Ter IT eusensche Courant Zaterdag 24 JulH9i5. No. 6252. TWBE1DB BLA.3D. GEMEENTERAAD VAN TEIl NEUZEN. Vergadering van Donderdag 22 Juli 1915. Voorzitte'r de heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig de heeren Visser, Moggr6, De f Jager, Lensen, De Bruijne, Eijke en Van i Borssuin Waalkes. Afwezig de heeren Dees, Wieland, R. Scheele, De Feijter, Donze en D. Scheele. De voorzitter ppent de vergadering en deelt mede, dat de heer Dees heeft bericht wegens uitstedigheid de vergadering van lieden niet te kunnen bijwonen, de heer Donze, dat hij wegens ongesteldheid verliin- derd is. Daarna komt aan de orde: 1. Nohilen. De notulen der vergadering van 27 Mei worden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. 2. Ingekomen slukken. a. Kennisgeving van J. J. de Jager, dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Kennisgeving van Dr. H. B. van Nes, dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 27 Mei 1915, tot uitgifte van gemeentegronden in erfpacht, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 25 Juni 1915, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien. wordt teruggezonden het kohier no. 2 van het schoolgeld voor het openbaar m. u. 1. onderwijs over het tijdvak, 1 Mei tot en met 31 Augustus 1915. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 25 Juni 1915, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het raadsbesluit van 27 Mei 1915, tot verkoop van grond aan J. J. Verlinde. Aangenomen voor kennisgeving. worden teruggestuurd en de ontsmettingen, aan ons te voldoen, zullen vermoedelijk 3,— per kist bedragen, d. i. ongeveer 3 cent per 10 leerboeken of 1 cent per bibliotheekboek. De kosten van aanmaak dezer kisten zijn echter wegens hare bijzondere inrichting zeer hoog. Daarom kunnen wij met het oog op den stand onzer geldmiddelen liiertoe niet overgaan, tenzij van de zijde der belangheb- benden, d. i. in de eerste plaats der gemeen- tebesturen, blijkt, dat men de totstandko- ming van dezen dienst wenscht en daartoe wil medewerken door een jaarlijksche bij- drage van minstens 5,—. Gemeentebesturen, die tot zulk eene bij- drage besluiten, zullen in het jaar waarin zij boeken ter ontsmetting opzenden echter in inindering der ontsmetlingskosten liunne bijdrage van dat jaar terugontvangen, daar het ons niet te doen is om eenig voordeel voor onze vereeniging, maar slechts om eenigen waarborg, dat de behartiging van dit algemeene belang niet tevergeefs onder- nomen worde. Wij hebben mitsdien de eer, UEdelacht- baren uit te noodigen, door toekenning van een jaarlijksch subsidie (tot wederopzegging toe) de uitvoering van ons plan mogelijk te maken. De gemeente-bouwmeester rapporteert cm- trent dit adres, dat, ingeval van epidemische ziekten de schoollokalen, met a 11 e daarin aanwezige leerboeken, leermiddelen, school- meubelen enz. thans in de gemeente Ter Neuzen kunnen worden ontsmet, door op- pervlakte behandeling met formaline, door middel van Lingners desinfectie-lamp. De boeken kunnen daarbij op touwtjes in het te ontsmetten lokaal worden opgehangen. Eene ontsmetting a 11 e e n van leerboeken in de vacuum-oven van de gemeente Utrecht is niet af te keuren, maar kan op zichzelf niet afdoende zijn. Door den grooten af- stand tusschen de gemeenten Ter Neuzen en Utrecht is de verzending van de leerboe ken uit alle schoollokalen in de gemeente Ter Neuzen tamelijk lastig, tijdroovend en kostbaar. Hij adviseert op grond daarvan van de aanbieding der vereeniging geen gebruik te maken. Burgemeester en wethouders stellen op grond van dit advies voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. j. Proces-verbaal van de door burgemees ter en wethouders op 28 Juni 1915 gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat was ontvangen over het f. Eene missive van gedeputeerde staten I jaar 1914 122.482,401/2 en over het jaar 1 1915 j 45.344,721/2, samen 167.827,13, en uitgegeven over het jaar 1914 f 119.879,98i/a en over het jaar 1915 f 34.271,41, samen 154.151,39i/2, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 13.675,731/2, welk bedrag in kas aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een adres van D. F. Daelman en 6 anderen, alien bewoners van de Dijkstraat, die daarin verzoeken, hen den achterweg of brandweg, volgens de gewone pachtsom te verhuren. Zij nemen de verplichting op zich, om te zorgen voor onderhoud van weg en schutting, verklaren verder, dat de weg niet zal worden afgesloten, zoodat de ge meente voor het reinigen der riolen er steeds de vrije beSchikking over zal hebben. Zij laten 't maken van bepalingen aangaande den huurtijd, verval en vernieuwing der huur, aan den raad over. Dit adres wordt in handen van burge meester en wethouders gesteld om bericht en raad. van Zeeland, dd. 4 Juni 1915, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, worden teruggezonden kohieren van het schoolgeld voor het openbaar lager onder wijs over het tweede kwartaal 1915 en van het middelbaar onderwijs voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Augustus 1915. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 2*7 Mei 1915, tot P verhuring van gemeentegrond aan A. A. van I der Straate, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 27 Mei 1915, be- treffende het verleenen eener subsidie aan het plaatselijk steun-comite tot ondersteu- ning van werkeloozen en het aangaan eener geldleening tot dekking dier uitgaaf, voor zien van het bewijs der goedkeuring van ge deputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een adres van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" te Winterswijk, luidende als volgt: Het is van algemeene bekendheid, dat in geval van epidemische ziekten, de scholen allicht besmettingshaarden worden. Boven- dien zijn er de leerlingen blootgesteld aan 't van elkander, middellijk of rechtstreeks overnemen van kiemen, die meer algemeen voorkomende infectieuze ziekten veroorza- ken, zooals bijv. verschillende vormen van turberculose. Een gevaar, nog aanmerkelijk vergroot door het veelvuldig voorkomen van bacillendragers, die uiterlijk zich van an- dere leerlingen niet onderscheiden, maar niettemin de ziektekiemen op anderen over- brengen. Het is daarom van het grootste belang, dat de leermiddelen, met name de leerboe ken en de schoolbibliotheken, geregeld eens per jaar en verder in bijzondere omstan digheden, gedesinfecteerd worden. Tot vodr korten tijd was dit zeer be- zwaarlijk, om niet te zeggen onmogelijk uit te voeren. De bekende ontsmettingswijzen leverden of geene vertrouwbare ontsmetting der boeken op, <5f bedierven deze dermate en vereischten zooveel arbeid en dus kos ten, dat er practisch van het regelmatig toe- passen dier methoden geene sprake kon zijn. Prof. Dr. Rubner heeft dit bezwaar opge- heven door een ontsmettingsoven uit te denken, den zoogenaamden Vacuumoven, waarin het mogelijk is, de ovenruimte, die de boeken bevat, luchtledig te pompen en daarna te vullen met lucht, die beladen is met ontsmettende dampen. Door de span- kracht der gassen dringen dan de ontsmet tende dampen in de bladzijden zelfs van geslolen boeken door en er heeft, zonder de boeken in 't minst te beschadigen, eene af doende ontsmetting plaats. Dergelijke ovens zijn kostbaar en in ons land worden er nog maar enkele van ge- vonden. De gemeente Utrecht is in 't bezit van een zoodanigen oven en het gemeentebestuur daarvan was zoo welwillend, ons te ver- gunnen, ook van elders in het land in dien oven te laten ontsmetten. Dank zij die gun- stige regeling zijn we in staat, een alge- meenen ontsmettingsdienst voor boeken te organiseeren onder de deskundige leiding van den heer Jhr. P. J. H. Roell, arts te Utrecht. Daartoe zullen we kisten laten maken, die 100 bij 45 bij 30 centimeter groot zijn en ongeveer 1000 leer- of leesboekjes, zooals die op de Lagere Scholen in gebruik zijn, of ongeveer 250 flinke bibliotheekboeken kunnen bevatten. Deze kisten zullen zoo worden ingericht, dat ze door den afzender gesloten kunnen worden verzonden, en aan den oven niet behoeven te worden geopend, zoodat het wegraken van boeken geheel is buitengesloten. De kisten zullen gratis in bruikleen wor den gegeven, mits ze ongeschonden en franco I. Een adres van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, luidende als volgt: De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, gevestigd te 's Gravenhage, goedge- keurd bij K. B. van 25 October 1912, No. 35, heeft volgens hare Statuten, ten doel: het voorstaan der belangen barer leden en traclit dit doel te bereiken o.a., door de oprichting van een of meer bureaux, zoowel tot het vers trek ken van inlichtingen en het geven van adviezen aan hare leden op elk gebied, waarop deze werkzaam zijn of een onder- zoek wenschen ingesteld te zien, als ten be- hoeve van samenwerking in de behartiging van de stoffelijke belangen harer leden. De thans bij haar aangesloten gemeenten hebben een bevolking varieerende tusschen ruim 312.000 en 10.000 zielen met een totaal van ruim 1.100.000. Door haar zijn reeds tal van onderwerpen ter hand genomen, terwijl hare bemoeiingen dikwijls met succes bekroond werden. Zij heeft een Centraal Bureau van Verifi- houdt om in bepaalde gevallen zich te ont- houden of zelfs van eene afwijkende mee- ning te doen blijken. Uit het door onzen Directeur in 1913 te Berlijn ingesteld onderzoek naar de werk- kring van de Zentral-Stelle des Deutschen Stadtetages opgenomen in „Gemeentebelan- gen'' van 15 April 1914 blijkt, dat alle Duit- sche gemeenten, boven de 25.000 inwoners met uitzondering van de vrije steden Ham burg, Bremen en Lubeck, deel uitmaken van het verband, terwijl de kleine gemeenten zich aaneensluiten door het vormen van Verbande van 25.000 zielen, welke dan als lid der Ver eeniging toetreden. Evenals hier te lande zijn de belangen der Duitsche steden ook dikwijls zeer uiteenloo- pend, docli dit weerhield de gemeentebestu ren niet zich algemeen aan te sluiten, elkan der voor te lichlen en te streven naar de behartiging van gemeenschappelijke belan gen. Terwijl aanvankelijk onze Vereeniging al- leen openstond voor gemeenten met meer dan 10.000 zielen, is de Algemeene Vergade ring nu onlangs, geleid door de overweging, dat tot die beperking geen voldoende aanlei- ding is gebleken te zijn en gelet op de be- langstelling welke zich van de zijde der ge meenten met minder dan 10.000 inwoners heeft geopenbaard, overgegaan tot eene Sta- tutenwijziging, waardoor de toetreding van alle Nederlandsche gemeenten wordt moge lijk gemaakt. De contributie bedraagt i/2 cent per inwo- ner met een minimum van J 10.— en een maximum van f 1750.—. Het entreegeld be draagt 1— per 1000 inwoners met een minimum van f 1. Voor het eerste jaar van toetreding wordt over zoo veel twaalfde gedeelten der contri butie beschikt, als er nog voile maanden van het Vereenigingsjaar na de maand van toetreding inoeten verloopen. Het bestuur bestaat uit 9 of 11 leden en wordt door de Algemeene Vergadering bij volslrekte meerderheid van stemmen geko- zen uit de leden van de Dagelijksche Bestu- ren der lid zijnde gemeenten, met dien ver- stande, dat uit een zelfde gemeente niet meer dam 1 lid in het bestuur mag zitting hebben. Met het oog op de samenstelling van het Bestuur worden de lid zijnde gemeenten on derscheiden in vier categorieen: a. gemeen ten met 50.000 zielen of meer; b. gemeenten met meer dan 20.000 zielen doch minder dan 50.000 zielen; c. gemeenten met minder dan 20.000 zielen doch meer dan 10.000 zielen; d gemeenten met 10.000 zielen of minder Elke categorie wordt in het Bestuur verte- genwoordigd door ten minsle 2 leden. Het aantal vertegenwoordigers uit e6ne categorie mag nooit grooter zijn dan het aantal uit twee andere categorieen gezamenlijk. Het Bestuur kan uit zijn midden commis- sien benoemen ter voorbereiding van de be hartiging van bijzondere belangen. Elke verlegenwoordiger brengt zooveel stemmen uit als de bevolking van de door hem vertegenwoordigde gemeente veelvou- den van 5.000 zielen telt, met dien verstande echter, dat elk lid ten minste een stem uit- brengt en geen lid meer dan 24 stemmen zal kunnen uitbrengen. Nu uit de opgedane ervaring duidelijk is gebleken, dat het samengaan van gemeenten waarvan het zielenlal zeer uiteenloopt geen bezwaren oplevert, vcroorloven wij ons U in overweging te geven zich bij onze Vereeni ging aan te sluiten en vleien wij ons Uw gunstig bericht spoedig te mogen ontvangen. Bij de vereeniging zijn reeds aangesloten de volgende gemeenten: 's Gravenhage, Gro- ningen, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Leeu- warden, Ensched6, Schiedam, Zwolle, Hilver- sum, Deventer, Helder, Breda, Zaandam, Gou- da, Amersfoort, Hengelo, Vlissingen, Zutphen, Iieerlen, Winterswijk, Zeist, Roermond, Veen dam, Gorinchem, Katwijk, Sliedrecht, Win- scholen, Hoorn en Harlingen. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Lensen feliciteert hem daarmede. q. De voorzitter deelt mede, van de medfe- deeling der ingekomen stukken ook gebruik te willen maken, om namens burgemeester en wethouders twee vragen te stellen, die bij bevestigende beantwoording aanleiding zullen geven tot wijziging van verordeningen. Er wordt nl. in de verordening tot lieffing van schoolgeld voor het openbaar lager on derwijs, gesproken van een heffing naar het „belaslbaar" inkomen, terwijl uit de praktijk blijkt, dat het voor de heffing gemakkelijker zou zijn, als daar gesproken werd van „werkelijk" inkomen. Wat spreker thans zegt, geschiedt, afge- daclit van de vraag, of het verstandig isl, de heffing van schoolgeld aan den hoofde- lijkcn oinslag vast te koppelen. Zooals de regeling nu omschreven is, moet rekening gehouden worden met het kohier van den hoofdelijken omslag. Het is den leden bekend dat een aantal ingezetenen in verband met de tijdsomstan- digheden tijdelijk niet zijn opgenomen in het kohier van den hoofdelijken oinslag, en dat deze zullen worden geplaatst op een suppletoir kohier. Daar echter de heffing van schoolgeld aan den hoofdelijken omslag is vastgekoppeld, doet zich de moeilijkheid voor, om van die personen schoolgeld te innen. Het kan ook voorkomen, dat menschen na de vaststelling van den hoofdelijken om- ken, al zou dit misschien uit zijne woorden kunnen worden afgeleid. Alleen zouden bur gemeester en wethouders er prijs op stellen, de meening van de meerderheid van den raad hieromtrent te weten, om daarmede rekening te houden bij het doen van een voorstel. De vaststelling van een schoolgeldregeling is een teere kwestie, die veel stof opjagen kan. Dit laatste wenschten burgemeester en wethouders door deze vraag te voorko men. Wat ze willen is geen verandering in de cijfers van de heffing. Bovendien heeft de raad die zelf in de hand, daar djeze het kohier vaststelt. Het betreft inderdaad niets meer dan eene redactiewijziging. De heer Lensen merkt op, dat de raad dit dan kan beoordeelen, als het voorstel voor hen ligt. De voorzitter geeft te kennen, dat hij nu voornemens is, deze zaak terug bij het col lege van burgemeester en wethouders te brengen, dat er nu na de in den raad ge- maakte opmerkingen misschien wel zal van af zien, om een voorstel te: doen. De heer Lensen merkt op, dat nu vol- strekt nog niet gebleken is, dat de raad er niet op wil ingaan. Als het voorstel kan be- oordeeld worden, is het zeer goed mogelijk, dat hij er zich mede kan vereenigen. De voorzitter zou dan de vraag willen stel len, of de raad eventueel een desbetreffend voorstel wil overwegen. De heer Waalkes wenscht burgemeester in. Een schrijven van het bestuur der vereeniging tot ziekenverzorging te Ter Neu zen, waarbij dit bericht, dat thans de aan de vereeniging bij raadsbesluit van 27 Mei 1915 verleende subsidie wordt aanvaard, onder voorbehoud, dat" te zijner tijd wijzi ging van de voorwaarde sub 5° zal worden gevraagd, aangezien de daarin bepaalde ver- goeding niet voldoende kan worden geacht. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres van de vereeniging „De Ver- eenigde Handwerkslieden", dat zich daarin tot den raad wendt, met het beleefd ver- zoek, het thans van de gemeente genoten subsidie ad 200 per jaar, gedurende de catie opgericht, waarbij verschillende ge- jaren 1916, 1917 en 1918 voor hare vak- meenlen zijn aangesloten, met een zielental wisselende tusschen 60.000 en 26.000. Zij rich tie voorts een Gemeentelijke Credietbank op, die sedert eenige maanden in werking is getreden. Gedetailleerde verslagen omtrent haar be moeiingen zijn opgenomen in de bijvoegsels van Gemeentebelangen van 1 Mei 1914 en 15 Mei 1915. Thans is bij haar o.a. in onderzoek de vraag: op welke wijze, bij voorkeur, de dekking zal moeten geschieden van de door de Gemeenten, tengevolge der crisis, gedane buitengewone uitgaven. Onder de talrijke onderwerpen die zij in studie heeft, bevindt zich o.a. ook de op richting eener Hypotheekbank voor de Ge meenten, ten doel hebbende het verleenen van gelden onder eerste hypothecair ver band op terreinen aan Nederlandsche Ge meenten toebehoorende of toebehoord heb bende met de daarop gestichte of te stichten gebouwen waarvan de terreinen door Ge meenten op grondrente verkocht of in erf pacht zijn uitgegeven. Uit het vorenstaande moge U blijken, dat de Vereeniging nuttig werk verrich'l en dat haar optreden op het uitgestrekt veld der gemeentebemoeilngen zeer ten voordeele der gemeenten kan strekken. Het behoeft echter geen betoog, dat van de Vereeniging nog veel meer kracht zou kunnen uitgaan, indien nog een groot aantal Nederlandsche Gemeenten zich bij haar zou den aansluiten. Al mogen de belangen der verschillende gemeenten dikwijls uiteenloopen, toch blij- ven er genoeg gezamenlijke belangen over, ten aanzien waarvan een gemeenschappelijk overleg of een co'llectief optreden hoogst ge- wensclit geacht mag worden, terwijl elke ge meente overigens de onverkorte vrijheid be- avondschool wederom toegekend te mogen zien, ten einde o. m. aan de voorwaarden voor het provinciaal subsidie ad J 215 per jaar te kunnen voldoen. Aan de reeds subsidieerende gemeenten Zaamslag en Hoek zal mede verzocht wor den het thans toegekende subsidie, zijnde respectievelijk 25 en 20 per jaar, voor die jaren te willen handhaven, terwijl de vereeniging zelve uit haar kas weder 180 zal besehikbaar stellen en het rijk 550 per jaar blijft toestaan. Uit de bij dit adres ingezonden begrooting voor 1916 blijkt, dat deze een eindcijfer aan- wijst van 1253,75. Dit adres zal bij de gemeentebegrooting behandeld worden. o. De begrooting van het burgerlijk arm- bestuur voor 1916, op een eindcijfer van 6011. De subsidie van wege de gemeente is geraamd op f 4850 (voor het loopende jaar op f 5500). Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt besloten deze begrooting bij de behandeling der gemeente-begrooling in aan- inerking te nemen. p. De voorzitter wil bij deze gelegenheid mededeelen, dat de kwestie omtrent de uit- keering van vergoedingen aan gezinnen van gemohiliseerden, door hem in de vorige ver gadering medegedeeld, door tusschenkomst van den heer De Muralt, lid der Tweede Kamer, gunstig is opgelost. Er zijn twee gezinnen, waaromtrent nog briefwisseling met den Minister gevoerd wordt, doch overi gens hebben ze alien de toegekende ver- goeding behouden. De heer Lensen meent, al behoort deze zaak niet tot de competentie van den raad, dat uit deze mededeeling dus valt af te lei- den, dat de voorzitter gelijk gekregen heeft. slag in gunstiger, maar ook in ongunstiger I en wethouders uit te noodigen, in de vol- iI gende vergadering een voorstel, als door hen bedoeld, in te dienen, voorzien van de meest noodige inlichtingen, opdat de raad het voorstel voldoende kan beoordeelen. Tevens vraagt de heer Waalkes, of het niet gewenscht zou zijn, om nu reeds een suppletoir kohier van den hoofdelijken om slag op te maken. De voorzitter antwoordt, dat de tijd daar- voor eigenlijk nog niet gekomen is, dat ko hier zou nog niet meer dan enkele namen kunnen bevatten. De heer Lensen wijst er op, dat daarmede zoo geen haast behoeft gemaakt te worden. Wel acht hij het noodig, dat er van hieruit op gewezen wordt, dat de ingezetenen, die een inkomen genieten, dat hen in de termen doet vallen om aangeslagen te worden in den hoofdelijken omslag, en die niet voorko men op het primitief kohier, niet van betaling der belasting aan de gemeente zullen worden vrijgesteld, en nog minder, dat zij daardoor ook vrij zouden zijn van het betalen van schoolgeld. Hij meent, dat hen dit nu uit de besprekingen wel al duidelijk zal zijn. Besloten wordt, omtrent de besproken zaak het voorstel van burgemeester en wethou ders af te wachten. condities komen. Geschiedt de aanslag naar het werkelijk inkomen, dan kan met die omstandigheden rekening worden gehouden, telkens als een nieuw kwartaalskohier wordt vastgesteld, terwijl thans de aanslagen voor het schoolgeld ook een vol jaar gelijk moe ten blijven. Menschen die door omstandig heden in den hoofdelijken omslag eens een of meer klassen hooger kunnen worden ge- zet, worden somtijds overmatig belast, als ze die verhooging ook, soms in toenemende mate, viermaal per jaar op hun aanslag wegens schoolgeld terugvinden, en komen daardoor in ongunstige conditie. Wat bur gemeester en wethouders thans willen voor- stellen, laat eenige ruimte toe. Wil de raad dit voorstel aanneinen, dan zal hij de vol gende vergadering een concept der verorde ning gereed vinden, waarin die wijziging is aangebracht. Het is noodig dat dit spoedjig gebeurt, daar de menschen, tot de besproken categorie be- hoorende, hier bij den ontvanger gekomen zijn, met de bewering, dat ze geen school geld verschuldigd zijn, omdat ze niet voor komen op het kohier van den hoofdelijken omslag, hoewel ze zeer goed weten, door welke omstandigheden ze daarop thans nog niet voorkomen. In de tweede plaats zouden burgemeester en wethouders om administrieve redenen voor het lager onderwijs in plaats van kwar- taalskohieren, evenals thans reeds voor het meer uitgebreid en het middelbaar onder wijs geschiedt, viermaandelijksche kohieren wenschen in te voeren. Voor de menschen, die schoolgeld moeten betalen, is het gelijk of ze drie- of viermalen een biljet ontvan gen, doch voor de administratie zal het ge makkelijker zijn, daar dan juist een kohier moet opgemaakt worden bij het begin van den nieuwen cursus, bij de toelating op den eersten Mei. Nu bleef juist door die toe lating en de veranderingen, die daarvan het gevolg waren, de vaststelling van het kohier voor het tweede kwartaal lang uit, met gevolg, dat de schoolgeldplichtigen na het aanslagbiljet van het tweede kwartaal ook weer spoedig dat van het derde kwar taal kregen, wat voor hen allicht minder gemakkelijk is. Volgens dit denkbeeld zou den er dus kwartalen worden vastgesteld voor de maanden Januari-April, Mei-Augus- tus en September-December. De heer Lensen stemt toe, dat men ver- schillend kan denken over de vraag, of hei raadzaam is, de heffing van schoolgeld vast te koppelen aan die van den hoofdelijken omslag. Daar schijnt het niet om te gaan, maar burgemeester en wethouders zouden in plaats van naar het „belastbaar" inko men, willen aanslaan naar het „werkelijk" inkomen. Hij maakt bezwaar, om zich daar op het oogenblik over uit te spreken. Er zullen met die regeling misschien enkele menschen gebaat zijn, doch mogelijk wor den er ook anderen door getroffen. Zoo on- voorbereid, zonder dat men de gevolgen kan 3. Benoeming leeraar in de Duil'sche laal en letterkunde (vacalure mej. van der Mohien). De voorzitter slelt voor, alvorens over te gaan lot de benoeming van een leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de ge meente H. B. S., aan mej. van der Mohien, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verleenen uit die be trek king, met ingang van 1 September a.s. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer Waalkes vraagt, alvorens over te gaan tot het doen der aan de orde komende benoemingen, over te gaan in comite-gene- raal, ten einde een en ander te bespreken. De voorzitter geeft den heer Waalkes in overweging, dat comitd-generaal aan te vra gen na de behandeling der agenda. Wat hij wenscht te bespreken, zal wel niet van in- vloed zijn op de benoeming van een leeraar. De heer Waalkes legt zich bij dit advies neer. De voorzitter noodigt de leden alsnu uit, over te gaan lot de benoeming van een leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de gemeente H. B. S. Hij deelt mede, dat van de 6 solllicitanten op de aanbeveling zijn geplaatst mej. W. II. J. Bongers te Gro- ningen en de heer S. Italianer te 's Graven hage. Deze aanbeveling is overeenkomstig de adviezen van den directeur, den inspec- teur, de commissie van toezicht en ook bur gemeester en wethouders konden er zich mede vereenigen. Nog kan spreker mededeelen, dat burge meester en wethouders voornemens zijn, om in de toekomst bij het benoemen van lee- raars ook het advies in te winnen van het nagaan, is het niet mogelijk daarover eene I '100^' der m. u. 1. o. school, wat deze blij- beslissing te nemen en hij ontraadt zulks te doen. Die menschen, die nu weigeren schoolgeld te betalen, omdat ze niet op het kohier van den hoofdelijken omslag voorkomen, kun nen toch later ook op een suppletoir kohier voor schoolgeldheffing worden geplaatst? Men kan van hen toch ook naderhand hot verschuldigde schoolgeld invorderen? Dat zoo onvoorbereid wijzigen der bepalingen is dus niet noodig. Wat de tweede vraag betreft, daartegen heeft hij geen bezwaar, dat is eene zuivere administratieve wijziging. De secretaris wijst, met toeslemming van den voorzitter, den raad er op, dat een aan slag naar het werkelijk inkomen administra- lief gemakkelijker werken zou, daar nu bij in den loop van het jaar ter school komen den altijd met aanslaan moet gewacht wor den, tot de betrokkene ouders of verzorgers op het suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag zijn aangeslagen. De aanslag voor schoolgeld vertraagt daardoor zeer en het komt meermalen voor, dat de achter- stand niet meer kan worden ingehaald en de aanslag ten slotte als oninbaar moet wor den voorgeschreven. Volgens de regeling, zooals die nu is voor het m. m 1. o. en de h. b. s., kunnen spoediger voor het school geld suppletoire kohieren worden vastge steld. De heer Lensen meent, dat een vergelij- king met het meer uitgebreid lager onder wijs en de hoogere burgerschool niet pp- gaat. Van die inrichtingen hebben de men schen geweten wat het kost, voor ze er hunne kinderen heen zonden. Maar van de lagere school maken de menschen reeds gebruik en nu heeft hij er op tegen een misschien ingrijpende verandering te maken, terwijl de menschen reeds gebruik maken van de school. Misschien kan spreker voor het voorstel stemmen, als hij de gevolgen kan overzien, maar thans kan hij dat niet. De voorzitter deelt mede, dat het niet zoo- zeer de bedoeling geweest is, om thans eene bindende beslissing van den raad uit te lok- kens een bij de stukken gelegen hebbenden brief verzoekt. Naar aanleiding dezer mededeeling vraagt de heer Waalkes aan welke inrichting de leeraar wordt benoemd. Geantwoord wordt: bij de H. B. S., doch ook om dienst te doen aan de m. u. 1. p. school. Op uitnoodiging va,n den voorzitter vor men de heeren De Jager en Lensen voor deze en de nog volgende steminingen met hem het stembureau. De uitslag der stemming is, dat mej. Bon gers benoemd wordt met 6 stemmen; pp den heer Italianer is 1 stem uitgebracht 4. Benoeming leeraar in de aardrijks- kunde. De voorzitter noodigt de leden uit, over te gaan tot de benoeming van een buitenge- woon leeraar in de aardrijkskunde aan de gemeente H. B. S. voor den aanstaanden cursus. Op de aanbeveling is geplaatst de heer Wieberdink, het hoofd der m. if, 1. o. school, die ook in den afgeloopen cursus dat vak onderwees. Deze regeling wordt voorgesteld, in over- leg met de betrokken autoriteiten. De heer Waalkes vraagt, hoe het staat met de studie van den heer Wieberdink, voor (het behalen der middelbare akte. De voorzitter deelt mede, dat de dicer Wieberdink alsnog aan den Minister dis- pensatie moet verzoeken. Dat is ook over eenkomstig het advies van den inspecteur. De uitslag der stemming is, dat de heer 55 ieberdink met 5 stemmen wordt benoemd. 2 briefjes zijn bianco. 5. Benoeming leeraar in hel boekhouden. De voorzitter noodigt de leden uit, over te gaan tot het benoemen van een buiten- gewoon leeraar in het boekhouden. Daarin wordt thans onderwijs gegeven door den heer Dr. 5\T. Middelberg, die opnieuw voor den aanstaanden cursus wordt aanbevolen. De heer 55raalke.s vraagt, of de heer Dr. Middelberg voor dat vak bevoegd is tot het geven van onderwijs. VAN 1 1 1 11 11 I L'fine Onn Kii iln nlohlryv^ 1l 1 l 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5