ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6259. Dinsdag 10 Augustus 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: i Bit Blad yerscliijiit Maandatp, WoBnsdaip 8n YrljdapYoncI, nitpzoiiderd op Feestdagen, BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUI* op den dag der uitgave. Met ver jaar sgeschenk van de Koningin aan de Koningin-moeder. Naar de H. Crt. verneemt heeft de Koningin aan de Koningin-moeder, ter ge- legenheid van haar verjaardag op 2 Augustus een prachtige collectie rozenstruiken geschonken, welke door een groot aantal Boskoopsche kweekers zullen worden gele- verd, en dit najaar in het park van het paleis Soestdijk uitgeplant zullen worden. Dit vorstelijk geschenk vertegenwoordigt een groote waarde, en getuigt opnieuw van de warme belangstelling van de Koningin in den vaderlandschen tuinbouw. Het was H. M. toch bekend dat in het boomkwee- kerijbedrijf, en meer in het bijzonder in de rozenkweekerijen, de zaken zoo goed als stil staan, en daarom zal in de eerste plaats in die kriDgen dit hernieuwde bewijs van haar belangstelling op hoogen prijs worden gesteld. Waar het thans uit den aard der zaak niet het seizoen voor het verpianten der rozen is, had H. M. de opdracht gegeven, dat op jl. Maandag reeds zeer vroeg in een der zalen van het paleis van de Koniagin- Moeder een keurcollectie van afgesneden rozen zou worden opgesteld, die een beeld moesten geven van het eigenlijke geschenk dat alzoo eerst later volgt. Aan den heer Jan Spek, te Boskoop, den ver over onze grenzen bekenden rozen- kweeker, die de winner was van den thans zoo veelvuldig en met zooveel succes ge- bruikten Boskoopschen rugosa-onderstam, werd door de Koningin opgedragen zoowel deze keurcollectie als later het plantmate- riaal, waaruit het geschenk zal bestaan, bijeen te brengen, terwijl de heer J. G. Ballego te Leiden, die zulk mooi werk leverde bij het schikken der Nederlandsche inzendingen op de tuinbouwtentoonstellin- gen te Londen, Gent en Petersburg, gaarne bereid gevonden werd, op Boskoop's ver- zoek, voor het etaleeren der afgesneden rozen zorg te dragen. De Koninginnen kwaraen reeds vroeg- tijdig deze keurcollectie in oogenschouw nemen en liet zich door beide heeren over verschillende zaken, de rozenteelt en onzen tuinbouwuitvoerhandel betreffende inlichten. Stelt Boskoop het op hoogen prijs, dat deze belangrijke koninklijke order aldaar geplaatst werd, de kweekers verheugen zich er te meer om, omdat nu in het prachtige park te Soestdijk opnieuw het bewijs kan worden geleverd, dat de Boskoopsche onder- stam ook op zandgrond schitterende resul- taten geeft. 's Mijks steun aan vluchtelingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de H. Crt. meldt, aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota over de Rijkssteunverleening aan de vluchtelingen. Na mededeeling van vele reeds bekende feiten wordt daarin nog het volgende gemeld: Nu de toestanden in Belgie gaandeweg een meer regelmatig karakter hebben aan- genomen, en velen de drang naar terug- keer te sterk werd, hebben langzamerhand talrijke groepen van vluchtelingen ons land weer verlaten, zoodat op het oogenblik in de gezamenlijke vluchtoorden aog slechts ruim 18.000 personen vertoeven, terwijl 't aantal vluchtelingen, behoeftigen, en be- middelden te-zamen, die elders in het land gevestigd zijn, op ongeveer 74.800 is te stellen. De Regeering onthoudt zich van elken, zelfs zijdelingschen drang om de vluchte lingen tot terugkeer aan te sporen. Wei leidden onderhandeling met de Duitsche regeering tot de uitkomst, dat de uit de strafinrichtingen te Antwerpen en Merxplas losgelaten bevolking aan de Duitsche autori- teiten Lin Belgie werden overgegeven, zoo dat met ingang van 1 Juli jl. het vlucht- oord te Veenhuizen kon worden opgeheven Inkrimping van het getal der drie groote vluchtoorden tot twee is wel overwogen, maar wordt toch vooralsnog niet gewenscht geacht. Het te Amsterdam gevestigde Neder landsche comite tot steun van Belgische en andere slachtoffers, beschikte aanvan- kelijk over ruime geldmiddelen. Toen zijn geldmiddelen te kort schoten, heeft de Regeering het comite in staat gesteld met de noodige verstrekkiugen voort te gaan Den vluchtelingen in de kampen worden indien mogelijk, huiselijke bezigheden en buitenarbeid opgedragen. Ten einjle. tegen een ontnemen van brood aan den Nederlandschen werkman te waken is bepaald, dat van Overheidswege geen onderstand wordt verstrekt aan vluchtelingen die tegen loon bij een patroon arbeideD, hetgeen anders lichtelijk tot aanbod van werkkrachten tegen een loon beneden dat der arbeidsmarkt zou kunnen leiden. Een voortreffelijke wijze van werkver- schaffing, welke vele voordeelen biedt en geen enkel nadeel oplevert, heeft ten doel den z.g. wederopbouw van Belgie (bouw van verplaatsbare houten huisjes). De kosten worden grootendeels bestreden uit een gift van Denemarken, tot een bedrag van pl.m. f 325.000, terwijl ook de society of friends van uit Engeland met raad en daad hen, die daartoe samenwerken, ter zijde staat. Waar de behoefte daaraan gevoeld werd, is zooveel mogelijk voorzien in het lager onderwijs. De Algemeene Centrale Rijkscommissie voor de vluchtelingen heeft wijders een registratie- en inlichtingendienst georgani- seerd210.000 vluchtelingen werden geregistreerd, terwijl het aantal verstrekte inlichtingen op 1 Juni jl. 19.876 bedroeg. Doel hiervan was tengevoige van over- haaste vlucht gescheiden familieleden, ken- ni'ssen enz. weer tot elkander te brengen, en in 15.287 gevallen, ten behoeve van pi. m. 62.000 bereikt. personen, werd dit doel De kosten van de Nederlandsche schatkist. Ondanks het vele dat van elders werd gedaan, bleken de uitgaven voor de Neder landsche schatkist ver van gering. Als uit gaven in eens, die min of meer als kapitaal- uitgaven zijn te beschouwen, komen in de eerste plaats in aanmerking de bouw- en inrichtingskosten van de drie groote vlucht oorden. Voor zooveel thans bekend be- liepen die voor het vluchtoord te Nunspeet pl.m. 411.500, voor dat te Ede pl.m. 785.480 en voor dat te Uden pi. m. 429.770. De expioitatiekosten van de vluchtoorden Ioopen nog al uiteen, maar waar de totale kosten nergens wijzen op een ruim gebruik van 's Lands geldmiddelen, wordt den Regeeringscommissarissen zooveel mogelijk de vrije hand gelaten, voor Nunspeet 0.256 per volwassene en 0.166 per kind, voor Ede 0.27 en 0.18, voor Uden f 0.30 en 0.20, voor Gouda 0.24 en 0.18. De kosten voor onderhoud bij particulieren bedragen 0.35 per volwassene en 0.20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ondersteunden thans stelt op plm. 68.000, wordt dagelijks nog een bedrag van 20.400 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de z. g. Pauvres honteux, aan wie 0.70 per persoon en per dag mag worden ten koste gelegd. Hun getal is te stellen op pl.m. 1700 en de uitgaven deswege op pi. m. 850 per dag. Boven- dien worden te hunnen behoeve nog sommige uitgaven bestreden uit het bovengenoemde Deensche fonds. Voorts werd aan kleeding thans pi. m. 475.000 en aan extra treinen en vrije reisgelegenheid uitgegeven f 113.000, waar- bij in aanmerking is te nemen, dat voor 1 Januari, toen zoo vele extra-treinen liepen, de maatschappijen geen declaration inzonden, omdat de Staat aan de aandeelhouders een uitkeering van 4 pCt. gewaarborgd had. In totaal kan gezegd worden dat de vluchtelingenzorg tot dusver aan de schat kist heeft gekost een uitgaaf van ruim 7x/2 millioen gulden. Vervalsching van Megeeringsnieel. Het Maandblad tegen de vervalschingen schrijft ,yWij hadden dezer dagen gelegenheid te constateeren, dat hoezeer ook van Regee- ringswege getracht wordt, om door billijke bepalingen prijs en qualiteit vanonshoofd voedsel met elkaar in overeenstemming te brengen, de knoeierij ook in deze het hoofd opsteekt, ondanks de wettelijke vastgestelde vormen. Zooals bekend is, boudt het z. g. //Regee ringsmeel" (ongebuild tarwemeel) 13 a 14 °/0 water van nature en is door de Regeering vastgesteld, dat de voor de bereiding be noodigde vochtigheid van het meel dit per centage tot 15 o/o ma8 ^oen stijgen met een marge van x/2 °/o> zoodat meel met ruim 15 °/0 water nog aan de eischen voldoet. Wij constateeren nu in Regeeringsmeel (buiten de provincie Noord-Holland ge- malen) een watergehalte van ca. 17 °/o en I achten het wenschelijk hierop de aandacht 1 der bevoegde autoriteiten te vestigen. Niet alleen dat de verbruiker financieel bedrogen wordt, doch met 't dit meel ver- vaardige brood is minderwaardig wegens 't te hooge watergehalte, terwijl ook't spoe- dig bederven en duf worden van het meel er door bevorderd wordt. Teneinde naar ons vermogen mede te werken om deze practijken te doen ophou- den, zullen wij kosteloos voor de verbrui- kers van het Regeeringsmeel (d. i. derhalve voor de bakkerij), die gegronden twijfel hebben, aaDgaande een te hoog waterge halte, het watergehalte bepalen. Een hoe- veelheid van c.a. 50 gr. in goed gesloten blikken bus verpakt, is daartoe voldoende, benevens vermelding van den naam van den verbruiker en van den molenaar (aan het adres der redactie, Keizersgracht 800, Amsterdam) te zenden." De algemeene toestand. Het is begrijpelijk, dat de val van War- schau en lwangorod, ook al werd die ver- wacht, een pijnlijken en onaangenamen in- druk maakt in Engeland en Fraukrijk, schrijft het Alg. Hbl. Dat het verlies van een groote stad, de derde hoofdstad van het Russische Rijk, zooals Warschau werd genoemd, een ramp is voor een groot land, kan niemand ontkennen, zegt de uStandard"en dat het verlies van de verdedigingslinie van den Weichsel een belangrijk strategisch nadeel is, evenmin. En //de Times": //De inneming van War schau, aan het eind van een jaar van hevigen strijd, is ontwijfelbaar een mijlpaal in de geschiedenis van den oorlog zij moet ernstig worden opgevat, als een waarschu- wing voor de gealieerden en vooral voor hen in Engeland, die pogen de beteekenis ervan te verkleinen en daardoor geen goed doen aan de nationale zaak." En het blad herinnert aan het woord van Sir Edward Carsen„den optimist, dien wij noodig hebben, is de man, die de moeilijkheden en gevaren van den toestand inziet." De troost, dien de Engelschen aanvoeren bij dit verlies, is het feit, dat de Russische legers niet verslagen zijn, en dat de kans groot is, dat de Russische legers uit de dreigende omsingeling zullen ontkomen. Want de troepen intact te houden heeft de grootvorst den Duitschers hun voor- naamste doel onthouden. Nog staat de rest der Russiscbe legers ook al verloren zij ontzettende aantallen dooden en gewonden, ook al zijn er bijna twee millioen man in Duitsche gevangen- schap achter den Weichsel, gereed om terug te gaan, achter de nieuwe verdedi- gingslijn van den Boeg. Maar daarbij moet ook rekening gehou- den worden met de mogelijkheid, dat Hinden- burg's strategische omsingeling nog steeds kans van slagen heeft. De opmarsch der troepen van v. Below en v. Mackensen, in het noorden en het zuiden, is een dreigend gevaar, en het zou dwaasheid zijn, vcor den grootvorst en de geallieerden, dat ge ring te schatten. De operaties van generaal v. Woyrsch benoorden lwangorod, en die van generaal Von Gallwitz aan den Naref, krijgen uu, na den val van Warschau, ook een ander doel; zooals dePetersburgsche berichtgever van //de Times" uiteenzet, zullen zij thans pogen Sjedlez te bereiken om daar den terugtrekkenden troepen uit Warscnau den terugtochtsweg af te snijden. Bij Mazeiowitsj, tusschen den Weichsel en de Wilga, staan niet minder dan zes tot acht legercorpsen, die staag vooruitgaan De Duitsche aanvoerder poogt zoowel de linkerflank van het leger uit arschau, als de rechterflank van het leger uit Lublin daarmede te bedreigen. En aartshertog Josef Ferdinand valt in de lijn Markoesjof Koerof de taak toe, te beletten, dat de legers uit Lublin den troepen die ten N van Mazejowitsj staan, te hulp komen. Voeg daar nu nog bij, dat in het noorden de Duitsche legers met groote snelheid den spoorweg WilnaDunaburg naderen, en dat v. Mackensen langs den Boeg steeds meer noordwaarts opdringt, dan is het duidelijk, dat de positie der Russische legers groote gevaren kan loopen, en dat het weer vee' zorg en nog meer beleid vereischen zal, om aan de ontklemming te ontkomen. Op het westelijk oorlogstooneel is de toestand nog altoos dezelfde de berichten die uit de beide hoofdkwartieren worden ontvangen, munten uit door onbelangrijk- leid. En de kans, dat dit spoedig zal veranderen, is niet groot. De „Times", wijzende op de meening, dat na de overwinning in lusland de Duitsche legers naar het westen zouden kunnen gaan, om daar een slag te everen, zegt Wij kunnen de loopende meening niet aanvaarden, dat de Duitsche legers na den triomfantelijken intocht in de straten van Warschau, den volgenden morgen met extratreinen naar het front in Belgie zullen worden gevoerd. De bondgenoot, die in let westen reeds twee millioen Duitschers tegenhouden, moeten ongetwijfeld rekenen op een mogelijke ontwikkeling op eenig oogenblik. Maar de hoofdtaak van den Duitschen staf zal waarsehijnlijk wel zijn den onbeslis- ten toestand, die in Polen bestaat, tot een aeslissing te brengen. Wij zijn er zeker van, dat, toen Yon Mackensen zijn troepen achter de Doenajetsj bijeenbracht en zijn marsch door Galicie begon een sneller en afdoender beslissing werd verwacbt." En zoolang het Russische leger niet ver- nietigd, of tenminste voor gernimen tgd buiten staat gesteld is tot eenige krachtige offensieve beweging, kan men niet ver- wachten, dat de Duitsche legers van het oosten naar het westen zullen worden ge- bracht, om daar den beslissenden slag te slaan. Yoorspellingen doen dat is in dezen strijd reeds herhaaldelijk gebleken is zeer gevaarlijk. De toestand te Antwerpen. Een Nederlander die jarenlang te Ant werpen een zaak heeft gedreven en die dezer dagen uit die stad is vertrokken, beschrijft de toestand aldaar als onhoudbaar, de levensmiddelen zijn ongekend duur en tal van Belgen zouden gaarne naar Neder land uitwijkea, als hun dit niet totaal door de Duitschers werd belet. Bezoek in de lucht. Men meldt van de Zeeuwsch-Ylaamsche grens aan het R. N. Een eigenaardige bijzonderheid vernemen wij omtrent de Belgische familie baron Kervgn de Lettenhove. Van den eersten dag der Duitsch-Belgische vijandelijkheden namen de twee zonen der adellijke familie vrijwillig dienst in het Belgische leger. De oudste, Andre Kervijn de Lettenhove, werd op het Yserfront tot militair vlieger benoemd. Meermalen is het voorgevallen, dat de jonge vlieger toestemming verkreeg om een tochtje tot boven het meestal bewoon- de buitengoed van zijn ouders, te Wacken aan de Leie, te ondernemen, en dat hij in zijn vliegtuig een tijd in de lucht boven zijn huis rondzweefde, terwijl zijn ouders onwetend bleven wie toch zoo dikwijls boven hun kasteel rondvloog. Amerikaansche speculatie. Uit Washington wordt aan de //Morning Post" gemeld De speculatie in wat als oorlogsfondsen bekend staat, heeft een zoo gevaarlijke hoogte bereikt, dat een ineenstortiug onver- mijdelijk is. In weerwil van de waarschu- wingen gaat het publiek daarmede als waanzinnig voort. Een jaar geleden was een aandeel Bethlehem Steel te krjjgen voor 75 gulden, gister voor 768 gulden, ofschoon op de gewone aandeelen het dividend nooit betaald is. De stijging berust op de reus achtige bestellingen, welke de fabrieken verondersteld worden te hebben ontvangen van de regeeringen der bondgenooten, maar aangaande den omvang dezer contracten is geen officieele mededeeling ooit verstrekt In het begin van den oorlog had de tegen- slag der bondgenooten den koers dier fondsen gedrukt, maar nu heeft een zoo groote tegenslag als de val van Warschau den koers omhoog gedreven, omdat men meent, dat de oorlog er door verlengd zal worden, en hoe langer de oorlog duurt, hoe grooter winsten voor de bij de aanmaak van oorlogs- materiaal betrokken fabrieken. De val van Warschau en lwangorod. Al is het al meer dan een week aangekon digd, dat de Russen de Weichsel-linie zouden prijsgeven, het bericht van den val van Warschau en lwangorod heeft toch overal even doen opschrikken, schrijft het i. N. Moge het vermeesteren van de Poolsche hoofdstad ook geen feit zijn, dat aan den oorlog een einde zal maken, het blijft toch van beteekenis, dat dit centrum van de Russische militaire actie gedurende een jaar oorlog waarvan de draden naar alle zijden van het halfcirkelvormige front uitgingen in handen van den vijand is overgegaan. Het is de bekroning van den veldtocht in Polen. Duidelijker dan ellen- ange beschrijvingen zegt het, dat het Rus sische offensief voor langen tijd gebroken is. Yan den anderen kant bezien, is het een verstandige maatregel van de Russische egerleiders, zich intijds terug te trekken uit dit vooruitstekende frontgedeelte, voor de terugtochtwegen gebeel zullen zijn afge sneden. In de Duitsche en Oostenrijksche berichten is ook geen sprake van belang- rijken krijgsbuit, zoodat men kan aannemen, dat de Russen de leiding van den terugtocht geheel in eigen hand hebben weten te hou den. Van een vernietiging van het Russische eger is dan ook geen sprake en het hangt er nu maar van af, op welke wijze de terugtrekkende legers zich op een nieuw front zullen kunnen vastzetten, om den opdringenden vijand opnieuw slag te leveren. Bedenkelijk is, dat de pogingen van de Duitschers en de Oostenrijkers, om de tfjemen—Boeglinie, waarop de Russen hun loop gevestigd hebben, om te trekken, blijkbaar zullen slagen. Generaal Yon 3elow trekt noordwaarts steeds verder voor- bij Kowno in het noorden en generaal Bohm-Ermolli zet zijn opmarsch in het zuiden op den oostelijken Boegoever voort. Er is den ceDtralen dan ook veel aan gelegen dat het Russische leger de Njemen 3oeglinie niet als nieuw en sterk steun- punt zal kunnen gebruiken voor een nieuw offensief. Blijkbaar toch is het hun be- doeling, eerlang hun krachten op het westen te gaan beproeven zij moeten dan in het oosten de handen zooveel mogelijk vrij hebben. De indruk te Beriijn en te Weenen. Ter gelegenheid van den val van War schau en lwangorod brengen de Berlijnsche bladen artikelen, waarin zij wijzen op de beteekenis van de verovering der beide vestingen en met erkentelijkheid gewagen van de heerlijke daden van de bevelhebbers en de soldaten der verbondenen. In alle straten waaien de vlaggen van openbare en particuliere gebouwen. De klokken ver- kondigen de groote overwinning. Overal ziet men opgewekte gezichten. Bij het bekend worden van het bericht riep men elkander de blijde tijdingtoe. Er vormden zich vroolijke groepen zooals bij de eerste overwinningen na de mobilisatie. Reeds in den voormiddag werd te Wee nen het gerucht verbreid, dat Warschau gevallen was. Toen dit in den middag door het communique van het Duitsche legercommando bevestigd werd, was er een gejubel door de geheele stad. De men- schenmenigte verzamelde zich voor de re- dactie-bureaux der bladen, waarvan extra- edities verschenen. De couranten gingen van hand tot hand en herhaaldelijk weer klonk boerageroep voor de verbonden legers en hun aanvoerders. Korten tijd daarna woeien de vlaggen uit de particuliere gebouwen en burgemeester Weiskirchner gelastte, dat de vlaggen ook van de ge- meentegebouwen moesten wapperen. De geestdrift steeg nog meer, toen het bericht kwam van de bezetting van lwangorod door de Oostenrijksche troepen. De menigte zong de volksliederen. Ook in de provinciesteden zijn, naar ge meld wordt, de berichten over de verovering van Warschau en lwangorod met vreugde begroet. De laatste dagen van Warschau. Uit verschillende berichten in Duitsche bladen kan men nagaan, hoe de toestand te Warschau in de laatste dagen was. De groote theaters waren tot ziekenhuizen ingericht, de magazijnen der intendance waren gesloten en de levensmiddelen naar het binnenland overgebracht. Alle instel- liDgen der regeering, zooals gerechtshoven, banken enz. waren reeds drie weken van te voren naar Koerland overgebracht. De zetel van den gouverneur-generaal werd naar Siedlce verlegd. TER COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1