ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6267. Zaterdag 28 Augustus 1915. 55e Jaargang. DRANK WET. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN bekendmaking. Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagayond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ARDE te Ter Neuzen. Kan of mag Nederland ooit den Scheldemond prijsgeven 81NNENLANP. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UU1* op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcokolhoudenden, anderen dan sterken drank van PETRUS FREDE RICKS VERSTRAETEN, wonende te Ter Neuzen, in het linkerlokaal van het pereeel plaatselijk ge- merkt O ongenummerd en gelegen in den Coegors- polder. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 23 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt aan de landbouwers en handelaren bekend, dat het op aanschrijven van de Etappen-Inspectie verboden is, hooi (ook klaver- en lucernehooi) te verkoopen of het reeds verkochte te vervoeren, zonder vergunning van den Burgemeester. Ter Neuzen, 27 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Door een misverstand is van het artikel in ons nummer van jl. Dinsdag overgenomen uil de ,Maasbode", under bovenstaanden litel ids schrijver vermeld de heer Fruytier, fitt der Tweede Ivamer. Genoemd artikel is niet van de hand van den heer P. F. Fruylier. Het artikel zelve heeft aanleiding gegeven tot verschillende beschouwingen in de bla- den. Het R.-K. orgaan „De Tijd" schreef o. m. „dat er geen Belgen zijn, die zicli in hoog- gestemde vaderlandsliefde aan expansie- droomen overgeven; zij hebben op ditoogen- blik ook wel wat anders te doen dan Ne derland de voeten te amputeeren. Het denk- beeld van een afstand van Zeeuwsch-Vlaan- deren, is niet van Belgen, maar van poli- tiseerde publicisten in ons eigen land af- komstig en geen gewaagt ervan dan als on- derstelling of anders dan als proeve voor zijn redeneerkunst. Ook dat zal men in het buitenland moeten bekend maken. Anders is het betoog van Fruytijer onvolledig en zou misschien sehadelijk kunnen werken." Naar aanleiding van dit schrijven van „De Tijd" merkl de „Limb. Koerier" op: „De Tijd heeft het mis. Het Belgische Kamerlid dr. van de Perre heeft einde Mei in een rede te Londen ge- biedsuitbreiding voor Belgie geeischt „meer bepaaldelijk met lie! oog op Antwerpen." ,.De Tijd" kan dit in een telegram van 27 Mei van haar eigen Londenschen correspon dent in haar eigen blad naslaan. De Belgische Staatsminister Vandervelde heeft in een rede te Parijs ook al een „groo- ter Belgie" verlangd, natuurlijk niet ten nadeele van Frankrijk. Volgens de Ned. prof. Sleeswijk zou de Entente zelfs Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Limburg aan Belgie beioofd hebben. De Franschman Doutenville, schrijver van „Apres la Guerre" en de Engelschman Wells, in de „Nineteenth Century", steun- den uildrukkelijk bet denkbeeld der gebieds- uilbreiding van Belgie ten laste van Neder land." De ,,Midd. Crt." knoopt aan bovenstaande de volgende beschouwingen vast: Men ziet, dat ook deze verklaringen geen uitspraken zijn van verantwoordelijke per- sonen, behalve dan wat de vage verklarin gen van Vandervelde betreft. Van officieele zijde liet men nog niets hooren, wat heel begrijpelijk is. Zulke kaar- ten tocli laat men niet te voren zien., De eenige conclusie, die men gerechtigd is uit de bovenvermelde verklaringen te trek ken, is o. i. deze: dat onder de Belgen en ook bij de geallieerden nog altijd de- zelfde begeerten bestaan voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die ze in vroeger tijd ten grond- slag iegden aan daadwerkelijke pogingen. We kunnen echter ook niet instemmen met hen, die sussend zeggen, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. De geschiedenis heeft telkens in crisistijden getoond, dat het wel zoo'n vaart liep, speciaal voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook strootjes geven de windrichting aan. Daarom is dat alles, gevoegd bij de moge- lijkheid van Duitsche vrijheids-verlangens voor een Duitsche oorlbgshaven Antwerpen, red en g e n o e g om te waarschuwen tegen de weinig ernstige manier waarop doorsom- mige „personen uit Holland" herhaaldelijk werd en wordt gesproken over de geringe beteekenis, die de afstand van dat lapje grond voor ons zou hebben. En tevens, om er aan te herinneren, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen zelf niet anders wil dan Nederlandsch blijven. Het is werkelijk niet overbodig gebleken, die twee dingen ook buiten Zeeland duide- lijk in het licht te stellen. In dat opzicht is het van veel beteekenis, dat ook Zeeuwsch-Vlamingen zelf zich doen hooren, zooals de heeren Hammacher en Hendrikse in ons blad, de beer Fruytier in de „Maasbode" en de heer Pattist in het „Vaderland". ,,Zelandia", bet te Hulst verschijnend Ka- tholieke blad, opperde het denkbeeld uiting te geven aan de gevoelens der Zeeuwsch- Vlamingen, door 31 Augustus van alle wo- ningen de driekleur te doen wapperen, en de borst te tooien met Oranje. Dat kan zeker bevredigend zijn voor 't eigen gevoel. En een leerzaam symploom voor anderen, mits men zorge, dat ook el ders in het land dat bekend wordt. Want het is o. i. alleszins gerechtvaardigd goed te doen uitkomen, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen reeds b ij voor- baal protesteert tegen iedere afscheiding van Nederland. Als dat goed kenbaar wordt gemaakt, kan die wetenschap van pre v en- tie ve beteekenis zijn tegen den tijd, dat de kwestie werkelijk ter sprake komt bij de vredesverdragen. Er werd ons door een Iezer gevraagd in ons blad een balletje op te werpen voor bet vormen van een comite van Zeeuwsch- Vlaamsche vrouwen en mannen van aan- zien en invloed om duizenden handteekenin- gen in de beide districten te verwerven op een adres van verknochtbeid aan de Ivo- ningin en van gelvechtheid aan den vader- landscben bodem. We brengen dat denkbeeld hier over. We welen, dat ook reeds anderen in Zeeuwsch-Vlaanderen met het plan rond- loopen het overig Nederland in te lichten over de beteekenis van Zeeuwsch-Vlaande ren en over de stemming der inwoners, een denkbeeld van gelijke strekking. Misschien is 't nog niet morgen aan den dag noodig, dat er ©en dergelijke uiting uil Zeeuwsch-Vlaanderen gewenscht is. Mis schien en we zullen het lovenl! zal het heelemaal niet noodig zijn. Maar wie met de voorbereiding wacbl tot het noodig is, komt te laat! Staat van Beleg. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 21 Augustus 1915 in staat van beleg ver- klaard lo. Het watergebied gelegen tusschen 53 graaen 16 minuten en 53 graden 24 minuten N.br., 0 graden, 6 minuten, 30 seconden en 0 graden, 18 minuten O.L. van Amsterdam. 2o. Het watergebied gelegen tusschen 53 graden, 24 minuten en 53 graden, 28 minuten N.br., 0 gr. 36 min. en 0 gr., 46 min. O.L. van Amsterdam. 3o. Het watergebied tusschen 53 gr., 26 min. en 53 gr., 31 min. N.br., 0 gr., 2 min. en 1 graad 16 min. O. L. van Amsterdam. De hierboven genoemde watergebieden zijn gelegen om de Wadden-eilanden. De bedoeling van de verklaring van den Staat van Beleg is het mogelijk maken van de al'sluiting van de Zuiderzee aan den noordkant. Uitvoerverbod. Bij Kon. Besluit van 22 dezer is de uit- voer van profielijzer, gereedschapsstaal en oud gietijzer verboden van den dag der afkondiging van dit Besluit (24 dezer.) De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. O/St.-ct.") Vitvoer van paarden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald Artikel 1. Met ingang van 30 dezer zal gedurende eenigen tijd gelegenheid bestaan tot uitvoer van hengsten en ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt. Lnchtschip boven Nederlandsch grondgebied. In verband met de berichten, dat in den vroegen morgen van 18 dezer een lucht- schip zich heeft bewogen boven Nederlandsch grondgebied, verneemt de N. R. Crt., dat de Duitsche gezant in opdracht van zijn Regeering den 23sten dezer aan onze Re- geering heeft medegedeeld, dat op voor- melden dag een Duitsch luchtschip, voort- gedreven door hevigen Noordenwind en bij heiig weer zich boven Nederlandsch grond gebied is komen te bevinden. Zoodra het scbip zich heeft kunnen orienteeren heeft het de afwijking van zijn koers bemerkt en de richting naar zee ingeslagen, die tusschen Vlieland en Terschelltng weder is bereikt. De Duitsche Regeering deed daarbij in het licht stellen, dat het betreurenswaardige voorval uitsluitend het gevolg is geweest van bijzondere atmospheriscbe omstandig- heden, die den bestuurder hebben misleid, en erbij voegen, dat sedert het begin van de vijandelijkheden aan de Duitsche be- stuurders de meest formeele bevelen zijn gegeven om nimmer boven het territoir van neutrale staten te vliegen. De varkensprijzen. Men schrijft aan de H. Crt. De vrees, dat de boeren door het aangeven van den duur van het uitvoerverbod voor varkens, er toe zouden gebracht worden voorloopig geen varkens tegen den prijs van 80 cent per E.G. slachtgewicbt te verkoopen, blijkt gegrond. Veleu willen wachten tot die tijd verstreken is, in de hoop dan weer 1,06 a 1,10 te maken. Het aantal vette varkens is door den enormen uitvoer der laatste maanden gering. Het niet-verkoopen heeft een plotselingen terugslag op den prijs der biggen, die de laatste maanden met een voortdurende stijging 20 a /25 bedroeg. Op de laatste varkensmarkten te Uden, Nijmegen en Oss bedroeg de prijs /6a 8 minder. Wederzijdsche controle. In verschillende gemeenten in Zeeland, aldus meldt de H.-Cit. waar ncg veel Belgen vertoeven, verblijven tevens verschillende Duitschers, waarvan men ver- moedt dat zij Belgen, die op verboden manier over de grenzen trokken, bespion- neeren, om zoo mogelijk hun gevangen- neming, zoo zij in Belgie komen, te be- vordereri. De Duitschers echter staan op hun beurt weer onder toezicht, daar zij van spionnage ten nadeele van Nederland worden verdacht. Zoo is in het begin dezer week te Vlis- singen een Duitscher gearresteerd, die zich gedurende de laatste weken als rondreizend koopman in Zeeland ophield. De algemeene toestandL De waarschijnlijkheid, dat thans ookWil- na zal bezet worden, neemt, zoo schrijft het „Alg. Hbl.", toe, nu de Duitsche troepen in staat geweest zijn de Russen te dwingen van den Westelijken op den Oosteiijken oever van de Njemen over te gaan. Groote afdeelingen, zegt de „Times"-correspondent ie Petersburg, trekken te Swenta over en trachten den spoorweg ten Noorden van Witna te bereiken, om zoodoende de ver- binding mei Petersburg te verbreken. Dat is ook de meening van den militairen deskundige, die in een interview met de „Roesskoje Slowo" de verwachting nitsprak, dat Bjelostok en Wilna weldra in Duitsche handen zullen zijn, waardoor de spoorweg- verbinding tusscherr het gevechlsterrein in Polen en Petersburg zou worden verbroken. De „Roesskoje Slowo" wijst ei- op, dat dan nog twee hoofdlijnen en vele zijlijnen over- lilijveu om den terugtocht van het Russi- sche leger te bewerkstelligen. Zelfs het ver- der voortrukken van de Duitsche legers in Oostelijke richting zou, naar die deskundige meent, geen gevaar opleveren voor Peters burg, daar maatregelen genomen zijn, om een offensief in die richting te voorkomen, en iroepen genoeg aanwezig zijn om die op de bedreigde punlen te concenlreeren. Ook deze deskundige komt tot de overtui- ging, dat de successen van de Duitschers niet het gevolg zijn van grooter aantal, maar van teclinische meerderheid en van gebrek aan ammunilie der Russen. Hij meent, dat Rusland echter spoedig in staat zal zijn het offensief te hervatten, en dat dan de Russische legers, de foulen van hei verleden verbeterend, een volkomen over- winning zullen behalen. Voorloopig ziet het daar echter nog niet naar uit. De insluiting van Brest (deze veste is blijkens het gisteren ontvangen tele gram reeds gevallen) van drie zijden begint de voltooiing te naderen; overal staan de verbonden legers voor de vestingwerken. Prins Leopold van Beieren heeft de Russen teruggedreven in het oerwoud van Bjelo- wieska, de „Bjelowieska Posstza" een met naaldhout begroeide hoogvlakie ten Oosten van den spoorweg van Klesjtsjeli naar Wol- kowysk. Dit woud heeft een oppervlakte van 1270 vierkante kilometers (dus is onge- veer zoo groot als de provincie Utrecht) en is aan den rand door vele moerassen om- geven. De riviertjes de Naref, de Narwka en de Ljesna loopen er door heen; wegen zijn er niet. Het is het eenige gebied in Europa waar nog auerochsen (oerossen)zijn; verder worden er beren, wolven, wilde zwij- nen en ander groot wild gevonden. Ten Zuiden van dit bosch, dus tusschen Wysoko Litowsk en Ivamenez Litowsk, be- reikten de Duitsche troepen de streek ten Oosten van Wiertsjoewietsj, zoodat zij wel dra in staat zullen zijn den spoorweg van Brest naar Minsk, den terugtochtsweg der Russische legers, te bedreigen. Ook in het Zuiden naderen de Duitsch- Oostenrijksche legers van Mackensen steeds meer de stelling van Brest. De linkervleu- gel van deze groep, die Noordwestelijk van Brest opereert, heeft de hoogten op den Westelijken oever van de Ljesna bezel; bij Dobrynka, ten Zuid-Westen van Brest, bra- ken de Duitsche troepen door en staan nu voor de vooruitgeschoven vestingwerken. En Von Linsingen, die tot dusver aan den Dnjester werd opgeiiouden, is sedert vooruitgerukt en strijdt reeds op den Ooste iijken oever van den Boeg, ten Noord-Oosten van Wlodawa, om van die zijde den terug tocht der. Russen te beletten. Het is onmogelijk te zeggen, waar de hoofdmacht van het Russische leger zich be- vindt. Van Brest-Litowsk zijn in de laatste dagen spoortreinen vol voorraden, en an- dere oorlogsbehoeften naar het Oosten ge bracht. Het plan om in Brest de offensieve beweging te hervatten is, zoo het al een oogenblik bij den grootvorst heeft bestaan, opgegeven. Het zou ook een dwaasheid zijn, nu het gevaar voor omsingeling dreigender wordt, de positie van Brest te willen vast- houden. Want niet alleen bedreigt Von Mackensen den terugtochtsweg naar Minsk, door zijn positie tusschen de spoorwegen naar Bjelostok en naar Minsk maar de Oostenrijksche cavalerie, onder bevel van generaal Puhallo, is op weg van Ivowel naar Ivobrin, een plaats aan den spoorweg naar Pinck. De afstand Kowel—Kobrin bedraagt pirn. 120 K.M., dus voor cavalerie twee dag- marschen. Kan dit korps Kobrin bezetten, of ten minste de spoorweglijn BrestKobrin Pinsk afsnijden, dan is er voor den Rus- sischen grootvorst geen enkele verbinding naar het Oosten meer over. Men mag niet veronderstellen, dat de grootvorst dit alles niet heeft overwogen, en zijn Legermacht niet reeds buiten gevaar van omsingeling heefl gebracht. Dan is Brest opgeofferd, en vinden de Duitsche legers er nog slechts een achterhoede, die den strijd volhield, terwijl de hoofdinacht den terugtocht volbracht. Een wapenstiSstand tusschen Rusland en Duitschland 1 Naar ffde Maasb." van betrouwbare zijde verneemt, schijnt een wapenstilstand tusschen Rusland en Duitschland binnen een kort tijdsverloop niet tot de onmogelijk- heden te behooren. De zegsman van het Rotterdamsehe blad grondt dit op het volgende feitOp de verlofpassen van Duitsche officieren, die van het Oostelijk front komen, staat uit- drukkelijk vermeld, dat, zoo tijdens hun verblijf tehuis een wapenstilstand tusschen Duitschland en Rusland wordt gesloten, zp zich niet meer naar het front moeten begeven, dock zich voegen bij de ersatz- bataljons in hun garnizoensplaatsen. De „fti*abic". De directeuren van de White Star-Line hebben, naar de N. R. Ct. meldt, een ver klaring openbaar gemaakt, waaraan het onderstaande ontleend is z/Er bestaat geen twijfel aan of de //Arabic" is door een torpedo getroffen. Kapitein Finch heeft de onderzeeboot niet gezien maar hij heeft buiten krjf de torpedo ge zien. Er is geen sprake van dat de//Arabic" zou hebben gepoogd, te ontkomen, behalve dan door 't nemen van den zeer gepasten voorzorgsmaatregel van snel 't roer om te gooien, toen de torpedo gezien was. De //Arabic" is ongetwijfeld in den grond geboord, zonder vooraf te zijn gewaar- schuwd. Zij was op een vreedzame handels- reis en had vertegenwoordigers van ver- scbeiden nationaliteiten aan boord. Zij was op weg naar Amerika, zoodat er geen sprake was van munitie aan boord te hebben zij was in geen enkel opzicht onkenbaar gemaaktook waren er geen kanonnen gemonteerd. In de pers is de bewering gepubliceerd, dat zij zich ter hoogte van de zuidkust van lerland bevond, waaruit zou zijn af te leiden, dat zij dicht bij die kust zou zijn geweest. In werkelijkkeid was zij meer dan zestig mijl ten zuiden van lerland." De Frankfurter Zeitung schrijft, dat eerst het bericht van de duikboot moet worden afgewacht voor aangaande de //Arabic" een oordeel mogelijk is. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat bet scbip op een drijvende mijn is gestooten. Is de //Arabic" misschien ook de aanvaller geweest In elk geval weten wij, zegt het blad, dat een Duitsche duikboot de //Arabic" niet heeft aangevallen, als er geen dwingende militaire reden toe was. De Balkanstaten. De Italia te Milaan schrijft, naar de N. R. Crt. meldt, dat Pasjits in de geheime vergadering der Skoepsjtina verklaard heeft dat Servie bereid is concessies aan Bulgarije te verleenen, maar om economiscbe redenen geen afstand kan doen van de gemeen- scbappelijke grenzen met Griekenland. Evenmin kan Servie toestemmen in onmid- dellijken afstand van grondgebied aan Bulgarije, aangezien dat gelijk zou staan met vernietiging van Servie. Servie zal waarschijnlijk een scheids- recbtelijke beslissing van de entente aan- vaarden, onder beding dat Bulgarije zich eveneens bereid verklaart, zich daaraan te onderwerpen. De Skoepsjtina heeft, naar onder de tele gram men wordt meegedeeld, in een openbare vergadering over deze aangelegenheid, waarin de regeering de vertrouwensquaestie bad gesteld, met groote meerderheid de regee ring de vrije hand in de Macedonische kwestie gelaten. Volgens Engelsche bladen heeft zij voorts in geheime vergadering met 103 tegen 22 stem men een motie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan het vaste besluit van het land om den strijd voor de be- vrijding van de Serviers, Kroaten en Slavenen aan de zijde van de bondgenooten voort te zetten. Er waren 39 afgevaardigden niet ter ver gadering verscbenen. Aan het Berl. Tageblatt wordt over Sofia gemeld, dat de Piemont, het orgaan van de Servische oorlogsliga, schrijft: Drie jarer. lang is het Servische volk bezig op door bloed gedrenkten bodem bet oud-Serviscbe rijk te berstellen. Het heeft elk succes dilur moeten betaien, daarom is het noodzakelijk dat het alles behoudt wat met zoovele opofferingen is verworven. Dat moeten ook zij inzien die van Servie concessies aan Bulgarije eischen. Na drie oorlogen eischt Bulgarije wat Servie recht- matig toekomt. Kan Seiwie zijn verleden en zijn toekomst zoo maar prijs geven De barten der Serviers sidderen bij deze gedachte. Een duimbreed gronds van Ma cedonia afstaan zou gelijk staan met verraad, niet alleen aan bet heilige ideaal van de oude Servische belden die in Macedonie begraven liggen, doch ook aan ben, die thans aan den Donau en aan de Adriatische Zee vecbten. Reuter seint uit Sofia De overbandigiug van Servie's antwoord op de voorstellen van de bondgenooten wordt pas over twee of drie dagen verwacht. De regeering heeft met ernstige oppositie te kampen gehad, doch men verwacht dat zij de geopperde bezwaren zal overwinnen en onder zeker voorbehoud de voorstellen der entente zal aanvaarden. De eindbeslissing zou Maandag worden genomen in een buitengewonen ministerraad onder leiding van koning Peter. Italiaansche bladen verwacbten spoedig een overeenkomst tusschen Servie en Bulgarije. De Servische minister president zou in bet parlement hebben gezegd, dat Servie de scheidsrechterlijke uitspraak der viervoudige entente ten aanzien van territoriale aan- gelegenheden aanneemt. De Zeppelins te Londen. De Yossiscbe Zeitung verneemt uit Zurich, dat de uit Londen teruggekeerde mede- werker van de Neue Zuricher Zeitung de aanzienlijke schade, door Zeppelins bij hun aanval op Londen aangericht, bevestigt. Yooral is de schade groot aan de havens en in bet Oosten van de stad, waar tal van huizen vernield zijn. In den avond zag men in den omtrek den gloed van in brand staande huizen. De bewoners zagen de Zeppelins, die in het duister bleven, niet, doch hoorden slechts bet snorren der sehroeven. Het Duitsche veldtochtplan. De Russische bladen bouden zich, volgens de Tel., bezig met de vraag, of de Duitschers naar Petersburg of naar Moskou zuuen NEUZENSCHE COURANT. 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1