De Oorlog. De krijgsMrijven. I zoover dit land steenkolen zal kunnen missen, en in staat zal zijn te leveren. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat er, wat den invoer van Engelsche steen kolen naar Nederland betreft, voor ons land reeds geruimen tijd beperkende be- palingen hebben bestaan, waardoor de in voer van die steenkool uit Engeland niet werd toegestaan, welke bestemd was voor fabrieken hier te lande, waarvan Engeland wist, dat zij aan Duitschland levtranties doen. Lindenolie. In Der Seifenfabrikant van 21 Juli jl. lezen we het volgende, overgenomen uit het Wittenberger TageblattMillioenen gaan jaarlijks naar het buitenland voor olijfolie, terwijl wij een goed product zou- den kunnen hebben om de olijfolie te vervangen. De vruchten van lindeboomen geven een voortreffelijke olie, die niet ranzig wordt en in den winter niet be- vriestdus nog voordeelen heeft boven olijfolie. Ze kost geen zeevracht en invoer- recht, er zijn lindeboomen genoeg en er kunnen steeds meer boomen aangeplant worden. Kan wellicht onze Hollandsche industrie ook hiermee haar voordeel doen (Hand.) Uiizichf op vrede Door tusschenkomst van een harer buiten- landsche correspondenten ontvangt de ;/N. R. Crt." de volgende btschouwing van diplomalieke zijde Sinds een jaar woedt de wereldoorlog en de staatslieden der oorlogvoerende landen, in het bewustzijn van hun groote verant- woordelijkheid, trachten het bewijs te leveren, dat de oorlog niet hun schuld is, maar van de anderen, die hen gedwongen hebben naar het geweer te grijpen tot verdediging van de heilige belangen van land en volk. Hij die, verblind door zelfbewustzijn of een- zijdige opvatting, het zou wagen, de schuld van dit groote ongeluk toe te schrijven aan de fouten van een enkelen staatsman of van een enkele natie, zou verkeerd doen. Daarentegen zal de objectieve beschouwer veeleer tot de slotsom komen, dat dejaren- lange en met groote intensiteit voorbereide oorlog noodwendig op een conflict moest uitloopen, waartoe de moord op deh Oosten- rjjkschen troonopvolger een incident was, dat slechts in los verband stond met de dieper liggende oorzaken. Niet de eerzucbt van een enkeling en ook niet het „quidquid delirant reges" draagt de schuld, maar veeleer de sinds lang opgehoopte brandstof, die door een overgewaaide vonk vanzelf ontvlamd is. Ik wensch in deze korte beschouwing mij vrij te houden van elke eenzijdige opvatting, maar ben toch van meening, dat als Enge land in de laatste jaren een man van helder politiek verstand of van staatkundig inzicht had gehad als Lord Salisbury of Lord Baconsfield het zeer onwaarschijnlijk zou geweest zijn, dat die niet in de hand had geslageu welke Duitschland vriendschappe- lijk aan Sir E. Grey heeft aangeboden. Jammer dat het niet zoo heeft mogen wezen, want dan hadden we nu een ander Europa gehad en het vraagstuk der ont- wapeniug ware in plaats van een schoonen droom van edele menschen, misschien reeds op den weg der verwezenlijking geweest. Maar om op den oorlog terug te komen, de aanval op Neuve Chappelle heeft Engeland grooter verliezen gekost als de heele oorlog tegen de Boeren. Gevechten waarvan de namen aan velen reeds zijn ont- schoten, waren bloediger dan de slag van Waterloo, Koniggratz of Sedan, die toch van zoo grooten invloed geweest zijn op het lot van volken en gestichten. En waar toe, zal menigeen vragen, moeten dage- lijksch zulke bloedige offers gebracht wor den Wat is het doel van den oorlog V Is er wel een In het begin van den oorlog werd in Londen gezegd, dat men de wapens niet zou neerleggen voordat de Goorkha's hun intocht in Berlijn hadden gedaan. Wie vandaag nog zoo zou willen bluffen, zou men allicht rijp voor het gekkenhuis houden. En op de andere zijde Daar kon men in een groote Duitsche krant lezen, dat met den duikbootoorlog en dat nog wel precies op den 18en Februari om 12 uur's middags, het met de Engelsche heerschappij ter zee gedaan was. Het eene is evengoed een bakerssprookje als het andere. Jammer maar, dat ernstige menschen, zonder misschien er van overtuigd te zijn, zulke uitspraken doen om den moed er in te hou den of aan te wakkeren. Wie tegenwoordig de waarheid spreekt komt al heel gauw in verdenking van een slecht patriot te zijn, die niets voor zgn land over heeft. Hoeveel te erger is het dus met hem gesteld die de onoverwinnelijkheid der zijnen in twijfel trekt of zelfs maar het vermoeden wekt, dat hij voor een spoedigen vrede is Dat de regeeringen der oorlogvoerenden in dit opzicht in een gedwongen positie zijn en zij nagenoeg verplicht zijn om te bluffen, ligt voor de hand. Maar anders staat de zaak b.v. voor de pers van die landen, welke, dank zij de wijsheid hunner regeering en de koelbloedig- heid hunner bewoners den vrede hebben weten te bewaren. In die landen is voor de pers de schoone taak weggelegd om te bemiddelen, te verzoenen en dwalingen op te helderen. De loop van den oorlog is tot dusver vol verrassingen geweest. Niet het minst wat betreft het weerstandsvermogen van de Donau-monarchie. Dit was misschien wel de grootste verrassing. Niemand zal willen betwisten, dat de kansen der centralen beter zgn dan ooit tevoren in den oorlog, maar ook deze gun- stige toestand geeft nog niet het recht daaruit af te leiden dat binnen afzienbaren tijd Rusland zoo verslagen zal zijn, dat hij om vrede zal smeeken. Ditzelfde geldt van den toestand op het Westelijke oorlogs- terrein. Ook daar geen resultaten, welke den tegenstander machteloos maakt. De oorlog heeft alleen dan reden van bestaan als het einddoel, dat men bereiken wil, namelijk den vijand den vrede voor te schrijven, mogelijk is. Maar de overtuiging, dat dit niet zoo is, dat de oorlog wordt voortgezet zonder een bepaald doel, is smartelijk en er behoort sterke wilskracht toe om zich dit voor oogen te houden. Maar toch zal het betere inzicht op den duur baan breken, zij het niet bij de re geeringen dan toch bij de volken. Het gezoude verstand van den Engeisch- man heeft voor het volhouden van een ondernemiDg zonder gunstig vooruitzicht de typische uitdrukking van //goed geld naar kwaad geld gooien", en het is niet uitgesloten dat dit volk, welks leger en vloot niet verslagen zgn, ten slotte aan de stem van het verstand en niet aan die van het chauvinisme gehoor zal geven. En er is geen enkele reden dat de tegenpartij voorwaarden zal stellen, die de mogelijkheid van toenadering uitsluiten en den oorlog al te zeer verlengen. De kansen om den vrede te verkrggen door den vijand te laten doodbloeden, zijn als men den staat van zaken onbevooroordeeld beschouwt, voor alle oorlogvoerenden geriug. De lievelingswer.sch van den generalen staf der verschillende landen om den vijand een vrede op te leggen, die het hem een of twee menscbengeslachten onmogelijk maakt de vijandelijk heden te hervatten, heeft weinig kans op verwezenlijking. Daarentegen heeft de wensch van de socialisten der verschillende landen, dat de overwinnende partij geen volk van ander ras en taal zal inlijven, meer kans den gron- slag van toekomstige onderhandelingen te vormen. Zulks echter met inachtneming der verkregen resultaten op het oorlogs- terrein. Ik geef toe, dat op den eersten blik deze twee eischen moeilijk te vereenigen zijn, maar er zijn behalve veroveringen in Europa nog talrijke andere compensatie-objecten, waardoor het evenwichtzou kunnen worden hersteld. De voorteekenen, dat de inter national haat aan het minderen is, nemen toe. Geen twijfel, dat die kinderachtige uitingen van dien haat, door de staatslieden van alle landen wordt afgekeurd. Is de verwachting dan zoo ongegrond dat in een niet al te ver verwijderen tgd de volken van Europa eenstemming zullen uitroepen Quousque tandem Hoe lang nog! Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Een correspondent schrijft aan het „Alg. Hbl." De afsluiling van de grens door middel van electrische draden nadert hare vol- tooiing. Zij is gevorderd tot aan Middel- burg in Vtaanderen; en nu maakt men zich gereed tot het aanleggen van het laatste ge- deelte van Middelburg tot Knocke. Niet alleen de Duitsche soldaten werken eraan: maar ook burgers uit Knocke. Deze laat- sten worden hiertoe gedwongen, maar onl- vangen een goed dagloon: 5 francs. Met een reusaclitige werk-auto worden zij iederen morgen naar de grens gebracht. Ook over het Kanaal tusschen Brugge en Sluis zal de draad worden aangelegd: maar zoo boog, dat er een schip onderdoor kan. Nog altijd schijnt men het gevaarlijke van deze afsluiting niet voldoende te besetten. Telkens weer wordt een smokkelaar of koerier het slachtoffer van zijne pogingen om over den draad te komen. Gisteren is er bij Sint Laurens nog een Belg hierbij omgekomen. Hij trachtte over den draad te springen, maar bleef met zijn voet haken, sloeg voorover, en kwam toen onmiddellijk met den vollen stroom in aanraking. Zijn doode lichaam bleef zwart-gebrand hangen over den draad, en is later weggenomen. Hoeveel slachtoffers zullen er nog moeten vallen, voor men genoegzaam begrijpt, dat er met den draad niet te spotten valt? Merkwaardig is hoeveel honden, katten en kippen in den draad blijven hangen. En de Duitsche soldaten organiseeren nu en dan drijfjachten, waarbij de hazen worden opgejaagd naar de electrische geleiding, die voor hen haar doodelij.k \verk verricht. Toch is het te begrijpen, dat de echte smokkelaar en koerier zich niet door het ge- vaar laat weerhouden, en groot is de vin- dingrijkheid, waarmede men er aan tracht te ontkomen. Een nieuwste true is deze: Men neemt een ton, zonder bodem of deksel, welke men met dik bordpapier van binnen en van bui- ten bekleedt. Deze ton wordt gebracht tus schen de twee onderste van de drie dradfen, die boven elkaar zijn gespannen, en men kruipt door de ton. Zijn de nachten wat donker, dan helpt een dubbele ladder ook vrij goed. Moge het hier en daar dus toch nog eens gelukken over de grens te komen, toch doet de nieuwe versperring haar werk goed; en is 't eene uitzondering, zoo er nog iemand over komt. De Duitsche soldaten weten dat ook heel goed; want die er „genoeg" van hebben gekregen, trachten nu te deserteeren, voor de draad er is. In de laatste dagen zijn er nog al enkelen overgekomen in dezen hoek, die soms over een afstand van, 2 of 3 uren evenzoovele dagen noodig gehad hebben om door het veld en het koren naar de grens te sluipen. Het zijn meestal mariniers en ma- trofcen. De vrees voor het „front" zit er bij hen diep in; en liever dan nog eens daar heen te moeten, loopen zij de risico van de ontvluchting en interneering. Als straks de draad gespannen is, en de oogst is binnen gehaald, dan wordt het vrij- wel onmogelijk nog de grens over te komen. De oogst in Belgie langs de Zeeuwsche grens staat prachtig. Door de Duitsche autoriteiten wordt alles opgekocht. De boe ren mogen zooveel behouden, als zij rede- lijkerwijze voor eigen gebruik noodig heb ben. Voor de rest worden zij goed betaald, niet in bons, zooals bij de requisities, maar in geld. Ook de Nederlanders, die op Belgisch ge- bied hun land hebben, moeten hun geheelen oogst afstaan. Deze hebben anders daar- over genoeg in zorg gezeten. In het voor- jaar kregen zij geen verlof hun land te gaan bewerken. De Duitsche overheid meende, dat zij maar de Belgen moesten gebruiken voor het werk op hun land. Maar hoe die Belgische hulp te verkrijgen, indien men de grens niet over mocht? Mede door de hulp der Regeering is hier aan een einde gekomen, (,en kregen fde boeren verlofpassen voor zich en een bepaald aan- tal arbeiders om hun land te bewerken. Er was een uitdrukkelijk beding. Men mocht met geen Belg spreken, zelfs geen enkel woord wisselen. En toen voor eenigen tijd een der boeren dit gebod had overtre- den, werden alle verlofpassen gedurende 4 dagen ingetrokken, terwijl de schuldige voor goed zijne vergunning heeft moeten missen. Had men gevreesd, dat de oogst misschien zonder meer door de Duitschers zou worden binnengehaald, zoodat er ook zijn, die hun land maar niet bewerkten, die vrees is ge- bleken overbodig geweest te zijn. Wel moe ten de Hollandsche boeren alles over de grens laten staan, en mogen zij zelfs niet meenemen, wat ze voor eigen gebruik noo dig hebben, maar ze worden over 't alge- meen goed betaald. Alleen de verkoop van het hooi is voor hen nadeelig. Zij ontvangen daarvoor 60 francs de 1000 kilo, maar moeten gemiddeld 40 gulden geven voor dezelfde hoeveelheid in Holland. Voor het koren worden goede prijzen ge- maakt. Bracht in vroegere jaren een gemet tarwe van f 80 tot hoogstens 110 op, nu ontvangen zij per gemet 360 francs. De beste prijzen dus, die er in Nederland ge- maakt worden. De uitbetaling geschiedt naar verkiezing in francs of marken. De Nederlanders, die over de grens wer ken, weten heel wat te vertellen van loop- graven en versperringen, die men nog altijd tot in de onmiddellijke nabijheid van de grens maakt en versterkt; maar hier meer van mee te deelen, verbiedt de censuur. Een Deensch oordeel. Volgens een Reuter-bericht uit Kopenha- gen, zegt „Politiken", het Deensche regee- ringsorgaan, omtrent de proclamatie van den Duitschen Iveizer o.a. het volgende: „Het was gemakkelijk 'te begrijpen, dat Duitschland de eerste ronde zou winnen, maar de beslissende 'vraag is, of Duitsch land, dat, len gevolge van den geweldigen militairen en industrieelen voorsprong, dien het op den vijand had, in» den loop van dit jaar zooveel heeft gewonnen, ook in staat zal zijn, de economische en industrieele meerderheid, die zijne vijanden hebben ten gevolge van hunne vrije beschikking over de zee, te equivaleeren. Ondanks alle overwinningen heeft Duitsch land Frankrijk niet kunnen onderwerpen, welk land op het oogenblik, uit een militair oogpunt beschouwd, sterker is dan bij het begin van den oorlog, terwijl Ruslands leger nog verre van overwonnen is. De overheerschende vragen van het oogen blik zijn: Heeft Duitschland zoo overweldi- gende overwinningen behaald, als het eigen- lijk met het oog op zijn geweldigen voor sprong moest hebben gedaan? En kan het, even goed als zijne tegenstanders, geduld oefenen?" De Paus en de vrede. De jongste vredesboodschap van den Paus wordt druk in de Italiaansche pers bespro- ken, meldt de correspondent van de „Times" uit Rome. De „Giornale dTtalia" veronder- stelt, dat de Paus, door de onschendibaar- heid der naties te bevesligen, voor Belgie en Frankrijk tegen Duitschland en voor Italie tegen Oostenrijk spreekt. De „Tribuna" legt den nadruk op de schuld van Duitschland en Oostenrijk en schrijft verder: „De Paus roept uit: „Geze- gend zij hij, die het eerst den olijftak ver- heft en de hand verzoenend uitsteekt." Goed, maar wij wenschen, dat het een echte olijf tak zij, en geen paii-Germaansche manoeu vre. En wij wenschen, dat de toegestoken rechterhand onder de vredesbladeren niet het zwaard verbergt, gereed tot een nieuwe aanranding op een geschikt oogenblik." De „Messagero", die geen vriendschap vo.or het Vatikaan voelt, critiseert de pauselijke boodschap scherp en vindt, dat zij niet had moeten worden gericht tot de volken, maar tot degenen, wier schuld ampel is bewezen: tot de Duitschers en Oostenrijkers. „Zou Belgie thans een puinhoop wezen", vraagt de „Messagero", „zouden Frankrijks rijkste streken verwoest zijn, Polen baden in bloed en de Oceaanbodem veler graf zijn, indien Duitschland en Oostenrijk niet, in naam van de macht, den verdelgingsoorlog tegen het recht hadden afgekondigd? Men moet, hetzij voor of tegen de Oostenrijkers en Duitschers zijn. Door deze boodschap koos de Paus den middenweg. Derhalve moet dit pauselijk proza onvermijdelijk een doode letter blijven." De correspondent van de „Times" voegt er aan toe, dat men te Borne dien brief op- vat als het niet onmogelijk voorspel van een Duitsch aanbod lot vredesonderhandelingen, dat den zegen van den Paus en den steun van het Vatikaan zou verwerven. Een poging daarloe is niet onmogelijk, als de Duitsche troepen Warschau hebben ge kregen. Maar ook al vroeg Duitschland nu om vrede, het kon dien eerst krijgen na vol- komen ontruiming van Frankrijk, Belgie en Polen en op andere bekende voorwaarden. Aan de frankfurter Zeitung" wordt ge- meld, dat de Paus einde September een groot consistorium zal bijeenroepen, waar bij, behalve de Italiaansche, ook de buiten- landsche leden tegenwoordig zullen zijn. In hoofdzaak zal dan de vredes-actie ter sprake komen. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen Wa n het Oostelijke gevechts- tepi'ein, ST. PETERSBURG, 4 Augustus. (P. T. A.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de richling van Bausk en Riga wer den Dinsdag aan de Mussa (de rivier, die bij Bausk in de Aa valt) gevechten geleverd. Ten Oosten van Ponewjesj zetten de Duit schers, na hun strijdkrachten te hebben sa- mengetrokken, hun tegenoffensief voort. In deze streek ontwikkelen de gevechten zich de laatste dagen met afwisselend succes. Aan de Narew hebben wij Dinsdag hard- nekkige aanvallen van den vijand in de rich ting van Kolno en Lomza afgeslagen, maar bij de Sjkwa en in de sectoren van Ostrolenka hebben onze troepen zich in verwoede gevechten op een nieuw front te- ruggetrokken. Aan de "Weichsel hebben onze troepen overeenkomstig de gegeven bevelen zich van de linie BlonieNadarzyn op de stelling Warschau teruggetrokken. Deze beweging werd zonder verhindering van de zijde van den vijand uitgevoerd. De Duitsche troepen, die in de vorige da gen bij Maciejowice den Weichsel waren overgelrokken, hebben Maandag met talrijke strijdkrachten een reeks vruchtelooze aan vallen ondernomen, waarbij zij tevergeefs getracht hebben het bezette gebied uit te breiden. Bij den overgang van de rivier bij Iwani gorod korten onze troepen, overeenkomstig het vastgesteld plan, het front op den lirt- keroever van den Weichsel steeds meer in. Tusschen Weichsel en Boeg duren de gei- vechten voort. Op den rechleroever van de Wieprz, bij het meer Dratof, ten Noord-Oosten vgn het dorp Leczna en aan den weg CholmWh> dawaGora Lyssaja heeft de vijand Dins dag met belangrijke strijdkrachten een po ging gedaan om door ons front te breken. De strijd werd hier van bijna ongekende hevigheid. Onderscheiden hebben zich de 42ste infanterie-divisie, die gesteund werd door het 19de regiment van Kostrama, en de 18de en de 70ste divisie. Gedurende den geheelen dag viel een hagel van vijandelijke projectielen in onze loopgraven, doch ge- noemde troepen hielden ferm stand, wisten zich tegen het vuur te beschutten en boden hardnekkig tegenstand aan den door de groote vijandelijke strijdkrachten uitgeoefen- den druk. Bij het aanbreken van den nacht gingen zij daarop zelf tot een krachtig of- fensief over en wierpen dichte massa's Duitschers overhoop, die zich in wanorde terugtrokken. Bij dezen tegenaanval in de richling van Cholm hebben de gepantserde automobielen in groote mate tot het succes bijgedragen. Aan de Boeg, de Zlota Lipa en den Dnjestr geen gevechten. BERLIJN, 5 Augustus. (Wolfi.) Ilet le ger van prins Leopold van Beieren heefi| vannacht de buijlenste en binnenstc forleu- linie van Warschau, waar de Russisehc ach- t'erhoede hardnekkig tegenstand bood, ver- overd. De st'ad is hedenmorgen door onze troe pen bezel. BERLIJN, 5 Augustus. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In Ivoerland en Samogitie heeft onze rui- terij de Russen bij Genaise, Birshi en Onickschty verstrooid. Hierbij en bij de ge vechten ten O. van Poniewisj zijn gisteren en eergisteren 2225 Russen, o. w. 2 officie- ren, gevangen genomen. De legers van Schollz en Gallwitz blijven onder hevige gevechten verder tegen den weg LomzaOstrowWyschkow oprukken. De dappere, wanhopige tegenaanvallen van de Russen aan weerszijden van den weg Ostrow Rozan waren vergeefsch. 22 officie- ren en 4840 man werden gevangen genomen, 17 machine-geweren buitgemaakt. Het leger van prins Leopold van Beieren is gisteren en vannacht door de buitenste en binnenste fortenlinies van Warschau heengebroken en heeft die genomen. De Rus- sische achterhoede bood daar nog hardnek- kigen tegenstand. Vanochtend is de stad door onze troepen bezet. Op het Zuid-Oostelijke oorlogsterrein: Bij en ten N. van Iwangorod is de toesthnd on- veranderd. Tusschen den Boven-Weichsel en de Boeg wordt de vervolging voortgezet. Ten O. van de Boeg is de Duitsche ruiterij Wladimir Wolynsk binnengerukt. Genaix en Birski liggen ongeveer 60 K.M. ten N.-O. en Onikschty 60 K.M. ten Z.-O. van Poniewisj. WEENEN, 5 Augustus. (Wolff. Officieel.) Iwangorod is gisteren door onze troepen be zet. WEENEN, 5 Augustus. (Wolff.) Officieel bericlit uit het groote hoofdkwartier: De lange reeks successen door de legers der centrale mogendheden sedert den veld- slag in Mei aan de Dunajec, in Galicie, Zuid- en Noord-Polen en de Oostzee-pro- vincies behaald, zijn nu door de bezetling van Warschau en Iwangorod bekroond. Gis teren hebben onze troepen Iwangorod be zel, heden zijn de Duitsche troepen van het leger van prins Leopold van Beieren de hoofdstad van Russisch Polen binnen- getrokken. Tusschen Weichsel en Boeg rukken de verbonden troepen in vervolgingsgevechten naar het Noorden op. De O.-H. ruiterij heeft Molilag, de Duitsche Wladimir Wo- Ivnski bereikt. Overigens is de toestand onveranderd. Van hei Westelijke ejevechts- terrein. BERLIJN, 5 Augustus. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: In de Vogezen bij den Lingekopf en ten Z. daarvan is de strijd opnieuw ontbrand. Overigens geen gebeurtenissen van betee- kenis. PARIJS, 5 Augustus. (Havas.) Officieel be- richt van vanmiddag: In Arlois zijn rond Souchez gevechten met handgranaten en springbussen, gepaard gaande met een vrij hevige kanonnade, ge leverd. In den nacht van 4 op 5 dezer ievendig artillerievuur bij Tracy le Val en roncl Vailly (in het Aisne-dal.) In Argonne zijn gisteren gevechten met handgranaten en springbussen in de streek van Marie Therese en St. Hubert geleverd. De nacht van; 4 op 5 dezer is zeer bewogen geweest door geweervuur, het werpen van bommen van loopgraaf tegen loopgraaf, aan welke schennutselingen ook de artillerie her- haaldelijk heeft deelgenomen. Op de Maasheuvels is in het Hooge Bosch een poging van de Duitschers om aan te vallen, met gemak gefnuikt. In de Vogezen en in het bosch van Apre- mont artilleriegevechten, bij Fontenelle aan- houdend hevige beschieting van de Fran- sche loopgraven. Op den Lingekopf hebben de Duitschers gisteravond een verwoeden aanval gedaan, doch de Franschen hebben zich in al hun stellingen gehandhaafd, behalve in enkele loopgraafgedeelten. Van hei Zttidlelijke gevechis- terrein. ROME, 4 Augustus. (Reuter.) Het offici eele bericht luidt: Onze zware batterijen hebben met goed gevolg het station Borgo Valsugano bescho- ten, waar groote troepenbewegingen waren opgemerkt. De vijand heeft zeer zware verliezen ge- leden bij zijn hardnekkige aanvallen op den berg Medetta, in Karinthie en bij een vruch telooze poging om het terrein op den berg dei Sei Busi te heroveren. bericht van het groote hoofdkwartier: WEENEN, 5 Augustus. (Wolff.) Officieel Op het Tiroolsche front is het slechts in de streek van den Kreuzberg tot gevechten van vrij grooten omvang gekomen. Een gis- terochtend door verscheidene bataljons van het 92e Italiaansche regiment infanterie he- go nnen aanval tegen Nemesalpe, ten N.-O. van den Kreuzberg, is bloedig afgeslagen. De vijand is 's middags in de bosschen ten Zuiden van de grensbeek teruggeh-okken. 's Namiddags heeft een vijandelijk bataljon een overval beproefd op de stelling van den Seekofel, vlak ten Noorden van den Kreuz berg. Ook hier is de vijand na een heet gevecht teruggeslagen en heeft ongeveer 100 man aan dooden verloren. De bataljonscom- mandant en verscheidene officieren zijn in onze handen gevallen. Onze verliezen zijn in deze gevechten gering geweest. In de streek van Gorz beschieten de Ita- lianen sedert gistermiddag onze stellingen op het plateau van Doberdo weder fel. Toen de vijandelijke infanterie van Sagrado en ten Zuiden van Sdraussina uit tot den aanval trachtte over te gaan, is zij door onze qr- tillerie 'overhoop geschoten. Op alle overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. TER NEUZEN, 6 Aug. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De JBilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 765 6 Miinchen. Laagste barometerstand 759.4 Memel. Verwachting tot den avond van 7 Aug. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidweste- lijke windzwaar bewolkt met tgdelijke opklaring waarschgnlijk enkele regen- of onweersbuien zelfde temperatuur. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Fransche taal 1. o. onze vroegere stadgenoot, de heer E. G. van der Bent te Rotterdam. Door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is ingesteld eene commissie teneinde te onderzoeken, of, en zoo ja, op welke wijze de werkzaamheden van het Oentraal-Bureau voor den afzet van visscherijproducten zouden moeten of kunnen worden voortgezet door de visscherg- vereenigingen, hetzg na afloop van den oorlogstoestand en omtrent de uitkomsten van dat onderzoek te rapporteeren, even- tueel onder overlegging van een uitgewerkt plan tot voortzettiug van die werkzaam heden. Ondermeer zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren J. Huizinga, burge- meester van Ter Neuzen, S. Hage te Brui- nisse en P. A. de Jong te Tholen, leden van het Ce'ntraai-Bureau voor den afzet van visscherijproducten. Naar wij vernemen, heeft zich te Amsterdam een Oomite gevormd, onder den naam van ,/Neerlands Huldigings-Comiteit z/Koningin Elisabeth", hetwelk ten doel heeft aan Hare Majesteit Koningin Elisa beth, van Belgie, tot hulde en dankbaarbeid voor de gastvrijheid in Belgie genoten, een stoffelgke gift aan te bieden om deze te bestemmen voor het //Nationaal Steun- en V oedings-Comite". Daar de taak, die het Comite op zich genomen heeft, te zwaar is, om persoonlijk een bloemendag te houden over geheei het land, en toch, van den anderen kant niet gaarne zou zien, dat onze Zuiderbroeders schade zouden lgden, heeft het zicb met verschillende plaatselijke Comites in ver- binding gesteld, teneinde in elke gemeente van ons land een bloemendag te organiseeren. Zie de advertentie in dit nummer. Een schip omhoog. Donderdagmiddag voer bij vallend water op den oostelijken havendam der oosthaven alhier omhoog het gzeren tjalkscbip Lamina", schipper J. Snijder, van Am sterdam, geladen met aardappelmeel,komende van Groningen en bestemd voor Gent. Door het afgaand water kwam het schip steeds scheever te zitten en het liet zich voorzien dat het achterschip zoover in het water zou zinken, dat het water over de den zou komen en het ruim dus, daar de luiken wegens den opperlast niet gesloten waren, moest volloopen. De sleepboot /Rotterdam", van de berg- maatschappij Van der Tak, die hier werkzaam is aan het lichten van het in de haven gezonken Rijnschip //Anton" begaf zich naar het in nood verkeerende schip en sleepte dit zonder veel moeite vlot, waarna het in de haven werd gebracht. Besmeltclijke ziekien. In de week van 28 Juli tot en met 3 Augustus 1915 kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondbeidsraad 1 geval van typhus of febris typho'idea ujj- Axel en uit Vlissingen, 1 geval van roo^.. vonk uit Breskens, Middelburg. Neuzen St. Philipsland en Zuidzande, 3 gevallen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2