ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6246. Zaterdag 10 Juli 1915. 55e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Telefoon 25. Bit Blafi verschynt Masndag-, Wosnsdag- en Yrijdagavond, oitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. YAK BE SANDE te Ter Neuzen. El ERSTB BLAD. BINNENLAND. PREDIKBEURTEN. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Met Landstorm-ontwerp. Geln temeerden Besmettelyke ziekten. Man overreden. PUBLICATIES. WAARSCHUWING. Zondag II Juli 1915. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rochtb. te Middelburg. De toestand te llenetie. 0-5 den Oonau, Een neutraal staatje. EUZENSCHE CO U RANT EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 8 Juli. Met ongeluk met de Marinesloep De Voorzitter zegt volgens de H. Crt. De dagbladen melden ons, dat de Neder- landsche marine meerdere menschenlevens heeft te betreuren. In de uitoefening van hun plicht zijn deze landsdienaren gevallen als slachtoffers voor hun vaderiand. Op ons ais vertegenwoordigers der natie rust de plicht een woord van dankbare hulde te spreken bij het nog met gesloten gra:' van deze wakkere vaderlanders en een woord van medegevoel met de gezinnen, die het verlies burner dierbare betrekkingen te betreuren hebben. Minister Rambonnet sluit zich namens de Regeering bij de door den voorzitter gesproken woorden aan en brengt zijner- zyds hulde aan de nagedachtenis der ge> vallenen. V e rs c hi 11 e n d e w e ts o n t w e r p e n Achtereenvolgens worden zonder stemming aangenomen verschillende wetsontwerpen, o. a. tot aanvulling en verhooging van bet "Vile boofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1914 (nadat Minister Treub heeft meege- deeld, dat het namaken der nieuwe zilverbons niet gemakkelijk is en dat de zilverbons, waarvan nog voor 5J/2 millioen in omloop is, zoodra mogelijk zullen worden in- getrokken, docb dat dit thans nog niet mogelijk is). Daarna wordt overgegaan tot een comite- generaal ter behandeling der huishoudelijke begrooting voor 1916. Na heropening der vergadering wordt de zittiDg verdaagd, vermoedelijk tot de laatste week van Juli. In haar Memorie van Antwoord op het afdeeliugsverslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm verdedigt de Regeering uit- voerig de beoogde versterking onzer weer- macht, betoogende, dat hoe meer wij in staat zullen zijn een ieder te doordringen van het besef, dat Nederland voortgaat zijn krachten te versterken, des te grooter de kans is dat het doelde handhaving van een strikte onzijdigheid, zal worden bereikt. Dat door die versterking steun zou worden verieend aan een eventueel drijven naar deelneming aan den volkerenkrijg, is een denkbeeldig gevaar. Uitvoerig zet de RegeeriDg nader haar bedoeling uiteen. De mannen die zullen worden opgeroepen de wapenen te dragen, zullen ongeveer 4 maanden worden opgeleid, om daarna plaats te nemen in de gemobili- seerde onderdeelen, waarna een gelijk aantal landweermannen met verlof zullen worden gezonden. Naarmate dus in den loop der maanden jonge landstormmannen bij het leger worden ingedeeld, zullen oudere land weermannen de gelederen verlaten. Ter tegemoetkoming van geuit verlangen heeft de Regeering haar wetsvoorstel aldus gewijzigd dat thans wordt voorgesteld de bevoegdheid tot oproeping te beperken tot hen, die niet voor 1916, het 30e in- plaats van het 40e levensjaar zullen hebben volbracht. Ook zal er dan waarschijnlijk een marge toiverblijven van mannen, die niel opgeroe pen zullen warden, omdat dan reeds alle landweermannen door lantdslorinmannen zullen zijn vervangen. Wtel wens ell I de Regeering de mannen lusschen 30 en 40 jaren te doen insehrijven, met het oog op onverhoopt later noodige oproeping, waarvoor echter bij de wel loe- slemming zal mojeten verieend. Bij tijdige totstandkoming der wet, zal inlijving van eenige ploegen landstorm- plichtigen voorafgaan aan inlijving der militielichting 1916, welke, mocht nog dit jaar tot demobilisatie kunnen worden over gegaan, alsdan op normale wijze zal kunnen worden ingelijfd. De Regeering wenscht geen verandering ten aanzien van de vrijstelling van geeste- lijken enz. In den loop harer verdediging betoogt de Regeering nader het karakter van noodwet van het ontwerp, dat alleen zal gejden voor de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft bepaald, dal Belgische geinter- neerden beneden den rang van officier buiten de kampen mogen te werk gesteld worden. Zij worden dan in het bezit gesteld van een verlofpas en mogen zonder geleide per spoor reizen, binnen de route op hun verlof pas aangegeven. Tegen betaling mogen militaire plaatsbewijzen afgegeven worden. Uitvoer van slroo. De stroocartonfabrikanten in de noorde- Iijke provincien hebben aan de regeering het verzoek gedaan, de grenzen gesloten te hou- den voor den uitvoer van slroo' van den nieuwen oogst. Hel is zoo goed als zeker, meldt men ons, dat de regeering tot deze sluiting zal overgaan, omdat bekend is, dat de stroo-oogst niet groot wordt. (N. R. Crt.) Beslag op steenkolen enz. De Minister van Landbouw enz. overweegt om op steenkolen, cokes en briketten, welke hier te lande buiten overleg met liet Kolen- bureau van het Koninklijk Nationaal Steun- Comite worden ingevoerd, krachtens de Le- vehsmiddelenwet beslag te doen leggen, ten einde ontwrichting van de contrakten, die door bemiddeling van het Ivolenbureau zijn gesloten, in het algemeen belang van de Ne- derlandsche kolenverbruikers tegen te gaan. TER NEUZEN, 9 Juli 1915. Het weerbericht van bet meteorolo- gi8ch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.0 Maastricht. Laagste barometerstand 752.6 Hernosand. Verwachting tot den avond van 10 Juli: Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar- schijnljjk droog, beboudens geringe onweers- kans, iets warmer. Ds. J. Fraanje te Rotterdam is tot predikant beroepen bij de Oud-Geref. ge- meente te Tholen. In de week van 30 Juni tot en met 6 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris typho'idea 1 geval te Heinkenszand, Schore en Zierikzee en van roodvonk 3 ae- valien te Axel en 1 te St. Pbilipsland°en Tholen. HOEK. Bij A. de Zwarte aldaar, bij wien Zaterdag 1.1. voor de vierde maal brand uitbrak en waarbij een aan het woonhui3 grenzend schuurtje gebeel afbrandde, brak Dinsdag- middag omstreeks 2 uur wederom een brand uit. Ditmaal binnenshuis. Door spoedige hulp was echter het vuur in den aanvang gebluscht. Een uur of anderhalf daarna kwam men wederom tot de ontdekking dat bet zaakje opnieuw ging branden, thans in die mate, dat men den inboedel naar buiten moest dragen. Een bed, waarin reeds een groot gat was gebrand werd spoedig ge bluscht. Bij verder onderzoek ontdekte men een brandende plank, die in petroleum gedrenkt was. Thans behoeft men dus in deze raadsel- achtige geschiedenis niet aan kwaadwillig- heid te twijfelen. De plank is ditmaal in beslag genomen. Het politieonderzoek duurt nog voort. Het is te hopen, dat er ditmaal een einde aan kan gemaakt worden, ook ten zeerste in het belang der buren die al raaandenlang in groote ongerustbeid ver- keeren. Anders kan men dengene die de brandspuit schoonmaakt wel een extra toe- lage verleenen. (M. Crt.) In verband met bovenstaande is de 41-jarige M. de Z. naar het huis van be waring te Middelburg overgebracbt. AXEL. Met ingang van 1 Augustus a. s. is den leer J. A. Slijpen, postconducteur 3de klasse te Vlissingen, terzelfde standplaats bevorderd tot conducteur der brievenmalen 2de klasse. HULST. De vorige week werd de vrachtbode P. d'Baens van Hulst te St. Nikolaas ge- arresteerd aan zijn afspanningslokaal, de herberg „De Stad Nantes", bewoond door den heer Leijssen. d'Haens had n,l. zonder let te weten een valiesje vervoerd, dat irieven bevatte. Zijn paard en kar zijn naar Holland terug- gezonden, alsook dit gedeelte der lading dat geen verboden waar was. Volgens een ger :ht zijn Dinsdagnacht smokkelaars met soldaten aan het vechten geweest onder Kapellebrug. Twee soldaten zouden gewond zijn. OSSEVISSE. 8 Juli. Door notaris Dumoleyn van Honte- nisse werd beden publiek verkocht voor J. F. Eeman te Kampen" onder deze gemeente a. diens woonbuis. winkel en herberg, schuurtje en tuingrond, samen groot 8 Are en 29 Roeden. b. 1.41.10 H.A. of 8 G. 50 R. bouw- en weiland, in den Rummertsdijkpoider, onder Ossenisse. c. 87.10 Are of 1 G. 286 R. weiland en uitweg aldaar. d. 360 R. gerst te velde. e. 230 R. tarwe f. 160 R. erwten K de. en was- sende onder Kampen. Koopers werden van a. C. v. d. Bosch te Stoppeldijk voor f 2700 b. C. v. Overbeeke te Ossenisse voor f 3530 c. C. v. Overbeeke te Osse nisse voor 2000; d. P. Lauret te Hengst- dijk voor 145 het gemete. L. Mattens te Boschkapelle voor 145 het gemet f. A. v. Waterschoot te Groenendijk voor 195 bet gemet. BOSCHKAPELLE. Deze week werd het echtpaar Piessens- Kooligem alhier verblijd met de geboorte van een drielingtwee meisjes en eenjongetje. Het zoontje is daags daarna gestorven moeder en dochtertjes maken het goed. GRAATJW. In plaats van den heer P. A. Baart, overleden, is tot lid van het Parochiaal Arrabestuur gekozen de heer VV. Cremer, hoofd der school. BORSSELE. Door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier had Woensdag 7 Juli de verpaehting plaats van 27 perceelen bouw- en weiland, samen groot 25,6125 H.A., liggende in den polder Borssele en Nieuwe Westkraayert. De perceelen werden voor zeven jaar verpacht. Er werd voor hooge prijzen gepacht, zoodat de totale opbrengst bedraagt 4279,39 of gemiddeld 71,32 per gemet. De vorige verpaehting bracht op 2815,80, zoodat nu 1463,59 meer gemaakt is, Nabij Schoondijke is door de tram een Belgische uitgewekene overreden. Hij werd per tram naar het Liefdegesticht te Oostburg vervoerd, alwaar hjj is overleden. De man laat eene vrouw met 6 kinderen na. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, stelt bij deze de navolgende verordening vast Artikel 1. Op Zaterdag, den 10«i Juli 1915, of een der volgende dagen zullen schietoefeningen gehouden worden, gedurende welke de vaart in het Oostgat verboden is. Artikel 2. Tijdens de in artikel 1 bedoelde schiet oefeningen zullen roode vlaggen geplaatst zijn op den toren van Zoutelande en bij het Fort de Nolle. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128), gestraft met heehtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie bonderd gulden. met heehtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderc gulden. Artikel 4. Door bovengenoemde verordening vervalt de verordening van 2 Juli 1915 betrekkelijk bet verbod van uitvoer van gemaaid gras. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende politieverordening vastgesteld Artikel 1. Op grond van het bepaalde bij artikel 35 der Wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128) wordt de uitvoer van gemaaid gras uit Nederland verboden. Artikel 2. Uitzondering op de bepaling van artikel 1 wordt gemaakt voor gemaaid gras, ge- wonnen op gronden binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik bij buitenlanders. Artikel 3. Overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordt gestraft, ingevolge art. 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128) ARTILLERIE-SCHIETOEFENINGEN op 10 Juli en volgende dagen nabij Dishoek De Territoriale Bevelhebber in Zeelanc enz., waarschuwt een ieder tegen het aan- raken van niet gesprongen artillerie-projec- tielen,zijnde zulks LEVENSGEVAARLIJK. Van het vinden van dergelijke projectielen moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den Detachements-commandant te Dishoek. Schijven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijn Rijkseigendommen, waarvan het ontvreemden strafbaar is vol gens de Wet. Hervormde KerJc. Ter Keuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman bedieDing van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Timmerman. SliDskil. 9 u., en 2 u„ dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, Bediening van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. van Dis. Sas van Gent. 9£ u., Ds. A kersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9£ u., Ds. W, J. van Lindonk. Oereformeerde Kerken. Ter Neuzen. Hoek. Axel, Kerkdreef. 9 u. en 2 u.. Ds. R. W. de Jong van Werkendam. 9 u. en 2 u. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. L. van Loon van Koudekerke. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. L. van Loon van Koudekevke en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerdt Gemeente (Vlooswjjkstraat.l Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u„ Ds. G. v. d. Garde van Opheusden. Lokaal ,,Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Hacser" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. Bij beschikking van bovengenoemde recht- bank is V. A. d. L., oud 24 j., arbeider te Koewaeht, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, ter zake van ver- duistering van kleeding, buiten vervolging gesteld. Lotisico. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft arrest gewezen in een viertal zaken van /■Lotisico", aanhangig gemaakt tegen prijs- winners, aan wie de Haagsche rechtbank hun vorderingen bad toegewezen met ver- werping aan bet verweer van //Lotisico", dat de polissen zouden zijn geconverteerd in een obligatie-leening, doordat de trekking van de Staatsloterij in Augustus eenigen tijd heeft stil gestaan. Ook bet gerechtshof oordeelde dat verweer ongegroDd en be- vestigde de vonnissen van de rechtbank. Er zijn vijf weken oorlog voorbij, schrijft de bijzondere correspondent van de „Petit Parisien" te Venetie, driemaal heeft een Duit- sche aeroplaan de stad bezocht, zoodat men eenigszins kan weergeven, hoe Venetie er uitziet in oorlogstijd. Eenige burgers heb ben de stad verlaten, de noodige voorzorgen zijn genomen, en in alle kalmte wacht men op de dingen, die komen zullen. Natuurlijk is het stadsschoon niet te vrijwaren voor de aanvallen uit de lucht, de kunstschatten zijn evenwel geborgen. Het hertogelijk pa- leis en de basiliek van St. Marco zijn het allerminst veilig. Men heeft de 32 arcades met steenen gesteund, om ze zoo goed moge lijk te beschermen. Ook is het monument hier en daar met metselwerk bedekt, zoo dat het er op het oogenblik niet erg artis- tiek uitziet, maar het is in ieder geval prac- tisch. Voor de St. Marco zijn zakken met zand gestapeld, zoodat er van het gebouw niet veel meer te zien is, ook van binnen is hetzelfde geschied. De vreemdelingen hebben de stad al lang verlaten. De hotels zijn gesloten. Ieder jaar wordt Venetie overstroomd door Oosten- rijkers en Duitschers, en vooral in de herfst komen de Russen en Franschen opzetten. Dezen zijn er nu natuurlijk niet te zien. Het gelijkt bijna een verlaten stad. „Het lijden. van onze stad is begonnen", zeide de burgemeester, graaf Grimani, in een interview tot den correspondent, „toen de Europeesche crisis uitbrak. Thans maken wij een tweede crisis door, die nog heviger is. De afwezigheid der vreemdelingen, de nabijheid van het oorlogstooneel, en toch is het gevaar hier niet zoo heel groot. Er zijn drie vliegers boven de stad geweest en wat hebben zij uitgericht? Sleehts de leuning van een kade is beschadigd, en sinds wij zoo'n nauwlettenden bewakingsdienst heb ben, zijn zij niet teruggekomen. Er zijn zeven observatieposten, die dag en nacht be- zet zijn. Fransche aviateurs helpen ons daarin en sedert de bezetting van Monfal- cone is den vijand een belangrijk steunpunt ontnomen. Onze marine zorgt er voor, dat ons van de zeezijde geen bombardement kan bedreigen. Wanneer de geallieerden hier komen, zullen wij hen goed ontvangen en te zamen zullen wij van onze successen ge- nieten. ,,Wij hebben het verleden nog niet ver- geten", aldus ging de burgemeester voort, „en de hedendaagsche gebeurtenissen bren- gen ons Magenta, Solferino en de geheele pe- riode van 1859 in herinnering. Wij keeren terug tot de oude natuurlijke alliantie, na dat wij de onnatuurlijke banden verbroken hebben. De dagen van 1859, ze waren de schoonste van mijn leven, maar ik ben er van overtuigd, dat deze schoone tijd zal te- rugkeeren." De burgemeester verldaarde verder, dat hij trotsch was op de bonding van zijn me- deburgers. „Onze stad heeft aan poezie ver- loren, en haar bewoners zijn kalm, vasljje- raden en onbaatzuchtig genoeg, om hun par- ticuliere belangen voor die van den staat gewillig op te offeren. Wij zullen geduld hebben." Ditzelfde vertrouwen vond ik bij den pas- benoemden patriarch van Venetie, schrijft de correspondent, dien ik eenige uren later sprak. „Wij koesleren de hoop", aldus liet de geestelijke zich uit, „dat alles gcned zal gaan." De correspondent van de „Times" te Bel- grado schrijft over de Servische piketbooten, ,.de schrik van den Donau," die de Oosten- rijksche monitors en andere oorlogsvaai-tui- gen voorldurend bestoken en verontrusten. De Oostenrijkers hebben drie kanonneerboo- ten, die er uitzien als dreadnoughts in het klein, met machine-geweren in hun torens. Elke van deze kanonneerboolen zouden zulk een klein Servisch vaartuig in enkele minu- ten kunnen vernielen. Maar de Servische boo ten komen pas te voorschijn, als het donker is, en laten hun maehine-geweer op de miniatuur-dreadnoughts spelen, om er dadetijk daarop ijlings van door te gaan. Tien dagen geleden schrijft de correspon dent zette een van de dreadnoughts de Servische boot na door een van te voren in 01-de gebracht mijnveld en het overschot van de dreadnought spoetde toen aan het eiland Kojara, midden in de rivier, aan, waar men van Belgrado uit den romp en de torens duidelijk kan zien. De bemanning ontsnapte en wierp de machine-geweren overboord. Maar toch kon de „schrik van den Donau" den volgenden dag een aardigen buit uit bet wrak bemachtigen, van munitie voor ma chine-geweren en automatische pistoten af tot een gramofoon met een aardige verzame- ling platen toe; en ook de vlag van de dreadnought en drie admiraalsvlaggen en een generaalsstandaard. De correspondent zegt ten slotte schert- send, dat hij de nationaliteit van den jongen man die over de Servische boot bevel voerf, vergeten is d.w.z. voor de censuur niet nader mag aanduiden. De Times" zelf teekent echter bij het bericht van haren correspondent aan, dat de bedoelde commandant de Engelsche lui- tenant-ter-zee Kerr is, die onlangs de Engel sche orde van verdienste voor bovenbedoel- de knap stuk heeft gekregen. En de ge heele bemanning, blijkbaar alien Engelsclien, werd met de medailje van verdienste be- loond. Bij het begin van den oorlog heeft het souvereine vorstendom Lichtenstein, gelijk men weet, aan alle betrokken mogendheden zijn strikte onzijdigheid medegedeeld. Daar- toe was het ook wel gedwongen, daar het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1