Zaterdag 21 Augustus 1915. 55e Jaargang. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOfi ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Prijsopgaaf Brandstof. Prijsopgaaf BrancLstoi Aanbesteding. De Oorlog. No. 6264. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN 3000 K.G. SdiaaikoSen, Telefoon *23. Bit BM Yerschijnt Maantlag-, Woensdag- en Vryilagavond, nitgezonfierd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE SARDE te Ter Nenzen. IE! EJIR/STIEl BLAD. 50000 K.G. grove Gietcokes, 30 HI. gekSopte Cokes, 8000 K G. gezeefde Anthraciet. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouder9 van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer volgens in te zenden monster, te ieveren bij gedeelten, gedurende den winter 1915/1916 ten behoeve van de hoogere burgerschool en school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Aanbiedingen per 10000 K.G. worden ingewacht tot en met %SS£Gil?z3eag 313 Augustus a.S.} des namiddags 8 uur. Ter Neuzen, den 18 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer Te Ieveren bij gedeelten, gedurende 1916 ten behoeve van hot Raadhuis en van de Politiewacnt. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met IHaantSag 30 Augustus ss.s., des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 18 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. L WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG zulien op Dinsdag den 3i Augustus 1925, des voormiddags 9lj^ lire, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor het jaar 1916 door de verschillende Openbare Lag ere Scholen be- noodigde Schoolbehoeften Voorwaarden der aanbesteding en Iijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie tegen betaling van 50 cent op aanvrage verkrijgbaar. Zaamslag, den 17 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Huldebetooging H. M. de Koningin. De huldebetooging aan H. M. de Koningin vanwege de Nationale Vereeniging voor den Volkszaug, afd. 's-Gravenhage en om- streken, ter gelegenbeid van den verjaardag van H. M., gaat tevens uit van de afd. 's-Gravenbage van de R. K. Vereeniging voor den Volkszang. Zij zal onder leiding van den beer J. D. van Ramshort op 31 Aug. des avonds 8% uur voor het Huis ten Bosch plaats hebben met medewerking van de zangkoren der beide organiseerende ver- eenigingen, de zangclub //Con Amore" en de jagerkapel, welke door den commandant voor deze gelegenheid welwillend ter be- schikking is gesteld, ter begeleiding der verschillende zangnummers. Het programma vangt aan methet Wilhel- mus, eerst te spelen door de jagerkapel en vervolgens te zingen door het publiek. Ook andere nummers staan op het pro gramma, welke bestemd zijn om door het publiek te worden gezongen, als//Wij leven vrij, wij leven blij". Wij willeu Hol land houen" en ,/Wien Neerlands bloed". (Tel.) Tijdelijk gezantschap bij den Pans. Reuter seint uit Rome aan de N. R. Crt Mr. Regout is door deu Paus ontvangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De Paus sprak de hoop uit, dat de benoeming van den heer Regout een belangrijke factor zal vormen in de naaste toekomst voor het herstel van den vrede in Europa. Uitvoerverbod van zuurkool. Naar wij vernemen, is de tijdelijke op- heffing van het uitvoerverbod van zuurkool ingetrokken, omdat thans de inmaak van nieuwe zuurkool is aangevangen en men deze met het oog op den komeuden winter- tijd in ons land wenscht te houden. De tijdelijke opheffing van het uitvoer verbod strekte alleen om de in ons land overgebleven zuurkool van den vorigen inmaak, die bier niet meer werd verbruikt, nog van de hand te kunnen zetten. (N. R. Crt.) De Nederl. Over zee-Trust en de boekhandel. Naar men ons mededeelt, zijn de bezwa- rende bepaiingen voor den uitvoer van Engelsche boeken en tijdschriften uit Eu- geland, door de Engelsche regeering opge- heven. Wei moeten alle zendingen aan de N. O. T. geconsigneerd worden, doch zonder verdere administratieve maatregelen, op de speciale zendingen betrekking hebbende. De Nederlandsche boekverkoopers hebben een doorloopende vergunning, mits er aan de N. 0. T. is geconsigneerd. De toe- zending zal daardoor veel spoediger kunnen geschieden. Over Fransche zendingeu, die meestal over Engeland komen, spreekt de Engelsche regeering niet. Verwacht wordt echter, dat hiermee hetzelfde zal geschieden. De oplossing. De Haagsche corresp. van de Tel. schrijft Blijkens het verschenen officieele commu nique zal komenden Maandag wederom de Nijverheids-commissie vergaderen ter be- spreking van het steenkolen-vraagstuk. Wat beoogt deze vergadering Minister Posthuma deelt mede, dat hij zich, na het mislukken van het overleg met de vrije importeurs, genoodzaakt ziet z/op eigene hand de gerezen kwestie tot een oplossiDg te brengen", maar dat hij dit niet wil doen alvorens de Nijverheids- commissie ffzich over de working van het Kolenbureau en het al of niet wenschelijke van zijn voortbestaan heeft uitgesproken". Begrijpen wij deze mededeeling goed, dan zou dus de oplossing grootendeels van be- doelde commissie afhangen. Maar is daar- mede het belang der vrije importeurs ge- noegzaam gewaarborgd Wij lezen in bet communique ook, dat de Regeering vop verzoek van het Kolenbureau'' is overgegaan ,/tot inbeslagneming krachtens de Levens- middelenwet". Dit is dus reeds geschied. Welnu, als het geschieden blijft, zal er overigens aan de oplossing van het vraag- stuk practisch niet veel meer te doen zijn. In ieder geval zal er dus Maandag door de Nijverheids-commissie in den een of anderen zin een beslissing genomen moeten worden, althans een uitspraak dienen te worden gedaan. En dan zal de Minister een ;/oplossing" brengen. Het schijnt echter met het Kolenbureau zelf ook niet geheel in orde. Werd niet dezer dagen een geval bekend, dat een verbruiker van kolen be- richt ontving, dat het bureau de door hem gevraagde hoeveelheid niet kon Ieveren, doch dat een aangesloten firma daartoe be- reid was De offerte ging er bij. En toen de verbruiker niet spoedig antwoordde, ontving hij buiten het Kolenbureau om een nieuw aanbod van de firma, doch nu tegen lageren prijs Nederlandsche boeken voor Belgische soldaten, Aan het Belgische Informatie-Bureav wordt uit Le Havre gemeld: Koning Albert heeft baron Fallon, Belgisch gezant te 's Gravenhage, opgedragen Neder landsche boeken te koopen voor 1500, bestemd om uitgedeeld te worden onder de soldaten, die aan het front zijn en aan de- genen, die in de Fransche hospitalen wor den verzorgd. Baron Fallon werd verzocht, bij de keuze dezer boeken, de raad in te winnen van de volksvertegenwoordigers Arthur Buysse en Frans van Cauwelaert. Opkomst van landstormplichtigen uit het buitenland. Indien landstormplichtigen buitensknds wonen, aldus wordt aan de N. R. Crt. mede- gedeeld, stelt dit hen alieen dan vrij van opkomst in werkelijken diensi, wanneer zij in een ander land gevestigd zijn dan in Duitschland of Belgie. Wie in Duitschland of in Belgie woont, moet evengoed opkomen als degene, die in Nederland woont. Zelfs hebben zij, die in Duitschland of in Belgie wonen of er verblijf houden, nog een bijzondere ver- plichting bovendien. Zij moeten namelijk reeds wanneer de machtiging tot oproeping vaa den landstorm is verleend, naar Neder- and terugkeeren en zich daar bij den bur gemeester aanmelden, ook zonder dat zij in dienst zijn opgeroepen. Die machtiging is al in Augustus 1914 bij Koninkiijk be- sluit verleend. Al degenen, die landstorm- flichtig waren en zich in Duitschland of in Belgie ophielden, hebben zich toen voor zoover zij althans niet om een bijzon- dere reden daarvan ontheven waren naar Nederland moeten begeven, in afwachiiug van hun mogelijke oproeping. En zoo zouden ook zij, die nu landstormplichtig wordeu en zich in Duitschland of Belgie bevinden, naar Nederland moeten terug keeren, al worden zij ook eerst later of mogeiijk in het geheel niet opgeroepen. Deze verplichting nu is tijdelijk afgeschaft. De verplichting om in dienst op te komen. wanneer men daartoe wordt opgeroepen, is voor de in Duitschland en Belgie wonende of vertoevende landstormplichtigen evenwel onveranderd blijvtn bestaan. Zij mogen alleen maar in het buitenland blijven, zoo- iang zij niet behoeven op te komen. Worden zij opgeroepen en voldoen zij niet aan de oproeping, dan stellen zij er zich aan bloot, als deserteur te worden behandeld. Verder verdient bet nog de aandacht, dat zij, die in een vreemd land zijn, elders dan Duitschland of Belgie, alleen vrij van op komst zijn, als zij er gevestigd zijn. De landstormplichtige, die zich slechts tijdelijk in den vr emde ophoudt hetzij voor zaken, hetzij voor genoegen of om andere reden moet in ieder geval aan een oproeping voldoen, onverschillig hoe ver hij van Nederland verwijderd is. De aigemeene toestand. Het krijgsbedrijf, dat zich thans op het Russiscbe oorlogstooneel afspeelt, is, aldus schrijft de N. R. Crt., te vergelijken met den slag aan de Marne en de worsteling in Polen in de eerste helft van December. Aan de Marne ging het er om of de Duitsche opmarsch in Frankrijk nog verder zou gaan, of de Maaslinie in den rug zou worden gevallen, of het leger van Parijs zou worden afgedrongen. De beslissing was, dat dit alles niet zou gebeuren. In December moest worden beslist of de Russen Krakau zouden omtrekken, of zij Silezie en Posen zou overstroomen, naar Weenen of Berlijn oprukken. Hun op marsch werd voorgoed halt geboden. Maar nu gaat het er om of de Russen op hun tweede verdedigingslinie, de Njemen- Boeglinie, zich opnieuw zulien kunnen op- stellen, en de centralen tegenhouden, totdat het achterland en de bondgenooten het leger heeft voorzien van alles wat het nu te kort komt, dan wel of de Russische legers over deze tweede verdedigingslinie heen zulien worden gedreven, uit elkaar zulien worden geslagen en van St. Petersburg afgedrongen. Over het belang van deze beslissing denke men niet gering. Zij geldt bet geheele algemeene aanzien van den oorlog. Van den aanvang af hadden de centralen tegen twee fronten te strijden, zij zijn door hun vijanden omsingeld geweest. Verondersteld, de Russen werden enkel teruggeworpen dan bleef ten slotte die omstandigbeid van de insluiting bestaan. Daarmee troostten dan ook de bladen der entente zich zelf en hun publiek. Schreef niet de New Slates- man Grootvorst Nikolaas zal wat verder af staan, maar niet minder, ja meer Duitsche troepen dan te voren zal hij van het westelijk oorlogsterrein afhouden. Maar de Ntw Statesman zeide dat op een oogenblik, toen zulks nog geenszins was uitgemaakt. Als echter de Russische legers op die tweede linie niet staudhouden, maar uiteen worden geslagen, als met andere woorden de voorspelling, die de Engelsche bladen met zooveel stelligheid uitten //het Rus siscbe leger als vechtende eenheid zal be houden blijven en derhalve komt het er voor het eindresultaat niet op aan of zij al een eind worden teruggedreven", als die voorspelliDg door de feiten wordt gelogen- straft, als de beslissing is, dat het Russiscbe leger juist niet als vechtende eenheic be- waard blijft, maar in verschillende deelen gesplitst moet terugtrekken, niet daarheen waar het zelf wii, maar waarheen het door de bewegingen des vijands gedwongen wordt te gaan, dan, dat is duidelijk, kan dit voor let eindresultaat van den oorlog wel degelijk van beteekenis wezen. Het zou voor Duitschland een goede kaDS openen, zich een van zijn voornaamste tegenstanders van den hals te schuiven en aan de tweezijdigheid van den oorlog een einde te maken. Beschouwen wij nu de feiten, dan zien wij, dat de gevechten om deze zoo hoogst lelangrijke beslissing voor de Russen een zeer ongunstigen loop nemen en de kans dat zij op bet kritieke punt nog zulien standhouden zeer gering, zoo niet reeds geheel verkeken is. Tot Brest-Litowsk toe staan de centralen aan den linkeroever van de Boeg en zijn zij op twee plaatsen die rivier overgestoken, bij WlodaWa (waar zij den spoorweg Brest Cholm overschreden) en bij Wladimir. Van twee zijden af, van het Zuiden en van het Westen, zijn de Russen in deves ting Brest-Litowsk teruggeworpen. De for- tificaties die op den linkeroever van de Boeg liggen zijn omvat. Ten Noord- Westen van Brest-Litowsk, in de buurt van Janow, hebben de Russen over de Boeg moeten trekken, terwijl hun strijdkrachten, welke in diezelfde streek op den rechter- oever van die rivier stonden, tevergeefs ge- poogd hebben aan de zijrivier Kamiunka stand te houden. Intusschen zijn de troepen van Scholtz en Gallwitz den spoorweg Brest Bialystock genaderd, hetgeen, naar ons voorkomt, niet minder beteekent, dan dat de ffbeter verdedigbare" tweede linie der Russen in bet midden is dcorbroken en dat de positie der Russische centrum- troepen in de streek tusschen Bielsk, de Boeg en BrestLitowsk, hachelijk mag ge- noemd worden, terwiji ook van de troepen aan de Bobr de achterwaartsche verbindir.gen ernstig worden bedreigd. De troepen der centralen, dat blijkt thans wel, hebben de achterhoedestellingen der Russen te snel doorbroken, zijn de hoofd- macht te dicht op de hielen gevolgd, dan dat deze den tijd tot een hergroepeering hebben kunnen vinden. Het zou ons dan ook niet verwonderen, als het bericht, dat de voorraden uit Brest Litowsk naar Minsk worden gevoerd, zou worden bevestigd. Een voortgezette terug- tockt van het Russische centrum kan echter kwalijk meer als een strategischen terug- tocht worden aangemerkt, zal eerder veel moeten hebben van een poging tot redden wat nog te redden valt, en te voorkomen dat een aanzienlijk deel van de Russische strijdkrachten van St. Petersburg wordt afgesneden, en of zoo'n terugtocht zonder ongelukken zal afloopen, mag worden be- twijfeld. Dat hangt samen met hetgeen er in bet Noorden zal gebeuren. Zooals ge- zegd, verwaehten wij daar, na den val van Kovno, een forschen sfoot der centralen naar het Oosten. De onfsnapte Ductsche officieren, De in Engeland ontsnapte Duitsche oHieieren zijn wederom gevangeu genomen Twee van hen waren van plan de reis naar Londen te maken, maar in den plassenden regen werden zij ontmoedigd en maakten zich aan een koetsier bekend, die hen naar een militairen post voerde. De drie officieren bevinden zich weder in het kamp. Oe diiikboot- en mijnooHog De Noorsche postdirectie deelt mede, dat een Duitsche duikboot gisteren het s. s. Haakon VII heeft aangehoudeu en gelast alle drukwerken en postpaketten voor Enge land, Frankrijk, Italie en alle Duitschland vijandige kolonien over boord te werpen. De brieven en aangeteekende brieven zijn aan boord van de duikboot genomen. Behalve de Noorsche post had het s.s, zeven postzakken van Denemarken naar Londen aan boord. De jacht in Frankrijk. In Frankrijk zal de jacht dit jaar niet geopend worden. Alleen zulien er in sommige departementen bijzondere maat regelen genomen worden tegen hetschadelijke gedierte, dat vooral in de departementen Maas, Maas en Moezel, Vogezen, Boven- Marne en Aube onrustbarend is toegenomen Wilde zwijnen, opgejaagd uit de streken die tbans door de Duitsche en Fransche troepen bezet zijn, komen voor op plaatsen waar men ze anders niet aantreft en richten er groote schade aan. Maar ook tegen de door herten, hazen en konijnen veroorzaakte schade moeten dringend maatregelen genomen worden. L£*o>pgraven-flora. Het //Berliner Tageblatt" schrijft De loopgraaf is een wereld in het klein en biedt den soldaat, die opmerkingsgave leeft een massa waarnemingsmateriaal. 3et beeld wisselt met de jaargetijden. In de natte kale loopgraven van den winter is de zomer met zijn schat van bloemen binnengetreden. In het tijd^chrift „Unsere Welt" schrijft Leroit, dat zich een typisehe copgraven-flora ontwikkeld heeft, die de meest verschillende planten omvat. In de eerste plaats komt de papaver. Duizenden Dloedroode bloemen sieren de randen der ^oopgraven. Op droge plaatsen vindt men ook de winde, die zich bier, bij gebrek aan planten, waar zij hare ranken omheen kan slaan, tot een hangplaut ontwikkeld heeft. Met hare witte en rose bloesems levert de winde een prac'ntige bekleeding voor de wanden van de loopgraaf, waartoe op som mige plaatsen ook de wilde mosterd mee- werkt. Dan vindt men er nog de peermoes in groote massa's, maar dan alleen op vocbtige plaatsen, waar de strijd met de modder in den afgeloopen winter het moeielijkst was. Waar zulk een akker door oopgraven doorsaeden wordt, groeit de .uzerne in dichte groepen. Dikwijls vindt men er ook verschillende soorten zuring, distels en radijs, verder de eehte kamille, ret duizendblad en de weegbree. Hier en daar verspreid komen de wolfsmelk, een enkelen keer ook korenbloemen voor. Er komen betrekkelijk weinig grassen voor. Een enkele leeuwentand, ossentong, hanepoot of walstroo vindt men soms verspreid tusschen andere planten. In de nabijheid van bosschen komen uitloopers van populieren, espen en zelfs eiken voor, die de loopgraven be- schaduwen en onzichtbaar maken. Slashf&ffers van den strijd. In de Figaro vertelt een medewerker van een bezoek aan de inrichting te Parijs, waar de Fransche soldaten verzorgd worden die in den oorlog blind geworden zijn. De mannen, die hier verpleegd worden zijn alien ongeneeslijk blind men werkt er dan ook alleen aan hun geesteiijk herstel en tracht. hen zoover te brengen, dat ze de mogelijkheid in gaan zien van een leven, waarin zij toch nog met werken hun brood kunnen verdienen. In overieg met de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken heeft een vereeniging, aan welker hoofd een schoonzoon van Pasteur staat, de leiding van de biindeninrichting op zich genomen. De blind geworden soldaten leeren hier een handwerk of, zoo ze er een hadden, hervatten zij het oude. Er is een groote tuin aan de inrichting verbonden, waar de mannen elkaar leeren loopensommigen durven er reeds alleen te gaan, voet voor voet, tastende met een wandelstok voor zich uit. De blinden zijn in verschillende werk- plaatsen ingedeeld, waar zij volgens de methode van Braille ondevricht ontvangen in vakken, waar het tasten eenigermate aan het zien tegemoet komt. Zoo leeren zij borstel- en mandenwerk maken, matten, vlechten, enz. Aan sommigen onderwijst e3n dokter de massage, weer anderen leeren muziek, piano of een ander instrument en alien leeren het Brailleschrift lezen. Voorts hoopt men, dat de staat ook biinde soldaten aan het sigaren-maken zal zetten en enkelen met bijzonder goede stem- men zulien mogeiijk later aan een kerkkoor verbonden kunnen worden. Er zijn op het oogenblik honderd-vijf-en-twintig soldaten opgenomen. Het moeiiijkste uur van deu dag, zoo verteldt de medewerker der Figaro, schijnt voor deze slachtoffers van den oorlog het avonduur te zijn, wanneer zij voor het ter ruste gaan, naar den tuin geleid worden voor een laatste wandeling. Dan kan men er op eenzame paden vinden, die zich liever afzonderen. Met de hauden voor het gelaat geslagen staan ze onbeweeglijk, voorover- gebogen. Er was in de inrichting ook een korporaal van de alpemjagers, die niet slechts blind was, maar wien men het rechterbeen heeft moeten afzetten. Bovendien zijn hem twee vingers van de reehterhand afgeschoten. Dezen man had niemand ooit zien glim- lachen en hij verviel tot zoo diepe neer- slachtigheid, dat men niet beter heeft weten te doen dan zijn oude moeder ergens uit eeu ver dorp in Lozere te laten overkomen. Het verminkte wezen, dat haar zoon was, heeft zij nog weten op te vroolijken. COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1