ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Donderdag 5 Augustus 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN Pit Blad verschijnt Maandatp, Woensdag- en YrUdagavond, ultgezonderd op Feestdagen, bp de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BINNENLAND. FEUILLETON, Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooo 25. Van tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uiteave. Brieven voor militairen. Voortaan kunnen ook ongefrankeerde, gesloten stukken van of voor militairen, ook al bestaat het vermoeden dat zij geen eigenlijke brieven bevatten, portvrij worden doorgezonden, mits zij overigens voldoen aan de voorwaarden tot vervoer onder het genot van de aan militairen verleende vrij- stelling van port. Uitvoerverbod van steenkool uit Engeland. Reuter seint aan de N. R. Crt. dat bij koninklijk besluit vanaf 13 Augustus de uitvoer van steenkool naar het buiten land, behalve naar de Britsche bezittingen, is verboden. Een manifest van den i saar. Ter gelegenheid van den gedenkdag van den oorlog, heeft de Tsaar een dag-ordier aan de troepen gericht, waarin hij' zeide, dat, hoewel zij, ondanks hun inspanning, die nieuwen roem aan hun vaandels hecht- te, de kracht van den vijand nog niet ge- broken hadden, zij den moed niet moesten verliezen, ondanks de nieuwe offers en krachtinspanning, die noodig zijn om het Russisch bezit weder terug te krijgen. Het leven legde het vaderland soms zware be- proevingen op, maar telkens kwam het land met nieuwe kracht ze te boven. De Tsaar geeft uiling aan zijn onwrikbaar vertrou- wen en vurige hoop op den gelukkigen uit- slag van den strijd en bidt Gods zegen af voor de Russische troepen. Een manifest van den Ouitschen keizer. Ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is, dat de oorlog begon, werd' door den Keizer uit het groote hoofdkwar- tier het volgende manifest uitgevaardigd aan het Duitsche volk: Het is een jaar geleden, dat ik liet Duit sche volk ten strijde moest roepen. Een ontzettend bloedige strijd voer over Europa en de wereld. Mijn geweten is rein voor God en de his toric. Ik heb den oorlog niet gewild. Na een voorbereiding van een tientaljaren achtte de bond van mogendheden, voor wie Duitschland te groot geworden was, het oogenblik gekomen om het rijk, dat voor een rechtvaardige zaak zijn Oostenrijk-Hon- gaarschen bondgenoot trouw ter zijde stand, in een geweldigen ring te sluiten. Geen ver- overingszucht heeft ons tot den strijd ge- dreven; ik zei dat reeds een jaar geleden. Toen in de Augustus-dagen, alien die de w apens konden dragen, tot de vanen snel- den en de troepen uittogen voor een ver- dedigingsoorlog, voelde ieder Duitscher op den wereklbol, naar het voorbeeld van den eensgezinden Rijksdag, dat er gestreden moest worden voor bet hoogste goed der natie, haar leven en vrijheid. Wat ons te wachten zou staan bij een vreemde overheersching,wanneer deze over het lot van Europa en de wereld zou moe- ten beslissen, is aangetaond door de nooden j reeds opgesteld en v-teht nog slechts op I van mijn geliefde provincie Oost-Pruisen. Door het bewust zijn van den opgedron- gen oorlog werden wonderen verricht: de politieke partijstrijd zweeg, oude tegenstan- ders begonnen elkaar te begrijpen, eengeest van trouwe broederschap bezielde ieder on der het volk en vol dankbaarheid mogen wij heden zeggen: God was met ons. De vijandelijke legers, die dachten in wei- nige maanden Berlijn binnen te rukken, werden met machtige slagen in het Oosten en Westen ver teruggedreven. Tallooze slagvelden in de meest verschil- lende deelen van Europa en de zeegevechten in de nabijlieid en bij verre kusten bewij- zen. waartoe de Duitsche ingehouden woede en de Duitsche krijgskunst in staat zijn. Geen verkrachting van de instellingen van liet volkenrecht door onze vijanden was bij machte de economische grondslagen van ons oorlogvoeren aan het wankelen te brengen. Staat en gemeente, landbouw, handwerk en handel, wetenschap en techniek wedijve- ren met elkaar om den oorlogsnood te leni- gen. Berustend in de ingrijpende maatrege- len betreffende het vrije ruilverkeer en zich geheel gevend aan de zorg voor de brooders te velde, heeft de bevolking Ihuis alle krach- ten ingespamien om het gemeenschappelijk gevaar af te wenden. Met weemoedige dank baarheid gedenkt het vaderland heden zijn strijders, die met ware doodsveracliling den vijand het hoofd bieden, hen die ziek of ge- wond wederkeerden en hen vooral, die in vreemde aarde of in de diepten der zee van den strijd uitrusten, en het zal hen steeds blijven gedenken. Ik voel mee de smarten van ouders, weduwen en weezen om de ge- liefden, die voor liet vaderland sneefden. tn- nerlijke kracht en een eensgezinde nationale wil waarborgen de zege. Nog eenmaal moes ten wij verdedigen wat wij in 1870 gewon- nen hebben, den grootsten stortvloed der wereldhistorie moesten wij trotseeren, en de voorbeeldige bewijzen van persoonlijken moed en nationale levenskrachi in aanmer onderteekening door een der oorlogvoeren- de land en. Er wordt in bepaald, dat Roe menie den oorlog niet later dan twee maan den na sluiting van het verdrag zal ver- klaren. Het bericht uit Boekarest, dat aan alle grensstations orders zijn gegeven, om alle goederen, die uit Duitschland en Oostenrijk naar rurkije gaan, streng te onderzoeken, ten einde te betetten, dat wapens en muni tie over Roemeensch grondgebied gaan, wordt door liet Roemeensche gezantschap te Parijs officieel bevestigd. Er zijn reeds eenige sluw overlegde poglngen ter ontduiking gedaan, waarom de Roemeensche regeering den ge- allieerden mogendheden heeft verzocht, er- varen douane-beambten en detectives te'stu- ren, om hulp te verteenen bij het uitvoeren van het verbod tot doorvoer van oorlogs- materiaal. Stachtoffers van den oorlog. Wegens gebrek aan gerst, zijn te Potsdam, naar de Duitsche bladen melden, op hoog bevel 150 zwanen gedood. Het vleesch der dieren werd vernietigd, daar het voor ge- bruik ongeschikl is, terwijl de vederen in het paleis zijn opgeborgen. Hetzelfde zal geschieden met de zwanen, die in de Havel bij Spandau zwemmen. Eenige dieren had den een leeftijd van 50 jaar bereikt. Nieuwe strijd bij Yperen. Van de Belgische grens wordt aan de .Daily Express" geseind De vijandelijke proefaanval om brand te stichten te Hooge, welke Vrijdag plaats had en sedert lang verwacht werd, zal ongetwpfeld gevolgd worden door verder gebruik op groote schaal in de streek van peren van brandende vloeistof. Een maand geleden zpn reeds ingenieurs, die het toe- zicht over de apparaten voeren, in Vlaan- deren aangekomen. Er zijn reeds proeven genomen in de depots bij Gent, waar reeds en king genomen, koester ik de blijde hoop, I Petr°RUI1i-opslagplaatsen gevestigd zijn dat het Duitsche volk, gelouterd door het oorlogsgebeuren en de herinnering daaraan liewarend, op de beproefde oude banen en de vol vertrouwen te betreden nieuwe ,wegein der beschaving, rustig voorwaarts schrijden zal. Het beleven van groote gebeurtenissen ver- wekt eerbied. Wij lijden en werken door heldendaden zonder te wankelen tot de vrede komt, die vrede, die ons biedt voor de toekomst de noodzakelijke waarborgen op militair, poli- tiek en economisch gebied, die ons doet ont- vouwen onze scheppende kracht in bet va derland en op de v r ij e zee. Zoo will en wij strijden, met eere den grooten strijd voor Duitschlands recht en i rijheid, hoe lang die ook duren moge en wij zullen de overwinning waardig zijn voor God, die onze wapens verder zegenen zal. Grool hoofdkwartier, 31 Juli 1915. WILHELM I. R. Roemenie en de geallieerden. De speciale correspondent van Reuter le Parijs verneemt uil zeer betrouwbare Roe meensche bron, dat de onderhandelingen van Roemenie met de geallieerden voor een tijdige inlervenlie van dit land, een zeer be- vredigend verloop hebben. Het verdrag is „En dan beboor je mij geheel toe! Dan neb ik dat prachtige haar ook!" Hij gaf haar een klinkenden kus. „Wel, hoe denk^ie nu over Dresden?" Zij zuchtte: „Doe voor mijn part, wat je wilt." J Den twintigsten April zou de bruiloft ge- vierd worden. Alle taebereidselen werden reeds met ljver gemaakt. Om tien uur zou men naar het raadhuis rijden, en om twaalf uur in de kerk trouwen, vervolgens bet brui- loflsmaal in een hotel, vandaar naar huis en verder naar den trein. ttet was reeds de vijftiende toen Hans Asset des morgens vroeg, diep geschokt naar iiuis kwam en mededeelde, dat zijn broer een uur geleden een nieuwe beroerte bad gehad en zacht ontslapen was. 'Hij was in den laatsten tijd bijzonder goed voor mij", vertelde de bedroefde man met tranen in zijn oogen. „Ook veel gedul- Ofger, tiij mocht niemand liever in zijn na- ijheid hebben als mij. En eens zeide hij zeiis, dat hij mij voor veel vergiffenis had te vragen. Daardoor werd ik o-ntroerd en ik zei: „Dat schaadt niets, Philip, dat ge mij over den schouder hebt aangezien, gii ziit ook veel fbnker dan ik en hebt het' veel verder gebracht." "Ja' d,at heb lkzei hii) „gij waart altijd een beetje onnoozel," en daar moest ik hem gelijk in geven. Nu is hij dood, mijn eenige broeder; hoe gaarne zou ik nu nog onreclit van hem willen verdragen. De volgende dagen liep Hans steeds af en aan, bij moest, zoo goed bij kon, zijn treu- nge en hulpelooze schoonzuster bijstaan, want de kbideren waren nog zoo onverstan- dig. Tegenover Marie was tiij zacht en lief- devol. Hij beklaagde haar uit den gro-nd van zijn hart. ,;Arm kind', zuchlte hij, „je angst doet mij toch zooveel leed, ik zou je zoo gaarne belpen, maar nu is er niets meer aan de zaak te verhelpen. En wanneer je je heele- maat in liet onvermijdelijke geschikt hebt, is het toch nog mogelijk, dat je een tevreden leven krijgt." „Dat kan ik me niet voorslellen, oom Hans. Ik zou wet voortdurend schreien kun nen." „Geloof mij maar, -Marietje; het gaat met honderden meisjes zoo, en toch zijn zij later nog geheel tevreden. Je blijft bij ons in huis en ziet, hoe gelukkig je vader is." „Ja, dat is ook mijn eenige troost." Daar kwam Goldammer, nu een beetje erlegen, want hij kwam met een nieuw voorstel aan. Er was toch eigeniijk geen mooiere plaats dan Berlijn. Zooveel vorste- lijke personen als in de Sieges Alice zal men nergens bij elkaar vinden. En dan de Brandenburger poort, de Linden, het pa- nopticum en nog veel meer! Wat zou Marie er van denken als zij voor aclil dagen in het „Keizerhof" gingen logeeren? Dat zou ook reeds een aardige som geld kosten. De goedkoopste kamer kost daar wet vier mark per dag, terwijl men bier toch voor niets woont. „Maar zonder kos- Andere petroleum-depfits zijn gevestigd te Ingelmunster en Staden (Vlaanderen). De Duitschers hebben dit gebruik van bran dende petroleum reeds aangekondigd,'even- als het gebruik van een nieuw soort ver- stikkend gas. De vijandelijke tegen-aanvallen op Vrijdagnacht, kostten zware verliezen. le Ingelmunster en Roeseiaere zijn ver- sterkingen aangekomen voor de operaties bij pei en. Het zijn troepen, die reeds lang in Vlaanderen zijn, waaronder Pruisen. Volgens berichten uit Belgie, hopen de Duitschers de Engelschen terug te drijven bij peren en dus hun iinie te vormen tussehen Wytschaete en de Yser. Zware artillerie beeft hevig Steenstrate, Zuidscboote en andere pnnten ten Noorden van Yperen gebombardeerd. Yele gewonden komen door Gent van af Roulers. Uit Frankrijk. Vijf Fransche kardinaals, die van Reims, Bordeaux, Parijs, Montpellier en Lyon heb ben, naar Havas aan de „N. R. Crt." seint, gezamenlijk een brief gericht aan bet Fran sche episcopaat, bij gelegenheid van de ver- jaring der oortogsverklaring. Zij schrijven daarin een negendaagsch ge- bed voor „ten einde God de zegen voor ten beeft men niets. Het eten is er heerlijk, daar heeft men wat voor zijn geld." Dat scheen hem de allerbeste huwelijks- reis, want de geheele geschiedenis met zijn nieuwe trouwerij kostte hem toch reeds vree- selijk veel geld. Wanneer het liem te duur was, moesten zij het luiwelijk maar achterwege iaten, meende Marie met een opflikkering van hoop. Daar kwam zij echter slecht af. „Doe mij pleizier en spreek nooit meer zulke malle praat", riep hij toornig. „De huwelijksaf- kondigingen hebben plaats gehad, nu kunnen we het niet meer afstellen. Wil je bepaaldi naar Dresden, dan blijft mij dat hetzelfdte, maar een dwaaslieid zou het wezen." Zij verzekerde, dat haar volstrekt niets ban Dresden gelegen was, en dat hij van haar mocht reizen, waarheen hij wilde. "Wij maken alles gereed, zooals het is af- gesproken," zei hij, zich vergenoegd in die handen wrijvend. ,,Je pakt den mooien hand- koffer, die ik je geschonken heb, met het allernoodigste in. Wij blijven hier nog di- neeren, wat ook zijn goeden kant heieffc^ uaar men het toch moet betalen, en reizen dan af. Je trekt die mooie japon aan, die je van mij hebt, ik trek dat mooie geruite reiskostuum aan, en dan rijden wij naar het hotel. Het blijft toch hetzelfde, of dat hotel hier of in een andere stad staat." Marie haalde de schouders op, en schikte zich naar zijn wil. Zij had wegens het' sterfgeval in de familie, daar Philip Assel toch een voile neef van haar vader was, om uitstel van het huwelijk verzocht, echter te vergeefs. Zoo kort voor het huwelijk kon de datum niet meer veranderd worden. Alle onze wapenen en de zegeningen van duurzamen vrede af te smeeken. „Onze zaak zeggen de kardinaals is rechtvaardig, omdat wij strijden voor de onschendbaarheid van ons grondgebied en voor onze nationale vrijheid. ,,Onze zaak is die der beschaving zelve, want wij zijn de verdedigers van het begin- sel van recht en trouw aan verdragen |en menschheid, buiten welke geen beschaving, dien naam waardig, bestaat. „Onze zaak steunt op het leger, dat door liet beleid zijner leiders en de heldliaftig- heid zijner sotdaten onoverwinnelijk is, doch welke ook onze kansen op succes zijn, men moet niet vergeten dat God de zege verleent en de nederlaag oplegt." De weldpost. De prestaties van de Duitsche veldpost in 1870—71 werden indertijd als iets ongekends beschouwd. Zij heeft toen van 15 Juli tot einde Maart 104 millioen brieven bezorgd. En men was met recht trotsch daarop. Thans echter worden dagelijks 15.5 mil lioen brieven verwerkt. Dat is 35 maal zoo veel als in 187071. Toen moesten 2300 beambten van de veldpost met inspanning van al hun krachten werken. Thans zijn bet er 5400, dus nog niet eens 2 en half maal zooveel. Deze bezorgen nu in een week, wat toen in 8i/2 maand gedaan is. I Dit geeft een kijkje op de organisatie van de. Duitsche veldpost. Uit bet Duitsche rijk zijn door bemidde- ling van de verzamelplaatsen der veldpost in het land, van Augustus 1914 tot het ein de van Juli, ongeveer 2.4 milliard brieven naar het front verzonden. Daar bovendien 1.6 milliard brieven in het veld afgeleverd zijn, zijn door de Duitsche veldpost tot nu toe ongeveer 4 milliard brieven behandeld. In de verzamelplaatsen, waarvan er 23 zijn, is liet personeel van half Augustus af van 3100 koppen tot 13 a 14.000 aangegroeidi. Het getal van de dagelijks naar liet veld gaande postzakken, die in December van het vorige jaar tijdens de Kerstdrukte tot 29.000 stuks gestagen was, bedraagt thans 45.000 stuks. Voor de vervoermiddeten be- teekenl dit een last van 1.5 millioen kilo gram dagelijks. De reusachtige verliezen der Italianen. Uit verschillende berichten blijkt, dat de Italianen bij hun laatste offensief aan den isonzo reusachtige verliezen hebben gele den. Geheel Bologna moet een groot zie- kenhuis zijn en het schijnt, dat in de laat ste gevechten aan de rivier, die honderd uren aan een stuk duurden, meer dan 50- duizend Italianen gewond achter de linies werden gedragen. Het Roode Kruis kon het werk niet af en de hulp van de burgerbe- volking moest worden ingeroepen. Vooral moeten zeer veel officieren ook van lioogen rang gevallen zijn. Het aantal dooden is buitengewoon hoog. De oorlogscorrespoiident van de „Berliner Lokal-Anzeiger" schrijft, dat de Italianen met buitengewonen moed streden en een bovenmenschetijke inspanning en doorzet- tingskracht aan den dag tegden. Echter kon den zij onmogelijk deze inspanning volhou- den en langzamerhand verslapte de strijd over het geheele front, terwijl de Oostenrij- kers zich overal in hun stellingen konden handhaven. Alleen vanaf den 26sten af liggen al dui- zenden dooden voor het bruggehoofd van Gorz, terwijl in den Isonzo ook vele Iijken drijven. De stank is er verstikkend, daar het onmogelijk is de Iijken op te ruimen. De correspondent besluit met te zeggen, dat liet offensief der Italianen voorloopig gebroken is. Ontruiming van Reims. De „Tribune de Geneve" verneemt uit Parijs: Onder den indruk van het voort durend artilterie-offensief der Duitschers te gen Reims, heeft de Fransche regeering be vel tot de ontruiming van Reims gegeven. Andere Parijsche telegrammen zeggen, dat Dinsdag wet 600 projectielen, waaronder brandbommen, op Reims zijn afgeschoten; de kathedraal werd herhaaldelijk getroffen. 300 huizen werden vernield en vele men- sclien gedood. italianen en Qos*enrijkea*s. De Oostenrijkers hebben getracht het door de Italianen bezette eiland in de Adriatisclie Zee. Pelagosa, le hernemen. De landingsaf- deeling is daar ecliter niet in geslaagd. De Oostenrijkers zeggen, dat de Italianen ern- stige verliezen hadden, o.a. zou de bevel- hebber der Italiaansche bezetting gesneu- veld zijn, doch de Italianen spreken slechts van twee gewonden hunnerzijds. De oorlogscorrespondent van den „Berli- ner Lokal-Anzeiger" meldt: De worsteling om de Isonzo-linie, die tot de geweldigste en vreeselijkste gevechten van dezen oorlog geworden is, duurt nu reed^j een week met steeds vernieuwde hevigheid. Nog altijd is een beslissing niet te voorzien. Ook in den derden slag aan de Isonzo richt de voornaamste storm van de Italianen zich tegen het plateau van Doberdo, dat zij met hun artillerievuur overstelpen, waarbij ver- geteken zelfs de doorbraak bij Tarnow—Gor- lice het in hevigheid moet afleggen. Uit ballons captifs leiden de Italiaansche artil- leristen het vuur overal heen, zelfs tegen enkele voertuigen en personen. Drie dagen lang hebben de kanonnen bijna onafgebro- ken gedonderd en na een pauze van eenige uren is het vreeselijke vuur gisteren weer begonnen. Met bewonderenswaardigen hel- denmoed houden echter de troepen, die uit alle nationaliteiten der monarchie zijn sa- mengesteld, stand, en zelfs, als het den vij and gelukt in de een of andere stalling bin nen te dringen, heeft hij er niet lang plei zier van. De tweede aanval van de Italianen is tegen Gorz gericht, waarom steeds weer hevig gevoehten wordt. En waarbij de vij and reeds zware verliezen geleden heeft. Vooral een Italiaansch legerkorps heeft bij deze gevechten reeds bijna een derde van zijn sterkte verloren. Vijandelijke vliegers Irachtten herhaaldelijk de spoorwegiijn in den rug van onze stalling te vernielen. Voor al boven Nabresina verschijnen steeds weer vijandelijke vliegers, die bommen werpen, zonder tot nu toe betangrijke schade te hebben aangericht. Roemeensch graan voor Duiischiand. De correspondent van de „Times" meldt uit Boekarest, dat de oogst in bijna heel Roemenie zeer overvloedig is uitgevallen. De regeering zal daarom vermoedelijk het uit voerverbod voor graan, dat sinds den oor log bestaat, opheffen. En in verband met de afsluiting van de Dardanellen, zullen er menschen moeten sterven, en de goede Philip was aan alien gelijk. Nu wilde Hans toch in geen geval aan het huwelijksmaal deelnemen, meende zij, en die zou zij toch het Iiefst daarbij tegen- woordig zien. ,,Dat is zijn zaak bromde Goldammer. „Als hij niet wil, dan is het ook goed. Voor een groot sieraad van de tafel houd ik hem niet." Een bruiloftsavond zou er ook niet ge- vierd worden, daar aan beide kanten wei- nig gezellige kennissen waren; voor liet brui- Ioftsmaal waren slechts twintig personen bij elkaar gescharretd. In den namiddag, daags voor het huwe lijk, toen Marie uitgegaan was, kwam Gold ammer bij Liebreich in zijn kamer. „Mijn dochter is niet thuis", zei de foto- graaf, betreurend, dat hij te vergeefs kwam. ,,Vandaag is het me alleen om u te doen, mijn waarde heer. We moeten toch ook eens in vertrouwen een woordje over zaken spreken." Versuft keek Liebreich den vriend aan. Deze had immers op zich genomen, zijn za ken te regelen en voor hem te zorgeiT. „Hier zijn at uw voldaan geteekende reke- ningen, ik heb ze voldaan geteekend, de somma van 740 mark en 65 pfennig. Gij kunt ze tegen een ,,dank u" wegnemen. Uw oude schuldbekentenissen houd ik nog. Men kan nooit weten voorzichtigheid is altijd de wijste par 1 ijAls mijn vrouwtje een beetje tegenstribbelt, is dat altijd een ge- makkelijk dwangmiddel. En dan, waarde Liebreich, moeten wij den geldelijken steun voor uw huishouding ook nog bepalen. Gij moet niet gelooven, dat gij nu vroolijk kunt leven en geheel niets doen." ,,Ik weet nietstamelde Liebreich.ge heel van zijn stuk gebracht. ,,Nu, luister maar eens naar mij en dop mij het genomen, wees kahn. Ik kan niet voor alles opkomen.ik kan niet als een paard gaan werken, opdat gij kunt luieren. Ik zal u dus een toelage van vijftig mark in de maand geven, dat is zeker genoeg voor een schoonvader, die toch eigeniijk nog een flinke man is. Meer kan ik niet geven. Gij moet daar dus op rekenen. Uw fotografie- zaak kunt ge nog best aanhouden, huur ver- lang ik niet, en voor het overige moet gja er u maar naar schikken, als ge wilt, dat wij vrienden blijven." ,,Wat zal Marie daar wel van zeggen?" ,,Wees nu toch verstandig. Maak 1111^ niet, dat Marie op bet laatste oogenblik weer- spannig wordt, want dan liebt ge morgen- ochtend den deurwaarder aan huis, begre- pen? Bonjour, mijn waarde!" Daarop veriiet Goldammer den salon, waar zijn vriend, die zich gouden bergeip of tenminste toch een zeer gemakkelijk levon had voorgesteld, in de grootste ontsteltenis achterbleef. Liebreich verzonk in diep nadenken. Ja, ja, hij moest zwijgen, Goldammer had ge lijk. Welke heftige tooneelen en wat een opschudding zou er zijn, als Marie ter oore kwam, dat er niet zoo goed voor hem ge- zorgd zou worden, als zij verwachtte. Hij moest zich dus stilhouden, alles aan den tijd overlaten, hopen! Zijn goede dochter zou wel middelen vinden, om hem een ge makkelijk leven naar zijn zin te bezorgen. (Wordt vervolgd). 52ESE£sZ^£3SS29SHaflg T O n T11 1 I n rf c\ 1 m P11 n ta t* in n /tn f~\ y-v n 4- I m 11 1 r, 1 m .31 1 1 i not lint D ii i tr. rtR n ...^11. l i i i I A .1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1