ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6256. Dins dag 3 Augustus 1915. 55e Jaargang. LANDSTORM. binnenlano. De Ooriog ABONNEMENT: ADVERTENTl£iN euillktok. Telefoon 33. M I LJ T I E. Bit Biatl Terschjjnt Maandag-. Wceasdag- en VrlldagaTondTltttgezondera op Feestdagen, fefj d8 Firm P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /l.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefsfer, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dfirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Inlijving van dienstplichtigen voor de lichting 1916. Landstormwet. Kostwinnerschap. Soldij bepaling. Verhooging toelagen. Belgische auto's in beslag genomen. Men meldt uit Maastricht aan het Hbl. Bjj de mobilisatie en het begin van den ooriog zijn door de Belgische regeering de meeste automobielen opgeeischt ten behoeve van het leger en daarvoor bons afgegeven. Na het nemen van Luik zijn velen gevluckt en zijn ook tal van die gerequireerde auto's de grens overgekomen en hier in Nederland verkocht. loen nu de eigenaars der auto's De Zaandamsche kermis. Het eerste jaar. !Be groote tepupiochi der Kussen Sf.ondigt zich reeds aan. Een vpedes-manifest van den P^us. Ter kermis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de loting voor de lichting 1916 NIET wordt gehouden en dat ter inlijving zijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lichting, uitgezonderd zij 1°. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 2°. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voor- goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3°. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uit gesloten. Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van inlijving zullen nader worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 31 Juli 1915, De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inge- volge de wet van 11 Juni 1915 (Staatsblad no 242) ook tot den LANDSTORM behooren de Nederlanders en de ingezetenen niet- Nederlanders beneden den leeftijd van 40 jaren, die in 1911, in 1912, dan wel in 1913 voor 24 Mei, den verplichten of vrijwtlligen dienst bij de zeemacht, bij het leger liier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten, MET U1TZON- DERTNG- ECHTER van (liegenen hunner lo. die ingevolge verdrag met een vreernden staat tot dienst bij den landstorm niet gehouden blijken te zijn 2o. die wegens ongeschiktheid den dienst hebben verlaten 3o. die onherroepelijk zijn veroordeeld tot een zwaardere gevangenisstraf dan van zes maanden of tot een andere straf, die ontslag uit den landstormdienst medebrengt 4o. die op 17 Juni 1915 niet gevestigd waren in Nederland, in Duitschland of in Belgie, zoolang zij zich daar niet vestigen 5o. die als officier anders dan eervol zijn ontslagen. Zij, die venneenen op grond van 7vet vorenstaande van den landstorm deel uit te maken, worden uitgenoodigd zich ter gemeentesecretarie aan te melden, ten- einde aldaar desgewensclit nadere in- lichting te verkrijgen. Voor hen, die verhinderd mochten zijn om ter gemeentesecretarie te verschijnen, kan de aanmeldiim gesehieden hetzij schriftelijk, hetzij door een familielid ot een ander persoon. Het is wenschelijk, dat hij, die zich om bedoelde mlichting tot de gemeentesecretarie wendt, over- legt het zakboekje, het bewijs van ontslag en andere bescheiden, betrekking hebbende op vervulden militairen dienst van belanghebbende. Rij voorkeur zal de aanmelding worden afgewacht op een werkdag tusschen 2 en Augustus e.k., des voormiddags tus schen 9 en 12 uur. Ter Neuzen, 31 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz., is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provineien voor de landstorm- phchtigen van de jaarklasse 1915iszooda- nig geregeld, dat de keuringen ODgeveer half Augustus zijn afgeioopen. Hetligtin het voornemen om die landstormplichtigen, voor zoover ze niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarkiassen 1914 en 1913 te wachten. Verrnoedelijk zal de opkomst van de jaar klasse 1914 plaats hebben in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Die opkotnst-plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. (Hbl.) De Landstorm. Bepaald is, dat aan onderofScieren van den landstorm, beneden den rang van ad- judant-onderofficier, wordt toegekend eene toelage voor eenmaal van 10 die aan de reeds aangestelden dadelijk en aan de nieuw te benoemen onderofficieren bij hunne aan- stelliDg zal worden uitgekeerd en waaruit te bestrijden zijn de kosten van het voor- geschreven hoofddeksel en van de door ben te dragen distinctieven. Reeds eenige maanden geleden was be paald, dat de gehuwden bij den vrijwilligen landstorm, bij oproeping onder de wapenen, toepasselijk zouden zijn de bepalingen on- trent het kostwinnerschap. Deze bepaling is thans uitgebreid tot alle categorieen van kostwinners, genoemd in artikel 9 van de Landstormwet, zooals tot weduwnaars, die een gezin hebben te onder- houden, tot eenige zoons eener weduwe enz. Bepaald is, dat bij detacheeringen zoowel van afdeelingen van den Vrijwilligen Land storm als van landstormmannen individueel, de manschappen ten a&nzien van de uit te keeren soldij en de vergoedingen, geheel als vrijwilligers zullen beschouwd worden en aan hen dus de boogere, voor vrijwil ligers bepaalde soldij wordt toegekend, dan welke genoten wordt door den gewonen dienstplichtige. Men meldt uit Den Haag aan/, Het Volk" Naar wy met zekerheid vernemen, heeft de regeering thans besloten provinciale corn- missies in te stellen, waarbij miiiitairen, die niet tevreden zijn met de hun door de burgemeesters toegewezen vergoedingen, in beroep kunnen komen. Zij heeft aan de Commissarissen der Koningin in opdracht gegeven, om de personen uit te noodigen, die in deze commissies van beroep zitting zullen nemen. Wordt nu hun samenstelling een zooda- nige, dat men met vertrouwen hun uitspraak tegemoet kan zien, dan is aan een ernstige grief van duizenden en duizenden gemobi- liseerden, die nu aan de willekeur van de burgemeesters zijn overgeleverd, tegemoet gekomen. Men weet, dat dit denkbeeld in de Tweede Kamer van sociaal-democratische zijde is geopperd. bij de Belgische regeeriDg kwamen met hun bons, bleken de auto's nooit in het bezit der regeering te zijn geweest. Een agent van het Belgisch bestuur, iemand van de Belgische legatie in Den Haag heeft nu met behuip van de mareehaussee reeds een aan tal automobielen te Maastricht opge- spoord, waarvan nnmmer van chassis, mo tor enz. overeenkwamen met die op de bons en die auto's in beslag genomen. Hooge vischprijzen. In den laatsten tijd is ten onrechte visch aaogeprezen als goedkoop volksvoedsel. Dit is even wel onjuist. Te IJmuiden o. a. worden nog steeds hooge prijzen besteed. Er kwamen in het eerste half jaar 414 trawlers minder dan in 1914 aan de markt, doch het totale verkoopcijfer bedroeg ruim 1V2 miliioen gulden meer. Van de beugvisscherij kwamen 61 schepen minder binnen en de opbrengst was 16000 meer. De haringvisscberij heeft over het- zelfde halfjaar 1700 meer opgebraeht, ofschoon er 43 schepen minder kwamen. De gemeenteraad van Zaandam besloot in de Donderdagavond gehouden vergadering de kermis dit jaar wel te lateu doorgaan. Het voorstel van de zes raadsleden om met het oog op de tijdsomstandigheden de kermis niet te laten doorgaan werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Van deze zes raadsleden had een, een soc.-dem., zich teruggetrokken. Tegen het voorstel Baas c.s. stemden alle soc.-dem., met uitzondering van den heer Van Rohemen, benevens de heer Brinkman, vrijzinnig. Voor het voorstel stemden de 5 kerkelijke leden, twee vrijzinnigen, benevens de soc.-dem. Van Bohemen. De ooriog duurt nu een jaar. Ondanks alle voorspellingen, dat een wereldoorlog hoogstens twee of op z'n alleriangst drie maanden kon duren aldus schrijft men aan het IL N., ziet het er na een jaar nog geenszins naar vrede uit. Wie had het gedacbt Ieder schudde ongeloovig het hoofd, toen Engelsehe deskundigen, o. a. Kitchener, een ooriog van drie of vier jaar aankondigden. Thans zijn er reeds, die een nieuwen 30jarigen ooriog durven voor- spellen. En uitlachen doet men hen niet meer. Men noemtze slechtspessimistec. Twee keer leek het, of de beslissing nabij was. De ontzettend snelle opmarsch der Duitscbers door Belgie en Noord-Frankrijk ondanks alle tegenstand was inderdaad iets ontzettends. Joffre trok iederen dag terug over het geheele front, en de Engelsehe hnlp baatte niet. Parijs was reeds in zicht, en wij, neutrale toeschouwers, gaven voor het behoud der stad geen dubbeltje meer. Maar toen kwam de reactie, en de Duitsche troepen werden met zware verliezen een flink eind teruggeworpen. Vanwaar die plotsche ommekeer Er zijn twee antwoorden op' die vraag. De geallieerden trachten, misschien niet ten onrechte, ons te doen gelooven, dat de Duitsche kroonprins groote fouteu heeft gemaakt en dat het wijken van Von Kliick in hoofdzaak is toe te scbrijven aan het 14) Zij zag de fotografie van een schilderij die voor hem lag en die hij met teere kleu- ren afwerkte. j,Een madonna van Murillo. Kijk eens, op den maansikkel zweven vier engelen met palmen en lelien aan hun voeten. Wat een bekoorlijke wezens! En die uitdrukking, het mantel? donkere haar> die opwaaiende „Wat wil u daar toch mee?" „Wat ik er mee wil Mij aan de - 1 1(1Jj a scnoonheid verkwikken, natuurlijk!" Vader", zeide zij onvriendelijk, „maar dat is toch sprierij - kunst, die niets oplevert gij moet toch verdienen." „God zij dank, dat ik niet meer behoef te scharrelen om mijn brood te verdienen!" Dat klonk als een zucht van verlichting. Met een teederen blik keek hij haar aan en legde zijn arm om haar schouderS Ik dank Je wel, brave dochter, dat ge mij van den vloek der zorgen veriest hebt. De zegen van je vader omgeve je en vervulle je toe- komst met geluk." J Zij beefde, zij wist niet wat zij bij deze uiting van dankbaarheid zou doen." Hoe kon zij n u nog smeeken om haar te bevrijden van haar verplichting jegens dien man, dien zij met lief had. Terwijt hij weer naar zijn werk keek, bladerde zij gedachteloos in een portefeuille met fotografien. Deze platen, ton ter lande- 'jke gezichten, had zij nog nooit gezien. Nog steeds bezig met haar eigen gedach- ten, "tilde zij een der Maden in de hoogte Zeker een boerenliofstee. Een paar hooge boomen, een hek van ruwe planken, een gioote scnuur met overhangend dak ter- zijde nog een schuur, waarvan de hooge en breede deur openstond. Over het erf lie- pen, ongelijkmatig achter elkauder, vrou- wengestalten. die spinnewielen droegen. Daaronder stond door haar vaders hand geschreven: „Op weg naar de spinkamer herinnering aan de Liineburger heide". Wat is dat, vader?" vroeg zij, om zich van de kwelling in haar binnenste te bevrii- den, en af te leiden. Hij nam de plaat in de hand, en zag er met genoegen naar. „Dit is twintig jaar ge leden gemaakt, kind, toen hier deze tweede slanke, uw moeder mijn blonde Dora! O, wat een dagen toen in de bloei- ende heide!" niet vorderen van het leger van den Duit- schen troonopvolger. Natuurlijk denkt geen Duitscher eraan, iets dergelijks te beweren. Bij de middel-Europeesche bondgenooten wint daarentcgen in militaire kringen de meening veld, dat einde Augustus 1914 reeds een compromis tusschen Italie en frankrijk is tot stand gekomen, waarbjj o.a. bepaald zou zijn dat Italie Frankrijk onder geen omstandigheden in den rug zou aanval- len, en dat Frankrijk dus ook zijn troepen, die aan de Italaansche greps lagen naar het noorden zou kunnen sturen. Toen deze legerkorpsen aan het front arriveerden, werden de Duitscbers teruggedreven. Wij achten het zeer waarschijnlijk, dat zoowel de Duitsche kroonprins als de Ita- liaansche Minister van Buitenlandsche Zaken aan deze eerste nederlaag der Duit- schers het hunne hebben bijgedragen. Was prius Wil helm rustig aan het Ministerie van Ooriog gebleven, maar was zijn leger aangevoerd door een Hindenburg en had Italie geen toezeggingen gedaan, dan zou nu wellicht heel Frankrijk bezet zijn. Of nog waarschijnlijkerde vrede zou 'erzijn, zij het dan ook onder zeer gunstige voor- waarden voor Duitschland. Een tweede moment was, toen de Russen in Oostenrijk-Hongarije vorderingen van beteekenis maakten. Was de Italiaansche oorlogsverklaring een paar maanden eerder gekomen, wellicht was dan thans hetgrootste deel van de Donau-monarehie bezet door de Russische-Italiaansche legers en de eind- beslissing zou dan niet lang op zich laten wachten. Maar in het westen is de toestand feitelijk al tien maanden stationnair, en in het oosten hebben beide partjjen ups en downs maar blijven beslissingen uit. Zoo kan het niet maanden, neen, jaren blijven voortgaan. De partijen verzwakken dan elkaar, maar zijn niet in staat ge- lukkig elkaar te vernietigen. En vroeg of laat zal men dan wel inzien, dat 'n vrede bij compromis de eenige oplossiDg is. Of, zooals onze vaderen het uitdrukten iedere party zal wat moeten toegeven. Er valt nu niet langer aan te twijfelen de Russen maken zich gereed de vestingen aan Narew en Weichsel in Polen prijs te geven, (met inbegrip van Warschau) en terng te trekkeu achter een linie, die van Kowno in het noorden over Grodno, Bla- lystok en Brest Litowsk loopt en dan verder in zuid-waartsche richting den loop van de Boeg volgt. Den geheeien uitspringenden hoek van hun front, waarvan Warschau de top is, willen zij dus ontruimen. En door hun gebrek aan artillerie en munitie en door de bedreiging van Duitsch- Oostenrijkschen kant, dat bun verbindingen met het Russische binnenland afgesneden zouden worden, geven de Russen er de voorkeur aan han oude tactiek van terug- trekken in toepassing te brengen, waarbij zj.j alles op hun weg verwoesten, om den vijand zijn opmarsch zoo moeilijk mogeliik te maken. De vrasg is nu, of de Duitscbers de Russen inderdaad zullen volgen tot de boven aangeduide linie, die zij in het noorden bij Kowno en in het zuiden bij de Boeg be- reikt hebben, doch waar van zij in het J midden nog ver afstaan, dan wel of zij zich in de Narew- en Weichsel-vestingen zullen uestglen en daar gedurende den winter een betrekkelijk kleine bezetting handhaven, ten einde zich met kracbt op het westen te werpen. In het Jaatste geval ziet het er voor de Franschen slecht uit. Doch de Russen spreken van een nieuw offensief, dat zij zouden willen beginnen, als eenmaal de linie Kowno—-Boeg bereikt is de Duit- schers zullen dus geen rustig bezit hebben in bovenbedoelde vestinglinie. Een tweede vraag is, wanneer de Russen tot de ontruiming van Warschau en Iwan- gorod en de Narewvestingen zullen over- gaan. De Nowoje Wremja voorziet niet nog de mogelijkheid, dat de krijgskans on- verwacht zal keeren en dat de vijand niet in staat zal zijn het offensief voort te zetten. Intusschen blijkt dat uit de laatst ontvangen berichten geenszins. Aan de Narewlinie en ten westen van Warschau moge van byzon- dere vorderingpn der Duitschers geen gewa» worden gemaakt. in het zuiden hebben Duitschers en Oostenrijkers een belangryk succeste boeken. Links van de Weichsel stond het leger van generaal Von Woyrsch. Dit is er in ge- slaagd den overgang over deze rivier tusschen den mond der Pilica en Kozienice te forceeren en den Russen op den rechter- oever 800 gevangenen en 5 machinege- weren af te nemen. Ewangorod is daar- mede nog wat nauwer ingesloten geworden. Belaogryker nog is, wat tusschen Weichsel en Boeg gebeurd is. //Na een onderbreking van verscheidene dagen, zoo meldt het Oostenrijkscb hoofd- kwartier, gingen de verbondenen Donderdag tusschen Weichsel en Boeg weder over het geheele front tot den aauval over. Ten Westen van de Wieprz tot in de streek van Chmiel, werd het vijandelijke front over een breedte van meer dan 25 kilometer doorbroken. Het 17e Oosten- rijksch-Hongaarsche korps veroverde ten Noorden van Chmiel na de vijfde bestor- ming, de Russische stellingen. De Duitsche troepen bezetten 's avonds de linie PieskiBiskupice en den spoorweg ten Oosten daarvan. Ook bij Kowcla en Delzyce ten noordoosten van Krasnostaw en Woyslawice drongen de verbonden legers in de vijandelijke linien door. Vrijdagmorgen vroeg aanvaardden de Russen over het geheele front den terug- tocht, waarbij zij alle plaatsen totaal ver- woestten en zelfs het koren op het veld verbrandden. Zij werden door ons achtervolgd. Zooals men uit deze mededeeling ziet hebben Duitsche troepen bij Biskupize den belangrijken spoorweg Lublin-Oholtn bereikt. En naar een heaenmorgen ontvangen ofScieel bericht uit het Oostenrijksche hoofd- kwartier meldt, is de Oostenrijksche cavale- rie gistermiddag Lublin zelf reeds binnen gerukt. Door Z. H. den Paus zijn opnieuw po- gingen gedaan voor het herstel van den vrede. Volgens de Maasbode, die dit van de Osservatore Romano verneemt, luidt het vredes-manifest als volgt loen Wij zonder onze verdienste geroepen werden^ om den zeer godvie.;zerjden Paus I ius X, wiens heilig en vruchtbaar leven door de smarten van den brc edermoordenden „Ja, moeder was van buiten afkomstig, maar zij heeft mij nooit van haar geboorte- plaats en haar famitie gesproken. Hoe kwam dat?" „Laat dat rusten, kind, laat dat maar rus- tenl Oude ongelukkige geschiedenissen. Mijn Dora heeft zich alles zwaar aangetrokken. Wellicht werd zij door verdriel gekweld', dat maakle haar ziek, en zij stierf jong weg met die treurige herinnering!" Ruw wierp liij de plaat in de portefeuille en sloeg die dicht. Marie schrok, dat was anders zijn gewoonte niet. Bedrukt en door geheel andere gedachlen vervuld, verliet zij de kamer. 4\ at lag er dan voor treurigs in het verleden van haar ouders? Goldammer kwam iederen dag naar boven. Hij ging rechtstreeks naar den salon. Na een teedere begroeting trok hij haar naar zich toe op de sofa en vertelde met voor- liefde van zijn plannen voor de huwelijks- reis. Hij meende, dat hij best vier a zes weken uit zijn zaak kon wegblijven. „Hoor eens, poesje", zei hij trotsch, „April is een prachtige tijd om in Italie te reizen Alle jong getrouwde paartjes, die een ge- vulde beurs hebben, gaan met voorliefdie naai het Zuiden. Ik heb hier een reisboek van Italie voor je meegebracht, kijk dat maar eens goed in, ik heb er geen tijd voor, het is ook voldoende, wanneer een van ons beiden zich daarmee bemoeit." Zonder groote belangstelling bladerde zij in bet boek. Haar vader stride het meer °P Prijs. Hij verdiepte zich in de beschrij- ving der galerij en kunstwerken. „Wat ben jij toch gelukkig, dat je dit alles zult zien!" i zei hij met een zucht. Eenige dagen later bracht Goldammer een ander boek, dat over Parijs handelde; hij meende, dat men best Parijs en zijn omstre- ken in vier weken kon zien. „Het is wel een schandelijk tijd verspillen, maar voor zulk een lief poppetje, begaat men wel eens een dwaasheid." Het was haar geheel onverschillig of de reis korter of langer duren zou. Zij was ook tevreden met een reis van korteren duur. Ook voor Parijs toonde haar vader meer belangstelling dan zij. Hij droomde van de heerlijke mooie schilderijen in het Louvre en beklaagde zich er over, dat hij deze kunstschatten niet gezien had en niet zien zou. De trouwdag naderde. Goldammer begon minachtend van Parijs te praten. Wat wil- den die Franschen wel? Hij frizeerde zeker zoo goed, als men het daar kon. Het was niets anders dan een vooroordeel, dat mode en goede smaak uit Frankrijk moesten ko men. De Berlijner mode echter, kwam bij alle verstandige lui meer in aanzien. Waar- om zou hij zijn grid over de grens brengen? Dresden was toch ook een mooie stad, wat dacht zij van Dresden? „Ach, dat is mij geheel onverschillig", zei Marie. Liebreich bracht in het midden, dat Dres den de a 11 erberoemdste galerij had. De oor- spronkelijke madonna van Rafael te zien, was steeds het grootste verlangen van zijn leven geweest. „Laat papa voor mij meegaan, dan heeft tenminste iemand plezier", sloeg Marie wre- velig voor. Goldammer schudde van het lachen. „Nou, dat zou een fraaie vertooning wezen! Wat een grap! Het kind wou me zeker haar ouden vader op den hals schuiven! Je bent en je blijft een klein krabbelkatje, maar mooi haar dat heb je", en met welgeval- len streek hij haar over het hoofd! „Voor het bruiloftsfeest frizeer ik je zelf, hoor!" Zij bedekte zich het hoofd met beide han- den. „Neen, neen hoor, zoolang ik hier boven ben, gebeurt dat niet!" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1