De Oorlog. De krijgsbsdiijven. Sedert 17 Maart 1915 mag geen varkens vleesch worden uitgevoerd, bebalve met consent van den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch. Zoo'n consent wordt alleen verstrekt aan hen, die voor een bepaald gewichtspercentage (laatstelijk vastgesteld op 100) van hun uitvoer levende varkens tegen betrekke'ijk lagen prijs (laatstelijk vastgesteld op 80 cent per K.G. slachtgewicht) door tusschenkomst van de regeeriog ter beschikking stellen van den Nederlandschen varkensslager. Op die wijze werd bereikt, dat, tengevolge van het iiitvoerverbod, de marktprijzen niet al te zeer, daalden, zoodat fokkerij en mes- terij niet werden ingekrompen, en dat de consument voor redeiijken prijs varkens vleesch bqkwam. Ook de uitvoer van rundvleesch is reeds eenige maanden geleden verboden (sedert 24 Mei). Aanvaukelijk mjeht nog worden uitgevoerd versch vleesch, afkomstig van kalveren en verduurzaamd vleesch. Sinds eenige dagen zijn de verbodsbepalingen evenwel verscherpt. Thans mag geen rund vleesch, in welken vorrn dan ook, worden uitgevoerd. Een uitzondering is gemaakt voor gedroogde, bevroren en gezouten or- ganen en voor runderworst, die varkens vleesch bevat. Voor uitvoer van deze worst isechter consentnoodig van bovengenoemden directeur. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat ook de uitvoer van levende varkens en runderen sedert geruimen tijd verboden is. Holland is Hollandsch. Onder dezeu tital is, volgens de M. Crt., in het Berl. Tageblatt een beschouwing gepubliceerd, waarin de schrijver, Paul Rache, zijn landgenooten voorhoudt dat het met de wijdverspreide opvatting, dat Holland ffeigen!ijk Duitsch" is en //zoo goed als Duitsch voelt" en //feitelijk bij ons behoort" heelemaal uit moet zijn, want dat men met dergelijke uitingen juist, het groolste kwaad aan de Duitsche zaak in Holland doet. Dergeiijke uitingen bewerken in Holland juist het omgekeerde van hun bedoeling. Holland is noch Engelsch, noch Pransch maar het is ook niet Duitsch. Holland is enkel Hollandsch. door en door Hollandsch. Tegenover de door sommige Duitschers als een ,/verrassing" ondervouden ervaring dat het //stamverwante" Holland zich zoo weinig vvHndelijk jegens Duitschland toonde, stelt de schrijver, dat het geen nut heeft den indruk te loochenen, dien juist de inval in Belgie op Holland gemaakt heeft heelemaal afgezien van deEngelsch-Fransche leugen&campagne. Neen Holland is niet Duitschgezind, wat het ook nooit men vergeet dat altijd weer in Duitschland beslist geweest is. Holland is niet Duitschgezind, maar het is ook niet beslist Duitschland vijandig. In ieder geval merkt, zoo zegt de schrijver, de Duitscher daarvan Diets. De Hollander weet zich en zijn gevoelens te beheerschen, bovendien heift bij aangeboren eerbied voor het gastrecht. De Hollandsche Regeering heeft, onder dikwijis zeer moeiiijke omstan- digheden, de neutraliteit van Holland inees- rerlijk weten te handhaven en de Hollander steunt daarin zijn Regeering op een wijze, die van verstandig inzicht blijk geeft. Dat moet van Duitsche zijde erkend worden. „In Duitschland beschouwt men het als eeu vanzelfsprekeude zaak. dat Holland na den oorlqg in nauwer verbindiug met ons zal treden. In Holland is men van deze zelfsprekendheid nog niet zoo doordroDgen, al zal ,'t zich aan het vooruitzicht moeten gewenne;n, onbevooroordeelder Duitschland tegemoet te komen, zooals wij er ons aan zullen n^oeten wennen daar moet steeds weer de nadruk op gelegd worden den Hollander meer als Hollander te erkenuen en het natioDaal-sferke, bewuste, eigene in hem te begrijpen." De algemeene toestand. In de berichten van de laatste dagen komt het woord „vrede" meermalen voor, schrijft de „N. R. Crt." Weliswaar nog we*l uitslui- tend in dit verband, dat de oorlogvoerende partijen verklaren, dat zij ieder voor zich zelf er niet aan denken, om met vredes- voorstellen voor den dag te komen; maar zoo gaat hel gewoonlijk als in een oorlog het eerst over vrede gesproken wordt., Van Duitsche zijde hebben we nu een offi- cieuse verklaring, dat voor Duitschland de tijd vredesvoorstellen te doen nog niet ge komen is, maar dat de Duitsche regeering redelijke vredesvoorstellen, wanneer die liaar soms mochten worden gedaan, niet bij voorbaal van de hand zal wijzen. Van Engelsche zijde, dat geven de berich ten uit Londen te kennen, zullen voorshands alle bemoeiingen ten behoeve van den vrede worden verdacht uit Duitschen koker te komen. „Men weet in Engeland", zoo heeft onze Lopdensche correspondent in ons Och- tendblaffbuitgelegd, „dat men op het oogen- blik geen andere dan onvoordeelige voor- waarden zou kunnen krijgen." Daar het EngelSche publiek nu tevens stellig ver- trouwt, dat er een omkeer in de militaire verhoudingen ten gunste van de bondgenoo- ten moet komen, spreekt van zelf, dat het iedere poging om nu tot vrede te komen als een maflhinatie van of ten behoeve van Duitschland beschouwt. Daaraan iigt natuurlijk mede de veronder- stelling ten grondslag, dat ook in Duitsch land de vqrantwoordelijke personen zich van de waarschijnlijkheid van zoo'n omkeer be- wust zijn. Voorts schrijft onze correspondent: „Het is natuurlijk een feit, dat de val van War- schau een groote teteurstelling is, maar men twijfelt niet meer, of het Russische leger zal zich overeind houden." Als het nu waar is, dat de afkeer in Enge land van een spoedigen vrede berust op de overtuiging, dat er een omkeer ten gunste van de bondgenooten zal plants hebben, en als deze overtuiging weer voor een goed deel berust op de veronderstelling, dat het Russische leger zich op de been zal houden, dan verhoogt dit weer het belang van het- geen er thans op het Oostelijk gevechtster- rein geschiedt. Daar wordt nu in deze dagen beslist of het Russische l^ger zich overeind kan houden of niet. Verondersteld nu dat de feiten eens da verwachting der Engelschen niet hevestigen, en, in het algemeen gezegd, de terugtocht der Russen mislukt; dan is het dus niet onmogelijk dat dit op de overtuiging der Engelschen dat een ommekeer aanstaande is en daarmee ook op hun afkeer van een vrede op dit oogenblik. van invloed zal zijn. Wij zeggen dit om nog eens in herinnering te brengen van hoeveel belang het is uit de dagelijksche berichten van het front na te gaan hoe het staat met de kansen der Rus sen zich op de been te kunnen houden. Gisteren vestigden wij de aandacht op twee gedeelten van het front, waar de loop van het krijgsbedrijf in de laatste dagen voor de Russen niet onbevredigend genoemd kon worden. Een van de gedeelten was de sec tor Ostrow (ten Zuiden van Parczew) Uchrusk (aan de Roeg), waar het er voor de Russen op aankwam, den terugtocht van .het centrum, dat van den midden-Weichsel aan het terugtrekken is, op den linkervleugel te dekken. Zij waren daar, terwijl het cen trum intusschen met den grootsten spoed aan het terugtrekken was, in de laatste da gen ook in geslaagd. In dezen belangrijken sector, de sector tus- schen Wieprz en Roeg, schoten de centralen niet op, en de officieele bekendmaking van den Russischen generalen staf, in het num- mer van heden afgedrukt, maakt nog mel ding van afgeslagen aanvallen. Jonger zijn echter de officieele berichten uit Berlijn en Weenen in ons Ochtendblad. Zij vermel- den, dat op dit front de Duitschers de Rus sen op verschillende punten hebben terug- geworpen, „de taai verdedigde stellingen der Russen zijn binnengedrongen", zoo formu- leeren de Duitschers het zelf, en dat daar- op de Russen op het heele front van Boeg tot Tysmienica den terugtocht zijn begonnen. De flankdekking is dus gezwicht, maar intusschen heeft het centrum al bijna de helft van den terugweg tusschen Weichsel en Brest Litowsk afgelegd. De centralen zijn de Muchawka over, dat is een riviertje, dat vlak ten Westen van Siedlce naar het Noorden stroomt. Lukow is bezet en ten Zuiden van Lukow zijn de centralen de Bystrzyca (rechterzijrivier van de Tysmienica) over. Waar ook Maldan (in het Noorden bij de Boeg) reeds in handen der centralen is, kan men zeggen, dat de dwarsspoorweg Mal danSiedlceLukow den Russen niet meer ter beschikking staat. Siedlce en Lukow zijn tevens stations van den grooten spoorweg van Warschau naar Brest-Lilowsk. Deze en de spoorweg van Siedlce naar het Noord- Oosten (de laatste staat op sommige kaar- ten nog in het geheel niet, op andiere ten onrechte nog als een spoorweg met enkel spoor aangeduid) staan het Russische cen trum bij zijn verderen terugtocht nog ter beschikking. Ten Noorden van de Boeg is de brugge- lioofdstelling Wizna aan de Narew geval- len. Daar vandaan en van de slxeek ten Zuiden van Lomza (het kruispunt van we- gen Sniadow is door hen bezet) rukken de Duitschers concentrisch tegen Bialystock op; afstand 50 en 60 R.M. Al zal niemand op grond van deze ge- beurtenissen den toestand van het Russi sche centrum hopeloos wiillen noemen, men moet erkennen, dat de voorwaarden voor den terugtocht er niet op zijn verbeterd, en in alle geval het tempo zal moeten worden versneld. Niet op den Dwina-sector, zooals een druk- fout in het Ochtendblad ons deed schrijven, maar op den Dawina-sector, ten Zuiden van de Njemen, sloeg Von Eichhorn een aanval van de Russen af, gewisselijk ondernomen om Kowno lucht te geven. Riga, Dwinsk en Wilna zijn de 'plaatsen die de Duitschers bedreigen, belangrijk voor- al om de verbinding WilnaDwinskSt. Pe tersburg. Volgens de berichten van den Rus sischen generalen staf zijn de Duitschers daar echter op den terugtocht. De tegenspraak van de ..Norddeutsche All- gemeine Zeitung" betreffende vredesvoorstel len van Duitschland aan Rusland, via Ko- penhagen, wordt, naar de „Kolnische Zei tung" van daar verneemt, bevestigd door „Politiken", die betrekkingen met het Deen- sche ministerie onderhoudt. Alle buiten- landsche geruchten, zegt het blad, over po- gingen tot vredesbemiddeling, door den Ko- ning van Denemarken tusschen Duitschland en Rusland gedaan, zijn volslagen ulL de lucht gegrepen. „Goteborgs Handelstidning" schrijft over het gerucht van een afzonderlijken vrede tusschen Duitschland en Rusland: „Waar- schijnlijk is het een wensch die in zekere Russische kringen bestaat, waaruit dat ge rucht is ontstaan, indien het niet eenvou- dig verspreid is als een poging om tusschen de centrale mogendheden ontstemming te verwekken." De vredesgeruchien. Weer zijn elken dag vredesgeruchten te vermelden, het een al vager dan het ander, Een Berlijnsch njeuwsbureau diept uit de ^Gazette del Pi,polo" te Turijn, een bericht op, afkomstig van het Vatikaan, volgens hetwelk Ami-rikaansche kardinalen, op uitnoodiging van den Paus, een vredes- congres zullen beleggen, waaraan vele kardinalen en bisschoppen zullen deelnemen. De primaten van Spanje hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het congres zal in Zwitserland worden gebouden, en zal door de Vereenigde^ Staten van Amerika, Spanje en Nederland'gesteund worden. De //Nordd. Allg. Ztg." schrijft: Van Londen uit werd odlhngs een met allerlei bijzonderheden opgesierd bericht verspreid, volgens welk de Duitsche regeering de vorige week door bemiddeling van den Koning van Denemarken te Petersburg vredesvoorstellen zou hebben gedaan, die de Russische regeering weigerde. Dit bericht is verzonnen. De Duitsche regeering wijst verstandige vredesaanbiedingen, indien zulke haar eens zullen worden gedaan, zeker niet bij voor- baat af, maar de tijd om harerzijds vredes voorstellen te doen zal eerst gekomen zijn als de vijandelijke regeeringen bereid zijn het mislukken van hun militaire actie tegen ons te erkennen. De //Koln. Ztg." zegt: Het ligt niet op onzen weg, om vredesvoorstellen te doen. Volgens de //Roma" zou de Paus, meer dan ooit, besloten zijn om met alle middelen, die hem ten dienste staan, in het belang van den vrede werkzaam te zijn. Hij zou zich zelfs nogmaals tot de verschillende staatskoofden, in het bijzonder tot de Keizers van Oostenrijk en Duitschland, wenden. De Paus heeft persoonlijk een beroep gedaan op de Presideuten der Amerikaanscbe republieken en wan den Zwitserschen Bondsraad, op den Koning van Spanje en op de Skandinavische vorsten, teneinde een wapenstilstand te bewerken, welke het aanknoopen van vredesonder- handelingen mogelijk zou makec. De D&iaische S9u3*gere& in Delgie. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens wordt aan de H. Crt. gemeld Stellig wordt verzekerd, dat de Duitsche- militaire overheid in Belgie, bij aanplak- biljetten heeft bekend gemaakt, dat alle Duitsche burgers, in Belgie verblijvende, worden aangezocht van af 12 Augustus zich in Duitschland te gaan vestigen. De mee- ning der Belgische bevolking hieromtrent, wijst niet zoo zeer op de mogelijkheid, dat de Duitsche overheid tot het afgeven van deze order is gekomen, met het uitzicht op een hernieuwde actie op het westelijk front, doch wel in vooruitzicht, op de groote ar- moede en ontberingen, deu volgenden win ter in Belgie te verwachten. Wat doet oras leger* wan 3 msifioen man 1 is, volgens de M. R. Crt., het opschrift van een correspondence uit St. Petersburg aan de Daily Mail. Het Russische volk vraagt zich af wat het Engelsche leger uitvoert - - niet wat zijn eigen leger doet, zooals een telegram in ons avondbiad de vraag vertolkte. De reden van deze vraag ligt in het tegen Mei aangekondigde, maar niet verwezenlijkte groote Engelsche offensief, meent de correspondent der Daily Mail. Engeland heeft zijn belofte niet gehouden en nu het den Russischen legers, die heel deu winter door in uiterst moeiiijke om- standigheden gevochten hebben, minder naar wensch gaat, wordt met steeds grooter aan- drang| gevraagd waarom er geen groote krijgsverrichtirigen in het Westen worden ondernomen. De correspondent acht het, vooral ook met het oog op de grootsDraak van vele Engelsche schrijvers, wier artikelen in Rusland lezers vinden, nuttig er op te wijzen, dat men in Rusland van zijn bond genooten meer verwacht, dan totnogtoe door hen is verricht. Ouiische i)fftsier>&n anf- vlucht. Woensdag j.l. zijn, naar het H.bl. meldt, twee hooggeplaatste officieren uit het ge- vangenenkamp te Oldcastle ontsnapt en nog niet teruggevonden. Bij het appel meldden zij zich aan, of misschien hebben anderen voor hen zich aangemeld. Spoedig daarna werden zij gemist en de politic, geholpen door soldaten, stelde een uitgebreid onder- zoek in. Men gelooft, dat zij de zee hebben kunnen bereiken en ontkomen zijn. Het geval wordt als zeer geheimzinnig beschouwd, daar het Oldcastle-kamp een der best bewaakte in Engeland is. De gift wan den Paus aan Oost-Pnuisen. Volgens den Bayrischer Kurier, aldus seint Wolff, uit Munehen aan N. R. Crt., heeft de paus door bemiddeling van Fruh- wirth, den nuntius te Munehen, 10,000 mark voor de slachtoffers van den oorlog in Oost-Pruisen aan den bisschop van Frauenburg gezonden, met een begeleidenden brief, waarin o.a. staatde Heilige Vader betreurt met de innigste deelneming den treurigen toestand der bevolking in de Oostzeeprovincies, die wegens hun trouw en christeljjke gezindheid een beter lot had verdiend. Tegelijkertijd spreekt de Paus Kijn bewondering uit overde offervaardigheid, door geheel Duitschland en door Munehen niet in de laatste plaats aan den dag gelegd, om de zwaar beproefde provincies te helpen. Als teeken zijner vaderlijke liefde geeft hij 10,000 mark. f£oelg«apije is gereed om te wechten. Een correspondent van de //United Press" heeft een onderhoud gehad met den beer Radoslavofif, den Boelgaarschen eerste- minister. Deze verklaarde dat Boelgarije volkomen gereed is en slechts het oogenblik afwacht waarop het de waarborgen zal ontvangen dat een inmenging in den oorlog de verwezenlijking zijner nationale idealen ten gevolge zal hebben. Deze idealen be- treffen in de eerste plaats Serviscb Macedome met zijn bevolking van anderhalf millioen Boelgaren. Als de Triple Entente aan Boelgarije dit grondgebiea verzekert en de kleinere eischen ten aanzien van Griekscb- Macedonie en andere strekking inwilligt, zal Boelgarije gereed zijn om met de ver- bonden landen te strijden. De minister zette uiteen, dat Boelgarije zijn wenschen niet direct met wapengeweld zou kunnen verwezenlijken daarom wenscht het ze te verkrijgen in ruil voor militairen steun, en heeft bet met beide groepen van mogendheden onderhandelingen aange- knoopt. De centralen verlangen slechts voortzetting der neutraliteit tot het einde van den oorlog, maar Boelgarije is eigenlijk zijD neutraliteit moede. Radosvaloff wees op het belang eener Boelgaarsche interventie, daar Boelgarije Turkije in den rug zou aanvallen en weidra den val van Konstantinopel veroorzaken, waardoor de Dardanellen zouaen vrij komen en Rusland van munitie zou worden voor- zien, waardoor, gelijk de minister zei, een keerpunt in den oorlog zou intreden ten gunste van de geallieerden. De Baikan>kwestie. Men meldt uit Berlijn aan de H. Crt. De ,/Vossische Ztg." meldt uit Sofia, dat de beslissing op den Balkan in het begin van den herfst wordt verwacht. Omtrent de nieuwe stappen der Entente wordt bekend, dat de Serviers reeds door Engeland bedreigd zijn met staking van de geldzending, als zij niet direct een nieuw oflensief tegen Oostenrijk beginnen. Men hoort thans van Rusland, dat dit alle ver- dragen en afspraken met Servie wil ver- breken, indien de Serviers langer weigeren het Macedonische gebied aan Boelgarije af te staan. Natuurlijk wordt ook den uiter- sten druk tegen Griekenland uitgeoefend. Boelgarije te bevredigen is thans het Balkan- paroot der Entente, doch hoe veelbelovend de gepresenteerde wissel moge schijntn, door de Entente bij de laatste nota voor Boelgarije uitgescbreven, de dagelijksch onsolider wordende onderteekening en het uitstellen van betaling tot na afloop van den oorlog, maken de wissel volslagen waardeloos. Boelgarije gaat kalm zjjn gang. Slechts de val der Dardanellen zou den koers kunnen doen veranderen, doch het kntieke tijdpunt voor de Dardanellen is gelukkig voorbij. Men heeft gezorgd dat de Dardanellen zich kunnen houden. De //fribuna" te Rome heeft een inter view met Ristits, den Servischen gezant, openbaar gemaakt, die zei dat alle Servi§cke iegemoetkomingen nutteloos /ijn.. Slechts een gebeurlijkheid zou alle Balkan- staten in bewegiog brengen ten gunste van de viervoudige entente, namelijk een Oostenrijksch-Duitsche poging om door Servie been, Turkije te hulp te komen. Alleen een dergelijke handeling zou Roe- menie en Boelgarije bewegen om bij te sprmgen, daar een dergelijke poging het bestaan van alle Balkanstaten in gevaar zou brengen. Het //Neue Wiener Journal" verneemt uit, Sofia, dat het Servische parlement op 16 Augustus in een buitengewone zitting is bijeengeroepen, om over de Macedonische kwestie te beslissen. Een sfaaitje wan plichisbe- ttrachting. De //Times"-correspondent te Milaan seint, dat met de laatste groep vluchte- lingen uit Oostenrijk ook een jong militie- plichtige Venetiaan aankwam, die uit het concentratiekamp te Katzenau was ont- vlucht en 45 uren in een mand linnen- goed had gereisd. Hij had een ellehdigen tijd doorgebracht, maar kon zich toch nog voor den dienst aanmelden. Wij ontleenen aau de „N. R. Crt." de volgende telegrammen Van het WesieHjke gewechis- tenr'ein. PAR1JS, 15 Aug. (Reuter.) De officieele mededeeling van hedenavond behelst, dat het op het geheele front kalm was. De vijand wierp eenige bommen op de onversterkte stad Montdidier. Onze batterijen brachten dit vuur tot zwijgen. Wij bombardeerden het station van Markirch en een Duitsch kamp bij Barre- stall, als vergelding voor het bombardement op St Die, en het kamp Wettstbin ten W. van Lingekopf. BERLIJN, 15 Aug. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In de Argonnen werd de Martin versterking in staat van verdediging gebracht en de lijken van 350 Franschen, die men er in vond, zijn begraven. De herhaaldelijke beschieting van de stad Munster in het dal van de Fecht, hebben wij beantwoord met de beschieting van den spoorwegvierhoek van St. Die. De Fran schen richtten daarop hun vuur op Markirch, maar staakten dat bombardement toen onze artillerie tegen de Fransche opnemings- plaatsen achter het front werd gericht. Van het OosteSijke gewechta- teiprein. BERLIJN, 15 Augustus. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep van generaal-veldinaarschalk von Hindenburg. De troepen van generaal von Below hebben de Russen in de streek van Ku- pischky (tusschen Poniewiec en Dwinsk of Dunaburg Red.) naar het Noordooster. teruggeworpen en namen 4 officieren en 2350 man gevangen. Ook veroverden zij een machinegeweer. Een uitval der Russen uit Kowno is teruggesiagen daarbij vielen ons 1000 gevangenen in handen. Onze aanvalstroepen hebben zich dichter naar de vesting toe gewerkt. Tusschen Narew en Boeg hielden de Russen hardnekkig stand op de gisteren gemelde linie. Des avonds laat forceerden echter onze troepen den overgang over de Nurzec. Het leger van generaal Scholtz maakte gisteren over de 1000 gevaDgenen. Het leger van generaal von Gallwitz nam 3550 man gevangen, onder wie 14 officieren en maakte 10 machinegeweren buit. De insluiting van Nowo-Oeorgiewsk wordt nauwer. Op alle fronten om de vesting wonnen wij terrein. Legergroep van generaal-veldmaarschalk Pi-ins Leopold van Beieren. Ook den opmarsch van deze groep legers bood de vijand taaien tegenstand. In den loop van den dag gelukte het de vijandelijke stellingen bij en ten Noorden van Losice en halverwege Losice en Miendzyrzee te doorbreken. De tegenstander wijkt. Alleen de troepen van generaal von Woyrsch maakten van den 8sten tot den 14den Augustus 4000 gevangenen. onder welke 22 officieren. Voorts maakten zij 9 ma chinegeweren buit. Legergroep van generaal-veldmaarschalk Von Mackensen. De verslagen vijand trachtte gisteren op de linie Rozanka (ten noorden van Wlodawa), ten Zuidwesten van SlaWalycze, Horodycze, Miendrzyrzee weder front te bieden. Onder den druk van onzen onverwijld begODnen aanval zee de tegenstander sedert heden- ochtend den terugtocht voort. ST. PETERSBURG, 15 Aug. (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf In de streek van Riga geen verandering. In de richting van Jacobstadt en Dwinsk namen den 13den en den 14den de gevecb- ten in hevigheid toe. Tusschen de Narew en Boeg sloegen wij bavdnekkige aanvallen der Duitschers af. Op den linkeroever van de Boeg ont- wikkelde de vijand op bovengenoemde dagen een scherp offensief tegen onze posities langs den spoorweg SiedleeLukow, Bij het tegenhouden van dit offensief maakten wij den 14den 800 gevangenen en namen wij eenige machinegeweren. De vijand bombardeerde met kanonnen van groot kaliber de versterkingen van Nowo-Georgiefsk en voerde een reeks plaatselijke aanvallen uit tegen ooder- scheideue forten-sec-ties. De aanval werd over het algemeen afgeslagen. Rechts van de Boeg geen verandering. Aan de Zlota Lipa, ten Zuiden van Duajow deden onze voorhoeden den 13den een ge- slaagde verkenniag en namen twee loop- graven, welker verdedigers werden gedood. Aan den Dnjestr, den 13den en den daarop volgenden nacht, in de buurt van de uit- monding van de Strips en de Zlota-Lipa plaatselijke ontmoetingen waarin de Oosten- rijkers hun aanvallen steunden door een krachtig bombardement uit veld- en vesting- geschut,. WEENEN, 15 Aug. (Wolff.) Mededee ling van Von Hoefer, plaatsvervangend chef van den generalen staf: Gisteren hield de tegenstander op het heele front ten Westen van de Boeg in van ievoren gereedgemaakte stellingen stand. De verbonden legers vielen opnieuw aan en baanden zich op talrijke punten een weg in de vijandelijke limes. Sedert hedenochtend zijn de Russen opnieuw overal aan het terugtrekken. ¥are list Zuudslijk® gevech'ls* terrain. ROME, 15 Augustus. (Reuter.) Het offici- eele bericht meldt: In het dal van de Etscfi beproefde de vijand met een gepamsenJ® trein, gewapend met kanonnen van klein kaliber, het station Serravalle aan te val- len. Hij werd met gemak verdreven. In hel Popendal viel de vijand met een grOote troepenmaclit de stellingen aan, die wij onlangs hadden veroverd. Na een lang- durig gevecht was hij genoodzaakl met zwa- re verliezen af te trekken. In het Sextendal drong onze infanterie door tot de liellingen van Seekofel en Oro- darossa. In het Plezzo-Dekken en het Montenero- geDied kwam onze infanterie, gesteund door gesehut, aanzienlijk vooruit. WEENEN, 15 Augustus. (Wolff.) Mededee ling van generaal Von Hoefer, den plaats- vervangenden chef van den generalen staf: Geduhende de gevechten in de streek van Goerz school onze artillerie eenige bommen op San Canziano, waarop de vijand uit die plaats vluchtte. Onze artillerie verstrooide voorts een groot Italiaansch kamp bij Cor- mono. Een zwakke aanval des tegenstanders bij Redi Puglio werd door ons vuur in de kiem verstikt. Tegen het bruggehoofd van Goerz onder- hielden de Italianen een matig geschutvuur. In den sector van Tolmein tot den Krn heeft de tegenstander, na een krachtige voor- bereiding door de artillerie, met aanmerke- lijke strijdkrachten aanvallen gedaan die overal werden afgeslagen. In het Flitschgebied en het Karinthische front hadden artilleriegevechten van groo- teren omvaiig dan gewoonlijk plaats. Des nachts zette de vijand zijn geschutvuur op onze linies bij den Grooten Pal, Freikofel en Ivleinen Pal met heftigheid voort. Een aanval, tegen middernacht op onze stelling aan den Kleinen Pal ondernomen, zakte ge heel in elkaar. Aan de Tiroolsche grens zijn verscheiden aanvallen des vijands op onze stellingen aan de grens ten Westen van het Kreuzge- bied, in het gebied van den Rotuandtop, het Bachertal en de Drie Zinnen afgeslagen. Op de plateau's van Lavarone en Folgaria beschoot onze zware artillerie de vijande lijke versterkingen van Campo Molon en Toraro met zichtbaar succes. in die Zse- ROME, 13 Augustus. (Reuter. Officieel.) De Oostenrijksche duikboot U 3 is in het Zuiden der Adriatische Zee in den grond geboord. Een officier en 11 man zijn gered. WEENEN, 13 Augustus. (Wolff.) De ma- rinestaf deelt officieel mede: Onze duikboot U 12 is van een kruistocht in het Noorden van de Adriatische Zee niet teruggekeerd. Naar luid van een Italiaansch communique is ze met de geheele beman- ning in den grond geboord. In den namiddag van den lOen dezer is een vijandelijke duikboot in de Golf van Triest op een mijn geloopen en gezonlcen. Van de bemanning is niemand gered kun nen worden. Dienzelfden dag en den daarop volgenden hebben onze watervliegtuigen bommen ge- worpen op het door* den vijand bezette eiland Pelagosa. Treffers zijn waargenomen op den vuurtoren, het draadloos telegra- fische station, een woonhuis, in opgestapeld

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2