GEMENGDE BERICHTEN. het Pskow-gouvernement, dat zeer moerassig is, zou ontmoeten. Merkwaardig is ook de erkenning in bet //Daily Mail" telegram, dat de tweede ver- dedigingslinie der Russen, die door de Njemen en de Bug gevormd is, thans reeds onboudbaar is. Zoowel ten Noorden by Wilkomier, als ten Zuiden bij Kovel is zij omgebogen. O ver het lot der vesting Brest- Litowsk is hiermede nog geen vonnis ge- veld. Immers Brest-Litowsk is een der sterkste vestingen ter wereld, die door haar gunstige ligging te midden van uitgestrekte moerassen en door baar uitgebreide verdedi- gingswerken eventueel gedurende onbepaald langen tijd een belegering zou kunnen door- staan. A1 deze bespiegelingen bebben ecbter slecbts betrekking op een meer of minder verwyderde toekomst. De Russische ge nerate staf lokt ze uit, daar zij in geen geval wenscht, dat de openbare meening door het verloop der gebeurtenissen ver- rast wordt. De kalmte, waarmede men te Petersburg den toestaud onder bet oog ziet, wijst er op dat men zich allerminst over het ver loop der gebeurtenissen ongerust maakt. Een kwestie van overwegend belafig is de georganiseerde terugtocbt der Russische legers en deze wordt in geen enkel opzicht belemmerd. Nergens ontaart de achter- waartsche bewegingder Russen in een vlucbt, rnaar overal brengen zij door achterhoede- gevecbten den vervolgenden vijand ernstige verliezen toe. Ook de vestingen, die den terugtocht moeten dekken, bouden zoolang stand als noodzakelijk is. Men denke slecbts aan de vrucbtelooze pogingen der Duitschers om Osowiec en Kovno stormenderband te nemen. Over het algemeen is de tegenstand der Russen op het front RigaKovno het krachtigst. Een gevecbt bij Schonburg, ten Z.-W. van Jacobstadt, schijnt zelfs een voor de Duitschers zeer ongewenscbt verloop genoraen te bebben. Niettemin zal men goed doen met een eventueele ontruiming van Riga, Domsk, Kovno en Wilna rekening te bouden. Alles te samen genomen zal een Duitsche opmarscb naar bet binnenland van Rusland door de geallieerden niet als een ongunstige factor worden geinterpreteerd. Hoe dieper de Duitsche legers Rusland binnenrukken, des te grooter worden de moeilijkheden, waarmede zij te kampen hebben. De Rus sische generate staf beeft slechts tot taak zoolang een beslissend gevecbt te ontwijken, totdat de slag onder voor de Russen voor- deelige voorwaarden kan worden aanvaard. Denkende aan het „lap om lees1!" Te St. Petersburg is, volgens de N. R. Crt., bericht ontvangen dat de rijke boekerij van de universiteit van Warschau niet tydig uit die stad kon worden weggebracht en dus in handen is gevallen van de Duitschers. De boekerij is ondergebracht in een fraai ge- bouw en bevat een half millioen boeken en ca. 1400 handschriften. Het zal zeker interessant zyn af te wacbten wat er met die bibliotheek gaat gebeuren. Men herinnert zicb, dat indertijd de Russen by de ontruiming van Lemberg een zeer beroemde schilderijen- en bandsebriftenver- zameling met rijke bibliotheek naar St. Peters burg bebben laten overbrengen. Bestrijding van gifgas. Sir Hiram Maxim heeft, naar de N. R. Crt. meldt, een nieuw middel bedacbt ter be- stryding van het gifgas der Duitschers (chloor). Het zijn bommen, die tamelijk groote branden veroorzaken. Het gas van den vyand komt dan in den opzuigenden luchtstroom, die veroorzaakt wordt door het vuur, wordt de hoogte ingezogen en aldus gevaarloos gemaakt. De branden dienen dus te worden gesticht tuaschen de soldaten en bet langs den grond op ben aanwaaiende chloorgas. Tot dat doel gebruikt Sir Hiram Maxim een machine, die de bommen met nauwkeurigheid op afstandeu van, zeg 300 M., laat vallen. De bommen zijn gevuld met een vloeistof (welke, zegt Sir Hiram niet) die tot doel even goed bruikbaar is als benzine, slecbts de belft kost en in onbe- perkte hoeveelbeden beschikbaar is. Een geteisteede familie. Naar de //Meraner Zeitung" meedeelt, heeft een Tiroolscbe familie het vaderland niet minder dan twaalf zonen ten offer gebracht. Allen stonden in de elitetroepen van Oostenrijk, de keizerjagers. De jong- st.e was 18, de oudste 40 jaar. Twee sneuvelden in Polen, zes in Galicie en de Karpatben, twee in Frankrijk en twee in Bessarabie. Wat is er waar van de pause- lijke vredespogingen Een bericht uit Parijs meldtVolgens de //Corriere delle Sera" spreekt men op het Vatikaan tegen, dat de Paus voorne- mens zou zijn nogmaals het initiatief ten gunste van den vrede te nemen, aangezien men daar zeer goed weet, dat zulk een initiatief op niets zou uitloopen. De Paus is vast besloten geen nieuwe stappen te ondernemen, zoo lang er niet eenige waar- sehijnlijkheid bestaat dat deze met succes bekroond worden en dit tijdstip schijnt nog zeer verwyderd te zijn. getroffen, bepalende dat Russen in Canada, die hun land niet konden bereiken om zich bij bet Russische leger aan te sluiten, dienst konden nemen bij deCanadeesche regimenten. Komt er iets van dat Russische regiment en wordt dat dan naar Engeland gevoerd, dan zullen de Engelschen ten slotte toch nog Russische troepen door hun land zien trekken. D'Annunzio als viiegeniei*. D'Annunzio is, behalve oorlogspropagan- dist ook kunstenaar, schrijft de N. R. Crt. Hy zal daarvan een nieuw bewijs geven door het libretto te schrijven van een opera, door Puccini te componeeren. De hande- ling Bpeelt in den tijd van „den kindermoord van Bethlehem", zooals ook de titel van de opera zal zijn. Intusscben blijft d'Annunzio blijk geven van zijn actieve belangsteiling in den oorlog. De te Rome verschijnende Idi o Nazionale verneemt uit Venetie dat de dickter Zondag 11. boven Triest beeft gevlogen en daarbij zakken met proclamaties over de stad heeft leeggestrooid. Mede werden op de verde- digingswerken bommen geworpen. De dich- ter keerde ongedeerd terug, ofschoon zijn vliegtuig hevig was beschoten en bovendien had blootgestaan aan de vervolging door twee Oostenrijkscbe luchtvaartuigen. Een Ouitsch ooicdeei ovei* den duikbooten ooHog. In het „Berl. Tagebl." houdt de gewezen kapitein ter zee Persius een bescbouwing over het halve jaar duikboot-oorlog, dat 18 dezer zal zijn verstreken. Velen, zegt bij, zijn over de uitkomsten teleurgesteld men vindt ze zeer bescheiden. Dat komt, omdat men er te veel van heeft verwacht. Daaraan heeft de pers schuld. Hij, Persius, heeft tegen te groote ver- wachtingen genoeg gewaarschuwd. Men moest er geduld mee hebben. Volgens betrouwbare opgave hebben de Duitsche duikbooten tot 25 Juli in den grond geboord 229 Engelsche en 30 andere vijandeiijke schepen d. i. van 18 Februari at 1.5 schip daags. Tegenover de 1000 a 1500 Engelsche schepen, die wekelijks En gelsche havens in- en uitloopen, is dat in- berdaad niet veel. Maar hoeveel duikboo ten zouden er niet noodig zijn om al die Engelsche schepen aan te vallen En vol gens de //Nauticus", die op officieele ge- gevens berust, waren er in Mei 1914 28 gereed. Nu neemt men aan, dat dat aantal sterk is toegenomen. Maar zoo'n duikboot te bouwen met zijn uiterst samengesteide in- richting, gaat maar niet zoo gauw. Ook duurt het lang voor de bemanning er volledig in tbuis is. Het duurt heel wat tijd voor een duikboot voor het front klaar is. Vervolgens vergete men niet, dat de Engelschen geleerd bebben. Een groot Engelsch oorlogsschip buiten de veilige havens is een zeldzaamheid. VVaagt het zich buitengaats dan staan aan de verschansing honderden oogen door verrekijkers de zee naar een periskoop af te zoeken en een zwerm torpedojagers razen om het schip heen de zee af. Engeland heeft ruim 300 torpedojagers en torpedo- booten, ruim 100 duikbooten en honderden gewapende visschersvaartuigen en andere geleiders van zijn schepen. Een ander gevaar voor de duikbooten zijn al de vallen, die men er voor heeft opgesteld, de mijnen, de versperringen, de uitgespannen netten, enz. Men bedenke ook dat de dienst op de duikbooten buiten- gewone inspanning vereischt, van geeste- lijke zoowel als lichamelijke krachten. Men kan de bemanning van die booten om wat ze doen, niet genoeg bewonderen. Men be denke dan ook, dat er voor den duikboot- oorlog niet alleen voortreffelijk materiaal noodig is, maar personeel van de bovenste plank. Dit alles in aanmerking genomen vindt Persius reden over de uitkomsten van den duikboot-oorlog voldaan te zyn. Het aan tal duikbooten neemt toe, op den duur zullen zij zich laten gelden. Russen in Canada. In Canada waren er met de volkstelling van 1911 90,000 inwoners van Russische geboorte, vermoedelijk voor een goed deel Polen, en daaronder zeker niet weinig Joden. Er zal nu, naar de Times uit Toronto yerneemt, op voorstel van den hertog van Connaught in Canada een Russisch regiment worden gevormd. Tusschen het Canadeesche militiebestuur en den Russischen consul- generaal was te voren een overeenkomst HandeSdrijven met den vijand. DeFranschman Racine, een schatrijk koop- man te Menton, zal voor een krijgsraad terechtstaan wegens handeldrijven met den vijand. Men is er acbter gekomen, dat hy gedurende den oorlog bijna 500 ton olyf- olie heeft gezonden aan den bekenden Keulschen eau-de-cologne-fabrikant Jean- Marie Farina, die, althans volgens de Matin waaraan het bericht is ontleend, sedert het uitbreken van den oorlog geen eau-de- cologne meer maakt, maar nitroglycerine. Racine wist via Italie zyn waar aan zijn Duitschen afnemer te leveren, met wien hij voor den oorlog groote zaken dreef; toen leverde hij oranje-bloesemolie. Een Oostennijksche duikboot tot zinken gebcacht. Een Italiaansche duikboot heeft, naar ofHcieel uit Rome wordt gemeld, een Oos- tenrijksche duikboot in het Noorden van de Adriatische Zee tot zinken gebracht. De bemanning is omgekomen. Koning Albert van Belgie is door koning George van Engeland benoemd tot kolonel commandant van het vijfde regiment garde-huzaren, het Prinses Charlotte van Wales-regiment. Be laatste raid van een Duitsche hulpkruiser, Het kleine Britsche gewapende patrouille- vaartuig ,/The Ramsey" werd naar officieel uit Londen wordt bericht, den 8en Augustus in de Noordzee door den Duitschen hulp kruiser Meteor" tot zinken gebracht. Yier officieren en 39 manschappen werden door de //Meteor" gered. Toen een smaldeel Britsche kruisers in zieht kwam, gaf de commandant van het Duitsche schip, die begreep, dat ontsnappen onmogelijk was, de bemanning last bet vaartuig te verlaten en liet het daarna in de lucht vliegen. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn Na een koene doorbraak door de vijande iijke bewakingsschepen heeft Z. M.'s" hulp kruiser #Meteor" op verschillende plaatsen aan de Engelsche kust mijnen gestrooid. In den nacht van 7 op 8 Augustus stiet het schip ten Zuidoosten van de Orkney- eilanden (aan de Noordkust van Schotland, Red.) op den Britschen hulpkruiser //The Ramsey", welke aangevallen en vernield werd en waarbij het veertig leden der be manning, onder wie vier officieren, kon redden. Den volgenden dag werd de /Meteor" door vier Britsche kruisers aangehouden. Aangezien een gevecht nutteloos was, bracht de commandant zijn schip tot zinken, nadat de bemanning, de Engelsche gevangenen en de bemanning van een prijsverklaard en tot zinken gebracht zeilschip geborgen waren. De geheele bemanning van de //Meteor" heeft behouden een Duitsche haven bereikt. De plaatsvervangende chef van den marinestaf, (get.) BEHNCKE. De //Meteor" was, volgens een noot van het Wolff-bureau, een als mijnenschip in- gericht bandelsschip van middelbare grootte. //The Ramsey" (vroeger //Duke of Lancas ter") is een in 1895 gebouwd scheepje van 1522 ton, dat toebehoorde aan de Isle of Man Steam Packet Co. Lim. te Douglas (eiland Man). De N. R. Crt. schrijft: De Ramsey, het Engelsche oorlogsvaar- tuig, dat door de Meteor in den grond is geboord, wordt in bet bericht van den Duitschen marinestaf een hulpkruiser, en in dat van de Engelsche admiraliteit een klem patrouillevaartuig genoemd. Is deze laatste omschrijving juist, dan kan het moeilijk de Ramsay van de Bolton Steam Shipping Co. zijn, want dit is een scbip van 4318 tou bruto. Een andere Ramsey vinden wij echter in Lloyd's Register niet genoemd. Uit de binnenlanden van Noord-Brabant In het Boxmeersch Weekblad kwam de volgende advertentie voor DINSDAGAVOND van 7 tot 9 uur bij M. Van Duijnhoven, G. Gusters, A. Van den Berg en W. Verdyk. BIER-TRACT ATIE. voor my a kiezers. Dr. NU1JENS. In het volgend no. van hetzelfde blad stond het navoigend PROTEST. Ik sta buiten alle Boxmeersche dorpspolitiek. Maar als die dorpspolitiek de hulp inroept van het alcoholisme en den drank tot haar bondgenoot maakt, dan stel ik mij tegenover haar, van welken kant zij kome. En dus protesteer ik, en protes- teer ik uit alle macht als drarikbe- strijder, de tegen bier-tractatie, welke per advertentie stond aangekondigd in het vorig no. van dit blad. Zooiets is niet meer van onzen tijd, vooral iemand die wegens zijn maat- scbappelyke positie het voorbeeld dient te geven aan zijn medeburgers, on- waardig. Den Bosch. L. SIMONS, Kap. Hoofdbestuurslid van den Bosschen Dioc. Drankbestrijdersbond. Onnoodig alarm. Dinsdagavond 11 uur werd plotseling de wacht op het station te Vlissingen in 't geweer geroepen. Er zou namelijk een Zeppelin boven het station zweven. 't Bleek echter een ster te zijn. (M. Crt.) Aan de grens. Woensdagochtend is, naar de M. Crt. meldt, een Nederlandsch soldaat, terwijl hij in zyn wachthuisje aan de Noord- Brabantsche grens zat, door een kogel gevaarlijk gewond. Waarschijnlijk was het een verdwaalde Duitsche kogel, die bestemd was voor een brievensmokkelaar. hij zich niet rekent tot de rechtsche groep in den Haarlemschen gemeenteraad, een motie aangenomen, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de heer Van de Kamp, die in 1911 bij zijn periodieke af- treding lid van de R.-K. kiesvereeniging was en door deze vereeniging candidaat gesteld is, nu hij verklaard heeft niet meer tot de rechtsche partijen te behooren, zijn zetel ter beschikking der kiezers moet stellen. De heer Van de Kamp deelde mede dat hij niet van plan is, aan deze aanmaning te voldoen, omdat de motie niet aangenomen is in het belang der gemeente, maar alleen ter versterking der rechtsche partijen. Voorts wees hij er op, dat de R.-K kies vereeniging hem indertijd candidaat gesteld heeft, zonder hem daartoe uit te noodigt-n. Nooit heeft hij zich aan eenig program gebonden. Een ongelukkige bruid. In Alteveer, vertelt de ,/Zwolsche Cou- rant", woont een meisje van twintig jaar, dat reeds tweemaal in ondertrouw was op- genomen zonder getrouwd te raken. Zij gaf den moed niet op. Zij probeerde het voor de derde maal. Verleden Zaterdag zou de bruiloft zijn. Alles was voorbereid en de krentestoeten wachtten op het mes om aangesneden te worden. De voorstelling kon echter niet doorgaan, daar een der executanten zich terugtrok. De post bracht de treurmare. Nog een kans werd gewaagd persoonlijk bezoek. In alleryl toog de teleurgestelde bruid naar Oude-Pekela, doch geheel ontmoedigd kwam ze terug. Berend's neen bleef neen. De bruiloftsstoeten moesten maar weer terug. Volhouden maar Een raadsellje. Een milicien schrijft aan de r/0. H. Ct". In ons mobilisatieleven hebben we nu en dan wel eens last van verveling". Al- lerlei spelletjes worden dan bedacbtook raadsels oplossen. Dezer dagen werd hier de vraag gesteld Hoeveel unilormen heeft het Nederlandsche leger? Het antwoord op deze vraag i3 niet zoo eenvoudig als men denkt. Begin maar eens met de infanterie. Blauwe uniform en blauwe kepi idem met grijze beenwindsels - idem met grijze broek en beenwindsels idem zonder been windselsgrijze broek, grijze jas, blauwe kepi grijze jas, blauwe broek en been windsels idem zonder beenwindsels idem met blauwe kepi idem met sjako -- geheele grijze uniform zonder been windsels idem met beenwindsels idem met blauwe kepi - - idem met sjako, enz. enz. Telkens worden er weer nieuwe variaties ontdekt. Het is een ieuk tijdverdrijf. Ook slaehlioffers van den oorlog. Een paar Groningers zijn door den oorlog, als zooveel anderen, in een moeilijke positie geraakt, vertelt de ,/Zutf. Ct."' Het zijn W. P. Dieters en Jean Immel, diereutemmers van beroep, die, toen de oorlog uitbrak, in Belgie voorstellingen gaven met hun beesten. Zij gingen naar Bergen op Zoom en gaven daar hun prestaties in het vluch- telingenkamp te zien, zoo lang tot ze weg moesten, omdat men de dieren te gevaar- lijk achtte bij zooveel menschen. Zij moesten naar Groningen vertrekken, waar ze gedomicilieerd zijn en waar ze enkele dagen geleden op een nacht met de dieren arriveerden. Dezer dagen gaven ze bij de veelading, waar ze met hun tentenwagen staan, een gratis voorstelling in de open lucht, tot groot genoegen van een aantal nieuwsgie- rigen. De burgemeester weigert toestem- ming voor het wandelen met een beer langs de straten, of tot het organiseeren van worstelwedstrijden met dit beest, of het vertoonen van kunstjes met den leeuw. En zoo blijft Dieters in afwachting en houdt de wacht bij den leeuw, den beer, den tijger adelaar, das, slangen, neptuna (een Egyp- tische reiger), apen, zeemeermin en bij zijn collectie rashonden. Nu heeft hij gebrek, maar meer zorg nog heeft Dieters voor zyn beesten, die, zoo vreest hij, wel doodgeschoten zullen moeten worden, als hij ze geen vleesch, brood en meik meer kan geven. De beesten vervelen zich intusscben ge- weldig. •„Schoes" van cle hrandweer te Amsterdam. GroeHen uit de lucht. In de Langeweer (Friesland) is een flescb gevonden, waarin een briefje, waarop (in het Duitsch geschreven)//Wij zenden de vriendelijkste groeten aan Holland. Vlie- geniers luitenant Lobeltse en Meijer. Illuslire gezelschap! De verdrevenen uit het gebied, dat in staat van beleg verkeert, gaan zich organi seeren We troffen tenminste in een der bladen de volgende oproeping aan Allen, die belang hebben als uitgewezenen uit 't gebied van staat van beleg in Brabant en Limburg, worden opgeroepen tot een algemeene vergadering op Zondag den 15en Augustus a. s., des namiddags 1 uur, in het Hotel Bruxelles, Weverstraat, Arnhem, ten- eiude daar verbetering van hun toestand te bespreken. Een trouwe opkomst wordt zeer aanbevolen". Vad. Niet meer „man van rechts". De R.-K. kiesvereeniging te Haarlem heeft, naar aanleiding van een verklaring van den heer W. A. J. van de Kamp, in een interview in //Haarlems Dagblad", dat Na een twaalfjarige trouwe plichtsbe- trachting overleed //Schoenmaker", kortweg genaamd //Schoes", de hond van een der brandweerkazernes te Amsterdam. Twaalf jaren lang heeft de trouwe//Schoen maker" zoo geheeten naar ziju vroegeren meester, den corpsschoenmaker lief en teed met de manschappen der hoofdwacht gedeeldtwaalf jaren rukte bij met de roode wagens in nacht en ontij uit. Hij was het puikje der brandweerhonden, had meer noten op z'n zang dan al zijn collega's van de politie te zamen. z/Schoes" debuut bij de brandweer had een //goede pers". Immers in alle kranten kon men lezen, dat, voor de eerste wagen op 't terrein van den brand arriveerde, Schoes" de trappen op was gehold en uit het raam met 'u triomfantelijk geblaf den eersten wagen verwelkomde. Sindsdien is het zwarte mormeltje de Reveling van alle brandwachts geworden. Uit hun eigen zak betaalden ze zijn bondenpenning. Zijn maaltijden hoefden ze niet te bekostigen, want „Schoes" onderhield connecties met een slager in de buurt en met een dienst- meisje van de Keizersgracht. Op gezette uren wandelde het hondje naar buiten, eerst naar den slager, waar hij z'n diner gebruikte en vervolgens naar 't meisje, dat voor 't dessert zorgde. //Schoenmaker sliep in den stal, waar hij een strenge tucht onder de paarden en de katten onderhield. Was er 's morgens appel, dan joeg hij onverbiddellijk de katten uit de cantine en rustte niet voor ze naast de manschappen stonden. 's Nachts inspec- teerde hij de jonge poesjes, dreef ze naar de stoomspuit, waar 't lekker warm was. Niemand wist zoo juist het geluid der talrijke schellen in de seinkamer te onder- scheideu tikte de telegraaf voor een dienst- order, ging de telefoonbel of werden brandschellen beproefd, dan kikte hij ni«t. Maar nauwelijks ratelde het electriscbe belletje of ging het roode lampje boven het seintoestel aan, of bij sprong met een vervaarlijk gehuil op, beet de slap.nde paarden in den staart, joeg de katten onder de stoomspuit vandaan en rende, steeds verwoed blaffeude, de groote wageiual op en neer. En de manschappen, die boven sliepen, wisten reeds, dat 't uitrukken was, voor de groote alarmklok zijn somber ge- bimbam deed hooren. En na den brand kwam hij soms acht uur later met den wagen, driifnat en huiverend terug. In de kamer van de brandmeesters hangen aan een bord twintig bossen sleutels. Negen- tien kon men er afnemen, zonder dat zwarts z/Schoes" kwam. Maar nauwelijks hoorde hij de sleutels van den hooizolder rammelen of hij spitste de ooren. Want op den hooizolder zaten muizen en die hadden in het zwarte beest hun grootsten vijand. In den laatsten tijd deden de jaren en het vermoeiende leven zich echter gelden. De snelle auto's kon hij niet meer zoo goed bijhouden en hij vergenoegde zich, ze tot de Westerkerk of de Prinsenstraat te ver- gezellen. Dan keerde hij naar de seinkamer terug en wachtte het stoomalarm af. Klonk het belletje, dan deed hij de stoomspuit op haar beurt de eer aan, van haar te bege- leiden. //Schoes" werd ten slotte somber als een oude van dagen plaatste men hem in de handkar, die slangen, standpijpen of derge- lijke ging halen. Ert niemand zelfs niet een brandwacbt uit een ander kazerne, durfde zijD vingers naar den wagen uitsteken. Met zijn collega van het Haarlemmer- plein, de „Jood", die eens, toen de kool- zuurspuit te water reed, haar nasprong, leefde hij op heel siecl.ten voet. Jalousie de metier. Esn week geleden was //Schoenmaker" verawenen. De slager en het dienstmeisje waren de kluifjes en de melk niet aan hem kwytgeraakt en de kazerne Prinsengrackt treurde. Op zekeren morgen Rep een oude juffkouw binnen. Weet u al, zei ze tot den dienst- doenden brandwacbt, dat /Schoes" achter het kerkhof //De Liefde" ligt te sterven Een paar minuten later verliet een hand kar met wat stroo er in het gebouw. En iuderdaad, daar achter het kerkhof hoorden de mannen janken en huilen. 't Was z/Schoes", die de stemmen herkende. Hij werd opgenomen, voorzichtig in de kar ge- legd en langzaam werd de terug weg naar de kazerne ondernomen. Bij elk alarm klonk zijn geluid weer, ofschoon zwakker. En dan verviel hij in in een stuip. Op zekeren nacht, 't had juist vier uur gestagen, ging 't roode licht op, de man schappen werden gewekt door een lang aanhoudend geschreeuw, gevolgd door 't onheilspeilend klokgelui. En de brand wachts, die't eerst beneden kwamen, vonden z/Schoes' dood naast de koolzuurspuit de pooten lang uitgestrekt, de tong uit den bek. •Den volgenden dag werd hij op de exercitieplaats begraven. Och, de begrafenis was zeer eenvoudig. Een kuiltje, wat keien als grafheuveltje en een oude stoffer als monument er boven op. En uit dankbaarheid hing een der brandwachts er een bordje aan, waarop geschilderd was; Rust zacht, //Schoenmaker". (G. Crt). Een vaderlandslievende diet. Een paar dagen geleden heeft een dief ingebroken bij een Staats-ambtenaar in Parijs. In weerwil van den lierhaalden oproep der Regeering om al het goud bij de Fransche bank in bewaring te geven, had deze ambtenaar 120 gouden Louis m zijn brandkast. Een dag later kreeg hij 't volgende briefje: //Mynheer, ik schryf aan u als aan een onwaardigen vaderlander. Hoe durft u 120 goudstukken in uw brand kast te hebben, terwijl Frankrijk al ziju goud nordig heeft? Ik heb u geholpen uw plicht te doen, door 'tgeld zelf naar de Fransche bank te brengen. Natuurlijk heb ik als vergoeding voor de ruoeite die ik gedaan heb, de baukbiljetten gehouden, die men mij er voor in de plaats gaf. Echter sluit ik het ontvangbewijs in voor het goud, dat ik in uw naam gestort heb." Slechlte graanoogsl in Engeland. Met den graanoogst in Engeland ziet het er volgens de Times" slecht uit. De hevige regens in Juli hebben het gewas platgelegd, maar men had hoop, dat het zich weer oprichten en normaal rijpen zou. Die hoop is niet verwezenlijkt en de motregens en donderbuien van de eerste 10 dagen van Augustus hebben den toestand verergerd. Daarbij komt nu de vochtige hitte der laatste dagen, ten gevolge waarvan het gevaar is ontstaan, dat het reeds rijpe en te lang te velde staande koren bederven zal. Tijd om het te laten drogen is er niet meer en daarom wordt het gewas nagemaaid, wat weer andere gevaren, zooals broei'ing en uitloopen meebrengt. Bovendien zijn er geen arbeiders genoeg om het onder deze omstandigheden lastige en iijdroovende maaiwerk te verrichten. In 't algemeen, zegt de „Times" ziet het er met den korenoogst zoo treurig uit, als in langen tijd niet het geval is geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6