r1i De krijgsbedrijvea. If 11 Duikbooten en vliegers. Uit Gent wordt aan het Belgiseh lufor- matie Bureau gemeld Verleden week is de twaalfde onderzee boot langs da Schelde door Gent gevaren, komende van Antwerpen. Langs het kanaal van Gent naar Brugge heeft deze, evenals de meeste van, zijn voorgangsters, door eigen drjjfkracht de duikbootenbasis Zeebrugge bereikt. Bijna ongemerkt glijden nu deze te Antwerpen van stapel geloopen onder- zeeers langs Scbelde en vaart. Geen kara- vanen van auto-mitrailleurs, cavalerie-pa trouilles en vliegmachines vergezellen ze meer, zooals dat bij de eerste afvaarten steeds het geval was. Op het St. DenispleiD, bij Gent, dat door de Duitsehers als vliegterrein is inge- richt, wordt een vliegercorps gevormd. Dagelijks oefent er zich een honderdtal vliegers. Tien a twintig vliegmachines zijn bijna bestendig in de lucht. Een geweeif, dat niet missen kan. Een bericht uit Udine meldt, dat bij enkele Oostenrijksche gevangenen gewereu gevonden zijn, voorzien van een speciaal stelsel van lenzen en prisma's, die den schutter niet alleeD veroorloven om zijn doel op grooten afstand te ontdekken, doch het hem ook mogelijk maken het onfeilbaar te treffen, In de lens toch bevindt zich een kruis en wanrieer het doel in dit kruispunt staat, behoeft de schutter den trekker rnaar af te drukken om zijn doel neer te schieten. Alle scherpschutters van het Oostenrijksche leger hebben deze kijkers gekregen met den opdracht vooral de offieieren er uit te pikken. Wanneer zij gevangen zouden worden ge- niaakt, moesten zij het toestel vernietigen. Niet alien gaven aan dit bevel gevolg en het Italiaansche leger zal thans haastig het vernuftige toestel tegen de uitvinders zelf in toepassing gaan brengen. De centrale stelling der Russen. Kirchlehener, de oorlogscorrespont van den Berliner Lokalanzeiger in het Oosten schrijft Russisch Polen kan als een bolwerk van het Russische rijk tegen het Westen be- schouwd worden. Hier heeft de Russische regeering sedert meer dan een menschen- leeftijd militaire hulpmiddelen opgehoopt, leveode en doode, zooals geen enkele staat in Europa in zoo beperkt gebied vertoonen kan. Met het sterke en rijke binnenland van Rusland door spoorwegen verbonden, op z'ch zelf door netvormig in elkaar'loo- pende waterhindernissen beschut, vormt Russisch Polen een natuurlijke vesting waar- van de militaire waarde voor de Russen nog daardoor verhoogd wordt, dat groote vestingwtrken bet binnendringen van den vijand in het hart van Polen bemoeilijken. Dit hart is te zoeken in het gebied binnen den vierhoek Weichsel Boeg Narew Brest Litowsk Inwangorod. Terwijl ten Oosten van den Weichsel voor d:t centrale gebied nog eens natuurlijke en kunstmatige hindernissen liggen, gelijken Russisch Polen links van den Weichsel (tegenover Pruissiscb- Silezie) en ook de landstreken van Russisch Polen en Wolhynie rechts van deze rivier een groot glacis, dat alleen door troepen in het vrije veld verdedigd kan worden Dit glacis-achtige voorterrein zijn onze troepen nu bijna door en zij staan in het uiterste Noordwesten voor Neo-Georgievk en in het uiterste Zuidwesten voor Inwan gorod. De vijandeljjke troepen links van den Weichsel wijken in de richting van de groote bosschen voor Radom terug, dicht tegen de rivier gedrongen. Hun rechter vleugel, die de voorstellingen van Warschau beschermt, heeft het zwaar te verantwoorden. Rechts van de Weichsel is de landrug van Lublin bijna geheel in onze handen, terwijl de Wolbynfsche rug reeds overschreden en de eerste levenszenuw van het Poolsche centraal-gejbied, de spoorweg Iwangorod Cbolm, door Duitsche troepen afgesneden is. De tot een versterkt steunpunt ge- maakte plaats Lublin ziet de vijandelijke colonnes uit het zuiden en uit het zuid- oosten aaorhkken. Een groote rol spelen in Russisch-Polen de riviertjes en moerassen, die gewoonlijk in het midden van Juli een hoogen water- stand hebben. Gunstige weertoestanden kunnen de verbonden legers evenzeer van nut zijn als ongunstige toestanden hun ondernemingen kunnen belemmeren. //Hoe verheffend het daarom ook is te weten, dat onze troepen steeds vooruit komen en dat de vijand over het geheele front steeds meer tegen zijn centrale stellingen gedrongen wordt, ja, dat de bondgenooten reeds aan de poorten van het bolwerk kloppen, tocb moet men inzien, dat thans eerst de hevigste strijd begint. Nu moet blijken in hoeverre het gelukt is de sterke vijandelijke legers murw te krijgen. De vestingen in midden- Polen zijn zeer sterk, maar hun hoofd- kracht ligt ten slotte toch slechts in de troepen, die haar moeten verdedigen." Het Russische legerbestuur heeft tien- tallen van jaren er op gerekend, dat de zoo geweldig versterkte centrale stelling eens het verdedigings-, het verzorgings- en het uitrustings-centrum zou moqfen vormen voor de Russische troepen te velde. Deze theo- rie heeft in dit jaar een omwenteling onder- gaan. Weliswaar zijn de vaste werken van de centrale stelling nog ongerept, ,,ir.aar inplaats van versche legers, zijn het slechts de overblijfselen van de in een reeks van terugtochten beproefde Russische legers, die dit gebied vullen." Thans zoeken deze strijdkrachten in de centrale stelling meer dekking voor hun verdediging. dan een steunpunt voor hun offensief. Eeris was hit bolwerk ertoe be- stemd, dat de ontzaglijke legers van den Isaar uit deze wallen met onweerstaanbare kracht te voorschijn zouden komen, thans ziet het Russische legerbestuur zijn samen- gesmolten bataljons van alle kanten hier samengedrongen fftot den laatsten tegenstand vereenigd.' Of de ontzaglijke voorraden van dit versterkt gebied aan verplegings- middelen, uitrusting en bewapening nog onaangetast gebleven zjjn, de toestand van de Russen lijkt op dit oogenblik in vele opzichten op dien der Oostenrijkers bjj Koniggiatz. Ook daar stond een groot en dapper, maar in zijn moreelen en innerljjken samen- hang reeds hevig geschokt, leger op een klein gebied tot een beslissendeu slag ver- zameld, terwijl de colonnes van den vijand omvalteud aanrukten. De strijd om de centrale stelling van de Russen kan zeer moeilijk en atwisselend zijn. Daarop zijn de^ bondgenooten voorbereid. Hij kan echter ook met een catastrophe voor den vijand eindigen. De houding der Duitsehers fegenovet* klaosferi»ngen» Een correspondent van „De Tijd" te Ber- gen-op-Zoom schrijft: ..Men herinnert zich met hoeveel kracht de correspondenten van „De Tijd'' en ook schrijver dezer regelen de gerucliten hebben tegengesproken van geweldplegingen op kloosterzusters, welke door Duitsche sol- daten in Belgie zouden zijn begaan. Bij ern- stig onderzoek, ook door de Belgische bis- schoppen ingesteld, bleek geen der desbe- treffende geruchten steek te houden, at moest wel geconstateerd worden, dat som- mige Duitsehers het kloosterslot niet had- den geeerbiedigd of zich ruw gedroegen. Een en ander sluit natuurlijk niet uit, dat nog verborgen gebleven gevallen, in het be- zette gedeelte van Frankrijk geschied, als- nog openbaar kunnen worden. Slechts be- trekkelijk een geval lieb ik volkomen zeker- lieid. Het betreft den vroegeren koopman Maier, uit Elwille, die als ritmeester der landw eer-cavalerie der tweede lichting van het 222e regiment infanterie, den veldtocht door Belgie tegen Frankrijk medemaakte. In het klooster van Beaumont had hij met bedreiging tegen haar leven de vreeselijk ge- tp| 101 iseerde zusters geweld willen aandoen. Hij werd echter in zijn voornemen verhin- derd, geval en voor den krijgsraad der 48e Duitsche divisie te Fournes gebracht. Deze veroordeelde hem tot vijf jaren tuchthuis- straf en lien jaar eerverlies. Hij boet zijn vergrijp thans in het tuchthuis. De wijze, waarop in dit geval door de Duitsche legeroverheden is opgetreden, ver- dient alien lof, maar men had het gebeurde niet zoo geheim behoeven te houden, dat het mij ondanks de meest zorgvuldige on- derzoekingen eerst thans gelukte, het geval op te sporen." QosiaBrijkscha mortieren. Er werken thans 15.000 menschen in de kanonnengieterij van Skoda in Pilsen, schrijft de Weensche correspondent der N. R. Crt. De fabriek is zeer uitgebreid en op elk vrij stukje grond van het terrein is een nieuwe werkplaats opgericht. Van alle kanten der Monarchic stroomt het werk- volk naar Pilsen. De techniek is zoo ver, dat men dagelijks een enorm aantal kanon- nen en machine-geweren kan afleveren. De schietplaals is te klein geworden, men is bezig aan de inrichting van een nieuw ter rein. Den heelen dag hoort men in Pilsen het gedonder van Tiet geschut en het ge- knetter der machine-geweren, die ingescho- ten worden. De werking der Pilsener's, zooals die mor- tieren door de bank genoemd wordep, is, dat de luchtdruk reeds in staat is de men schen te dooden. Op die wijze is Herni- gield Wagner, die voor de „Reichsposf' oor- logscorrespondent in Bulgarije geweest is, gesneuveld. Binnen den omtrek van 100 M. doodt de bom van 2800 pond alles wat leeft. Max en Moritz (zoo noemt men het paar) van Skoda zijn erger dan de dikke Bertha van Krupp. Een mensch die een duw van die kwajongens krijgt, verdwijnt in atomen en de loopen van geweren smel1- ten, als het dichtbij insjaat. moeten het ontgelden: de halfrijpe vruch- ten worden met steenen gebombardeerd, de takken afgerukt of gebroken en als tropeeen meegevoerd of ter belemmering van 't ver- keer over de wegen gelegd. Een executie. De correspondent van het „Hbl." schrijft uit Bouvigny dd. 18 Juli: t W as nog heel vroeg in den morgen, loen we een patrouille zagen met twee lie- den in hun midden. Spoedig had ik ge- hoord wat dit beteekende. :t Waren twee mannen, die op heeterdaad betrapt warep van spionage. Reeds eerder deelde ik inede dat er gespioneerd werd en berichten wer- den gegeven door middel van het oplaten van kleine ballomietjes. 't Was hierbij dat de twee mannen waren betrapt. Ze waren afkomstig uit den Elzas en deden dienst als weg'werkers. Reeds langen tijd kwam het voor dat nachtelijke transporten werden be- schoten. En het viel op, dat dit steeds ge beurde als ze den wind mee hadden. Men ging dus nauwgezet speuren. Nu bleek dezer dagen bij een appel dat er van de wegwerkers twee ontbraken. Plotseling zag men eenige ballonnetjes, en nadat men deze neergeschoten had, vond men briefjes waar- in troepen transporten werden aangekondigd. Men vond na eenig zoekeh ook de lieden, die de afzenders moesten zijn. In een boschje hadden ze een kleine inrichting tot fabricatie van waterstofgas. Het was zoo duidelijk dat ze schulilig waren, dat ze wel moesten bekennen. Zif onderteekenden hun- ne bekentenis. Hierna veroordeelde een krijgsraad hen ter dood. Daar ze bleken feitelijk in Duitschen militairen dienst te staan en zij zich overigens moedig gedroe gen, werden ze tot den kogel veroordeeld. Ongeblinddoekt piaatsten ze zich tegen den muur van een in puin geschoten huis, en na eenige minuten lagen ze dood ter aarde. Hoeveel ik ook reeds gezien had, dit doo den van ongewapenden deed mij toch dub- Lei pijnlijk aan. Ook de executanten ver- klaarden, dat dit het ellendigste oorlogs- werk is dat ze kennen, en zij hadden toch ook eerbied voor den durf dier mannen, die niet uit winstbejag hadden gespionneerd. 850.000 Gehuwde Engelschen in den oorlog. Lord Devonport verzocht in het Engelsche Hoogerhuis de Regeering om een opgaaf van het aantal gehuwde mannen in het leger, zoomede van het bedrag, dat ami de vrou- wen en verdere verwanten in den vorm van ondersteuning was uitgekeerd. Lord Newton was slechts bereid tot het geven van globale cijfers. Het aantal ge huwde soldalen, die voor ondersteuning in aanmerking kwamen, was zoo ongeveer 813.000. Het totaal bedrag der totnutoe uit- gekeerde ondersteunihg bedraagt 25 mil- lioen pond (300 millioen gulden In tegenstelling hiermede wgst baron Greindl in zijn rapport van 23 September op de liefde voor den vrede van Duitschland en dat de door Duitschland geleide Driebond ons30 jaren vrede schonk, (volgt een woor- delijke herhaling van wat hieromtrent in dit telegram als eens gezegd is. Red.) Met scherpen blik ziet Greindl in, hoe Engeland overal en steeds slechts het doel nastieeft, Duitschland //ein zukreinsen". Op 24 October schreef hij ffEngeland stelt op het oogenblik niet het minste belang in het lot van Turkije, welks behoud zoo lang in het grondbe- ginsel zijner politiek is geweest. Het kon Rusland in Klein Azie de vrije hand laten. In zijn oogen zou een dergelijke combinatie bovendien het voordeel hebben, de betrek- kingen tusschen Rusland en Duitschland te vertroebelen, en Duitschland's isoleering is voor het oogenblik het hoofddoel der Engelsche politiek." En als een oorveeg op de wangen dier sehaamteloozen, die de Triple Entente als voorvechtster der beschaving tegen de Duit sche Barbaren" roemen, klinkt de volgende zin uit het reeds genoeaide rapport van baron Greindl d.d. 23 September 1905 //Evenzoo haat de Rus de Duitsehers, wijl Duitschland een buurstaat is, die tot vergelijken prikkelt, en welks meerdere be schaving zijn barbarentrots vernedert." De vepliezen den von Billow's. Welke zware verliezen de Duitsehers reeds geleden hebben, blijkt schrijft de Tel. Zooals men weet, gaan reeds sedert vele jaren West-Vlamingen naar de Vereenigde Staten om daar een levensonderhoud te vin- denvelen hunner laten voorloopig vrouw en kinderen achter en zenden dezen dan ge- regeld geld toe. Daar nu deze geldzendingen met den oor log onmogelijk waren geworden, vreesden de achtergebleven gezinnen zeer voor den komenden winter en waren ook de mannen in Amerika over de hunnen bezorgd. Aan deze moeilijkheden is een einde ge- maakl door de bemiddeling van den heer Sioen, pastoor te Detroit, Michigan, en ge- boortig uil de bnurt van Dixmuiden. Deze is naar Belgie overgekomen, heeft de ge zinnen le Pitthem, Dieghem, Roesselaere, Thielt, Thourout en elders bezocht en met deze overleg gepleegd, hetgeen ten gevolge had dat 150 kinderen en 40 vrouwen Dins- dag van uil Roesselaere over Gent, Ant werpen en Nederland de reis naar de nieu we wereld hebben ondernomen. Als bijzon- derheid wordt gemeld, dat op het buisje van een der kinderen, een jongen van acht1 jaar, wiens ouders beiden in Amerika zijn en die hem aan een ko,stschool hadden toe- vertrouwd, een adres was genaaid, waarop stond: Hendrik Casteleyn, Stephensop Court Detroit, Michigan, Noord-Amerika. De zaak van de Leeianaw. Er zal geen breuk met Duitschland ont- staan tengevolge van het ,/Leelanaw"-iu- cident, seint de correspondent van de Times uit Washington. Daar de Duitsche kapitein een onderzoek schijnt te hebben ingesteld voor hij over schip en de lading die uit contrabande be- uit het volgende veetzeggende lijstje, be- stond aandroog, schijnt de zaak te vallen vattende de nameu van dertien leden van onder dezelfde categorie als die van de de familie von Bulow, die op het slagveld //Frye" en de pers driugt aan op ge- of op zee het leven verloren hebben. Zij duld en zelfbeheerschiug. Toch onderschat bekleedden alien een vrij hoogen rang bij men de beteekenis van de zaak niet en men het Duitsche leger of de marine. ziet er een Duitscb tarten in na Wilson's 1. Op den ochtend van den 7en Augustus jorigste nota. viel in Belgie (z.g. door het schot van een //franc-tireur") de generaal-majoor en bevel- hebber der 9e cavalerie-divisie, Carl Ulrich Von Billow, en broeder van vorst von Bulow. 2. Den 19en Augustus sneuvelde Fried- rich von Bulow, luitenant bij een uhlanen- regimeut, op een patrouilie-rit in de streek van Seille aan de Maas in Belgie. 3. 15 September vond de luitenant Vicco von Biilow bij een stormaanval op een hoogte bij Oernay in Frankrijk den dood. de Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." volgende telegrammen: Van het Wfeslslijke gevechts- terrein. PARIJS, 29 Juli. (Havas.) Officieel be richt van vanmiddag: In Artois het gebruikelijke bombardement, 4. Den 20en September overleed majoor I ^en nacLl van 28 op 29 dezer zijn in den Curt von Bulow ten wevolge van een ver- seclor van Souchez enkele gevechten met wonding, den Gen September bij Juvincourt ha"dS^anaten geleverd opaeloopen I Argorme gevechten met bommen en 5 Den98*1™ l luchttorpedo's. In de streek van Bagatelle, ,,.en "°3tenr September viei op een Courle Chaussee (bij St. Hubert) en in liet ongere- kend de Loclage'n aan .andere verwanten dan vrouwen of kinderen. order gaf lord Newton de verzekeri'ng dat het ministerie van oorlog met ingeno- menheid elke poglng zou begroeten om de ongehuwden tot dienstn'emen aan te sporen. De nieuwsie Duitsche „ont- hullingen". Het W ilff-bnread seint dat door de patrouillerit ten Zuiden van Atrecht de reserve-luitenant Hans von Biilow. G. Den 5en October viel de le luitenant Gotttried, graaf von Billow von Dennewitz in een gevecht bij Gurawka in Rusland. 7. Den 3den December werd kapitein Bodo Freiherr von Biilow hij Bucquoi te midden zijner kameraden door een ver- dwaalden kogel doodelijk getroffen. 8. Den 8en December sneuvelde Max von Biilow, zoon van den cavallerie-generaal z/iNordd. Allgem. Ztg. gepubliceerde rap- Adolf von Biilow in den zeesla^ bij de porten der Belgische gezanten te Berlijn, Falkland-eilanden als le officier aan boord Londen en Parijs niej; alleen het felste licht van den kleinen kruiser #Niirnberg" Gijzelaaps. De Temps" meldt, dat er honderd-en-der- tig industrieeelen en kooplieden uit Roubaix als gijzelaars naar Duitschland zijn gevoerd, omdat de eigenaars van de weverijen te Rou baix geweigerd hadden zakken te laten ma ken, die met aarde gevuld, dienen moesten ter versterking van de Duitsche loopgraven. Volgens de „Temps" zouden de industrie eelen zich op de conventie van Den Haag beroepen hebben, maar ten antwoord ge kregen hebben, dat rechtskwesties de Duit sche overheid niet interesseerden en dat die bevolking gelioorzamen moest aan de orders, die zij kreeg. Die orders zouden uitgevoerd worden ondanks alles, ook al zou de stad er om verwoest worden. Tot de gijzelaars uit Roubaix behooren de voornaamste personen der stad. Er zijn zes geestelijken onder en vijf-en-dertig ge- meenteraadsleden. Te Rijssel hebben zich, volgens de Temps, ongeveer dezelfde feilen voorgedaan. Toen er, naar het inzicht van de Duitsche over heid, niet genoeg zakken gefabriceerd wer den, moest de stad 300.000 mark boete be- talen, en toen het gemeentebestuur zich on- machtig verklaarde de som op te brengen, werd de gemeentelijke brandkast openge- broken -em verscheidene industrieeelen wer den gevangen genomen en naar een Duit sche vesting gezonden. Nieuwe inlijving bij het Duitsche leger. Met ingang van 15 Augustus moeten alle dienstplichtigen in Duitschland, die tot nog toe wegens hun werkkring bij bankinstellin- gen, groote bedrijven in den koophandel, enz.. vrijstelling hadden, onder de wapenen komen. Slechts bij hooge uitzondering zal de tijdelijke vrijstelling verlengd worden. De straatjeugd in Duitschland. Nu in Duitschland het noodige politie- toezicht ontbreekt, vieren de straatbengels er, naar de „Nieuwe Rotterd. Crt." meldt, hoogtij. Steen en been wordt er ge- klaagd over allerlei straatschenderijen door opgeschoten kwajongens, die de schoolja- ren achter den rug hebben. Vooral de vruchtboomen langs de provinciale wegen wierpen op de manoeuvres der vooraan- staande Engelsche en Fransche staatslieden en hun pers, die sedert jaren stelseimatig en hardnekkig alles deden om den huidigen wereldbrand te doen oplaaien, zij leggen ook een schitterende getuigeDeis af van de zacht- aardige, vredelievende politiek der Duitsche regeering, en de roerende liefde voor den vrede van het Duitsehe volk. Zoo constateerde de Belgische gezant te Berlijn, baron GreindJ, in zijn rapport aan deu minister van buitenlandschen zaken, Favereau, gedaleerd 18 Febrnari 1905: „Toen graaf Bulow aan het Engelsche publiek te kennen gaf, dat Duitschland vol- strekt geen agressieve bedoelingen tegen Engeland koesterde, zeide hjj niets wat niet iederen kalmen waarnemer reeds bekend 9. Den 12en December viel Curt von Billow als bataiiloDs-adjudant tijdens een stormaanval bij Korukow, ten Noorden van Lowicz, in Rusland. 10. Den 24en Februari viel de reserve- ritmeester Friedricb vori Billow bij Bralazef in Russisch Polen. 11. Den 22en April viel YVilhelm von Biilow, majoor en bataillons-commandant, in Vlaanderen. 12. Begin Juui viel Busso von Biilow, zoon van den generaal-veldmaarschalk von Biilow, als vlieger-officier. 13. In de eerste helft van Juni viel de kapitein en eompagnie-chef Carl Werny von Biilow in Rusland. Volledigheidshalve dient nog vermeld te worden, dat van de familie von Biilow 107 Hubert) bosch van Malancourt hebben de Franschen met mijnen verscheidene Duitsche posten opgeblazen. In den Elzas hebben de Franschen ten Oosten van den Lingekopf twee blokhuizen op de Duitsehers veroverd. Op den Linge kopf hebben de Franschen in de den 22sLen dezer door hen veroverde stelling 200 lijken van Duitsche soldaten, 2 machine-geweren, 200 geweren en een groote hoeveelheid mu- nitie en uitrusLingstukken gevonden. Op het gevechtsterrein op den Barrenkopf hebben de Duitsehers meer dan 100 dooden laten liggen. Het aantal Duitsehers, in de gevechten van den 2/sten door ons gevangen genomen, is 210. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Maarschalk French maakt in zijn laatste rapport mel ding van doortaslende mijnoperaties aan bei- de kanten, die bij tusschenpoozen gepaard gaan met arlilleriegevechten. De infanterie onderneemt echter geen aanvallen. Engelsche vliegtuigen hebben ten Oosten van Zillebeke een Duitsch vliegtuig neerge schoten. Van het Oosfelijke gevechts terrein. ST. PETERSBURG, 28 Juli, (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf: Ten Westen en ten Zuiden van MitaU den 26sten een voor ons gunstig voorhoede- gevecht. De vijand, die naar Poniewecz opruldj, was. Duitschland z6u bp een oorlog met leden bij het Duitsche leeer of od de vloot de"26sten door onz« achterhoede bij het Engeland niets winnen. Bovendien is het op zulk een strijd niet voorbereid. De Duitsche vloot werd uitsluitend tot ver- dedigende doeleinden gestieht. De ware i u DTI,™; '■aatde.E„ge1sehenjegena rlM,T^St^.en eCl" "Ame' Duitschland is de jalouzie, verwekt door de lijn aan de „H. Crt.": dieneD. Amerikanen, die Belgie willen koopen men uit Ber- buitengewoon sDelle ontwikkeling van de Duitsche handelsvloot, deu Duitschen handel en industrie. Deze haat wordt door de „Times" en een aantal andere bladen en tijdschriften zorg- vuldig gevoed, en dezen deinzen zelfs niet voor lasteringen terug, om den smaak hun ner lezers te streelen. De redevoering van mr. Lee, Civiel Lord Mer Admiratiteit, ver- wekte in Duitschland een te pijnlijker in- druk, daar zij verkondigde dat ,/de vgand de kanonnen der vloot zou hooren, nog voor hij den tijd gehad zou hebben, de oorlogsverklaring uit de dagbladen te ver- nemen." Lee heeft dus een van Eugeland uitgaande aanval in den zin. Vernietigend is ook bet oordeel, hetwelk baron Greindl herhaaldelijk over de stoke- rijen der Engelsche bladen velde. Op 30 September 1905 schreef hij aan Favereau //Over het geheel bewijst de toon der Engelsche persorganen dat detoeDadering tot Rusland niet gewenscht wordt opdat een ontspanDing in den toestand moge intredeD, maar uit anti-Duitsche beweeg- redenen. Helaas schijnt ook de koning van Engeland deze meening te koesteren." Ook de Belgische gezant te Londen, graaf Holning, wijst in zijn rapport aan Favereau d.d. 7 Febr. 1905 op den heilloozen invloed der Engelsche pers, en schrijft z/De chauvinistische geest onder het Engel sche publiek breidt zich uit, en de bladen voeren langzamerhand de openbare meening op een dwaalspoor, die nu reeds zoover gebracht is, dat zij Duitschland het recht niet meer toekent, zijn strijdmaeht ter zee uit te breiden en in zijn marine-begrooting een uitdaging aan Engeland ziet." De correspondent van de „Vossische Zei- tung" meldt uit Kopenhagen, dat de Ame- rikaansche bladen een denkbeeld bespreken van den bekenden heer Wanamaker, de ei- genaar van een warenhuis, die aan het hoofd van een Amerikaansche commissie met Duitschland in onderhandeling wil tre- den, ten einde op eigen initiatief tot den vrede te geraken. Voor den heer Wanamaker is de kwestie van Belgie de belangrijkste. Om deze kwes tie uit den weg te ruimen, wil hij de Duit sche regeering den aankoop van Belgie voor- slaan. Zelfs wil hij 20 millioen beschikbaar stellen, waarbij hij dan hoopt op een bij- betaling door de Amerikaansche regeering. Zoo de voor den beer Wanamaker belang- rijke vraag opgelost is, zal de Amerikaan sche „vredescommissie" de vertegenwoordir gers der Europeesche staten tot een vredes- conferentie uitnoodigen. Gaat het den Ouitscher slechter vraagt het „R. N." Het Parijsche „Journal" acht het een vaag teeken voor den financieelen toestand in Duitschland, dat het aanlal geldzendingen aan de Duitsche krijgsgevangenen in Frank rijk voorldurend afneemt. Zij ontvangen bij na niets meer; -een groot aantal offieieren is zelfs geheel aangewezen op het weinige, dat de Fransche staat aan hen uitkeert. De gevangenen ontvangen 20 centimes per dag en het blad deelt mede, dal er krijgs gevangenen zijn, die brieven van huis ont vangen, met verzoek, hetgeen zij van dit zakgeld kunnen oversparen, naar huis te sturen, opdat de familie daar te eten krijge. Belgische gexinnen naar Amerika. De Gentsche „Bien Public" meldt het vol gende: dorp Subotsj tegengehouden, waar onze ar- tillerie hem groote verliezen berokkende. Op het Narewfront hevig artillerievnur. Bij Nowogrod (bovenstrooms Ostrolenka) zet de vijand zijn pogingen voort om oveV de rivier te komen. Nabij de uitmonding van de Skwa (even- eens bovenstrooms Ostrolenka) slaagde de vijand erin om zich meester te maken van een deel van onze loopgraven op den lin- keroever van de rivier. Een tegenaanval ^jan- derzijds wierp den vijand weer over de ri vier. Links van de Narew (d. w. z. beneden- strooms Ostrolenka) van Dobrolenka tot aan de rivier Prut hardnekkige gevechten, die echter geen verandering in de frontiinie brachten. Rechts van de Narew nam de vijand op zijn beurt het offensief tegen onze troe pen, die een tegenaanval van Serozk uit on- dernamen. Bij het dorp Boedjobremskia sloegen wij 6 aanvallen terug. Links van den Weichsel, aismede tusschen Weichsel en Wieprz geen wijziging van be teekenis. Tusschen Wieprz en Boeg werd den 27sten het zeer hardnekkige gevecht in de streek van de dorpen Roekoloepi en Mai- dan Ostrowsky voortgezet. Na drie hardnekkige aanvallen van den vijand tegen de hoogten benoorden Maidan Ostrowsky te hebben afgeslagen, namen onze troepen het offensief, bezetten laatstgenoemd dorp en maakten 1500 gevangenen. In de buurt van Hrubieszow (ten Zuiden van Cholm) zet de vijand zijn hardnekkige aanvallen voort. Ten Noorden van het dorp Stepanowicz verijdelden wij drie verwoede pogingen des vijands om ons front door te breken en be- rokkenden wij den vijand zware verliezen. Ten Zuiden van Sokal namen wij met succes het offensief tegen vijandelijke slrijd- krachten, die bij Poturjicz over de rivier waren gekomen. Den 27sten,i des ochtends, wierpen zich onze troepen op de hoogten waar de vijandelijke stelling zich bevond en maakten wij vele gevangenen. De vijand bracht vervolgens nieuwe strijdkrachten voor een tegenaanval in het vuuir. Het hardnek- fi^nrrolonrl nin4n nrin«nn D121 I JI (lOrt) SllliOtsi tfiSHIl UflllO 1 id P n WT tl or nn7i or

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2