De krijgsMrijven. Ian-:,- GEMENG0E BERICHTEN. Tlifl Er is nog geen bericht, dat er op wijsL dat de Duitsche troepen den Naref over trokken. Ten Westen van Warsehau ontruimden de Ru»»en hunne stellingen bij de Bzoera en de Rafka, en trokken zij terug op de verdedigingslijn Blonie—Grojetsj, doch door de krachtige Duitsche aanvallen zijn zij begonnen ook daar bun verdedigingswerken prijs te geven en in oostelijke richting dus op Warsehau en den Weichsel terug te trekken. Tusschen Radom en Iwangorod, ten N.-O. van Swolen, heeft de Duitsche landweer de voorstelling van de vesting Radom doorbroken. Zoodat tusschen Novo Georgiewsk. dat aan de sarnenvloeiing van den Boeg en den Weichsel ligt en Radom, dat aan de Ilsjanka ligt, de Duitsche troepen overal den Weichsel naderen. Het hevigst schgnt de tegenstand te zijn, dien de Russen bieden ten zuiden van den spoorweg Lublin-Cholm. Daar opereert de Duitsche maarschalk Von Mackensen, die reeds geruimen tijd met de Russen slaags is geweest. Bet Duitsche bericht zegt, dat de Russen opnieuw stand hielden en zich hardnekkig verdedigden. Het Russische bericht meldt, dat de offensieve beweging daar opnieuw kon worden opgehouden. Maar de Duitsche en Oostenrijksche mede- deelingen besluiten met het bericht, dat ten slotte de Russische weerstand werd gebroken, en de Oostenrijkers onder aarts hertog Josef Ferdinand, de stellingen bij S k ry n i e t°j - M al b ten Z. W. van Lublin binnendringen, en de Duitschers die, welke ten noorden van Krasnostaw gelegen zijn. De Siberische regimenten, welke hier met grodte dapperheid vochten, werden terugge'slagen, zoodat 6000 man, 30 offi- cieren en 9 machinegeweren in Duitsche en Oostenrijksche handen vielen. Meer naar het Oosten, in het front nabij Groebesjof en tusschen die plaats en Sokal wordt eveneens bevig gevochten. Slechts aan den Dnjester en Zlota Lipa is de toestand onveranderd. Gaat men daarbij na, dat de Russen ook in het gebied ten noorden en ten zuiden van den Njeinen nergens kunnen stand houden, dat bij Popeljany en Koersjany de Russen terugtrekken, dat ten westen van Sjawli de laatste vijandelijke verschansing stormenderhand door de Duitschers is ge- nemen, en dat tusschen Sjawli en Kowno, aan het riviertje de Dubissa, bij RossieDy de Duitschers door de Russische linies ge broken zijn, ten gevolge waarvan ook daar de Russen terugtrekken dan is het dui- delijk, dat over het geheele front in Rus- land de terugtrekkende beweging wordt voortgezet. Het voornaamste punt blijft nog steeds Warsehau, waarop de Duitsche legers van drie zijden aanrukken, en dat zij bij Blonie reeds tot op 25 K.M. afstand genaderd zijn. Mackensen's legers, die in 't zuiden naar den spoorweg oprukken, waren, toen zij Krasnostaw hadden genomen en de lijn der Wolitsja bij Graboweez hadden doorbroken, tot op 10 K.M. van den spoorweg genaderd. Van hoeveel gewicht deze offensieve be weging in Rusland is, kan blijken uit een telegram, dat Magrini, de correspondent van den ffSecolo", uit Philpipopel seint, en waarin hij zegtdat de overwinningen in Galicie en de tegenslagen aan de Dar- danellen het vertrouwen in Konstantinopel op den goeden uitslag van een oorlog hebben versterkt. In het begin van Mei, zegt Magrini, had de Turksche hoofdstad- wellicht bij verras- sing kunnen worden genomen, als men toen tegelijk met den aanval van de vloot, troepen te Gallipoli had ontscheept. In plaats daarvan werden de Turkeu door het bombardement van de zeezijde gewaar- schuwd, en kregen zij tijd om zich tot de verdediging voor te bereiden. Wanneer de Russen bovendien het leger van 200,000 man, dat reeds te Sebastopol was bijeengebracht, aan de Zwarte Zeekust bij Dekok of Midia aan land hadden kunnen brengen, zou ook van die zijde wellicht eenige kans hebben bestaan, voor de inne- ming van Konstantinopel. Maar de ge- beurtenisson in Galicie maakten het nood- zakelijk, de troepen daarheen te voeren. Magrini zegt, dat het onjuist zou zijn zich illi\sies te maken over den val van Konstantinopel. Als de Engelschen en Franschen geen groote versterking naar de Dardenellen kunnen zenden en Rusland geen krachtig leger aan den Bosporus aan wal kan brengen, kunnen de ondernemingen aan de «eeengte nog niet als begonnen worden beschouwd. Op het westelijk oorlogstooneel hebben, behalve de gewone beschietingen op ver- schillende deelen, eenige gevechten plaats gehad in de Argonnen en in de Vogezen. Het Duitsche bericht meldt dat in de Ar- gonnen aenige loopgraven genomen zijn het Fran?lhe, dat Duitsche aanvallen werden teruggeslagen. Omgekeerd melden de Fransche berichten, dat in de Vogezen de Fransche troepen zich hebben meester gemaakt van eenige stellingen, die het dal van de Fecht be- heerschen doch de Duitschers verklaren, dat de Fransche aanvallen tusschen den Lingekopf (Crete-du-Ligne) en Miihlbach, dus op dezelfde plaats waar de Franschen verklaren overwonnen te hebben, werden afgeslageo. Wei slaagden de Franschen er in, in een gedeelte der Duitsche stellingen binnen te dringen, doch zij werden daaruit weder verdreven. En verder werden door eenige vlieg- tuigen bommen geworpen, aan beide zijden, waardoor menschen werden gedood. Maar de i toestand verandert daardoor niet. Een bedreiging tegen de Belgen, De generaal-gouverneur van Brussel heeft het volgende besluit doen afkondigen Elke Belg tusschen de 16 en 40 jaar, die het waagt om zonder verlof Belgie te verlaten en elke Belg, die het waagt Belgie te verlaten, om in den dienst van een staat te treden, die Duitschand vijandig is, of van een onder neming, waarvan verondersteld kan worden, dat zij munitie voor de vijanden van Duitsch- land iabriceert, wordt gestraft met 5 jaar gevangenisstraf of een boete van 10.000 mark. Een zelfde straf wordt opgelegc aan personen, die anderen helpen vluchten. (Tel.) Be Vesreenigde Staten en Duiischland. Na twee urente hebben beraadslaagd, heeft het kabinet president Wilson's ontwerp van een nota aan Duitschland, welke nota ver- wacht wordt over een dag of over twee dagen gereed tot afzending naar Berlijn te zijD, goedgekeurd. Over den inhoud is geen mededeeling gedaan. Een Vlaamsch priester ie Ypep. Het laatste nummer van het Belgische Staatsblad bevat de benoeming tot ridder in de Leopoldsorde van den eerwaarden heer Delaere, pastoor van de St. Pietersparochie te Yper. Pastoor Delaere genoot reeds voor den oorlog onder de bevolking van Zuidwest- Vlaanderen een welverdiende populariteit. Deze oorlog heett hem gemaakt tot een held. Het koninklijk besluit, dat hem riddert, zegt van hem: //dat hij zicb in grenzelooze opoffering heeft toegewijd om de burger- lijke bevolking van de ongelukkige stad Yper van het begin van November af tot de laatste beproevingen der maand April bij te staan, en dat hij met een bewonde- renswaardige doodsverachting aan alle zijden priesterlijke hulp verleende, en te Yperge- bleven is te midden van de verscbrikkeljjkste beschietingen, om te waken op het ver- voer der gekwetsten en zich zelf bezig te houden met het afleggen en begraven van de lichamen der laatste slachtoffers." Uit Engeiand. Asquith heeft Dinsdag in het Lagerhuis een nieuw oorlogscrediet van 150 millioen aangevraagd. De gezamenlijke kredieten in het loopende financieele jaar zijn daardoor tot 650 millioen gestegen en tot £1012 millioen sinds het begin van den oorlog. De uitgaven hebben in de eerste 17 dagen van Juli 54 millioen bedragen en de oorlogskosten van 1 April tot 17 Juli, met inbegrip van de leeningen aan bond- genooten, £277 millioen. De oorlogskosten hebben de neiging om te stijgen en de leeningen aan bondgenooten zullen waarschijnlijk ook toenemen in ver- band met deelneming aan de zijde der entente van Staten die niet betrokken zijn geweest in vroegere fazen van den oorlog (toejuicbingen.) Asquith deelde voorts mede dat de bewoor- dingen van het aangevraagde krediet voor het toestaan van leeningen aan bondge nooten waren gewijzigd, in dien zin, dat de Regeering nu voorstelt die bedragen te verleenen als voorschotten bij wijze van leeningen of schenkingen voor doeleinden, die met den oorlog samenhangen. Bij de toelichting van het laatst bewil- ligde krediet heeft de Minister van financien terecht meegedeeld dat er geen voorschotten waren of zouden worden verleend aan Staten die geen Britsche overzeesche gewesten of bondgenooten waren. De Regeering heeft thans die beperking met opzet weggelaten. Ik ben er zeker van zeide Asquith dat het huis mij niet zal vragen hieromtrent in bjjzonderheden te treden. Wij achten het in de tegenwoordige omstandigheden gewenscht om grootere bevoegdheden te hebben ten aanzien van landen of Staten, waaraan voorschotten kunnen worden ver leend. Het Lagerhuis heeft met algemeene stem- men het krediet goedgekeurd. Van het Wesielijke gevechts- terrein. Wij ontleenen de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. PAR1JS, 22 Juli. (Havas). Het offieieele bericht van hedenmiddag luidt In den nacht van 21 op 22 dezer is het over het geheele front betrekkelijk kalm geweest. Enkel in Artois en Argonne en tusschen Maas en Moezel (Eparges en Bosch van Apremont) hebben eenige artillerie-gevechten plaats gevonden. In den nacht van 20 op 21 en den 21sten overdag is een hevig gevecht geleverd op den Reichsackerkopf. Ten westen van Miinster is een aanval der Franschen gevolgd door een tegenaanval van de Duitschers. Niettegenstaande de verwoedheid van de Duitschers, zijn de twee bataljons jagers, die met de Duitschers in gevecht waren, er in geslaagd de poging van den vijand te verijdelen en dezen laat ste zware verliezen toe te brengen, De Franschen hebben over een front van 150 M. een loopgraaf genomen en behouden en hun geheele binnenstelling behouden. Ten noorden van Miinster hebben de Fransche troepen zich ingericht in een stel- ling die zij aan de Linge veroverd hadden. De Franschen hebben in den loop van dat gevecht 107 gevangenen gemaakt. Fransche vliegers hebben 8 granaten van 90 en vier granaten van 120 op het station Autry ten N. W. van Binarville geworpen. BERLIJN, 22 Juli. (Wolff). Offieieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In de westelijke Argonnen hebben onze troepen nieuwe vorderingen gemaakt. Levendige artillerie-gevechten zijn tus schen Maas en Moezel geleverd. Ten Z. van Leintrey zijn aanvallen van de Franschen dicht voor de hindernissen van onze voorpostenstellingen gestuit. In de Vogezen viel de vijand gisteren ten Z.W. van den Reichsackerkopf zestnaai aan. Hij werd door Beiersche troepen met groote en bloedige verliezen teruggeslagen. Bij een tegenaaDval hernamen wij het stnk loopgraaf, dat nog in handen van den vijanc was en maakten 137 Alpenjagers, o. w. 3 officieren, gevangen. Ook bij Sondernach hebben wij 's avonds een aanval van den vijand afgesiagen. Een tweedekker van den vijand viel door het vuur van onze artillerie in het bosch van Parroy. In een luchtgeveeht boven het Miinster- dal bleven drie Duitsche vliegers over drie vijanden overwinnaar en zij dwongen bij de vervolging twee hunner in het Tanner-da te landen. Van het Oosieiijke gewechts- tenrein. BERLIJN, 22 Juli. (Wolff.) Offieieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier len N.O. van Sjawle hebben onze con- centrisch oprukkende troepen in voorspoe- dige gevechten 4150 gevangenen gemaakt. Bovendien vielen vijf machine-geweren, veel bagage on een genie-park als buit in bun handen. De doorbraak aan den benedenloop van de Dubissa bracht de aauvallende Duitsche troepen tot in de streek van Girpskiszki en Gudsiuny. Op den weg daarheen werden verscheidene vijandelijke stellingen bestormd. De Russen wijken over het heele front van het meer van Rakiewo tot aan de Njemen. Ten Zuiden van den weg Mariampol Kowno hebben wij de ontstane gaping ver- groot en, al oprukkende, in Oostelijke rich- ting opnieuw terrein ge.wonnen, 4 officieren en 1210 man werden gevangen genomen en 4 machine-geweren buitgemaakt. Aan de Narew heeft de vijand zijn vruchte- looze tegenaanvallen opgegeven. Ten Zuiden van den Weichsel zijn de Russen op de bruggehoofdstelling van War sehau van de linie BlonieNadarzynGora Kalwarja teruggedrongen. De Duitsche troepen van bet leger van Von Woyrseh hebben gisteren door een vermetel doortasten de laatste pogingen van den vijand verijdeld, om zijn verslagen troepen voor Iwangorod tot staan te brengen. Tegen den middag was de groote brugge hoofdstelling bij Lagow— LugowaWola door onze dappere Sileziers bestormd. In aansluiting hierop werd de vijand, met mede- werking van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen over het geheele front in de vesting geworpen, die nauw ingesloten is. Ten N.W. van Iwangorod strijden Oosten rijksch-Hongaarsche troepen nog op den Westelijken oever van den Weichsel. Giste ren zijn ruim 3000 gevangenen gemaakt en elf machine-geweren veroverd. Tusschen Weichsel en Boeg gaat de slag onder de opperste leiding van v. Mackensen voort. Ten Z.W. van Lublin hebben de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen nieuwe vorde ringen gemaakt. Tusschen Siennicka Wola (ten Z. van Rejawice) en den Boeg zijn breede stukken van de vijandelijke Jstelling bestormd. (Lagow ligt 30 K.M. ten O. van Zwolen, Lugowa - Wola ligt 10 K.M. ten N.W. van Zwolen). WEENEN, 22 Juli. (Wolff Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Ten Westen van de Weichsel hebben de verbondenen gisteren opnieuw groote voor- deelen behaald. De vijandelijke hoofd- stelling, die ten Westen en ten Zuiden van Iwangorod op de linie KozieniceJamowiec is aangelegd en als een vesting ingericht, is aan beide zijden van den weg Radom Nowo Alexandria door Duitsche troepen bestormd, waarop de Russische troepen naar Iwangorod en op den rechteroever van de Weichsel zijn teruggetrokken. Hun terugtocht over de brug van Nowo Alexandria moest reeds onder het vuur der Duitsche artillerie geschieden. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen naderen al vechtend van het Westen, de Duitschers van het Zuiden de forten van Iwangorod. Tal van plaat&eajHjen Westen van de Weichsel zijn door de vluchtende Russen in brand gestoken. Ten Oosten van de Weichsel duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. De vijand biedt buitengewoon taaien tegenstand. Bij Chodel (aan het gelijk- namige riviertje dat evenwijdig stroomt aan de Wisnyca, ten noorden van Urzedow) en Borzechow hebben deelen van het leger van aartshertog Jozef Ferdinand na harden strijd de Russen uit verscheidene stellingen geworpen. De verliezen der Russen zijn groot. Het gisteren gemelde aantal ge vangenen, door het leger van den aartshertog gemaakt, is tot 8900 gestegen, de buit tot 15 machinegeweren en 4 munitiewagens. Ook verder naar het Oosten, in de rich- ting van de Bug, zijn de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen op ver scheidene punten de vijandelijke linies jinnengedrongen. Aan den bovenloop van den Bug hebben longaarsche regimenten het bruggehoofd van Dobrotkor (ten noorden van Kamionka Strumilowa) bestormd. Aan de Zlota Lipa en den Dnjestr is de toestand onveranderd. Van het Zuidelijke gevechts- terrein. WEENEN. 22 Juli, (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Ook gisteren is de slag in het gebied van Gtirz met onverminderde hevigheic voortgezet. De hoogvlakte van Dobirdo heeft tot aan de kust den geheelen dag onder buitengewoon zwaar artillerievuur gestaan. De dappere verdedigers hebben stand gehouden en alle stormloopen van den vijand sehitterend afgesiagen. In de sector van de Monte Cosich tot Polazz waren de Italianen tegen den avond tot dicht bij onze stellingen geraierd. 'sNachts hebben zij toen, eerst bij Selz, daarna op het geheele front tusschen Selz en Vermigliana, aanvallen ondernomen die vanochtend alle bloedig waren afg slagen. De Hongaarsche landstorm heeft zich hier weder heidhafti'g gedragen. erscheidene aanvallen van den vijand bij Polazzo hadden gisteren reeds overdag schipbreuk geleden. Ten Oosten van Sdraussina zijn onze troepen van ochtend vroeg tot een tegen aanval overgegaan en hebben alle terug- tochtswegen bezet. Aan den noordwestelijken rand van de boogvlakte wordt de verbitterde strijd voortgezet. Tegen het bruggehoofd van Gorz hebben de Italianeri, vooral in de richting van Podgora, telkens nieuwe strijdkrachten in het vuur gebracht. Tien regimenten infau- terie hebben hier achtereenvolgens tever- geefs storm geloopen. Bjjna steeds is hier man tegen man gevochten. Drie bestor- mingen zijn gisteren voor onze hindernissen mislukf, bij andere was de vijand er in geslaagd enkele gedeelten onzer loopgraven binnen te dringen, doch 's nachts is hij daaruit weer verdreven. Aanvallen van zwakke met gasbommen voorziene strijdkrachten bij Peona zijn even eens mislukt. Aanvallen tot. tweemaal door een regiment op de Monte Sabotino ondernomen, zijn onder medewerking van onze aitillerie, die de vijand onder flankvuur nam, bloedig af gesiagen. Onze met geestdrift en taaiheid strijdende troepen hebben mitsdien na een vier- daagschen slag hun stellingen zoowel op de hoogvlakte van Doberdo als bij het bruggehoofd van Gorz behouden. De strjjd is echter nog niet afgeloopen. Bij Plawa, Tolmein en verder naar het noorden heeft de vijand gisteren een leven- dig artillerievuur onderhouden. De gevechten in de streek van de Km duren voort. Jn het grensgebied van Karinthie en Tirol is de toestand onveranderd. Angst'ige oogenblikken. 't Had maar weinig gescheeld, schrijft het „Nbl. v. li. Noorden", of Dinsdagmorgen had aan overweg 74 in de Lodewijkstraal te Groningen, een ernstig ongeluk plaats gehad. De beambte Van As, van den wachtpost, had vrijaf. 'tWas kwart voor elf, toen het dochtertje van Van As, den vervanger K. W. opzocht, om hem te vragen, of hij nog tijd had een kop koffie te drinken. W. ging, denkende, dat hij nog tijdig ge- noeg de hekken kon sluiten, voor sneltrein 143 van Holland binnenkwam, met het mais- je mee naar de keuken. Van As, hem ziende komen, maakte hem er attent op, dat het bijna tijd zou zijn voor den sneltrein, maar W. antwoordde, dat het nog maar kwart voor elf was. Het lOjarige dochtertje van Van As zag plolseling den sneltrein komen en riep dit haar moeder, die juist van een boodschap terugkeerde, toe: Drie kinderen speelden op de rails. Snel overzag vrouw Van As het gevaar en duwde de kinderen van de rails. Een wagen van den reinigingsdienst reed juist de geopende hekken door. „Rijdt door, vlug! vlugl!" schreeuwde ze nog den voerman toe, want de sneltrein had nu bijna den overweg bereikt. De machinist had echter het gevaar ook bemerkt en remde uit alle macht. Juist kwam nog een vrouw door het geopende hek. Gillend van angst, ijlde de vrouw Van As op die vrouw toe, voor wie juist de snel trein stilhield. Het kleine lOjarig dochtertje van Van As was het intusschen gelukt de twee kleine en een der groote zware hekken dicht te krijgen. Welk een inspanning dit het dap pere kind heeft gekost, kan ieder begrijpen die de zware hekken kent. De vervanger W., die in de keuken zijn koffie dronk, zag eensklaps den sneltrein voorbij suizen. Hij stormde naar buiten, maar kwam te laat om zijn plicht tc doen. De man is zeer onder den indruk van het! gebeurde. Hij was stellig in de meening, dal het nog geen tijd voor den sneltrein was. Aan het vastberaden optreden van vrouw Van As en haar dochtertje, en aan de op- lettendheid van den machinist, is intusschen te danken, dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn. De vervanger, anders een man van trouwe plichtsbetrachting en een best werkman, is van den veiligheidsdienst verplaatst naar de ploeg wegwerkers. De justitie bemoeit zich reeds met het geval. Eenige verhooren hebben reeds plaats ge had. Door een krokodil verslonden. Zondag had midden in de kota Sidoardjo een noodlottig voorval plaats, meldt het Soer. Hbl." Een jonge inlandsche vrouw iad aldaar in de kali Sidokare een bad ge nomen en was reeds weer op den oever, toen zij plotseling door een grooten krokodil werd aangevallen. De ongelukkige vrouw schreeuwde om hulp, en de mannen in de buurt haastten zich om deze te brengen doch belaas, de hulp kwam te laat. Voor zjj ter plaatse waren aangekomen, was het ongure beest reeds met zjjn slachtoffer in de kali verdwenen. Men zag dat een plek in het water cfoor het bloed der ongeluk- lige rood gelileurd werd, doch van den crokodil werd, verder geen spoor meer ge vonden. Smokkelen. Zaterdag is door de rijksambten area te Tiel beslag gelegd op 31 ommande flesschen van de demyohnfabriek aldaar. Zij waren lot het voorkomen van breken omwonden met leer. Voor den uitvoer was consent verleend. Bij onderzoek bleek, dat tusschen flesch en mand twee breede reepen zoolleer gewonden waren. Dit leverde grond voor de aanhouding op. Te Leuzel, gem. Bergh, zijn tweesmok- kelaars er leelijk ingevlogen. Zij kwamen 's nachts met drie paarden bij een boer en vroegen de dieren daar te mogen stal- len tot het operatieterrein veilig zou zijn. Het verzoek werd toegestaan. De eigenaar zou even zijn kleeren aan trekken en open- doen. Maar vreemd keken onze beide man- netjes op, toen even later de bewoner zich ontpopte als een grenswachtsoldaat en met het geweer in de hand hen beval hem te volgen naar het bureau der grenswacht (Hbl.) Die is binnen! Aan G. Vermeulen Wzn., ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Capelle (Noord- Brabant), is een pensioen verleend van 2. Een schadelijk uilslapje. Een hooihandelaar uit Giesendam had, naar het „R. N." meldt, aan een der ban- ken te Rotterdam dezer dagen j 500 ge'ind en wilde er eens 'n vroolijk dagje van. n'emen. Per automobiel werden verschillende cafe's bezoclit en voor de gezelligheid nam onzen vriend een paar dames mede op zijn tocht. Dinsdagavond arriveerde men voor een woning aan de Vondelstraat en daar zou de hooihandelaar met den chauffeur afre- kenen. Hij kwam daarbij tot de ontdek- king, dat uit zijn binnenzak een bedrag van 425, dat zich daar naar zijn schatting nog moest bevinden, was verdwenen. Er ontstond een kleine opschudding en door bemiddeling van den hoofdagent Ger- tenaar werd de hooihandelaar met zijn ge- zelschap naar het poiitiebureau aan de Meermansstraat geleid. Daar zijn, als verdacht van berooving of medepliehtigheid daaraan, in bewaring ge- steld de vrouwen A. J. van Rotterdam, A. K. uit Gorinchem en J. v. H. van Rot terdam, alsmede de schoenmaker D. P. H. O. van Rotterdam, die onderweg mede in de auto was opgepikt. Niemand wist van den prins eenig kwaad. Een huiszoeking, verricht door den in- specteur, den heer Van Riet, en gehouden in bedoeld pand aan de Vondelstraat, bracht echter een bankbiljet van f 100 aan het „licht", dat verstopt was op het plaatsje onder het konijnenhok. Omtrent de her- komst kon niemand vooralsnog verklarin- gen afleggen. De drie vrouwen en de schoenmaker zijn voorloopig in bewaring gesteld. Handelslrucs. Wanneer we eens alle trues ken den, die door handelaren groot en klein te baat wor den genomen om hun producten aan den man te brengen, wat zouden we een stof tot ergernis, maar ook totlaclicn. licbi>en, schrijft B. de S. in het „Hbl." Gewoonlijk wordt er niet uit de school geklapl en er is een true voor noodig, om met deze de andere te vangen. Zoo'n list is b.v. een prijsvraag. Vliegen vangt men met suiker en voor geld of om de eer, als de grootste slimmerd beschouwd te worden, wordt er dan wel eens wat Los- gelaten. De huisvrouwen kunnen ons om te be- ginnen een mooi boekje opendoen. Ze we- ten mee te praten van suiker met meel, van manden met fruit, bovenop prachtig, onderin verrot, hebben kennis van zaken, noodig om het kaf van het koren te onder- schciden en b.v. linnen te krijgen, als ze het vragen en geen halflinnen of lieelemaal katoen. Hoe grboter de zaak, hoe geleerder de trues, 't Spreekt vanzelf, dat hi Holland in dezen niet gezondigd wordt, maar in 't buitenland blijkbaar wel, althans we von- den de volgende Engelsche trues als ant- woord op een uitgeschreven prijsvraag. Een' handelaar in tweede hands-meubelen vertelt, dat de grootste true in zijn vak, aan hem bekend, de volgende is: Zoodra hij voldoenden voorraad heeft, huurt hij een leeg huis, meubileert het van boven tot onder, laat het voor een paar weken staan en adverteert dan, dat wegens overlijden een veiling zal worden gehouden van den in- boedel. En op die manier maakt hij dan allicht nicer voor zijn meubelen, dan wanneer hij geduldig op koopers moet zitten wachten. De boterhandel in Engeiand past wel eens den volgenden streek toe. Men vult verschil lende tonnen met dezelfde soort boter, maar prijst ze verschillend. Tien tegen een dat de dame, die haar inkoopen doet, de duurste boler ook beslist de lekkerste vindt. lets dergelijks doet een kruidenier, die een bak heeft met ongewasschen en een ander met gewasschen krenten. De laatste prijst hij natuurlijk hooger en prijst hij aan als van betere qualiteit. Daartoe heeft hij per slot van rekening recht, omdat 't wasschen hem toch ook moeite kost. Varkensslagers kennen een handige me- thode en een handige machine om zooveel zout water met geweld in het vleesch te per- sen, dat het volume veel grooter doet wor den. Ze maken dan meer geld voor een klei- nere hoeveelheid. Tuiniers hebben er nogal eens de aardig- heid om in den bloempot een korreltje haver te stoppen. Binnen korten tijd is dan de aarde vol wortelen en de goedgeloovige kooper denkt, dat het een sterke plant is. Een teerder heeft kans gezien om schat- rijk te worden en hij deed dit werkelijk met goede bedoelingen en vol komen terecht. Hij spandeerde er een beetje geld aan en adverteerde in de groote dagbladen, dat bij hem gelegenheid bestond tot kost en in- woning voor jongeLieden met zwakke borst, die de buitenlucht noodig hadden pn bij hem „in de teer" konden gaan met vooruitzicht op algeheele genezing, aangezien teerlucht heilzaam voor de longen is. Dit nu is een bekend feit en hij kreeg zooveel luidjes in de kost, dat hij zijn zaken moest uitbreiden. Behalve, dat hij lang- zamerhand zoowat heel Engeiand te teren kreeg en hij ook daarmee geld verdiende en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2