Da krygsMrijven. GEHEN6QE BERICHTEN. Tegenslagen der Russen. PRBPIKBKPRTEB~ De zwemwedstrijd voor het garnizoen te Ter Neuzen. 111' ill De ioesJand ®on'd4 ernstig. Do EsidsscJuo ooi^SogsSeersing. De s4a*-ijii in de lo©psjs,awen= hei Westelijke fjewaciitss» t«sir>reisre, Vita hef ©©stelsjke gevechts 4l£WE»ei£1!. Mat? het ZuSdle'Bjke gewetohts- terreisj, De dsuskfooot- esi majssooflog. SDelzweiiimeu 60 M. Rugzwemmen 25 M. le pr. Knop, mil. Inf., 50" 2e pr. Ver- loo. mil. Inf., 51"; 3e pr. v. Acker, mil. Inf., 52"; 4e pr. v. Minnen, mil. Inf., l'l"; 5e pr, Knuijt, mil. Inf., 1' 2". Hindermszwemmen 50 M. le pr. v. Acker, mil. Art., 53" 2e pr. de Nooijer, mil. Inf., 56", bij loting 3e pr. v. Blitterswijk, mil. Inf., 56", bij loting 4e pr. Knop, mil. Inf., 57" 5e pr. Knuijt, mil. Inf., 58". Siasasiag 22 iSiilS. Snelzwemmen 60 M. Rugzwemmen 25 M. J i vUl r L De Russen hebben de laatste dagen weer groote tegenslagen te boeken. Alle over- zichlschrijvers zijn het er over eens, dat de toestand critiek wondt. Dit was reeds het geval, toen het bericht kwam omtrent de inname van de vesting Kowno, wat de Duitschers Woensdagnacht is gelukt, doch nu bereikte ons van morgen ook het offi cieel bericht uit Berlijn, dat ook Nowo- georgiewsk is genomen en de geheele be- zetling in handien der Duitschers is geval- len. Er waren gisteren reeds 20.000 gevan- genen gemaakt. Keizer Wilhelm heeft zich terstond naar Nowogeorgiewsk begeven. De val van deze vesting heeft den toestand der Russen natuurlijk niet verbeterd, het be- gint op een ineenvallen te gelijken. Bij de inname der vesting Kowno, viel een onoverzienbare buit in handen der ovcrwin- naars, onder meer een lOOtal kanonnen., Kowno is het vleugelsteunpunt van de Njemen-linie; het verspert den weg van Soewalki naar Wiikomierz en den spoorweg Eydlkuhnen—Wilna, en dekt de overgangen over de Njemen en haar uit het Noorden koniende zijrivier de Wilija door een dubbel bruggenhoofd. De omtrek der fortenlinie bedraagt 27 K M., doch naar het heet zijn in den laat- sten tijd, voor den ouden fortengordel nog eenige nieuwe verdedigingswerken aange- ilegd. Van de negen oude forten liggen er vijf op den linkeroever van de Njemen, de andere op den rechleroever aan weerszijden van de Wilija. De inilitaire medewerker van de „Times" schrijft onder het opschrift: „Een ernstige toestand over den val van Kowno, waar- bij hij wijst op de beteekenis van de ves ting. Indien, zegt hij, alle forten in handen van de Duitschers zijn, kan het leger van Von Eichhorn nu over de Njemen gezet worden en zijn gewicht in de weegschaal werpen bij de reeds aanzienlijke strijdmacht onder Von Hindenburg ten Noorden van de rivier. Steunende op de veroverde veste zal het nu aan den veldmaarschalk vrij staan naar Wilna op te rukken, indien hij zich aan het front bij Dwinsk en Riga ge dekt heeft, en de bedreiging van de verbin- dingslijnen van de Russische hoofdmacht aan de Bobr- en de Boeg-linie zal werke- lijkheid worden. Ik kan nog niet precies nagaan, hoe ernstig die bedreiging is, omdat ik niets weet van de sterkte der strijdkrach- ten, welke de grootvorst bij Wilna heeft staan, doch Von Hindenburg heeft totnogtoe niet veel moeite gehad met het afweren van aanvallen uit Riga en Dwinsk en het is waarschijnlijlt, dat met de ontplooiing van zijn voile maeht gewacht is op het resultaat van de bestorming van Kowno. De toestand van de Russische legers aan de Bobr- en de Boeg-linie, vervolgt schr. is ernstig. Er zijn teekenen, dat de zes of 2even Oostenrijksche en Duitsche legers, die tegenover die Russische legers staan, reeds doorbraken hebben volbracht op de linie, welke onze bondgenooten innemen, en de aanwezigheid van een gedeelte van de le gers van Von Mackensen op den rechter- oever van de Boeg bij Wlodawa is even on- aangenaam ais onverwacht. De rivier en de Pripet-moerassen, dacht men, zouden een dergelijke beweging beletten, indien van de natuurlijke verdediging van deze streek op geschikte wijze werd gebruik gemaakt. Doch indien de flank hier wordt omgetrokken en indien Bialystok zelf bedreigd wordt, dan zal kunnen blijken, dat de grootvorst niet longer in slaat is zich aan de linie van Brest-Litowsk op te houden, doch voor alles zal trachten zijn legers in veiligheid te bren- gen. Den vervolgenden vijand zal hij, zoo- als hij reeds gedaan heeft, door moedige en bekwaam geleide achterhoede-gevechten kunnen bezighouden. Doch de bedreiging door Von Hindenburg in het Noorden is nu zoo ernstig, dat zij zwaar op de besluiten der Russen moet drukken. De gebeurtenis- sen van de eerstvolgende tien dagen belo- ven van beslissenden aard te zullen zijn. Men moet veronderstellen, dat ons kabinet zich volkomen bewust is van wat er kan gebeuren en er rekening mede gehouden heeft bij de algemeene beschikkingen over onze strijdkrachten. De )VDaily News" schrijft: De val van Kowno is de ernstigste ramp, die de Russi sche legers nog getroffen heeft. Het hoofdartikel in de „Times" bezigt den val van Kowno als tekst voor een hernieuwd beroep op algemeenen dienstplicht. De /Times" verneemt uit Bombay, dat de oorlogsleening der Indische regeering een reusacbig succes heeft gehad.° Nog zijn de cijfers onvolledig bekend, rnaar toch overtreffen de ingeschreven sommen het bedrag reeds met 50 °/0. Er werd gevraagd 3 millioen pond tegen 4 °/0, er is reeds 4 400.000 pond, terwijl de uitslagen van kieine centra nog niet zijn getneld. Deze inschrijving is wel een treffend getuigenis van Indie's financieele kracht. Uit een soldaten brief in de Koinische Yolkszeitung Overdag hield de vijand zich kalm 's Morgens om 9 uur kwam het bevel voor alarm gereed te zijn alles klaar maken voor het gevecht, en alle schietgaten bezetten. Onze vliegers hadden achter de vijandelijke linies groote opeenhoopingen van troepen gezien. Ieder wist nu wat ons te wachten stond. Wij maakten ons gereed voor het gevecht, plantten de bajo- netten op het geweer en keken scherp uit. Zonder eenige artilleristische voorbereiding stortten precies om tien uur vijandelijke kolonnes voorwaarts tegen onze stelling. Vele zwarten waren daaronder. Onmiddel- lijk begonnen onze machinegeweren te kuet- teren, bandgranaten vlogen in de vijande lijke kolonne, granaatkartetsen barstten en wij schoten dat de geweerloopen gloeiend werden. Steeds dichtere massa's stormden tegen onze loopgraven. De vijand had den rand reeds bereikt. Toen kwam een bataljon van onze reserve toegesneld. De bajouetten gingen aan het werk en de vijand begon te wankelen. Wij volgden hem op de hieFen, drongen in zijn loopgraven die wij bezetten en tegen alle tegenaanvallen handhaafden. De Franschen hadden zware verliezen gele- den, doch ook wij badden menigen dapperen kameraad te betreuren. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen: PARIJS, 19 Augustus. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag: Hevig kanonvuur van weerskanten in Ar- gonne, Champagne, het bosch van Apre- mont, La Louviere en Vaux-Ferry, zoomede in het Priesterbosch, de streek van Croix- des-Carmes, en op het front aan de SeiLte. Er heerscht groote bedrijvigheid aan het front van Artois. De Franschen hebben zich door een aanval meester gemaakt van een schans aan den straatweg Bethune—Atrecht en aan den weg AblaingAngers, waar de Duitsche stelling in de Fransche linies voor- uitsprong. Verscheidene Duitsche tegenaan vallen zijn afgeslagen. De mijngevechten zijn op een groot aantal punten bij Bouvraignes en ten Zuiden van Roye voortgezet. De ontploffing van een Fransche mijnoven heeft Duitsche sappen- werken overhoop geworpen. Hevige geschutgevechten tusschen Oise en Aisne in den sector van Bailly en op de plateaux van Quennevieres en Nouvron. In Argonne heeft de Fransche artillerie in de streek van Fontaine aux Charmes en Marie Therese de beschieting door de Duit sche batterijen en bomwerpers tot zwijgen gebracht. In de Vogezen duurt de felle strijd op den Lingekopf voort. De Franschen hebben de door hen vermeesterde stelling op den bergkam bij Sondernach behouden en on- danks het hevige bombardement opnieuw een loopgraaf op den Schratzmannele ver- overd en eenige gevangenen gemaakt. WEENEN, 19 Augustus. (Wolff.) OfficieeS bericht van den generalen staf; De Ooslenrijksch-Hongaarsche strijdkrach ten onder bevel van aartshertog Ferdinand en generaal Von Ivowess hebben ten N. van Janow en Konstantynow den overtocht over de Boeg bevochten. Memirow en an dere plaatsen aan den Noordelijken oever zijn stormenderhand genomen. De vijand is teruggeworpen. De troepen die Brest-Litowsk insluiten, waaronder afdeelingen van veldmaarschalk Von Arz, hebben den vijand eenige vooruit- geschoven veldstellingen bij Wladimir Wo- lynsky ontrukt. In Oosl-Galicie niets nieuws. WEENEN, 19 Augustus. (Wolff.) Officieel bericht van den generalen staf: De zware artillerie der Italianen heeft de beschieting van onze vesiingwerken ook gis teren en vannacht voortgezet. Een aanval van twee vijandelijke batal j ons op onze voorste veldstellingen op het plateau van Folgaria is afgeslagen. De gevechten in de Noordelijke sectoren van het kustfront nemen in hevigheid toe. De aanvallen op Krn mislukken gelijk alle voorafgaande. Gistermiddag en -avond hebben de Ita lianen tot zes maal toe tevergeefs aanvallen gericht op het Zuidelijke deel van het bruggehoofd van Tolmein. Ook 's nachts is er verwoed gevochten. Het bruggehoofd is nog altijd stevig in ons bezit. Minstens 600 lijken van Italianen liggen hier voor ornze loopgraven. In het gebied van Gorz het gewone ge- schutvuur. De paketboot Arabic, van de White Star- lijn, is op weg naar Amerika getorpedeerd. De passagiers en de bemanning zijn gered. ons Ql - De Arabic, in 1903 gebouwd, mat 15,801 biechts op bepaaide uren zond hij een ton bruto, 10,062 netto. groot aantal van zijn zware mijnen naar j De Arabic vertrok Woensdagmiddag van Liverpool naar New York. Donderdagoch- tend te kwart over negenen is zij zonder waarschuwing in den grond geboord. Naar verluidt, waren er geen eerste-ldas passa giers aan boord, ongeveer 170 tweede en derde klas en een bemanning van 250 kop- pen. Onder de passagiers was een aantal Amerikanen. Volgens de lantste berichten is de Arabic binnen 21 minuten gezonken. Een sloep heeft de passagiers en bemanning van 11 booten overgenomen en is nu onderweg naar Queenstown. Het weder is mooi, de zee kalm. Officieel wordt gemeld dat 375 menschen zijn gered; omtrent 48 is nog geen bericht. toe. De uitwerkiug van deze projec- tielen is vreeselijk. Wij hadden dagelijks een aantal brare kameraden te betreuren. Zoodra het donker werd begon een onbe- schrijfelijk woest infanterie-, artillerie- en mijuvuur. Det geraas was zoo groot, dat men zelfs zijn buurman niet kon beschreeuwen. Zoo ging het onafgebroken vijf nachten lang. Wij moesten een sterke natuur hebben om de inspanning, die nog verergerd werd door het slechte weer, uit te houden. Warm eten kreeg men niet en water heelemaal niet. De tong kleefde aan het gehemelte. Om onzen dorst tenminste iets te lesscben schepten wij water uit de granaatkuilen. Wij moesten volhouden. In den nacht van 12 op 13 Mei overviel de vijand ons twaalf maal met zijn infanterie-, artillerie- en mijnvuur. Dit was een teeken dat hij den volgenden dag waarschijnlijk een grooten aanval zou ondernemen.Wij bedrogen ons niet. TER NEl ZEN, 20 Aug. 1915. IIet weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.0 Vlissingen. Laagste barometerstand 756.7 Bodo. Verwachting tot den avond van 21 Aug..: Zwakke tot matige winduit Westelijke richtingen gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden in het Noorden meer kans op regen, iets warmer. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzen- poider, de heer D. Scbeele Pzn., te Hoek; tot gezworene van den Koninginnenpolder, de heer G. Buysse, te Biervliet tot dijkgraaf van den Kleine-Stellepolder, de heer E. Ouelenaere, te Philippine tot voorzitter van het bestuur der water- keering van de calamiteuze polders Marga- retha, Kieine Huissens en Eendragt, de heer F. de Ruijter Jz., te Zaamslag tot dijugraaf van den Nieuwe Haven- polder, de heer P. J. de Badts, te Schoon- dijke. Te Rotterdam slaagde voor het eind- examen H. B. S. met vijfjarigen cursus de heer E. Dekker van Ter Neuzen. In de bijvoegsels tot de Staatseourant is o. a. opgenomen de Koninklijk goedge- keurde wijziging der statu ten van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortel- suikerfabriek te bas van Gent. Deze wijziging, vastgesteld in de alg. vergadering van 11 Juni j.l. betreft het minimum en maximum van de te ieveren hoeveelheidvan 15.000 en 25.000 zijn die gebracht op 23.000 en 35.000, zoodat art. 7 al. 1 nu luidt //Ieder lid is verplieht een of meer aan- deelen van vierhonderd gulden te nemen en voor elk aandeei dat hij bezit gedurende zjjn lidmaatschap ieder seizoen minstens S .0mSalaYr;S AH' I °e .Speler Zal zeker ni?.t dusdaniS g^olg van zijn poging om de kijkers te amuseeren RORPORAALS EN MANSCHAPPEN heb'oen verwacht, doch de vraag is op zijn Snelzwemmen 200 M, plaats, of hij voor een voorstelling in het Extra prijs van den heer N. N., voor I Wat6" niet.. w,at yte" natuurlijk speelde, den snelsten zwemmer, Onderoff., Korp. en Msch., kunstvoorwerp. Dekker, A., mil. Stukrijder, 3'18". le pr. Dekker, A., mil. Stukr., 3' 182e pr. v. Blitterswijk, mil. Inf., 3' 34" 3e pr. Knop, mil. Inf., 3' 45" 4e pr. Mentzij, mil. Inf., 4'8" 5e pr. Kraak, mil. Inf., 4'11". le pr. Knop, mil. Inf., 1'26"'2e pr. Stofferis, mil. Korp., Art. 1' 28", bij loting; 3e pr. Dekker, A, mil. Stukr,, 1' 28", bij loting; 4e pr. v. Minnen, mil. Inf., 1'30"'; 5e pr. v. Blitterswijk, mil. Inf., 1' 32". De extra-prijs was een bronzen paard, dragende een klok, de verdere prijzen be- stonden uit sigarenkokers, portemonnaies, rookgerief, hengels, enz. enz. alles van dege- iijke kwaliteif, b^nevens geldprijzen. Zij werdeu aan de overwinnaars over- handigd door den le luitenant der inf. den heer Visser, in een korte toespraak, waarin waardoor hij den indruk vestigde van ver- ontrustenden ernst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. SliAskil. Hoek. Axel. Zaamslas;. 9 n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 i). en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 9 u. en 2 a., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9f u., Ds. Ak^rslool van HoutenRoos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 94 u., Ds. W, J. van Lindonk. Ter Nenzen. Gereformeerde Kerken. Ds. J. F. van Hoek. Axel, Kerkdreef. 9 u. en 2 u., Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u. 9 u., Ds. W. E. van Duin van Bolnes en 2 u., Ds. H. I, M. de Walle van Zaamslag. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. H. I. M.de Walle van Zaamslag en 2 u., Ds. W. E. van Duin van Bolnes. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en '2 u„ Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Oud-Gereformeerdt Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. bd 54 n., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). ™VDr tWin-ig jUi,Ze.nd en h?°^stens y«f deze wees op het nut van de zwemsport, en dertig duizend kilogram beetwortelen VOoraI voor militairen Ter Neuzen. 9 2 u,, en 5f u., leeskerk. netto te Ieveren, afkomstig van door hem met vanwege het bestuur goedgekeurd (of verschaft) zaad bebouwde gronden.' BIERVLIET. De onderwijzer, aan de Drieweegsche school verbonden, is in militairen dfenst. Daar de tijdeijjke onderwijzers aan die Hij gaf teNkennen dat binnenkort weder een "wedstrijd zal worden georganiseerd, waarom hij de man- schappen aaospoorde zich goed te oefenen, opdat nog betere resultaten dan nu reeds het geval was, zullen worden verkregen. Een comisch intermezzo bood Woensdagnamiddag eeue poging om school achtereenvolgens een vaste betrekking een der offlcieren die daar in een lichte kano elders konden verkrijgen, ontstond teikeos een vacature Binnen de 9 maanden ziet de schooljeugd nu al een vierden onderwijzer, tijdelijk, voor de klasse. De heer 1. M. Risseeuw te Retranchement zal 23 Augustus thau in funetie treden. Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, werd alhier jl. Woensdag aange- vaugen een zwemwedsirijd voor onder- officieren en mansehappen van het garnizoen, in den nieuwen kanaalarm, terwi]l door de militaire autoriteiten den weg ten oosten van dien kanaalarm ook voor het pubiiek toegankelijk was, om den wedstrijd te kunnen votbrengec. Van die gelegenheid is door I Aen, dat hun roeikunst niet hoog stond veien dankbaar gebruik gemaakt en men maakten ook bedenkelijke bewegingen heeft zich ook de aanwezigheid niet beklaagd, het ranke bootje en 'twas te zien, dat daar men nu niet alleen voor Ter Neuzen dit op een ongeval dreigde uit te loopen. iets nieuws, maar ook iets interessants te Dit liet dan ook niet lang op zich wachten. op het terrein pagaaide. zijn wankelbaar steunpunt te doen verliezen. Aan een coilega mocht zulks niet gelukken, waarna deze daartoe de hulp van een paar zwem- mende mansschappen inriep. Deze voldoende aan het ,/hooger bevel" wilden zich van hunne taak kwijten, maar de roeier, ziende dat hij den ongelijken strijd nu niet kon volhouden, sprong, eer men er erg in had te water en kon zich toen vermeien in de vruchtelooze pogingen der zwemmers, om het bootje te beklimmen. Van een weerwraak, om de oorzaak van het //bad" ook een bad te doen maken kwam niets de dader was daarop niet „gecostumeerd". Aan het slot van den wedstrijd op gisteren deed zich een comisch-lragisch incident voor. Toen de wedstrijd was afgeloopen kwam o m. op het terrein een vlet waarin twee heeren en evenvee! dames. Het was zien kreeg, daar nu pas bleek, dat we tharis vele goede zwemmers in ons midden hebben. Bleek dit reeds Woensdag, bij hetzwemmen op korten afstand, nog meer kwam dit gisteren uit, toen op lange baan werd ge- zwommen. Een der /dames" hjng wat ver over boord, ten slotte zoover dat zij in h9t water tui- rnelde, en toen de andere inzittenden alien te gelijk haar wilden grijpen helde het ranke buotje zooveel naar een kant, dat ze alle vier te water tuimelden. Een der Al vernamen we dat het water een goede heeren bleek de zwemkunst machtig en temperatuur had, zoo was het bij tijderi zwom naar den kanaaloever, de andere heer voor de toeschouwers wel wat koei. Evenwel, en eene dame werden met een bootje gered, zoowel Woensdagnamiddag als gisteren, ^och tweede dame dreigde te verdrinken, bieef het droog. zij klemde zich aan den tusschen booten Het muziekgezelschap „De Vereenigde over het kanaal gehangen lat, doch kon Wapens," hoewel door omstandigheden niet ^eze ni0t houden en zouk herhaaldelijk volledig aanwezig, vroolpkte met zijne naar hiepte. muziek het verblijf op De wind was tamelijk sterk, maar dit had weer het voordeel, dat de vlaggetje.s op de drijvers in het kanaai, die de af te leggen baan aangaven, vroolijk wapperden, wat een leuk gezicbt op het water bood. Met spijt zageu de toeschouwers van die vlaggetjes door zwemmers of wel door on- beholpen roeiers //torpedeeren". Des Woens- dags zagen we bij den wedstrijd voor het op den rug zwemmen en der deelnemers heel secuur al de drijvende omkeeren met de vlaggetjes naar onder. Gisteren had plaats het zwemmen op de baan van 200 M. en het hindernis zwemmen. Bij eerst genoemden wedstrijd wekte het zwemmen van de deelnemers algemeen de belangstelling der toeschouwers en die be- langstelling steeg, naar mate steeds kortere tijden gemaakt werden. Aan den hieronder vermelden uitslag, die de tijden aangeeft, kan men nagaan wat gepresteerd werd en binnen welken tijd. Het hindernis-zwemmen was ook zeer interessant, door de pogingen die moesten worden aangewend, om de hindernissen te overwinnen, wat begrijpelijk aan de een wat spoediger, aan de ander wat later ge- lukte en waar'oij sommigen voor ooover- komelijke hinderpalen kwamen te drijven. De uitslag der versehillende wedstrijden is aldus ONDEROFFICIEREN: Snelzwemmen 200 M. le prij3 Deutz, Sergt. Inf., 4 min 29 sec. 2e pr. Rootselaar, Sergt. Inf., 4' 51". le pr. Deutz, Sergt. Inf., L' 29" 2e pr. Rootselaar, Sergt. Inf., 1' 30"; 3e pr. Spijkers, Sergt. Vg. Art., 1' 31"4e pr. Loretfe, S. m. a. Vg. Art., 2' 16"5e pr. Platteeuw, Sergt. Art., 3' 10". le pr. Deutz, Sergt Inf., 0' 55" 2e pr. Spijkers, Sergt. Vg. Art., 0' 57"3e pr. Schrik sloeg de toeschouwers om het hart en van versehillende zijden begon men hulp te roepen, niet het minsc deed dit ook de van af den wal het gebeurde aanschouwende echtgenoote van de in nood verkeerende z/dame". Op het hulp geroep kwam luitenant Grone- wald, die in het kanaal zwemmende was, toe gesneld, en wist de in nood verkeerende te grijpen en boven water te houden. Alleen kon hij het echter niet verder brengen en riep mansehappen om in een bootje hulp te verleenen. Deze kwamen niet te spoedig daar een der riempenneu brak en men toen met een riem het bootje moest voortstuwen. Het hulpgeroep werd dringender, waar- op de garnizoens-commandant, kapitein Putman Cramer, na zich van pet en uni- formjas ontdaan te hebben, doch overigens gekleed, met puttees en schoenen aan, te water sprong om, flink zwemmer als hij is, een poging tot redding van een zijner onderofficieren te doen. Eer de kapitein de drenkelinge bereikte, hadden de mannen in het bootje haar reeds schijnbnar bewegingloos binnen boord ge- haald. Zoodra zij echter binnen boord was, Lokaal Ebem-jfaezer" (Kerkkoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangeiisatie. 11. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur. 'eNamiddags om half drie Lof. Alwewr een kranig'e redding. Onder dit opschrift meldt de Tel. het volgende Omstreeks baifelf werd Dinsdagavond de heer Eduard Meijer, een der directeuren van het Hotel Palais Royal, te Amsterdam, aan de telefoon geroepen Is u gedisponeerd om even te duiken V?at is er aan de hand? In de Snoekjesgracht bij de Krom- boomsloot ligt een man. Haast u zich, want hij tigt er reeds 5 minuten in. In een oogwenk zat de heer Meijer in een taxi. Duizenden stonden alweer bij de onheilplek opgesteld, toen hij daar aan- kwam en een lOtal bereidwillige handen zich uitstaken om hem behulpzaam te zijn. De politie, onder leiding van den inspecteur Joosteu, ruimde baan, zoodat de //duiker" spoedig in 't schuitje stond van waaruit men voortdurend aan het dreggen was. Het was er pikdonker. De heer Meijer ontkleedde zich totaal op een kort onderbvoekje na, om dra met dit stinkwater kennis te maken, het vuilste grachtwater, dat er in Amsterdam te vinden is. Eerst werd onder de brug gezocht. Vijf-, zesmaal was reeds gedoken zonder resultaat. Toen werd het water voor de brug onderzockt en na 3 pogingen voelde de kraoige zwemmer hot lichaam van den verdronken man, dien hij met een hand naar boven bracht. Daverend appiaus weerklonk. terwijl het wezeDlooze lichaam aan den geneeskundigen dienst werd overgegeven en de medische bewerking een aanvang nam. Het pubiiek was in extasie over de ver- richting van den heer Eduard Meijer, die een geweldige ovatie kreeg en na de pres- tatie van zijn broeder Karel, die eenige dagen geleden iemand uit den Singel ophaalde, weer bewezen heeft hoe nuttig de instelling der reddingsbrigade is. Alleen is het maar jammer, dat er nog niet vlugger werd gealarmeerd. Nu scheen het alweer te laat te zijn. De in het water gevallen man heette Kwetser en was ongeveer 70 jaar oud. Vermoedelijk door de duisternis misleid viel de oude man in de gracht en kwam aldus op treurige wijze aan zijn einde. In het Binnengasthuis werd zijn dood geconstateerd. Een smid-uurwerkmaker. Het torenuurwerk te Hoedekenskerke leed aan verval van krachten. 't Had al dikwijls stil gestaan, was weer aan den gang ge bracht, totdat het op een gegeven oogenblik den dienst geheel weigerde. Hoewel onge- vraagd, kwamen specialiteiten op het gebied van torenuurwerken, den toestand eens op- nemen. Hun advies luidde, dat de zieke niet meer te herstellen was en er een nieuwe sprong zij weer op ontdeed zich van haar klok zou moeten komen. Voor de gemeente, trinnelrnlr en mi nnfnnn<-o Bo I die toch al niet bijster bij kas is, zou dit een uiigaaf van belang worden, en toch trippelrok en nu ontpopte de bewustelooze z/zij" zich in een springlevenden „bij" die, ontdaan van den beklemmenden rok, doch nog met een fijne blouse aan, te water sprong en zich springlevend door het water bewoog. Van af den wal klonk een hoera. Het is zag het dagelijksch bestuur in, dat men zonder klok niet kon blijven voortleven. De smid Jacob de Ruifcer alhier bracht raad. Hij onderzocht het oude beestje en mogelijk, dat dit een hoera was aan het ofschoou geen uurwerkmaker van beroep, adres van den //hij", die zoo natuurlijk de nam hij aan, de klok weer in orde te voorgenomen rol had gespeeld. dat zelfs zij, brengen, zoo niet, dan behoefden zijn werk- die van het door 4 onder-of&cieren voor genomen water-ballet op de hoogte waren, er door waren misleid, het kan ook een z/hoera" geweest zijn, als ontspanning na de beklemming die heerschte, maar verdiend was het zeker voor de flinke daad van den commandant, die, toen bij meende dat werkelijk nood aan den man kwam, op zoo spontane wijze een poging tot redding waagde. zaamheden niet betaald te worden. Hij toog aan den arbeid en ofschoon het geduld van het bestuur der gemeente en van de inwoners wel op de proef gesteld is, moeten wij erkennen, dat hij terdege in zijn poging is geslaagd. Niet alleen loopt de klok weer uitstekend, maar zelfs zijn wij nu zoover gevorderd, dat ook het slagwerk zoodanig is geregeld, dat ook de halve uren met een slag worden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2