De Oorlog1 Zaterdag 3i Juli i9i5. No. 6255. TV/EHIDB BIjAD. BINNENLAND. Landbouwbsrichten. PKEDIKBEPRTE R~ 'Pot 1\Tcni70Yie!f,Tl0nni1T3T+ met 8root ™rlof huiswaarts te zenden, ten 4&L 4.N 0 UAGlldUlLW WW U1AUV einde in het mijubedrijf weer werkzaam te worden gesteld. (Tel.) Belgische geinterneerden in de mijnen. Ten einde een aantal gei'nterneerde Bel- gen in de gelegeuheid te stellen in de mijnen te werken, worden, naar wjj ver- nemen, te Heerlen en te Kerkrade een 3tal interneeringskampen opgerickt, waar voorloopig een 200 man zullen worden ondergebracht. (Vad.) EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. lngekomen bleken o. a. van het lid, den heer Mr. L. W. H. Regout, zoowel de me- dedeeling, dat hi) wegens zjjn benoeming tot buitengewoon gezant naar den H. Stoel heeft opgehouden lid te zijn vau de Katner, als zijn geloofsbrieven wegens zijn her- kiezing. Deze laatste worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Van Holthe tot Echten, Bosch van Oud- Amelisweerd en Rengers, welke commissie in de eerstvolgende vergadering rapport zal uitbrengen. De Voorzitter stelt blijkens het verslag der H. Crt., namens de centrale afdeeling voor, dadelijk de spoedeischende wetsont- werpen nopens het langer in dienst houden der troepen in de afdeelingen te onderzoeken. Yoorts deelt de Voorzitter mee, dat op verzoek van een voldoend aantal leden (Woensdag) om half 3 een vergadering zal worden gehouden met gesloten dearen, en na opening der deuren de beide bovenge- noemde wetsontwerpen in het openbaar zullen worden behandeld. Donderdag zal dan worden voortgegaan met het afdeelingsonderzoek en Vrijdag om 11 uur zal wederom openbare vergadering zijn. Komt men daarin niet klaar, dan zal in de volgende week weer vergaderd moeten worden. Conform het voorstel des Voor- zitters wordt besloten. Men gaat in de afdeelingen. Vergadering van Woensdag. De vergadering, te 21/s uur in comite- generaal bjjeengekomen, ging te 4 uur over in openbare zitting. Besloten wordt tot de toelating van den als lid der Kamer herkozen Mr. Regout. Z. h. s. worden aangenomen de wets ontwerpen tot het langer in dienst houden van militie en landweer. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Vrijdagochtend elf uur. Langer in dienst houden landweer. Met betrekking tot het Woensdagmiddag door de Eerste Kamer gehouden comite- generaal, waartoe die Kamer in hare ver gadering van Dinsdagavond overeenkomstig een voorstel van de Centrale Afd. besloot, blijkt uit het zooeven verschenen eindver- slag aid us schrijft het Alg. Hbl. van de Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp betreffende het langer in dienst houden van dienstplicbtigen bij de landweer, dat vele leden, hoewel zij geen principieel bezwaar hadden tegen dit wetsontwerp, over verschillende punten in zake het leger en landsverdediging nadere inlichtingen van den Minister wenschten te ontvangen in eene vergadering met gesloten deuren, om- dat de daarin vernomen mededeelingen van invloed zouden kunnen zijn op de stem, die zij over dit wetsontwerp zullen uit brengen. Art. 13 Landstormbesluit. De Minister van Oorlog heeft, in verband met daartoe door H. M. de Koningin ver- leende machtiging, bepaald, dat tijdons den verderen duur der huidige tijdsomstandig- heden de in art. 13 van het Landstorm besluit bedoelde dienstplichtige, die in Duitschland of in Belgie gevestigd is of verbljjf noudt, niet behoeft na te komen de verplichting om naar Nederland terug te keeren en zich aan te melden bij den burgemeester, mits hjj van zijn volledig adres en van elke veraudering van zijn adres terstond aan den burgemeester kennis geeft. Het bepaalde in het vorige lid geldt voor zoolang bedoelde dienstplichtige niet in werkeljjken dienst behoeft te komen. (Stct.) Air. Begout ook voor Luxemburg gezant bij den U. Stoel In Luxemburg gaan hier en daar stemmen op, aldus de correspondent van „De Tjjd" aldaar, die den wenSch uitspreken, dat de regeering zich in verbinding zou stellen met Nederlandsche overheden, om te be- werken, dat aan den nieuw benoemden Hollandschen gezant bij den Faus, Mr. Regout, tevens de bebartiging der Luxem- burgsche belangen in Rome bij de a.s. vredesonderhandelingen zou worden opge- dragen. Vooral met het oog op de onzekere toekomst van Luxemburg zou dit van groote beteekenis kunnen worden. Levensmiddelen voorz iening Ingevolge het door den heer Schaper in de vergadering van de Tweede Kamer van 23 Juli aangekondigde voornemen, om een deputatie van de sociaal-democratische Kamer- fractie naar den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel af te vaardigen, in verband met het vraagstuk van de levens middelen voorziening, hadden de Kamerleden, de heeren Schaper en Sannes Donderdag- ocbtend een langdurig onderhoud met den Minister over dit vraagstuk in diens ka- binet. (N. R. Crt.) Kon. Nat. Steuncomite 1914. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- hoogiug van het lOe hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1914 (bijdrage aan het Koninklijk Nationaal Steuncomite 1914 toe te kennen in de jaren 19l4en 1915). In de memorie van toelichting zegt de Minister, dat aangezien het aan giften^ont- I vangen bedrag thans rond 2,250,000,— en blijkens door den algemeene secretaris van het Koninklijk Nationaal Steuncomite 1914 verstrekte inlichtingen dat bedrag ook inderdaad is uitgekeerd, zou ter voldoening aan hetgeen in uitzicht werd gesteld, een ilksbijdrage zijn te verleenen tot gelrjk bedrag en het oorspronkelijk geraamd en sedert toegestane bedrag van 600,000 derhalve zijn te verhoogen met /l,650,000 weshalve laatstgenoemd bedrag thans wordt aangevraagd. Verbod van uitvoer van stroo. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat vergun- ningen voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden stroo, waarop betrekking heeft de publicatie in de Nederlandsche Staats- courant van 2 en 3 Mei 1915, met ingang van 1 Augustus a. s. niet meer worden verleend. (St.ct.) TER NEUZEN, 30 Juli 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gi3ch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.9 Maastricht. Laagste barometerstand 750.7 Bodo. Verwachting tot den avond van 1 Aug. Zwakke tot matige winden uit Westeljjke richlingen, half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Naar wij vernemen is het muziek- gezelschap ;/De Vereenigde Werklieden" voornemens a.s. Maandagavond een concert te geven op de Markt. Ds. J. F. van Hulsteijn, predikant bij de Geref. kerk alhier, komt voor op het tweetal ter beroeping van een predikant bij die ge- meente te Middelstum. en uitgaaf na de laatste kasopname door Burg, en Weth., welke op eind van Juli plaats had, bij den burgemeester berustten. Bij voorschot was 3025,ll1/2 uit de kas betaald, slechts gedeeltelijk door voldoende quitantien gestaafd. Door Gedep. Staten werd een tweede op- neming van de kas in bedoelde gemeente noodig geacht. Bij die opneming bleek, dat de gemaakte opmerkingenhetgewenschte gevolg hadden gehad. In eene gemeente werd 661,31 te veel in kas bevonden, waarvan de ontvanger geen verklaring kon geven. Bij de opneming bleek, dat een bedrag van 1153,34V2 wegens uitgaven van den dienst 1911 en een bedrag van 2082,27^2 wegens uit gaven van den dienst 1912, welke uitgaven in de rekeningen van die jaren niet worden verantwoord, ook nog niet op den dienst 1914 konden worden overgeboekt, omdat nog geen bevelschrift daartoe aan den ont vanger werd afgegeven. In eene gemeente was, volgens verklaring van den ontvanger, door geldwisseling 65,751/2 te veel in kas. Het in een andere gemeente te veel in kas bevonden bedrag van 43,12 bleek voor een deel het gevolg te zijn van een bij vergissing te hooge boeking in uitgaaf ad 40, welk bedrag vroeger door den ont vanger was bjjgepast en voor het overige van geldwisseling. De verschillen in de overige gemeenten werden hoofdzakelijk toegeschreven aan geld wisseling. De bovenvermelde kasopnemingen gaven Gedep. Staten aanleiding eenigeopmerkingen aan Burg, en Weth. van 12 gemeenten mede te deelen. HONTENISSE. Nader meldt men ons dat zich voor de vacaute betrekking van secretaris dier ge meente niet tien zooals men ons van andere zijde had gemeld doch 25 sollici- tanten hebben aangemeld. RECHTSZAKEN. Dinsdag 17 Augustus a. s. zal naar de VI. Crt. meldt, voor de rechtbank te Middel- burg worden behandeld de zaak tegen G. G. M. B., 42 jaar, pastoor, wonende te Ter Neuzen, beklaagd dat hij op 19 Mei j.l. te Ter Neuzen op de begraafplaats opzet- teljjk en wederrechtelijk een lijk heeft doen opgraven en vervoeren en naar een ander graf (niet gewijden grond). In deze zaak zullen tien getuigen worden gehoord, w. o. de burgemeester, de ge meente-secretaris en de inspecteur van politie te Ter Neuzen. De Telegraaf voor de Bechtbank. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de heer J. C. S., hoofd- redacteur van De Telegraaf, terzake, dat hij in Mei j.l. opzetteljjk, terwijl een week tevoren op het eiland Zuid-Beveland mili- taire verdedigingswerken waren aangelegd, waarvan hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den staat was geboden, een bericht en inlichtingen daaromtrent heeft openbaar gemaakt, doordat hij in't ochtendblad van 15 Mei 1915 van De Telegraaf een ingezonden stuk heeft doen opnemen onder het opschrift„Het Duit- sche spionnagestelsel" en onderteekend L. J. Lokker. In dat stuk kwam de volgende zinsnede voor ,/Het is plotseling gebleken, dat het eiland Zuid-Beveland een bijzondere strategische waarde bezit en dat het noodig is, dat eiland in staat van verdediging te brengen." De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Er waren 4 getuigen a charge, 3 a deeharge gedagvaard. Tot de getuigen a charge behoorde de kapitein van de genie te Goes W. v. d. Hout. Het O. M. eischte een maand gevangenisstraf. Uitvoer van boonen. Woensdag hebben de Vereeniging van Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaren ,/Eendracht maakt Macht" te Rotterdam en de Vereeniging van Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaren te Dordrecht, naar de N. R. Crt. meldt, aan den Minister van Landbouw telegrafisch verzocht, den uitvoer van spercie-, snij-, stam- en pronkersboonen te beperken, daar de prijzen door den grooten uitvoer naar het buitenland reeds nu abnormaal hoog zijn, en nog hooger zullen worden. Daardoor zullen dezen winter gezouten en geconserveerde groenten, wat in dien tjjd voor de volksklusse on- ontbeerlijk hoofdvoedsel is, onbereikbaarzijn. Mijnwerkers naar huis? In militaire kringen verluidt, dat bij de militaire overheid ernstig overwogen wordt om de onder de wapenen zijnde soldaten| die het beroep van mijnwerker beoefenen, Donderdag werd alhier in het Hotel des Pajs-Bas" door de directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappjj nanbesteed het maken, in gewapend beton, van den onderbouw van twee ophaalbruggen, het maken van de remmingwerken daarbjj en het omleggen vaD een gedeelte van het middenkanaal, met bijbehoorende werkzaam- heden. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. C. Stuj C. P. Stuy te Alkmaar voor 93.500, Stuy Van der Leur te Utrecht-Ouden Rijn voor 92.800, H. J. Siepe te Winterswijk voor 89.900, P. L.' Buitendijk Van der Meijden te Goes voor 84.259, Nap. de Meijer te Selzaete voor J 76.500 en G. J. Balkenstein G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor 74.892. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 4 gevallen van roodvonk te Ter Neuzen, 1 geval dier ziekte te Axel en te Cadzand en 1 geval van diphteritis in IJzendjjke, Sas van Gent en Scbore. Kasopnemingen. Afgescheiden van de bij de wet voorge- schreveu opneming der boeken en kas v"an de gemeente-ontvangers werden in 1914 vanvvege Gedep. Staten van Zeeland onver- wacht opgenomen de kassen van de ont- vangers der gemeenten Aagtekerke, Aarden- burg, Boschkapelle, Coljjnsplaat, Domburg, Ellemeet, Ellewoutsdijk, Haamstede, Honte- nisse, Koewacht, Koudekerke, Kruiningen, Ter Neuzen, Oostburg, Philippine, Renesse! Retrancbement, liittbem, Scherpenisse, Schore, Serooskerke (S.), Veere, Vrouwen- polder, Wemeldinge en Zonnemaire. In slechts zes gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overeen. In twee gemeenten was onderscheidenlijk J 167,11 en f 67,38 te weinig in kas, welke tekorten, blijkens ontvangen bericht van Burg, en Weth. door de ontvangers werden aangezuiverd. In een van deze gemeenten waren tot een bedrag van f 5660,28 betalingen bp voor schot gedaan, welke deels nog het dienstjaar 1913, deels het dienstjaar 1914 betroffen. In eene andere gemeente was een tekort van j 52,281/s dat dadelijk door den ont vanger werd bijgepast. Outvangsten tot een totaal van J 6507,11 waren niet in het journaal geboekt, terwijl het bedrag der niet geboekte uitgaven 2719,99V, beliep, een en ander omdat de journalen van ontvang CLINGE. Woensdag vierden de echtelieden P. Segers- Bogaert hun gouden huwelijksfeest. Eene buurtcommissie had er voor gezorgd, dat de woning en de buurt der oude luitjes netjes versierd waren. Tegen den avond bracht de fanfare eene serenade aan het echtpaar, waarbij toespraken werden gehouden en eene echt feestelijke stemming Keerschte. De muziek maakte daarna eene wandeling door de buurt, waarbij bet vrjj druk was, want sedert den oorlog wordt er niet veel aan muziek gedaan. Naar wij verder vernemen zal een ander echtpaar n.l. Ed. Pauwels en zjjne echtge- noote, alhier Zaterdag 7 Augustus zijn diamanten bruiloft vieren. Dit is iets zeer buitengewoons en dit feit zal waarschijnlijk nan ook tot eene algemeene feestelijkheid aanleiding geven. -—In den laatsten tijd schijnt de smok- kelhandel die hier. zoowel als in de meeste grensgemeenten, reeds maandenlang min of meer gebloeid heeft veel te zijn afgenomen. De strengere maatregelen door de militaire overheid aan deze zijde genomen, zullen zeer zeker daartoe zeer veel hebben mede- gewerkt. Doch ook aan Duitsche zijde gaat het niet meer zoo gemakkelijk om aan de grens te komen. Zoo mag te Clinge (Belgie) niemand zonder pas de kerk passeeren in de richting van de grens. In het algemeen is het stelsel in Belgie thans zoo, dat men wel zonder passen in de richting van het binnenland mag reizen, doch niet in de richting der grenzen. Op de voordracht voor ontvanger-griffier van den Hoofdplaat en Thomaespolder zijn geplaatst de heeren E. Pateer te Hoofdplaat, C. Sturm te IJzendijke en V. Haeck te lJzendijke. Zondag I Augustus 1915. (Vlooswpstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eo 5* u., leeskerk. Lokaal ,,Hethel" (Kandeelstraat). Kunstmeststo/fen. Woensdag is te Goes, onder voorzitter- schap van den heerC. Blom, van Haamstede, naar de N. R. Crt. meldt, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van de Alg. Handels- Voorwaarden ter bespreking van kunstmest- stoffen voor den oogst 1916. De voorzitter deelde mede, dat hij en de secretaris van de afd. Zeeland in Den Haag een onderhoud hadden met de leden der door de Regeering ingestelde distributie- commissie. Dit onderhoud had gunstige resultaten gehad. Voor 1 September moet iedere vereeniging en particnlier, die kunstmeststoffen noodig heeft, van de gewenschte hoeveelheid opgave doen aan een zelf te kiezen handelaar, die als tusschenpersoon er voor zorg draagt, dat het door de distribueeringscommissie afgeleverde ter bestemder plaatse komt. De prijs en ook de provisie van de hande- laren worden door de Regeering bepaald, zoodat knoeierijen uitgesloten zijn. Een groote vraag zal het wezen of de benoodigde hoeveelheden geheel betrokken kunnen worden. Engeland houdt wel kunstmest vast en van andere wel beschikbare soorten zal de prijs waarschijnlijk buitengewoon hoog zijn. Aangedrongen werd op vroege en zoo volledig mogelijke bestellingen. Bij niet voldoenden aanvoer wordt de beschikbare hoeveelheden pondsgewijze her- deeld. Op voorstel van den heer Vorsterman van Oyen werd besloten, dat men zal trachten te doen leveren onder de A. H. V. Medegedeeld werd nog dat de later vast te stellen prijs bindend zijn. Algemeen werd betreurd, dat in de distribueeringscommissie geen Zeeuw zitting heeft, hoewel Zeeland een der voornaamste landbouwende provincies is. De vergadering besloot alsnog te trachten, den rijkslandbouwleeraar, den heer I. G. J. Kakebeeke aan de reeds benoemde commissie toegevoegd te krijgen. Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 21 Juli j.l. werden mond- en klauwzeer gevallen geconstateerd in Gelderland, 2, Zuid-Holland, 5, Limburg, 7 en Zeeland, 2, resp. in Sluis en Zuidzande. Nieuwe aardappelen mogen wel uitgevoerd worden. Het ,/N. v. d. D." schrijft: Het uitvoerverbod van aardappelen geldt niet voor de z.g. niervormige aardappelen (de verschillende soorten van muizen) deze mogen dus worden uitgevoerd. Dit is alzoo een groote geruststelling voor de tuin- bouwers, en daardoor wordt een daling op de markten voorkomen. Het uitvoerverbod geldt de andere soorten. Hier en daar waren de boeren al be- gonnen met het rooien van de winteraard- appelen, o.a. de Eigenheimers, die natuur- lijk nog maar half rijp zijn. Om nu te voorkomen, dat ontijdig de wintervoorraad sterk wordt ingekrompen, daarom is nu het uitvoerverbod voor die aardappelen ee- komen. Vele boeren zien nu een fortuintje glip. pen, want er werd heel wat aan die te vroeg gerooide Eigenheimers verdiend. Er werd al meer dan 1000 per H.A. ge maakt. En dan had men den bodem weer vrij voor winterkool. Een Engelsche stem. De Londensche Standard bevat een hoofd- artikel „Nederland en de Balkanstaten". Hierin wordt te verstaan gegeven, dat de Engelsche dipiomatie tot nu toe in de neutrale landen niet zulke troelkaart.en heeft uitgespeeld, als later misschien het geval zal zijn. Het blad erkent, dat de Nederlandsche Regeering tot nu toe onbe- risp elijk de neutraliteit in acht heeft ge nomen en zegt dan: ;/het is op het oogen- blik niet zeker, dat Duitschland zal winnen, doch mocht dit wel het geval zijn, dan is ongetwijfeld Nederlands kans, om zijn on- afhankelijkheid, zij het niet in naam dan toch in der daad te bewaren, uiterst gering. De Nederlanders hebben, hoe hun gevoelens ook mogen zijn, een sterk nationaliteits- gevoel en zijn voor alles in de eerste plaats Nederlanders." De vraag besprekende, of de tjjd voor Nederland thans is gekomen, om met de geallieerden samen te gaan, zegt het blad, dat Nederlands toetreding natuurljjk van buitengewone waarde zou zijn. Nederland heeft een strategische positie, die meer waard is, dan vele legerkorpsen doch bovendien is ook de militaire macht, waar- over het tegenwoordig beschikt, niet te verachten. De Nederlandsche verdedigings werken zijn buitengewoon krachtigen Neder land zal niet zoo gemakkeljjk onder den voet worden geloopen als Belgie. Nederland zou veel kunnen doen om den oorlog te bekorten en het streven der Duitschers te verijdelen, dat indien de Duitschers mochten zegevieren, voor Neder land zelf nootlottig zal blijken te zijn. Indien Duitschland als de machtigste staat van Europa uit den oorlog te voor- schgn komt, zal Nederland volkomen mach- teloos zijn, om het te weerstaan. Dat wordt het Nederlandsche volk meer en meer duidelijk, hoe men er ook in Regeeringskringan over moge denken. Tevens heeft men het onaangename ge- voelen, dat Nederland op een gegeven oogen- blik door Duitschland tot den oorlog zou kunnen worden gedrongen. Dit zal ongetwijfeld het geval zjjn, zoo Duitschland zich sterk genoeg gevoeld, om nog een nieuwe taak op zich te nemen, of zoo het denkt, dat de bezetting van Nederland in zijn belang voor een defen- sieven oorlog is. De vraag, of Nederland een werkzaam aandeel in den oorlog zal gaan nemen, voor deze mogelijkheden zich voordoen, is natuurljjk een zaak, welke den Nederlanders alleen aangaat, doch onze dipiomatie is ten voile gerechtigd, deze mogeljjkheid J voor oogen te stellen en de belangen van iederen nog neutraal gebleven staat te doen samengaan met de algemeene be langen van Europa, die met name wat Nederland aangaat, ook zjjn eigen belangen ZLJ,n- (N. Ct.) Hoogte 60. De speciale correspondent van Reuter bjj het Engelsche hoofdkwartier meldt In zijn jongste rapport deelt Sir John F reneh mede, dat hoogte 60, die op 17 April door ons veroverd werd, na met suc- ces te zjjn ondermjjnd, op 5 Mei door middel van stikgassen door de Duitschers heroverd werd. De huidige positie op dit punt is van groot belang. De heuvel, die nauweljjks een hoogte mag heeten en feite- lijk slechts een glooiing van den bodem is, verheft zich ongeveer 30 tot 40 voet boven het omringende land en vormt het einde van den heuvelkam van Klein Zillebeke. De Duitsche loopgraven slingeren zich in een dubbele rjj over den top en langs de bovenzjjde der helling, terwijl onze loop- graven een ongeregelde ljjn op eenigen afstand van den voet vormen. De vjjand is dus op den top van de hoogte genesteld en wjj beneden aan de helling. De geheele oppervlakte van de hoogte levert een schouwspel van woeste verwar- i ing op. Overal ontdekt het oog diepe kuilen, die ontstonden na het ontploffen dei mjjnen in den nacht van onzen aanval stukgereten zandzakken liggen overal bjj lionderden verspreid, gebroken geweren, Engelsche en Duitsche uitrustingstukken van allerlei aard, vercielde prikkeldraad- versperring en allerlei andere overbljjfselen liggen over de heuvelhelling verspreid, half verborgen door het lange gras, dat tusschen de loopgraven is ontsproteu. Deze laatsten kronkelen zich op de zonderlingste wgze. Op een plek kon ik tot op een afstand van slechts zes ellen van den vjjand komen. Llier ligt een oude verbindingsloopgraaf of approche, die van den vijand loopt en die op deze punten weder met aarde is volge- gooid. Deze twee borstweringen nu liggen niet meer dan zes ellen van elkaar af. De loopgraven op de helling van Hoogte 60 vertoonen veel merkwaardige bjjzonder- heden, maar nauwkeurige inlichtingen kun nen natuurljjk niet worden bekend gemaakt. Dp een punt loopt een spoorwegbrug dwars over onze stellingen en in den hollen weg daaronder is een groote poel stilstaand water, dat zich daar verzameld heeft. Ver- derweg loopt de spoorljjn, maar de rails zgn hier en daar verwrongen en stukge reten door springende granaten en gedeel telijk overdekt met gras en varens. Deze ljjn ligt onder direct vuur van den vijand en wie haar zou willen oversteken, gaat een zekeren dood tegemoet door een'kogel van een scherpschutter in de vgandelijke loopgraaf, die op een 40 ellen afstand ligt. In de poel liggen nog steeds de ljjken van gesneuvelden, die daar maanden geleden vielen en die niemand durft naderen om hen te begraven. Het regende in stroomen toen wjj op onze ronde waren en de loopgraven waren voch- tig en glibberig. De bodem was bedekt met een dikke laag vette, bruine modder. De mannen trachtten zich zoo goed mogeljjk te dekken, sommige waren onder een dek- zeil bgeengekropen, andere hurkten in de schuilhoeken. Ondanks het ellendige weer, waren de mannen opgewekt en maakten zij grapjes onder elkaar. Er wer.l zeer weinig geschoten en alles leek rustig en VAN HOOFDPLAAT. Mervormde Kerk. Ter Neuzen. Slr.'skil. Hoek. Axel. Zaamslag. Sas van (lent. Philippine. Hulst. Hontenisse. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 9 u, Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, Bediening van den H. Doop. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9^ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 2j u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. 9£ u., Ds. W, J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Tijdpreek en 2 u., Ds.J. F. van Hulsteijn Jr. R°ek. 9 u. en 2 u. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. H. Ph. Ingwersen van Berlikuin, 2 u., Ds. 13. Schouten van Hoofddorp en 6 u., Ds. H. Ph. Ingwersen, Zendiugsrede. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. E. Schouten van Hoofd dorp en 2 u., Ds. H. Ph. Ing wersen van Berlikum. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u., 2 u., en 's avonds 6 u.. Bid- stond voor den nood der tijden, door Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswpstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5j u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J u., dhr. J. J. Otte van Rotterdam. Kokaal ,,Eben-Kaezer(Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. B. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8* en 10 uur. sNamiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5