De krijgsMrijven. Larsdbouwfcerichten. strjjd, welke in Europa ontbrand was, ver- kort werd, op den Apostolischen Stoel op te volgen, gevoelden ook Wij, zoo vaak Wg Onze angstige blikken naar de bloedige slagvelden richtten, de snjjdende smarten van een huisvader, wiens huis door ver- schrikkeltjke stormen verwoest is. Met een onuitsprekelgke smart dachten Wg aan Onze jeugdige kinderen, die bij duizenden door den dood weggemaaid wer- den. In Ons hart, dat door de liefde van Christus vergroot was, gevoelden Wij de ontzettende droefheid van moeders en echt- genooten, voor haar tijd weduwen geworden en de ontroostbare smarten van de kinderen, die te vroeg van den vaderlijken steun be- roofd werden. Uit geheel Ons hart de onzeggelijke droef heid van zoovele huisgezinnen medegevoelen- de, en begrijpende, welke gebiedende plichten Ons door Onze zending van vrede en liefde, welke Ons in zulke droeve dagen toever- trouwd was, waren opgelegd, namen Wij onmiddellgk 't vaste besluit om met geheel Onze activiteit en geheel Ons gezag te streven naar de verzoening der volkeren. Wij beloofden dit zelfs plechtig aan Onzen Goddelijken Verlosser, Die ten koste van Zijn bloed allemenschen totbroeders wilde maken. Onze eerste woorden, die Wij als Opper- herder der zielen tot de naties en haar leiders richtten, waren dan ook woorden van vrede en liefde. Maar Onze dring^nde en welwillende raad van vader en vriend we:d uiet gehoord. Dit vermeerderde Onze smart, maar ver- zwakte Ons besluit niet. Vol vertrouwen bleven Wij Ons richten tot den Almachtige, Die de harten en zielen zoowel der volkeren als der vorsten in Zijn hand heeft en Wij smeekten Hem, dat Hij een einde mocht maken aan dezen verschik- kelgken geesel. Wij wilden alle geloovigen met Ons vurig en nederig gebed vereenigen en om het nog krachtiger te maken, deden Wij het verge- zeld gaan van werken van Christelijke boet- vaardigheid. Maar heden, op den droeven verjaardag van het uitbreken van het ontzettend conflict, stijgt nog inniger uit Ons hart de wensch op, dat deze oorlog weldra moge eindigen klinkt nog krachtiger de vaderlijke oproep tot een spoedigen vrede. Moge deze kreet het geweldig wapenge- druisch overklinken, doordringen tot de oorlogvoerende volkeren en hun hoofden, en alien tot zachtmoediger en edeler ge- voelens stemmen. In den naam van den Heiligen God, in den naam van onzen Hemelschen Vader en Heer, ter wille van het kostbaar bloed van Jezus Christus, dat ter onzer verlossing is gestort, bezweren Wij U, die door de God- delijke Yoorzienigheid aan het hoofd der oorlogvoerende natien gesteld zijt, dat gij spoedig een einde wilt maken aan die ver- schrikkelijke moordpartij, welke nu reeds sedert een jaar Europa onteert. Het is het bloed van broeders, dat men te land e i ter zee vergiet. De schoonste streken van Europa, de schoonste lusttuinen der wereld, zijn met lijken en ruinen bezaaid. Daar, waar eenigen tijd geleden handel, industrie en landbouw bloeiden, buldert nu het kanon, en brengt overal in steden en dorpen en op de velden dood en vernieling. Gij, die voor God en voor de menschen de verschrikkelijke verantwoordelgkheid van vrede en oorlog draagt, luistert naar Ons smeeken hoort de vaderlijke stem van den plaatsvervanger van den eeuwigen en hoog- sten Rechter, aan Wien gij rekenschap zult moeten afleggen, zoowel van uwe openbare als van uw particuliere daden. De cvervloedige rijkdommen, waarmede God de Schepper uw landstreken begunstigd heeft, stellen u in staat den strijd voort te zetten. Maar ten koste van welken prijs Daarop mogen de duizenden jonge men- schenlevens, die dagelijks op de slagvelden verbloeden, een antwoord geven. Daarop mogen antwoorden de ruinen van zooveel steden en dorpen, van zoovele monumenten, door de godsvrucht en het genie der voor- vaderen opgericht. Daarop mogen ant woorden zoovele bittere tranen, in de stille huiskamer gestort en de gebeden, welke tot God opgezonden zijn aan den voet der altaren. Getuigen ook zij niet, dat de prijs van het voortzetten van den strjjd groot, te groot is? En men kan niet zeggen, dat aan dit geweldige conflict geen einde kan gesteld worden, zonder wapengeweld. Dat men afstand doet van het besluit om elkaar te vernietigen dat men wel be- grijpe dat de naties niet vergaan. De ver- m derden en verdrukten dragen het huD opgedrongen juk met weerziu en bereiden een revanche voor, door aan hun nakome- lingen een erfdeel van haat en wraakzucht na te laten. Waarom zou men niet reeds nu met kalm overleg de rechten en rechtvaardige aspiraties der verschillende volkeren over- wegea Waarom kan men niet reeds nu vol goeden wil een rechtstreeksche of on- rechtsti eeksche gedachreuwisseliDg beginnen om zooveel mogelijk rekening te houden met deze rechten en aspiraties en aldus een einde te maken aan den verschrikke- lijken strijd, zooals het ook vroeger in gelijke omstandigheden geschiedde Gezegend hij, die het eerst den olijftak de3 vredes zal opnemen, en de rechterhand zal aanbieden aan den vijand, door dezen redelijke vredesvoorwaarden in 't vooruit- zicht te stellen Het evenwic'ut der wereld en de voorspoed en de rust der naties steunen op de weder- zijdsche welwillendheid en op de eerbiedi- ging van de rechten en de waardigheid der anderen, veel meer dan op een groot leger en een geweldigen vestinggordel. Dit is de kreet des vredes, welke op dezen droeven dag uit het diepste van Onze ziel opstijgt, en Wg noodigen alle vrienden van den vrede in de geheele wereld uit om Ons de hand te reiken, ten einde het einde van den oorlog, welke sinds een jaar Europa in een uitgestrekt slagveld heeft veranderd, te helpen verhaasten. Dat de barmhartige Jezus, door de tus- schenkomst van de Moeder van Smarten, eindelijk na deze verdelgenden storm den vredigen en stralenden dageraad des vredes, een beeld van Zijn Goddelijk aanschijn, doe lichten. Dat weldra een lofheid tot den Aller- hoogste, den Gever van alle goed, moge opstijgen, in dank voor de verzoening der volkeren. Dat de volkeren in de broederschap des vredes moge terugkeeren tot den vredelie- venden wedstrijd op het gebied van kunst, wetenschap en industrie. Dank zij, wanneer het nieuwe rijk der rechtvaardigheid weder hersteld is, in de toekomst hun geschillen mogen oplossen, niet door het zwaard, maar door middelen van rechtvaardigheid en billijkheid, welke met de noodige kalmte bestudeerd en over- wogen zijn. Dat zal de schoonste en roemvolste ver- overiDg zijn. In het zoete vertrouwen, dat de boom des vredes weldra de wereld met zijn zoo begeerenswaardige vruchten kome ver- kwikken, verleenen Wij Ouzen Apostolischen Zegen aan alien, die tot de mystieke kudde, welke Ons is toevertrouwd, bebooren en ook aan hen, die nog niet tot de Roomsche Kerk toegetreden zijn. Smeeken wij God, dat Hij hen met ons door de banden der volmaakte liefde verbinde. Gegeven te Rome op het Yaticaan, den 28sten Juli 1915. BENEDICTUS XV. De toestand, uit een Russisch oogpunt bezien. Het Russische gezantschap te 's Graven- hage deelt het volgende mede: De achterwaartsche beweging der Russi sche legers, die in Polen wordt voortgezet en veroorzaakt werd door een tijdelijk ge- brek aan schietvoorraad, brengt deze legers terug naar de fortenlinies van den Njemen en van-den Boeg, welke hun operatiebasis moesten vormen volgens het krijgsplan van den Russischen Generalen Staf, welk plan niet onbekend was en waarover sedert ver- scheidene jaren breedvoerig van gedachten was gewisseld in de Russische en de buiten- landsche pers. De verdediging van Polen aan den linkeroever van den Weichsel, met inbegrip van Warschau, in de beginphase van den oorlog, was in dat plan niet begre- pen, daar dat land een ongunstig geoor- deelde, vooruitgeschoven positie innam en omringd was door een net van spoorwegen des vijands, waardoor de moeilijkheid om liet te verdedigen nog toenam. Het feit, dat het Russische leger er in ge- slaagd is dat land een geheel oorlogsjaar lang in zijn bezit te houden en bovendien Galicie gedurende acht maanden te bezet- len, heeft alle verwachtingen van zijn eigen Generalen Staf overtroffen en aanzienlijken invloed geoefend op de algemeene leiding van den oorlog door de bondgenooten. Tegenover een offensief optreden van meer dan 70 divisies infanterie en van bijna de geheele cavalerie der Duitschers, welke divisies van het zwaarste geschut voorzien zijn, alsmede van het grootste gedeelte der OostenrijkschHongaarsche strijdkrachten, trekt het Russische leger terug op de ver- sterkte stellingen, welke van den aanvang af als eerste verdedigingslinie in 't oog wa ren gevat, en welke terugtocht al vechtende wordt ondernomen onder het toebrengen van zware verliezen aan den vijand, zonder dat de samenhang der Russische strijdkrach ten ernstig aangetast is kunnen worden. Op deze in te nemen basis zal het Russi sche leger, in het vooruitzicht van een nieu- wen veldtocht, beschikken over de onuilput- telijke hulpmiddelen, welke Rusland bezit en die nog georganiseerd worden en in ont- wikkeling zijn. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de volgende telegrammen Van het Wesftelijke gevechts* terrein. PARIJS, 1 Augustus. (Reuter.) Officieel communique van gisleravoDd. Een vlieger heeft bommen op Duinkerken geworpen. Schade onbeteekend. Een kanon heeft op grooten afstand negen granaten in Compiegne geworpen. Er is slechts materieele schade. Er ontstond brand, die spoedig gebluscht was. In Argonne worden bijkans aanhoudend de loopgraven in de streek van Fontaine- aux-Charmes en Four-de-Paris gebombar- deerd. Aan beide kanten van het Priesterbosch zware kadonnade. In de Vogezen heeft, de vijand de stel lingen van heuvel 627 af tot La Fontenelie en het dorp Metzeral gebombardeerd. 's Morgens hebben zeveu vliegers bommen geworpen op het station en de vliegtuig- fabrieken te Freiburg in Breisgau. Een was er gedwongen hitmen de vijandeiijke linics te dalen tengevolge van een motor-defect. PARIJS, 1 Augustus. (Havas.) Offici- eele mededeeling van hedenmiddag. In Artois, van Angres tot Atrecht, de gewone bedrijvigheid van de artillerie. Rond Souchez zijn eenige pogingc-n der Duitschers om graoaat-aanvallen te doen gemakkelijk afgeslagen. In den nacht: van 31 Juli op 1 Augustus hebben Duitschers zonder succes een aanval op de Fransche stellingen bij Schratzma - op den Reichsackerkopf gedaan. Zij hebben vrij gevoelige verliezen geleden. In den loop van den dag van 31 dezer hebben Fransche vliegers 30 bommen ge- worpeD op het vliegveld van Daliheim bg Morhange. Zg hebben ook bommen ge worpen op een militairen trein bij Chateau- Salines. BERL1JN, 1 Augustus. (Wolff). OfEcieele mededeeling van het groote hoofdkwartier. De aanval van de Engelschen op onzen nieuwe stelling Hooge is geheel mislukt. Evenmin hebben de nacbtelijke aanvallen van de Franschen op Souchez succes gehad. In de Argonnen een hevigartillerie-gevecht. Laat in den avond zijn onze stellingen op den Reichsackerkopf in de Vogezen aangevallen. De vijand is teruggeslagen, Ook gisteren was de bedrijvigheid in de lucht groot. Op het Engelsche vliegkamp St. Pol bij Duinkerken zijn dertig bommen geworpen. Het Duitsche vliegkamp bij Douai is zonder succes door een vijandelijk eskader aangevallen. Een van onze vliegers heeft hier een vgandelijk vliegtuig naar beneden geschoten. Op het Fransche vliegveld bij .Nancy zijn vandaag in de vroegte honderd en drie bommen geworpen. Er zijn achttien treffers waargenomen. De Fransche vliegers, die opstegen, konden den aanval niet beletteu. Zes Duitsche vliegtuigen hebben boven Chateau-Salines een aanval gedaan op vijf- tien Fransche vliegtuigen. In het gevecht, dat driekwartier duurde, werden verscheidene vijandeiijke vliegtuigen gedwongen te landen. Toen er verder een vijandelijk eskader aan het gevecht kwam deelnemen, trokken onze vliegers zich zonder verliezen terug. Ten Noorden van Saarge- muna moest een Fransch vliegtuig landen. De inzittenden zijn gevangengenomen. In de gevechten in Argonne van 20 J uni tot 20 Juli hebben wij honderd-vijf-en twintig officieren en zesduizend honderd-en tien manschappen gevangen genomen, twee- en-vijftig machine-geweren buit gemaakt en voorts veel ander materiaal. Van het Oostelijke gevechts- ter rein. ST. PETERSBURG, 31 Juli. (St. P. T. A.) Mededeeling van den grooten generalen staf: Tusschen Dwina en Njemen hebben de Duitschers in den nacht van 30 Juli en in den morgen van denzelfden dag vruchtelooze aanvallen op Broesk gedaan. Zuidelijker, aan het front Konstantinowo, Krintsjin, Soebotsj, Trasjkoemi, hebben wij de voorposten van den vijand teruggeslagen. Ten Westen van Kowno hebben wij in den avond van 29 Juli door een krachtigen bajonetaanval den vijand verdreven uit ver scheidene stellingen, die hij 's ochtends ver- overd had. Aan de Narew heeft de vijand 30 Juli met weinig belangrijke strijdkrachten zijn pogingen voortgezet om naar den linkeroe ver van de rivier over te steken bij de mon- ding van de Sjkwa en ten Oosten van Roz- jan. Hij heeft plaatselijke aanvallen gedaan in het gebied van de dorpen Sjabin, Rembisjen. Wij hebben ons oude front behouden. Aan den linkeroever van den Weichsel hebben wij 30 Juli een aanval van den vij and ten Noord-Westen van Bloneh afgesla gen. Vijandeiijke troepen, die aan het front MagnoesjefKosnitza den Weichsel overge- stoken waren, zijn in den loop van den dag krachtig door ons aangevallen. In den sector slroomafwaarts van de uit- monding van de Radomirka hebben wij den vijand verjaagd uit de bosschen aan den rechteroever en teruggeworpen op de eilan- den en banken in den Weichsel. De vijand handhaaft zich in de buurt van het vlek Matzeewits. Tusschen Weichsel en Boeg is onzen troe pen in den nacht van 30 Juli gelast terug te trekken op de stellingen, die in hun achter- hoede gereed gemaakt waren. De vijand heeft ons niet belet een nieuw front te bezetlen, waar onze troepen zich den 30sten Juli vestigden zonder gevecht. Wij hebben de stad Lublin ontruimd en de spoorlijn tusschen de stations Nowia Alexandria en Rejowets. Aan de Boeg gaan onze troepen voort den vijand te verdrijven uit sommige sectoren en uit zijn stellingen ten Zuiden van de stad Sokal. Volgens krijgsgevangenen, heeft de vijand hier de laatste dagen zware verliezen ge leden. Aan de overige fronten geen verandering. BERLIJN, 1 Augustus. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier: Ten Noorden van den Njemen hebben ge vechten plaats. Ten Noord-Oosten van Bozan zijn wij verder voorwaarls gerukt. De tegenaanval- len van den vijand zijn afgeslagen. In Juli zijn er tusschen Oostzee en Pilica 95,023 Russen gevangen genomen, 46 kanon- nen (waaronder twee zware), 4 mijngeweren en 230 machine-geweren buit gemaakt. Op hel Zuid-Ooslelijke oorlogstooneel heb ben onze troepen, die ten Noorden van Iwangorod over den Weichsel getrokken zijn, hevige tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Wij hebben op de heuvels bij Podzameze meer dan duizend krijgsgevange nen gemaakt. Tusschen Boven-Weichsel en Boeg heeft de vijand zich gisteren opnieuw opgesteld. Duitsche troepen hebben hem in den loop van den dag uit zijn stellingen bij Kurow (ten Oosten van Nowo Alexandria), uit die ten Zuiden van Leneza, ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Chohn en ten Zuid-Westen van Doebienka geworpen. De vijand heeft daarop aan beide zijden van de Boeg en op het front tusschen Boeg en ten Zuiden van Leneza den terugtocht voortgezet. Chohn is bij de achlervolging reeds doorgetrokken. Op het Zuid-Oostelijke oorlogsterrein zijn in Juli 323 officieren en 75,719 manschappen, tien kanonnen en 126 machine-geweren in handen van de Duitsche troepen gevallen. WEENEN, 1 Augustus. (Wolff.) Officieel wordt bekend gemaakt: Tusschen Weichsel en Boeg is gisteren op nieuw op talrijke punten een hevige strijd ontbrand. Onze bondgenooten wierpen den vijand ten Zuid-Westen van Dubienka, ten Zuiden van Cholm en ten Zuiden van Leczno achter- uit. Ten Noorden van Lublin sloegen onze troepen krachtige tegenaanvallen af en zet ten daarna den aanval voort. Bij Karow bestormde een Duitsche divisie, die tot het leger van aartshertog Jozef Fer dinand behoort, twee achter elkander lig- gende linies. Al strijdend baanden zich de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen een weg tot Nowo- Alexandria. Terwijl hier, aan den Oostelijken oever van den Weichsel en bij Lublin, de vijand nog tegenstand blijft bieden, zet hij verder Oostwaarts tot in de streek van de Boeg, sinds hedenochtend zijn terugtocht voort. Voor den middag trokken de Duitsche regi- menten op hun vervolging door Cholm. In Oost-Galicie is de toestand onveranderd. Ten Noord-Oosten van Iwangorod ontruk- ten gisteren de Duitsche troepen, die ten Oosten van de rivier zijn doorgedrongen, de Russen een gewichtig steunpunt. Bij de strijdkrachten onder Oostenrijksch- Hongaarsch bevel zijn in Juli 527 Russische officieren en 126,311 man als gevangenen in- geleverd. Zestien kanonnen en 202 machine- geweren werden buitgemaakt. TER NEUZEN, 2 Au?. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 760 3 Haparanda en Breslau. Laagste barometerstand 754.8 Helder. Verwachting tot den avond van 3 Aug. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuid- oostelgke windhalf tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regen- of onweersbuien zelfde temperatuur. Voor het beroep tot predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier, is door Ds. A. H. Minderman te Grand Rapids bedankt. Treinenloop Ter Nenzen— Gent. Op Dinsdag 3 en VVoensdag 4 Augustus zal de dienstregeling op de lijn Ter Neuzen—- Gent zijn, zooals die was tot jl. Zaterdag 30 Juli, dus alhier vertrekkende des mor gens 6,50, voormiddags 11,20 en des na- middags 2,30. Vanaf Donderdag 5 Augustus verandert de dienst volgens de in dit nummer reeds opgenomen dienstregeling. Ben gevluchte Bus. Naar we vernemen kwam gisterenmorgen half 10 ure een persoon aan het Paradijs. Deze was druipnat en sprak een voor de daar wonenden niet verstaanbare taal. Men begreep echter dat het een hulpbehoevende was en bg zekeren M. J. en bg P. werd de man eten en drinken voorgezet, waardoor hij, die er natuurlijk zeer verwilderd uitzag, wat op zijn verhaal kwam. Later kwam de geneesheer van Hoek, Dr. Deijer in de omgeving, die van dat bezoek op de hoogte werd gebracht. Tegen dezen kon de man zich eenigermate ver- staanbaar maken, en uit hetgeen hij meJe- deelde viel op te maken, dat het een Rus was, die uit Warschau kwam, bij den strijd in Polen door de Duitscheis was krijgs- gevangen gemaakt en uit een gevangeukamp was ontvlucht. In het bezette deel van Noord-Frankrijk was hij van andere kleeren voorzien, was Belgie doorgetrokken en had in de om geving van Assenede de grens weten te pasfeeren. De gevaarlijke draad had hij weten te vermijden door daar met een grooten stok over te springen. Uit zijn aanwijzingen bleek verder, dat hij niet wist, reeds op Nederlandsch grond- gebied te zijn. Hij was aan den Paulina- polder te water gegaan en den Brakman overgezwommen, ongeveer ter hoogte van het Paradijs aan wal komende. Nadat de man ook van eenig geld voor zien was, werd hij door bemiddeling van den heer D. naar Ter Neuzen den weg gewezen, waar hij werd overgegeven aan de militairen, die zich zijn lot verder hebben aangetrokken. Heden is de Rus naar Vlissingen gezon- den om aan de zorgen van het consulaat te werden overgegeven. Een valsch telegram. Zaterdag kwam bij een ingezetene van Ter'Neuzen, van wie een zoon op de haring- visscherg vaart, een telegram, met de naam van den jongen onderteekend, waarin gemeld werd dat de visscherg door de vele drijvende mijnen en scheepswrakken zeer gevaarlijk was en waarbij de zoon vroeg of hij onder deze omstandigheden naar huis mocht komen. Meer vaders zouden doen, wat de be- trokken vader deedterug telegrafeeren maar naar huis te komen. Vreemd keken de ouders echter op, toen zij hedenmorgen een zeer opgewekten brief van hun zoon ontvingen, waarin deze biijk- baar zeer tevreden over het resultaat van de gemaakte reis was en vroeg, hem verschil lende benoodigdheden te zenden, met het oog op de nieuwe reis die hij zou aan- vaarden. Bij onderzoek bleek nu, dat bij de reederij van een en ander niets bekend is, en dat deze ook zeer tevreden is over dien en andere jongens van hier, aan boord van den logger Katwijk 94. Een onderzoek naar deze zaak zal zeker volgen. Twee vliegmacTiines zijn gedaald aan den tweeden overzet, deed hedennamiddag als een loopend vuurtje de rondte door de stad. Aanstonds snelden velen per fiets derwaarts, ook militaire patrouilles, maar wat te zien was, noch ter genoemde plaats, noch in de omliggende polders was iets te bespeuren. Wel snorde er een motor, doch dit was er een van een dorschmachine. Bij Koninklijk besluit is, zooals reeds in een deel van ons vorig cummer kon worden gemeld, benoemd tot burgemeester der gemeente Sas van Gent, de heer L W. G. Hoefnagel, wethouder te Asten (N.-Br.) en tot burgemeester der gemeente Graauw, de heer P. A. van Campen. Keuring Landstorm jaarklasse 1915 De zittingen van de Keuringsraden in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de landstorm- plichtigen van de jaarklasse 1915, die dit verkiezen, een geneeskundig onderzoek zullen moeten ondergaan, zullen worden gehouden als volgt te S 1 u i s op Woensdag 4 Augustus 1915 te 9 uren des voormiddags in de School, voor de gemeenten Aardenburg, Gadzand, Eede, St.-Kruis, Nieuwvliet, Oost- burg, Retranchement, Sluis en Zuidzaude te IJ z e n d ij k e op Woensdag 4 Augus tus 1915 te 2.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, lJzendijke, Schoondijke en Waterlandkerkje te Ter Nenzen op Vrijdag 6 Augus tus 1915 te 9 uren des voormiddags in het Stadhuis, voor de gemeenten Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag te Axel op Yrijdag 6 Augustus 1915 te 2,30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Axel, Koewacht, Over- slag, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe te H u 1 s t op Zaterdag 7 Augustus 1915 te 9 uren des voormiddags in het Stadhuis, voor de gemeenten Boschkapelle, Ciinge, Graauw en Langendam, Hengstdijk, Hon- tenisse, Hulst, St. Jansteen, Ossenisse en Stoppeldijk, Spionnage. In het Politieblad vraagt de territoriale bevelhebber in Zeeland enz. te Middeiburg aanhouding en voorgeleiding van Julien Adolph Ernest de Keyzer, geb. 14 November 1892 te Niekerke bij OudeDaerde (B.) (nationaliteit Belg). Signatement lengte 1.68 M., gestalte tenger, haar en wenkbrauwen blond, oogen bruin, neus breed. Hij wordt verdacht van spionnage. Misdaad Men schrgft uit Middeiburg aan het Hbl. In de aan onze stad grenzende gemeente Grijpskerke werd bij een molenaar herhaal- delijk graan vermist. Bg een door de po- litie ingesteld onderzoek verklaarde de 17jarige dienstbode, dat een man en vrouw uit Middeiburg bg afwezigheid van de bewoners op het erf kwamen en zich aan diefstal schuldig maakten. Zij werd met den dood bedreigd als zg er iets van mede- deelde. Deze verklaring legde zij Donder dag af en Yrijdagmorgen werd zg levenloos uit een zoogenaamde koeput in een weide op eenigen afstand van de woning gehaald. In verband met een en ander werd alhier door de rijks- en gemeente-politie aauge- houden een 23jarig man en enkele uren later ook diens moeder. Beiden zijn thans naar het huis van bewaring overgebracht. De justitie van hier stelde Vrijdagmiddag een onderzoek te Grijpskerke in. Dit onder zoek zal moeten uitmaken of hier aan zelfmoord of misdaad moet worden gedacht. Onder door den draad. Nabij Sluis kwam Yrijdag, naar de VI. Crt. meldt, een Duitsch matroos over de grens. Hij wist te ontvluchten door de versperring te ondergraven en zoo door de uitholling op Nederlandsch gebied te komen. De matroos is gei'nterneerd en naar Middeiburg overgebracht om vandaar naar een interneeringskamp gezonden te worden. Gasontploffing. Te Middeiburg ontstond Zaterdagavond een gasontplofling bg den heer D. in de Langedelft tengevolge van te weinig water in een gaskroon. Er ontstond een begin van brand, waardoor onder andere de gor- dijnen verbrandden. Persoonlijke ongelukken kwamen er echter niet bij voor. ZAAMSLAG. Bij den vrachtrgder A. D. in de buurt- schap het Zaamslagsche Veer werden dezer dagen uit een schuur 2 rijwielen wegge- nomen. Ofschoon niet te veronderstellen is, dat deze fietsen over de grens zjjn ver- voerd, had het door de politie ingesteld onderzoek tot opsporing nog geen resul taat. HULST. De heer L. J. d'Haens, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan eene openbare lagere school te Amsterdam. SINT JANSTEEN. Vrijdagavond had de reiziger van de firma Wilking Hulst te Heikant een ongeval. Zjjn paard raakte op den weg verward in den telephoondraad die opgebroken was en op den grond hing. Het dier werd een hoefpees doorsneden, en door het vallen braken de triemen van het voertuig. De voerman bekwam eenige kwetsuren. HOOFDPLAAT. Tot ontvariger-griffler van de Hoofdplaat- en Thomaespolders is in de vacature ont- staan door het overlijden van den heer J. J. Pateer, benoemd de heer E. Pateer. De voordracht voor onderwijzeres aan de dorpsschool te Schoondijke bestaat uit de dames T. S. J. Leeflang en E. P. Jansen, beiden te Vlissingen, A. Maartense, te Denekamp en F. S. LaDsen te Ter Neuzen. Ktmstmestvoorziening. Yanwege de Commissie belast met de zorg voor den aanvoer en <le Distribute van Kunstmeststoffen (zie de advertentie in ons vorig nummer) is de volgende mededeeling betreffende Kunstmestvoor- ziening verzonden. De vooruitzichten voor den aanvoer van kunstmest zijn ongunstig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2