ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. BEKENDHAKIITG. Aanbesteding. De 'krijgsMrijven. No. 6266. Donderdag 26 Augustus 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN BEKENDMAK1NG. Telefoon 25. Bit BM verschijnt Maandag-, Woensdag- en Yrydagavond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BiNNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG"' zullen op Dinsdag den 31 Augustus f®15, des voormiddags 91li ure, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor liet jaar 1916 door de verschillende Openbare Lagere Scholen be- noodigde Schoolbehoeften. Voorwaarden der aanbesteding en lijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie tegen betaling vaD 50 cent op aanvrage verkrijgbaar. Zaamslag, den 17 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Mr. JP. J. Troelstra. Naar wij vernemen, blijft de toestand van Mr. Troelstra vooruitgaande. Mr. P. J. Troelstra zal zich in het begin van September tot verder berstel van ge- zondheid naar Zwitserland begeven. Uitvoer levende runderen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen Van week tot week zal, ingaande Maandag 13 September 1915, gelegenheid bestaan tot uitvoer van levende runderen per schip via Amsterdam en Rotterdam of per spoor via Nieuweschans, Oldenzaal, Winterswijk, Zevenaar, Yenlo, Roermond en Roosendaal. Deze uitvoer blijft beperkt tot a. sfamboekvee van elken leeftijd, inge- schrevsn in de stamboeken van Nederland- sche stamboekvereenigingen, die geregeld jaarlijks een gedrukt stamboek uitgeven, en b. kennelijk drachtige koeien, waarbij de tandwisseling is afgeloopen en alle tanden eene wrijfvlakte vertoonen. Postverkeer met Belgie- Het Duitsche gezantschap deelt bet vol- gende mede Tot het postverkeer met Nederland zijn in Belgie tot dusver alleen de steden Brussel, Luik, Verviers (deze drie met voorsteden en plaatsen in de onmiddellijke omgeving), Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt toe- gelaten. Voor mededeelingen van persoonlijken aard zijn alleen briefkaarten, voor zuiver zakelijke mededeelingen brieven van hoog- stens twee bladzijden omvang en de daarbij behoorende bijlagen (van zakelijken aard) geoorloofd. Daar het overige gedeelte van Belgie niet tot het postverkeer met Holland is toegelaten, is voor schriftelijke mede deelingen van uit Holland, welke aan een tusschenpersoon in een van genoemde steden ter verdere verzending naar andere plaatsen van Belgie zijn gericbt, geen uitzicbt op doorzending en bestelling. M aj esteitsschennis. Tegen zekere T., arbeider te Colijnspaat, is door gemeentepolltie aldaar proces-ver- baal opgemaakt wegens beleediging van H. M. de Koningin. Boter. Onder leiding van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is Dinsdag- ochtend in de De Lairessezaal, op het Binnenhof in den Haag, een vergadering gehouden van een aantal personen, betrokken bij de zuivelbereiding en den handel in zuivelproducten in de verschillende deelen van ons land, ten eiude verschillende vraag- stukken, met de botervoorziening verband houdende, te bespreken. Tevens waren ter vergadering aanwezig de directeur-generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek, de inspecteur in algemeenen dienst bij de direc- tie van den Landbouw, Dr. Swaving, de directeur van het Rijkscentraalbureau voor den uitvoer van boter en kaas, Dr. Breen, de directeur van het botercontrolestation Zuid-Holland, Dr. Van Gulik, en de diree- teuren van andere botercontrolestations in ons land. (N. R. Crt.) In Duitschen krijgsdienst. De heer Albarda, lid der Tweede Earner, heeft, naar de N. R. Crt, meldt, een onder- houd gebad met den Minister van Buiten- landscbe zaken, naar aanleiding van de omstandigheid, dat een aantal ingezetehen van Losser, die te Gronau werkzaam zijii, verplicht worden in Duitschen krijgsdienst te treden, omdat bun ouders Duitscbers waren, ofscboon zij hier te lande hun militie- plicht hebben vervuld. Drie van deze personen zijn, volgens de inlichtingen door den heer Albarda ontvangen, op de textiel- fabriek te Gronau door de militaire over- beid gearresteerd en bij het Duitsche leger ingelijfd. Da algemeene toestand. De verliezen, die de Duitsche vloot ge- leden heeft in de Golf van Riga, bij den aanval op de Russiscbe troepen, nemen steeds toe in de Russische bericbten, schrijft bet Alg. Hbl. Het eerste Duitsche bericbt sprak van drie torpedobooten, waarvan er een gezonken is, een op het strand werd gezet en een naar een haven kon worden gesleept. Andere verliezen heeft de Duit sche admiraliteit niet erkend. Het Russiscbe bericbt van 21 Augustus zeide over de gevechten in de golf van Riga De vijand verloor twee torpedojagers. Een Engeiscbe duikboot torpedeerde een Duitschen kruiser. In het tweede Russische bericht werd dit aantal reeds uitgebreid tot twee kruisers en acbt torpedobooten. En in het Dinsdagmorgen ontvangen Russische legerbericht vinden wij, dat een siagschip, twee kruisers en niet minder dan acbt torpedobooten, gedeeltelijk buiten ge- vecht gesteld, gedeeltelijk gezonken zijn. De //Times" weet zelfs niet volgens een officieel Engelscb bericht maar volgens officieuse mededeelingen uit Petersburg mede te deeleu, dat het schip, door den Engelschen onderzeeer getorpedeerd, de z/Moltke" was, een elagkruiser van 22.635 ton, met een bewapening van 10 kanonnen van 28 cM., 12 kanonnen van 15 cM., en 16 kanonnen van 8.8 cM. Bij de eenigszins zonderlinge toenemiDg van het aantal schepen, dat in deze zee- gevechten buiten gevecht werd gesteld, zal het voorzicbtig zijn toch ook de offieieele Duitsche berichten af te wachten over de verliezen die de vloot geleden heeft. Tot dusver heeft de Duitsche admiraliteit zooals wij zeiden slechts het verlies van drie torpedobooten erkend, overeenkomeudh met de offieieele Russiscbe mededeeling in bet bericbt van 21 Augustus. Trouwens bet geheele verbaal, dat, volgens een particulier telegram, Rodsjan- ko in de commissievergadering van de Doema deed over de schitterende Russische over- winning in de golf van Riga, werd officieel door den Russischen staf niet be- vestigd. En het is in merkwaardige tegen- spraak met de mededeeling uit Petersburg in het offieieele bericbt van 20 Augustus. z/Den 18en Augustus trokken onze sche pen, die den ingang van de golf van Riga beschermden, na een gevecht, terug op een dichter bij de kust gelegen stelling, tenge- volge van de aanzienlijke overmacbt van de vijandelijke vloot." Welk bericht op 21 Augustus aldus werd aangevuld. z/iSterke maritieme strijdkracbten van den vijand drongen in de golf van Riga. Het gevecht tusschen onze schepen en die van den vijand duurt voort." De //Times" meent, dat de pogingen der Duitsche marine, om de golf van Riga te forceeren, door de Russen, geholpen door een Engeiscbe duikboot, zijn mislukt. Van Duitsche zijde is slechts van een verkenning gesproken, die de Russen in elk geval genoodzaakt heeft hunne positie aan den mond der golf op te geven en terug te trekken op een dichter bij de kust gelegen stelling. Trouwens, de yRoesskyluvalid", hetofficieeie Russiscbe iegerorgaau, zeide, dat de voor- naamste Russiscbe schepen niet in de golf van Riga zijn, die slechts verdedigd wordt door kleine schepen en mijnen. Dat bleek ook uit bet Duitsche verbaal van den tocht, waarin alleen gesproken werd van Russische torpedojagers en kannonneerbooten. Ten einde Ossowietsj niet bloot te steilen aan bet lot van Novo Georgiewsk en de bezetting met de aanwezige artillerie niet in handen van den vijand te doen vallen, hebben de Russen deze vesting ontruimd. De troepen van generaal Von Eichhorn hebben de vesting bezet. De val van Ossowietsj is van zeer groot belang, omdat deze vesting deel uitmaakte van de lijn Ossowietsj—-BjelskBrest, dus van de lijn, waaracbter bet Russische leger verwachtte, na den val van de Nareflinie, en de linie Warschau—lnwangorod, te kun- nen terugtrekken. Docb sedert de Duitsche troepen Bjelsk bezet hebben en zich meester maakten van Kiejtsjeli, bet punt, waar de spoorweg van Bjeiostok naar Brest, en die van Wolkowysk naar Brest samenkomen, heeft de Jjjn Ossowietsj— Brest-Litowsk voor de verdediging geen waarde meer, en was bet beter Ossowietsj op te geven. Trouwens, na d.ea val van Tvkozin en bet verdrijven van de Russen, die daar in de bocht van den Naref ten noorden en ten zuiden van die rivier nog stand bielden, is het te verwachten, dat heden of morgen ook het bericbt komt van de bezetting van Bjeiostok door de Duitsche legers. Dan is Brest-Litowsk van zelf onhoud- baar geworden, wijl elke verbinding met die stad verbroken is, behalve die naar het oosten. En wij hebben reeds vroeger uiteengezet dat het vasthouden van eenig punt, Grodno of Brest, op dit oogenblik en onder de omstandigheden, waarin de Russen verkeeren, het einde van het Russische leger zou be- teekenen. De meening, dat Grodno of Brest door de Russen zullen worden vastgebouden zegt de //Times"-correspondent, om daar een Sedan te vinden, kan wel worden op- gegeven, met het verlies van die vestingeD boudt men in Rusland reeds rekening. vEr is volstrekt geen reden om den toe- stand mooier voor te steilen, dan hij is", zeide de //Times"-correspondent te Peters burg. En in verband daarmede kan worden ge- wezen op de bericbten van dien corres pondent over de mogelijkheid, dat zelfs Petersburg wordt verlaten, dat de regeering, de Doema en bet hof naar //elders" zullen worden overgebracht, omdat men ernstig begint te vreezen, dat na Brest, Wilna, Dunaburg en Riga, ook de hoofdstad in handen van de Duitsche legers zou kunnen vallen. z/Maar in West-Europa," zegt de //Times" z/beboeft men zich .daarover even weinig bezorgd te maken als over het overbrengen van de Fransche regeering van Parijs naar Bordeaux." Toch is*de toestand daar wel eenigszins anders. Opwekking tot algemeene dienstpiicht in Engeland. De Times bevat een manifest, waarin het Engelsche volk tot algemeenen dienst piicht wordt opgewekt. Het is onderteekend door menschen van alle partijen, onder wie lord Charles Beresford, de bisschoppen van Birmingham en Llandaff, bisschop Weildon, de deken van Manchester, lord Denman, de gewezen gouverneur-generaal van Austra lia, Rider Haggard, graaf Lonsdale, Mac- donold, de vroegere gezant te Peking, Northcliffe, William Ramsay, Harrison, Saville Crossley, Beyle, de gewezen gou- verneur van NewfoundlandBlake, de vroegere gouverneur van Ceylonvoort3 tal van parlementsleden, e. a. Verborgen boter. Te Oldenburg heeft de politie een partij van 136.000 pond boter in beslag genomen, welke een consortium aldaar bad opgekocht en in de Kloosterbrouwerij had opgeborgen, in de hoop, dat de prijs tegen den winter zou stijgen. Tsjingtau. Iu de Vossische Ztg. geeft Otto von Gottberg het slot van een beschrijving van de verdediging van Tsjingtau door de Duitschers. Toen de stad zich aan de Japanners had overgegeven, begaven Japan- sche officieren zich naar de haven om de oorlogsschepen over te nemen. Er waren geen oorlogschepende haven was leeg. En een Duitsche officier plaatste de niet slechte, zij het wat pijnlijke grap //Wij hebben er onderzee-booten van gemaakt." Even teleurgesteld waren de Japanners ook over den anderen buit, die zij hadden hopen te vinden, maar niet meer aantroffen. Hunne verliezen hadden 15,000 man bedragen. Van de grens. Men meldt uit Esschen aan de M. Crt. De geelectriseerde draden, welke dienen voor de afsluitingen der gemeenten Capellen en Eeckeren, zijn Zaterdagnacht door hoog- druk gesprongen. Of er ongelukken aan menscbenlevens te betreuren zijn, kan nog niet gemeld worden. Dat het spoedig be- kend was onder de bevolking dezer ge meenten, kon men opmaken uit bet feit dat er Zondag verscheidenen de grenzen gepasseerd zijn die zich nu veilig op Hol- landscb grondgebied voelen. Maandag werd door den Duitschen grens- wacht een man aangehouden die op zijn licbaam met licbt afwaschbare inkt ver schillende bericbten had laten sehrijven. Roosendaal is tegenwoordig overvol met Belgiscbe families, die uit Engeland terug- keerden en daar op de noodige papieren wachten, om weer naar Belgie terug te kunnen gaan. Hieu«re lichtingen in Rusland. De Russische minister van oorlog beeft, volg ns een bericbt aan de Matin, bekend- gemaakt dat ten spoedigste de jongste klasse van den tweeden ban der Opolchenie of laatste reserve zullen worden opgeroepen. Acbt millioen man beneden de 55 jaar zouden er dan onder de wapenen komen. Het zwaat* geschut dat jl. Maandagmorgen ook alhier werd waargenomen, blijkt, volgens de later ont vangen berichten, werkelijk afkomstig ge- weest te zijn van oorlogsschepen uit zee, beantwoordt door geschut van de kust. Volgens het officieel bericbt uit Berlijn waren voor de kust een 40tal vijandelijke schepen verscbenen, die, nadat zij door de Duitsche kustarfillerie werden beschoten, weder in Noordwestelijke richting weg- stoomden. De Duitsche berichten spreken van zeer gering nadeel dat door de bescbieting der oorlogsschepen, dat hier de ruiten der wo- ningen deed trillen, werd teweeggebracht. Omtrent de verrichtingen aan de kust wordt van Duitsche zijde nog gemeld Voor Zeebrugge werd in den nacbt van den 22sten op den 23sten Augustus een Duitsche patrouiileboot door twee vijande lijke torpedojagers aangevallen, en na een dapperen tegenstand tot zinken gebracbt. Een deel van de bemanning werd gered. En van Fransche zijde Twee Fransche torpedobooten troffen gisteravond een Duitschen torpedojager ter hoogte van Ostende en bracbten deze na een gevecht tot zinken. De Fransche schepen liepen geringe schade op aan de romp. Het Wolff-bureau meldt officieel Tijdens de beschieting van Zeebrugge loste de Engelsche vloot gisteren 60 a 70 scboten op onze verdedigingswerken aan de kust. Wij hadden door deze bescbieting het verlies van een doode en zes gewonden te betreuren. Bovendien werden door de verschoten granaten nog drie Belgen gewond. Materieele schade is niet aangericbt. Uit Sluis wordt aan de Tel. gemeld Het Berlijnsche communique over het bombardement van Zeebrugge is niet volledig. Het spreekt van een vijandelijke vloot van 40 schepen. Alle getuigenissen stemmen hierin overeen dat het er 23 waren. Het communique laat het voorkomen, alsof de batterijen de vijandelijke vloot on- middellijk verdreven en spreekt niet over het tamelijk hevige bombardement van Zeebrugge. Van ongeveer half zeven tot acbt uur bleven met het bloote oog op de breedte van Knokke zeven Engelsche schepen duidelijk zichtbaar. Wij vernemen* nog meer. Reeds dagen te voren kruisten Engelsche schepen in de nabijheid van de door de Duitschers bezette Belgische kust. Van Vrijdag af was de kabelballon van Zeebrugge zichtbaar, die in geruimen tijd niet meer was opgestegen. Een bewijs dus, dat de Duitsche poster trouw waakten. Een Duitsche torpedojager verliet Zondag Zeebrugge en kruiste ter observatie tusschen deze haven en Ostende, langs bet mijnen- veld. 'sNachts werd hij door Fransche torpedobooten aangevallen eD vernield. Dit gebeurde omstreeks twee uur na een bevigen strijd, waarbi] het kanongebulder in Vlaan- deren duidelijk werd gehoord. Het nieuws van dit gevecht was reeds Maandagmorgen in Vlaanderen bekend en te Brugge meende men ook dat het hevige kanongebulder van Maandagmorgen een voortzetting was van een gevecht tusschen Duitsche en Engelsche schepen. Later vernam men, dat Zeebru gge gebombardeerd werd. Over de schade te Zeebrugge loopen allerlei geruchten, die ook in sommige bladen worden medegedeeld, doch er is nog niets met zekerbeid bekend. De Duitschers be- weren, dat alleen partieuliere gebouwen zijn besehadigd, zooals bun bewering is bij elk bombardement van de Belgische kust. Veel van de geruchten spreken van een beschadiging van den muur van Zeebrugge. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de voigende telegrammen: Van hex Westelijke gevechts- terrein. PARIJS, 24 Augustus. (Havas). Officieel bericbt van hedenmiddag Nog steeds levendig artillerievuur, over en weer, in den sector ten Noorden van Atrecht, tusschen Somme en Oise en in Argonne. De Duitschers hebben een aantal granaten op Atrecht, Montdidier en Reims geworden. Op verscbeidene punten is de uitwerking van het Fransche tegenvuur op de Duitsche loopgraven en batterijen waargenomen. In Champagne, aan het front van Perthes en Beau-Sejour levendige gevechten met bandgranaten en bommen. Voor VTille-sur-Tourbe zijn de voorste Duitsche loopgraven volkomen vernield door de ontploffing van een Fransche mijn. In de Vogezen zijn gisteren uiterst ver- woede gevechten geleverd op de hoogten ten Oosten van de Fecbt en ten Noorden van de Schatzmannele. Ondanks verscbei dene tegenaanvallen konden de Duitschers bet verloren terrein niet beroveren. Op den Barrenkopf hebben de Franschen bet in den avond van 22 dezer gewonnen terrein behouden. De Duitscbers hebben opnieuw de Fran sche loopgraven op den bergrug bij Sonder- nach aangevallen, doch zijn teruggeslagen. BERLIJN, 24 Aug. (Wolff. Part.) De Vossische Zeitung verneemt via Kopenhagen dat president Poincare Maandagochtend een samenkomst beeft gehad met de Koningen van Belgie en Engeland te Chantilly. Later is ook generaal French ter plaatse aange- komen, waarna een beraadslaging plaats vond, waaraan ook generaal Joffre deelnam. Van het OosteSijke gevechts- terrein. WEENEN, 24 Aug. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De ten N.W. van Brest-Litowsk tegen stand biedende vijand is gisteren iu de streek van Wiercbowicze en Rasna opnieuw tot den terugtocht gedwongen. Het aantal tijdens de laatste gevechten bij bet leger van aartsbertog Jozef Ferdi nand ingeleverde gevangenen bedraagt 4 officieren en 1300 man. Ten N.O. van Wlodawa hebben onze bondgenooten den tegenstander nogmaals teruggeworpen en vorderingen gemaakt. DeOosteDrijksch-Hongaarscbe en Duitsche ruiterij van bet leger van generaal Pichallo is bij de vervolging van den vijand Kowel binnengetrokken en rukt verder noord- waarts op. In Oost-Galicie is het rustig. Van het Zuidelijke gevechts- terrein. WEENEN, 24 Aug. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Op het Zuidelijk deel van het front in de kuststreek heeft gisteren ons zwaar ge schut de vijandelijke artillerie aan de uit- monding van de Sdobba (benedenloop van de Isonzo) bedwongen en verder een Itali- aansche strandbatterij bij Golametto in elkaar gescboten. TER COURANT. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de ingezetenen dat, volgens een bij hem ingekomen benefit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, H. M. de Koningin, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, de herdenking van Hoogstderzelver a.s. verjaardag wenscht te doen voorbijgaan zonder het gewone feestbetoon. Ter Neuzen, den 25 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis der ingezetenen dat, volgens een bij hem ingekomen sehrijven van den Heer Kapitein,*Com mandant der Kustbatterij, van af Donderdagnaeht 12 uur, tot na alloop der op 27 Augustus a.s. te houden oefening, de Baandijk en de weg leidende over de electrische rolbrug bij de centrale voor alle verkeer zullen zijn afgesloten, terwijl de ingezetenen beleefd worden uitgenoodigd tijdens de oefening zooveel mogelijk thuis te blijven. Ter Neuzen, den 25 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1