Ter ITeusensche Courant Zatei'dag 21 Aug. J915. No. 6264. TWHBDB BLAD. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN Vergadering van Donderdag 19 Augustus 1315. Voorzitter de lieer J. Huizinga, burge- mecster. Tegenwoordig de leden: A. Visser, D. J. Dees, A. Moggre, R. Scheele, A. C. Lensen, J. de Feijter, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren: G. Wiehuid, J. J. de Jager, J. de Bruijne en A. H. Donze. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dal de lieer Donze bericht heeft, wegens ongesteldheid de vergadering van heden nlet te kunnen bijwonen. Alsnu komt aan de orde: 1. Nal'ulen. De notulen der vergadering van 22 Juli 11. vvorden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. 2. Ingekoinen stukken. a. Een sclirijven van W. H. J. Bongers, dat zij bare benoeming tot leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de ge- meente hoogere burgerschool aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een sclirijven van W. Wieberdink, dat door hem zijne benoeming tot buitengewoon leeraar in de aardrijkskunde «aan de gemeen- le hoogere burgerschool wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van dr. W. Middelberg, E. J. Hopman, W. Temperman, L. G. van der Eijk, K. Duizendstra en H. L. C. Ivok, lee- raren bij bet aniddelbaar onderwijs, en londer- wijzer met middelbare bevoegdheid, alien verbonden aan de school voor nicer uitge breid lager onderwijs in deze gemeente, die de vrijheid nemen 'te verzoeken artikel 6 van het algemeen reglement voor genoemde school in dien zin te willen wijzigen, dat over de bevordering der leerlingen naar eene hoogere klasse beslist wordt op de- zelfde wijze als aan de hoogere burger school, namelijk door de vergadering van het onderwijzend personeel der school bij meerderheid van stemmen. Adressanten schrijven tot toelichting van bun verzoek het volgende: in het door ons gewraakte artikel wordt de bevordering der leerlingen van de school voor m. u. 1. o. naar een hoogere klasse opgedragen aan het hoofd der school, na advies ingewonnen te hebben van de onder wijzers. Nu zij terloops opgemerkt, dat van de on- dergeteekenden alleen de lieer Kok, onder- wijzer aan de School voor m. u. 1. o. is. De anderen zijn, krachtens liun aanstelling, leeraren aan de li. hi s. uwer gemeente, aan wien het geven van lessen aan de school voor m. u.. 1. o. is opgedragen. Onderwijzers bij het lager onderwijs in den gewonen zin der wet zijn zij niet, reeds daarom, omdat zij de daarvoor vereischte lagere acten mis- - sen, of, waar een enkele onzer ze wel heeft, deze toch niet is benoemd op grond daar- van, maar op grond zijner middelbare be voegdheid. Streng genomen behoefde het hoofd dus slechts den heer Kok te raad- plegen, doch wij erkennen gaarne, dat steeds door ZEd. het geheele onderwijzend perso neel tot de vergadering is uitgenoodigd. De lioofdzaak echter van ons bezwaar richt zich daartegen, dat de eindbeslissing over de bevordering, lenslotte geheel in han- den gegeven is van het hoofd der school. Hoe zonderling deze toes land is, blijkt reeds dadelijk daaruit, dat, wanneer in deze ver gadering, slechts de heer Kok door den heer Estor is vervangen, en zij dan over bevordering van een leerling der li. b. s. beslist heeft, de directeur der li. b. s. aa,n die beslissing gebonden is. En wij vragen ons met verbazing af, of het hoofd der school voor m. u. 1. o. in paedagogisch in- zicht zoozeer de meerdere is van den direc teur der h. b. s. Maar niet alleen aan de li. b. s. in Ter Neuzen beslist de leeraarsvergadering bij meerderheid van stemmen over deze ma- terie, maar aan alle rijks hoogere burger- scholen, en, voor zoover ons bekend, ook aan alle gemeentelijke hoogere burgerscho- len is dit het geval. En wij vragen ons opnieuw af, waaroim aan lieL lioofd der school voor in. u. 1. o. in Ter Neuzen eene beslissing in handen wordt gegeven, die overal in den lande aan de direeteuren van hoogere burgerscholen onlhouden is. Mogelijk zou men als argument willen aanvoeren, dal het hoofd der school hier meer met de leerlingen in aanraking komt dan de leeraren eener li. b. s., zoodat liij ze beter kent. Een enkele blik op de les- rooster toont al aan, dat deze stalling 0,11- houdbaar is. Immers, liet hoofd geeft slechts de vakken: Geschiedenis, Ncderlandsch en Aardrijkskunde, terwijl verder alle vakken, waaronder de zeer belangrijke drie vream- de talen en de wiskundige vakken, aan an deren zijn opgedragen. Misschien wil men in de gewraakte bepa- ling een middel zoeken tegen opdrijving van de eischen door de vakleeraren, waardoor de school misschien wel een goede voor- school voor de h. b. s. zou worden, maar minder geschikt voor degenen, wien het alleen oni meer uitgebreid lager onderwijs te doen is. Doch ook dit argument houdt geen steek. Immers, op de laatste vergade ring werd besloten bij de bevordering naar de derde klasse verschil te maken tusschen de bevorderjng melt lof, voor hen die rijp geacht worden voor de tweede klasse eener h. b. s., en gewone bevordering voor hen bij wie dat niet het geval was. Ook deze zijn tot de derde klasse toegelaten, zoo zij maar aan eenigszins redelijke eischen vol- deden. Mogelijk wil men verder aanvoeren, dat, met wederzijdschen goeden wil, toch ook wel zonder wijziging der verordening eene goede verstandhouding verzekerd kan wor den. De uitslag der laatste bevordering maakt echter deze hoop votkomen denkbeel- dig. Immers, over 5 candidaten, omlrenl welke verschil van meening tusschen het hoofd en de vergadering bleek te bestaan, is het door ons te geven advies in stemming gebracht, en luidde dit in 3 gevallen afwij- zend met algemeene stemmen (6), en in 2 gevallen met 5 stemmen voor en 1 bianco. Slechts in een van deze gevallen is ons advies gevolgd. Bovendien is nog een leer- ling die afgewezen was, zonder dal het tot stemmen kwam, achteraf eveneens met her- examens toegelaten. Dat op deze wijze van ondergeteekenden niet meer verwacht kan worden, dat zij in ernst adviezen geven, zal wel voor ieder duidelijk zijn. renslotte moge nog even de vraag bespro- ken worden of soms de wet op het lager onderwijs, de bevordering nitdrukkelijk aan het hoofd opdraagt. Het schijnt, dat dit wel ecus is aangenomen, waarbij men zieli dan wel beroept op artikel 21, dat „de verdee- ling der school in klassen" aan het hoofd opdraagt. Bij missive van den minister van binnenlandsche zaken, dato 26 Augustus 1887, No. 2605, afd. O., is echter uitdrukkelijk beslist, dat hieromlrent de plaatselijke ver ordening bindend is, en uitgemaakt,' dat de raad voorschriften mag geven omtrent het overgaan van leerlingen. \V aar onze school voor geheel nieuwe toeslanden slaat, waarvan de ontwikkeling in den lande met belangstelling gevolgd wordt, geven wij gaarne uiting aan het volte yertrouwen, dat deze ontwikkeling door u in juiste banen gestuurd zal worden. De voorzitter stelt voor, dit adres te stel- len in handen van burgemeester en wethou- ders om bericht en raad en dit verder den gebruikelijken weg te doen bewandelen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. d. Een adres van het bestuur der Chr. Werkliedenvereeniging „Rom, 13 .- 1" te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat aan bovengenoeinde vereeniging, inge-- volge besluit van den gemeenleraad in zijne zitting dd. 17 October 1312, is besloten ge- durende de jaren 1913, 1914 en 1915 eene subsidie te verleenen ad J 100 per jaar, ter beslrijding van koslen, te maken- voor de te houden avondvakteekenschool; daar deze subsidie dit jaar zal eindigen, vraagt het bestuur bovengenoemd lieleefd verlenging van loekenning van de subsidie ad J 100 per jaar, tot nadere opzegging, waardoor de vereeniging weder in de gele genheid zal komen de avondvakteekenschool voorl te zetten. Nevens het adres wordt ingezonden eene begrooting van koslen, waaruit blijkt, dat de subsidie niet gemist kan worden. De begrooting beloopt een eindciifer van -160. De ontvangsten zijn: bijdrage door de ver eeniging 30, sehoolgelden bijgedragen door de vereeniging 60, schoolgeid van parli- culieren 20, gevraagde subsidie van de gemeente Ter Neuzen 100, toegekende sub sidie door de provincie Zceland 100, idem door het departement van binnenlandsehe zaken 150. De uitgaven worden geraamd als volgl. vermoedelijk nadeelig slot der rekening over 1915 30, salaris onderwijzers voor het teekenen (280 uur a 70 cent) 196, idem voor onderwijzers. in de vakken rekenen, meelkunde, Nederlandselie taal enz. (170 uur a 0,60) 102, vergoeding, verlichting, verwarmen en schoonhouden schoollo-kaal J 37,50, aanvullen, vernieuwen enz. van meu- bilair en leermiddelen 48, hps ten van ad- ministratie en tentoonstelling 40, renten voor op te nemen gelden (voorschot) 6.50. Dit adres zal bij de behandeling der ge- meentebegrooting aan de orde worden ee- sleld. e. De begrooting der commissie tot we- ring van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, op een eindcijfer van 21Q. Hicrmede zal rekening worden gehouden bij de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1916. f. De begrooting der commissie tot we eing van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, voor het jaar 1916, op een eind cijfer van 98. Hiermede zal rekening worden gehouden bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1916. g. Een adres van N. J. Imandt, onder- wijzer aan school D, die daarin te kennen geeft, nogmaals bescheiden de vrijheid te nemen, beleefd te verzoeken, de vergoeding voor zijn woningliuur gelijk te stellen met die zijner collega's in Ter Neuzen, aange- zien het wonen in Sluiskil duurder is dan in Ter Neuzen. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. i. Een adres van J. C. Jansen en 24 an deren, benevens het bestuur der vereeniging voor christelijk onderwijs te Driewegen (Ter Neuzen), alien wonende te Ter Neuzen op- of nabij Driewegen, waarin deze le kennen geven dal zij met dankbaarheid hebben kennis genomen van het fed, dat door den gemeen- teraad geen goedkeuring is verleend aan het tramplan, zooals dit thans wordt uitgevoerd; dat toeti de weg, wanneer de tram pas- seert, op sommige pun ten niet breeder is dan 3,70 M., zoodat het onmogelijk is, dat hierop rijtuigenf elkaar kunnen voor bij rijden; dat reeds nu het verkeer herliaaldelijk is gesloord en de toestand nu is, zooals liij 'alter zijn zal, wanneer een tram passeert; dat het gevaar voor voetgangers en wiel- rijders en vooral ook voor de schoolkinde- ren door den aanleg der Irambaan zeer is vergroot, wanneer niet de straatweg aan- merkelijk breeder gemaakt wordt en een pad voor voetgangers en wielrijders wordt aan- gelegd dal de toesland, naar de meening van adressanten, alleen goed kan worden door alie boomen le rooien en den dijk te ver- breeden en besclioeien, terwijl het gevaar bij de bocht alleen kan worden weggenomen door opruiming van een of meer liuizen, waardoor een vrij uitzieht verkregen wordt; redenen waarom adressanten, met het oog op het zeer drukke verkeer, vooral met motorrijtuigen, den raad eerbiedig verzoe ken, geen goedkeuring aan het tramplan te verleenen voor aan bovenstaande eischen wordt voldaan of oji andere wijze, naar het oordeel van den raad, een veilige verkeers- weg wordt verkregen. De voorzitter stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar in de vorige raadszitling een besluit genomen is, in den geest zooals adressanten dit verzoe ken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. j. Een adres van het bestuur van het plaalselijk steun-comite, dat daarin te ken nen geeft: dal de gelden, die inderlijd d'oor den ge- meenteraad ter beschikking werden gesteld van bovengenoemd eomite, uitgegeven zijn aan ondersteunden; dat de tijdsomslandiglieden het noodig maken, dat de noodlijdenden in deze ge meente nog huntie wekelijksche uitkeerin- gen genie ten; redenen waarom het den raad verzoekt om eene steunbijdrage van 3000, welke gelden zullen moeten dienen voor uitkee- ringen in de maanden Septemlier, October, November en December. De voorzitter wil naar aanleiding van dit acres den tegenwoordigen stand van zaken mededeelen. Er werd in de maand Mei een bedrag van 2500 toegestaan, om te dienen voor de uitkeeringen gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Er is uilgekeerd van het uitgekeerde bedrag over de maand Juni J 1474,75, over de maand Juli f 1467,55 en over de maand Augustus (vermoedelijk) 1860. Dit laatste bedrag is hooger raanid, om dat er in de maand Augustus vijf uit keeringen va-llen. In totaal zal dus voor rekening der gemeeule komen 1222,13, zoo- da! van het loegestane bedrag nog geld dis- ponibel is. Spreker stelt nu namens burge meester en wethouders voor, den tdrmiji, waarvoor dal bedrag is toegestaan, te ver- lengen tot einde September. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. h. Een adres van het bestuur van het muziekgezelschap „De vereenigde werklie- denwaarin dit te kennen geeft: dat bij raadsbesluit van 17 October 1912 aan die vereeniging de tot wederopzeggens verleende subsidie ad f 100 'sjaars werd verleend voor de jaren 1913, 1914 en 1915; dal de finaneieele omstandighcden van die vereeniging in den tijd, verloopen sedert dat raads besluit genomen werd, zeker niet zijn verbeterd, waar zij zich sedert, toen genolen wordenden, bijzonderen krachtigen steuii zag onlvallen en daaren tegen de lasten grooter werden, daar het onderhouden van den mu- ziekcursus voor rekening der vereeniging kwam; terwijl ook de sedert de oprichting der muziektent op de Mark! gegeven con- oerten voor de vereeniging lonkosten met zich brengen dal de laatstgemelde onkoslen thans nog steeds hooger loopeu, omdat op de muziek- lent het noodige meubilair ontbreekt, zoodat telken male dat der vereeniging daarheen moet vervoerd worden, wat niet alleen ver- voerkosten met zich brengt, maar ook meer- malen reparatie, als gevolg van die ver- plaalsing; dal de vereeniging door den voor eenige jaren gpnolen krachtigen financieelen steun, weliswaar hoopt, in de eerste lijden gevrij- waard le blijven voor buitengewone uitga ven, als gevolg van nieuwen aankoop of groote reparaties, doch voor het beslrijden der loopend-e uitgaven, met hare andere mid- delen, d-e tot nu toe genoten gemeentelijke subsidie niet kan ontberen; redenen waarom het bestuur den raad verzoekt, de jaarlijksehe subsidie ad 100, bij vernieuwing tot wederopzeggens te wil len verleenen. Dit adres zal bij de behandeling der ge- meeiilebcgrooting aan de orde gesteld wor den. k. Een adres van bet bestuur der Tim- merlieden Patroonsvereeniging le Ter Neu zen, dat daarin te kennen geeft, dat het den raad dank betuigl voor de behandeling van het door liaar in Mei jl. ingezonden request en de ontvangst van het antwoord; dat het hierbij zijn leedwezen uitspreekt, dat de raad geen ternien heeft kunnen vin- den 0111 op zijn verzoek in te gaan; dat ze meent, dat de motieven, welke tegen het verzoek werden aangevoerd, zeer onvoldoende zijn; dat wij, als patroons, moeilijk kunnen be- grijpen, dat van dergelijke werken geen be- stek zou kunnen worden gemaakt, en meent, dat dit dan ook alleen in Ter Neuzen niet kan, waar het wel geschiedt bij particulie- ren, bij vele gemeenlen, bij de provineie's en bij het rijk zelfs wiet 3 jaren vooruit; dat het adressanten dan ook ten zeerste speet, dat, nu er een groote malaise heersclil in de bouwvakken alhier, inzonderheid voor de patroons, de verbouwing van het voor- malig kanlongerechtsgebouw, thans weer in eigen beheer geschiedt en wel gedeeltelijk met expres daarvoor gehuurde krachten; dat adressante hoopt, dat alsnog op hun eerste verzoek zal worden ingegaan. De voorzitter merkt op, dat nog onlangs een adres van deze vereeniging van gelijke strekking is behandeld. Er is toen te ken nen gegeven, dat de werlczaamheden, die daarvoor in aanmerking konden komen, zou- den worden aanbesteed, en verder kan niet gegaan worden, waarom spreker voorstell, het adres voor kennisgeving aan le nemen. De lieer Lensen wil er juist |bp neerkomen, dat de vorige maal is te kennen gegeven, dat er zooveel mogelijk rekening zou wor den gehouden met hun verzoek en is in uitzieht gesteld, dat de verbouwing van het kanlongerechl zou worden aanbesteed. Dit is niet geschied, doch uit het adres blijkt, dat vreemde werkkrachten zijn aangenomen, dat de verbouwing dus niet alleen door do eigen vaste werklieden wordt uitgevoerd. In dit geval had dus zeker, naar zijne mee ning, aanbesteding de voorkeur verdiend. Hij wil volkonien toegeven, dat het voor de betrokken ambtenaren wel gemakkelijker is, om op deze wijze te werken, men kan dan onder het werk nog veranderen wat men wil, er behoeft geen bestek of geen be grooting te worden gemaakt. Spreker wil thans ook niet betwislen de mogelijkheid-, dat deze wijze van uitvoering direct in het b-elang der gemeente is, rnaar het is toch zeker teleurstellend en in het nadeel van ge- meentenaren, die vooral tegenwoordig reik- halzend naar werk uitzien. Daarom zou spreker gaarne wenschen te vernemen, waarom geen gevolg gegeven is aan het oorspronkelijk hier uitgedrukt voor- nemen, om dat werk aan te besteden. De voorzitter deelt mode, dat zoowel in de vergaderingen der commissie van biistand als in die van burgemeester en wethouders de moeiiijkheid is ingezien om dit werk vol ledig in een plan te omschrijven en het levens op de voordeeligste wijze uit te voe- ren. Men wist b.v. niet, wat er met den vloer zou moeten gescliieden, of deze al of niet moest worden uitgebroken, verlegd, of ge- heel of gedeeltelijk zou moeten worden ver- nieuwd of bijgewerkt. Die moeiiijkheid heeft er toe geieid, om te besluiten, het werk uit te voeren op de wijze zooals het geschiedt. Het werk is uitgevoerd door de gemeente werklieden. 1 let is alleen noodig geweest 1 metselaar voor hulp aan te nemen. Het timmerwerk werd gedaan door Leuniss die dit voor de gemeente in den lijd ver- rieht, dien liij vrij van militairen dienst is. Deze wijze van werken is zeker de voor deeligste. Nu had men maar 1 metselaar noodig, maar als men het aanbesteedt, heeft men terstond met 2 menschen te doen. De aannemer, de baas, voert het niet zelf uit, doeli laat het een knecht doen. Men heeft dan 1 uitvoerder en 1 toezicht-hebbende, zoodat er 2 personen aan moeten verdienen. Zooals het nu gebeurt, heeft de gemeente den toezichthoudende aan ziehzelf. In de vergadering van burgemeester en wethouders is tot den gemeente-bouwmees- ter gezegd, dat, als het werk niet genoeg op- schoot, hij moest trachten er iemand bij te krijgen. Hij heeft toen naar knechten ge- zocht, maar die niet kunnen vinden. Ten slotte lieefl een der alleenloopende kleine bazen zieli laten vinden, om onder de aan- geboden voorwaarden voor ons te werken. Het werk wordt nu op de meest voordeelige wijze voor de gemeente uitgevoerd. De heer Lensen wil thans niet de vraag bespreken, of het werk thans voor de ge meente voordeeliger zal komen, dan bij a an tics led ing, dal zou later kunnen nagerekend worden. Hij heeft er thans alleen naar ge- vraagd, omdat adressanten in hun adres te kennen geven, dat er vreemde krachten voor aangenomen zijn en het werk niet alleen door werklieden in vasten dienst der ge meente werd uitgevoerd. Bovendien, dit ligt er nu eenmaal toe, er is niets meer aan te veranderen, liij hoopt ecliler, dat er in het vervolg ook meer rekening zal worden ge houden met de belangen der betrokken in- gezetenen. De voorzitter deelt nog mede, dat de voor- naamste oorzaak, waarom niet tot aanbeste ding van het werk is overgegaan, daarin ge- legen was, dat liij de wijze, waarop men de verbouwing wilde daarsteillen, eventueel het opmaken van een staat van meer en minder I werk. bijna ondoenlijk zou geworden zijn. De lieer Dees: En omdat men zooveel mo- gebruik wilde maken van oude mate- rialen. De lieer Waalkes wijst er op, dai parti- culieren, als ze wat laten verbouwen, locli ook plannen en bestekken moeten laten ont- werpen, die plannen moeten zelfs hier ter goedkeuring worden ingezonden en nu wordt er van gemeentewege zelf niet vooraf een behoorlijk plan gemaakt. Van regeerings- wege wordt er op aangedrongen, om zoo veel mogelijk werk te versehaffen, terwijl men het, op deze wijze handelende, juisi de ainhachtslieden uit de hand neemt. Er wordt nu wel gezegd, dat deze wijze van uilvoeren voor de gemeente voordeeliger zal zijn, maar dat is niet te bewijzen, daarvohr zou men hetzelfde werk ook nog eens liij wijze van aanbesteding moeten kunnen laten uilvoeren. De voorzitter voert hiertegen aan, dat par- liculieren voor uit te voeren werken wel de algemeene plannen moeten indienen, maar geen bestekken of beschrijvingen; boven dien blijkt dan ook, bij de uitvoering dier werken, dat er later nog zeer veel verande- ringen in liel plan worden gemaakt, waar bij het dan niet zelden voorkomt, dal bij de voltooiing blijkt, dat er bepaald tegen de voorschriften gezondigd is. En wat het voor- deelig zijn dezer wijze van uitvoering be- trcft, dat zal deze zeker zijn, daar ook nog beschikt kan worden over iemand die pro deo voor de gemeente wil werken, een hier tijdelijk vertoevende vakman, die meenl te- genover de gemeente redenen van dankbaar heid te hebben, en nu heeft aangeboden om een schrijfbureau te vervaardigen, als men hem van het noodige bout voorziet, waar door hij dan tevens de verveling kan ver- drijven, die hem nu door gedwongen nieks doen beki-uipt. Voordeeliger kan het dus al niet. De heer Dees meent, dal de raad toch ook niet zal willen, dat er voor de vaste werk lieden der gemeente geen werk meer is. De heer Lensen verklaart, dat dit geens- zins zijne bedoeling is; hij herhaalt, alleen inliehtingen te hebben gevraagd, omdat er in het adres gesproken wordt van het aan- nemen van vreemde krachten. De voorzitter wijst er op, dat dit alleen die eene metselaarsknecht belrof. Eerst he- stond het voornemen het timmerwerk aan le besteden, doeli door eene wijziging in de plannen. waardoor de omschrijving moei lijk viel, is men daarvan ook afgezien en wordt dit werk thans uitgevoerd, zooals spreker heeft niedegedeeld. De lieer W aalkes vraagt, of nu in het vervolg uil te voeren werken zullen worden aanbesteed. De voorzitter: Zeker. als t kan. De heer Waalkes: Als het kan... dat is weer zoo rekbaar. De voorzitter kan het toch niet anders zeggen: er moet rekening gehouden worden niet den aard van het werk en de omstan- digheden waaronder het moet worden uit gevoerd: kan het in een bestek worden oin- schreven, dan zal het wel worden aanbe steed. Het adres wordt alsnu met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. 1. Een adres van A. W. Heykoop en IL Mol, respectievelijk voorzitter en secreta- ris van den centralen bond van transport- en havenarbeiders, kanloor houdende le Rot terdam, Pelikaanslraat 1; dat zij den raad verzoeken, bij de te ver- strekken subsidie aan het plaatseiijk steun- comitte te Ter Neuzen, te willen verbinden de voorwaarde, dat de uitkeeringen aan de gehuwden met minstens 1,— per week zullen worden verhoogd; dat zij een soortgelijk verzoek reeds deden aan gemeld steuii-coinitte, dat dit verzoek af- wees dat zij den raad echter dringend verzoe ken. het wel te willen aannemen, wijl, na den langen duur der crisis, er groote ontbe- ring heerscht in de gezinnen der onder steunden; dat bij den huidigan stand der uitkeerin gen, en rekening houdende met het feit, dat het koninklijk nalionaal steun-comite drie vierde gedeelten der geld uitkeeringen voor liaar rekening neemt, inwilliging van djt verzoek aan de gemeente slechts pl.m. 25 per week zou koslen, voor welk luttel be- drag men dan den nood in de gezinnen van een aantal gemeentenaren weer ieks meer zou lenigen; dat requestranten te meer op inwilliging van hun verzoek vertrouwen, waar het geld- bedrag door de gemeente tot op heden aan de steunbeweging ten koste gelegd, onge- twijfeld is gebleven verre beneden de oor spronkelijk geschatle kosten, terwijl boven dien de uitkeeringen in de meeste gemeen len van eene beteekenis als Ter Neuzen, hooger zijn; dat zij, sprekende namens en in opdracht van een groot deel der havenbevolking dezer gemeente, met vrijmoedigheid verzoeken voorts ailles te doen, wat kan bevorderen, dal de steun aan de slachtoffers der oorlogs- werkeloosheid grooter wordt. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, wordt dit adres, om bericht en raad, gesteld in handen van burgemeester en wet houders. m. Kennisgeving van J. de Bruijne Mz., dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. n. Kennisgeving van L. T. van Hasselt, dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. o. Kennisgeving van R. G. E. Nolson, dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een schrijven van L. T. van Hasselt, betaahneester, waarin deze te kennen geeft, aan de gemeente Ter Neuzen, ter gelegen- heid van de op handen zijnde uitbreiding van bet gemeentehuis, ten geschenke aan te bieden twee geencadreerde kaarten van Zeeuwsch-VIaanderen Oostelijk en Westelijk Deel, uitgegeven te Amsterdam bij Izaak Tirion in 1747. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, dit geschenk te aan- vaarden, onder dankbetuiging aan den gever, dal deze die kaarten, welke duidelijk aan- geven hoe Zeeuwsch-Vlaanderen er in de eerste helft der 18e eeuw uitzag, ter be schikking van de gemeente stelt. 3. Onderzoek geloofsbrieven der verko- zen raadsleilen. De voorzitter deelt mede, dat zijn inge- komen de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren J. J. de Jager en J. de Bruijne Mz. en de gekozen leden, de heeren L. T. van Hasselt, H. B. van Nes en R. G. E. Nolson. Hij stelt de stukken in handen van eene commissie, waarvoor hij benoemt de heeren Eijke, Lensen en D. Scheele. Gedurende het onderzoek door deze com missie wordt de vergadering gescliorst. Na het weder voortzetten der vergadering rapporleert de commissie hij monde van den heer Eijke, dat de stukken in orde zijn bevonden en mitsdien tot toelating der ge- kozenen wordt geadviseerd. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. 4. Yaslslelling der rekening van het be- shiur der brandweer over 1914. Omtrent de ingekonien rekening van het bestuur der brandweer over 1914, deelen burgemeester en wethouders mede, dat nocli de rekening, noch de bijlagen tot bijzondere op- of aannierkingen aanleiding hebben ge geven. Zij stellen mitsdien voor, de reke ning goed te keuren in ontvangsten op 783,991/2, in uitgaven op 418,731/2, alzoo met een goed slot van 365,26. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Yoorloopige vaststelling pensioengrond- slagen. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, gezien de pensioenwet voor gemeenteambtenaren 1913, te beslui ten: lo. den pensioengrondstag van A. C. Risseeuw, wiens jaarwedde als bonder van het hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor te Sluiskil met ingang van 1 Januari 1915 is verhoogd met 3a, met ingang van, dien datum voorloopig vast te stellen op J 200; 2o. den pensioengrondslag van K. Boer- sma, wiens jaarwedde als agent van politic, waartoe liij is benoemd met ingang van 1 Mei 1915, bedraagt f 525, benevens 75 wegens vergoeding voor kleeding enz., met ingang van dien datum voorloopig vast te stellen op 575; 3o. den pensioengrondslag van J. C. Sol, wiens jaarwedde als agent van polilie, waar toe Jiij is benoemd met ingang van 12 Mei IS) 15, bedraagt f 525, benevens f 75 wegens vergoeding voor kleeding enz., met ingang van dien datum voorloopig vast te slellen op 575. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. W|jziging verordening heffing en in- vordering sehoolgelden. Burgeineester en wethouders deelen mede, dat het hun, naar aanleiding van de tot- standkoming van eene verordening op de heffing van sehoolgelden voor het bezoeken van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, gewenscht voorkomt, over te gaan tot vervanging van de verordeningen tot hef fing en invordering van schoolgeid voor het openbaar lager onderwijs van 28 Januari 1909, door eene nieuwe. Lit die verordening toch dienen te worden gelicht, alle bepalingen, regelende het school geid voor deelname aan het voormalig m. u. 1. o. op school B en aan het onder wijs 111 de Fransclie taal, op die school «e- geven. Bovendien achten zij het uit een oogpunt van administratie gewenscht, het slot van het le lid van art. 1 der bestaande veror dening niet in de nieuwe verordening over te nemen, maar te vervangen door de woor- den: „voor de toepassing van dit artikel worden als onvermogend aangemerkt, zij,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5