijn ijzeren 5-pfennig-ltukken als tijdelijke aanvulling der voorradd nikkelen, zeer aanbevelens- waardig. 1 De val van de Russische vesting Brest—Litowsk is te Berlijn gevierd op de gebruikelijke wijzeHet lossen van saluutschoten, het luiden der klokken en een vaeantie-dag voor de kinderen. lntusschen schijnt met den val der voting, hetgeen de kroon op het werk Hindenburg en Mackensen moest zijn, geen groote buit in handen der Duitschers te zijn gevallen. In nadere bijzonderheden over den laatsten strijd voor de vesting, wordt gezegd dat de buit nog niet is vast- gesteld. Er is in de Duitsche en Russische berichten ook tegenspraak, of de vesting al dan niet bij bestorming is genomen. De Duitsche berichten spreken niet van een bestorming van de versterkingen ten westen en noord-westen der vesting, maar een be richt uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier maakt geen melding van de bestor ming van de citadel. Het slot van bedoeld bericht luidtIn de morgenuren van uen 26en drong een Duitsch reserve-korps de werken aan't noorderfront van de citadel en de stad binnen, welke de Russeu in brand hadden gestoken. Een officieel Russisch bericht zegt De Duitsche bewering, dat Brest-Litowsk na een bestorming viel is met juist en tenden- tieus. Al het materieel, dat voor den vjjand waarde kon hebben, was weggevoerd en het garnizoen bood zoo lang tegenstand tot het noodig was en voegde zich daarop bij het veldleger. De val van Brest-Litowsk is geen cata strophe in den trant vau Nowo-Georgiewsk. De onderstelling dat de Russen na de ont- luimiug van de Weichsel-linie, op het front KownoBrest zouden stand houden is ijdel gebleken. Het Russische parool blijft terug- trekken en de Duitsche bladen concludeeren daaruit, dat het Russische leger uitgeput is en aan de verplettering niet kan ont- snappen. In hoerver dit juist is, moet de toekomst leeren. Opmerkelijk is, dat nu weer uit Duitsche bron vredesgeruchten kornen, ni. over het sluiten vau een afzonderlijke vrede met Rusland. De eenige hinderpaal voor deze Duitsche en Russische wensehen zijn de gouden ketenen, waarmee het Russische rijk aan Engeland en Frankrijk geklonketi zit. Rus land zal in dezen benarden tijd wel geen breuk met zijn groote geldsehieters aandurven. Een IRusissiseh leges* van millioesi De Kreuzzeitung gaat in een uitvoerig artikel eens na, in hoeverre de bewering, dat Rusland een nieuw leger van acht mil- lioen man op de been zal brengen op waarheid kan berusten. In het algemeen kan men in Rusland rekenen op ongeveer 15 millioen weerbare mannen van den leef- tijd van 18 tot 45 jaar. Maar dit getal is alleen statistisch juist en zal vermoede lijk in Rusland wel te hoog zijn, daar door de buitengewoon groote emigratie en ook door drankmisbruik juist het getal mannen sterk is verminderd. Dan moet ook nog rekening worden gehouden met de enorme verliezen in den Russisch-Japanschen oorlog aan dooden en zwaar gewonden. Indien men met deze factoren rekening houdt, zou men waarschijnlijk tot 'n totaal van iets rneer dan tien milloen weerbare mannen voor Rusland komen. Dan zijn er nog 300.000 absoluut afgekeurd en ruim 100.000 hebben zeker aan de oproeping in het g-heel geen gevolg gegeven. Dit alles in aanmerking genomen en lettende op de ontzettende verliezen in dezen oorlog, kan men gerust zeggen, dat het op de been brengen van een nieuw leger van 8 millioen man eemoudig onmogelijk is. Men spreekt altijd van een onuitputtelijk menschenmateriaal, als men het over Rus land heeft, maar ook hieraan zal toch eens een einde moeten komen. Afgescheiden van het bovenstaande, blijft het natuurlijk nog altijd de vraag hoe Rusland aan geweren en kanonnen, aan munitie en aan kleeding zou moeten komen voor een zoo ontzaglijk leger. Rusland sis-ijd'i tot aan de eind-over winning. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Fransche oud-minister, Jean Cruppi, die als bijzondere correspondent van de „Matin" in Rusland vertoeft, door den 'Hfcaar ontvan- gen is. Cruppi doet in de „Matin" van Don- derdagochtend het volgende verhaal van de ontvangst, die Woensdag plaats had. Het Alexandra-paleis te St. Petersburg, waar de Tsaar gehoor verleent, is van midr delmatige afmetingen en met smaak gemeu- beld. Het kabinet van den Tsaar maakt den indruk van een bureau van een harden wer- ker, die elken dag lange uren bezig is met de verpletterende taak van een souverein, die zelf alle telegrammen en rapporten leest en van aanteekeningen voorziet. Nikolaas II is weinig veranderd sedert het reeds ver- wijderde tijdstip, waarop Parijs hem toe- juichte. Deze vorst ziet er na een regeering van een-en-twintig jaar heel jong uit in zijn bescheiden uniform, de officiers-kiel. Zijn eenvoud is groot, de ontvangst is welwil- lend en zacht. Maar zijn stem is vast en duidelijk wanneer hij spreekt over zijn wil, den wil van liet geheeie Russische volk, om den oorlog voort te zetten tot aan het einde, tot aan de overwinning, die noodig is om Europa te bevrijden en de overwin ning van het recht te verzekeren. „De boe- ren tutoyeeren mij, zegt de Tsaar, Elken dag ontvang ik tal van adressen. „Voorwaarts en wees flink, schrijven zij; wij staan ach- ter je." De Keizer is ontroerd wanneer hij mij bij herhaling spreekt over Frankrijk, ons heldhaftige leger, over de gevoelens van wederkeerig vertrouwen, die de twee ver- bonden naties bezielen. Terwijl de Tsaar aldus spreekt, gaat de deur open en er komt een mooi kind binnen. De Tsaar glimlacht en stelt mij aan den troonopvolger voor, die bij zijn vader blijft. Dit tooneel doet mij raden welk een eenvoudig hartelijk familie- leven er op Tsarskoje Selo geleid wordt. Aan het einde der audientie wekt de Tsaar op vriendschappelijke wijze herinneringen op aan de reis van Poincare. Dat was het tragische uur, waarin de Duitsche ijverzucht den oorlog ging ontketenen. Ik herinner mij steeds, zeide de Keizer, de flinke taal, d]ie de president van de RepubLiek tot mij ge- sproken heeft op 22 Juli, op het oogen- blik, waarop hij Rusland verliet. Frankrijk, zeide de Tsaar nog, kan op mijn onwrik- baren wil rekenen om te strijden tot aan de eind-overwinning. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: Van het Westelijke gevechts- teppein. PARIJS, 29 Augustus. (Reuter.) Ambte- lijk communique van gisteravond 11 uur: In de Argoune hadden artilleriegevechten plaats, waarin het Fransche geschut de be- schieting door de Duitschers tot stilstand bracht. Om 10 uur 's oehtends, poogden zes Duitsche vliegtuigen naar Parijs te vliegen waaiin zij echter niet siaagden. De Duitschers wierpen bommen op Nogent, Ribecourt en Compiegne, ia welke laatste plaats twee dienstmeisjes en een kind werden gedood. De Duitsche vliegti.igen werden door het Fransche geschut beschoten, pn achtervolgd door Fransche vliegtuigen. De leider van het Fransche viiegtuig-eskader zette de Duitsche vliegers na tot op 36000 M. Bij Ssenlis werd een der Duitsche machines ten val gebracht. De bestuurder en machine verbrandden. PARIJS, 29 Aug. (Havas.) Officieel bericht van bedenmiddag 3 uur: De Fransche avtillerie heeft in den afge- loopen nacht de beschieting van de Duitsche stellingen voortgezet. Het kanonvuur is bijzonder hevig geweest. in den sector van Ablain, in de streek van Roye, ten Noorden van de Aisne (in deneomtrek van Oaronne en Berry-au-bac), zoomede tusschen de Aisne en Argonne. Een verwoed gevecht van man tegen man is bij Marie Therese, ten Westen van het bosch van Malancourt, geleverd om het bezit van mijntrechters, waarvan de Fran- schen meester zijn gebleven. De Duitsche loopgraven en veldwerken op het heeie front langs de grens van Lotharingen, bij Gremecy, Bezagne, Gon- drexoin en Embermesnil zijn hevig be schoten. Gevechten met handgranaten en bommen in de streek van Metzerai. Fransche vliegtuigen hebben vannacht het station en de Duitsche legerplaats vau Grandpre en de legerplaats van Monchateau en Lanfon en Argonne gebombardeerd. BERLIJN, 29 Augustus. (Wolff.) Ambte- lijke mededeeling van het groote hoofd- kwartier: Heden is op het Westelijke gevechts- terrein niets vau belang voorgevallen. Van hei Oasteiijke gevechts teppein. BERLIJN, 29 Aug. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van het groote hoofdkwartier Legergroep van veldmaarschalk Hinden burg Ten Zuidoosten van Kowno is de hardnekkige tegenstand van den vijand ge- broken. Onze troepen vervolgen de wijkende Russen. Het boschgebied ten Oosten van Augustow zijn wij doorgetrokken. Verder zuidwaarts werd bij de vervolging de linie Oombrowo-Grodek-Narewka (oostelij'k van de stad Narew) bereikt. Legergroep vau prins-veldmaarschalk Leopold van Beieren De den vijand door het Bialowieska-woud achtervolgde leger groep nadert met haar reehtervleugel Szereszowo. Legergroep veldmaarschalk von Mackensen Onder het leveren van achterhoede-gevech- ten zijn de Russen tot op de linie van Poddubro (aan den weg naar Prurana) TewiiKobryn teruggedrongen. Onze van het Zuiden komende troepen, die door de moerassen trekken, hebben den vijand tot dicht bij Kobryn vervolgd. Met een wreedheid, die onze troepen en ons volk van diepen afschuw moeten ver- vulien, hebben de Russen, om hun stellingen te verbergen, duizenden van hun eigen landgenooten w.o. vele vrouweu en kinderen naar onze aanvallende troepen opgedreven. Zonder dat wij het wilden, heeft ons vuur onder dezen een aantal slacbtoffers gee'ischt. Op het Zuidoostelijk gevechtsterreii) hebben de verbonden troepen den gisteren verslagen vijand over de linie Pomorzany Koniuchy Kozowa en tot achter de Karoplec teruggedreven. ST. PETERSBURG, 29 Augustus. (P. T. A.) Mededeeling van de generalen staf dd. 28 Augustus In de buurt van Riga heeft geen wijzi- ging van den staud van zaken plaats ge vonden. De vijand heeft getracht in de richting van den spoorweg Mitau-Kreuzburg onze linie te doorbreken eti de wegen te bereiken naar Wilna. De vijand voerde gedurende 26 en 27 Augustus a-anvallen uit, die wij door tegeiiaanvallen stuiten. Aan de midden-Njemen en op het front tusschen de Bobr en de Pripet hebben onze troepen op 26 en 27 dezer hun terugtocht voortgezet. Zij hielden door offensief op- treden den vijand tegen, wiens opmarsch zich vooral deed gevoelen in de richting ten noorden van Bjelostok. Op den rechteroever van den Boeg begon de vijand in de buurt van Wladimir Wolinski op te rukken in de richting van Torchin (westelijk van Lowsk), Lokatsji aan (aan de Loega-rivier) en Poritskop dit front ontwikkelen zich gevechten. Aan de Boven-Boeg, de Zlota Lipa en de Dnjestr heeft de vijand in den nacht van den 27sten en op den volgenden dag eveneens gftracht ons op tal van punten van onze stellingen aan te vallen. Het hardnekkige offensief, voorai in de streek benoorden Brzezany eu ten westen van Rodgaitziou, stelde den vijand in staat zich op den linkeroever van de Zlota Lipa te vestigen. ST. PETERSBURG, 29 Aug. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten generalen staf In de streek van Riga geen verandering. In de richting van Friedrichstadt hebben onze troepen zich na hardnekkige gevechten in den loop der laatste dagen meer naar het Westen van deze stad teruggetrokken. In de richtingen van Jacobstadt en Dwinsk geen verandering. Rechts van de Vilia zijn de hardnekkige gevechten op 27 en 28 dezer voortgezet van het front van Podberezie naar het Noorden van Wilna en naar Nowye Trokif en nog verder naar de Njemen toe. Aan het front tusschen brongebieden van de Bobr en de Pripet is geen verandering van belang. In den looji van den nacht van 27 op 28 Augustus zijn in deze streek uitsluitend achterhoedegeveehten geleverd. Daar de vijand pogingen deed om met aanzienljjke strijdkrachten, ten Zuiden van Wladimir Wolynski samengeirokken, een offensief te ontwikkelen in de richtingen van Loutsk, Staros en Rojichsche ten einde den reehtervleugel van onze troepen in Galicie te omvaiten, hebben wij de noodige maatregeien genomen om onze troepen te verplaatsen, hetgeen op 27 en 28 Augustus is uifgevoerd onder dekking van gevechten ten N. en ten W. van Lrutsk. WEENEN, 29 Aug (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van het oorlogsterrein Ooze successen oostelijk aan Wladimir WoJynski en aan de Zlota Lipa, braken over een front, van 250 K.M. deirtegen stand van den vijand. De terugtocht van de Russen wordt overal door brandende dorpen, en vernielde hoeven gekenschetst. Het aantal gevacgenen dat in onze handen vie!, steeg tot 10.000. Bij de g:steren tot stand gebracb.te cloor- braak gaven de Kroatische regimenteu en het infanterieregiment no. 52 weer bewijzen van hun moed. Zij vervolgden den vijand. Het uit Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche strijdkrachten samengesteide leger van graaf Bothmer rukt op tegen Barow. De door de Russen in brand gestoken stad Zioczow is bezet door de troepen van generaal Bohm Ermeili. Het legerkorps van Von Puhallo ver- joeg verscbeiden afdeelingen van de achter- hoede des vijand3 in de richting van de vesting Luck. De vijand wordt op de hielen gezeten. Bij Kobniju waar onze bondgenooten ver vorderden staan den Russen weinig goede wegen open om naar het noordoosten te ontkoinen. De Oostenrijksche strijdkrachten hebben in de buurt van Szepeszowe den zuidrand bereikt van de Sielowiezikaga puzta. "Jsn Suet Xasidelijke gewechts- iefr>reini. ROME, 29 Augustus. (Reuter.) Ambtelijk communique: De Italianen hebben bij Sdrino tal van ,ma- chine-geweren, veel schietvoorraad en kisten met bommen buitgemaakt. De Oostenrijksche forten Saccarana en Pozzialti zijn zwaar beschadigd, eenige ka nonnen van die forten zijn vernieid. Hevige aanvallen van de Oostenrijkers op den Seikofel, in het Sexten-dal, den Monte- piana, ten Noorden van Mesuraina, den Zel- lenkofel en den Westelijken Monte Croce- pas zijn afgeslagen. Onder liet materieel, dat den 20slen dezer bij hel Ursic-zadel en den Montenero is buitgemaakt, zijn twee machines, die -—naar men vermoedt moesten dienen voor het werpen van brandende vloeistof. ROME, 29 Augustus. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf: Aan de Boven-Isonzo heeft een afdeeling Alpentroepen een stoutmoedigen overval op sterke vijandelijke stellingen op de Monte Pombon uitgevoerd en niettegenstaande liardnekkigen tegenstand, eenige loopgraven bezei. Hel gevecht om het bezit van den top wordt voortgezet. Een I ucht-eskader heeft opnieuw het vlieg- kamp bij Aisewiza bezocht en er 120 bom men op geworpen, die veel schade hebben aangericht. WEENEN, 29 Augustus. (Wolff.) Officieel bericht van den generalen staf: De op zichzelf staande aanvallen der Ita lianen aan het front der Isonzo zijn gisteren in omvang en hevigheid toegenomen, doch hebben, als gewoonlijk, nergens resultaat be reikt. In den sector van Doberdo is gisteravond laat een door krachtig artillerievuur voor- bereide aanval op Monte dei Sei Buse afge slagen. Vanochtend hebben twee mobiele militie- regimenten tot viermaal toe stormaanvallen gedaan op de Monte San Michel. Op enkele plaatsen drongen zij in onze loopgraven door, doch werden er overal onder zware verliezen uitgeworpen. De vijand is eenigen tijd geleden een aan val met sappen tegen het bruggehoofd van Gorz begonnen. Ons geschut en onze mijn- werpers hebben echter alle sappen die ons front naderden, vernieid. Het bruggehoofd van Tolmein is gisteren den heelen dag zwaar door artillerie be schoten. Hierop volgde een aanval van 2 regknenten en 2 bataljons Alpentroepen. Er ontslond een handgemeen, waarin onze troe pen de overhand behielden. Even vrucbte- loos waren aanvallen op de brug ten Wes ten van Tolmein en op het terrein ten Noorden van de brug. Zoo ook vier aan vallen op het front van de Mrzli. In het gebied van Flitsch is een aanval, met aanzienlijke strijdkrachten ondernomen, gestuit. Hier, gelijk overal elders, zijn onze stellingen stevig in ons bezit gebleven. Aan het Karinthisclie front is het tame- lijk kalm. In het grensgebied van Tirol duren de ar tilleriegevechten met afwisselende hevigheid voort. De Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. (Wolff.) Hedenavond werd door het hoofdkwartier het volgende communique bekend gemaakt: Aan het Dardanellen-front deed de vijand in de buurt van Anaforta nadat eerst een voorbereiding met geschut had plaats ge- had te water en te land een aanval op onzen reehtervleugel bij Iveretsjtepe en op ons centrum, ten Zuiden van Asmackdere. Op beide punten werd hij met zware ver liezen teruggedreven, zonder eenig voordeel te hebben behaald. Bij Keretsjtepe vernietigden wij een ba- taljon van den vijand. Ons centrum werd tot driemaal toe aan- gevallen; maar telkens werd de vijand met zware verliezen afgeslagen. Onze artillerie trot herhaaldelijk een vij- andelijken kruiser en een transportschip. Bij Ari-Boernoe, op den reehtervleugel, werd in den nadht van 27 Augustus her haaldelijk met bommen geworpen. Onze ar tillerie bracht schade toe aan een transport schip van den vijand en ook aan een sleep- boot. Bij Sed-ul-Bahr het gebruikelijke artillerie- en infanterievuur. TEE NEUZEN, 30 Aug. 1915. Het weerbericht van het meteoroio- gisch iastituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogsce barometerstaod 760.0 Vlissingen. Laagste barometerstaud 748.1 Wisby. Yerwachtirrg tot den avorid van 31 Aug. Matige tot krachtige later afnemende noord- westelijke tot westelijke wind, zwaar tot half bewolkt,aanvankelijk nog bung, later tijdelijk opklarend en iets zacbter. Ds. J. F van IJulsteijn, predikant bij de Geref. kerk aihier, heeft het beroep naar die gemeente te Middelstnm aangenomen. Bij het Zaterdag te 's Gravenhage ge houden examen voor de Fransche taal 1. o. is geslaagd de heer D. W. F. Rommel, te Ter Neuzen. Bij de door Burgemeester en Wetliou- ders van Ter Neuzen gevraagde prijsopgaaf voor de levering van hi-andstof, was slechts eene inschrijving ingekomen, en wel van den heer J. A. van Rompu, voor schaal- kolen ad f 18,— per 1000 Kg., geklopte gascokes ad 1,per H.L., gezeefde an- thraciet ad f 24,50, grove gietcokes ad f 21,— per 1000 K.G. De levering is gegund. De eerste openluchtsamenkomst van V rijzinig-Godsdienstigen in Zeeland zal worden gehouden op Zondag 12 September a.s. te Oostburg eu zal worden opgeluisterd door het zangkoor //Vooruit" van Nieuw- vliet en de muziekgezelschappen van Schoon- dijke en Zuidzande. Het openingswoord wordt uitgesproken door ds. Pattist van Aardenburg terwijl verder als sprekers op- treden de heeren dr. Cannegieter uit Middel- burg met bet onderwerp //Vreemdelingen op Aarde", ds Fetter uit Zupthen, die zijn onderwerp nog niet opgafprof. Lindeboom uit Groningen over f/Geest is Hoofdzaak" de heer Eisma te Bolsward over ,/Zijn Vrij- zinnigen ongeloovig". Dr. van Beek uit Waterlandkerkje zal de sluitingsrede uit- sprekeu. De herdenking van den Jaardag can H. M. de Koningin. Een jaar tevoren. ging evenals thans, een verzoek uit van H. M. de Koningin, om Haren jaardag niet met uiteriijk feestbetoon te vieren. Een gevolg daarvan was, dat iedere uiting achterwege bleef, ook het uit- steken der vlaggen. Nu zijn we een jaar later. De toestand is niet minder zorgzaam dan toen, doch we kunnen er kalmer over denken en spreken en daarbij is ook ge- blekeD, dat aan dat verzoek van het vorig jaar thans herhaald, een te ruime beteekenis is gegevrn. AUerwege is men overtuigd, dat vlag- vertoon en het dragen van een nationaal teeken, daarmede niet in strijd is. Ook niet het herderiken van dien dag door concerten, sportfeesten en dergelijke. Zooals we reeds in ons vorig nummer berichtten, zal morgenavond, aauvaugende te half acht ure, op de Markt een concert worden gegeven door het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden", het ,/Ter Neuzensch Gemengd Koor"en desymphonie- vereeniging „De Volbarding". Uit het program ma kon men zien, dat dit veel belooftaan het slagen van verschillende nummers kunnen de ingezetenen meewerken, door in grooten getale te voldoen aan het verzoek //mee te zingen." Verder zullen, naar we vernemen, ook nog plaats hebben. Deze zullen worden gehouden als volgt Van 810 uur: Schietwedstrijd, op de schietbaan. Na afloop hiervan zullen op de Markt verschillende Wielerwedstrijden gehouden worden van lO1/^—111/2 uur en van l1/^5 uur, bestaande uit 1. Ringsteken 2. a. Vogelpik, b. Poppengooien, c. Rad van Avontuur en d. Ringgooien 3. Hinderniswedstrijd. De wedstrijden zullen opgeluisterd worden door het militaire muziekcorps //De Ver eenigde Wapens." Ten bale der hulpbehoevende blinden. Wij vestigen hiermede de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende het aihier houden eener collecte ten behoeve van werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden en bevelen met aandrang die collecte bij de ingezetenen aan. Er wordt veel en voor velerlei ge- vraagd, doch zij, die iets ten bate van de lijdende menschen kunnen afzonderen, zullen zeker een goed werk doen, door hulp te verleenen om het lot van de zoo misdeelden, die niet als wij het voorrecht van het ge- bruik onzer oogen kennen, voor wie het steeds donkere nacht is, te verzachten. 25en mijn ontploft. De bewoners van Cadzand en omgeving werden heden nacht omstreeks 3 uur weder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2